22 СІЧНЯ – ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

22 СІЧНЯ – ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

22 січня 2018 року відзначатиметься День Соборності України та 99-та річниця Акта злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки -знакової події в історії національного державотворення. Для України, яка після завершення Першої світової війни перебувала в епіцентрі геополітичного поділу світу, 22 січня 1919 року стало фактично початком нової ери у процесі формування нації.

Ідея Соборності бере свій початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани – Богдан Хмельницький, Іван Виговський, Петро Дорошенко, Іван Мазепа. У ХVIIІ ст. – на початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між Польщею, Росією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях кращих вітчизняних мислителів, які наголошували, що для боротьби за свої національні інтереси Україні вкрай потрібна територіальна цілісність.

Акт возз’єднання УНР та ЗНР став могутнім виявом волі українців до етнічної і територіальної консолідації, свідченням їх національної самоідентифікації. Ці історичні події сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї.

На порозі Незалежності України від Радянського Союзу також спостерігався значний сплеск ідеї єднання Українського народу. Так, 21 січня 1990 р. відбулася одна з найбільших у Центральній та Східній Європі масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель України на знак вшанування подій першої української революції. Достеменно невідома кількість учасників акції. Різні джерела називають від половини до трьох мільйонів людей, які узялися за руки та створили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала одним із свідчень того, що українська нація подолала страх перед комуністичним режимом і готова маніфестувати свою незгоду політиці комуністичної партії. 28 років тому ця подія стала провісником майбутнього падіння СРСР і проголошення нової незалежної і соборної України.

День Соборності об'єднує всю Україну - сотні міст, мільйони людей. Він є нагадуванням про те, що саме в єдності є сила нашої держави. Тож нехай розум, воля і любов до рідного краю згуртують нас усіх для здійснення високої мети – щасливого і гідного життя, процвітаючої та соборної України!