Прес-конференція директора міськрайонного центру зайнятості

В приміщенні міської ради відбулася прес-конференція директора міськрайонного центру зайнятості Вадима Дудченка для місцевих засобів масової інформації.

Вадим Леонідович навів статистичні дані про роботу центру занятості за 2014 рік. Так, у минулому році до закладу звернулось 4230 осіб за сприянням у працевлаштуванні, із них 1888 осіб були працевлаштовані, 588 осіб – отримали послугу із професійного навчання, тобто здобули або нову професію, або змінили свою кваліфікацію. В оплачувальних громадських роботах в межах міста Первомайська та Первомайського району прийняло участь 537 осіб. Отримали підприємницьку діяльність для зайняття власним бізнесом – 29 осіб.

Посадовець звернув увагу на те, що з 1 січня 2015 року відбулися зміни в діючому законодавстві. «Це досить суттєві зміни, які впливають на життя всього нашого суспільства. А саме із Кодексу законів про працю України було вилучено статтю 241, яка передбачала, що фізичні особи-підприємці, які реєстрували трудові правовідносини з найманими працівниками, повинні були звернутися до служби зайнятості для реєстрації цих трудових договорів. Станом на сьогодні 241 статтю виключено, тобто можна сказати, що фізичних осіб-підприємців прирівняно до юридичних осіб і ми йдемо шляхом європейським. На сьогодні спрощена система трудових правовідносин, але й збільшена відповідальність за порушення даних відносин. Тепер фізична особа-підприємець не йде реєструвати трудовий договір до центру зайнятості, а укладає даний договір з працівником на робочому місці і повідомляє про те, що в неї з’явилася наймана праця у податкову», - зазначив Вадим Дудченко.

Щодо збільшення відповідальності за порушення трудових правовідносин Вадим Леонідович розповів, що внесено зміни до статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення та змінено статтю 24 Кодексу законів про працю України, в яких зазначено, що допуск працівників до виконання роботи забороняється без укладання трудового договору в письмовій формі. Протягом 5 днів після укладання договору повинні бути повідомлені фіскальні органи, тобто податкова інспекція, згідно з Кодексом законів про працю. За не повідомлення передбачаються досить суттєві штрафи.

Посадовець також звернув увагу на те, що форма договору не є сталою, тобто можуть вноситись корективи як роботодавцем, так і найманим працівником. Також сторони мають право на розірвання трудового договору, якщо були порушені будь-які умови угоди.

По завершенню прес-конференції Вадим Дудченко відповів на всі запитання, які цікавили журналістів. На заході були присутні кореспонденти телеканалів «Твій Всесвіт» та «Олта», газет «Вісник Первомайська» та «ТВ Всесвіт».