Не рубай ялинку!

Не рубай ялинку!

Із метою дотримання вимог природоохоронного законодавства під час заготівлі та реалізації  хвойних насаджень у період підготовки до Нового 2020 року передбачено проведення ряду заходів державного нагляду,  спрямованих на   охорону лісів від незаконних рубок та дотриманням вимог законодавства при реалізації новорічних ялинок у місцях продажу.

Згідно розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації від 06.132.2019 № 559-р «Про заходи щодо забезпечення охорони хвойних насаджень від незаконного вирубування у різдвяно-новорічний період 2020 року» в області будуть утворені рейдові групи для виявлення фактів незаконного вирубування хвойних дерев та проведення перевірок транспортних засобів щодо законності перевезення ними хвойних дерев, а також законності реалізації новорічних ялинок у місцях продажу.

Ялинки залежно від їх походження можна умовно поділити на законно і незаконно добуті. У першому випадку, хвойні дерева спеціально вирощуються протягом 4-7 років лісогосподарськими підприємствами на ділянках лісового фонду (плантаціях) або заготовлюються під час заходів догляду за лісом. Незаконно добутими вважаються деревця, які були самовільно зрубані приватними особами на території лісового фонду без спеціального дозволу, тобто, є вкраденими у лісгоспів.

Під час реалізації лісгоспом ялинок покупцю надається товарна накладна, що підтверджує законність їх перевезення та придбання. Якщо купівля здійснена за готівковий розрахунок, то підтверджуючим документом буде квитанція до прибуткового касового ордеру з печаткою лісогосподарського підприємства.
Звісно, товарні накладні не можуть бути надійною гарантією законності походження ялинок, оскільки ідентифікувати дерево за певним документом неможливо. Тому при заготівлі молодих хвойних дерев на стовбур закріплюється пластикова номерна бірка. Відсутність біркина деревці означає, що воно добуте незаконно.

За вчинення самовільних рубок накладається адміністративний штраф у розмірі від 85 до 170 грн.(ст. 65 КУпАП). Також порушник зобов’язаний відшкодувати заподіяну лісу шкоду, що залежить від товщини стовбура нелегально зрубаного дерева і в середньому становить 260-500 гривень. Якщо вчинена рубка декількох новорічних дерев, а розмір завданої лісу шкоди визнаний істотним, винна особа притягується до кримінальної відповідальності за ст. 246 Кримінального кодексу України.

Тож звертаємось до всіх громадян у ці передсвяткові дні з проханням проявити свідомість і порозуміння, аби спільно сприяти уникненню знищення вічнозелених насаджень та завдання збитків навколишньому природному середовищу.