Первомайське об'єднане управління ПФУ Миколаївської області

У вересні підвищений розмір пенсії отримають близько 49 тисяч пенсіонерів Миколаївщини

Законом України № 822-ІХ “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”, з 1 вересня збільшено мінімальну заробітну плату з 4 723 до 5000 гривень.

Така зміна є підставою для збільшення мінімального розміру пенсії за віком для непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж 35 років чоловіки та 30 років жінки.

Таким чином, мінімальний розмір пенсії для пенсіонерів, які мають повний страховий стаж, зростає з 1889,20 грн (4723 грн х 40 %) до 2000 грн (5000 грн х 40 %).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведено відповідний перерахунок за результатами якого 49195 пенсіонерів регіону у вересні отримають новий розмір пенсії. В середньому пенсійні виплати зросли на 37, 31 грн.

Для працюючих пенсіонерів перерахунок пенсій з використанням нового показника мінімальної заробітної плати здійснюється після звільнення з роботи або припинення ними підприємницької діяльності.

«ГАРЯЧА ЛІНІЯ»

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області пропонує поспілкуватися

з актуальних питань щодо пенсійного забезпечення різних категорій громадян:

- 19 березня з 9.00 до 11.00 години з керівником управління ЛЮБЧЕНКО Валентиною Володимирівною за телефоном: 4-27-06;

- 21 березня з 9.00 до 11.00 години з заступником начальника управління СЛІПЧЕНКО Ганною Миколаївною за телефоном: 4-22-71.

 

ІЗ 3 ЧЕРВНЯ «НЕДІЮЧИМ» ФОПАМ НАДАНО МОЖЛИВІСТЬ СПИСАННЯ НЕДОЇМКИ ІЗ ЄСВ ЗА 2017-2020 РОКИ

Пункт 5 розділу I Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” щодо усунення дискримінації за колом платників” від 13.05.2020 року № 592-IX набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Тобто, з 03.06.2020 р. є можливість «списати» суми недоїмки, нараховані платникам ЄСВ з числа ФОП на загальній системі та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за період з 01.01.2017 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що оподатковується ПДФО.

Для цього обов’язково подають упродовж 90 календарних днів (після набрання чинності законом):

– ФОП-загальносистемники – держреєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи ФОП заяву про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу – звітність з ЄСВ за 2017-2020 роки, якщо вона не була подана раніше;

– особи, які провадять незалежну професійну діяльність, – до податкового органу за основним місцем обліку заяву про зняття з обліку як платника ЄСВ та звітність з ЄСВ за період 2017-2020 років, якщо вона не була подана раніше.

Після цього, податковий орган протягом 15 робочих днів проведе камеральну перевірку, за результатами якої прийме рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову.

Податковий орган може відмовити списувати суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 01.01.2017 року до дня набрання чинності цим Законом;

2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті.

Якщо ж суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті, тоді податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Тоді штрафи до платника ЄСВ за наведених умов не застосовують.

Вимогу про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважатимуть відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені. Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені не підлягають поверненню.

Також ФОП звільнили від ЄСВ “за себе” за травень, а решті платників ЄСВ продовжили мораторій на штрафи.
 

Зміни щодо зарахування до страхового стажу часу догляду за хворими дітьми

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області повідомляє, що Законом України від 03.07.2018 № 2476-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту осіб, які доглядають за хворими дітьми» до чинного законодавства внесено зміни, що набирають чинності з 1 січня 2019 р.

Цим Законом передбачено, що одному із непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично здійснюють догляд, зокрема, за дитиною хворою на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, за дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, призначається допомога на дітей.

Допомога призначається територіальними органами соціального захисту населення.

До статті 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 внесено відповідні зміни. Тому за законодавством, що набирає чинності з 1 січня 2019 року, батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично доглядають за хворими дітьми (і без визнання дітей з інвалідністю), є застрахованими особами, якщо вони одержують відповідну допомогу. Страхувальником за них є орган, що виплачує допомогу, – орган соціального захисту.

Страховий стаж обчислюється за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Що потрібно знати про монетизацію субсидій

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області повідомляє, що Кабінетом Міністрів України 6 лютого 2019 року прийнято рішення щодо монетизації субсидій. Це означає, що вже в березні цього року гроші для розрахунків за комунальні послуги виплачуватимуться безпосередньо одержувачам субсидії готівкою.

Як це діятиме?

- Всі, кому призначено субсидію з 2018 року, отримають у березні готівку для оплати комунальних платіжок за лютий 2019 року. Відповідно у квітні прийдуть кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні – за квітневу комуналку.

- Пенсіонерам субсидію виплатить Пенсійний фонд одночасно з виплатою пенсії, на відповідні рахунки у банківських установах.

- Тим, хто отримує пенсію через відділення поштового зв’язку, субсидію разом з пенсією доставить Укрпошта.

- Суть нового механізму полягає у тому, що домогосподарство отримуватиме підтримку від держави у вигляді субсидії готівкою і далі зможе самостійно розраховуватися за спожиті послуги, а зекономлені кошти використати на свій розсуд.

- Всі, хто звернувся вперше за субсидією у 2019 році, беруть участь у діючій моделі монетизації. Тобто розрахунки за спожиті послуги за цих осіб з підприємствами здійснюватиме Ощадбанк, а субсидіанти отримають за результатами вже цього опалювального сезону залишок невикористаної субсидії готівкою через Ощадбанк.

- Кожному одержувачу субсидії, якому допомогу призначено з 2018 року, у березні Укрпошта доставить повідомлення про те, скільки і яким чином надійде коштів субсидії від Уряду для оплати комунальних послуг.

Таким чином, Урядом буде здійснено пілотування паралельно двох моделей монетизації, і за результатами аналізу їх ефективності прийматиметься рішення щодо впровадження однієї з них з травня 2019 року.

До уваги членів фермерських господарств

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України звертає увагу, що 23 листопада 2018 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний бюджет України на 2019 рік», яким встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня 2019 року – 4173 гривні. Отже, розмір мінімального страхового внеску становитиме у 2019 році 918,06 грн на місяць (4173 Х 22%).

На рівні мінімального страхового внеску мають сплачувати ЄСВ за себе фізичні особи-підприємці, самозайняті особи та члени фермерського господарства в обов’язковому порядку, незалежно від діяльності, обраної системи та доходу.

З 01.01.2018 року, згідно з пунктом 5№ частини першої статті 4 Закону України № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхування на інших підставах, визначено платниками єдиного внеску.

Члени фермерського господарства, вичерпний перелік яких визначено ч.3 ст.3 Закону України від 19.06.2003 року № 973 «Про фермерське господарство», з 01.01.2018 року зобов’язані стати на облік в органах Державної фіскальної служби.

Зазначена норма не поширюється на членів ФГ, які є застрахованими особами (найманими працівниками, фізичними особами-підприємцями, головами фермерських господарств як юридичних осіб, так і фізичних осіб-підприємців зі статусом сімейного фермерського господарства).

Базою для нарахування єдиного соціального внеску для членів фермерського господарства є сума доходу (прибутку), отриманого від їхньої діяльності, що підлягає обкладанню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (абзац перший п. 2 ч. 1 ст.7 Закону України № 2464).

У разі якщо члени фермерського господарства — пенсіонери за віком або інваліди, отримують пенсію або соціальну допомогу, або досягли пенсійного віку, вони звільняються від сплати ЄСВ за себе.

Члени фермерського господарства подають річний звіт з ЄСВ до 10 лютого наступного за звітним роком за формою згідно д.5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 року № 435.

Виплата пенсії за минулий час

Порядок виплати пенсій за минулий час врегульовано статтею 46 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон).

Частиною першою статті 46 Закону 1058 передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий період, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Норми статті застосовуються саме коли пенсіонер, який мав право на пенсію відповідно до чинного законодавства, не отримував з різних причин належної йому пенсії взагалі, а не у випадках здійснення розрахунків доплат до пенсій за минулий час внаслідок проведення перерахунків. Відповідно до частини другої статті 49 Закону 1058 поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

Розрахунок дати поновлення виплати пенсії проводиться, починаючи з дня, який передує даті звернення за недоодержаною пенсією. Розрахунок виплати, на яку пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, проводиться помісячно, з урахуванням належної індексації за відповідний місяць. Перша виплата - це сума пенсії за 12 місяців, починаючи з початку визначеного терміну. Частина розрахованої суми, що залишилася після першої виплати, виплачується щомісяця рівними частинами, що дорівнює призначеному розміру пенсії на дату звернення пенсіонера за її поновленням.

В такому ж порядку здійснюється виплата пенсії за минулий час у випадках поновлення пенсії за час перебування пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі чи закладі. У такому разі перерахування коштів до установи здійснюється за місяці, за які виплачується пенсія. В подальшому, у разі наявності підстав для проведення перерахунку призначеного розміру пенсії, щомісячна частина доплати за минулий час, визначена при першому розрахунку, не переглядається.

Якщо пенсіонер не одержував пенсію терміном понад 12 місяців, але згодом звертається із заявою про виїзд за кордон на постійне місце проживання, або за недоодержаною пенсією звертається особа, яка має право на її виплату у зв’язку зі смертю пенсіонера, варто пам’ятати, що такі виплати проводяться одноразово та, оскільки пенсіонера у такому разі знімають з пенсійного обліку, виплату пенсії, що залишилася недотриманою, потрібно проводити однією сумою.

Окремо потрібно зазначити, що у випадках, коли поновлення виплати пенсії здійснюється відповідно до заяви, поданої особою, яка має право на недоодержану пенсію у зв’язку зі смертю пенсіонера, розрахунок терміну поновлення виплати пенсії проводиться, починаючи з дня, який передує даті звернення такої особи з усіма передбаченими законодавством документами.

Згідно з порядком подання та оформлення документів для призначення чи перерахунку пенсій, заява, зокрема про поновлення виплати пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Треба відмітити, що статтею 46 Закону 1058 визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий період без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Право на пенсію за віком з 01 січня 2019 року

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області повідомляє, що відповідно до частини першої статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV (далі – Закон № 1058-IV) передбачено, зокрема, що з 01.01.2019 право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 26 років.

До досягнення віку зазначеного у частині першій статті 26 Закону 1058-IV, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними відповідного віку, зокрема:

- 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

- 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

- 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

- 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

У разі відсутності на 01.01.2019 необхідного страхового стажу 26 років, право на пенсію за віком особа набуває після досягнення віку 63 роки та за наявності страхового стажу від 16 до 26 років.

У разі, наявності страхового стажу від 15 до 16 років, право на пенсію за віком особа набуває після досягнення віку 65 років.

Також нагадуємо, що пенсійні послуги та консультації з питань пенсійного забезпечення можна отримати звернувшись до управління за адресою: вул.. Грушевського, 3, ІІ поверх, каб. № 219.

Як користуватись кабінет роботодавця?

НОВИЙ СЕРВІС ВІД ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ

Пенсійний фонд України запровадив новий онлайн–сервіс для громадян – СМС–інформування.

Відтер, за допомогою СМС – повідомлень Пенсійний фонд інформуватиме пенсіонерів про призначення та перерахунок пенсій, а застрахованих осіб  про сплату за них єдиного соціального внеску та розмір їхнього страхового стажу.

У зв’язку з цим, запрошуємо всіх бажаючих з числа пенсіонерів та застрахованих осіб, які проживають в місті Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області завітати до Первомайського об’єднаного  управління   Пенсійного   фонду  України Миколаївської області та надати відповідні контактні дані мобільного зв’язку та згоду на отримання СМС – повідомлень від Пенсійного фонду України.

Одночасно закликаємо громадян реєструватися на веб – порталі Пенсійного фонду України. Адже, користуючись електронним сервісом Фонду, ви матимете доступ до даних, які містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та будете володіти інформацією щодо пенсійного забезпечення та сплачених страхових внесків.

Крім цього, особи, які користуються послугами веб – порталу за допомогою електронного цифрового підпису, мають можливість замовити послугу СМС – інформування безпосередньо на порталі, не звертаючись до органів Пенсійного фонду України.

Чекаємо Вас за адресою:

вул. Грушевського, 3, каб. 219
понеділок – четвер з 08:00 до 17:00
п’ятниця – з 08:00 до 15:45
контактний тел.: 4-21-70

ГРУДНЕВИЙ ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЙ

У зв’язку з підвищенням з 1 грудня п. р. розміру прожиткового мінімуму, який становить 1497 грн. для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного фонду України провели перерахунок пенсій.

Мінімальна пенсія і доплата за понаднормативний стаж

розмір пенсії особи, обчислений з урахуванням наявного страхового стажу та її заробітку не досягає мінімального розміру пенсії, який за повний страховий стаж особі встановлюють на рівні цього прожиткового мінімуму визначеного для осіб, які втратили працездатність, пенсію встановлюють на рівні цього прожиткового мінімуму.

Якщо страховий стаж неповний то розмір пенсії також визначають пропорційно до стажу, враховуючи зазначений прожитковий мінімум

Якщо особа має більше страхового стажу, до її пенсії встановлюється доплата за понаднормативний стаж.

При цьому мінімальний розмір пенсії за віком та доплату за понаднормовий стаж визначають з урахуванням прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Якщо розмір пенсії особи, обчислений за формулою, відповідною до ст. 27 Закону України від 09.07.2013 р. № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) не перевищує розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, доплату за понаднормовий стаж визначають з урахуванням розміру пенсії особи.

Перерахунок мінімального розміру пенсії та доплати за понаднормовий стаж стосується лише непрацюючих осіб. Такий перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам не провадиться (ч. 3 ст. 42 ЗУ № 1058).

Мінімальний та максимальний розміри пенсійної виплати

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (п.4 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення) встановлено, що зокрема пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною), перераховані з 1 жовтня 2017 р. відповідно до цього Закону, а також ті, що призначатимуться після цієї дати встановлюються в розмірі не меншому за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 р. Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», а в разі збільшення після 1 грудня 2017р.» прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, - за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений законом.

Отже, з грудня 2018 р. пенсійна виплата не може бути менш ніж 1497 грн.

За ст.27 Закону № 1058 максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

З грудня максимальний розмір пенсії становить 14970 грн.

Пенсія в разі втрати годувальника

Розмір пенсії в разі втрати годувальника залежить від страхового стажу та заробітку померлого годувальника.

Згідно зі ст. 37 Закону № 1058 пенсія в разі втрати годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім’ї – 50% пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100 % пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами. Дітям– сиротам пенсія в разі втрати годувальника призначається таких розмірах, виходячи з пенсії за віком кожного з батьків.

Постановою Кабінету Міністрі в України від 26.03.2008 р. № 265 (зі змінами) установлено, якщо щомісячний розмір пенсійної виплати, зокрема в осіб, яким призначено пенсію в разі втрати годувальника (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україно, та щомісячної доплати до пенсії в разі втрати годувальника членам сімей шахтарів внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійне захворювання), не досягає на одного непрацездатного члена сім’ї 100 % , на двох -120 %, на трьох і більше -150 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до таких розмірів.

Мінімальний розмір пенсії в разі втрати годувальника, яка призначається членам сімей військовослужбовців, та осіб, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може бути нижчим від двох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З грудня 2018 року це – 2994 грн.

Перерахунок надбавок та підвищень

Виходячи з нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, - 1497 грн, обчислено розміри підвищень до пенсій і мінімальні пенсійні виплати ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, пенсію за особливі заслуги перед Україною, державну соціальну допомогу на догляд, мінімальні пенсії для пенсіонерів-військовослужбовців та в разі втрати годувальника, які призначені членам їх сімей, надбавки на утриманців відповідно до Закону № 2262.

ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ

Останнім часом, життєві реалії нашої країни, такі як окупація території Автономної Республіки Крим, бойові дії в окремих районах Луганської та Донецької областей, спричинили вимушений переїзд сотен тисяч громадян. Ця небувала для України внутрішня міграція поставила багато проблем, з метою вирішення яких з’явився Закон №1706 "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі – Закон 1706).

Вимушено переміщені особи з Донецької та Луганської областей, а також з території АР Крим щоденно стикаються із труднощами, такими як житлові умови, оплата орендованого житла, безробіття, доступність медичних послуг, соціальні виплати тощо. Для переважної більшості вимушених переселенців державна допомога та пенсія є одним з основних видів доходів.

Статтею 1 Закону 1706 визначено, що внутрішньо переміщеною особою (далі — ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Статтею 9 Закону 1706 визначені права, які має ВПО. За ВПО зберігаються всі права людини та громадянина, передбачені чинним законодавством.

Але Законом також визначені і обов’язки, які повинна виконувати особа зі статусом ВПО, зокрема, повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання; у разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання ВПО зобов’язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від’їзду, та інші.

Для підтвердження факту внутрішнього переміщення видається довідка про взяття на облік. Для отримання довідки ВПО необхідно звернутись із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення райдержадміністрації або виконавчих органів.

Виплата пенсій та інших соціальних виплат, що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через установу ПАТ «Державний ощадний банк України». ВПО, які звертаються за отриманням пенсії, необхідно відкрити рахунок для виплати пенсії в АТ «Ощадбанк» та надати до органу Пенсійного фонду, де вони знаходяться на обліку, заяву про зарахування пенсії на цей рахунок.

Для ідентифікації ВПО та забезпечення виплати їм соціальних виплат здійснюється емісія платіжних карток із зазначенням на них графічної та електронної інформації про власника та його електронного цифрового підпису. Для одержувачів пенсій така картка одночасно є пенсійним посвідченням і отримати її можна в установі АТ «Ощадбанку», зазначеною пенсіонером у заяві.

Змінами, внесеними Кабінетом Міністрів України в липні 2018 року до Постанови 637 передбачено, що у разі непроходження фізичної ідентифікації одержувачем соціальних виплат ПАТ „Державний ощадний банк України” зупиняє видаткові операції за поточним рахунком та інформує протягом одного тижня з дня їх зупинення в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису через захищені канали зв’язку про таке зупинення Міністерство соціальної політики та Міністерство фінансів.

Міністерство соціальної політики направляє зазначену інформацію:

щодо одержувачів пенсій - до Пенсійного фонду України;

щодо одержувачів інших соціальних виплат - до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих органів.

Бувають ситуації, коли особи, які проживали на тимчасово окупованій території (далі — ТОТ), перемістились на “контрольовану” територію, зареєструвалися як ВПО, але у зв’язку із неотриманням постійного житла або з інших причин змушені повернутися до покинутого місця проживання. Це в свою чергу є підставою для скасування довідки про взяття на облік ВПО (ст.12 Закону 1706). Скасування довідки в свою чергу призводить до припинення виплати пенсії.

Також, цією статтею передбачено, що у разі неповідомлення ВПО про її повернення до покинутого місця постійного проживання рішення про скасування дії довідки приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що ВПО повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що ВПО повернулася до покинутого місця постійного проживання є дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Зокрема, органами Пенсійного фонду надаються переліки осіб, які відповідно до інформації з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон “Аркан” понад 60 днів перебувають на непідконтрольній території України.

В квітні 2018 року уряд ухвалив постанову № 335, відповідно до якої ВПО, що зареєструвалася на підконтрольній Україні території, починала одержувати свою пенсію з місяця звернення в органи Пенсійного фонду. У постанові зазначено, що порядок повернення грошей за минулий період буде визначено згодом окремим урядовим документом.

У вересні 2018 року Верховний Суд наголосив, що урядові постанови, як підзаконні акти, мають меншу юридичну силу, ніж положення Конституції та відповідних пенсійних законів. Також зобов’язав органи Пенсійного фонду виплачувати пенсії жителям окупованих територій незалежно від їх реєстрації чи фактичного перебування на підконтрольній Україні території, визнавши, що внутрішнє переміщення чи проживання на окупованій території не позбавляє людину конституційного права на отримання пенсії.

Але на сьогоднішній день чіткого порядку погашення заборгованості з виплати пенсій ВПО немає.

на розгляді у Верховній раді перебуває проект Закону № 6692 «Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян». Він передбачє кілька новацій для ВПО.

Перше, для отримання пенсій на підконтрольній Україні території пропонується не вимагати реєстрації як ВПО. Тобто, громадяни України незалежно від факту проживання на окупованих територіях чи внутрішнього переміщення зберігають право на отримання пенсій.

Друге, якщо внаслідок окупації або воєнних дій особа втратила документи, потрібні для призначення пенсії, або вони зазнали пошкодження, пенсію мають обчислювати на підставі даних із реєстру застрахованих осіб, а призначати чи перераховувати – за даними, наявними в Пенсійному фонді. Якщо органи Пенсійного фонду не мають змоги перевірити документи, які особа подала для визначення права на пенсію, цей факт не може бути підставою для відмови в її призначенні.

Третє, пенсію за минулий час мають виплачувати особі без будь-якого обмеження терміну.

Останнє положення має дуже велике значення, так як на сьогодні заборгованість держави перед пенсіонерами ВПО та жителями окупованих територій сягнула майже 64 млрд грн.

Отже, є сподівання, що прийняття закону № 6692 створить належні умови для вирішення проблемних питань, які виникають у ВПО при отриманні належних їм сум пенсії та інших соціальних допомог. Також необхідно зазначити, що певні кроки для цього вже зроблені, а саме: скасовано процедуру перевірок ВПО (працівники соцзахисту вже не перевіряють їхню присутність за місцем проживання на підконтрольних Україні територіях); фізичну ідентифікацію ВПО в Ощадбанку нині здійснюють раз на шість місяців.

Т. Панченко, начальник юридичного відділу
Первомайського об’єднаного управління
Пенсійного фонду України Миколаївської області

ЗАПРОШУЄМО НА ДЕНЬ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області запрошує громадян на День відкритих дверей, який відбудеться 11 грудня о 15:00 за адресою: вул. Грушевського, 3, (2 поверх адмінбудівлі Первомайської міської ради).

В рамках заходу заплановано проведення лекції на тему: «Електронні послуги Пенсійного фонду України».

Всі бажаючі матимуть змогу здійснити реєстрацію на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (для здійснення реєстрації при собі мати паспорт та довідку про присвоєння ідентифікаційного коду).

«ГАРЯЧА ЛІНІЯ»

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області пропонує поспілкуватися щодо застосування положень пенсійного законодавства:

- 11 грудня з 9.00 до 12.00 години з заступником начальника управління Сліпченко Ганною Миколаївною за телефоном: 4-22-71.

- 13 грудня з 9.00 до 12.00 години з головою комісії з реорганізації управління Любченко Валентиною Володимирівною за телефоном: 4-27-06;

Про можливості та переваги електронного ресурсу Пенсійного фонду України

Сьогодні, у час динамічного розвитку інформаційних технологій все більший об’єм інформації передається в електронній формі. Електронний документообіг став одним з тих інструментів, що в змозі забезпечити потреби сьогодення в швидкому обміні інформацією.

Тому, Пенсійним фондом України розроблено спеціальний ресурс надання електронних послуг - веб-портал (надалі веб-портал ПФУ). Використовуючи можливості веб-порталу ПФУ, його користувачі без черг і зайвих витрат часу можуть скористатися такими електронними послугами:

- отримувати інформацію, накопичену в базах даних персоніфікованого обліку;

- здійснювати контроль за даними, що вносяться в систему персоніфікованого обліку та впливають на пенсійні права (для працюючих);

- отримувати відомості з власної пенсійної справи (для пенсіонерів) щодо суми призначеної пенсії з урахуванням усіх встановлених надбавок, виду пенсії, закінчення строку виплати пенсії тощо;

- отримати довідки про розмір сплачених внесків, витяг із Реєстру застрахованих осіб, довідку про розмір пенсії з підтвердженням QR-коду.

- подавати заяву-запит на попереднє замовлення паперових документів, зокрема виписки з системи персоніфікованого обліку, виписки з пенсійної справи, виписки про стан розрахунків із ПФУ (для страхувальників);

- подавати скарги в органи Пенсійного фонду;

- подавати заяви про призначення пенсії в органи Пенсійного фонду;

- подавати заяви про перерахунок пенсії у зв’язку з набутим страховим стажем в органи ПФУ;

- записатися на прийом в орган Пенсійного фонду з можливістю вибору часу, зручного для відвідування Фонду.

При цьому Вам не треба з’ясовувати часи роботи ПФУ, витрачати кошти на транспорт чи конверт, папір, принтер – веб-портал ПФУ працює цілодобово і доставить Ваш запит в електронній формі (режим роботи он-лайн).

Для використання можливостей веб-порталу Вам необхідно пройти реєстрацію. Передбачено два способи реєстрації:

1. За заявою:

- Для цього треба особисто звернутися до органу ПФУ для написання заяви (при собі мати документ, що засвідчує Вашу особу і довідку про ідентифікаційний номер). Вам видається розписка про одержання заяви та "реєстраційний код", необхідний для реєстрації на веб-порталі.

- Зайти на веб-портал ПФУ в мережі Інтернет і вибрати меню "Реєстрація" в закладці "Реєстрація за заявою". Заповнити реєстраційну форму, придумавши надійний логін та пароль.

- Після реєстрації на введену Вами електронну адресу надійде лист для підтвердження реєстрації. Після підтвердження ви отримаєте повідомлення веб-порталу про успішне закінчення реєстрації.

2. Онлайн реєстрація за електронним цифровим підписом. Для цього треба зайти на веб-портал через мережу Інтернет і у екранній формі "Вхід" вибрати вкладку "Вхід за ЕЦП". Електронний цифровий підпис міститься також і на електронному пенсійному посвідченні. Для авторизації за ЕЦП з електронного пенсійного посвідчення в пункті меню "Вхід" оберіть вкладку "За ЕПП".

Реєструватися на веб-порталі потрібно тільки один раз! Даний ресурс надає громадянам можливість зручно та оперативно взаємодіяти з органами Пенсійного фонду. Портал працює з дотриманням вимог до захисту персональних даних.

З інформацією про те, як стати користувачем веб-порталу ПФУ Ви можете знайомитись також на сайтах http://portal.pfu.gov.ua/, http://www.pfu.gov.ua/pfu/control/uk/index. Зареєструватися за заявою можна звернувшись до Первомайського об’єднаного управління Пенсійного фонду України за адресою: вул. Грушевського, 3, каб. № 219.

Голова комісії
з реорганізації управління
Валентина Любченко

ДО УВАГИ МАЙБУТНІХ ПЕНСІОНЕРІВ! КОРОТКО ПРО СТРОКИ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ПЕРЕРАХУНКУ ПЕНСІЙ

Згідно норм статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:

- пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку та при наявності необхідного стажу;

- пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

- пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Більш детальні роз’яснення щодо пенсійного забезпечення громадян жителі міста Первомайська та Первомайського району можуть отримати звернувшись до Первомайського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, за адресою: м. Первомайськ, вул. Грушевського, 3, каб. 219. За цією ж адресою, можна скористатися "послугою майбутнього пенсіонера" та іншими послугами, що надаються територіальним управлінням.

На веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України запрацював кабінет роботодавця

фонд України продовжує розширювати можливості веб-порталу електронних послуг. Відтепер на порталі функціонує кабінет страхувальника (роботодавця), в якому для працедавця доступна інформація щодо забезпечення соціальних прав його працівників, про правильність подання звітності тощо.

У кабінеті можна переглянути інформацію стосовно сплати єдиного соціального внеску, в тому числі - щодо заборгованості підприємства з цього виду платежу до Фонду. Якщо є порушення прав працівників, у кабінеті відображається інформація, скільки застрахованих осіб з вини роботодавця не одержали зарахування певного періоду до страхового стажу.

Окрім того, у кабінеті містяться відомості щодо звітності по сплаті єдиного соціального внеску. Зокрема, роботодавець може бачити зауваження до його звітів та рекомендації щодо усунення неточностей.

Ще одна функція, яка стає доступною для роботодавця - можливість отримати інформацію для розрахунку суми виплати за час тимчасової непрацездатності працівника (лікарняні). До цього часу первинні дані для розрахунку, страховий стаж та розмір заробітної плати, надавали самі працівники. Для цього вони звертались до управлінь Пенсійного фонду за довідками. Тепер процедура отримання необхідних відомостей значно спрощується.

Увійти до кабінету роботодавець може через електронний цифровий підпис.

Нагадуємо, раніше Пенсійний фонд України запровадив сервіс СМС-інформування для застрахованих осіб та пенсіонерів. Також через веб-портал електронних послуг стало можливим отримати довідки, достовірність яких підтверджується QR-кодом.

Інформація для осіб, які звертаються за призначенням субсидії

1. Інформацією про сплату єдиного внеску застрахована особа, в тому числі фізична особа-підприємець, може отримати у вигляді довідки за формою ОК-5 (ОК-7) в Первомайському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Миколаївської області за адресою: м. Первомайськ, вул. Грушевського 3, каб. 219.

Для отримання такої довідки необхідно пред’явити паспорт (інший документ, що засвідчує особу), документ, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта або свідоцтва про загальнообов’язкове соціальне страхування;

2. Особа, яка не є застрахованою особою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (не була застрахованою особою у періоди січень-червень) має можливість укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі договір про добровільну участь) в тому числі із одноразовою сплатою єдиного внеску за попередні періоди в Первомайському відділенні Южноукраїнської ОДПІ ГУДФС за адресою: м. Первомайськ, вул. Театральна, 18.

3. Застрахована особа у т.ч. підприємець, та особа, за яку не сплачено (яка не сплатила) єдиний внесок або сплачено у розмірі менше мінімального розміру страхового внеску за окремі періоди має право вимагати від страхувальника (якщо особа – найманий працівник) сплати страхових внесків, у тому числі в судому порядку (пункт 3 частини першої статті 16 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування).

Застрахована особа має також можливість отримати інформацію про сплату єдиного внеску дистанційно, тобто за допомогою електронної послуги Пенсійного фонду України - Веб-порталу, а також шляхом отримання СМС повідомлень. Щоб стати користувачами таких послуг, необхідно одноразово звернутися з заявою для реєстрації до Первомайського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області за адресою: м. Первомайськ, вул. Грушевського 3, каб. 219.

Переваги електронного пенсійного посвідчення

Усі пенсіонери, які одержують пенсійні виплати через Державний Ощадний банк України, мають можливість отримати електронне пенсійне посвідчення. Електронними пенсійними посвідченнями (ЕПП) сьогодні користуються уже понад 400 тисяч осіб. Першими таку можливість отримали внутрішньо переміщені особи: саме вони, згідно з постановою Кабінету Міністрів України, були тією категорією пенсіонерів, яким їх видавали першими. Тепер одержати ЕПП може кожен пенсіонер.

Електронне пенсійне посвідчення - це унікальний сучасний технологічний інструмент, який дає змогу не тільки отримати пенсію, оплатити послуги онлайн, а й повноцінно користуватися всіма державними електронними сервісами:

- поєднує функції посвідчення та платіжної банківської картки;

- містить електронний цифровий підпис (ЕЦП), який дає змогу отримувати електронні документи на веб-порталах органів влади. Відтепер навіть з дому можна переглядати на веб-порталі послуг Пенсійного фонду інформацію з електронної пенсійної справи про розмір пенсії та її складові, дані про страховий стаж, заробіток, сплачені внески тощо. ЕПП надає можливість написати звернення або подати заяву на перерахунок пенсії через Інтернет без відвідування Пенсійного фонду України;

- надає можливість контролювати гроші та керувати ними з дому в будь-який час;

- дає змогу здійснювати банківські операції та безготівкові платежі, поповнювати готівковими коштами картковий рахунок, оперативно, без черг розраховуватися за комунальні послуги і найголовніше - отримувати пенсію вчасно.

Для того, щоб оформити електронне пенсійне посвідчення потрібно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання та написати заяву на виготовлення ЕПП. При собі необхідно мати: оригінал паспорта, довідка про надання ідентифікаційного номера, дві фотокартки 30х25 мм, для внутрішньо переміщених осіб - довідка переселенця/пенсійне посвідчення.

Протягом терміну виготовлення ЕПП пенсіонер може одержувати пенсію через каси банку без використання картки.

Пенсіонери віком понад 80 років, особи з інвалідністю І та ІІ груп і немічні люди, які неспроможні особисто прийти в управління Пенсійного фонду за місцем фактичного проживання, можуть звернутися в управління Фонду за телефоном із проханням подати заяву вдома. Від їхнього імені документи можуть подавати законні представники, опікуни, піклувальники.

Громадяни, які не мають рахунку в Ощадбанку, можуть відкрити такий рахунок або перед звернення в управління Пенсійного фонду, або ж тоді, коли забиратимуть виготовлене ЕПП. Для відкриття рахунку будуть потрібні паспорт, ідентифікаційний номер і пенсійне посвідчення. Якщо пенсіонер уже має відкритий картковий рахунок у цій банківській установі, на який здійснюється зарахування пенсії, то новий рахунок відкривати не треба.

Надія Крістіна - начальник відділу
обслуговування громадян Первомайського
об’єднаного управління ПФУ Миколаївської області

Про автоматичний перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам

Законом України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) установлено порядок проведення перерахунку пенсій, якщо особа після призначення (перерахунку) пенсії продовжує працювати. Кожні два роки працюючі пенсіонери зверталися до територіальних управлінь з відповідною заявою.

Законом України від 03.10.2017 р. №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" до установленого порядку внесли зміну, яка передбачає, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому проводиться перерахунок, набули права на проведення перерахунку, передбаченого законодавством на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислюють страховий стаж, який дає право на відповідний перерахунок пенсії, не раніше від дня, наступного за днем, до якого обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку пенсії).

Якщо за два роки після призначення чи попереднього перерахунку пенсії особа набула не менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок провадиться з урахуванням цього стажу. Крім того, визначається чи варто залишити той заробіток, що був під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, чи потрібно врахувати заробіток, який особа одержала за роботу після цього.

У будь-якому разі застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який ураховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Тобто показник середньої заробітної плати за 2016 - 2017 рр. (що застосовується для призначення пенсії враховано не буде.

пенсіонер після призначення (перерахунку) пенсії набув менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення чи попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення. Заробітна плата для обчислення пенсії не змінюється.

Надія Крістіна - начальник відділу
обслуговування громадян Первомайського
об’єднаного управління ПФУ Миколаївської області

Про набуття страхового стажу членом фермерського господарства

Як набути страховий стаж членам фермерського господарства і голові цього господарства, якщо вони не є найманими особами?

1 січня 2004 року набрав чинності Закон України від 09.07.2003 р. № 1058-ІV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі - акон 1058), яким визначено, що страховий стаж, набутий після цієї дати, зараховується за даними персоніфікованого обліку, а періоди трудової діяльності та інші періоди, що зараховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом 1058 (до 1 січня 2004 року), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених раніше чинним законодавством.

За статтею 24 Закону № 1058 страховий стаж - це період (строк), упродовж якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менш ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях.

Згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню або за умови сплати страхових внесків.

За статтею 28 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство", чинною до 29 липня 2003 року та статтею 34 Закону України "Про фермерське господарство", який набрав чинності 29 липня 2003 року, час роботи в селянському фермерському господарстві, членів господарства та осіб, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом, угодою), зараховується до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці і документів, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування.

порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 12.08.1993 р. № 637, час роботи осіб, які ведуть особисте селянське господарство, зараховується до трудового стажу за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків.

Отже, період роботи у фермерському господарстві (голови, члена господарства) до 1 січня 2004 зараховується до страхового стажу за умови підтвердження роботи записами в трудовій книжці або трудовим договором (контрактом) та документами, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування на кожну конкретну особу.

З 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким визначено, що члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, належать до кола осіб, що підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Ця норма набрала чинності з 1 січня 2018 року.

Щодо зарахування до страхового стажу років навчання

Як обчислюється стаж за роки навчання у вищих навчальних закладах?

Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) страховий стаж - це період, упродовж якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менш ніж мінімальний страховий внесок.

Закон визначає коло осіб, які є застрахованими та коло осіб, які є страхувальниками за цих застрахованих осіб. Студенти, слухачі навчальних закладів цими статтями не передбачені, тобто на період навчання вони не є застрахованими особами, а відтак і періоди навчання після 1 січня 2004 року до страхового стажу не зараховуються.

Щодо періодів трудової діяльності та інших періодів, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом (до 1 січня 2004 року), то вони зараховуються до страхового стажу за раніше чинним законодавством.

Так, згідно статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи, що дає право на пенсію, зараховується час навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі. Такі періоди навчання підтверджуються дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, виданими на підставі архівних довідок, і містять відомості про періоди навчання.

Студент - це особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого навчального закладу і навчається з метою здобуття певних освітнього та освітньо-кваліфікаційних рівнів.

Згідно із положенням про організацію освітнього процесу у вищих навчальних закладах навчальний рік починається з 1 вересня і складається з навчальних днів, днів проведення підсумкового контролю, екзаменаційних сесій, вихідних, святкових і канікулярних днів. Студенту, який захистив дипломний проект, склав державні екзамени відповідно до вимог освітньо-професійної програми підготовки, рішенням державної комісії присвоюється відповідно освітній рівень (кваліфікація) та видається державний документ про освіту.

Враховуючи викладене, період навчання у вищому навчальному закладі, якщо він мав місце до 1 січня 2004 року, зараховується до страхового стажу з 1 вересня до дати ухвалення екзаменаційною комісією рішення про присвоєння кваліфікації.

Що треба знати про реорганізацію органів Пенсійного фонду України

22 серпня 2018 року Уряд ухвалив постанову, якою, зокрема, буде здійснено реорганізацію територіальних органів Пенсійного фонду України Миколаївської області шляхом приєднання до головного управління.

Зазначені зміни мають на меті суто організаційний характер, їх безпосередня мета – покращити якість управління в пенсійній системі. Внутрішня реорганізація відомства не вплине негативно на якість обслуговування. Навпаки, зазначені зміни передбачають розширення мережі пенсійних точок обслуговування громадян.

Органи Фонду Миколаївської області продовжують працювати за принципом функціонального поділу на фронт- офіс і бек-офіс. І саме бек-офіс працівників обслуговуючих підрозділів (кадри, бухгалтерія, юристи) буде збільшено на рівні області.

Поділ на фронт- і бек-офіс — схема роботи, яка ефективно діє в багатьох установах. Фронт-офіс працює з клієнтами і для клієнтів. Він так називається, бо за­вжди знаходиться «обличчям до обличчя» з людьми. А Бек-офіс виконує решту роботи. Він невидимий для клієнтів, які можуть навіть не здогадуватися про його існування.

Окрім безпосередньо обслуговування громадян, управління Фонду вирішувало одразу багато адміністративних питань. Через це виникало безліч труднощів. Щоб встигати справлятися з усіма завданнями, доводилося приймати людей тільки за місцем проживання і тільки в певні дні та години. Натомість чіткий розподіл на фронт- і бек-офіс дає змогу приймати людей незалежно від місця проживання, та протягом усього робочого часу. Фронт-офіс перетворюється, по суті, на сервісний центр.

Сервісні центри покликані обслуговувати громадян і на­давати повний набір послуг Пенсійного фонду. Їх облаштування планується з усі­ма зручностями для клієнтів. Документи і заяви від громадян опрацьовують бек-офіси.

Також запроваджено ще одну форму наближення до людей точок надання послуг-агентські пункти. Їх відмінність від сервісних центрів полягає у тому, що сервісні центри створюються на базі відділень Пенсійного фонду.

Так, сьогодні, по всій Україні створено 683 сервісні центри, зазвичай вони розта­шовані в райцентрах. Відвідувати їх зруч­но не всім і не завжди. Тому 2017 року у Фонді вирішили створити віддалені ро­бочі місця ближче до людей - так зва­ні агентські пункти. Вони створюються переважно на базі ОТГ, центрів надання адмінпослуг «прозорих офісів» і розта­шовуються в будівлях підприємств, біблі­отек, будинків культури. Загалом сьогод­ні в Україні діють майже 1000 пунктів, де можна отримати пенсійні послуги поза межами сервісних центрів. В майбутньому їх кількість зростатиме.

Водночас отримати послуги від Пенсійного фонду можна й не виходячи з дому. Для цього створено портал електронних послуг Пенсійного Фонду України https://portal.pfu.gov.ua. Тут, у своєму особистому кабінеті, людина може отримати 15 із 30 видів послуг, що надає Фонд.

Наприклад, застрахована особа може дізнатись про свій страховий стаж, а пенсіонер-побачити розмір пенсії та як її обчислено. Окрім того, запроваджено новий сервіс щомісячного отримання СМС з інформацією про зарахування певного місяця роботи до страхового стажу та про сплату/несплату роботодавцем єдиного соцвнеску. А за допомогою QR-коду через веб-портал можна отримати форму ОК-5, довідки про розмір пенсії тощо.

Щоб стати повноцінним користувачем цього ресурсу, треба звернутись
в найближче відділення Пенсійного фонду і написати заяву. Без цієї процедури можна обійтися, якщо є електронний цифровий підпис (ЕЦП).

Також ще є послуги, отримати які можна тільки за умови особистого звернення в сервісний центр Фонду. Наприклад, подати заяву щодо призначення, поновлення пенсії чи про переведення її виплати за новим місцем проживання. Але технології не стоять на місці, і можливо, що в разі запровадження електронної трудової книжки та сервісів ідентифікації, і ці пенсійні питання можна буде вирішити дистанційно.

«ГАРЯЧА ЛІНІЯ»

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області пропонує поспілкуватися

щодо застосування положень пенсійного законодавства:

- 17 липня з 9.00 до 12.00 години з начальником управління Любченко Валентиною Володимирівною за телефоном: 4-27-06;

- 19 липня з 9.00 до 12.00 години з заступником начальника управління Сліпченко Ганною Миколаївною  за телефоном: 4-22-71.

Про підвищення пенсій з 1 липня 2018 року

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області повідомляє, що з 1 липня  2018 року проведено перерахунок пенсій  окремим категоріям громадян.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2018 рік" визначено розміри прожиткового мінімуму  як для основних соціальних і демографічних груп населення, так і в розрахунку на одну особу на місяць.

Так, із 1 липня поточного року розмір прожиткового мінімуму змінюється, що є підставою для  зміни розміру пенсійної виплати та надбавок, які визначають виходячи з прожиткового мінімуму.  У зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, із 1 липня буде збільшено розмір мінімальної пенсійної виплати з 1373 до 1435 грн.

Зокрема, підвищення стосуватиметься тих пенсіонерів, які досягли пенсійного віку, але не мають повного страхового стажу (чоловіки - 35 років, жінки - 30 років, а для осіб, яким пенсію призначено до 01.10.2011 року, 25 і 20 років страхового стажу відповідно), і розмір їхньої пенсії з урахуванням надбавок, підвищень і додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, окрім пенсії за особливі заслуги перед Україною, не досягає 1435,00 грн.

Варто нагадати, що пенсіонерам з інвалідністю та пенсіонерам, страховий стаж яких становить у чоловіків - 35 років, у жінок - 30 років (для осіб, яким пенсію призначено до 01.10.2011 року, 25 і 20 років відповідно), мінімальну пенсію з 1 жовтня 2017 року встановлено в розмірі 1452 грн  (1373 грн - прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, збільшений на 79 грн), тому цей перерахунок їх не стосуватиметься.

Також підвищиться пенсія донорів. Статтею 13 Закону України "Про донорство крові та її компонентів" передбачено, що почесні донори України мають право на отримання надбавки  до пенсії в розмірі 10%  від затвердженого прожиткового мінімуму  на одну особу в розрахунку на місяць. Отже, зважаючи на те, що розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку  на місяць збільшується з 1700 до 1777 грн, відповідно буде збільшено розмір надбавки донорам із 170 грн до 177,70 грн.

Зросте також мінімальний розмір пенсії, бо він також залежить від розміру прожиткового мінімуму. Законодавчо визначено, що максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень і додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, окрім пенсії за особливі заслуги перед Україною,  індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (окрім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед батьківщиною), не можуть перевищувати 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність. Відповідно, максимальний розмір пенсії збільшиться з 13730,00 грн до 14350, 00 грн.

До відома:

З 1 липня 2018 року розмір прожиткового мінімуму становить:

- на одну особу в  розрахунку на місяць - 1777 грн;

- особам, які втратили працездатність - 1435 грн;

- працездатним особам - 1841 грн;

- дітям до 6 років - 1559 грн;

- дітям віком від 6 до 18 років - 1944 грн.

Не змінюються :

- розмір мінімальної заробітної плати - 3723 грн;

- розмір мінімального єдиного соціального внеску - 819, 06 грн.

- максимальна величина доходу застрахованої особи, на яку нараховується єдиний внесок - 55 845 грн.

Сліпченко Ганна - заступник начальника
Первомайського об’єднаного
управління ПФУ Миколаївської області

За послугами - до органів Пенсійного фонду

Як відомо, для вирішення різноманітних пенсійних питань громадяни звертаються до управлінь Пенсійного фонду. Але слід відмітити, що в органах Фонду допомогти можуть не лише пенсіонерам, адже перелік послуг, які надаються у відомстві, досить значний і постійно розширюється.

Тож нагадаємо, що до послуг, які надаються Первомайським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Миколаївської області відносяться:

- консультація громадян з питань пенсійного законодавства;

- надання інформації з реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;

- призначення  та перерахунок пенсії;

- призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною;

- встановлення надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством;

- видача пенсійних посвідчень (у тому числі електронних посвідчень);

- підтвердження на комісії стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років;

- зміна способу виплати пенсії та виплата недоотриманої пенсії;

- переведення пенсійної виплати за новим місцем проживання;

-  видача довідок про розмір пенсії та перебування на обліку;

- оформлення допомоги на поховання;

- надання послуг в електронному вигляді;

- надання інформації про умови, порядок призначення, перерахунку, виплати пенсій, сплату обов’язкових платежів;

- правова оцінка документів для призначення (перерахунку) пенсій;

- розгляд заяв від осіб відповідно до закону України "Про звернення громадян";

- поновлення виплати пенсії.

Отже, з наведеного переліку послуг стає зрозуміло, що в Первомайському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Миколаївської області послуги та консультацію можуть отримати не тільки одержувачі пенсій, а й люди передпенсійного віку, та й узагалі всі громадяни, які цікавляться тим, як за них роботодавці сплачують страхові внески, скільки років стажу вони мають тощо.

Водночас варто пам’ятати, що є послуги, які надають лише на місцях, а є питання, вирішити які допоможуть і в головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області, і безпосередньо в Пенсійному фонді України. На "вищому рівні" надають переважно консультаційні послуги, розв’язують проблеми правомірності дій фахівців, розглядають звернення та скарги.

Первомайським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Миколаївської області також облаштовані пункт обслуговування громадян у відділенні Державного Ощадного банку України №10014/0118 за адресою:  м. Первомайськ, вул. Театральна, 7, та віддалене робоче місце в Кам'яномостівській об’єднаній територіальній громаді, де перелік послуг дещо менший. Тут здійснюється правова оцінка документів, надається довідкова інформація (номери телефонів, адреси органів Пенсійного фонду, режим роботи, порядок прийому та обслуговування осіб в органах Пенсійного фонду), видаються замовлені довідки, оригінали трудових книжок, пенсійні посвідчення, надається перелік документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій, допомоги на поховання, забезпечується доступу до електронних сервісів Пенсійного фонду, надання допомоги в користуванні ними. Варто зазначити, що в таких пунктах асортимент пенсійних послуг постійно збільшується, і в перспективі тут допомагатимуть пенсіонерам за всіма пенсійними напрямами.

Останнім часом популярністю серед  громадян користуються також електронні ресурси, зокрема веб-портал Пенсійного фонду України. Показово, що веб-портал надає послуги кожній особі індивідуально та працює з дотриманням вимог до захисту інформації. Тут також можна отримати різнопланову інформацію: від даних з Реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та власної пенсійної справи до замовлення довідок, так би мовити, не виходячи з дому.

Надія Крістіна – начальник
відділу обслуговування громадян
Первомайського об’єднаного управління ПФУ
Миколаївської області

Детінізація заробітної плати та легалізація трудових відносин

Сьогодні важливим напрямом діяльності управління Пенсійного фонду України є належний захист трудових прав працівників, детінізація заробітної плати та легалізація трудових відносин. Адже у нинішніх кризових умовах актуальною темою є боротьба з виплатою заробітної плати у „конвертах”, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

Незважаючи на роз’яснення в пресі та вимоги діючого законодавства, оформлення найманих працівників належним чином на сьогодні є серйозною проблемою. На даний час виплата заробітної плати в «конверті» та нелегальна робота стали, на жаль, нормою життя. Виплати у «конвертах» стали одною із складових тіньової економіки. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості не тільки в тому, що бюджет недоотримає кошти. Використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і перш за все, це втрата страхового стажу особи для призначення пенсії.

Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні «тіньової» заробітної плати, так як до кишені надходять «чисті доходи». Коли вони самі надають згоду працювати на таких умовах, вони самі позбавляють себе соціальних гарантій. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Працівник, який отримує зарплату в “конверті” офіційно вважається непрацюючим. Йому не зараховується страховий стаж, а відповідно:

– він не буде одержувати пенсію;

– його можуть звільнити в будь-який час, без жодних компенсацій.

– у нього немає права на відпустку, права на оплату лікарняних та допомогу по безробіттю, права не працювати у вихідний та святковий день, права на охорону праці, права на соціальне страхування.

Здебільшого, проблеми щодо легалізації заробітної плати виникають у суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб, так як вони, частково приховуючи прибуток від реалізації товарів, робіт, послуг, виплачують доходи найманим працівникам, які не обліковані в бухгалтерських документах, а також використовують працю найманих працівників, офіційно не зареєстрованих як наймані особи.

Тому хотілося б звернутися до осіб, які мають намір працевлаштуватися або вже працевлаштовані у приватних підприємців, вимагайте від них укладання з вами трудової угоди! І навіть, коли вам надали таку трудову угоду, запитайте чи перераховують за вас єдиний соціальний внесок. Громадяни, які працюють без укладання трудового договору, позбавляють себе оплати лікарняного листа, допомоги у разі отримання травми на виробництві, трудового стажу, пенсії, втрачають право на офіційну відпустку. Тим більше, згідно з Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” відповідно до якого, при офіційно нарахованій роботодавцем заробітній платі, ви стаєте застрахованою особою одразу до чотирьох фондів.

З 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі можливість безоплатно отримувати відомості про себе, а саме, бачити дані про суми заробітної плати, про те, скільки та за який період сплачено страхових внесків роботодавцем до Пенсійного фонду. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків.

Головний спеціаліст
фінансово-економічного відділу
Гайдаєнко Олена

Основне  про виплату пенсії

Пенсійне законодавство в Україні досить громістке і розгалужене. В зв’язку з цим, пересічному громадянину іноді в ньому досить складно розібратися. Тому, наразі, пропонуємо коротко розглянути, що ж саме основне має знати пенсіонер про виплату пенсії.

1. Пенсія виплачується через відділення поштового зв’язку, або за бажанням пенсіонера, через обраний уповноважений банк. Спосіб виплати пенсіонер обирає при подачі заяви про призначення пенсії. Змінити спосіб виплати або уповноважений банк пенсіонер може за власним бажанням подавши відповідну заяву.

2. Дата виплати встановлюється при призначенні пенсії, про що пенсіонер інформується в обов’язковому порядку.

3. Пенсіонери зобов’язані повідомляти органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати: про влаштування на роботу, звільнення з роботи, реєстрацію або зняття з обліку як фізичної особи-підприємця  (документи, які стверджують, що особа не працює: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, відсутність державної реєстрації фізичної особи - підприємця).

4. У разі працевлаштування на роботу за посадою, що дає право на пенсію за вислугу років, виплата пенсії припиняється на весь період роботи на цій посаді, у тому числі у випадках, коли робота на цих посадах має місце після досягнення пенсійного віку.

5. Виплата пенсії проводиться за певною черговістю: інваліди війни, учасники бойових дій, члени сімей загиблих військовослужбовців, одержувачі пенсій у зв’язку з втратою годувальника та інваліди, непрацюючі пенсіонери за віком, працюючі пенсіонери. Пенсія може виплачуватися за довіреністю. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності, за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю, через кожний рік дії такої довіреності.

Під час перебування пенсіонера в місцях позбавлення волі виплата призначеної пенсії здійснюється на загальних підставах.

6. Виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду у разі:

- якщо пенсію призначено на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

- смерті пенсіонера;

- неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд;

- в інших випадках, передбачених законом.

7. Виплата пенсії поновлюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та за наявності умов для відновлення її виплати.

8. Що стосується виплати пенсії за минулий час, то нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер має право, але не отримав своєчасно, виплачується за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного  розміру пенсії.

ПЕНСІЙНІ ЗМІНИ У КВІТНІ

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148 внесено доповнення до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо проведення щороку з 1 квітня перерахунку пенсії без додаткового звернення осіб, які після призначення пенсії продовжували працювати та набули стажу.

