18 вересня 2023 року відбулось чергове засідання постійно діючої комісії з питань  найменування та перейменування об’єктів топоніміки при виконавчому комітеті Первомайської міської ради під головуванням першого заступника міського голови Дмитра Малішевськ

18 вересня 2023 року відбулось чергове засідання постійно діючої комісії з питань  найменування та перейменування об’єктів топоніміки при виконавчому комітеті Первомайської міської ради під головуванням першого заступника міського голови Дмитра Малішевськ

18 вересня 2023 року відбулось чергове засідання постійно діючої комісії з питань  найменування та перейменування об’єктів топоніміки при виконавчому комітеті Первомайської міської ради під головуванням першого заступника міського голови Дмитра Малішевського.  В засіданні брали участь міський голова Олег Демченко, заступник міського голови Володимир Рябченко, історики та культурознавці, депутати міської ради, керівники управлінь міської ради  та структурних підрозділів виконавчого комітету, а також депутат Верховної Ради України Максим Дирдін.

Перше питання порядку денного стосувалось  перейменування міста Первомайськ. Згідно з Законом України «Про засудження та заборону пропаганди російської політики в Україні і деколонізацію топонімії» та базуючись результатами опитувань, на офіційних сторінках міста, у соціальних мережах Facebook і Telegram, члени комісії мали змогу розглянути всі назви, за які проголосувала громада. А також обговорити нові можливі варіанти, що надійшли до виконавчого комітету міської ради, взявши до уваги історію рідного міста і його особливості. Адже, як зазначив перший заступник міського голови Дмитро Малішевський, коли назва міста базуватиметься на історичному підґрунті, нове наймення залишиться сталим і не підпадатиме, у майбутньому, під реформи. 

Отож, аби підійти розумно та виважено до нагального питання, усі учасники засідання вирішили зануритись детальніше у дослідження культури, історії та у правові аспекти, вивчити досвід перейменування інших міст, та якомога швидше запропонувати для громадського вибору усі можливі назви для міста.

Другим питанням порядку денного було погодження нових назв вулиць, які пройшли громадське обговорення, аби винести їх на сесію міської ради. У своїх рішеннях учасники засідання керувалися Законом України «Про географічні назви щодо деколонізації топонімії та впорядкування використання географічних назв у населених пунктах України».  Таким чином, на розгляд комісії були представлені варіанти перейменування ряду вулиць запропоновані робочою групою, а також пропозиції від громади. Особливу увагу звертали на варіанти громадян, що безпосередньо мешкають на цих вулицях. 

Так, наприклад, одноголосно вирішили перейменувати: вул. Володимира Коккінакі — на Благовісна (у зверненні від голови квартального комітету була пропозиція перейменувати цю вулицю на Таврійську, проте члени комісії зазначили, що ця назва не має географічної чи історичної прив'язки до місцевості);
вул. Брянська — на Голтянська;
вул. Олександра Грибоєдова — на вул. Галини Педченко.
Щодо назв декількох вулиць вирішили звернутися до Інституту національної пам’яті, щоби визначити, чи підлягають ці назви перейменуванню, а саме:
вул. Жамбіла Тулаєва;
вул. Федора Чегодаєва;
вул. Папаніна (пропозиція перейменувати на вул. Валерії Джулай);
вул. Семена Дежньова (пропозиція перейменувати на вул. Івана Соколова).

Підсумуючи, варто зазначити, що перейменування міста відбудеться в будь-якому випадку, згідно законодавства. Але залежить лише від самих мешканців територіальної громади , чи це буде дійсно обрана назва, чи найменування здійсниться без участі жителів Первомайська.