Виконавчий комітет Первомайської міської ради  проводить дослідження, щодо виявлених козацьких хрестів на цвинтарях Ольвіополя та Богополя.

Виконавчий комітет Первомайської міської ради  проводить дослідження, щодо виявлених козацьких хрестів на цвинтарях Ольвіополя та Богополя.

Виконавчий комітет Первомайської міської ради  проводить дослідження, щодо виявлених козацьких хрестів на цвинтарях Ольвіополя та Богополя. Адже, хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього", - говорить народна мудрість. Саме пам'ятки історії допомагають зберігати історичну пам'ять народу. Вони є свідками минулого, а також виступають своєрідним зв'язком між минулими і прийдешніми поколіннями нашого народу.

У зв’язку із цим, Виконавчий комітет Первомайської міської звернувся до низки науковців-дослідників, щодо дослідження території старих кладовищ у Первомайську, з метою встановлення історико-культурної цінності та надання висновку для подальшого внесення до Переліку «Обʼєктів культурної спадщини».

Так, у період з 20 по 24 листопада 2023 року співробітниками науково-методичного відділу дослідження «Обʼєктів культурної спадщини Миколаївського обласного краєзнавчого музею», провідним методистом Лобко О.Г. та молодшим науковим співробітником Чоп Л.І. було проведено обстеження території кладовищ, що знаходяться по вулицях Дмитра Вишневецького та Марії Демченко. В ході своїх експертних оцінок, вони виявили відносно цілі надгробки у вигляді хрестів та стел, а також велику кількість уламків каменю (граніт, вапняк) із слідами обробки, частина з яких повалена. Як вони зазначали, надгробки у вигляді або із зображенням хрестів різної форми були широко розповсюджені на південних територіях України, тож не вбачається підстав вважати хрести на цих кладовищах саме козацькими. Теж саме стосується і поховань. Зовсім не обовʼязково, що під таким надгробком у вигляді або із зображенням хреста находиться козацьке поховання. Судячи із залишків написів, у тому числі дат поховання, а також зі слів місцевих мешканців, це були звичайні громадські кладовища, які існували впродовж XIX-середини 20-х років ХХ століття.

Також Виконавчий комітет Первомайської міської ради звернувся до краєзнавця Олександра Шарафанова, співавтора книги «Миколаївщина козацька», задля виявлення та ідентифікації дійсності козацьких захоронень. Побувавши на цвинтарях та ретельно дослідивши кожен із хрестів, Олександр Миколайович зазначив, що дійсно у них є спадкоємність козацької меморіальної культури. Та навів інформацію про типологію хрестів, що збереглись на нашій території дотепер – трилисті, грецькі (рівнокутний козацький) та лапчаті ( розширені, які розташовували на захороненнях ще у Київській Русі).
Окрім цього, краєзнавець наголосив, що на пам’ятках архітектури присутній високий рівень вандалізму. Адже, майже кожен із постаментів понищений або розвалений. Та закликав громадян поважати свою історію і її пам’ятки. Адже, захист культурної спадщини – така ж благородна справа, як і її створення. І покладаються величезні надії, що за нашим поколінням до неї приєднаються й наступні – ті, хто зростатиме з усвідомленням своєї причетності до цієї культури.

Варто зазначити, що археологічно-дослідницькі роботи наразі продовжуються, на території міста працюватимуть ще фахівці, після чого буде прийнято рішення стосовно історичної цінності зазначених вище об’єктів.