РОЗДІЛЬНЕ ЗБИРАННЯ ВІДХОДІВ

РОЗДІЛЬНЕ ЗБИРАННЯ ВІДХОДІВ

РОЗДІЛЬНЕ ЗБИРАННЯ ВІДХОДІВ

ЩО ЦЕ?

Роздільне збирання побутових відходів - це метод збирання, за якими ресурсоцінні компоненти побутових відходів - папір, скло, пластик, метал - збирають окремо у спеціальні контейнери для подальшого надходження на перероблення чи повторне використання;

ЧОМУ ЦЕ АКТУАЛЬНО?

За даними досліджень, практично кожен українець виробляє на рік більше 300 кг сміття або 2 дворових контейнерів сміття. Помножте на кількість українців. Все це вивозиться на сміттєзвалища, загальна площа яких в Україні більша за площу Кіпра. Для захоронення такої кількості сміття потрібно все більше і більше площ земельних ділянок під полігони та сміттєзвалища твердих побутових відходів, налагодження чіткої системи організації його збирання та своєчасної утилізації. Усе це загрожує екологічними та епідеміологічними небезпеками - забруднення довкілля шкідливими відходами; при горінні сміття у повітря потрапляють небезпечні для здоров’я хімічні речовини - окисли азоту, сірчисті та токсичні органічні сполуки, важкі метали. Органічні відходи сприяють розмноженню хвороботворних мікроорганізмів та паразитів, різноманітних гризунів, мух та інших комах, є кормом для диких та безпритульних тварин, кліщів. Усі вони є переносниками багатьох небезпечних інфекційних хвороб.

В ЧОМУ ВАЖЛИВІСТЬ РОЗДІЛЬНОГО ЗБИРАННЯ СМІТТЯ?

Важливість роздільного збору сміття полягає у зменшенні обсягів утворення відходів та захороненні їх на полігоні, як наслідок зменшення негативного впливу відходів на довкілля і здоров’я населення. Також роздільний збір сміття дозволяє збільшити використання вторинної сировини, яка є в складі твердих побутових відходів.

ЯК ЗМЕНШИТИ КІЛЬКІСТЬ УТВОРЕННЯ СМІТТЯ?

Важливо не купувати вироби та продукти одноразового використання або непотрібні вироби. Поламані речі можна ремонтувати, одяг - зашивати, а не викидати, оскільки вони згодяться на дачі або під час праці у полі, в гаражі чи інших роботах.

Слід навчитися повторно використовувати все, що можливо. Наприклад, зворотній бік використаних аркушів паперу - для чернеток, порожню тару - для зберігання продуктів або чогось іншого, старі тканини - для ганчірок. Залишки їжі та інші органічні рештки, скошену на подвір'ї траву та опале листя можна використовувати для виготовлення з них компосту. І цей перелік можна розширювати.

ХТО І ЯК ПОВИНЕН ПРОВОДИТИ РОЗДІЛЬНЕ ЗБИРАННЯ?

Зменшити кількість сміття допоможе його сортування на первинному етапі. Бо лише сортовані відходи можна переробляти. Якщо скидаєте все в одну купу, багато сировини втрачає свою цінність. Тож сортування має починатися вже в оселях українців.

Роздільне збирання сміття передбачене наказом МОЗ України від 17.03.2011 року № 145, яким затверджені Державні санітарні норми та правила утримання населених пунктів і зобов’язано здійснювати роздільне збирання побутових відходів-пункт 2.11.[ Роздільне збирання побутових відходів, включаючи небезпечні відходи у їх складі, здійснюється власникам відходів відповідно до законодавства про відходи та санітарного законодавства.].

Навіть в умовах міської квартири сортування сміття не є складною справою. Варто дізнатися, які види вторинної сировини приймають у районі і де розташовані пункти прийому; в якому вигляді приймається та чи інша вторинна сировина (наприклад, чи потрібно розділяти звичайний папір і картон, чи приймають лотки з-під яєць і т.д.); виділити місце для збору вторинної сировини: сходову клітку, тамбур, балкон, попередньо узгодивши з сусідами (це мають бути нежитлові приміщення).

ЯКІ Ж ПРАВИЛА СОРТУВАННЯ СМІТТЯ?

Декілька загальних правил сортування вторинної сировини:

-    зберігати органічні відходи і вторинну сировину в різних пакетах, ємкостях;

-    промивати тару від залишків їжі;

-    сплющувати тетрапаки, металеві банки, пляшки з пластика - так вони займуть менше місця;

-    збирати окремо пластикові покришки;

-    місця, де зберігаються відходи, регулярно прибирати та мити.

Важливо розуміти, що такі нескладні речі суттєво зменшать обсяги сміття і вбережуть від небезпек. В першу чергу, довкілля забруднює фільтрат - це отруйна рідина, яка проходить через усе звалище та несе із собою у підземні води забруднюючі речовини. Окрім того, у фільтраті довгий час залишаються бактерії, які спричиняють захворювання у людей. І саме страшне, що ця вода потрапляє до нас через колодязі, продукти рослинного і тваринного походження. Часто сміття просто спалюють. І при цьому виділяються токсичні гази, утворюються небезпечні хімічні сполуки, які забруднюють атмосферне повітря. Спалювання відходів у дворах розглядається нашими законами як правопорушення та передбачає штрафи. Бездумно викидаючи відходи або спалюючи їх, ми наносимо шкоду навколишньому середовищу, тобто собі і своїм дітям. Головне правило, яке треба запам’ятати: змішані відходи - це сміття; роздільно зібрані відходи - це ресурси, тобто такий матеріал, з якого можна виробити нові корисні речі.


Начальник відділу державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Первомайського міжрайонного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Миколаївській області                                                               Наталія ВЕШНИВЕЦЬКА