Гаряча лінія: (05161) 7-53-83

2 серпня світ відзначає Міжнародний день голокосту ромів

Мешканцям міста
2 серпня світ відзначає Міжнародний день голокосту ромів

Ця дата встановлена на знак вшанування пам'яті невинних жертв нацистського режиму.

За роки Другої Світової війни гітлерівські нацисти здійснювали расистську політику етноциду. В ніч з 2 на 3 серпня 1944 року в нацистському таборі смерті Аушвіц Біркенау в газових камерах було знищено 2897 циган. Всього в цьому таборі з 23 тис. циган, депортованих з 14 країн, загинуло понад 20 тис.

Нацисти не афішували геноциду проти циган – більша частина акцій відбувалася вночі й без свідків. Уряд Німеччини офіційно визнав Голокост щодо циган тільки в 1982 році. Тоді цигани – жертви нацистського геноциду нарешті отримали право на компенсацію від федерального уряду.

Точної цифри загиблих немає, але вважається, що під час Голокосту від репресій загинуло від 600 тис. до 1 млн 500 тис. циган. Більш як 90% циганського населення Австрії, Німеччини та Естонії було знищено нацистськими режимами. Геноцид торкнувся циган, що проживали на території Німеччини, Румунії, Угорщини, Польщі, Австрії, Франції, Греції, Хорватії, Чехословаччини та країн колишнього СРСР. Друга Світова війна, найстрашніша трагедія двадцятого століття, заподіяла страждання всім народам і привела до величезної кількості жертв. У відсотковому відношенні ромська етнічна група найбільше постраждала від вбивств нацистів. Єдиною «провиною» жертв була їх приналежність до циганської національності.

Через повну окупацію, Україна виявилася однією з найбільш постраждалих країн, яка зазнала жорстокого режиму управління з боку загарбників, втративши за цей час мільйони людей різних національностей, в тому числі й циган.

В Україні цигани стали одними з перших жертв розстрілів у Бабиному Яру. Найбільші жертви понесли цигани, які проживали в Києві, на території Автономної Республіки Крим та Закарпатської області, у Вінницькій, Одеській, Сумській, Черкаській та інших областях України.

Сьогодні в Міжнародний день Голокосту ромів наші серця сповнені болем і співчуттям. Злочини людиноненависницьких режимів не мають прощення. Будь-які прояви ксенофобії та расизму, нетерпимості та дискримінації за етнічними, культурними, релігійними та іншими ознаками неприпустимі.

Відділ прес-служби апарату виконавчого комітету міської ради