Навчально-інноваційний кластер 4D «Діалог.Довіра.Демократія.Добробут» розпочав розробку Статутів прифронтових територіальних громад!

Навчально-інноваційний кластер 4D «Діалог.Довіра.Демократія.
4 березня 2025 року відбулося важливе ОНЛАЙН-засідання за участі 12 цільових громад, що є учасниками Кластеру 4D «Діалог.Довіра.Демократія.
Основні питання порядку денного: Презентація результатів масштабного опитування мешканців 12 громад «Партисипативний клімат – 2025» та їх використання для розробки Статутів громад. Дорожня карта розробки Статутів громад. Вивчення потреб мешканців громад у контексті громадської участі та розвитку особистості.
Основні висновки опитування: Опитування охопило 1934 мешканців, з яких 78,5% — жінки, а 16,2% — чоловіки. Серед найпопулярніших форм громадської участі: звернення до органів влади, загальні збори та навчальні заходи. Найменш популярними виявилися громадський контроль та лобіювання інтересів громадян.
Канали комунікації: Найчастіше мешканці використовують соціальні мережі та офіційні сайти громад, а платформи електронної демократії, такі як e-Dem, є менш популярними. Прозорість у діяльності місцевих органів влади залишається викликом, особливо щодо звітності депутатів та старост.
Основні рекомендації для громад: Активізація інноваційних інструментів: Е-петиції, громадський бюджет та контроль. Прозорість та звітність: Депутати та старости мають звітувати перед громадянами, фінансові звіти повинні бути доступними. Покращення комунікації: Соціальні мережі та платформи електронної демократії мають стати головними каналами зв'язку. Залучення молоді: Створення молодіжної ради та підтримка молодіжних ініціатив. Розвиток громадських рад як основного механізму зв'язку між владою та громадою.
Дорожня карта Статутів громад:
Розробка Статутів територіальних громад планується протягом березня – квітня 2025 року в рамках проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні: ФАЗА ІІ», що є частиною програми «Сталий розвиток через вдосконалене місцеве врядування» (SDLG).
Довідково: Проєкт реалізується Агентством міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Нідерландів (VNG International) у партнерстві з Асоціація міст України та за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.
Наступним етапом стануть громадські обговорення проекту Статуту у травні 2025 року.
Це стане важливим кроком на шляху до створення відкритих, прозорих та інклюзивних громад, де кожен мешканець зможе впливати на прийняття рішень.
Паралельно громади 4 D Кластеру приступають до нового дослідження – вивчення потреб мешканців громади стосовно громадської участі та можливостей особистого розвитку в громаді, для чого найближчим часом на офіційних ресурсах громад з’явиться нова ГУГЛ-анкета.
Цільові громади напряму:
• Баштанська Баштанська міська рада Миколаївська обл.
• Бериславська «Бериславська Міська Рада» Херсонська обл.
• Високопільська Високопільська селищна рада Херсонська обл.
• Наталинська Наталинська територіальна громада Харківська обл.
• Недригайлівська Недригайлівська селищна рада Сумська обл.
• Очаківська Очаківська міська рада Миколаївська обл.
• Перещепинська Перещепинська міська територіальна громада Дніпропетровська обл.
• Первомайська Первомайська міська рада Миколаївська обл.
• Першотравенська @Шахтарська міська рада Дніпропетровська обл.
• Підгородненська Підгородненська територіальна громада Дніпропетровська обл.
• Снігурівська Снігурівська ОТГ Миколаївська обл.
• Талалаївська Талалаївська селищна територіальна громада Чернігівська обл.
Результати напряму «Децентралізація та демократизація» є вражаючими завдяки активній роботі координаторки Наталія Бойко та всіх учасників, які працюють над побудовою ефективних механізмів відкритого врядування у своїх громадах.
#Кластер4D #