Прес-конференція начальника управління ветеринарної медицини у Первомайському районі Олександра Глухого
2 листопада 2015 року в приміщенні міської ради начальник управління ветеринарної медицини у Первомайському районі Олександр Глухий взяв участь у прес-конференції для представників місцевих засобів масової інформації під час якої повідомив, що на Первомайщині випадків африканської чуми свиней немає. Він також розповів про походження цього вірусу, перебіг захворювання тварин та заходи, які вживаються в місті та районі для запобігання розповсюдження цього небезпечного захворювання.
Як зазначалося під час прес-конференції, на Миколаївщині зафіксовано два випадки захворювання свиней на африканську чуму у сусідньому Врадіївському районі. Туди вірус потрапив, за попередніми даними, із Савранського району. Зараз на Врадіївщині вживаються всі необхідні заходи. Там працюють представники ветеринарної служби, МНС та міліція. Визначено санітарну десятикілометрову зону, створено дезінфекційні пости та відведено площу під знищення тварин, які захворіли на африканську чуму.
Головне завдання – не допустити розповсюдження епідемії цього небезпечного захворювання на території області прилеглій до вогнища зараження. У зв’язку з цим при Первомайському міськвиконкомі та райдержадміністрації створені і працюють надзвичайні протиепізоотичні комісії.
Активізувала роботу і місцева ветеринарна служба. Як розповів Олександр Борисович, у Первомайському районі поголів’я свиней складає 12439. Окрім того, 5568 тварин – у приватному секторі. Це було з’ясовано під час подвірних обходів, організованих управлінням ветслужби.
За словами посадовця, відсотків тридцять поголів’я було віддано господарями на забій з метою недопущення зараження. Решта тварин утримується в нормальному режимі. Міські ветеринари проводять з населенням широку роз’яснювальну роботу, розповідаючи інформацію про можливі шляхи зараження свиней та як реагувати при перших симптомах їх захворювання. В управлінні налагоджено чергування ветлікарів, працює «гаряча лінія». В районі також створено два ветеринарні пункти у селах Кримка та Генівка. Є в наявності дві дезінфекційні установки, закритий ринок живих тварин.
Посадовець також наголосив, що сама африканська чума небезпеки для людини не представляє. Вражає вона лише свиней, у тому числі й диких. Розповсюджується через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, стічні води, транспортні засоби, бродячих тварин, птахів, комах та обслуговуючий персонал, при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин. Вірус АЧС залишається життєздатним: у м'ясі від хворих тварин - до 155 днів; у гною та ґрунті - до 3 місяців; в трупах свиней - до десяти тижнів; у копчених м’ясопродуктах - до 6 місяців; в солонині - до 1 року; в замороженому м’ясі - до 3 років.
Характерними для хвороби є наступні ознаки: раптова загибель тварини, за відсутності клінічного прояву; підвищення температури тіла до 40.5-42°C; зниження апетиту, в’ялість, швидка втомлюваність, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, тварини лежать, зарившись в підстилку; ядуха, кашель, блювота, діарея (іноді з кров’ю), частіше запор, слизисті виділення з очей та носа, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у самок; синюшність шкіри та червонувато-фіолетові плями черева, підгрудка, мошонки, вух, п’ятачка та кінцівок. Вірус охоплює 40-65 % поголів’я тварин, 85-100 % з яких гине впродовж 6-13 діб.
Хворих тварин не лікують, вакцини для щеплень немає. Вражених вірусом свиней знищують. Отож, всім треба подбати про те, щоб не занести у свій двір хворобу.