УРЯДОВА ПРОГРАМА «ДОСТУПНІ ЛІКИ»: запитання та відповіді

Мешканцям міста
УРЯДОВА ПРОГРАМА «ДОСТУПНІ ЛІКИ»: запитання  та відповіді

1 квітня 2017 року в Україні  стартувала Урядова програма «Доступні ліки», відповідно до якої пацієнти  отримують  ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою. В Миколаївській області дана програма розпочала свою роботу з 18.04.2017року відповідно до розпорядження  Миколаївської облдержадміністрації  №124 « Про розподіл обсягу субвенції на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань між адміністративно-територіальними одиницями області». Відповідним розпорядженням  на м. Первомайськ до кінця року виділено 772тис.300грн, або щомісячно по 85тис.грн..

Запитання  та відповіді

1. Як отримати безкоштовні ліки?

  • Зверніться до  свого сімейного лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт.
  • Зверніться  до аптеки № 65 - філії  ПКВО «Фармація» - в центральне відділення , яке знаходиться за адресою вул.Шевченка,2.
  • Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом.
  • Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

2. Як  працює Програма?

Аптеки на добровільних умовах підписують договір з місцевими органами влади та стають учасниками програми. В місті Первомайську виявила бажання підтримати Урядову Програму лише єдина аптека № 65 - філія ПКВО «Фармація».

3. Чому саме ці категорії захворювань?

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис., за статистикою 2015-го. Здебільшого, це діти та молодь.

4. Які міжнародні непатентовані назви (діючі речовини) входять до програми реімбурсації?

СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ:

Аміодарон (Amiodarone)

Амлодипін (Amlodipine)

Атенолол (Atenolol)

Верапаміл (Verapamil)

Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)

Спіронолактон (Spironolactone)

Фуросемід (Furosemide)

Дигоксин (Digoxin)

Еналаприл (Enalapril)

Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)

Карведілол (Carvedilol)

Клопідогрель (Clopidogrel)

Метопролол (Metoprolol)

Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)

Симвастатин (Simvastatin)

Бісопролол (Bisoprolol)

БРОНХІАЛЬНА АСТМА:

Беклометазон (Beclometasone)

Будесонід (Budesonide)

Сальбутамол (Salbutamol)

ДІАБЕТ ІІ ТИПУ:

Метформін (Metformin)

Гліклазид (Gliclazide)

5. Що робити, якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки, або ті, що відшкодовуються?

  • Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку.
  • Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

6. Що потрібно знати лікарю?

Лікар має виписати пацієнту рецепт на лікарський засіб, який відповідає його стану.

Для ефективного використання бюджетних коштів рецепт виписують не за комерційною назвою, а на основі міжнародної непатентованої назви (МНН) діючої речовини ліків.

В аптеці пацієнт може вибрати – отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно, або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.

7. Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки». Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно.

Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату. Ліки, ціна на які перевищує референтну ціну в 5 сусідніх країнах, не підпадають під програму відшкодування.

8. Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепта?

Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи  пільгового рецепта   від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці. Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

Для отримання додаткової інформації звертайтесь до свого сімейного лікаря.

Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню можна  переглянути за посиланням : dn_20170414_436_dod.pdf

Адміністрація комунального закладу
«Первомайський міський Центр
первинної медико-санітарної допомоги»