ДО УВАГИ МЕШКАНЦІВ, ВЛАСНИКІВ ТА ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА, РОЗВАЖАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ МІСТА ПЕРВОМАЙСЬКА

Мешканцям міста
ДО УВАГИ МЕШКАНЦІВ, ВЛАСНИКІВ ТА ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА, РОЗВАЖАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ МІСТА ПЕРВОМАЙСЬКА

З огляду на засади державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров’я дітей від шкоди, що завдається їхньому здоров’ю внаслідок вживання тютюнових виробів 14 липня 2017 року виконавчий комітет Первомайської міської ради прийняв рішення від 14.07.2017 № 380  «Про заборону вживання тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів».

Даним рішенням управлінню у справах дітей міської ради та Первомайському відділу поліції доручено посилити контроль за реалізацією (продажем) тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у закладах ресторанного господарства, розважальних закладах та в інших місцях торгівлі (спеціалізованих кіосках, магазинах, супермаркетах) міста Первомайська дітям до 18 років.

Крім того, зазначеним рішенням визначено, що при реалізації тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів власники та працівники закладів ресторанного господарства, розважальних закладів, інших місць торгівлі (спеціалізованих кіосків, магазинів, супермаркетів) міста Первомайська зобов’язані перевіряти у покупців паспорт або інші документи, які підтверджують  вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

При цьому в порядку інформування повідомляємо.

Відповідно до чинного законодавства, зокрема статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», підпункту 14.1.252 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України тютюнові вироби - це сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання  чи  жування.

Згідно з численними роз’ясненнями термін «тютюн для кальяну» означає тютюн, призначений для куріння за допомогою кальяну, що складається із суміші тютюну та гліцерину, з вмістом або без вмісту ароматичних масел і екстрактів, меляси або цукру, який має або не має фруктовий аромат. Таким чином, тютюн для кальяну є також тютюновим виробом та відповідно до статті 215 Податкового кодексу України – підакцизним товаром.

Крім того, статтею 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у громадських та заборонених для куріння місцях всім громадянам, незалежно від їх віку.

Відповідальність за куріння тютюнових виробів (в т.ч. електронних сигарет) передбачена ст. 175-1 Кодексу             України про адміністративні правопорушення. Порушення такої заборони тягне за собою накладення штрафу від 3-х до 10-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Враховуючи, що неоподаткований мінімум становить 17 гривень, то розмір такого штрафу складатиме від 51 грн. до 170 грн.

Таким чином, хоча електронні сигарети і не включені до переліку предметів, пов'язаних із вживанням тютюнових виробів, однак відповідальність за їх куріння в громадських місцях все ж таки передбачена. Варто зазначити, що куріння електронних сигарет є особливо небезпечним саме для дітей підліткового віку. Небезпека полягає в тому, що така сигарета здатна викликати сильну психологічну залежність. Обмежувача у такого пристрою немає, тому дитина може не випускати її з рук цілий день. Переконуючи себе в нешкідливості гаджета, дитина починає курити без всяких побоювань. Результати наукових досліджень вказують, що електронні сигарети не є вже такими «нешкідливими». Через недостатній контроль з боку органів влади в рідину часто підмішують неякісні інгредієнти або підвищують у них вміст нікотину.

Нагадуємо, що за порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, зокрема, їх продаж особі, яка не досягла 18 років, частиною 2 статті 156 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачено штраф від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто сума штрафу за таке порушення становитиме від 510 до 1700 грн.

Гол. спеціаліст-юрисконсульт
управління у справах дітей                                                             Юлія Мартинова