Брифінг для місцевих засобів масової інформації, присвячений обговоренню питання епідемії грипу і гострих респіраторних вірусних інфекцій, а також заходам боротьби із ними

25 січня 2016 року в приміщенні міської ради відбувся брифінг для місцевих засобів масової інформації за участю заступника міського голови по охороні здоров’я та гуманітарних питаннях Наталії Товстої, головного лікаря Первомайської центральної міської багатопрофільної лікарні Олега Чекрижова, головного лікаря КЗ «Первомайський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Тетяни Оболенської, завідуючого Первомайським відділенням центра невідкладної медичної допомоги та медицини катастроф в Миколаївській області Петра Фільваркового, епідеміолога Первомайського міськрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби у Миколаївській області Ігоря Кобзаря.

Зустріч була присвячена обговоренню питання епідемії грипу і гострих респіраторних вірусних інфекцій, а також заходам боротьби із ними. Як зазначила заступник міського голови Наталія Товста: «У місті Первомайську в 2014 році захворюваність серед дорослого та дитячого населення на грип не реєструвалася, на ГРВІ хворіло близько 4 тис. осіб. В 2015 році картина змінилася. Були вже зареєстровані хворі і на ГРВІ, і на грип серед дорослих та дітей. Але захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції була дещо знижена – десь в середньому на 30%. Хочу зазначити, що для того щоб не захворіти на ГРВІ та грип в місті проводиться цілий ряд профілактичних заходів. Такі заходи направлені на те, щоб обмежити доступ до хворих, ізолювати їх. Я маю на увазі обмежити відвідування хворих. Проведення вологого прибирання в медичних закладах, бактерицидного випромінювання в тих палатах, де знаходяться хворі, уведення часткового маскового режиму. Також проводиться щоденний та щотижневий моніторинг захворюваності на грип та ГРВІ. Згідно з цим моніторингом, ситуація обговорюється із проффахівцями, в першу чергу з лікарем епідеміологом для того, щоб визначитися чи перевищений епідпоріг у місті, чи необхідно закривати якісь колективи на карантин».

Посадовець розповіла, що згідно з наказом головного держаного санітарного лікаря та наказом начальника управління освіти в той час, коли відсоток відвідування учнів в начальних закладах зменшується і кількість відсутність наближається до 20%, навчальний процес призупиняється. На сьогоднішні день в місті Первомайську такої ситуації не спостерігається. Проте в 2 групах Первомайського медичного коледжу було призупинено навчально-виховний процес. Щодо учнів загальноосвітніх навчальних закладів, згідно з даними моніторингу, лише в декількох школах міста відсоток відсутності досягає 15-18.

Стосовно імунопрофілактики Наталія Павлівна підкреслила: «Найкращою профілактикою є щеплення. У нас в місті щеплено вакциною ваксігрип 95 учнів спеціальної школи-інтернату, 50 підопічних психоневрологічного диспансеру для жінок, 42 особи по лінії КЗ «Первомайський міський центр первинної медико-санітарної допомоги». Вакцина для щеплення коштує в межах 125-130 грн. Звичайно це не такі значні кошти, які потім необхідно буде витратити на лікування грипу чи ГРВІ. Ви знаєте, що противірусні препарати дуже дорогі».

Про епідеміологічну ситуацію розповів епідеміолог Первомайського міськрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби у Миколаївській області Ігор Кобзар: «Згідно зі статистичною звітністю, що у нас в загалі по областям України, в Миколаївській області «мінус» 38% до епідпорога. По місту Первомайську на минулому тижні зареєстровано 160 випадків захворювання, в тому числі і захворювання на грип. Показник склав «мінус» 67,9% до епідпорога. У порівняні з 4 тижнем минулого року поріг 67,9% в принципі зберігається. Серед захворих на грип на минулому тижні із 5 чоловік було 3 дітей до 17 років, 2 – дорослих, в тому числі 2 школяра. У нас введений щоденний моніторинг. Кожну суботу та неділю ми звітуємо про захворюваність до Миколаєва».

Ігор Аркадійович підкреслив, що займатись самолікуванням непотрібно при будь-якій інфекційній хворобі, тим паче, при грипі. Якщо людина не звертається у перші два дні до лікаря, а займається самолікуванням, лікування, яке призначає лікар, вже не є таким ефективним, як в перші дні захворювання.     

Доповнила розповідь колеги головний лікар КЗ «Первомайський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Тетяна Оболенська, яка розповіла, що всього з початку епідеміологічного сезону, який розпочався із жовтня 2015 року, захворіли на грип та ГРВІ 2021 особа, із них дітей 1497, що складає 74%. З усіх хворих пройшли стаціонарне лікування 358 осіб – всі діти. За 21 день 2016 року захворіло 450 осіб, з них на ГРВІ – 440 чоловік, і лише 10 осіб – на грип. З яких школярів - 31,4%, а дітей в цілому – 65%. Найбільш уразливою в цьому сезоні виявилась вікова група дітей від 5 до 9 років. Госпіталізовано в цьому місяці 28 осіб. І знову ж таки всі – діти. На даний час інфекційний поріг не перевищено.

Тетяна Григорівна зазначила: «Зважаючи на таку епідеміологічну ситуацію було видано ряд наказів, якими у нас створено оперативний штаб для організації протиепідемічних заходів на випадок виникнення епідемії. Також будуть створені лікарські мобільні бригади для обслуговування викликів вдома. Режим роботи наших сімейних лікарів буде змінено, тобто будуть збільшені години роботи по обслуговуванню викликів вдома. Крім того, на даний час у нас створені групи швидкого реагування у складі міського терапевта, пульмонолога, анестезіолога для залучення їх на складні та тяжкі випадки по діагностиці та лікуванню грипу або ГРВІ. В медичному та комунальному закладах проведені навчання медпрацівників з питань діагностики, лікування, профілактики та забору матеріалу для проведення вірусологічних досліджень. Такі дослідження проводяться в місті Миколаєві у Миколаївському обласному лабораторному центрі».

Посадовець зазначила, що для того щоб запобігти зараженню, в даний час необхідно обмежити відвідування місць великого скупчення людей, бажано триматися на певній відстані від хворих, часто провітрювати приміщення, проводити вологе прибирання, повноцінно харчуватися, часто мити руки, не торкатися забрудненими руками очей та будь-яких слизових оболонок. І, звісно, краще за все – провести щеплення.

Після чого слово було надане завідуючому Первомайським відділенням центра невідкладної медичної допомоги та медицини катастроф в Миколаївській області Петру Фільварковому. Петро Іванович поінформував, що за 2 тижні поточного року надійшов 271 виклик з ГРВІ, із них – 153 дитини та 118 дорослих. Також були проблеми у святкові дні із переохолодженням та алкоголем. Так, були 3 випадки з обмороженням легкого ступеня – пальці кінцівок, та здійснено 67 виїздів (за 20 днів) до осіб у стані алкогольного сп’яніння. 41 випадок стався в місцях загального користування, із них 17 чоловік – госпіталізовані, 24 – відправлені додому. На сьогоднішній день працює 5 бригад, з них 3 лікарських. Всі бригади укомплектовані.

Про травматизм розповів головний лікар Первомайської центральної міської багатопрофільної лікарні Олег Чекрижов. Олег Володимирович пояснив, що частіше за все по травмам, отриманим під час ожеледиці, люди не звертаються до швидкої допомоги, а самостійно добираються до лікарні. За статистикою, в літній період протягом доби травми отримують 4-5 осіб, а в зимовий період під час ожеледиці – до 20 осіб.

Під час зустрічі представники місцевих мас-медіа мали можливість задати посадовцям запитання та отримати на них відповіді. В основному питання стосувалися профілактики грипу та ГРВІ.

На брифінгу були присутні журналісти газет «Антикорупційне бюро України», «ТВ Всесвіт» та «Вісник Первомайська», телеканалів «Олта» та «Твій Всесвіт».