Мінсоцполітики про мобілізацію

Міністерство соціальної політики України: Роз’яснення щодо дій фахівців державної служби зайнятості у разі призову зареєстрованих осіб на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до Закону України від 14.01.2015 №15 «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію», що набрав чинності 20.01.2015, та норм законів України «Про військовий обов’язок та військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Міністерством оборони України організовується та проводиться мобілізація військовозобов’язаних.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» визначено, що одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про зайнятись населення» (далі Закон) до зайнятого населення належать в тому числі особи, які проходять військову службу.

Статтею 45 Закону передбачено, що реєстрація безробітного у службі зайнятості припиняється, зокрема, у разі зайнятості особи.

У разі призову зареєстрованого безробітного на військову службу під час мобілізації, він не може виконувати свої обов’язки, визначені частиною другою статті 44 Закону, а саме, здійснювати активний пошук роботи, відвідувати центр зайнятості, в якому він зареєстрований, у визначений і погоджений з ним час, тощо.

При наданні зареєстрованим безробітним відповідних документів. (мобілізаційних розпоряджень, повісток або розпоряджень військових комісаріатів), виданих військовими комісаріатами відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», центром зайнятості приймається рішення про припинення реєстрації безробітного в центрі зайнятості та припинення йому виплати допомоги по безробіттю, відповідно до чинного законодавства про зайнятість та загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2015 № 111 «Питання грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період» встановлено, що військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період виплачується грошове забезпечення. Відповідно до статті 4 Закону України «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» військовослужбовці є платниками єдиного внеску, а отже є застрахованими особами в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, в тому числі на випадок безробіття.

Після закінчення проходження військової служби громадянин у разі потреби має право знову звернутися до центру зайнятості та отримати статус безробітного. При цьому рішення про призначення виплати допомоги по безробіттю та визначення її розміру буде прийматися з урахуванням періоду служби та розміру грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства.