Результати масштабного моніторингу масла солодковершкового

Результати масштабного моніторингу масла солодковершкового

Первомайське міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє про результати масштабного моніторингу масла солодковершкового, який проводився в рамках медійного проєкту «СТОП Фальсифікат»  слідуюче:

Згідно із законодавством України, додавати будь-якіжири, крім молочного, до вершкового масла не можна. Якщо продукт виготовляють з іншими жирами, то це є спред або маргарин, залежновідїхньоїкількості. На упаковках з цими товарами заборонено писати «вершкове масло», аджеце буде введенням в омануспоживача.

Оприлюднено результати масштабного моніторингу масла солодковершкового, якийпроводився в рамках медійногопроєкту «СТОП Фальсифікат».

У рамках проєкту громадськими активістами та журналістами були відібрані зразки масла солодковершкового у торгових мережах у чотирьох регіонах України: Сумах, Черкасах, Новій Одесі Миколаївська область та в Калуші Івано-Франківська область. Усього було відібрано 77 зразків масла (231 пачка). Із загальної кількості по 77 пачок масла було відправлено до двох лабораторій на дослідження до Центральної випробувальної державної лабораторії Держпродспоживслужби в Київській області та Державного підприємства «Укрметртестстандарт». Як контрольний арбітражний зразок 77 зразківзалишились у експерті. 

Відповідно до етикетки, відібрані зразки масла були представлені 30-ма виробниками  з них 28 – українських, 2 – німецьких.

За результатами лабораторних досліджень встановлено, що 16 відібраних зразків масла – фальсифікат  -Суми – 3 зразки; м. Нова Одеса – 2; Черкаси – 3; м. Калуш – 8. Загальна кількість виробників, назви яких зазначалося на маркуванні фальсифікованого масла – 7, з яких 3 виробники реалізували свою продукцію в одному регіоні, ще 2 реалізують фальсифіковану продукцію у більше, ніж в одному регіоні. Отримані результати експертизи оприлюднені 19 січня 2020 року в програмі «ТСН Тиждень». Матеріали передані до Держпродспоживслужби України та Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України та максимально висвітлені у ЗМІ для вжиття заходів.

Проєкт «СТОП Фальсифікат» реалізовувався із залученням журналістської команди телеканалу 1+1 «ТСН Тиждень» та за підтримки Уряду, Держпродспоживслужби та ГО «Громадський контроль захисту прав споживачів». Він спрямований на посилення захисту споживачів та очищення ринку від фальсифікованої продукції. Про старт проєкту було оголошено ще 14 листопада 2019 року, а фактично він почав реалізовуватися через місяць - 16 грудня 2019 року - з проведення досліджень якості молочної продукції (масла), що реалізується в торгових мережах країни. За цей час всівиробники, які фальсифікували свою продукцію, мали змогу виправитися.

Зразки відбиралися за принципом сусідства на поличці однієї дати виготовлення, однієї жирності (у кількості із розрахунку 2 одиниці продукції одного виробника для проведення дослідження у двох лабораторіях та одна - на контрольне зберігання на випадок арбітражного дослідження).

Всі зразки були відібрані у місцях офіційної реалізації, про що свідчить наявність чеку. Магазини обиралися випадково – за порадою споживачів під час опитування на вулиці. Усі дії учасників, умови, місце події, супровідна документація були максимально прозорими та відкритими, оскільки все фіксувалося на відео і безперервно транслювалося в онлайн режимі.

Зразки відібраної продукції доставлялись до двох незалежних акредитованих випробувальних лабораторій для проведення досліджень. Кожен зразок продукції був знеособлений та закодований комісією.

