Прес-конференція заступника міського голови, начальника УСЗН Ольги Колесніченко
1 лютого 2016 року в приміщенні міської ради відбулася прес-конференція заступника міського голови, начальника управління соціального захисту населення міської ради Ольги Колесніченко для місцевих засобів масової інформації.
Під час зустрічі із мас-медіа посадовець дала роз’яснення по чотирьом важливим питанням соціального захисту. Перше питання стосувалось підведення підсумків по призначенню субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Ольга Анатоліївна зазначила: «Починаючи з вересня місяця ми проводимо перерахунки. Так, коли було підвищено тариф на електропостачання, відповідно, відбулися перерахунки по субсидії. В жовтні та грудні також проводились перерахунки по субсидіям. Починаючи з січня управління розпочало прийом документів на отримання субсидії для придбання твердого палива та скрапленого газу. Хоча наразі немає ще розпорядження про нормативи та вартість палива, ми все одно приймаємо документи, щоб потім після встановлення ціни нараховувати субсидії».
Також посадовець зауважила: «Хоча ми проводимо широку роз’яснювальну роботу, все одно трапляється дуже багато помилок в зверненнях, деклараціях, заявах. Це – невірно написані прізвища, коди, паспортні дані. Я звертаю вашу увагу – будьте пильними! Якщо почерк скажімо так «кульгає», то краще писати друкованими літерами. Тому що дуже складно взяти необхідну інформацію з невірно заповненої декларації або заяви, що потім призводить до затримки призначення субсидії».
По другому питанню Ольга Колесніченко розповіла, що 25 грудня 2015 року було прийнято Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», згідно з яким відбулися зміни в обчисленні прожиткового мінімуму. Починаючи з 1 січня 2016 року прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років складає 1167,0 грн., для дітей віком від 6 років до 18 років – 1455,0 грн., для працездатних осіб — 1378,0 грн., для осіб, які втратили працездатність —1074,0 грн.
Дані по прожитковому мінімуму будуть використовуватись для призначення таких видів допомоги, як: тимчасова допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, та допомога одиноким матерям.
Тимчасова допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, становитиме різницю між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Максимальний розмір такого виду допомоги для дітей до 6 років складає 583,5 грн., на дітей від 6 до 18 років – 727,5 грн.
Допомога на дітей одиноким матерям надаватиметься у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, тобто максимальний розмір допомоги на дітей до 6 років становитиме 1167 грн., від 6 до 18 років – 1455 грн., від 18 до 23 років (на дитину, яка навчається) – 1378 грн.
Особи, які звертаються до управління соціального захисту населення за наданням тимчасової допомоги на дітей батьки, яких ухиляються від сплати аліментів подають:
- заяву;
- копію свідоцтво про народження дитини;
- довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) заявника та дитини;
- рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину;
- довідку державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення;
- декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).
Особи, які отримували допомогу на дітей одиноким матерям у 2015 році і період виплати припадає на 2016 рік, виплата допомоги таким особам із врахуванням підвищеного розміру продовжується до закінчення періоду виплати допомоги без їх звернення до управління соціального захисту населення.
Особи, які отримували допомогу у гарантованому розмірі 30% прожиткового мінімуму (без врахування доходу сім’ї) подають лише заяву та декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).
Особи, які звертаються за призначення допомоги на дітей одиноким матерям вперше, подають:
- заяву;
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;
- копію свідоцтва про народження дитини;
- довідку про проживання дитини з матір'ю, видана за місцем проживання сім'ї;
- декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).
Також Ольга Анатоліївна пояснила: «Якщо батьки отримували допомогу на дітей, одиноким матерям та тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, у визначеному гарантованому розмірі (без врахування доходу сім'ї), їм надано право на отримання зазначених допомог з 1 січня 2016 року, за умови їх звернення до управління соціального захисту населення у періоді з січня по березень 2016 року. Одинокі батьки повинні в управління подати заяву та заповнити декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за 6 місяців (липень-грудень 2015 року)».
Як зазначила заступник міського голови, при призначенні допомоги на дітей одиноким матерям та тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не передбачено здійснення соціальними інспекторами нагляду щодо факту спільного проживання та ведення господарства матері з батьком дітей.
Проте соціальні інспектори мають право перевіряти достовірність наданих та задекларованих даних про доходи її отримувачами шляхом запитів до територіальних органів ДФС, підприємств, установ, організацій усіх форм власності.
Стосовно третього питання Ольга Колесніченко поінформувала: «Постановою Кабінету Міністрі України від 04.06.15 року №389 затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. При визначенні права на отримання пільг сукупно доходу сім’ї включаються нарахування: пенсія, заробітна плата, грошове забезпечення, стипендія, соціальна допомога (крім одноразових соціальних допомог), доходи від підприємницької діяльності. Залишено без змін порядок надання пільг громадянам таких категорій: інвалідам війни, учасникам бойових дій, інвалідам армії, реабілітованим громадянам, ветеранам військової служби, служби цивільного захисту, їх вдовам, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 та 2. До членів сім’ї пільговика при наданні пільг належать: дружина (чоловік) пільговика, їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II групи або інвалідам І групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни І групи та доглядає за ним за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним».
Також посадовець пояснила, що враховуючи те, що з 1 січня поточного року змінилася податкова соціальна пільга, яка наразі становить 1930 грн., спеціалісти управління соціального захисту населення зробити перерахунок тієї кількості громадян, яким необхідно відновити пільги. Це пов’язано з тим, що їхні пенсії або доходи є меншими ніж дана податкова соціальна пільга.
Ольга Анатоліївна нагадала, що громадяни пільгових категорій, які користуються пічним опаленням та скрапленим газом, повинні з 1 січня 2016 року звернутися до управління соціального захисту населення міста, за зареєстрованим місцем проживання, із заявою, про надання зазначених пільг. До заяви додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення. Без подання заяви та довідки виплата здійснюватись не буде.
По останньому питанню, яке стосувалось перевезення жителів міста, які належать до пільгових категорій, Ольга Колесніченко повідомила, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» видатки для фінансового забезпечення пільгового проїзду окремих категорій громадян у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам не були передбачені.
Перед міською владою постало питання врегулювання досить непростої ситуації, що склалась у зв’язку з такими змінами в законодавстві. Міською радою було прийняте рішення від 28.01.2016 року №28 «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 17.12.2015 року №3 «Про затвердження міських Програм соціального захисту населення, які будуть фінансуватися в 2016-2020 роках». Цим рішенням було затверджено програму надання пільг на безоплатний проїзд автомобільним транспортом міського користування окремим категоріям громадян міста Первомайська на 2016-2020 роки, яка фінансується з міського бюджету. Програма передбачає безоплатний проїзд наступним категоріям громадян: інвалідам війни; учасникам бойових дій; громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС віднесеним до категорії 1; громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС віднесеним до категорії 2 та є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; військовослужбовцям, які стали інвалідами внаслідок бойових дій, учасникам бойових дій та прирівняні до них особи, а також батькам військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; інвалідам І, II груп; дітям-інвалідам; особам, які супроводжують інвалідів 1 групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда І групи або дитину-інваліда); реабілітованій особі, яка стала інвалідом внаслідок репресій або є пенсіонером; дітям з багатодітних сімей.
Пільги на безоплатний проїзд надаються мешканцям міста Первомайська на підставі документу, який дає право на пільги.
Нажаль, здійснення пільгового перевезення громадян в повному обсязі може здійснюватись тільки при внесенні змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», в якому будуть передбачені видатки для фінансового забезпечення пільгового проїзду окремих категорій громадян у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Під час зустрічі представники місцевих мас-медіа мали можливість задати начальнику УСЗН запитання та отримати на них відповіді.