Чорнобильська трагедія

Чорнобильська трагедія

Минуло понад 30 років від дня аварії на Чорнобильській АЕС, яка за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків не має аналогів у світі.

За офіційною версією відомо, що на четвертому енергоблоці ЧАЕС сталися два потужні вибухи, які повністю зруйнували реактор. Будівля енергоблоку частково обвалилася і відбувся викид радіоактивних речовин у зовнішнє середовище. Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60% радіоактивних речовин осіло на території сусідньої Білорусі.

Припинити активне виверження радіоактивних речовин із зруйнованого реактора вдалося лише в кінці травня 1986 року мобілізацією ресурсів усього СРСР. Навколо ЧАЕС створили 30-ти кілометрову зону, у яку стали прибувати фахівці, які відправлялися для проведення робіт на аварійному блоці і навколо нього. А також військові частини, як регулярні, так і складені з терміново зібраних резервістів.

Ліквідатори працювали в небезпечній зоні позмінно: ті, хто набрав максимально допустиму дозу радіації, виїжджали, а на їх місце приїжджали інші. Основна частина робіт була виконана в 1986-87 роках. В них взяли участь близько 240 тисяч осіб. Загальна кількість ліквідаторів за всі роки приблизно 600 тисяч осіб.

У перші дні основні зусилля були направлені на зниження радіоактивних викидів із зруйнованого реактора і запобігання ще серйознішим наслідкам. Адже була загроза, що розплавлені речовини могли проникнути в затоплене приміщення під реактором і викликати ще один вибух з великим викидом радіоактивних речовин. Воду з цих приміщень вдалося відкачати. Були прийняті заходи для того, щоб запобігти проникненню радіоактивних елементів в ґрунт під реактором. Потім почалися роботи з очищення території і поховання зруйнованого реактора.

Довкола четвертого блоку був побудований бетонний "сарко­фаг" (об'єкт "Укриття"). Будівництво саркофагу було завершене наприкінці листопада 1986 року.

Ліквідувати наслідки ядерної аварії вдалося шляхом самовідданих зусиль ліквідаторів, які виконали свій обов’язок перед народом і державою. За даними організації Союз "Чор­нобиль", з 600 тисяч ліквідаторів 10% пішло із життя і 165 тисяч стало інвалідами.

На одному із пам’ятників ліквідаторам і жертвам Чорнобильської аварії є напис "Тим, хто врятував світ", воістину слова, що мають пам’ятати всі жителі Землі.

Стаття підготовлена за матеріалами «Екологічної енциклопедії» та інтернет-ресурсу «Вільної енциклопедії».

Оксана Дорошенко,

методист Первомайської міської централізованої бібліотечної системи.