Гаряча лінія: (05161) 7-53-83

Обережно! Грип птиці!

Мешканцям міста
Обережно! Грип птиці!

Грип птиці, який також називають чумою птиці, представляє собою гостре вірусне захворювання, яке характеризується ураженням органів травної і дихальної систем та високою смертністю. Грипптиціохоплюєвеликучастинупоголів’я у неблагополучномугосподарстві та на великійтериторіїнавколо.

Протягом останнього часу грип птиці зареєстровано в Польщі, Словацькій Республіці, Угорщині та Румунії, які є сусідами України.
Збудником грипу є РНК-місний вірус. Існує можливість переадаптації штамів вірусу грипу людини до птиці та інших видів тварин і навпаки.
За природного інфікування вірус грипу можна виділити від усієї домашньої та деяких видів дикої птиці, які є резервуаром збудника в природі.

Грип птиці швидко поширюється повітряно-крапельним шляхом і проникає до чутливого організму перш за все через слизові оболонки клоаки та кон’юнктиви. Існує також аліментарний шлях передачі збудника. Таким чином, джереломінфекції є хвора птиця, а сам вірусможешвидкопоширюватися через забруднений корм, воду та підстилку. Найбільшнебезпечнимджереломзбудникавважаютьперехворілуптицю, яка зберігаєвірусоносійствопротягом не меншедвохмісяців.

Одним із факторів розповсюдження хвороби може бути перевезення хворої або підозрілої птиці, особливо іще до появи перших симптомів захворювання. Вірус також може поширюватися через товарну продукцію (яйця, тушки, пір’я), отриману від клінічно хворої або інфікованої птиці. Певну роль у поширеннігрипуздатнівідігравати і дикі птахи, переносячизбудника на великівідстані.

Клінічніознаки

Захворюваністьптиці на грип у господарствіможеохоплювативід 80 до 100 % поголів’я і матирізнийперебіг.

Так, інкубаційний період триває від 20 годин до кількох діб, далі температура підвищується до 43–44°С, птиця стає пригніченою, яєчна продуктивність різко падає, спостерігаються порушення у роботі органів травлення та дихання, гребінь та сережки набувають синюшного забарвлення і вже протягом перших двох днів до 80–100% птиці гине.

Для встановленнядіагнозу до лабораторіїможнанаправлятишматочкиорганів і слизовіоболонки носу та носовівитіканнявідпідозрілих у захворюванніптахів.
Специфічноголікування при захворюванніптиці на грип не розроблено.
Вся птиця у вогнищіінфекції, а також у загрозливійзоніпідлягаєзнищенню.

Власникамптиці, з метою запобігання заносу вірусухвороби, необхіднодотримуватисьнаступнихзаходівпрофілактики:

купівлюптиціздійснювати в місцяхсанкціонованоїторгівлітільки при наявностіветеринарнихсупровіднихдокументів;
інформуватидержавнуветеринарну службу про наявністьптиці і надавати доступ для проведенняклінічногоогляду та необхіднихпрофілактичнихщеплень та обробок;
утримуватирізнівидиптиціокремо;
виключитиможливість контакту домашньоїптиці з дикою, в тому числі синантропною (голуб, горобець, сорока, ворона тощо);
не допускатисторонніхосіб в місцяутриманняптиці;
проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території, послід та підстилку спалювати або обеззаражуватибіотермічним методом;
дотримуватись правил особистоїгігієни при догляді за птицею.

При невластивій поведінці птиці, перших ознаках захворювання чи загибелі птиці необхідно терміново сповістити спеціалістів Первомайської районної державної лікарні ветеринарної медицини!