Свято Маковея (Медовий Спас) «Святий Спас прийшов до нас»

Свято Маковея (Медовий Спас) «Святий Спас прийшов до нас»

14 серпня 2017 року в Первомайському міському парку культури та відпочинку «Дружба народів» відбулося свято Маковея (Медовий Спас) «Святий Спас прийшов до нас». Цього дня вшановують пам'ять семи мучеників Маккавеїв, які очолили повстання за віру в єдиного Бога і були за це жорстоко покарані. Народна назва свята (Маковія, Маковея, Спас Перший, Медовий Спас, Спас на воді, Семи братів мучеників Маккавеїв), безумовно, утворилася від офіційної просто за співзвучністю: Маккавеїв — Маковея — Маковія.  За давнім звичаєм на Медовий Спас до храму люди приносять мед для освячення, а також освячують букети з трав і квітів – «маковійчики». Народна мудрість каже: якщо не освятити квіти на Маковія, то не буде квітнути господарство. Серед квітів, у букеті, обов’язково має бути голівка маку. Також до букету кладуть чорнобривці, жоржини, барвінок, та ін. Після освячення маковійчика кладуть за образами, і він зберігатиметься там аж до весни, а деякими травами і маком будуть користуватися за необхідності, адже «освячене зело до всякої слабості здібне». Навесні мак розсівають по городу, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітають до кіс – «щоб не випадало з голови волосся». Із Медового Спасу починається двотижневий Успенський піст, такий суворий, як і Великий (триватиме до 28 серпня – свята Успіння). Серед українців свято Маковія одне з найпоетичніших свят.

Присутніх привітали зі святом міський голова Л.Дромашко та Преосвященніший єпископ Вознесенський і Первомайський Олексій.

Після привітань, духовенство міста, за традицією, освятили мед, зілля, страви та напої, приготовані для первомайців та гостей міста. Після освячення всі присутні змогли пригоститися медово-маковими коржами, чаєм з трав, прохолодним квасом та відпочити. Святкового настрою додавали виступи колективів художньої самодіяльності.

Городян цього дня пригощали смаколиками працівники управлінь і відділів апарату виконавчого комітету міської ради. Загалом було приготовано та роздано близько 1000 порцій коржів з медом та маком.

В Україні відзначають Маковея не тільки як релігійне свято. Із цього дня завжди приступали до осінніх польових робіт та медозбору, ластівки починали відлітати, а в народі готувалися до проводів літа. Побутує приказка: «Пройшов Спас – пішло літо від нас».