Підсумкова конференція щодо результатів пілоту «Сталість ВІЛ-послуг»

Підсумкова конференція щодо результатів пілоту «Сталість ВІЛ-послуг»

28 листопада 2017 року в с. Мигія Первомайського району відбулась підсумкова конференція щодо результатів пілоту «Сталість ВІЛ-послуг» у м.Первомайськ та Первомайському районі, який реалізовувався протягом 2016-2017 років командою благодійної організації «Миколаївський обласний фонд «Здорова нація» за підтримки Проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії».

Мета пілоту - забезпечення функціонування сталої моделі надання життєво важливих ВІЛ-послуг на місцевому рівні для найбільш уразливих до інфікування ВІЛ груп населення та людей, які живуть з ВІЛ.

В рамках діяльності проекту було проведено великий обсяг робіт, серед яких оптимізація маршруту пацієнта на шляху від виявлення ВІЛ і до забезпечення подальшого лікування; аналіз можливостей розширення та інтеграції ВІЛ-послуг. Так, за майже 1,5 роки було вдосконалено порядок консультування і тестування на ВІЛ двома швидким тестами на первинному та вторинному (спеціалізованому) рівнях медичної допомоги, а саме сімейними лікарями міських та районних закладів і вузькопрофільними лікарями. Зміна підходів до тестування на ВІЛ у 4 закладах охорони здоров’я пілотного регіону дозволила сімейним лікарям виявити нові випадки інфікування ВІЛ. Зокрема, з травня по вересень 2017 року сімейні та вузькопрофільні лікарі виявили 11 таких випадків, що складає 3,5% позитивних результатів з кількості протестованих. На базі трьох амбулаторій загальної практики - сімейної медицини (АЗПСМ) при центрах первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) ініційовано запровадження послуги з видачі АРВ-препаратів пацієнтам з ВІЛ за місцем проживання/ перебування.

Протягом жовтня 2017 р. ця послуга зацікавила 8 жителів Первомайського району, які виявили бажання отримувати лікування антиретровірусною терапією (АРТ) у сімейного лікаря.

Експерти пілоту вперше в області дослідили різні моделі надання замісної підтримувальної терапії, у тому числі рецептурну форму на основі спів- фінансування з боку пацієнта. Так, з лютого 2017 р. на базі Первомайської ЦМБЛ за оновленою процедурою пацієнти програми ЗПТ почали лікування шляхом придбання препаратів в аптечній мережі за власний кошт. Вдалий досвід поширювався по сайтам ЗПТ Миколаївської області і станом на 01.10.2017 р. вже 168 пацієнтів на 6 сайтах ЗПТ отримують терапію на умовах спів-фінансування. Вперше в історії міста Первомайськ та Первомайського району на практиці було втілено новий механізм фінансування ВІЛ-послуг за рахунок бюджетних коштів. Було виділено 126,8 тис. грн на соціальні послуги через механізм соціального замовлення. Так, станом на листопад 2017 р. 110 жителів міста і району отримали ряд соціальних послуг за кошти місцевих бюджетів.

Партнерами у впровадженні пілоту виступили Миколаївська обласна державна адміністрація та обласна рада, Первомайська міська рада та її виконавчий комітет, Первомайська райдержадміністрація і районна рада, заклади охорони здоров’я міста і району. Пілот «Сталість ВІЛ- послуг» став прикладом поєднання реформаторської ініціативи у сфері охорони здоров’я з боку державного і громадського секторів.

В роботі конференції взяли участь заступник керівника проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Алішер Латипов, народний депутат України Вадим Підберезняк, провідні фахівці пілоту «Сталість ВІЛ- послуг», працівники керівних органів управління охорони здоров’я облдержадміністрації, закладів охорони здоров’я міста Первомайська та Первомайського району, органів місцевого самоврядування міста Первомайська та Первомайського району, зокрема міський голова міста Первомайська Людмила Дромашко, голова Первомайської райдержадміністрації Володимир Вовк, голова Первомайської районної ради Світлана Вовк, депутати міської та районної рад, представники неурядових організацій, в тому числі й міжнародних.

В ході підсумкової конференції було представлено досвід та результати реалізації пілоту «Сталість ВІЛ-послуг» щодо побудови стійкої моделі надання послуг у сфері ВІЛ у місті Первомайськ та Первомайському районі Миколаївської області.

З презентаційними доповідями виступили голова БОМОФ «Здорова нація» Тетяна Бабич; фахівець з моніторингу пілоту «Сталість ВІЛ-послуг» Олена Форостян; начальник управління охорони здоров’я Миколаївської обласної державної адміністрації Павло Георгієв; заступник міського голови, начальник управління соціального захисту Первомайської міської ради Ольга Колесніченко; перший заступник голови Первомайської райдержадміністрації Сергій Бондаренко; консультант проекту, головний лікар Миколаївського обласного наркологічного диспансеру Петро Римар, головний лікар Миколаївського обласного центру паліативної допомоги та інтегрованих послуг, заступник голови обласної робочої групи з координації проекту Оксана Черненко та інші.

Міський голова міста Первомайська Людмила Дромашко, аналізуючи результати пілоту, зазначила: «Насправді дуже важливо, що Первомайськ опинився у числі тих міст, де впроваджувався пілот. Побудова стійкої моделі надання ВІЛ-послуг населенню дозволила нам ефективніше використовувати фінанси, не залежати від зовнішньої допомоги і надавати життєво важливі послуги пацієнтам з ВІЛ. І саме головне послуги набули сталості, а що може бути важливішим за це?». Людмила Григорівна вручила подяки за вагомий внесок в розбудову системи охорони здоров’я міста Первомайська, за плідну співпрацю у провадженні проекту «Сталість ВІЛ-послуг» заступнику керівника проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Алішеру Латипову та раднику з питань політики у сфері охорони здоров'я проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Наталії Давиденко.

По завершенню конференції представники влади, управління та структурних підрозділів, що були задіяні у реалізації Пілоту, отримали подяки від проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії», який надавав експертну та фінансову підтримку пілоту «Сталість ВІЛ-послуг».