Святкування Різдва Христового

Святкування Різдва Христового

Святкування Різдва в Україні є усталеною традицією, яка передається від покоління до покоління. Різдву передує 40 денний піст.

Напередодні Різдва Христового 6 січня український народ сідає за щедрий, але пісний стіл. Одна з головних традицій святкування Різдва – Святий Вечір. Після наведення порядків у будинку українці готують дванадцять святкових страв на честь дванадцяти апостолів. Головною різдвяною стравою є кутя, яка являє собою пшеничну або ячмінну кашу, змішану з родзинками, маком, медом і горіхами. Також на столі обов'язково має стояти узвар. Під час трапези за столом ні в якому разі не можна лаятися, сперечатися і лихословити. На Різдво всі члени родини повинні бути вдома, діти повинні допомагати старшим у святкових приготуваннях. Снідати й обідати 6 січня не прийнято, легкий перекус дозволений тільки дітям. Сідати за різдвяний стіл необхідно з появою першої зірки. Важливим різдвяним обрядом на Святий вечір є оформлення столу. Традиційно його застеляють свіжим сіном або соломою, зверху насипають трохи зерна і покривають скатертиною. Опісля куштування куті можна переходити до інших страв, яких на столі має бути 12, адже кількість страв символізує 12 апостолів. За традицією, у різних регіонах України склад страв може варіюватися, проте кількість – ні. Одним з важливих звичаїв святкування Різдва в Україні є внесення до хати снопа пшениці або жита, який називається «дідухом». Він символізує добробут. Колись його ставили під іконами, а сьогодні його ставлять в куток столу.

Святкування Різдва розпочинається вранці, 7 січня. Українці зустрічають одне одного зі словами «Христос народився!», а у відповідь чують «Славімо його!». Святкують українці, переважно, у родинному колі. Сідають за щедрий, але вже не пісний стіл. У цей день навідують рідних, друзів, згадують померлих. Діти та молодь ідуть колядувати.

До речі, коляда – є суто українською традицією. Колядники своїми піснями прославляють народження Ісуса Христа та славлять господарів звучать побажання щастя, здоров'я та достатку. Часто вони носять з собою велику зірку, закріплену на палиці та покриту позолоченим папером. Така зірка символізує Віфлеємську, що ознаменувала народження Ісуса Христа. По закінченні співу, господарі виносять колядникам солодощі або гроші.

У Різдвяний вечір 7 січня 2017 року о 16.00 на площі Тараса Григоровича Шевченка для первомайців та гостей міста відбулося святкування Різдва Христового – театралізоване дійство «В небі зірка засіяла, люд увесь обдарувала», підготоване управлінням культури, національностей, релігій, молоді та спорту міської ради, Центром культури та дозвілля ім.Є.Зарницької.

Первомайці та гості міста мали змогу послухати у виконанні фольклорного колективу «Голтяни» та народного ансамблю української пісні «Червона калина» чудові різдвяні пісні та Колядки, які розкривали таїнство різдвяних дійств, возвеличували народження Христа. Серед глядачів панувала чарівна святкова атмосфера.

Різдво Христове – це, в першу чергу, свято добра, миру і милосердя. Незважаючи на те, що Різдво – день сімейний, дуже важливо в цей час допомагати хворим, сиротам, вдовам, жебракам, бродячим тваринам і всім тим, хто з різних причин позбавлений святкових радощів.

Святкування Різдва пройшли також і у мікрорайонах міста.