Це звичайний, стандартний перерахунок, який запроваджено починаючи з 1 січня 2004 року для працюючих пенсіонерів і проводиться кожні два роки. Відмінність лише в тому, що якщо раніше такий перерахунок здійснювався винятково за заявою людини , то тепер провадитиметься автоматично, незалежно від того, звернеться людина до Пенсійного фонду чи ні.

Право на перерахунок пенсії визначено з урахуванням даних про страховий стаж, які містяться в системі персоніфікованого обліку станом на 1 березня 2018 року. Обчислення страхового стажу, що дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше за день, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (чи перерахунку) пенсії.

Перерахунок пенсії вже проведено громадянам, які отримують пенсію за віком чи по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Пенсіонерам, які одержують пенсію за вислугу років, такий перерахунок здійснено за умови, що вони досягли встановленого законом пенсійного віку.

Пенсії перераховуватимуть пенсіонерам, які:

  • продовжували працювати та мають не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. У такому разі перерахунок пенсії здійснено на найбільш вигідних умовах: з урахуванням набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку)  пенсії та заробітної  плати (доходу), з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, або з урахуванням страхового стажу та зарплати (доходу), набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
  • продовжували працювати і мають менше як 24 місяці страхового стажу та після призначення (попереднього перерахунку) пенсії минуло два роки з дня звернення. У такому разі перерахунок пенсії здійснено з урахуванням набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та заробітної плати (доходу), з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Під час перерахунку пенсії з 1 квітня перевірялись варіанти на доцільність проведення: із урахуванням лише стажу чи з урахуванням і стажу, і заробітної плати.

Звертаємо увагу, що надалі такий перерахунок здійснюватимуть для пенсіонерів, що працюють, кожного 1 квітня. Тобто якщо хтось не набув права на такий перерахунок із 1 квітня 2018 року, то йому пенсію перерахують без звернення з 1 квітня 2019-го.

Г. Сліпченко, заступник начальника
Первомайського об’єднаного
управління ПФУ Миколаївської
області

Знову про легальну заробітну плату

Актуальною темою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у „конвертах”, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

Працівник, який отримує зарплатню в „конверті”, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу, адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.

Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 01.01.2011 року – єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”), то такий місяць повністю враховується до страхового стажу і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.

З 1 січня 2018 року 3723 х 22%=819,06 грн.

Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за своїх найманих працівників, то періоди, за які не сплачені внески, „випадають” із страхового стажу працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.

Неоформлений офіційно працівник ризикує залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій у подальшому.

З 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі можливість безоплатно отримувати відомості про себе стосовно того, з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків.

У разі необхідності, консультації можна отримати у Первомайському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області:

- з питань пенсійного законодавства за адресою м. Первомайськ, вул. Грушевського, 3, каб № 219 або за телефоном «гарячої лінії» (05161) 4 21 70.

- з питань заповнення звітності за адресою м. Первомайськ, вул. Вокзальна, 36, каб № 5 або за телефоном «гарячої лінії» (05161) 5 23 94.

Пенсійний фонд роз’яснює…

Останнім часом у багатьох людей, особливо осіб передпенсійного віку, постає пи­тання: як зараховується до страхового стажу період, коли людина через працю на умо­вах неповного робочого часу одержувала зарплату меншу за мінімальну, але робо­тодавець сплачував єдиний внесок у міні­мальному розмірі (робив доплату)?

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до пункту 5 частини 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі — Закон № 2464) мінімальний страховий внесок — сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Відповідно до абзацу 2 частини 5 статті 8 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” у разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки єдиного внеску.

Отже, особі, якій заробітна плата нарахована в розмірі меншому, ніж мінімальна заробітна плата, з якої сплачено єдиний внесок (менший ніж мінімальний страховий внесок), та страхувальником здійснено доплату до мінімального єдиного внеску, зазначений період враховується до страхового стажу як повний місяць.

При цьому заробітна плата для обчислення пенсії враховується в сумі, нарахованій особі.

Дізнатися про це можна, перевіривши довід­ки за формами № ОК-5 та № ОК-7. За потреби, Для отримання даних довідок Ви маєте право звернутися до відділу обслуговування громадян Первомайського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (каб 219, вул. Грушевського, 3).

Про роботу агентського пункту в Первомайську

Первомайське об’єднане управління ПФУ Миколаївської області повідомляє, що в рамках реалізації Стратегії модернізації та розвитку Пенсійного фонду до 2020 року, яку затвердив КМУ у вересні 2016 року, створено агентський пункт обслуговування громадян з надання пенсійних послуг.

Пункт працює на базі Територіального відокремленого безбалансового відділення філії Миколаївського обласного управління ПАТ «Ощадбанк» за адресою: м. Первомайськ, вул. Театральна, 7

Прийом громадян проводиться щочетверга з 10.00 до 12.00.

Щодо переведення на інший вид пенсії

У 2011 році громадянин вийшов на пенсію за вислугу років як педпрацівник. Після виходу на пенсію впродовж семи років працював і продовжує працювати донині на виборних посадах, не пов’язаних з педагогічною діяльністю. На початку квітня 2018 року йому виповниться 60 років. Як такій особі буде перераховано чи призначено пенсію за віком?

Статтею 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" - (далі - Закон) для одержувачів пенсії за вислугу років, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати, передбачено право на перерахунок пенсії після досягнення віку, встановленого ст. 26 Закону.

За статтею 45 Закону перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами  подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма потрібними документами подано ним після 15 числа.

Право на перерахунок пенсії  особа реалізує через подання до територіального управління Пенсійного фонду України заяви з усіма потрібними документами згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1.

Відповідно до статті 10 Закону особі,  яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів за її вибором. Переведення з одного виду пенсії на інший проводиться з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що є на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для визначення доцільності переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком особі слід звернутися до управління Пенсійного фонду України за місцем одержання пенсії з відповідною заявою та потрібними документами.

Начальник Первомайського
об’єднаного управління ПФУ – Валентина Любченко

Про підвищення пенсій військовослужбовцям

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" визначено порядок перерахунку пенсій військовим пенсіонерам". Тож з другої половини березня Пенсійний фонд розпочне виплату перерахованих пенсій військовослужбовцям.

Основні виплати розпочнуться з 1 квітня 2018 року, а перераховані пенсії будуть з 1 січня 2018 року. Тобто у квітні військові пенсіонери отримають перераховану пенсію за січень-квітень.

Пенсії будуть перераховані за довідками уповноважених структур, в яких особи проходили службу, - Міноборони, МВС та інших. Пенсіонерам не потрібно окремо звертатись до органів Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій військовослужбовцям (крім осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ) буде враховано: оклад за посадою, оклад за спеціальним званням, процентну надбавку за вислугу років.

Під час перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ ураховуватимуться: оклад за посадою, оклад за спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, премія за січень 2016 року.

Пенсії підвищуватимуться поетапно. На першому етапі, починаючи з              1 січня 2018 року, пенсії для військовослужбовців підвищаться в середньому на 1500 грн, з 1 січня 2019 року пенсії зростуть у середньому ще на 750 грн, і з                  1 січня 2020 року – ще в середньому на 750 грн.

Таким чином, за два роки військові пенсії зростуть приблизно удвічі (нині середня пенсія військових становить 2898,41 грн).

Під час перерахунку пенсій також буде враховано вимоги Закону «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій осіб» щодо перерахунку пенсій колишнім працівникам МВС відповідно до Закону України «Про національну поліцію України».

Пенсії їм буде перераховано з 1 січня 2016 року із розстрочкою виплати коштів за попередній період. Тобто з 1 січня 2018 року вони одержуватимуть нові пенсії, а сума за попередній період їм буде виплачуватися починаючи з 1 січня 2019 року.

Загалом буде переглянуто пенсії для 12 силових відомств. У бюджеті Пенсійного фонду передбачено 7,8 млрд грн  для підвищення військових пенсій.

Заступник начальника
Первомайського об’єднаного
управління ПФУ - Ганна Сліпченко

Нове про пільгові пенсії

Як відомо, з останніми змінами в пенсійному забезпеченні  для працівників освіти, медиків, соціальних працівників пенсія за вислугу років, яка давала право достроково оформляти пенсійні виплати, скасована. Також скасовано і спеціальні пенсії для держслужбовців, народних депутатів, дипломатів, суддів, науковців та інших категорій. Усі вони переходять на загальну систему призначення та нарахування пенсій.

В зв’язку з цим, назріває питання: чи залишилися пільгові пенсії і кому? Звісно, деякі пільгові категорії залишилися. Зокрема, це стосується працівників, зайнятих на шкідливому виробництві. Перелік таких виробництв, робіт, професій, посад і показників затверджено Кабінетом Міністрів (так звані список №1 та №2). Із січня 2018 року набрала чинності постанова КМУ від 4 липня 2017 року № 479, якою внесено зміни до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Внесені зміни стосуються, зокрема, працівників зайнятих ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва.

Для певних категорій українців збережено право виходу на пенсію, так би мовити, на пільгових умовах, а точніше, право дострокового призначення пенсії. Зокрема, ним можуть скористатися:

- матері, які виховали 5 дітей або інвалідів з дитинства (в 50 років), за наявності страхового стажу не менше 15 років;

- військові - учасники бойових дій (у 55 років) за наявності страхового стажу в чоловіків 25, а у жінок - 20 років;

- ліліпути і диспропорційні карлики (жінки в 40, чоловіки в 45 років);

- артисти (за наявності вислуги від 20 до 35 років);

- журналісти - у разі поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні службових обов’язків в місцях надзвичайних подій (чоловіки не раніше 55 років, жінки - 50, за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок;

- чорнобильці (зі зниженням пенсійного віку за відповідних умов праці в зоні відчуження на 5, 8, 10 років та зменшення страхового стажу на кількість років зменшення пенсійного віку, тобто на 5, 8, 10 років).

Також право на достроковий вихід на пенсію збережено у жінок, які народилися до 1 квітня 1961 року:

- з 01.04.1959 по 30.09.1959 - у 58 років;

- з 01.10.1959 по 31.03.1960 - у 58 років 6 місяців;

- з 01.04.1960 по 30.09.1960 - у 59 років;

- з 01.10.1960 по 31.03.1961 - у 59 років і 6 місяців.

Таким чином, право на достроковий вихід на пенсію для цих жінок зберігається, але за умови наявності не менше 25 років стажу  у 2018 році, 26 - в 2019 році, 27 - в 2019 році, і 28 - в 2020 році, з обов’язковим звільненням з роботи (у разі якщо вони працюватимуть чи почнуть працювати до настання 60-річного віку, вони втрачають право  на отримання пенсії до 60-річного віку).

Варто зазначити, що парламентарії скасували встановлене раніше зменшення розміру пенсії жінкам, які скористались правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55 років. Розмір пенсії їм виплачуватиметься у повному розмірі після досягнення ними віку, який перевищує пенсійний на кількість місяців дострокового виходу на пенсію.

ЗАБУДЬТЕ ПРО ЧЕРГИ – ВИКОРИСТОВУЙТЕ ЕЛЕКТРОННІ СЕРВІСИ ПФУ!

У наш час динамічного розвитку інформаційних технологій все більший об’єм інформації передається в електронній формі (листи, договори, фото, відео тощо). Електронний документообіг став одним з тих інструментів, що в змозі забезпечити потреби сьогодення в швидкому обміні інформацією.

На вимогу часу, Пенсійним фондом України запроваджено надання електронних послуг за допомогою веб-порталу (надалі веб-портал ПФУ). Використовуючи веб-портал ПФУ, можна контролювати офіційний розмір нарахованої заробітної плати (доходу), а також факт сплати та зарахування внесків на соціальне страхування роботодавцем або особисті внески (за результатами підприємницької або іншої діяльності, якщо укладено договір добровільного страхування, проведена доплата до розміру мінімальної заробітної плати), накопичений страховий стаж. Розмір нарахованої заробітної плати (доходу), період накопиченого страхового стажу будуть використані при обчисленні соціальних виплат. Якщо особа вже пенсіонер, то можна перевірити розмір та дату  пенсійної виплати тощо.

Крім того, звертаємо Вашу увагу, що при роботі на веб-порталі ПФУ Ви маєте можливість надіслати будь-яке повідомлення, лист або запит на підготовку для Вас документів (довідок), які розглядаються Пенсійним фондом як офіційний документ. І Вам не треба з’ясовувати часи роботи ПФУ, витрачати кошти на транспорт чи конверт, папір, принтер – веб-портал ПФУ працює цілодобово і доставить Ваш запит в електронній формі (режим роботи он-лайн). Також, на порталі реалізована можливість попереднього запису на прийом до органу Пенсійного фонду з можливістю вибору часу, зручного для відвідування; попереднє замовлення документів (довідка про розмір пенсії, страховий стаж тощо).

Важливим, також, є контроль достовірності інформації, що відображена в обліковій картці. Своєчасне реагування на виправлення помилкової інформації забезпечить розгляд Ваших документів на отримання соціальних виплат без перешкод.

Отже, веб-портал є інструментом, який надає можливість налагодити зручну та оперативну взаємодію між органами Пенсійного фонду та громадянами. Для використання можливостей веб-порталу Вам необхідно пройти реєстрацію. Для цього треба виконати 2 кроки:

1. Відвідати будь-яке управління ПФУ та отримати унікальний код реєстрації (при собі мати документ, що засвідчує Вашу особу і довідку про ідентифікаційний номер);

2. На сторінці веб-порталу ПФУ зазначити: унікальний код, електронну адресу та самостійно визначені ім’я (логін) та пароль.

Якщо Ви маєте електронний цифровий підпис, то Ви можете пройти он-лайн реєстрацію. В такому випадку не треба відвідувати управління ПФУ. Он-лайн реєстрація на веб-порталі відбувається автоматично при зчитуванні електронного цифрового підпису.

З інформацією про те, як стати користувачем веб-порталу ПФУ Ви можете знайомитись також на сайтах http://portal.pfu.gov.ua/, http://www.pfu.gov.ua/pfu/control/uk/index.

Про страховий стаж фізичних осіб-підприємців

Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок (ст. 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" – далі Закон 1058-IV).

Страховий стаж вимірюється в місяцях та є однією із основних складових при визначенні розміру майбутньої пенсії.

Від розміру стажу залежить:

право особи на той чи інший вид пенсії;

розмір призначеної пенсії.

До страхового стажу зараховуються:

періоди, за які було сплачено страхові внески;

періоди трудової діяльності до 01 січня 2004 року (до набрання чинності Закону 1058-IV) на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (п. 4 ст. 24 Закону 1058-IV). Тобто, стаж враховується так, як вимагає Закон України від 05.11.1991  № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення".

Мінімальний страховий внесок – це сума грошових коштів, визначена шляхом множення мінімального розміру заробітної плати, установленої законом на місяць, за який здійснюється розрахунок сум страхових внесків, на розмір страхового внеску, установлених законом на день отримання заробітної плати (доходу) для окремих категорій застрахованих.

Таким чином, до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із ст. 26 Закону 1058-IV для фізичних осіб-підприємців включаються:

- періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку;

- з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;

- з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

Щомісячна сплата страхових внесків особою, яка підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню у розмірі не нижче мінімального страхового внеску є підставою для включення такого періоду страхового стажу для обчислення розміру її пенсії.

Якщо сума внесків, сплачених за календарний місяць застрахованою особою, нижче мінімального страхового внеску, така особа може здійснити доплату страхових внесків до мінімального розміру. Така доплата провадиться застрахованою особою добровільно за її рішенням.

Ольга Калінічева, перший заступник
начальника  Первомайського об’єднаного
управління ПФУ Миколаївської області

Про легальну зайнятість та добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування

Щодня безліч наших громадян отримують візи та від’їжджають для працевлаштування за кордоном. Як правило, більшість таких осіб мають нелегальні заробітки, тому їм до страхового стажу не зараховується жоден день, і як наслідок - мізерна пенсія в майбутньому. Тому, важливою місією працівників Пенсійного фонду є донести до людей інформацію про наслідки нелегального працевлаштування та про можливість добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Адже як відомо, останнім часом пенсійні питання є досить актуальною темою для населення України.

На жаль, сьогодні багато хто з громадян не зовсім усвідомлюють, а дехто й не хоче усвідомлювати зміст пенсійної реформи, яка відбувається в Україні. Пенсія – це не допомога і не подарунок від держави, а індивідуальний кропіткий результат багаторічної праці кожного.

Зазвичай, молодь не думає про заощадження на старість. У молодих людей є більш нагальні потреби – їм необхідні гроші на житло, на виховання дітей, на освіту тощо. Але навіть незначні, однак регулярні страхові внески на пенсійне страхування у молодому віці дають особі в майбутньому суттєві пенсійні заощадження.

До того ж, держава дає змогу громадянам подбати про свою майбутню пенсію за різних життєвих обставин шляхом добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, яка дає змогу громадянам, які не підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, набути пенсійних прав на рівні з громадянами, для яких участь у пенсійному страхуванні є обов’язковою.

Так, згідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з 1 січня 2004 р. запроваджена формула розрахунку пенсій, яка встановлює пряму залежність розміру пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого сплачувались страхові внески. Тобто,  при розрахунку пенсії визначається страховий стаж людини – період, протягом якого вона підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях, і той місяць, за який внески до Пенсійного фонду не сплачені, не включається до страхового стажу. Це значить, що соба, яка не працює, або працює нелегально, отримуючи зарплатню "в конверті", і відповідно не сплачує внески - не набуває страхового стажу. За ці періоди життя в її персональній обліковій картці в системі персоніфікованого обліку дані для обчислення пенсії будуть відсутні. При призначенні пенсії це негативно вплине на розмір пенсійної виплати.

Тому, для подібних випадків держава визначає право громадян на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.  Договір про добровільну участь може передбачати одноразову сплату особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Це у випадку коли громадянину потрібно "докупити" певну кількість місяців чи навіть років, яких не вистачає до необхідного стажу для пенсії. Можливий і інший варіант, коли людина не працює, або працює не офіційно, але за договором добровільної участі сплачує щомісяця за себе єдиний соціальний внесок. За кожен місяць доведеться сплатити суму не меншу за мінімальний страховий внесок на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2. Щоб укласти договір особа має подати до територіального органу доходів і зборів за місцем проживання заяву за встановленою формою.

До уваги платників єдиного внеску

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області  повідомляє, про зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» - в частині сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які набирають чинності з 1 січня 2018 року.

Для платників, віднесених до першої групи платників єдиного податку, визначених у підпункті 1 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, скасовано норму щодо можливості сплачувати єдиний внесок у сумі, яка не може бути меншою за 0,5 мінімального страхового внеску. Такі платники зобов’язані сплачувати єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску на місяць.

Враховуючи положення п. 5 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та розмір мінімальної заробітної плати, передбачений проектом Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», у  2018 році мінімальний страховий внесок за кожен місяць становитиме 819,06 грн.

Несплата такими особами єдиного внеску в мінімальному розмірі позбавляє їх  права на зарахування цих періодів в повному обсязі до страхового стажу, необхідного для призначення пенсії та страхових виплат за соціальним страхуванням.

До уваги бухгалтерів! Правильно формуємо місячну звітність.

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, з метою недопущення помилок страхувальниками, надає відповіді на запитання, які найчастіше виникають під час заповнення звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ).

Якщо нарахований дохід працівника менше мінімальної зарплати, то які додаткові реквізити необхідно заповнювати?

У такому випадку у звітному місяці виникає потреба нараховувати єдиний внесок з додаткової бази нарахування, щодо працівника в таблиці 6 Звіту з ЄСВ необхідно заповнити два рядки: у першому рядку вказується фактична заробітна плата й нарахування єдиного внеску; у другому рядку вказується додатково код типу нарахувань «13», а в реквізиті 19 «сума додаткової бази нарахування» - різниця між фактичною базою нарахування єдиного внеску і розміром мінімальної заробітної плати. Код типу нарахування «13» застосовується тільки в звітному місяці за звітний період. У разі донарахування сум до мінімальної заробітної плати за минулий період донарахування відображається з кодом типу нарахування «2». При цьому в таблиці 1 обов’язково потрібно зазначити зміст помилки (наприклад, донарахування сум до мінімальної заробітної плати за ... місяць ... рік).

Як відобразити в Звіті з ЄСВ суми відпускних та лікарняних?

Суми, нараховані за дні щорічної та додаткової відпустки, вносяться до графи «Загальна сума нарахованої заробітної плати (доходу) » (усього з початку звітного місяця) з відображенням відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на дні відпустки цього місяця, з кодом типу нарахування «10». Суми, що припадають на дні відпустки наступних місяців, включаються до поля наступних місяців і відображаються в окремих рядках з кодом типу нарахувань «10». «Перехідні» лікарняні та декретні відображаються в окремих рядках з кодами категорій застрахованої особи, визначених у додатку 2 до Порядку.

Які відомості не зазначаються у звітному місяці?

Кількість календарних днів перебування у трудових/цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця не можна зазначати у звітному місяці за майбутні та минулі звітні періоди, за винятком відпустки, відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і випадків поновлення на роботі особи за рішенням суду.

Коли ставити ознаку «Неповний робочий час»?

Ознака «Неповний робочий час» (Реквізит 24 «Ознака неповного робочого часу» таблиці 6 Звіту з ЄСВ) проставляється у разі, якщо особа працює: неповний робочий день (тобто зменшення тривалості щоденної роботи на обумовлену кількість годин); неповний робочий тиждень (зберігається нормальна тривалість робочого дня, але зменшується кількість робочих днів на тиждень); у разі поєднання неповного робочого дня і неповного робочого тижня (наприклад, тривалість робочого дня 5 годин при 4 робочих днях на тиждень).

Яким чином у таблиці 6 Звіту слід відобразити суму компенсації за невикористану відпустку, яку виплачують працівникові під час звільнення?

Суму компенсації за невикористану відпустку потрібно відображати в одному рядку із зарплатою, нарахованою за місяць звільнення, тобто без виділення цієї суми окремим рядком.  Зверніть увагу: Реквізит «15» таблиці 6 додатку 4 Звіту з ЄСВ «Кількість днів перебування у трудових/цивільно-правових відносинах протягом календарного звітного місяця» заповнюється одним значенням у одному рядку, що відповідає звітному. За наявності декількох рядків по одній застрахованій особі реквізит «15» зазначається лише в одному, а саме в тому в якому зазначаються дані про суми заробітної плати (за їх наявності). Реквізит «15» не може зазначатися у звітному місяці за майбутні звітні періоди. Реквізит «19» «Ознака наявності трудової книжки», Реквізит «20» «Ознака наявності спец стажу» та Реквізит «24» «Ознака неповного робочого часу» в усіх рядках по одній застрахованій особі заповнюється однаково.

Також нагадуємо, що звіт по єдиному внеску, нарахованому роботодавцями за найманих працівників, подається не пізніше 20 числа місяця наступного за звітним.

Ірина Ромса, начальник
відділу адміністрування,
супроводження інформаційних систем,
електронних реєстрів та захисту інформації

Типові помилки, які допускаються при складанні декларації

Первомайське об’єднане управління ПФУ Миколаївської області звертає  увагу суб’єктів декларування на типові помилки, які допускаються при заповненні декларації та надає свої рекомендації:

- у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації слід зазначати право користування або власності стосовно об’єктів, інформація про які відображена у розділі 2.1 декларації (крім абонентської скриньки для листування);

- в декларації необхідно зазначати всіх співвласників об’єктів нерухомості, що знаходяться у Вас або членів Вашої сім’ї на праві власності, а також всіх власників об’єктів, які перебувають у Вас чи членів Вашої сім’ї на праві оренди або іншому праві користування;

- слід уважніше ставитись до заповнення полів щодо вартості майна. Під час повної перевірки декларації Національне агентство, зокрема, звіряє відомості, відображені у декларації з інформацією у правовстановлюючих документах та державних реєстрах. Якщо у полі щодо вартості об’єкта зазначено «Не відомо», а Національне агентство встановить його вартість, зокрема на суму понад 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на 1 січня звітного року, це може бути підставою для відкриття кримінального провадження правоохоронними органами на підставі відомостей, отриманих за результатами повної перевірки декларації;

- зверніть увагу, відповідно до Цивільного кодексу України надання Вами довіреності третій особі на розпорядження транспортним засобом не означає продаж такого транспортного засобу цій особі, а лише надає їй право розпорядитись транспортним засобом від Вашого імені. Тобто Ви і надалі залишаєтесь власником транспортного засобу, що, зокрема, відображено у Єдиному державному реєстрі МВС, до відчуження Вами або довіреною особою такого транспортного засобу та оформлення такого відчуження відповідно до чинного законодавства. Отже, такий транспортний засіб має бути відображений у розділі 6 «Цінне рухоме майно – транспортні засоби» декларації;

- уважно перевіряйте Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців на наявність інформації щодо учасників та/або директора юридичної особи. Трапляються часті випадки, коли особа фактично вийшла зі складу засновників (припинила займати посаду директора) однак записи стосовно таких змін не внесено у відповідний Реєстр;

- у полі «Джерело доходу» розділу 11 «Доходи у тому числі подарунки» декларації зазначається інформація від кого саме суб’єкт декларування або член його сім отримав дохід. Винятком є дохід від зайняття підприємницькою або незалежною професійною діяльністю члена сім’ї, коли сам член сім’ї може бути вказаний джерелом свого доходу від такої діяльності. Це може стосуватися також суб’єкта декларування, якщо він здійснював таку діяльність у звітному періоді до початку виконання функцій держави або місцевого самоврядування або після припинення здійснення таких функцій;

- зверніть увагу, якщо у звітному періоді отримано у спадщину/відповідно до договору дарування, наприклад, об’єкт нерухомості або транспортний засіб, інформація про таку спадщину або подарунок окрім розділів 3 «Об’єкти нерухомості» та 6 «Цінне рухоме майно – транспортні засоби» має бути відображена також у розділах 11 «Доходи, у тому числі подарунки» та 14 «Видатки та правочини»;

- якщо дохід або подарунок був отриманий в іноземній валюті, то його розмір слід перерахувати в грошову одиницю України за валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діяв на дату отримання такого доходу (подарунку);

- при заповненні розділу 12 «Грошові активи» декларації, зверніть увагу, якщо кошти розміщенні в одному банку, але на різних рахунках, необхідно вносити таку інформацію до розділу окремими полями. Так само окремими полями вносяться відомості щодо коштів, розмішених на рахунку та в сейфі банку, навіть якщо мова йде про один і той самий банк.

