Про справи поточні та ситуацію з африканською чумою синей
16 листопада 2015 року в приміщенні міської ради відбулися прес-конференції для представників місцевих засобів масової інформації. Журналісти поспілкувалися з міським головою Л.Дромашко, заступником начальника управління ветеринарної медицини у Первомайському районі С.Войтовським та начальником районної державної лікарні ветеринарної медицини А.Осініним.
Міський голова Людмила Дромашко розповіла про ситуацію, що наразі склалася на центральному ринку у зв’язку із забороною продажу м’яса свиней подвірного забою. Людмила Григорівна зазначила, що органи влади лише виконують всі постанови державної ветеринарної служби, під дію яких підпадає і місто Первомайськ. Свинину можна реалізовувати лише за наявності відповідної ветеринарної документації. Ніякого відношення до заборони продажу м’ясних продуктів влада не має. На рівні області було надано доручення провести інвентаризацію свиней, які вирощуються на території нашого міста. Згідно з довідками, наданими головами квартальних комітетів, свиней тримають в 40 домогосподарствах міста. Перевіряючих ніхто до свого господарства не допустив, тому точна кількість свиней – невідома. І жодне домогосподарство не зареєстроване у ветеринарній службі. З огляду на це, де-юре, свиней у місті ніхто не тримає, а де-факто вони є. Ми намагаємось стабілізувати ситуацію, що зараз склалась на ринку. Підприємці хвилювалися, що вони втратять свої робочі місця. На території нашого ринку діють два підприємства – комунальне та приватне. Будівлі, що знаходяться на території ринку є приватною власністю, земля та будівлі, що будувалися після реконструкції ринку, є комунальною власністю. Тобто повноваження влади на м’ясний корпус не поширюються. Підприємці беруть в оренду місця для здійснення торгівлі м'ясо-молочними продуктами. Але під час зустрічі з підприємцями стало відомо, що вони не мають довгострокових договорів оренди. Відповідно, за відсутності такого договору власник не несе відповідальності за збереження робочого місця. Наразі ми провели перемовини із керівництвом ринку для того, щоб не завозились тушки свиней з інших регіонів України на період накладення мораторію на реалізацію м’яса свинини. Досить гостро зараз стоїть питання облаштування бойні в місті, яку не просто зробити у відповідності до всіх вимог. Але згадуючи те, що офіційно в місті немає свиней, які вимоги можуть бути до влади по облаштуванню бойні? Це питання в подальшому повинно бути вирішене. Якщо нам потрібен такий об’єкт, ми повинні думати як його облаштувати.
Найближча бойня знаходиться в Кривому Озері, але вона не розрахована на забій великої кількості тварин з усіх навколишніх сіл та міста.
Варто згадати випадки, коли недобросовісні продавці реалізовують свинину на території міста в не відведених для цього місцях. Кожна людина піклується про своє здоров’я, тому купувати чи не купувати таке м’ясо сумнівної якості – вибір городян.
Міський голова також розповіла про стан готовності міста до опалювального сезону. Людмила Григорівна зазначила, що опалювальний сезон розпочався, але на минулому тижні наші котельні декілька днів були відключені від електроенергії у зв’язку з заборгованістю. З комунальним підприємством «Тепло» не проста ситуація. Є договір реструктуризації боргу, але в той же час є і судове рішення, згідно з яким виконавча служба наклала арешт на рахунки. У зв’язку з цим всі кошти, які надходять від споживачів, стовідсотково ідуть на погашення заборгованості за газопостачання. Тому на даний момент на підприємстві є заборгованість за електроенергію, яка сягає понад мільйон гривень. Проте КП «Тепло» входить до переліку тих підприємств, які мають можливість використати міжтарифну різницю. На сьогодні підприємство повинно сплачувати близько 20 тис. реструктуризованого боргу щомісячно. Загалом місто до опалювального сезону готове. Де є індивідуальні котельні взагалі немає проблем – тепло надається постійно. З фінансуванням забезпечення теплопостачанням об’єктів соціальної сфери проблем не буде. У цьому році на електричне опалення переведені ЗОШ №4 та №16, ДНЗ №30. Ці об’єкти користуються сучасними котельнями та отримують якісне і безперебійне тепло. Ця інвестиційна програма продовжуватиметься. Інвесторам сподобалось працювати з нашим містом. Ми маємо перелік об’єктів, які підпадають під реконструкцію котелень. Зараз ведуться роботи у будинку по вулиці Корабельна, 29, де знаходяться наші бюджетні установи. Найближчим часом ще три об’єкти матимуть такі котельні, а до кінця року планується розпочати роботи і по іншим об’єктам, швидше за все в мікрорайоні Фрегат.
