Міжнародний день голокосту ромів

Міжнародний день голокосту ромів

2 серпня - Скорботний день, роми всього світу відзначають Калі траш (чорний жах). Ця дата – данина пам’яті тим, хто загинув від геноциду в роки Другої світової війни. Саме в ту «циганську ніч» з 2 на 3 серпня в газових камерах табору смерті Аушвіц - Біркенау було живцем спалено близько 3 000 ромів, в тому числі дітей і старих.

Загалом у цьому таборі з 23 тис. циган, депортованих з 14 країн, загинуло понад 20 тис. Вважається, що під час голокосту від репресій загинуло від 600 тис. до 1 млн. 500 тис. ромів. В процентному відношенні ромська етнічна група найбільше потерпіла від вбивств нацистів. Понад 90 відсотків ромського населення Австрії, Німеччини та Естонії було знищено фашистськими режимами. Під час Другої Світової війни в каральних акціях окупаційного режиму в Україні було знищено порядком 19 – 20 тис. осіб національності рома.

2 серпня у всьому світі відзначається Міжнародний день голокосту ромів – пам'ятна дата, встановлена Прокламацією Міжнародної ради пам'яті геноциду ромів. Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 8 жовтня 2004 р. № 2085-IV «Про відзначення Міжнародного дня голокосту ромів» Міжнародний день голокосту ромів в Україні відзначається на державному рівні.

Директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш сказав: «Не буває трагедії великої і малої, не буває трагедії своєї і чиєїсь, чужої, не буває трагедії далекої і близької. Будь-яка трагедія у масштабах навіть однієї людини – це трагедія глобальна, а трагедія, яка стається у масштабах цілого народу, як це сталося і з ромським етносом під час Другої Світової війни, - це трагедія, яка не має виміру, яка кличе до пам’яті і свідомості кожної людини «Роми – нація виняткового натхнення і виняткової душі. Саме тому навіть назва геноциду, назва має таку вражаюче символічну назву – Чорний Жах, Калі Траш. Події такого значення і звучання не могли лишитися без особливого, спеціального відображення у народній пам’яті, у народній свідомості. Власне, тому й колесо на ромському прапорі має яскраво червоний колір».

Відділ інформаційної діяльності і

комунікацій з громадськістю та засобами масової

інформації апарату виконавчого комітету міської ради

за матеріалами Інтернет-видань