Обов’язково перевірте інформацію, що відображена у Вашій декларації, після її подання та розміщення в Реєстрі. Пам’ятайте, що Закон «Про запобігання корупції» передбачає 7 днів для подання виправленої декларації.
Також нагадуємо, що кампанія з декларування триватиме до 1 квітня 2018 року. Вчасно подана декларація – це Ваш авторитет і запорука Вашого спокою.

Про застосування положень пенсійного законодавства України з 01 січня 2018 року

Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надає роз’яснення щодо застосування з 01.01.2018 окремих положень  Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

І. Визначення права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058  з 01.01.2018 року.

Стаття 26 Закону № 1058

1. Право на призначення пенсії за віком за наявності необхідного стажу мають:

  • чоловіки після досягнення ними віку 60 років,
  • жінки після досягнення ними, зокрема:
  • 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
  • 58 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;
  • 59 років – які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
  • 59 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
  • 60 років – які народилися з 1 квітня 1960 року.

2. Наявність необхідного страхового стажу визначається на дату досягнення відповідного пенсійного віку та не залежить від вимоги статті Закону щодо тривалості страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Тобто, страховий стаж, який дає право на призначення пенсії, визначається на дату досягнення пенсійного віку, а наявний страховий стаж - на дату звернення (страховий стаж обчислюється до місяця звернення за призначенням пенсії).

3. Якщо пенсійний вік виповнився до 01.01.2018 року, право на пенсію визначається за наявності страхового стажу не менше 15 років.

4. Починаючи з 1 січня 2018 року пенсії за віком після досягнення віку 60 років чоловіками та відповідного пенсійного віку жінками призначаються за наявності страхового стажу:

  • з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
  • з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;
  • з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;
  • з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;
  • з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;
  • з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;
  • з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;
  • з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;
  • з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;
  • з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;
  • починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

5. За відсутності страхового стажу, зазначеного в пункті 4 статті, пенсії за віком призначаються після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу:

  • по 31 грудня 2018 року - від 15 до 25 років;
  • з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 16 до 26 років;
  • з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 17 до 27 років;
  • з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років;
  • з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років;
  • з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років;
  • з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року;
  • з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 22 до 32 років;
  • з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років;
  • з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 24 до 34 років;
  • починаючи з 1 січня 2028 року - від 25 до 35 років.

6. За відсутності страхового стажу, зазначеного в пунктах 4, 5 цієї статті, пенсії за віком призначаються після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу:

  • з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 15 до 16 років;
  • з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 15 до 17 років;
  • з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 15 до 18 років;
  • з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 15 до 19 років;
  • з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 15 до 20 років;
  • з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 15 до 21 року;
  • з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 15 до 22 років;
  • з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 15 до 23 років;
  • з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 15 до 24 років;
  • починаючи з 1 січня 2028 року - від 15 до 25 років.

7. Відповідно до п. 3.1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 Закону 1058 включаються періоди:

1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:

а) зі січня 1998 року по 30 червня 2000 року, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності ;

б) з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

2) проходження військової служби у період з 01 січня 2004 по 31 грудня 2017 року включно;

3) перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року;

4) перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку у період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2004 року.

Періоди стажу з зазначеними новими категоріями не враховуються при обчисленні розміру пенсії згідно статті 27 Закону № 1058 (коефіцієнт стажу), визначенні мінімального розміру пенсії (наявність 35 років для чоловіків та 30 років для жінок), доплати за понаднормовий стаж, при встановленні мінімальної пенсії на рівні 40% мінімальної зарплати (наявність 35 років для чоловіків та 30 років для жінок), та пропорційного мінімального розміру пенсії відповідно до статті 28 Закону 1058.

Періоди стажу з зазначеними новими категоріями встановлюються виключно при призначенні пенсії/переведенні на пенсію за віком.

ІІ. Призначення пенсії за віком.

З 01.01.2018 по 31.12.2018 пенсія призначається із застосуванням середньої заробітної плати за 2016 та 2017 роки та величини оцінки 1 року страхового стажу - 1%.

До моменту визначення середньої заробітної плати за 2016 та 2017 роки застосовується середня заробітна плата за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн.

ІІІ. Визначення мінімального розміру пенсії за віком (стаття 28 Закону 1058).

1. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, станом на 01.01.2018 - 1452 грн.

2. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

3. 3 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати (в 2018 році - 3723 грн.), визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

4. За наявності страхового стажу менше 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Для пенсій, призначених після 1 січня 2018 року, мінімальний розмір пенсії за віком виплачується після досягнення особою віку 65 років. До досягнення 65 років пенсія визначається за формулою, наведеною в статті 27 Закону, розмір пенсії до виплати не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

5. Період, за який проведено одноразову сплату єдиного внеску враховується при обчисленні розміру пенсії згідно статті 27 Закону 1058 та не враховується при визначенні мінімального розміру пенсії за віком, доплати за понаднормовий стаж, при встановленні мінімальної пенсії на рівні 40% мінімальної зарплати, та при обчисленні розміру пенсії пропорційно до наявного страхового стажу.

ІV. Визначення максимального розміру пенсії за віком

З 01.01.2018 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) на рівні десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність - 13730 грн.

Г. М. Сліпченко, заступник
начальника Первомайського
об’єднаного управління
пенсійного фонду України
Миколаївської області

ПАМ'ЯТКА ДЕКЛАРАНТУ

Шановні декларанти! 1 січні 2018 року розпочався черговий етап подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Закликаємо Вас відповідально поставитись до змісту інформації, яку ви зазначаєте у декларації.

Зверніть увагу, що більшість інформації, необхідної Вам для заповнення декларації, міститься у відкритих державних реєстрах:

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно

https://kap.minjust.gov.ua/services?product_id=1&is_registry=1&is_registry_ch=-1&is_free_ch=-1&keywords&usertype=all&without_login=-1&is_free=-1

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. Тут ви можете знайти інформацію для заповнення розділів 8 «Корпоративні права» та 9 «Юридичні особи, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї».

https://kap.minjust.gov.ua/services?product_id=6&is_registry=1&is_registry_ch=-1&is_free_ch=-1&keywords&usertype=all&without_login=-1&is_free=-1

Єдиний державний реєстр МВС. Він містить інформацію про транспортні засоби, які перебувають у особи на праві власності чи користування.

https://igov.org.ua/service/1397/general

Реєстр застрахованих осіб Пенсійного фонду України. Такий реєстр містить інформацію про отримані протягом року доходи.

http://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/InfoInsurer

Крім того, відомості про доходи можна отримати, сформувавши запит в особистому кабінеті на сайті Державної фіскальної служби за посиланням

https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/login.jspx

З правилами користування зазначеними реєстрами можна ознайомитись на сайтах відповідних органів держаної влади.

Слід також мати на увазі, що інформація, яка міститься у таких реєстрах може бути не завжди повною та періодично оновлюється.

Пенсійний фонд інформує

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України  Миколаївської області  інформує, що 30 грудня 2017 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон №2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік», яким визначено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2018 року - 1700 гривень, з 1 липня - 1777 гривень, з 1 грудня - 1853 гривні, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

  • дітей віком до 6 років: з 1 січня 2018 року - 1492 гривні, з 1 липня - 1559 гривень, з 1 грудня - 1626 гривень;
  • дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2018 року - 1860 гривень, з 1 липня - 1944 гривні, з 1 грудня - 2027 гривень;
  • працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 гривні, з 1 липня - 1841 гривня, з 1 грудня - 1921 гривня;
  • осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.

Установлено у 2018 році мінімальну заробітну плату:

  • у місячному розмірі: з 1 січня - 3723 гривні;
  • у погодинному розмірі: з 1 січня - 22,41 гривні.

Про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування та доплату до мінімального страхового внеску

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області  повідомляє, що з 01 січня 2018 року внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» - в частині добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Особа, яка не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року) має можливість «придбати»  страховий стаж, склавши договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у органах державної фіскальної служби.

Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2 та не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору.

Довідково:  враховуючи положення п. 5 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та розмір мінімальної заробітної плати, передбачений Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», у 2018 році мінімальний страховий внесок за кожен місяць становитиме 819,06 грн. Для одноразової сплати за попередні періоди згідно договору про добровільну участь необхідно буде сплатити за кожен місяць 1638,12 грн.

Крім того застрахована особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню (за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року)  та бажає зарахувати неповний місяць роботи до страхового стажу як повний місяць, подає до органів Пенсійного фонду за місцем реєстрації заяву щодо здійснення доплати до мінімального страхового внеску.

Світлана Чернишевська,
головний спеціаліст
фінансово-еокономічного відділу

З В І Т
про виконання Плану заходів з реалізації Програми Пенсійного фонду України
щодо впровадження антикорупційних заходів
в Первомайському об’єднаному управлінні ПФУ Миколаївської області за 2017 рік

Відповідно до законів України “Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки”, “Про запобігання корупції”, наказу Пенсійного фонду України від 28.02.2017 № 30 “Про програму Пенсійного фонду України щодо впровадження антикорупційних заходів на 2017 рік” та на виконання наказу головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 10.03.2017 № 37 в Первомайському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Миколаївської області наказом від 16.03.2017 року № 56 затверджений План заходів з реалізації програми Пенсійного фонду України щодо впровадження антикорупційних заходів на 2017 рік.

1. Удосконалення нормативно-правової бази

1.1. З метою забезпечення відповідності актуальним корупційним викликам і загрозам в управлінні здійснюється моніторинг нормативно-правових актів, що регулюють діяльність органів Пенсійного фонду України, вивчаються нові законодавчі акти.

1.2. На постійній основі запроваджено аналіз діючих нормативно-правових актів щодо передбачення ними порядку врегулювання конфлікту інтересів службових осіб органів Пенсійного фонду України. Пропозиції, щодо необхідності їх перегляду, включаючи врегулювання механізмів контролю за прийняттям рішень про пенсійне забезпечення працівників управління та членів їх сімей не надавались.

2. Організаційно-управлінські заходи

2.1. В управлінні постійно проводиться аналіз існуючої практики взаємодії служб та спеціалістів управління при виконанні покладених на них завдань, з метою вдосконалення механізму багатоступеневого внутрішнього контролю за реалізацією ними своїх повноважень, зокрема, дискреційних. Керівництво управління націлює спеціалістів при вирішенні питань ставити в основу вибору загальнодержавні інтереси, загально громадське благо, не припускаючи при цьому зловживання владою та дотримуючись мети, задля досягнення якої йому було надано такі повноваження.

2.2. У зв’язку зі зміною структури управління та введенням в дію нового  штатного розпису у звітному періоді проаналізовані існуючі та затверджені нові положення про структурні підрозділи та посадові інструкції працівників управління, в яких конкретизовані завдання і функції та визначений такий розподіл службових повноважень, що забезпечує взаємний контроль за прийняттям рішень (здійсненням операцій) та враховано відповідність антикорупційному законодавству України та підзаконним актам.

2.3. Здійснюється дослідження фактів прийняття рішень про пенсійне забезпечення працівників управління та членів їх сімей, у тому числі на виконання судових рішень. Під час проведення аудиту у І кварталі цього року  перевірено матеріали пенсійної справи працівника, на користь якого прийнято рішення щодо пенсійного забезпечення (призначено пенсію на випадок втрати годувальника начальнику відділу обслуговування громадян Крістіній Надії Едуардівні, яка встановила опіку над племінницею Кирилюк А. Є. за померлу матір Кирилюк О. В), порушень не встановлено.

2.5. Постійно здійснюється моніторинг адміністративних витрат та аналізуються причини їх зростання. Збільшення витрат відбувається не за рахунок кількісних показників, а за рахунок підвищення цін на товари, роботи і послуги та тарифів на комунальні послуги і енергоносії.

2.7. Продовжується впровадження механізму обслуговування громадян та обробки пенсійної документації на базі централізованих інформаційних технологій з унеможливленням підготовки документів про призначення (перерахунок) пенсій спеціалістами управління, які безпосередньо здійснюють прийом громадян. Обслуговування громадян за принципом "єдиного вікна" здійснює відділ обслуговування громадян, а підготовку документів про призначення (перерахунок) пенсій проводять спеціалісти відділів з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій    № 1 та № 2.

3. Формування світогляду неприйняття корупції, залучення громадськості до реалізації антикорупційних заходів

3.1. Проводиться щоквартальний моніторинг виконання управлінням антикорупційних заходів.

3.2. Сектором по роботі з персоналом забезпечено реєстрацію повідомлень громадян щодо можливих корупційних правопорушень з боку посадових осіб управління. На тематичному стенді в приміщенні управління розміщена інформація про контактні дані осіб, відповідальних за дотримання антикорупційного законодавства в управлінні, головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Пенсійного фонду України. За січень-грудень 2017 року в управлінні не було звернень з приводу перевірки інформації щодо можливого порушення антикорупційного законодавства посадовими особами управління (в тому числі анонімних звернень).

3.3. Для залучення громадськості до обговорення підсумків роботи управління, оцінки виконання покладених функцій у звітному періоді проведено День Пенсійного фонду, а також постійно проводиться анкетування громадян, які звертаються до управління.

3.4. В Первомайському об’єднаному управлінні ПФУ Миколаївської області забезпечено доступ громадськості до ознайомлення з публічною інформацією, яка отримана, створена, або знаходиться у володінні органів ПФУ. З цією метою використовуються інформаційні стенди, які розміщені в приміщеннях управління, буклети, публікації в друкованих засобах масової інформації та на сторінці головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в мережі Facebook, а також своєчасно у відповідності до чинного законодавства надається інформація по індивідуальним запитам громадян. За 2017 рік до управління не надходили запити на публічну інформацію.

4. Удосконалення роботи з персоналом

4.1. Добір кадрів в управлінні здійснюється на засадах неупередженого конкурсного відбору. У 2017 року за результатами конкурсу призначені 4 особи. Для підвищення рівня професійної компетентності працівників в структурних підрозділах проводяться технічні навчання. У звітному періоді підвищення кваліфікації пройшли начальник управління Любченко на тему «Основні напрямки розвитку та шляхи вдосконалення роботи органів Пенсійного фонду України», перший заступник начальника управління Калінічева О.Ю. на тему «Європейська інтеграція України», начальник     (Ромса І.М.) та заступник начальника (Січкаренко Р.В.) відділу адміністрування, супроводження інформаційних систем, електронних реєстрів та захисту інформації на тему «Розвиток інформаційно-аналітичних систем Пенсійного фонду України», завідувач сектору по роботі з персоналом Романюк Т. М. на тему «Практичні аспекти організації роботи служб персоналу територіальних управлінь Пенсійного фонду України».

4.2. В управлінні постійно проводиться моніторинг додержання державними службовцями антикорупційного законодавства та законодавства про державну службу, насамперед, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, обмеження спільної роботи близьких осіб. Станом на 31 грудня 2017 року в управлінні працюють 4 близьких особи (в т. ч. 2 з них перебувають у відпустках для догляду за дитиною), які не перебувають у прямому підпорядкування і при виконанні своїх функціональних обов’язків напряму не взаємодіють.

4.3. - 4.4. Забезпечено надання допомоги працівникам управління у заповненні декларацій, а також проведення перевірок фактів подання декларацій суб’єктами декларування, які працюють (працювали) і управлінні та направлення повідомлень Національному агентству з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій.

У 2017 році до НАЗК було направлено одне повідомлення щодо несвоєчасного подання декларації звільненою особою Сосненко О. В.

4.5. В управлінні постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед працівників управління щодо дотримання норм антикорупційного законодавства та законодавства про державну службу, насамперед в частині обмеження та заборони видів поведінки державних службовців. У звітному періоді питання дотримання вимог щодо етики поведінки державного службовця та антикорупційного законодавства розглядалося на загальних зборах трудового колективу 10 лютого 2017 року. Стан підготовки до  електронного декларування та подання е-декларацій працівниками управління неодноразово заслуховувався на апаратних нарадах.

5. Сфера публічних фінансів

5.1. Оприлюднення інформації про закупівлі товарів, робіт і послуг та використання коштів Пенсійного фонду України здійснюється вчасно, в порядку, встановленому чинним законодавством.  Річний план, додаток до річного плану та зміни до них  оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п’яти днів з дня їх затвердження тендерним комітетом.

5.2. Управлінням здійснюється постійний контроль за формуванням потреби та проведенням фінансування пенсійних виплат. Здійснюються перевірки виплатних об’єктів поштового зв’язку національного оператора поштового зв’язку та банків.

5.3. Закупівлі управлінням відбуваються  з використанням електронної системи закупівель  в порядку, визначеному законодавством. З початку року було укладено 2 договори  з використанням електронної системи закупівель, а саме: з  товариством з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс Тепло» та Публічним акціонерним товариством «Миколаївобленерго».

5.4. В управлінні здійснюється моніторинг організації та проведення процедур закупівель, включаючи аналіз за результатами перевірок питань недопущення поділу предмета закупівлі на частини або заниження його вартості для уникнення проведення процедури закупівлі, визначення його не у відповідності з реальною потребою замовника, створення оптимальних умов для уникнення можливостей варіювання з критеріями оцінки учасників з метою надання переваг заздалегідь обраному учаснику.

6. Навчання та заходи з поширення інформації щодо програми антикорупційного спрямування

6.1. На постійній основі в управлінні запроваджена система правової освіти працівників управління, в тому числі у сфері антикорупційного законодавства. У звітному періоді проведено 13 правових навчань. Також для кращого сприйняття, розуміння працівниками вимог антикорупційного законодавства та неухильного їх виконання в кожному робочому кабінеті є роздрукований матеріал роз'яснення щодо конфлікту інтересів та поради державному службовцю щодо антикорупційної поведінки.

6.2. Щоквартально оприлюднюється звіт про виконання заходів щодо запобігання і протидії корупційним проявам шляхом розміщення на тематичному стенді в приміщенні управління та публікації на офіційних веб-сайтах Первомайської райдержадміністрації та Первомайської міської ради.

Графік

виїзного особистого прийому громадян
начальником Первомайського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області
на 2018 рік


з/п

Назви населених
пунктів

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

1

с. Лиса Гора

 

 

 

 

 

 

 

14

 

 

 

 

2

с. Чаусове-2

 

 

 

 

 

 

27

 

 

 

 

 

3

с. Лукашівка

 

 

 

 

 

29

 

 

 

 

 

 

4

с. Чаусове

 

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

с. Софіївка

 

 

 

 

 

20

 

 

 

 

 

 

6

с. Мигія

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

с. Синюхин Брід

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

8

с. Болеславчик

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

9

с. Степківка

24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

с. Довга Пристань

 

 

 

 

18

 

 

 

 

 

 

 

11

с. Підгір’я

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

12

с. Романова Балка

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

 

 

13

с. Кумарі

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

14

с. Тарасівка

 

 

 

 

 

 

 

 

28

 

 

 

15

с. Полтавка

 

 

 

 

 

 

24

 

 

 

 

 

16

с. Жовтневе

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

 

17

с. Підгородна

 

 

30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

с. Кінецьпіль

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

Електронна поштова скринька Первомайського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області r28@mk.pfu.gov.ua

Телефони «гарячої лінії» працюють постійно, протягом робочого часу управління:

  • 4-21-70 – з питань призначення, перерахунку, виплати пенсій та питань надання електронних послуг Пенсійного фонду України;
  • 5-23-94 – з питань функціонування реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

«Телефон довіри»: 4-27-06

Графік

виїзного особистого прийому громадян
в Кам’яномостівській об’єднаній територіальній громаді
на 2018 рік

№ з/п

Назва
місяця

Дата виїзного
прийому громадян

1

Січень

04

2

Лютий

01

3

Березень

01

4

Квітень

05

5

Травень

03

6

Червень

07

7

Липень

05

8

Серпень

02

9

Вересень

06

10

Жовтень

04

11

Листопад

01

12

Грудень

06

УВАГА, КОНКУРС!

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області

повідомляє про оголошення конкурcу на заміщення вакантних посад:

- головного спеціаліста відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 1 (тимчасово, на період відпустки для догляду за дитиною основного   працівника);

- головного спеціаліста відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 2 (тимчасово, на період відпустки для догляду за дитиною основного   працівника);

Інформація про умови проведення конкурсу та основні вимоги до кандидатів на заміщення вакантних посад міститься на офіційному сайті Національного агентства державної служби (www.guds.gov.ua) в розділі «Вакансії»  (Миколаївська область, Первомайський район).

Приймаються документи від інвалідів, якщо медичні висновки про умови та характер праці дозволяють виконувати відповідні функціональні обов’язки.

Додаткова інформація надається за адресою:

м. Первомайськ, вул. Вокзальна, 36, каб. 7,  тел.  (05161) 4-67-62

Про пенсійне забезпечення внутрішньо переміщених осіб

Відповідно до законодавства України внутрішньо переміщеною особою (далі – ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яка змушена залишити своє місце проживання з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.Оскільки, органи Пенсійного фонду України не здійснюють свою діяльність на територіях, які тимчасово не контролюються українською владою (в окремих районах Донецької та Луганської областей, в АР Крим та м. Севастополь), пенсії призначаються та виплачуються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання/перебування ВПО на підконтрольних українській владі територіях.

Для успішного відновлення або реалізації свого права на пенсійне забезпечення перше, що треба зробити громадянам, що відносяться до категорії ВПО -  це оформити статус внутрішньо переміщеної особи. Адже в подальшому будь-яка соціальна виплата залежатиме від актуальності статусу ВПО. Цей статус підтверджує, винятково, управління соціального захисту населення, при особистому зверненні громадянина, якому видається довідка встановленого зразка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи

Для отримання довідки необхідно звернутися із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання. Важливо розуміти, що  встановлення статусу ВПО відбувається не відразу, а тільки після перевірки органом соціального захисту населення факту проживання внутрішньо переміщеної особи за вказаною нею адресою. Для підтвердження такого факту здійснюється обстеження матеріально-побутових умов проживання особи, про що складається акт. Акт, складений за результатами такої перевірки, спрямовується на розгляд Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО.

Підтвердження статусу дає можливість людині звернутись в управління Пенсійного фонду з питань пенсійного забезпечення. При цьому існує обов’язкова умова – особистого звернення із відповідною заявою.

При зверненні до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання з відповідною заявою за відновленням виплати, пенсіонер повинен надати наступні документи:
— паспорт;
— ідентифікаційний номер;
— довідку внутрішньо переміщеної особи;
— пенсійне посвідчення;
— заяву про відкриття рахунку у банківській установі за місцем проживання/перебування.

Користуючись конституційни правом на свободу пересування, внутрішньо переміщена особа має право виїхати на проживання до іншого району або іншої області, які контролюються українською владою. Однак слід зазначити, що при кожній зміні місця проживання внутрішньо переміщеними особами, процедури поновлення виплати пенсій будуть виконуватись підрозділами соціального захисту населення в повному обсязі. Пенсійна виплата при цьому буде розпочата тільки тоді, коли всі передбачені дії будуть виконані, а документи, що надають право на виплату пенсії, отримані управлінням Пенсійного фонду. При цьому раніше видана довідка про взяття на облік ВПО вилучається.

З метою обліку ВПО ведеться Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб.

У разі втрати або псування довідки ВПО безоплатно видається її дублікат на підставі заяви внутрішньо переміщеної особи.

Якщо з яких-небудь причин було призупинено виплату пенсії, громадянинові для з’ясування причин призупинення необхідно звернутись в управління соціального захисту населення, де він зареєстрований як ВПО. Якщо соціальна виплата призупинена унаслідок анулювання довідки, то таке звернення можливо тільки через шість місяців. А якщо соціальні виплати призупинені унаслідок відсутності внутрішньо переміщеної особи на момент перевірки, і він впродовж 60 днів звертається в управління соціального захисту населення, то йому поновлюються виплати з моменту призупинення. У такому разі, внутрішньо переміщена особа має право звернутись до територіального органу Пенсійного фонду для подання заяви про відновлення виплати пенсії, надавши довідку внутрішньо переміщеної особи і документ, що засвідчує особу.

З 16.09.2017 року набули чинності деякі зміни до нормативних актів, які регулюють питання пенсійного забезпечення внутрішньо переміщених осіб. Виплата пенсій внутрішньо переміщеним особам проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв ПАТ «Державний Ощадний банк України», з вересня цього року додатково надана можливість отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження.

Виплата пенсій внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю І групи та особам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування та потребують постійної сторонньої допомоги, може проводитись ПАТ «Укрпошта» з доставкою додому за фактичним місцем проживання/перебування.

Ще з серпня 2016 року здійснюється випуск (обмін) банківських платіжних карток ПАТ «Державний Ощадний банк України» для внутрішньо переміщених осіб, які одночасно є пенсійним посвідченням. Згідно із законодавством, це посвідчення як платіжна картка діє до 3-х років за умови, що особа буде відвідувати заклад Ощадбанку для проведення фізичної ідентифікації: в перший рік - кожні 6 місяців, тобто 2 рази в рік, а в подальшому - кожні 12 місяців. Після завершення строку дії картка перевипускається за рахунок ПАТ «Державний Ощадний банк України».

Таке пенсійне посвідчення містить інформацію про власника, вид пенсії, групі інвалідності та її причини, а також про термін, на який встановлено інвалідність. Також електронне пенсійне посвідчення містить електронний цифровий підпис і використовується як платіжна картка до закінчення терміну її дії, або до закінчення терміну призначення пенсії.

Для отримання платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням, внутрішньо переміщеним особам необхідно здійснити наступні кроки:

  • звернутись до управління Пенсійного фонду, де вони перебувають на обліку;
  • подати заяву на виготовлення посвідчення разом з оригіналами паспорта, ідентифікаційного номера, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та фотокартки розміром 3х2,5 см.

Необхідно враховувати, що встановлений термін для виготовлення електронного пенсійного посвідчення – 30 робочих днів.

Щоб отримати виготовлене електронне пенсійне посвідчення необхідно звернутись до відділення Ощадбанку, яке зазначив пенсіонер у заяві на виготовлення посвідчення.

Реалізація прав внутрішньо переміщених осіб неможлива без дотримання ними обов’язків, які покладються на громадян України Конституцією та законодавством. Так, внутрішньо переміщені особи зобов’язані:

  • дотримуватися Конституції та законів України, інших актів законодавства;
  • повідомляти про фактичне місце проживання найближчий територіальний підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), протягом 10 днів;
  • повідомляти про зміну фактичного місця проживання або про повернення до покинутого місця проживання протягом 10 днів;
  • у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витарти, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом;
  • один раз на шість місяців з’являтися  до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.