В місті ведуться роботи по ремонту доріг, і за сприятливих погодних умов вони продовжуватимуться. У вихідні дні, зокрема, відбувалось облаштування тротуару біля озера в мікрорайоні Фрегат.
Досить суттєвими є ще два проекти – будівництво водогону в мікрорайоні Дроздовка та створення центру паліативної допомоги.
Доволі злободенним є питання відлову бродячих собак, ліквідація яких є неможливою. Можлива тільки стерилізація та повернення до навколишнього середовища. Притулок для тварин, нажаль, міському бюджету утримувати не під силу.
В місті вже зроблено дуже багато, але ще більше роботи попереду, яку будемо намагатися виконати.
Заступник начальника управління ветеринарної медицини у Первомайському районі С.Войтовський та начальник районної державної лікарні ветеринарної медицини А.Осінін більш детально розповіли про ситуацію щодо африканської чуми свиней.
Загалом з початку 2015 року на території України зафіксовано понад 50 випадків захворювань свиней на африканську чуму.
Посадовці зазначили, що ситуація з захворюванням в сусідньому Врадіївському районі не стабілізувалася – є нові випадки африканської чуми свиней вже не в с.м.т. Врадіївка, а у Врадіївському районі. 12 листопада на території колишнього могильника були виявлені два трупи свиней. Працівники служби ветеринарної медицини відібрали матеріал для аналізу та направили його до Києва, де було підтверджено, що тварини були хворі на африканську чуму свиней. Встановити власників викинутих тварин неможливо. Було проведено засідання державної протиепізоотичної комісії при Врадіївській райдержадміністрації та внесені зміни до попереднього протоколу комісії. Розширено 20-кілометрову зону захисту та 25-кілометрову зону нагляду. До зони захисту увійшли населені пункти Врадіївського, Кривоозерського та Первомайського районів та частково Одеської області. Зона нагляду передбачає щоденну перевірку санітарного стану тварин, яку здійснює ветеринарна служба району. Всі населені пункти забезпечені ветеринарним обслуговуванням. Звіти про результати перевірок подаються щоденно. В зоні захисту передбачені більш жорсткі заходи. Крім спостереження діє також заборона вивозу та забою тварин з цієї зони на 40 днів починаючи з 12 листопада (у разі відсутності нових випадків захворювання).
13 листопада в м’ясному корпусі центрального ринку міста Первомайська свинини не було взагалі, а 15 листопада були завезені 9 туш свиней, забитих на бойні в Кривому Озері. Ці теші супроводжувалися декларацією виробника та ветеринарними документами. Але у зв’язку з розширенням зони захисту, до якої тепер увійшло Криве Озеро, свиней звідти вивозити неможна. Щодо стихійної торгівлі – повноваження для здійснення контролю за цим явищем мають правоохоронні органи.
На сьогодні у Врадіївці не проведене 100% вилучення свиней через те, що люди не допускають до своїх господарств. У зв’язку з цим хвороба продовжує «тліти» і не зникає повністю. Власники свиней неохоче погоджуються на компенсацію оскільки середня ціна – неприваблива.
В одному з мисливських угідь був здійснений діагностичний відстріл кабана. Аналіз на африканську чуму свиней, зроблений у Миколаєві, був негативним.
На завершення спілкування з представниками мас-медіа Сергій Войтовський та Анатолій Осінін підкреслили, що з метою локалізації захворювання громадяни повинні співпрацювати з ветеринарною службою. З будь-яких питань можна отримати довідки за телефонами: 4-79-58; 4-71-65; 4-71-67.