Гаряча лінія: (05161) 7-53-83

Інформ-тайм від бібліотеки «Звільнення м. Первомайська крізь призму військової історії»

Інформ-тайм від бібліотеки  «Звільнення м. Первомайська крізь призму військової історії»

22 березня є знаковою датою в історії м. Первомайська, 74 роки тому місто над Південним Бугом було звільнене від німецько-румунських окупантів радянськими військами - для первомайців фактично закінчилася Друга світова війна.

Будь-яка війна – це горе, кров і сльози, але на війні бувають і сльози радості, коли це страхіття закінчується. Чимало горя зазнали первомайці під час окупації і скільки ж було радості, коли Первомайськ було звільнено.

У цей день у Первомайській міській бібліотеці, для студентів Мигійського коледжу Миколаївського національного аграрного університету провели інформ-тайм «Звільнення м. Первомайська крізь призму військової історії». Під час години інформування співробітниця юнацького відділу Людмила Волох розповіла присутнім про військові операції, у результаті яких були звільнені населені пункти Південної України. Більшість операцій здійснювалися армією 2-го Українського фронту, під командуванням маршала Івана Конєва. Безпосередньо, у боях за місто Первомайськ брали участь війська 32-го і 25-го гвардійських корпусів, які розпочали наступ зі сторони залізничної станції Підгородня. Одночасно зі сторони села Грушівки йшли на прорив війська 13-ї гвардійської дивізії. Супротивник потрапив у так звані «лещата» і змушений був відступати, за декілька днів місто повністю зайняли радянські військові.

Також бібліотекарка охарактеризувала низку видань краєзнавчого характеру, у яких висвітлені події 1941-1944 рр. ХХ ст. Слухачам були презентовано книги «Зелена Брама» Євгенія Долматовського, збірка документів «Первомайськ: літопис історичних подій (1941-1944)» під редакцією Андрія Демідова та декілька видань про героїчне підпілля, зокрема «Партизанську Іскру».

На завершення в.о. директора міської централізованої бібліотечної системи Антоніна Григоренко поділилася спогадами про святкування 40-річчя звільнення міста Первомайська в березні 1984 року. Тоді в наше місто з’їхались однополчани 8-ї Повітряно-десантної дивізії, які звільняли його в березні 1944 . Їх тоді було ще досить багато та найбільше запам’яталася зустріч з Олександром Савенковим – колишнім гвардії сержантом, начальником радіостанції, який присвятив свій вірш Первомайську. Цей вірш і був представлений слухачам.

Все більше часу віддаляє нашу спільноту від героїчних і трагічних подій Другої світової війни, покоління, для якого війна була частиною життя йде у вічність, але пам'ять про самовіддану боротьбу народу залишається. Тому щороку первомайці згадують з вдячністю тих, хто звільнив Місто над Бугом від нацистських окупантів.

Оксана Дорошенко,
кандидат історичних наук,
методист Первомайської міської централізованої
бібліотечної системи