400 – річчя з часу походу Запорізького козацтва на Москву

Мешканцям міста
400 – річчя з часу походу Запорізького козацтва на Москву

Чотириста років тому об’єднане європейське військо, до якого входили українці на чолі з гетьманом Сагайдачним та вояки армїї Речі Посполитої, завоювало половину тогочасної Росії та мало не захопило Москву

Український похід на Москву аж ніяк не вписувався до комуністично – совдепівської « історіографії» та до насаджуваної нею тези про нібито братність українського та російського народів. Відтак, достеменні історичні факти про козацькі війни проти північних сусідів радянські «історики» воліли не помічати.

Влітку й восени 1618 року похід українських козаків відбувся в рамках війни між Запорізькою Січчю і Річчю Посполитою з одного боку і Московщиною – з іншого.

….для збереження таємниці гетьман не повідомив польську сторону про свій план. Крім того, була проведена операція з відвернення уваги московських воєвод від південного кордону (у травні 1618 року в районі Калуги діяв 4-тисячний козацький загін). Усередині червня 1618 року Сагайдачний закінчив збирати 20 – тисячне військо і розпочав похід. Протягом трьох місяців козаки подолали 1200 км (поляки в цей час пройшли 250 км без серйозного опору і не взяли жодної фортеці). Згідно з дослідженнями Гуржія і Корнієнка, українські полки рухалися з середньою швидкістю 15 20 км на добу. Протягом кількох тижнів українці захопили Путивль, Рильськ, Курськ, Лівни, Єлець. Під останнім до Сагайдачного приєднався загін, посланий у травні в Калугу.

…. У районі Серпухова запоржці зустрілися з московським військом Д. Пожарського (шанованим донині росіянами). Однак російські ратники при першій сутичці з козаками розбіглися.

…у вересні 1618року українські та польські війська під проводом гетьмана Петра Сагайдачного та Я. Ходкевича взяли в облогу Москву. Військо стояло перед Абатськими воротами Земляного валу і готувалося до штурму. Однак штурм Арбатських воріт 1 жовтня 1618 був вкрай невдалим тому, що польська шляхта не збиралася битися на смерть, до того ж двоє найманців французьких інженерів – перебігли через несплату платні на сторону московського ворога і передали їм плани атакуючих.

…Король Владислав після підписання перемир’я відмовився від своїх прав на московський престол. За цю відмову з під влади Москви вдалося відібрати українські землі, зокрема, Чернігівську та Новгород Сіверську (всього 29 міст).... Сагайдачний провів зміни війська на Січі: поділив його на сотні та полки, поновив навчання, впровадив сувору дисципліну, заборонив пити горілку під час морських походів, а за провини страчували. Очолюване ним військо захопило турецьку фортецю Кафа, звільнивши полонених. Козаки висаджувалися навіть у столиці османської імперії Стамбулі.

Величезна заслуга Сайдачного у відновленні православного єпископату та підтримці Православної Церкви в Україні.

Козацтво було колективним членом Київського братства, а Сагайдачний став опікуном заснованої при ньому школи, надавав їм кошти. Під час Хотинської війни в 1621 році отримав тяжке поранення, що стало причиною передчасної смерті.

Юрій Островершенко, працівник Первомайської міської ЦБС .За матеріалами прес центу Полтавського ОО ВУТ «Просвіта»