Результати випробувань масла вершкового в зразках якого виявлено фальсифікат (дата відбору 16 грудня 2019 року)

 

Код

 

Виробник

Результати лабораторій
(наявність нетваринного жиру), %

Лабораторія 1

Лабораторія 2

3

Масло солодковершкове Екстра ТОВ Миколаївмолпром, Миколаївськаобл.,смт. Доманівка, вул. Громадянська, 16

76,38

100,0

8

Масло солодковершкове ТОВ Миколаївмолпром, Миколаївська обл., смтДоманівка,Вул. Громадянська, 16, смтДоманівка, вул. Пастеля 31/1

81,76

99,0

17

Масло солодковершкове Екстра Апрель ТОВ ФІРМА АПРЕЛЬ , м. Харків,вул. Матросова, 1 Д

69,10

87,0

33

Масло солодковершкове селянське Одеська обл., м. Кілія, вул. Кубишина, 1 ДТОВ Титан на замовлення ТОВ Таврія-В

14,25

14,0

34

Масло солодковершкове Кілія селянське Одеська обл., м. Кілія, вул. Кубишина 1 ДТОВ Титан

77,32

92,0

48

Масло солодковершкове селянське ТДВ Івано-Франківський міськмолзавод, експлутоційний дозвіл № 09-15-62 МР

51,69

51,0

52

Масло солодковершкове ТМ Веселий ласунчик Екстра ТДВ Івано-Франківський міськмолзавод, м. Івано-Франківськ, вул. Ушинського, 2

45,09

44,0

54

Масло солодковершкове Хуторок ДП Старокостянтинівський молочнийзавод, вул. І. Франка, 47 м. Старокостянтинів, Хмельницька обл.

10,47

8,0

55

Масло солодковершкове ТМ Наш Продукт Івано-Франківська обл., Тисменицький р-н, с. Дрогомирчани, вул. Миру, 68

24,82

37,0

57

Масло солодковершкове Франківське, Івано-Франківський міськмолзавод, м.Івано-Франківськ, вул. Ушинського, 2

57,97

56,0

58

Масло солодковершкове ТМ Веселий ласунчик Екстра ТДВ Івано-Франківський міськмолзавод, м. Івано-Франківськ, вул. Ушинського, 2

50,49

48,0

59

Масло солодковершко веселянське, ТОВ Богодухівський молзавод, провулок Харьківський, 6, м. Богодухів, Харківська обл.

66,6

75,0

63

Масло солодковершкове Екстра, Івано-Франківськийміськ молзавод, м.Івано-Франківськ, вул. Ушинського, 2

49,67

45,0

71

Масло солодковершкове Хуторок ДП Старокостянтинівський молочнийзавод,вул. І. Франка, 47, м. Старокостянтинів, Хмельницька обл.

6,72

7,0

72

Масло солодковершкове селянське ТОВ Інтер-мол., м. Дніпро, вул. Старокозацька,буд. 38

82,52

100,0

76

Масло солодковершкове Екстра, ТОВ Богодухівський молзавод,
провулок Харьківський, 6, м. Богодухів, Харківська обл.

62,15

73,0

У відсотках вказана наявність нетваринного жиру у конкретному зразку масла!
Перелік зразків, які були закодовані комісією у Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.
Відповідно до стандарту ДСТУ 4399: 2005 вершкове масло повинно містити в своєму складі виключно молочний жир. Будь-які інші домішки, такі як рослинний жир, відразу позбавляють продукт назви "вершкове масло", переводячи його в розряд продуктів-фальсифікатів. Слід зазначити, що масло повинно мати білуватий, кремуватий відтінок. Якщо масло жовте: або воно старе, або фальсифікат. Найбільш поширене - це заміна рослинними жирами. Також додала, що орієнтовно на один кілограм масла витрачається 22-25 літрів молока, залежно від якості молока. Тому один кілограм масла менше 220 гривень коштувати не може. Тобто брикетик 250 грамів масла обійдеться у 55 гривень. Заводське масло дешевше, бо зі знежиреного молока роблять ще й сир кисломолочний. Але 20 гривень масло коштувати аж ніяк не може.

 

                                                       Первомайське міжрайонне управління
                                                       Головного управління Держпродспоживслужби
                                                       в Миколаївській  області