Звертаємо Вашу увагу на те, що для зручності в отриманні інформації щодо своєї пенсії кожен громадянин може скористатися електронними ресурсами Пенсійного фонду, а саме послугами веб-порталу. Процедура реєстрації досить проста. Для цього необхідно звернутися особисто в управління Пенсійного фонду за місцем фактичної реєстрації, пред’явивши документ, що засвідчує особу, заповнивши заяву встановленого зразка, або з використанням електронного цифрового підпису за електронною адресою: portal.pfu.gov.ua

І. Стець, головний спеціаліст-
юрисконсульт Первомайського
об’єднаного управління ПФУ
Миколаївської області

Про пенсійне забезпечення учасників АТО та членів їх сімей

На даний час актуальним є питання  реалізації та захисту прав учасників антитерористичної операції, членів їх сімей, зокрема, щодо пенсійного забезпечення. 

З листопада 2016 року в учасників бойових дій на Донбасі є право дострокового виходу на пенсію.

Йдеться про Закон України   від 18 жовтня 2016 року  №1673 «Про внесення зміни до статті 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».  

Цим законом Верховна Рада доповнила  перелік  осіб, які мають право на пенсії на рівні з військовослужбовцями строкової служби та членами їхніх сімей, а також  значно полегшила  питання отримання пенсій добровольцям, волонтерам, іншим особам, які брали безпосередню участь в АТО і членам їхніх родин.

Раніше, якщо добровольці, волонтери тощо ставали інвалідами у зв’язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов’язаного з безпосередньою участю в антитерористичній операції чи забезпечення її проведення, то їм непросто було отримати пенсію, адже вона призначалася на загальних підставах. Для призначення пенсії така особа повинна була мати відповідний страховий стаж. Оскільки першими боронити країну від агресора кинулося чимало молодих людей, які не мали потрібного страхового стажу, тож опинялися в скрутній ситуації: здоров’я втратили, а пенсії отримати не могли. Схожа ситуація виникала і в родинах, де захисники загинули. При оформленні пенсії у зв’язку із втратою годувальника страховий стаж також брався до уваги. Тепер ці перепони знято. Зміни, які внесені до цього закону, прирівнюють таких осіб до військовослужбовців строкової служби, і тепер для нарахування пенсійних виплат стаж до уваги не береться.

Відповідно до прийнятих змін, особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 – для жінок.

Для призначення дострокової пенсії за Законом необхідно подати до відповідного управління Пенсійного фонду такий пакет документів: заява за встановленим зразком,  паспорт (інший документ, що посвідчує особу, її місце проживання (реєстрації) та вік) та ідентифікаційний номер, документи про стаж, а також документи, що підтверджують участь в антитерористичній операції.

Участь в антитерористичній операції для оформлення пенсії має бути обов’язково  підтверджена відповідними документами – посвідченням учасника АТО або довідкою про участь в АТО.

Таке ж право отримують учасники бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в складі добровольчих формувань, які були включені до складу ЗСУ, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, а також військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), особи рядового, начальницького складу і добровольці, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, отриманих під час участі в АТО.

Учасникам антитерористичної операції, визнаними інвалідами внаслідок виконання обов’язків військової служби та членам їх сімей може бути призначена пенсія за їх вибором за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (за наявності відповідної кількості страхового стажу) або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (за умови звільнення з військової служби).

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» надає право на призначення пенсії по інвалідності демобілізованим військовослужбовцям, які брали участь в АТО та отримали групу інвалідності.

Пенсія демобілізованим військовослужбовцям за нормами цього Закону призначається головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області  за поданням відповідного відомства. Тобто із заявою про призначення пенсії необхідно звертатися у відповідну силову структуру, в якій особа проходила військову службу.

Пенсія по інвалідності, призначається в таких розмірах:

  • з інвалідністю внаслідок  війни: I групи – 100 процентів, II групи – 80 процентів, III групи – 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця (заробітку).

Іншим особам з інвалідністю з числа військовослужбовців: I групи – 70 процентів, II групи – 60 процентів, III групи – 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця (заробітку).

             Згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою.

Виплата пенсій учасникам  АТО, які вже є пенсіонерами здійснюється таким чином:

- виплата військових пенсій на час призову по мобілізації не припиняється. Крім того є можливість проведення її перерахунку після повторного звільнення з військової служби;

- на весь період служби (роботи на посадах) у силових відомствах – виплата призначеної пенсії проводиться в повному обсязі. Не здійснюються лише виплата надбавок, поточної індексації, які нараховувались до пенсії як непрацюючим пенсіонерам.

Окрім безпосередніх учасників антитерористичної операції, законом надано право на пільгову пенсію і дружинам, чоловікам, батькам учасників антитерористичної операції, які загинули чи пропали безвісти, померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час участі в АТО. Обов’язковою умовою для отримання пенсії дружиною або чоловіком учасника АТО є те, що вони повторно не вступили в шлюб з іншою людиною.

Закон України №1678  від 18.10.2016 «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо призначення пенсії дружинам (чоловікам) загиблих (померлих) військовослужбовців, які зайняті доглядом за дітьми годувальника до досягнення 8-річного віку дитини, та проходять військову службу, врегулював питання призначення пенсій у зв’язку з втратою годувальника.

До прийняття закону  було так: якщо, скажімо, годувальник – чоловік – загинув під час антитерористичної операції і в нього залишилася дитина віком до 8-ми років, то дружина може отримувати у зв’язку з втратою годувальника на себе, незалежно від того, працює вона чи ні. Але ця норма не поширювалася на жінок-військовослужбовців. Коли ж жінка-військовослужбовець опинилася в такій ситуації, то стояла перед вибором: або звільнитися зі служби й отримувати пенсію або служити і залишитися без пенсії.

Внесені до закону зміни тепер дозволяють жінкам-військовослужбовцям у таких випадках отримувати пенсію після втрати годувальника без звільнення з військової служби.

Якщо годувальник мав право на пенсійне забезпечення по кільком законам – то вибір закону, по якому буде призначена пенсія в разі втрати годувальника, визначається з точки зору доцільності – де розмір вище.

Якщо пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вперше, із заявою члени сім’ї мають звертатися у відповідну силову структуру, в якій годувальник проходив військову службу.

У випадку, коли годувальник являвся одержувачем пенсії за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» або пенсія в разі втрати годувальника вже була призначена одному з утриманців, заява на призначення пенсії подається до органів Пенсійного фонду.

До членів сімей, які мають право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника належать:

а) діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків;

б) батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або є інвалідами;

г) дід і бабуся - при відсутності осіб, які за законом зобов'язані їх утримувати;

д) дружина (чоловік) або один з батьків чи дід, бабуся, брат або сестра, незалежно від віку і працездатності, якщо вона (він) зайнята доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника, які не досягли 8-річного віку, і не працює.

Вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України і державної пожежної охорони), стажисти мають право на пенсію в разі втрати годувальника до закінчення навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23-річного віку.

Пенсія у разі втрати годувальника за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначається у таких розмірах:

- 70 відсотків грошового забезпечення загиблого годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї;

- 90 відсотків грошового забезпечення загиблого годувальника на двох і більше членів сім’ї, але не менше ніж 40 відсотків на кожного непрацездатного члена сім‘ї. Тобто якщо пенсія в разі втрати годувальника призначається на 2-х утриманців – на кожного 45%, на 3-х і більше 40 %.

Мінімальний розмір пенсії по втраті годувальника на кожного члена сім’ї становить два прожиткові мінімуми, встановлених для осіб, що втратили працездатність.

За нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім’ї померлого вважається непрацездатним, а членам сім’ї, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" , - довічно.

Т. Панченко, начальник юридичного
відділу Первомайського об’єднаного
управління Пенсійного фонду України
Миколаївської області

Про останні зміни в пенсійному забезпеченні

Як відомо, з 01 жовтня 2017 року набрав чинності  Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким внесено суттєві зміни в пенсійне законодавство України. Тож, коротко розглянемо основні з них:

- осучаснення розмірів пенсій, призначених в минулі роки з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.) та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%;

- проведення з 1 жовтня 2017 року перерахунок пенсій, надбавок, підвищення та інших виплат з урахування прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, 1452 грн.;

- поновлено виплати пенсії працюючим пенсіонерам в повному обсязі;

- запровадити новий порядок виходу на пенсію залежно від наявного страхового стажу;

- змінено порядок визначення мінімального розміру пенсії;

- змінено порядок індексації та перерахунку пенсій. Згідно із Законом, щороку проводитиметься перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії;

- запроваджено єдині правила призначення пенсій;

- застосування нового порядку визначення права на призначення пенсій, обчислення розміру та здійснення пенсійних виплат для окремих категорій громадян та інші заходи з удосконалення та реформування солідарної складової пенсійної системи.

Крім того, жінкам, яким у період з 01.10.2011 по 31.12.2014 призначено пенсію за віком у 55 років при страховому стажі не менше 30 років, та розмір пенсії яких зменшувався на 0,5 відсотка за кожний повний та неповний місяць дострокового виходу на пенсію, таке зменшення передбачалось як довічне. В зв’язку із змінами зменшення розміру пенсії за віком буде застосовуватися лише до досягнення пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу після досягнення жінкою віку, передбаченого частиною першою статті 26 вказаного Закону. Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії.

Умови призначення пенсій

З 01.01.2018 право на призначення пенсії за віком матимуть особи, які досягли пенсійного віку 60 років та при наявності страхового стажу роботи 25 років. Кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу збільшуватиметься на один рік. Отже, у 2028 році, аби отримати пенсію за віком, потрібно буде мати 35 років страхового стажу.

Якщо 60-річна особа не набула зазначеної тривалості страхового стажу, вона матиме право обрати: доопрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість стажу для призначення пенсії у віці від 60 до 63 років. Ці правила діятимуть з урахуванням перехідного періоду підвищення пенсійного віку жінкам.

У 63 роки право на пенсію за віком будуть мати особи, у разі наявності страхового стажу тривалістю від 15 до 25 років. Кожні 12 місяців вимога до тривалості страхового стажу збільшуватиметься на один рік до досягнення в 2028 році 25-35 років страхового стажу.

Якщо в 63-річної особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, вона матиме право обрати: доопрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість стажу для призначення пенсії у віці від 63 до 65 років. Починаючи з 01.01.2019 особам, в яких страховий стаж становитиме 15 років, пенсію за віком призначатимуть у 65 років.

Особи, страховий стаж яких буде менше 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги після досягнення 65 років за сукупним доходом сім’ї.

Зміни щодо порядку визначення права на призначення пенсій окремим особам

Особам з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та особам, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника за таких осіб, надається право вибору, а саме: призначати страхову виплату відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» або пенсію по інвалідності або у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» включаються періоди:

1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування:

- з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;  
- з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення (відмови) від сплати єдиного внеску);

2) проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно;

3) перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно;

4) навчання у вищих навчальних закладах за денною формою навчання на умовах державного замовлення, а також навчання в аспірантурі та докторантурі з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року включно.

Право на призначення пенсій за вислугу років.

Законом не передбачено право на призначення пенсій за вислугу років, крім осіб, на яких поширюється Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Але, право на призначення пенсії за вислугу років зберігається у осіб, які на момент набрання чинності відповідного закону матимуть необхідний стаж роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Отже, якщо у особи вже є це право, то вона ним зможе скористатися, наприклад, через 3 або 5 років.

Пенсії для працівників із шкідливими умовами праці.

Законом збережено право призначення пенсій за віком на пільгових умовах працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 та, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2, а також трактористам-машиністам, дояркам, водіям міського пасажирського транспорту.

Призначення дострокових пенсій.

Збережено також пільги дострокового виходу на пенсію, зокрема, багатодітним матерям; матерям інвалідів з дитинства; військовослужбовцям, які приймали участь у бойових діях; членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців; інвалідам І групи по зору, особам, які хворі на гіпофізарний нанізм.

Впровадження другого рівня пенсійного забезпечення.

Перерахування страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування запроваджується з 01 січня 2019 року.

Перерахунки пенсій з 01 жовтня 2017 року провадились автоматизованим способом.

Осучаснення заробітної плати провадиться по всіх  видах пенсій, призначених до 01.10.2017.

Заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсій визначається за формулою із заокругленням до двох знаків після коми:

Зп = 3764.40 х індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (доходу) особи.

Виходячи із розміру 1452 грн. визначається мінімальний розмір пенсії та за понаднормовий стаж відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) непрацюючим пенсіонерам.

Після осучаснення заробітної плати, зменшення величини оцінки одного року страхового стажу до 1%  та розрахунку розміру пенсії не зберігаються доплати:

  • підвищення у зв’язку зі зростанням середньої заробітної плати штатного працівника порівняно з попереднім роком згідно з ч.2 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  • доплата відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»;
  • зафіксована індексація відповідно до листа Пенсійного фонду України від 20.07.2010 року № 12545/02-40;
  • доплата до старого розміру пенсії з урахуванням ст. 42;
  • доплата (бюджет 2010 рік);
  • доплата (бюджет 2010) з урахуванням "руху";
  • зафіксований розмір індексації станом на 01.05.2007р;
  • збережений розмір індексації;
  • доплата з 01.05.2012 Пост.№327 від 23.04.2012 року;
  • доплата до старого розміру пенсії з 01.05.12;
  • зафіксована індексація з 01.05.2012 року;
  • фіксована індексація з 01.10.2012 року;
  • фіксована об’єднана доплата з 01.10.2012 року;
  • доплата по постанові 1375 від 23.12.2009 року;
  • підвищення непрацюючим, що проживали в зоні забруднення.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.10.2017 року – 1452.00 грн. провадиться перерахунок:

  • мінімального розміру пенсії непрацюючим пенсіонерам відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  • доплати за понаднормовий стаж непрацюючим пенсіонерам відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  • пенсій за особливі заслуги відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;
  • мінімального розміру пенсії по втраті годувальника;
  • мінімального розміру пенсії по втраті годувальника членам сімей військовослужбовців;
  • підвищень, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та доплати до підвищень;
  • мінімальних розмірів пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;
  • надбавки на утриманців відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;
  • довічної державної стипендії відповідно до Указів Президента України №358\2006 та №108\2017;
  • підвищень, передбачених Законом України «Про жертви нацистських переслідувань» та доплати до підвищень;
  • мінімальних розмірів пенсій по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС;
  • щомісячної державної адресної допомоги інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
  • державної соціальної допомоги на догляд інвалідам війни з числа військовослужбовців 1,2,3 груп та інших інвалідів війни 1,2,3 груп;
  • щомісячної державної адресної допомоги інвалідам війни та учасникам бойових дій;
  • доплати до мінімального розміру пенсії непрацюючим шахтарям, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та працівникам, зайнятим обслуговуванням зазначених осіб відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  • доплати до мінімального розміру пенсії незалежно від факту роботи шахтарям, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та яким призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
  • доплати до пенсії за втрату годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.10.2017 року – 1452,00 грн. перерахунок не провадиться:

  • підвищення дітям війни відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»;
  • додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
  • підвищення  особам, яким виповнилося 100 років і більше відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 908;
  • щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв’язку з закриттям Чорнобильської АЕС.

Встановлюються доплати до підвищень, встановлених відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» таким категоріям  у розмірах:

  • Доплати до підвищення членам сімей загиблих  – 35.58 грн.;
  • Доплата до підвищення членам сімей померлих осіб, а також померлих інваліди  війни  – 35.58 грн.

Для осіб, яким виповнилось 100 і більше років встановлюються доплати до підвищень, встановлених відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» таким категоріям  у розмірах:

  • Доплати до підвищення членам сімей загиблих – 106.74 грн.;
  • Доплата до підвищення членам сімей померлих осіб, а також померлих інвалідів війни – 106.74 грн.;
  • Виходячи із розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць з 01.10.2017 року – 1624.00 грн. провадиться перерахунок надбавки, передбаченої Законом України “Про донорство крові та її компонентів ”.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 1452.00 грн. провадиться перерахунок щомісячної адресної допомоги для одержувачів пенсій:

  • за віком/за вислугу років при повному стажі, якщо в даних про інвалідність наявна інформація про 1,2 або 3 групу інвалідності;
  • у разі втрати годувальника;
  • по інвалідності для інвалідів 1,2, та 3 груп;
  • соціальних пенсій для інвалідів 1,2 та 3 групи; та дітям-інвалідам;
  • за віком/за вислугу років при неповному стажі роботи, якщо в даних про інвалідність  наявна інформація про 1,2 або 3 групу інвалідності.

Розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, та інших доплат, установлених законодавством) з урахуванням доплати до пенсії у зв’язку з втратою годувальника непрацездатним членам сімей, які перебували на утриманні осіб, смерть яких пов’язана з участю в масових акціях громадського протесту, а також працівників правоохоронних органів і військовослужбовців, смерть яких пов’язана з участю в зазначених акціях, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2014 № 76 та одержаної заробітної плати (доходу)  не може перевищувати 10000 гривень.

За результатами перерахунку з 01.10.2017 розмір пенсії жінкам, призначений відповідно до п.7-2 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону не може бути нижче розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 грудня 2017 року Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, збільшеного на 79 гривень - 1452 грн.

З 1 жовтня 2017 року надбавки, доплати, підвищення, інші пенсійні виплати, встановлені законодавством розраховуються від показника прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 грудня 2017 року Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, збільшеного на 79 гривень - 1452 гри.

З 1 жовтня 2017 року пенсійні виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації  та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок     нещасного     випадку     на     виробництві   або   професійного захворювання),   не   повинні   бути   меншими   за прожитковий   мінімум   для непрацездатних осіб 1373 грн.

В. Любченко, начальник Первомайського
об’єднаного управління ПФУ
Миколаївської області

Переведення пенсій, призначених за спец законами, на пенсію на загальних підставах

Якщо розмір пенсії, призначеної відповідно до законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника консультанта народного депутата України (далі – спец закони), виявиться меншим за розмір пенсії, розрахований за матеріалами пенсійної справи за нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014-2016 роки та величини оцінки одного року страхового стажу – 1%, то переведення пенсіонера на пенсію на загальних умовах буде здійснено автоматично (без звернення пенсіонера).

Водночас такі пенсіонери в будь-який час зможуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення їх на пенсію за спецзаконом із встановленням розміру пенсії, отримуваного до переведення на пенсію на загальних підставах

Порядок виплати пенсій пенсіонерам, які працюють

Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII у 2017 році, а саме по 31.12.2017 року, мав діяти особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам, у тому числі тим, які працюють на посадах державних службовців, прокурорів, суддів, та іншим. Крім того, Закон передбачав, що в період роботи на певних посадах призначені пенсії не виплачують до звільнення з роботи, а також було визначено обмеження розміру пенсій до виплати в період роботи.

З 01 жовтня 2017 року Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148 змінено порядок виплати пенсій пенсіонерам, які працюють. Розглянемо докладніше внесені зміни, яких саме законів вони стосуються та на яку категорію пенсіонерів поширюються.

Відповідно до статті 47 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року пенсії виплачують без урахування одержуваної заробітної плати (доходу) або пенсійних виплат із накопичувальної системи пенсійного страхування чи пенсійних виплат із системи недержавного пенсійного забезпечення, крім випадків, передбачених законом. Тобто з 1 жовтня 2017 року органи Пенсійного фонду України поновили виплату пенсій пенсіонерам, які працюють, у повному розмірі.

Проте є певні відмінності в розмірах поновлених пенсій в осіб, пенсії яким призначено на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Розглянемо докладніше, в якому розмірі виплачуватимуть пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, починаючи з 1 жовтня 2017 року. Тут зауважимо, що під час виплати пенсії державним службовцям, працівникам органів прокуратури, народним депутатам України, а також науковим і науково-педагогічним працівникам має значення дата виходу на пенсію, орган, у якому особа працювала, та посада, яку особа обіймає сьогодні.

Щодо дати, яка впливає на розмір виплачуваної пенсії, то законодавець розмежував пенсії, призначені до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», а саме 1 жовтня 2011 року, і пенсії, призначені після цієї дати. Зокрема, якщо пенсії було призначено на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» до 1 жовтня 2011 року, то незалежно від того, яку посаду пенсіонер обіймає на сьогодні, виплату йому пенсії поновлено відповідно до Закону, за яким її призначено. Якщо ж пенсію було призначено відповідно цих законів після 1 жовтня 2011 року, то за умови, що особа продовжує працювати на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсію виплачують у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

є категорія осіб, на яку зазначений вище порядок виплати пенсій не поширюється, тобто пенсію їм виплачують за тим Законом, за яким пенсію призначено, незалежно від дати її призначення та посади, яку обіймає особа. До цієї категорії належать особи з інвалідністю І та ІІ груп, особи з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи та учасники бойових дій, особи на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Варто нагадати, що згідно з пунктом 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» (у редакції, що діяла по 30.09.2017 р.) якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України» і цього Закону, призначають одну пенсію за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законодавчих актів, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», призначають одну пенсію за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Отже, під час подання документів для призначення пенсій за Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» для визначення розміру пенсії за нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для розмежування джерел фінансування особа подає відповідний пакет документів.

Під час поновлення з 1 жовтня 2017 року розмірів пенсій особам, пенсії яким призначено після 1 жовтня 2011 року за Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» та які продовжують працювати на посадах державної служби, визначених Законом «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, а також на посадах і на умовах, передбачених законами «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», розміри пенсій визначаються на підставі поданих під час призначення пенсій документів, наявних у матеріалах пенсійної справи.

Крім того, максимальний розмір пенсій (з усіма надбавками, доплатами, підвищеннями…) не може перевищувати десять розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 740 гривень.

Перерахунок пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання і пенсій в разі втрати годувальника із зазначених причин

Пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання і пенсії в разі втрати годувальника  із зазначених причин до жовтня 2017 року обчислювали за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення». Розмір таких пенсій з урахуванням щомісячної державної допомоги, яку встановлювали відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265, становив 1312 гривень (окрім інвалідів-шахтарів, розмір пенсії яких становив 3936грн.(1312 х 3), де 1312 грн – прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, а членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок  нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, з урахуванням щомісячної  доплати до пенсії у зв’язку з втратою годувальника – 2624 грн).

Законодавчими змінами, які набрали чинності з 1 жовтня 2017 року, передбачено здійснення перерахунку пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання і пенсій в разі втрати годувальника  із зазначених причин пенсіонерам, які мають необхідний страховий стаж. Перерахунок здійснюється з урахуванням документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час перерахунку і відповідають вимогам законодавства, що діяло на час призначення пенсії або її перерахунку. Крім того, одержувачі пенсій мають змогу подати до територіальних управлінь Пенсійного фонду документи, які можуть вплинути на розмір пенсії (зокрема про стаж).

Для перерахунку таких пенсій враховується заробітна плата (дохід), з урахуванням якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором  пенсіонера – заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Про останні зміни в пенсійному забезпеченні.

Як відомо, з 01 жовтня 2017 року набрав чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким внесено суттєві зміни в пенсійне законодавство України. Тож, коротко розглянемо основні з них:

- осучаснення розмірів пенсій, призначених в минулі роки з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.) та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%;

- проведення з 1 жовтня 2017 року перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших виплат з урахування прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, 1452 грн.;

- поновлено виплати пенсії працюючим пенсіонерам в повному обсязі;

- запровадити новий порядок виходу на пенсію залежно від наявного страхового стажу;

- змінено порядок визначення мінімального розміру пенсії;

- змінено порядок індексації та перерахунку пенсій. Згідно із Законом, щороку проводитиметься перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії;

- запроваджено єдині правила призначення пенсій;

- застосування нового порядку визначення права на призначення пенсій, обчислення розміру та здійснення пенсійних виплат для окремих категорій громадян та інші заходи з удосконалення та реформування солідарної складової пенсійної системи.

Крім того, жінкам, яким у період з 01.10.2011 по 31.12.2014 призначено пенсію за віком у 55 років при страховому стажі не менше 30 років, та розмір пенсії яких зменшувався на 0,5 відсотка за кожний повний та неповний місяць дострокового виходу на пенсію, таке зменшення передбачалось як довічне. В зв’язку із змінами зменшення розміру пенсії за віком буде застосовуватися лише до досягнення пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу після досягнення жінкою віку, передбаченого частиною першою статті 26 вказаного Закону. Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії.

Умови призначення пенсій.

З 01.01.2018 право на призначення пенсії за віком матимуть особи, які досягли пенсійного віку 60 років та при наявності страхового стажу роботи 25 років. Кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу збільшуватиметься на один рік. Отже, у 2028 році, аби отримати пенсію за віком, потрібно буде мати 35 років страхового стажу.

Якщо 60-річна особа не набула зазначеної тривалості страхового стажу, вона матиме право обрати: доопрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість стажу для призначення пенсії у віці від 60 до 63 років. Ці правила діятимуть з урахуванням перехідного періоду підвищення пенсійного віку жінкам.

У 63 роки право на пенсію за віком будуть мати особи, у разі наявності страхового стажу тривалістю від 15 до 25 років. Кожні 12 місяців вимога до тривалості страхового стажу збільшуватиметься на один рік до досягнення в 2028 році 25-35 років страхового стажу.

Якщо в 63-річної особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, вона матиме право обрати: доопрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість стажу для призначення пенсії у віці від 63 до 65 років. Починаючи з 01.01.2019 особам, в яких страховий стаж становитиме 15 років, пенсію за віком призначатимуть у 65 років.

Особи, страховий стаж яких буде менше 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги після досягнення 65 років за сукупним доходом сім’ї.

Зміни щодо порядку визначення права на призначення пенсій окремим особам.

Особам з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та особам, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника за таких осіб, надається право вибору, а саме: призначати страхову виплату відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» або пенсію по інвалідності або у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» включаються періоди:

1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування:

- з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта

підприємницької діяльності;
- з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення (відмови) від сплати єдиного внеску);

2) проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно;

3) перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно;

4) навчання у вищих навчальних закладах за денною формою навчання на умовах державного замовлення, а також навчання в аспірантурі та докторантурі з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року включно.

Право на призначення пенсій за вислугу років.

Законом не передбачено право на призначення пенсій за вислугу років, крім осіб, на яких поширюється Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Але, право на призначення пенсії за вислугу років зберігається у осіб, які на момент набрання чинності відповідного закону матимуть необхідний стаж роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Отже, якщо у особи вже є це право, то вона ним зможе скористатися, наприклад, через 3 або 5 років.

Пенсії для працівників із шкідливими умовами праці.

Законом збережено право призначення пенсій за віком на пільгових умовах працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 та, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2, а також трактористам-машиністам, дояркам, водіям міського пасажирського транспорту.

Призначення дострокових пенсій.

