Вечорниці «Андрію, Андрію, я тобі пшеничку сію»

Вечорниці «Андрію, Андрію, я тобі пшеничку сію»

13 грудня 2017 року в читальному залі Первомайської міської централізованої бібліотечної системи відбулися вечорниці «Андрію, Андрію, я тобі пшеничку сію». На «Андрія» до стилізованої світлиці завітав фольклорний колектив «Голтяночка» (художній керівник К.Ф. Прокопенко) та студенти Первомайського медичного коледжу.

На декілька годин бібліотека стала простором, у якому передавалися давні надбання нематеріальної культури українців. Адже кожен народ має свої звичаї, що установилися протягом багатьох століть і освячені віками. Звичаї і обряди – це втілені в рухи і дію світовідчуття, світосприйняття та взаємини між окремими людьми.

На «Андріївських» вечорницях дівчат навчали ворожінню, вони сіяли і збирали пшеницю, щоб дізнатися, коли зустрінуть нареченого, запалювали свічки і споглядали на їхнє горіння з надією на спокійну і щасливу долю.

Парубки кусали калету – великий корж із солодкого білого борошна, оздоблений горіхами та родзинками. Біля підвішеної калети стояв «Пан Калетинський», який жартував і припрошував «Пана Коцюбинського» (учасника дійства, що «під’їжджав» до калети на коцюбі) гарно кусати. Після жартівливих ігор калету поділили між всіма учасниками зібрання.

На вечорницях багато співали, лунали пісні «А у полі береза», «В саду гуляла», «Господиня гарна» та ін.

Наприкінці зустрічі бібліотекар читального залу С.Чабан презентувала книгу доктора слов’янської етнографії О.Воропая «Звичаї нашого народу».

Вечорниці, як і годиться, були веселими та жартівливими.