Збережено також пільги дострокового виходу на пенсію, зокрема, багатодітним матерям; матерям інвалідів з дитинства; військовослужбовцям, які приймали участь у бойових діях; членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців; інвалідам І групи по зору, особам, які хворі на гіпофізарний нанізм.

Впровадження другого рівня пенсійного забезпечення.

Перерахування страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування запроваджується з 01 січня 2019 року.

Перерахунки пенсій з 01 жовтня 2017 року провадились автоматизованим способом.

Осучаснення заробітної плати провадиться по всіх видах пенсій, призначених до 01.10.2017.

Заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсій визначається за формулою із заокругленням до двох знаків після коми:

Зп = 3764.40 х індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (доходу) особи.

Виходячи із розміру 1452 грн. визначається мінімальний розмір пенсії та за понаднормовий стаж відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) непрацюючим пенсіонерам.

Після осучаснення заробітної плати, зменшення величини оцінки одного року страхового стажу до 1% та розрахунку розміру пенсії не зберігаються доплати:

  • підвищення у зв’язку зі зростанням середньої заробітної плати штатного працівника порівняно з попереднім роком згідно з ч.2 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  • доплата відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»;
  • зафіксована індексація відповідно до листа Пенсійного фонду України від 20.07.2010 року № 12545/02-40;
  • доплата до старого розміру пенсії з урахуванням ст. 42;
  • доплата (бюджет 2010 рік);
  • доплата (бюджет 2010) з урахуванням "руху";
  • зафіксований розмір індексації станом на 01.05.2007р;
  • збережений розмір індексації;
  • доплата з 01.05.2012 Пост.№327 від 23.04.2012 року;
  • доплата до старого розміру пенсії з 01.05.12;
  • зафіксована індексація з 01.05.2012 року;
  • фіксована індексація з 01.10.2012 року;
  • фіксована об’єднана доплата з 01.10.2012 року;
  • доплата по постанові 1375 від 23.12.2009 року;
  • підвищення непрацюючим, що проживали в зоні забруднення.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.10.2017 року – 1452.00 грн. провадиться перерахунок:

  • мінімального розміру пенсії непрацюючим пенсіонерам відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  • доплати за понаднормовий стаж непрацюючим пенсіонерам відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  • пенсій за особливі заслуги відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;
  • мінімального розміру пенсії по втраті годувальника;
  • мінімального розміру пенсії по втраті годувальника членам сімей військовослужбовців;
  • підвищень, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та доплати до підвищень;
  • мінімальних розмірів пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;
  • надбавки на утриманців відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;
  • довічної державної стипендії відповідно до Указів Президента України №358\2006 та №108\2017;
  • підвищень, передбачених Законом України «Про жертви нацистських переслідувань» та доплати до підвищень;
  • мінімальних розмірів пенсій по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС;
  • щомісячної державної адресної допомоги інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
  • державної соціальної допомоги на догляд інвалідам війни з числа військовослужбовців 1,2,3 груп та інших інвалідів війни 1,2,3 груп;
  • щомісячної державної адресної допомоги інвалідам війни та учасникам бойових дій;
  • доплати до мінімального розміру пенсії непрацюючим шахтарям, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та працівникам, зайнятим обслуговуванням зазначених осіб відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  • доплати до мінімального розміру пенсії незалежно від факту роботи шахтарям, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та яким призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
  • доплати до пенсії за втрату годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.10.2017 року – 1452,00 грн. перерахунок не провадиться:

  • підвищення дітям війни відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»;
  • додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
  • підвищення особам, яким виповнилося 100 років і більше відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 908;
  • щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв’язку з закриттям Чорнобильської АЕС.

Встановлюються доплати до підвищень, встановлених відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» таким категоріям у розмірах:

  • Доплати до підвищення членам сімей загиблих – 35.58 грн.;
  • Доплата до підвищення членам сімей померлих осіб, а також померлих інваліди війни – 35.58 грн.
  • Для осіб, яким виповнилось 100 і більше років встановлюються доплати до підвищень, встановлених відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» таким категоріям у розмірах:
  • Доплати до підвищення членам сімей загиблих – 106.74 грн.;
  • Доплата до підвищення членам сімей померлих осіб, а також померлих інвалідів війни – 106.74 грн.;
  • Виходячи із розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць з 01.10.2017 року – 1624.00 грн. провадиться перерахунок надбавки, передбаченої Законом України “Про донорство крові та її компонентів ”.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 1452.00 грн. провадиться перерахунок щомісячної адресної допомоги для одержувачів пенсій:

  • за віком/за вислугу років при повному стажі, якщо в даних про інвалідність наявна інформація про 1,2 або 3 групу інвалідності;
  • у разі втрати годувальника;
  • по інвалідності для інвалідів 1,2, та 3 груп;
  • соціальних пенсій для інвалідів 1,2 та 3 групи; та дітям-інвалідам;
  • за віком/за вислугу років при неповному стажі роботи, якщо в даних про інвалідність наявна інформація про 1,2 або 3 групу інвалідності.

Розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, та інших доплат, установлених законодавством) з урахуванням доплати до пенсії у зв’язку з втратою годувальника непрацездатним членам сімей, які перебували на утриманні осіб, смерть яких пов’язана з участю в масових акціях громадського протесту, а також працівників правоохоронних органів і військовослужбовців, смерть яких пов’язана з участю в зазначених акціях, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2014 № 76 та одержаної заробітної плати (доходу) не може перевищувати 10000 гривень.

За результатами перерахунку з 01.10.2017 розмір пенсії жінкам, призначений відповідно до п.7-2 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону не може бути нижче розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 грудня 2017 року Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, збільшеного на 79 гривень - 1452 грн.

З 1 жовтня 2017 року надбавки, доплати, підвищення, інші пенсійні виплати, встановлені законодавством розраховуються від показника прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 грудня 2017 року Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, збільшеного на 79 гривень - 1452 гри.

З 1 жовтня 2017 року пенсійні виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання), не повинні бути меншими за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб 1373 грн.

НАГАДУЄМО ПРО УМОВИ ЗВІЛЬНЕННЯ ПЛАТНИКА ВІД СПЛАТИ ЄДИНОГО ВНЕСКУ

Первомайське об’єднане  управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нагадує, що Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесено зміни до Закону України № 2464- VI, а саме перше речення частини четвертої викладено у такій редакції: "особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу".

Наведеними нормами визначено три умови звільнення платника від сплати єдиного внеску:

- наявність у особи статусу пенсіонера за віком або інваліда;

- факти отримання відповідно до закону пенсії або соціальної допомоги;

- досягнення особою пенсійного віку.

Таким чином, з 01.01.2018 року не тільки фізичні особи-підприємці, які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю звільняються від сплати за себе єдиного внеску, а і ті, яки досягли пенсійного віку. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску винятково за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Роз’яснення щодо деяких змін в обчисленні страхового стажу для пенсії

Законом № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесено зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зокрема доповнено перелік періодів, що включаються до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії:

- ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:  з 01.01.2000 по 31.12.2017 включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру  (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

- проходження військової служби по 31.12.2017 включно;

- перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 01.01.2004 по 30.06.2013 включно. Нагадаємо, що з 01.01.2013 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсій», згідно з яким до переліку осіб, що підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, включено  осіб,  які перебувають у відпустці  у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку  з вагітністю та пологами.;

- перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 01.01.2004 до часу запровадження  сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Нагадаємо, що закон України «Про збір та облік єдиного  внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 набув чинності з 01.01.2011. З 01.03.2011 набула чинності постанова КМУ «Про затвердження порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб», яка визначала  порядок нарахування  єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування  до ПФУ за осіб,  які відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення  нею трирічного віку.

Окрім того, періоди трудової діяльності та інші періоди,  що враховувалися до стажу роботи для призначення  пенсії до набрання  чинності Закону № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених Законом № 1058.

Тому до страхового стажу і надалі враховують до 01.01.2004, зокрема:

  • навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі;
  • перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення  нею трирічного (шестирічного віку).

Які періоди догляду за дитиною зараховують до страхового стажу для пенсії

Мінсоцполітики відреагувало на високу увагу громадськості до питання зарахування до страхового стажу періоду догляду за дитиною до страхового стажу та роз’яснило, що до страхового стажу зараховуються періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню  та за які щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що зараховувалися до трудового стажу для призначення пенсії до 01.01.2004 року, зараховують до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Так, до 01.01.2004 до трудового стажу включалися всі періоди перебування у трудових відносинах, в т.ч. у періоди відпусток для догляду за дитиною згідно медичного висновку, але не більш як до досягнення  дитиною шестирічного віку.

Так, до трудового стажу до 01.01.2004 включався час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною трирічного віку.

Починаючи з 01.01.2004, час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зараховують до страхового стажу матері при умові, якщо  особа доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку та при умові отримання допомоги по догляду  за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 01.01.2005 внески за ці періоди сплачують за рахунок коштів державного бюджету.

За період перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами страхові внески сплачують з 01.07.2013.

Також Закон України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII передбачає, що при визначенні права на призначення пенсії за віком враховують періоди:

  • перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 01.01.2004 по 30.06.2013 включно;
  • перебування у відпустці для догляду за дитиною  до досягнення нею шестирічного віку з 01.01.2004 до часу запровадження сплати страхових внесків за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Про виконання Плану заходів з реалізації Програми ПФУ щодо впровадження антикорупційних заходів на 2017 рік в Первомайському об’єднаному управління Пенсійного фонду України Миколаївської області за 9 місяців 2017 року

Відповідно до законів України “Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки”, “Про запобігання корупції”, наказу Пенсійного фонду України від 28.02.2017 № 30 “Про програму Пенсійного фонду України щодо впровадження антикорупційних заходів на 2017 рік” та на виконання наказу головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 10.03.2017 № 37 в Первомайському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Миколаївської області наказом від 16.03.2017 року    № 56 затверджений План заходів з реалізації програми Пенсійного фонду України щодо впровадження антикорупційних заходів на 2017 рік.

1. Удосконалення нормативно-правової бази

З метою забезпечення відповідності актуальним корупційним викликам і загрозам в управлінні здійснюється моніторинг нормативно-правових актів, що регулюють діяльність органів Пенсійного фонду України, вивчаються нові законодавчі акти.

На постійній основі запроваджено аналіз діючих нормативно-правових актів щодо передбачення ними порядку врегулювання конфлікту інтересів службових осіб органів Пенсійного фонду України. Пропозиції, щодо необхідності їх перегляду, включаючи врегулювання механізмів контролю за прийняттям рішень про пенсійне забезпечення працівників управління та членів їх сімей не надавались.

2. Організаційно-управлінські заходи

В управлінні постійно проводиться аналіз існуючої практики взаємодії служб та спеціалістів управління при виконанні покладених на них завдань, з метою вдосконалення механізму багатоступеневого внутрішнього контролю за реалізацією ними своїх повноважень, зокрема, дискреційних. Керівництво управління націлює спеціалістів при вирішенні питань ставити в основу вибору загальнодержавні інтереси, загальногромадське благо, не припускаючи при цьому зловживання владою та дотримуючись мети, задля досягнення якої йому було надано такі повноваження.

У зв’язку зі зміною структури управління та введенням в дію нового  штатного розпису у звітному періоді проаналізовані існуючі та затверджені нові положення про структурні підрозділи та посадові інструкції працівників управління, в яких конкретизовані завдання і функції та визначений такий розподіл службових повноважень, що забезпечує взаємний контроль за прийняттям рішень (здійсненням операцій) та враховано відповідність антикорупційному законодавству України та підзаконним актам.

Здійснюється дослідження фактів прийняття рішень про пенсійне забезпечення працівників управління та членів їх сімей, у тому числі на виконання судових рішень. Під час проведення аудиту у І кварталі цього року  перевірено матеріали пенсійної справи працівника, на користь якого прийнято рішення щодо пенсійного забезпечення (призначено пенсію на випадок втрати годувальника начальнику відділу обслуговування громадян Крістіній Надії Едуардівні, яка встановила опіку над племінницею Кирилюк А. Є. за померлу матір Кирилюк О. В), порушень не встановлено.

Постійно здійснюється моніторинг адміністративних витрат та аналізуються причини їх зростання. Збільшення витрат відбувається не за рахунок кількісних показників, а за рахунок підвищення цін на товари, роботи і послуги та тарифів на комунальні послуги і енергоносії.

Продовжується впровадження механізму обслуговування громадян та обробки пенсійної документації на базі централізованих інформаційних технологій з унеможливленням підготовки документів про призначення (перерахунок) пенсій спеціалістами управління, які безпосередньо здійснюють прийом громадян. Обслуговування громадян за принципом "єдиного вікна" здійснює відділ обслуговування громадян, а підготовку документів про призначення (перерахунок) пенсій проводять спеціалісти відділів з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій    № 1 та № 2.

3. Формування світогляду неприйняття корупції, залучення громадськості до реалізації антикорупційних заходів

Проводиться щоквартальний моніторинг виконання управлінням антикорупційних заходів.

Сектором по роботі з персоналом забезпечено реєстрацію повідомлень громадян щодо можливих корупційних правопорушень з боку посадових осіб управління. На тематичному стенді в приміщенні управління розміщена інформація про контактні дані осіб, відповідальних за дотримання антикорупційного законодавства в управлінні, головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Пенсійного фонду України. За січень-вересень 2017 року в управлінні не було звернень з приводу перевірки інформації щодо можливого порушення антикорупційного законодавства посадовими особами управління (в тому числі анонімних звернень).

Для залучення громадськості до обговорення підсумків роботи управління, оцінки виконання покладених функцій у звітному періоді двічі проведено День Пенсійного фонду, а також постійно проводиться анкетування громадян, які звертаються до управління.

В Первомайському об’єднаному управлінні ПФУ Миколаївської області забезпечено доступ громадськості до ознайомлення з публічною інформацією, яка отримана, створена, або знаходиться у володінні органів ПФУ. З цією метою використовуються інформаційні стенди, які розміщені в приміщеннях управління, буклети, публікації в друкованих засобах масової інформації, офіційних сайтах Первомайської міської ради і Первомайської райдержадміністрації Миколаївської області та на сторінці головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в мережі Facebook, а також своєчасно у відповідності до чинного законодавства надається інформація по індивідуальним запитам громадян. За січень-вересень 2017 року до управління не надходили запити на публічну інформацію.

4. Удосконалення роботи з персоналом

Добір кадрів в управлінні здійснюється на засадах неупередженого конкурсного відбору. У січні-вересні 2017  року за результатами конкурсу призначені 4 особи. Для підвищення рівня професійної компетентності працівників в структурних підрозділах проводяться технічні навчання. У звітному періоді підвищення кваліфікації пройшла перший заступник начальника управління Калінічева О.Ю. на тему «Європейська інтеграція України», завідувач сектору адміністрування та захисту інформаційно-аналітичних систем Січкаренко Р.В. на тему «Розвиток інформаційно-аналітичних систем Пенсійного фонду України», завідувач сектору по роботі з персоналом Романюк Т.М. на тему  «Практичні аспекти організації роботи служб персоналу територіальних управлінь Пенсійного фонду України», начальник управління Любченко В.В. на тему «Основні напрямки розвитку та шляхи вдосконалення роботи органів Пенсійного фонду України».

В управлінні постійно проводиться моніторинг додержання державними службовцями антикорупційного законодавства та законодавства про державну службу, насамперед, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, обмеження спільної роботи близьких осіб. Станом на  01 жовтня 2017 року в управлінні працюють 6 близьких осіб (1 особа перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами), які не перебувають у прямому підпорядкуванні і при виконанні своїх функціональних обов’язків напряму не взаємодіють.

Забезпечено надання допомоги працівникам управління у заповненні декларацій, а також проведення перевірок фактів подання декларацій суб’єктами декларування, які працюють (працювали) і управлінні та направлення повідомлень Національному агентству з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій.

В управлінні постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед працівників управління щодо дотримання норм антикорупційного законодавства та законодавства про державну службу, насамперед в частині обмеження та заборони видів поведінки державних службовців. У звітному періоді питання дотримання вимог щодо етики поведінки державного службовця та антикорупційного законодавства розглядалося на загальних зборах трудового колективу 10 лютого 2017 року. Стан підготовки до  електронного декларування та подання е-декларацій працівниками управління неодноразово заслуховувався на апаратних нарадах, правових навчаннях.

5. Сфера публічних фінансів

Оприлюднення інформації про закупівлі товарів, робіт і послуг та використання коштів Пенсійного фонду України здійснюється вчасно, в порядку, встановленому чинним законодавством.  Річний план, додаток до річного плану та зміни до них  оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п’яти днів з дня їх затвердження тендерним комітетом.

Управлінням здійснюється постійний контроль за формуванням потреби та проведенням фінансування пенсійних виплат. Здійснюються перевірки виплатних об’єктів поштового зв’язку національного оператора поштового зв’язку та банків.

Закупівлі управлінням відбуваються  з використанням електронної системи закупівель  в порядку, визначеному законодавством. З початку року було укладено 2 договори  з використанням електронної системи закупівель, а саме: з  товариством з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс Тепло» та Публічним акціонерним товариством «Миколаївобленерго».

В управлінні здійснюється моніторинг організації та проведення процедур закупівель, включаючи аналіз за результатами перевірок питань недопущення поділу предмета закупівлі на частини або заниження його вартості для уникнення проведення процедури закупівлі, визначення його не у відповідності з реальною потребою замовника, створення оптимальних умов для уникнення можливостей варіювання з критеріями оцінки учасників з метою надання переваг заздалегідь обраному учаснику.

6. Навчання та заходи з поширення інформації щодо програми антикорупційного спрямування

На постійній основі в управлінні запроваджена система правової освіти працівників управління, в тому числі у сфері антикорупційного законодавства. У звітному періоді проведено 18 правових навчань, в т.ч. 8 з питань антикорупційного законодавства. Також для кращого сприйняття, розуміння працівниками вимог антикорупційного законодавства та неухильного їх виконання в кожному робочому кабінеті є роздрукований матеріал роз'яснення щодо конфлікту інтересів та поради державному службовцю щодо антикорупційної поведінки.

В 2017 році оприлюднені звіти про виконання заходів щодо запобігання і протидії корупційним проявам за 2016 рік, І та ІІ квартали 2017 року шляхом розміщення на тематичному стенді в приміщенні управління та публікації на офіційних веб-сайтах Первомайської райдержадміністрації та міської ради.

Завідувач сектору
по роботі з персоналом                                              Т. М. Романюк

Із рубрики «Питання – відповіді»

Чи проводиться перерахунок пенсії в зв’язку зі збільшенням середньої заробітної плати?

Частиною 2 статті 42 Закону № 1058 передбачено щороку здійснювати перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком.

Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України. Такий перерахунок пенсії проводився щороку з 01 березня.

Законом України від 27.03.2014 № 1166-VІІ “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” до стабілізації економічної ситуації в країні зупинено дію частини другої статті 42 Закону №1058.Тобто, починаючи з 01 березня 2014 року, перерахунки пенсій в зв’язку із зростанням показника середньої заробітної плати по Україні не проводяться.

З якого часу при нарахуванні пенсії враховується страховий стаж для жінок 30 років? Чим відрізняється мінімальний розмір пенсії від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність?

Відповідно до статті 26 Закону України від 07.03.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058), із змінами внесеними Законом України від 08.07.2011 № 3668-VІ “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”, який набув чинності з 01.10.2011, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно із статтею 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті (менше 35 років для чоловіків та 30 років для жінок), пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до Закону України від 21.12.2016 № 1801-VІІІ “Про Державний бюджет України на 2017 рік” з 01.01.2017 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. складає 1247 грн., з 01.05.2017 – 1312 грн., з 01.12.2017 – 1373 грн.

Отже, при наявності страхового стажу у жінок 30 років, у чоловіків 35 років мінімальний розмір пенсії встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який в даний час (вересень 2017 року) становить 1312 грн.

ЧИ МОЖЛИВО ОТРИМАТИ ПЕРСОНАЛЬНІ ДАНІ СВОЇХ РОДИЧІВ?

Відповідно  до Закону України „Про захист персональних даних” № 2297- VI від 01 червня 2010 р. (далі Закон № 2297), персональні дані — це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Конституція України визначає, що інформація про особисте та сімейне життя особи, тобто персональні дані про неї, — це будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, а саме: національність, освіта, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров’я, матеріальний стан, адреса, дата і місце народження, місце проживання та перебування тощо, дані про особисті майнові та немайнові відносини цієї особи з іншими особами, зокрема членами сім’ї, а також відомості про події та явища, що відбувалися або відбуваються в різних сферах життя особи, за винятком даних стосовно виконання повноважень особою, яка займає посаду, пов’язану зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування.

Закон України про «Захист персональних даних» регулює правові відносини, пов’язані із захистом і обробкою персональних даних. Він спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема, права на невтручання в особисте життя у зв’язку з обробкою персональних даних. Обробка та розповсюдження даних про фізичну особу без її згоди не допускається, крім випадків, визначених Законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. В цьому випадку під Законами розуміються всі інші Закони, які надають право на обробку персональних даних із зазначенням чіткого переліку таких даних.

Закон також дозволяє здійснювати обробку персональних даних без згоди суб’єкта персональних даних, якщо обробка персональних даних є необхідною для захисту його життєво важливих інтересів. У такому випадку обробляти дані без згоди суб’єкта персональних даних можна до часу, коли отримання згоди стане можливим.

Так, наприклад, при зверненні майбутнього пенсіонера для оформлення пенсії, він подає до органів Пенсійного фонду такі документи як: паспорт, ідентифікаційний номер, трудову книжку, військовий квиток, документи про освіту тощо. Отже, саме ці документи містять інформацію про персональні дані особи. А коли пенсіонеру вже оформлено пенсію, то саме дані про розмір пенсії, її вид та складові, про строки виплати є персональними даними цієї особи. До персональних даних належать також відомості з єдиного держаного  реєстру  застрахованих  осіб,  тобто  дані  у  формі  довідок  ОК-5, ОК-7.

Враховуючи вищевикладене, Первомайське об’єднане управління ПФУ  Миколаївської області повідомляє, що спеціалісти управління, на підставі закону, не мають права надавати стороннім людям (навіть якщо вони є родичами) інформацію про вид, строки та розмір пенсії, а також іншу інформацію про пенсіонера або індивідуальні відомості про застраховану особу, окрім випадків надання нотаріально засвідченої довіреності.

Керівництво Первомайського
об’єднаного управління ПФУ
Миколаївської області

Стаж для призначення пенсії

На сьогоднішній день пенсійна реформа посилює вимоги до стажу, який потрібний для призначення пенсійних виплат. Говорячи про стаж, слід відмітити, що пенсійне та соціальне законодавство містить декілька понять щодо стажу роботи. Назвемо основні з них.

Трудовий стаж – це періоди офіційної трудової діяльності, підтверджені записами в трудовій книжці. Трудовий стаж може включати в себе такі поняття як загальний, безперервний та спеціальний стаж роботи.

Страховий стаж – це період часу, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і за яку щомісяця сплачувалися внески в розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Спеціальний стаж – це загальна тривалість певної трудової діяльності на відповідних видах робіт, що дають право на дострокове призначення пенсії.

Пільговий стаж – це період трудової діяльності у шкідливих або спеціальних умовах протягом повного робочого дня. Перелік виробництв, робіт, професій, посад і показників по яким період трудової діяльності може бути віднесений до пільгового стажу, затверджений постановами КМУ.

Саме з 1 січня 2004 року, коли набув чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» введено поняття страхового стажу. Відтак, вже не має значення скільки фактично людина відпрацювала, важливо протягом якого періоду і скільки роботодавець сплачував за неї внески до Пенсійного фонду.  Страховий стаж (починаючи з 01.01.2004 р.) обчислюється органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди, до його впровадження – на підставі документів і в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Основним документом, що підтверджує стаж до 1 січня 2004 року є трудова книжка.

Наприклад, щоб дізнатися які періоди  трудової діяльності зараховані  до страхового стажу після 1 січня 2004 року, особа може звернутися з паспортом та ідентифікаційним кодом до органу Пенсійного фонду і отримати так звані індивідуальні відомості  про себе, як про застраховану особу (форма ОК-5). В цій формі зазначено, де працювала особа з 2000 року, хто був її роботодавцем, якою є сума заробітку, що буде враховано для пенсії, чи сплачувалися страхові внески до ПФУ і скільки днів страхового стажу зараховано за кожен місяць.

Важливо відмітити, що відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» без сплати внесків до Пенсійного фонду, до 1 січня 2004 року в стаж для пенсії включається:

  • строкова служба  армії;
  • догляд за дитиною-інвалідом;
  • військова (не строкова) служба;
  • відпустка  в зв’язку з вагітністю та пологами;
  • відпустка по догляду за дитиною до  трьох років;
  • строкова альтернативна служба;
  • перебування на фронті чи участь у бойових діях;
  • період перебування за кордоном жінок чи чоловіків дипломатів під час служби;
  • інвалідність через нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання;
  • служба у воєнізованих формуваннях, гірсько рятувальних частинах і аварійно-рятувальних підрозділах, створених згідно законодавства України;
  • строк отримання матеріальної допомоги на професійну підготовку /перепідготовку і підвищення кваліфікації, а також період отримання допомоги по безробіттю;
  • догляд за інвалідом І групи, особи похилого віку, що потребує постійного догляду або досягла 80 років, якщо такий догляд здійснюється непрацюючою працездатною особою;
  • навчання в вищих та середніх спеціальних учбових закладах, училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі та ординатурі;
  • період проживання жінок офіцерів, прапорщиків і мічманів, а також військовослужбовців понадстрокової служби з чоловіками  в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю (не більше 10 років).

Якщо говорити про стаж набутий за кордоном, то треба відмітити, що зарахування такого стажу для пенсії залежить від наявності міжнародних договорів про пенсійне забезпечення між Україною і країнами, в яких працюють чи працювали українці.

Підсумовуючи вище сказане, треба зауважити, що для повного зарахування стаж має бути коректний та підтверджений. Тобто, за період до 1 січня 2004 року, коли стаж рахується по трудовій книжці, всі записи в ній мають бути чіткими, коректними, підтвердженими підписами, печатками та посиланням на відповідні документи. І дані, що накопичуються в системі персоніфікованого обліку з січня 2004 року, також мають бути коректними і повними. Тому рекомендуємо майбутнім пенсіонерам завчасно звертатися до органів Пенсійного фонду для правової оцінки документів, необхідних для призначення пенсії, щоб у разі виникнення розбіжностей чи неточностей, можна було вчасно їх виправити.

В. Любченко, начальник Первомайського
об’єднаного управління Пенсійного фонду
України Миколаївської області

Звільнення: відповідальність та строки проведення повного розрахунку

Законодавством про працю встановлено, що при звільненні працівника роботодавець зобов’язаний видати йому належним чином оформлену трудову книжку та провести з ним повний розрахунку і здійснити виплату всіх належних йому сум.

Так, нормами статей 47 та 116 КЗпП визначено, що роботодавець зобов’язаний в день звільнення (останній день роботи) видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним повний розрахунок щодо виплати всіх належних йому сум. Роботодавець також зобов’язаний письмово повідомити працівника про нараховані суми, належні йому при звільненні, перед виплатою зазначених сум. А згідно зі статті 49 КЗпП роботодавець також зобов’язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

За нездійснення розрахунку  при звільненні в установлені строки законодавством передбачено цілу низку можливих санкцій. Зокрема,  стаття 117 КЗпП  передбачає, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у законодавчо визначені строки, при відсутності спору про їх розмір, роботодавець повинен виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Крім того, у разі не здійснення повного розрахунку з працівником у день звільнення, є підстави для застосування до органу, де він працював, фінансових санкцій за порушення законодавства про працю (у розмірі мінімальної заробітної плати). Крім застосування фінансових санкцій до державного органу чи органу місцевого самоврядування, статтею 265 КЗпП визначено, що посадові особи органів державної влади чи місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть безпосередню відповідальність згідно з чинним законодавством,  тобто адміністративну і навіть кримінальну відповідальність.

Подання електронної декларації при звільненні

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції»  встановлено, що державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, які припиняють діяльність пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, яка має містити інформацію станом на останній день такого періоду. До того ж, така декларація подається не пізніше дня припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, тобто в день звільнення, який є останнім робочим днем.

Іноді трапляється так, що роботодавець зволікає з остаточним розрахунком при звільненні і не надає довідку про доходи за відповідний період для заповнення декларації. В такому випадку працівнику рекомендується письмово звернутися до керівника органу з вимогою надати інформацію про належні йому нарахування, офіційно зареєструвати таку вимогу, не забуваючи про відмітку на власному екземплярі.

Далі працівникові слід все ж таки заповнити е-декларацію в день звільнення. Адже, згідно  із законодавством, особа протягом семи днів може внести уточнення у свою декларацію без звернення до НАЗК. Тут слід зауважити, що протягом семи днів суб’єкт декларування має право лише один раз подати виправлену декларацію. Щоб внести виправлення в декларацію після закінчення 7-денного строку треба повідомляти НАЗК через персональний електронний кабінет і подати виправлену декларацію згідно рішення уповноваженої особи НАЗК та у визначені нею терміни.

Що стосується відповідальності, то зазначення в декларації з прямим умислом  і завідомо недостовірних відомостей може тягнути за собою дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність. Але для притягнення до такої відповідальності треба довести наявність такого умислу.

Якщо ж  при поданні декларації допущені помилки на незначну суму та без прямого умислу, то скоріш за все, обійдеться лише поясненням.

А ось вже за неподання чи несвоєчасне подання декларації, зокрема при звільненні, можна потрапити під дії штрафних санкцій.

«ГАРЯЧА ЛІНІЯ»

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області пропонує поспілкуватися щодо актуальних питань пенсійного забезпечення різних категорій громадян

- 15 серпня з 9.00 до 12.00 години з начальником управління Любченко Валентиною Володимирівною за телефоном: 4-27-06;

- 18 серпня з 9.00 до 12.00 години з заступником начальника управління Сліпченко Ганною Миколаївною  за телефоном: 4-22-71.

Звіт про виконання вимог антикорупційного законодавства
в Первомайському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Миколаївської області у І півріччі 2017 року

Відповідно до законів України “Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки”, “Про запобігання корупції”, наказу Пенсійного фонду України від 28.02.2017 № 30 “Про програму ПФУ щодо впровадження антикорупційних заходів на 2017 рік” в Первомайському об’єднаному управлінні ПФУ Миколаївської області наказом від 16.03.2017 року № 56 затверджений План заходів з реалізації названої програми на 2017 рік.

Пріоритетним напрямком діяльності управління є недопущення виникнення причин та умов, що сприяють проявам корупції.

У зв’язку зі зміною структури управління та введенням в дію нового  штатного розпису у звітному періоді проаналізовані існуючі та затверджені нові положення про структурні підрозділи та посадові інструкції працівників управління, в яких конкретизовані завдання і функції та визначений такий розподіл службових повноважень, що забезпечує взаємний контроль за прийняттям рішень (здійсненням операцій) та враховано відповідність антикорупційному законодавству України та підзаконним актам.

Здійснюється дослідження фактів прийняття рішень про пенсійне забезпечення працівників управління та членів їх сімей, у тому числі на виконання судових рішень. У І кварталі цього року головним управлінням ПФУ в Миколаївській області було здійснено аудиторську перевірку, за результатами якої порушень не встановлено.

Обслуговування громадян та обробка пенсійної документації здійснюється на базі централізованих інформаційних технологій з унеможливленням підготовки документів про призначення (перерахунок) пенсій спеціалістами управління, які безпосередньо здійснюють прийом громадян. Обслуговування громадян за принципом "єдиного вікна" здійснює відділ обслуговування громадян, а підготовку документів про призначення (перерахунок) пенсій проводять спеціалісти відділів з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій    № 1 та № 2.

Сектором по роботі з персоналом забезпечено реєстрацію повідомлень громадян щодо можливих корупційних правопорушень з боку посадових осіб управління. На тематичному стенді в приміщенні управління розміщена інформація про контактні дані осіб, відповідальних за дотримання антикорупційного законодавства в управлінні, головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Пенсійного фонду України. За січень-червень 2017 року в управлінні не було звернень з приводу перевірки інформації щодо можливого порушення антикорупційного законодавства посадовими особами управління (в тому числі анонімних звернень).

Для залучення громадськості до обговорення підсумків роботи управління, оцінки виконання покладених функцій у звітному періоді двічі проведено День Пенсійного фонду, а також постійно проводиться анкетування громадян, які звертаються до управління.

В Первомайському об’єднаному управлінні ПФУ Миколаївської області забезпечено доступ громадськості до ознайомлення з публічною інформацією, яка отримана, створена, або знаходиться у володінні органів ПФУ. З цією метою використовуються інформаційні стенди, які розміщені в приміщеннях управління, буклети, публікації в друкованих засобах масової інформації та на сторінці головного управління ПФУ в Миколаївській області в мережі Facebook, а також своєчасно у відповідності до чинного законодавства надається інформація по індивідуальним запитам громадян. За січень-червень 2017 року до управління не надходили запити на публічну інформацію.

Добір кадрів в управлінні здійснюється на засадах неупередженого конкурсного відбору. У першому півріччі 2017  року за результатами конкурсу призначені 5 осіб.

В управлінні постійно проводиться моніторинг додержання державними службовцями антикорупційного законодавства та законодавства про державну службу, насамперед, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, обмеження спільної роботи близьких осіб. Станом на  01 липня 2017 року в управлінні працюють 6 близьких осіб, які не перебувають у прямому підпорядкування і при виконанні своїх функціональних обов’язків напряму не взаємодіють.

Оприлюднення інформації про закупівлі товарів, робіт і послуг та використання коштів ПФУ здійснюється вчасно, в порядку, встановленому чинним законодавством.  Річний план, додаток до річного плану та зміни до них  оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п’яти днів з дня їх затвердження тендерним комітетом.  

Здійснюється постійний контроль за формуванням потреби та проведенням фінансування пенсійних виплат, систематично перевіряються виплатні об’єкти поштового зв’язку та банківські установи.

В управлінні забезпечено організацію та проведення процедур закупівель з недопущенням поділу предмета закупівлі на частини або заниження його вартості для уникнення проведення процедури закупівлі, визначення його не у відповідності з реальною потребою, створені оптимальні умови для уникнення можливостей варіювання з критеріями оцінки учасників з метою надання переваг заздалегідь обраному учаснику.

На постійній основі в управлінні запроваджена система правової освіти працівників управління, в тому числі у сфері антикорупційного законодавства. У звітному періоді проведено 12 правових навчань, в т.ч. 6 з питань антикорупційного законодавства.

Усі працюючі державні службовці своєчасно подали декларації про доходи за 2016 рік. Стосовно 1 особи, яка звільнилася та несвоєчасно подала декларацію, надіслано повідомлення НАЗК.

До уваги платників фізичних осіб – підприємців віднесених до першої групи платників єдиного податку.

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області повідомляє, що з 1 січня 2017 року набрали чинності зміни до Податкового кодексу, внесені Законами від 20.12.2016 р. № 1791-VIII та від 21.12.2016 № 1797-VIII та зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", внесені Законом від 06.12.2016 р.№ 1774.

Так з 1 січня 2017 року для фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, крім фізичних осіб – підприємців віднесених до першої групи платників єдиного податку, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток), мінімальна сума єдиного внеску для таких осіб за 2017 рік складатиме – 704 грн. (3200 х 22 відсотки).

Для фізичних осіб – підприємців віднесених до першої групи платників єдиного податку, визначених у підпункті 1 пункту 291.4 статті 291 ПКУ, та скористалися зазначеною нормою, мінімальна сума єдиного внеску у 2017 році складатиме – 352 грн. (3200 х 0,5 х 22 відсотки).

Проте хочеться звернути увагу платників 1 групи на те, що починаючи з січня 2004 року до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії, враховуються лише періоди протягом яких сплачені внески до Пенсійного фонду в сумі не меншій за мінімальний внесок. (Мінімальний внесок визначається як добуток мінімальної зарплати та тарифу по сплаті внесків).

У випадку несплати чи часткової сплати враховується лише період, пропорційний кількості днів, за які фактично сплачено єдиний внесок.

Для зарахування повного стажу необхідно, щоб розмір нарахованої заробітної плати був не нижчим за законодавчо встановлений розмір мінімальної зарплати та повністю сплачений єдиний внесок.

Перший заступник начальника  управління                                 О.  Калінічева

І знову про легалізацію заробітної плати

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України нагадує про дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати.

Статтею 43 Конституції України гарантовано кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від норми визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання.

Проте, деякі роботодавці ігнорують зазначені конституційні норми і змушують робітників працювати без оформлення трудових відносин, видаючи працівникам зарплату готівкою «у конвертах». У цьому випадку йдеться про «тіньові» заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду.

Працівники, які отримають заробітну плату «у конвертах» не мають доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати, страхового стажу та позбавлені соціального захисту.

Страховий стаж напряму пов'язаний з розміром сплачених страхових внесків та обчислюється в місяцях. Повний місяць буде зараховано до страхового стажу, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню або брала добровільну участь за умов, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Студенти, які на сьогоднішній день навчаються, не є застрахованими особами, тому що за них не сплачувалися внески до Пенсійного фонду, відповідно до стажу навчання  не зараховується.

Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року N2464-VI особа, яка досягла 16 років має право добровільно застрахуватися та сплачувати за себе внески не менше мінімального розміру. На сьогодні ця сума складає 704 грн.. Вона визначається як добуток мінімального розміру заробітної  плати (3200,00грн.) на розмір страхового внеску (розмір страхового внеску в 2017 році становить 22% ).

Головний спеціаліст
фінансово-економічного відділу                                              С.О.Чернишевська

«ГАРЯЧА ЛІНІЯ»

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області пропонує поспілкуватися:

- 18 травня з 9.00 до 12.00 години з заступником начальника управління Сліпченко Ганною Миколаївною щодо перерахунку пенсій з 01 травня 2017 року за телефоном: 4-22-71;

- 23 травня з 9.00 до 12.00 години з начальником управління Любченко Валентиною Володимирівною щодо актуальних питань пенсійного забезпечення різних категорій громадян за телефоном: 4-27-06.

Про перерахунок пенсій

Шановні одержувачі пенсій, Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області надає коротке роз’яснення щодо перерахунку пенсій з 01 травня 2017 року.

З 1 травня 2017 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801-VIII встановлено розміри прожиткового мінімуму, зокрема:

на одну особу в розрахунку на місяць – 1624 грн.,

для працездатних осіб – 1684 грн.,

для непрацездатних осіб – 1312 грн.

Види виплат, які будуть збільшені у зв’язку із зміною прожиткового мінімуму:

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, – 1312,00 грн. провадиться перерахунок:

мінімального розміру пенсії за віком та доплати за понаднормативний стаж (непрацюючим пенсіонерам);

пенсій за особливі заслуги відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною";

мінімального розміру пенсії по втраті годувальника;

мінімального розміру пенсії по втраті годувальника членам сімей військовослужбовців;

підвищень, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

мінімальних розмірів пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;

надбавки на утриманців відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;

підвищень, передбачених Законом України "Про жертви нацистських переслідувань";

мінімальної пенсійної виплати інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідам війни та учасникам бойових дій;

державної соціальної допомоги на догляд інвалідам війни з числа військовослужбовців 1,2,3 груп та інших інвалідів війни 1,2,3 груп;

мінімального розміру пенсії непрацюючим шахтарям, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

доплати до пенсії за втрату годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві                     або профзахворювання;

щомісячної державної адресної допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" для одержувачів таких видів пенсійних виплат:

за віком/ за вислугу років, яким встановлено 1, 2 або 3 групу інвалідності;

у разі втрати годувальника;

по інвалідності, соціальних пенсій по інвалідності для інвалідів 1, 2 та 3 груп; дітям-інвалідам.

Мінімальний розмір пенсії за віком збільшиться з 1247 грн. до 1312 грн.

Мінімальний розмір пенсії шахтарям збільшиться з 3741,00 грн. до 3936,00 грн. (1312 грн. х 3).

Мінімальний розмір пенсії у разі втрати годувальника з числа військовослужбовців збільшиться з 2494,00 грн. до 2624,00 грн. (1312 грн. х 2)

Мінімальний розмір пенсійної виплати інвалідам війни, інвалідам, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та учасникам бойових дій збільшиться:

І гр.    з 3553,95 грн. до 3739,20грн.

ІІ гр.   з 3179,85 грн. до 3345,60 грн.

ІІІ гр.  з 2805,75 грн. до 2952,00 грн.

УБД    з 2057,55 грн. до 2164,80 грн.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі  – 1624.00 грн. провадиться перерахунок:

надбавок особам, які мають статус «Почесний донор СРСР», «Почесний донор України», тобто розмір надбавки збільшиться з 154,40 грн. (1544 х 10%) до 162,40 грн. (1624 х 10%).

Після перерахунку розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10740 грн.

Виплата працюючим пенсіонерам

Виплата пенсії працюючим пенсіонерам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального  захисту") провадиться у розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше ніж 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з 01.05.2017 – 1968,00 грн. ( 1312,00 грн. х 150%).

Шляхом встановлення фіксованих розмірів доплат до підвищень, передбачених Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", провадиться перерахунок:

Доплати до підвищення членам сімей осіб, зазначених у пункті 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, які не одружилися вдруге – 70,58 грн.

При цьому загальний розмір підвищення (з доплатою) залишається в абсолютній сумі, встановленій на 30.04.2017 р.:

членам сімей осіб, зазначених у пункті 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, які не одружилися вдруге – 398,58 грн. (1312 грн. * 25% + 70,58 грн.)

Виплата перерахованих пенсій

В травні місяці пенсіонери у свій день виплати одержать пенсію за травень у перерахованому розмірі

Відсутність права на перерахунок або обчислення складових розмірів пенсійних виплат провадиться з абсолютної суми.

1. Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.05.2017 року – 1312,00 грн. не провадиться перерахунок:

працюючим пенсіонерам – доплати до мінімального розміру пенсії за віком та доплати за понаднормативний стаж;

підвищення дітям війни відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни";

додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

2. Розмір щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян", не переглядається якщо одержувачі пенсій не є інвалідами 1,2 або 3 групи, дітьми-інвалідами та не отримують пенсію у разі втрати годувальника.

Індексація пенсій

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій 103% здійснюється наростаючим підсумком починаючи з січня 2016 року.

Оскільки обчислений наростаючим підсумком з січня 2016 року індекс споживчих цін для проведення індексації не перевищив поріг індексації, 103%, в травні 2017 року відсутні підстави для проведення індексації пенсій місяць підвищення яких встановлено починаючи з грудня 2015 року і пізніше.

Також не  збільшиться розмір пенсійної виплати у випадках, коли розмір підвищення після перерахунку менше розміру збереженої індексації.

Утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору

Утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору провадиться з суми пенсійних виплат або щомісячного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, – 12470,00 грн. (1247,00 грн. х 10) – у частині такого перевищення.

Ставка податку становить 18 відсотків та військового збору 1,5 відсотка бази оподаткування у частині такого перевищення.

Зазначене не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Приклади перерахунків пенсій з 1 травня 2017 року у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму

Приклад № 1. Гр. Б., інвалід ІІ групи, отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, шахтар, страховий стаж – 57 років,

в т.ч. стаж роботи з підземними умовами 23 роки, заробітна плата – 2942,97 грн.  Має статус неповнолітнього в’язня.

 

Розмір пенсії станом на
01.12.2016, грн.

Розмір пенсії станом на
01.05.2017, грн.

Збільшення, грн.

Мінімальний розмір пенсії

3741,00

3936,00
(1312 х 3)

195,00

Підвищення неповнолітньому в’язню

498,80
(1247*40%)

524,80
(1312*40%)

46,80

Разом

4239,80

4460,80

221,00

Загальний розмір пенсійної виплати збільшився на 221,00 грн.

Приклад № 2. Громадянка Б. отримує пенсію за віком з 2001 року. Страховий стаж – 30 років 4 місяці 12 днів, заробітна плата 1392,08 грн. Не працює.

 

Розмір пенсії станом на
01.12.2016, грн.

Розмір пенсії станом на
01.05.2017, грн.

Збільшення, грн.

Основний розмір

570,06

570,06

 

Доплата до мінімального розміру

676,94

741,94

 

Мінімальний розмір пенсії

1247,00

1312,00

65,00

Доплата за 10 років понаднормового стажу

57,01
(570,06 х 10%)

57,01
(570,06 х 10%)

 

Доплата з 01.05.2012

87,19

87,19

 

Разом

1391,20

1456,20

65,00

Загальний розмір пенсійної виплати збільшився на 65,00 грн.

Приклад 3. Гр. Б. (жінка) отримує пенсію за віком, з 2001 року. Страховий стаж - 30 років 4 місяці 12 днів, заробітна плата 4392,08 грн., не працює.

 

Розмір пенсії станом на
01.12.2016, грн.

Розмір пенсії станом на
01.05.2017, грн.

Збільшення, грн.

Основний розмір

1798,56

1798,56

 

Доплата за 10 років понаднормового стажу

124,70
(1247,00 х 10%)

131,20
(1312,00 х 10%)

6,50

Доплата з 01.05.2012

87,19

87,19

 

Разом

2010,45

2016,95

6,50

Загальний розмір пенсійної виплати збільшився на 6,50 грн.

Приклад 4. Гр. Ф. (чол.) інвалід війни ІІ групи, отримує пенсію за віком, стаж роботи 25 років. Заробітна плата 1421,50 грн.

 

Розмір пенсії станом на
01.12.2016, грн.

Розмір пенсії станом на
01.05.2017, грн.

Збільшення, грн.

Розмір пенсії (255 % від прожиткового мінімуму)

3179,85

3345,60

165,75

Пенсія за особливі заслуги перед Україною
(24 % прожиткового мінімуму)

299,28
(1247,00 грн. х 24%)

314,88
(1312,00 грн. х 24%)

15,60

Разом

3479,13

3660,48

181,35

Загальний розмір пенсійної виплати збільшився на 181,35 грн.

Приклад 5. Гр. Б. (жінка) отримує пенсію за віком, з 2001 року. Страховий стаж - 30 років 4 місяці 12 днів, заробітна плата 4392,08 грн. не працює. До розміру пенсії встановлено надбавка, як донору.

 

Розмір пенсії станом на
01.12.2017, грн.

Розмір пенсії станом на
01.05.2017, грн.

Збільшення, грн.

Основний розмір

1798,56

1798,56

 

Доплата за 10 років понаднормового стажу

124,70

131,20

6,50

Доплата з 01.05.2012

87,19

87,19

 

Надбавка донору

154,40

162,40

8,00

Разом

2164,85

2179,35

14,50

Загальний розмір пенсійної виплати збільшився на 14,50 грн.

Приклад 6. Гр. М. (чоловік) отримує пенсію за віком, з 1985 року. Страховий стаж - 52 роки 6 місяців 10 днів, заробітна плата 2500,28 грн., не працює. До розміру пенсії встановлено підвищення, як учаснику війни, нагородженому медаллю.

 

Розмір пенсії станом на
01.11.2016, грн.

Розмір пенсії станом на
01.05.2017, грн.

Збільшення, грн.

Основний розмір

1772,07

1772,07

 

Доплата за 27 років понаднормового стажу

336,69

354,24

17,55

Підвищення по ст.42 з 01.03.2011, 01.03.2012

88,47

88,47

 

Підвищення учаснику війни, нагородженому медаллю

187,05

196,80

9,75

Доплата учаснику війни, нагородженому медаллю

62,35

65,60

3,25

Фіксована індексація

39,30

8,75

- 30,55

Разом

2485,93

2485,93

0

Загальний розмір пенсійної виплати не збільшився.

Валентина Любченко
начальник Первомайського
об’єднаного управління ПФУ
Миколаївської області

Легалізація заробітної плати - запорука гідної пенсії

У нинішніх кризових умовах важливою темою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у «конвертах», реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Працівники, які одержують гроші «в конвертах», є заручниками самих себе. Працівник, отримуючи нелегальну винагороду в результаті домовленості з роботодавцем, позбавляє себе соціальних виплат та гарантій. Він виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове дер­жавне пенсійне страху­вання» потрібно викона­ти дві умови: досягти віку, встановленого зако­ном, і мати не менш як 15 років страхового стажу. Розмір пенсії залежати­ме від тривалості страхо­вого стажу й розміру отримуваної працівни­ком заробітної плати, з якої було сплачено стра­хові внески до Пенсійно­го фонду (з 2011 року – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Що більша тривалість страхового стажу та ви­щий розмір зарплати, то вищий розмір пенсії.

Законодавство передба­чає мінімальний розмір пенсії за віком, який встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при наявності у чолові­ків 35, а у жінок 30 років страхового стажу і максимальний, який встановлюється на рівні 10 прожиткових мініму­мів для непрацездатних осіб.

З 1 січня 2004 року для призначення пенсії об­числюється страховий стаж – період, упродовж якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено стра­хові внески в сумі не мен­шій, ніж мінімальний страховий внесок. При цьому страховий стаж обчислюють територі­альні органи Пенсійного фонду за даними, що міс­тяться в системі персоні­фікованого обліку.

Періоди трудової та ін­шої діяльності до 1 січня 2004 року зараховуються до страхового стажу в по­рядку і на умовах, перед­бачених законодавством, яке діяло раніше, тобто відповідно до статей 56–63 Закону України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку стаж об­числюється за даними трудової книжки та ін­ших підтверджувальних документів.

Якщо особа працює неофіційно, тобто отримує заробітну плату в «кон­верті», до страхового ста­жу цей період не буде за­раховано, бо не сплачува­лися внески на пенсійне страхування. Якщо робо­тодавець офіційно ви­плачує мінімальну (чи навіть нижчу за міні­мальну) зарплату, а ре­шту – в «конверті», тоді до страхового стажу буде зараховано тільки той період і в тому розмірі, за який сплачено внески.

Якщо, приміром, на момент призначен­ня працівникові пен­сії підприємство за якийсь період не сплатило страхові внески до Пенсійно­го фонду, то пенсія при­значається без урахуван­ня періоду, за який від­сутня інформація про сплату страхових внесків до фонду. Після надхо­дження даних про сплату страхових внесків прова­диться перерахунок пен­сії з урахуванням цього періоду з моменту при­значення пенсії.

Слід мати на увазі, що у разі існування на підпри­ємстві заборгованості зі сплати страхових вне­сків підприємство не може сплатити внески до Пенсійного фонду лише за конкретного працівни­ка для зарахування йому відповідного періоду ро­боти до страхового стажу під час призначення пен­сії. Чинним законодав­ством така можливість для підприємств не пе­редбачена.

Якщо працівникові змен­шують заробітну плату, приміром, у зв’язку з пе­реведенням на роботу на неповний робочий день, це негативно позначить­ся на його пенсійному за­безпеченні, а саме:

– якщо сума заробітку у відповідно відпрацьова­них місяцях є нижчою, ніж мінімальний розмір заробітної плати, то до страхового стажу для призначення пенсії ці мі­сяці роботи зараховують­ся не в повному обсязі, а лише пропорційно спла­ченим внескам;

– знижений розмір отри­муваної заробітної плати у зазначений період при­зведе до зниження коефі­цієнта заробітку й відпо­відно – до зменшення розміру пенсії;

– якщо працівник зайня­тий на роботах зі шкідли­вими й важкими умова­ми праці, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, то не­повна зайнятість може позбавити його права на пільгове пенсійне забез­печення (приміром, пра­во на пенсію за списками № 1 і № 2 мають лише пра­цівники, зайняті на робо­тах зі шкідливими та важкими умовами праці повний робочий день).

Таким чином, зарахуван­ня того чи іншого періо­ду трудової діяльності до страхового стажу та як це позначиться на розмі­рі пенсії залежать від факту та суми сплачених страхових внесків.

Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати зарплату «в конвертах» позбавляє їх соціального захисту. Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.

Наймаючись на роботу, слід пам’ятати, що заробітна плата, яка виплачується у «конвертах» - це тимчасове благо, яке має негативні наслідки для самого працівника. Це, перш за все, ризик залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій у подальшому.

Подбайте про це якомога раніше!

Про виконання Первомайським об’єднаним управлінням ПФУ Миколаївської області за 1 квартал 2017 року
Плану заходів з реалізації Програми ПФУ
щодо впровадження антикорупційних заходів на 2017 рік

Відповідно до законів України “Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки”, “Про запобігання корупції”, наказу Пенсійного фонду України від 28.02.2017 № 30 “Про програму Пенсійного фонду України щодо впровадження антикорупційних заходів на 2017 рік” в Первомайському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Миколаївської області згідно затвердженого Плану здійснювалися антикорупційні заходи.

1. Удосконалення нормативно-правової бази

1.1. З метою забезпечення відповідності актуальним корупційним викликам і загрозам в управлінні здійснюється моніторинг нормативно-правових актів, що регулюють діяльність органів Пенсійного фонду України, вивчаються нові законодавчі акти.

1.2. На постійній основі запроваджено аналіз діючих нормативно-правових актів щодо передбачення ними порядку врегулювання конфлікту інтересів службових осіб органів Пенсійного фонду України. Пропозиції, щодо необхідності їх перегляду, включаючи врегулювання механізмів контролю за прийняттям рішень про пенсійне забезпечення працівників управління та членів їх сімей не надавались.

2. Організаційно-управлінські заходи

2.1. В управлінні постійно проводиться аналіз існуючої практики взаємодії служб та спеціалістів управління при виконанні покладених на них завдань, з метою вдосконалення механізму багатоступеневого внутрішнього контролю за реалізацією ними своїх повноважень, зокрема, дискреційних. Керівництво управління націлює спеціалістів при вирішенні питань ставити в основу вибору загальнодержавні інтереси, загально громадське благо, не припускаючи при цьому зловживання владою та дотримуючись мети, задля досягнення якої йому було надано такі повноваження.

2.2. У зв’язку зі зміною структури управління та введенням в дію нового  штатного розпису у звітному періоді проаналізовані існуючі та затверджені нові положення про структурні підрозділи та посадові інструкції працівників управління, в яких конкретизовані завдання і функції та визначений такий розподіл службових повноважень, що забезпечує взаємний контроль за прийняттям рішень (здійсненням операцій) та враховано відповідність антикорупційному законодавству України та підзаконним актам.

2.3. Здійснюється дослідження фактів прийняття рішень про пенсійне забезпечення працівників управління та членів їх сімей, у тому числі на виконання судових рішень.

2.4. Для вивчення реального стану роботи спеціалістів управління щодо організації прийому громадян планується проводити, починаючи з другого кварталу, оперативні перевірки за принципом «таємного покупця» із залученням представників громадськості.

2.5. Постійно здійснюється моніторинг адміністративних витрат та аналізуються причини їх зростання. Збільшення витрат відбувається не за рахунок кількісних показників, а за рахунок підвищення цін на товари, роботи і послуги та тарифів на комунальні послуги і енергоносії.

2.7. Продовжується впровадження механізму обслуговування громадян та обробки пенсійної документації на базі централізованих інформаційних технологій з унеможливленням підготовки документів про призначення (перерахунок) пенсій спеціалістами управління, які безпосередньо здійснюють прийом громадян. Обслуговування громадян за принципом "єдиного вікна" здійснює відділ обслуговування громадян, а підготовку документів про призначення (перерахунок) пенсій проводять спеціалісти відділів з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій    № 1 та № 2.

3. Формування світогляду неприйняття корупції, залучення громадськості до реалізації антикорупційних заходів

3.1 Проводиться щоквартальний моніторинг виконання управлінням антикорупційних заходів.

3.2. Сектором по роботі з персоналом забезпечено реєстрацію повідомлень громадян щодо можливих корупційних правопорушень з боку посадових осіб управління. На тематичному стенді в приміщенні управління розміщена інформація про контактні дані осіб, відповідальних за дотримання антикорупційного законодавства в управлінні, головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Пенсійного фонду України. За січень-березень 2017 року в управлінні не було звернень з приводу перевірки інформації щодо можливого порушення антикорупційного законодавства посадовими особами управління (в тому числі анонімних звернень).

3.3. Для залучення громадськості до обговорення підсумків роботи управління, оцінки виконання покладених функцій у звітному періоді проведено День Пенсійного фонду, а також постійно проводиться анкетування громадян, які звертаються до управління.

3.4. В Первомайському об’єднаному управлінні ПФУ Миколаївської області забезпечено доступ громадськості до ознайомлення з публічною інформацією, яка отримана, створена, або знаходиться у володінні органів ПФУ. З цією метою використовуються інформаційні стенди, які розміщені в приміщеннях управління, буклети, публікації в друкованих засобах масової інформації та на сторінці головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в мережі Facebook, а також своєчасно у відповідності до чинного законодавства надається інформація по індивідуальним запитам громадян. За І квартал 2017 року до управління не надходили запити на публічну інформацію.

4. Удосконалення роботи з персоналом

4.1. Добір кадрів в управлінні здійснюється на засадах неупередженого конкурсного відбору. У першому кварталі 2017  року за результатами конкурсу призначені 5 осіб. Для підвищення рівня професійної компетентності працівників в структурних підрозділах проводяться технічні навчання. У звітному періоді підвищення кваліфікації пройшла перший заступник начальника управління Калінічева О.Ю. на тему «Європейська інтеграція України» та завідувач сектору адміністрування та захисту інформаційно-аналітичних систем Січкаренко Р.В. на тему «Розвиток інформаційно-аналітичних систем Пенсійного фонду України».

4.2. В управлінні постійно проводиться моніторинг додержання державними службовцями антикорупційного законодавства та законодавства про державну службу, насамперед, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, обмеження спільної роботи близьких осіб. Станом на 01 квітня 2017 року в управлінні працюють 6 близьких осіб, які не перебувають у прямому підпорядкування і при виконанні своїх функціональних обов’язків напряму не взаємодіють.

4.3. - 4.4. Забезпечено надання допомоги працівникам управління у заповненні декларацій, а також проведення перевірок фактів подання декларацій суб’єктами декларування, які працюють (працювали) і управлінні та направлення повідомлень Національному агентству з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій.

4.5. В управлінні постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед працівників управління щодо дотримання норм антикорупційного законодавства та законодавства про державну службу, насамперед в частині обмеження та заборони видів поведінки державних службовців. У звітному періоді питання дотримання вимог щодо етики поведінки державного службовця та антикорупційного законодавства розглядалося на загальних зборах трудового колективу 10 лютого 2017 року. Стан підготовки до  електронного декларування та подання е-декларацій працівниками управління неодноразово заслуховувався на апаратних нарадах.

5. Сфера публічних фінансів

5.1. Оприлюднення інформації про закупівлі товарів, робіт і послуг та використання коштів Пенсійного фонду України здійснюється вчасно, в порядку, встановленому чинним законодавством.  Річний план, додаток до річного плану та зміни до них  оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п’яти днів з дня їх затвердження тендерним комітетом.  

5.2. Управлінням здійснюється постійний контроль за формуванням потреби та проведенням фінансування пенсійних виплат. Здійснюються перевірки виплатних об’єктів поштового зв’язку національного оператора поштового зв’язку та банків.

5.3. Закупівлі управлінням відбуваються  з використанням електронної системи закупівель  в порядку, визначеному законодавством.

5.4. В управлінні здійснюється моніторинг організації та проведення процедур закупівель, включаючи аналіз за результатами перевірок питань недопущення поділу предмета закупівлі на частини або заниження його вартості для уникнення проведення процедури закупівлі, визначення його не у відповідності з реальною потребою замовника, створення оптимальних умов для уникнення можливостей варіювання з критеріями оцінки учасників з метою надання переваг заздалегідь обраному учаснику.

6. Навчання та заходи з поширення інформації щодо програми антикорупційного спрямування

На постійній основі в управлінні запроваджена система правової освіти працівників управління, в тому числі у сфері антикорупційного законодавства. У звітному періоді проведено 6 правових навчань. Також для кращого сприйняття, розуміння працівниками вимог антикорупційного законодавства та неухильного їх виконання в кожному робочому кабінеті є роздрукований матеріал роз'яснення щодо конфлікту інтересів та поради державному службовцю щодо антикорупційної поведінки.

Про пенсійне забезпечення учасників АТО

Нещодавно президентом України було підписано Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції". Цим документом внесено зміни в ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та надано право на призначення пенсії за віком військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали безпосередню участь в АТО в районах її проведення.

Змінами передбачено, що на призначення дострокової пенсії після досягнення чоловіками 55 років, а жінками – 50 років та за наявності страхового стажу  не менше як 25 років для чоловіків і не менше як 20 років для жінок, мають право "військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в АТО в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньої участю в антитерористичній операції в районах її проведення; дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби або внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов’язків військової служби, захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в АТО в районах її проведення.

Таким чином, право на дострокову пенсію за віком отримують учасники бойових дій, котрі захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в складі добровольчих формувань, яких було включено до складу ЗСУ, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань і правоохоронних органів, а також військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані),  особи рядового, начальницького складу та добровольці, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час участі в АТО, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки тих вищезазначених категорій громадян, які загинули чи пропали безвісти, померли внаслідок поранення чи контузії або каліцтва, отриманих під час участі в АТО або забезпечення її проведення.

Заступник начальника управління
Г. Сліпченко

Пенсійний фонд роз’яснює

Заступник начальника відділу обслуговування громадян  Первомайського об’єднаного управління ПФУ Миколаївської області, Єлизавета Іванченко, надає відповіді на запитання, з якими досить часто громадяни звертаються за роз’ясненнями.

Чи маю я право на призначення пенсії за віком як мати дитини-інваліда, якщо мою дитину було визнано дитиною-інвалідом упродовж чотирьох років (із 4 до 8 років)?

Згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, розділу XV, пункту 3,  матері інваліда з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менш як 15 років страхового стажу. Водночас, до інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

Отже, мати дитини-інваліда має право на призначення дострокової пенсії за умови визнання дитини інвалідом до досягнення шести років. Вашу дитину було визнано дитино-інвалідом із чотирьох років. Таким чином, після досягнення 50 років та за наявності не менш як 15 років страхового стажу Ви матимете право на достроковий вихід на пенсію відповідно до пункту 3 розділу XV Закону.

Наразі виникла проблема з виплатою кредиту. Банк на реструктуризацію боргу не погодився і передав мої персональні дані колекторським службам. Роз’ясніть, будь ласка, якщо справа дійде до суду, скільки відсотків із моєї пенсії може бути утримано, якщо інших джерел доходу я не маю?

Відповідь на це запитання знаходимо в Законі України «Про виконавче провадження», зокрема у статті 70 «Розмір відрахувань із  заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника».

Відповідно до законодавства, розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника вираховують із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Згідно з частиною другою статті 70 зазначеного Закону, розмір примусових відрахувань залежить від того, на що їх буде спрямовано.  Якщо це потрібно для утримання членів сім’ї (аліменти) або відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств, установ, організацій, для відшкодування пенсіонером шкоди заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також у зв’язку зі смертю постраждалого, для повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законодавством випадках, - із пенсії можу бути відраховано не більш як 50% від її розміру.  За іншими видами стягнень, згідно із Законом «Про виконавче провадження», може бути примусово відраховано не більш як 20% від пенсії.

ЗВІТ ПРО РОБОТУ
Первомайського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області
за 2016 рік

За 2016 рік до бюджету Первомайського об’єднаного управління Пенісйного фонду України Миколаївської області надійшло власних надходжень, з урахуванням надходжень від єдиного внеску - 134 646,2 тис. грн., що складає  102,3 %  від доведеного завдання.

 План по надходженнях, які адмініструє ПФУ, виконано на 55,7 %.

Планові завдання за 2016 рік по надходженню до спеціального фонду Державного бюджету коштів за додатковими ставками в управлінні  виконано на 179,6 %. При плані 1398,8 тис. грн. надійшло  2511,8 тис. грн.

Станом на 01 січня 2017 року загальна сума заборгованості  до Первомайського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області  становить 18 663,1 тис. грн., з неї заборгованість із сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування обліковується в сумі  16 160,2 тис. грн. та з відшкодування пільгових та наукових пенсій - в сумі 2 502,9 тис. грн.  

Із загальної кількості боржників 56 фізичних осіб – підприємців мають заборгованість зі сплати страхових внесків  в сумі  63,6 тис. грн. З них 55 осіб на спрощеній системі оподаткування з сумою боргу  63,1 тис. грн. та 1 особа на загальній системі з боргом 0,5 тис. грн.. За  2016 рік  борг зменшився  на 25,2 тис. грн., а кількість боржників на 21 особу.

На обліку в управлінні  перебуває 4 підприємства комунальної форми власності. Загальна сума заборгованості яких станом на 01.01.2017 року складає 12 779,9 тис.грн.

 Серед підприємств комунальнох форми власності левову частку боргу має комунальне підприємство міста  «Первомайський міський водоканал» , яке відноситься  до сфери управління Первомайського міської ради. Період, з якого не зараховується  працівникам страховий стаж -  листопад  2006 року.

Станом 01.01.2017 року КП  «Первомайський міський водоканал» має заборгованість зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України на загальну суму 11 097,5 тис. грн. З них:  недоїмка -  8 122,3 тис. грн.

Комунальне підприємство «Комунсервіс» відноситься  до сфери управління Первомайського міської ради. Період, з якого не зараховується  працівникам страховий стаж -  жовтень  2007 року.

Дане підприємство  на 01.01.2017 року має заборгованість зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України на загальну суму 1 646,3 тис. грн. З них:  недоїмка - 1 296,4 тис. грн., фінансові санкції та пеня – 452,4 тис. грн.

З метою зменшення боргу з початку року направлено (в тому числі повторно) на виконання в органи  ДВС 695 виконавчих документів  на суму 11023,7 тис. грн. в тому числі: 302 виконавчих листи на суму 8399,4 тис. грн. та 393 вимоги про сплату боргу на суму 2624,3 тис. грн. Станом на 01.01.2017 в рахунок погашення боргу державною виконавчою службою фактично стягнуто 790,3 тис. грн.

Спеціалістами управління протягом  2016 року здійснено 436 ознайомленнь  з виконавчими  провадженнями. Спільно з державними виконавцями відділу ДВС  Первомайського міскрайонного управління юстиції за місцем здійснення підприємницької діяльності та місцем реєстрації проведено 7 зустрічей з 102 боржниками з питань погашення заборгованості.

Протягом  2016 року в управлінні проводилась  робота з питання легалізації та детенізації заробітної плати, так до Первомайського  відділення Южноукраїнської ОДПІ  направлено листи по 1 244 суб'єктам господарювання, до органів місцевого самоврядування – 1 276, до територіальної  Державної інспекції України з питань праці по 204, до голів профспілок  направлено 109 листів-роз’яснень.

За підсумками роботи легалізовано 91 робоче місце та надійшло 39,6 тис.грн. єдиного соціального внеску.

На обліку в управлінні перебуває 28,5 тис. одержувачів пенсій. Станом на 1 січня 2017 року проводиться виплата пенсій 27,5 тис. пенсіонерів. Обсяг пенсійної виплати за 2016 рік склав 472,3 млн. грн. Середній розмір пенсійної виплати на одного одержувача по місту станом на 01.01.2017, в порівнянні з розміром виплати на 01.01.2016, зріс в 1,08 рази та складає 1571,95 грн. Середній розмір пенсійної виплати на одного одержувача по району станом на 01.01.2017, в порівнянні з розміром виплати на 01.01.2016, зріс в 1,1 рази та складає 1502,88 грн.

Протягом  2016 року управлінням призначено 901 пенсійну справу та 23 пенсії відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», здійснено 1287 перерахунків, в тому числі 972 перерахунки відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Проведено масовий перерахунок пенсій у зв’язку з уточненням показників середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують 2016 року, яка враховується для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»    124 особам.

На виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» проведено масовий перерахунок пенсій з 01.05.2016 та з 01.12.2016 у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 01.05.2016 пенсійну виплату перераховано 24402 тис. осіб, з 01.12.2016 – 24152 тис. осіб.

Протягом 2016 року до управління звернулися 360 громадян, у тому числі з письмовими зверненнями – 65 осіб. На особистому прийомі до керівництва управління звернулися 248 осіб

Протягом звітного періоду проведено 214 зустрічей (присутні 5362 особи) з трудовими колективами із питань роз’яснення діючого пенсійного законодавства та основних положень і цілей пенсійної реформи. У місцевих друкованих виданнях розміщено 48 публікацій з питань діяльності управління.

В управлінні обладнана та працює громадська приймальня для прийому громадян. У місцевих газетах «Прибузький вісник» та «Вісник Первомайська» оприлюднені телефони «гарячої лінії» та телефон довіри, за яким пенсіонери району та міста можуть звернутися з різноманітними питаннями. З початку року цією послугою скористалися 658 громадян.

В. В. Любченко, начальник управління

До уваги майбутніх пенсіонерів

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області  нагадує, що в кожну третю п’ятницю о 15.00  за адресою: вул. Вокзальна (колишня Революції), 36 (звертатись в каб №7), проходять заняття  «Школи майбутнього пенсіонера», під час яких ви зможете отримати детальну консультацію з питань пенсійного забезпечення.

Людина, яка стоїть на порозі пенсійного віку повинна замислитися над питанням своєчасного призначення своєї пенсії. Адже буває, що звернувшись до органів Пенсійного фонду, у майбутнього пенсіонера не вистачає необхідних документів, на збір яких потрібно використати багато часу, що призводить до призначення пенсійних виплат у довші строки. Саме для того щоб уникнути прикрих несподіванок, які можуть спіткати людину на порозі пенсійного віку, громадянам необхідно завчасно звертатися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання для вчасного опрацювання наявних документів для призначення пенсії.

Необхідно пам’ятати, що при невідповідності (розбіжності) будь-яких літеру приз віщі, імені та по батькові, а також  дати народження в трудовій книжці, дипломі, військовому квитку з паспортом, потрібне підтвердження приналежності вищезгаданих документів. В документах  не допускається виправлення чи дописки іншим чорнилом.

Пам’ятайте, що попередня правова оцінка пенсійної документації спеціалістами управління дозволить вчасно виявити й усунути недоліки в документах, зібрати всі необхідні дані про виникнення права на пенсію.

Це допоможе майбутньому пенсіонеру забезпечити призначення та виплату пенсії у найкоротший термін після досягнення пенсійного віку.

Телефон для довідок: 4-67-62.

Керівництво Первомайського об’єднаного
управління Пенсійного фонду України
Миколаївської області

Пенсійний фонд інформує

Первомайське об’єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області повідомляє, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 167 від 14.03.2016р. „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” починаючи з 1 липня 2016 року виплата пенсій за рахунок коштів Пенсійного фонду України, що призначені внутрішньо переміщеним особам, буде здійснюватись виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв ПАТ „Державний Ощадний банк України”.
Для отримання пенсійних виплат у липні цього року і в подальшому внутрішньо переміщені особи, які на разі отримують пенсію через пошту або інші банки, мають звернутись до відділення «Ощадбанку» для відкриття рахунку. Після цього — подати заяву до органу Пенсійного фонду України про виплату пенсії на цей рахунок.
«Ощадбанк» здійснює виготовлення платіжних карток внутрішньо переміщеним особам, які одночасно є пенсійним посвідченням. Заяву про видачу такого посвідчення разом з паспортом, реєстраційним номером облікової картки платника податків та фотокарткою (2шт.) необхідно подати до управління Пенсійного фонду за місцем проживання.
Такий порядок виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам визначено постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 (із змінами, внесеними постановою від 14.03.2016 № 167) та постановою Правління Пенсійного фонду України від 08.04.2016 № 7-1.


Важливою проблемою сьогодення є легалізація зайнятості населення та заробітної плати, саме тому надважливим є завдання повернути втрачені ресурси в економіку держави.
При «тіньовій» зайнятості відбувається виплата заробітної плати в «конвертах». Гарантований рівень мінімальної заробітної плати чимало роботодавців просто ігнорують і змушують робітників працювати на невелику зарплату, часом зовсім не декларуючи оплату їх праці, бажаючи уникнути зайвих, на їх думку, витрат. У такому випадку йдеться про «тіньові» заробітки, з яких не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду. Мають місце негативні наслідки цього явища і для самого працівника, який позбавляє себе гідної пенсії в майбутньому.
Працівник, який отримує заробітну плату в «конверті» виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.
Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода працювати за зарплату у «конвертах» позбавляє їх соціального захисту.  Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.
За умов, коли сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, то страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі.
Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за своїх найманих працівників то періоди, за які не сплачені внески виключаються із страхового стажу найманого працівника та не включаються в розрахунок пенсії.
Тому, працівникам вже сьогодні необхідно дбати про своє майбутнє: погоджуватись тільки на легальні трудові відносини із заробітною платою не нижче за мінімальну, контролювати дії роботодавців щодо достовірності нарахованої заробітної плати та сплати страхових внесків до фондів соціального страхування.
Одним з дієвих способів контролю є реєстрація на електронному порталі Пенсійного фонду України (за адресою http://portal.pfu.gov.ua), що дає можливість щомісячно отримувати інформацію з системи персоніфікованого обліку про розмір нарахованої заробітної плати та  страховий стаж. Для реєстрації необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України із відповідною заявою (бланк заяви надається при зверненні), з паспортом та довідкою про присвоєння ідентифікаційного номеру.

Завідувач сектору ведення електронних реєстрів та
підтримки інформаційно-аналітичних систем                                                                          Л. В. Валебна


Персоніфікований облік - що це означає, та як можна отримати інформацію із системи персоніфікованого обліку.

 Що означає поняття «Персоніфікований облік»?  Із липня 2000 року в країні було створено систему, яка обліковує відомості про всіх застрахованих осіб та формує їх в Єдиний державний реєстр застрахованих осіб. Тобто, на сьогодні кожен, хто офіційно працевлаштований, має персональну облікову картку, у якій містяться такі дані:
•    перелік страхувальників, які подають інформацію про застраховану особу в систему персоніфікованого обліку;
•    починаючи з 2000 року помісячна інформація щодо сум заробітку з якого сплачено страхові внески, кількість днів страхового стажу, відмітки про сплату пенсійного/єдиного внеску, а також загальна річна сума заробітної плати, з якої сплачено страхові внески (в межах максимальної величини);
•    відомості про спеціальний (пільговий) стаж і про стаж, який зараховується без сплати страхових внесків (БСВ).
З даними, що містяться в персональній обліковій картці, можна ознайомитися при особистому зверненні до територіального органу Пенсійного Фонду України з пред’явленням документів, які посвідчують особу (паспорт та довідка про присвоєння ідентифікаційного коду), або самостійно переглянути дані облікової картки, зареєструвавшись на електронному порталі Пенсійного фонду України за адресою http://portal.pfu.gov.ua.
Для реєстрації на електронному порталі ПФУ необхідно звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України із відповідною заявою (бланк заяви надається при зверненні). При собі обов’язково необхідно мати паспорт та довідку про присвоєння ідентифікаційного коду.
Оформивши заяву, громадянин отримує реєстраційний код (код заяви), який необхідно використати лише один раз під час самостійної реєстрації на порталі. Щоб мати доступ до електронних послуг, потрібно зайти на сторінку http://portal.pfu.gov.ua, натиснути «Вхід до системи» та ввести свій логін і пароль, який вводився під час першої реєстрації.
Крім отримання виписки із системи персоніфікованого обліку за формою ОК-5, зареєстрований користувач має можливість надіслати запит, скаргу, записатися на прийом, отримати консультацію фахівців.
Всі бажаючі отримати додаткову інформацію та зареєструватися   на електронному порталі ПФУ можуть звернутися до Первомайського об’єднаного управління ПФУ Миколаївської області за адресою:        м. Первомайськ, вул. Революції, буд. 36, телефон: (05161) 5-23-94.

 

Основне про пенсія по інвалідності

Статтею 33 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) визначено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю І групи - 100 % пенсії за віком; особам з інвалідністю ІІ групи - 90 % пенсії за віком; особам з інвалідністю ІІІ групи - 20 % пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону (враховуючи набутий страховий стаж особи та заробіток, з якого сплачувалися внески).

Водночас до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також період із дня встановлення інвалідності до досягнення особою загальновстановленого пенсійного віку.

За наявності необхідного страхового стажу непрацюючі особи з інвалідністю на їх вибір мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону. По суті це розмір пенсії за віком.

За наявності підстав як до пенсії по інвалідності, так і до пенсії за віком встановлюються надбавки (на догляд, на утриманців), підвищення, додаткові пенсії, пенсія за особливі заслуги перед Україною.

Зокрема постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення пенсійного забезпечення громадян" від 16.07.2008 № 654 передбачено встановлення надбавки на догляд у розмірі 50 гривень:

1) особам з інвалідністю І групи;

2) самотнім особам з інвалідністю ІІ групи, які потребують постійного стороннього догляду;

3) самотнім особам з інвалідністю ІІ групи, які досягли пенсійного віку;

4) самотнім особам з інвалідністю ІІІ групи, які досягли пенсійного віку;

5) самотнім одержувачам пенсій за віком та за вислугу років, які потребують постійного стороннього догляду.

Зазначена надбавка встановлюється зазначеним категоріям громадян, які отримують пенсії за законами України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Встановлення надбавки на догляд не передбачено для тих пенсіонерів, що одержують пенсії, призначені за іншими законами, та пенсіонерів, які вже отримують державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Закону "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

За чинним законодавством самотньою вважають особу, яка не має працездатних родичів, зобов’язаних за законом її утримувати. Обов’язок утримання громадян законодавством покладено на їхніх дітей (незалежно від їх спільного чи окремого проживання з батьками). У цьому разі самотніми особами з інвалідністю або самотніми одержувачами пенсій за віком та за вислугу років є громадяни, які не мають працездатних дітей (незалежно від їх місця проживання), зобов’язаних за законом їх утримувати.

Також вважають самотньою особу, що має дітей, котрих визнано особами з інвалідністю чи які досягли пенсійного віку.

Для встановлення надбавки на догляд потрібні такі документи:

- особам з інвалідністю І групи - довідка про інвалідність;

- самотнім особам з інвалідністю ІІ групи, які потребують постійного стороннього догляду - заява про встановлення надбавки; заява про те, що пенсіонер не має працездатних дітей (незалежно від їх місця проживання), котрі зобов’язані за законом його утримувати; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що особа потребує постійного стороннього догляду; довідка про склад сім'ї, видана за місцем проживання;

- самотнім особам з інвалідністю ІІ та ІІІ груп, які досягли пенсійного віку - заява про встановлення надбавки; заява про те, що пенсіонер не має працездатних дітей (незалежно від їх місця проживання), котрі зобов’язані за законом його утримувати; довідка про склад сім'ї, видана за місцем проживання.

Статтею 10 Закону визначено право особи на вибір виду пенсії. Тобто, якщо особа має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів за її вибором. При цьому за нормами статті 45 Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що перебувають на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, отриманих органами Пенсійного фонду. Тож, визнання громадянина особою з інвалідністю не призведе до зменшення розміру її пенсії, адже особа має право залишитися на пенсії за віком чи отримувати пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

Начальник відділу обслуговування громадян Первомайського об'єднаного  управління ПФУ - Надія Крістіна