Засідання «круглого столу» на тему: «Консолідація зусиль влади та громадськості в подоланні ВІЛ-інфекції/СНІДу»

11 лютого 2016 року в приміщенні міської ради пройшло засідання «круглого столу» на тему: «Консолідація зусиль влади та громадськості в подоланні  ВІЛ-інфекції/СНІДу». В ньому взяли участь міський голова Людмила Дромашко, секретар міськради Наталія Сабліна, заступник міського голови з охорони здоров'я та гуманітарних питань Наталія Толста, головний лікар центральної міської багатопрофільної лікарні Олег Чекрижов, головний лікар КЗ «Первомайський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Тетяна Оболенська, начальник Первомайського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області  Андрій Гарастюк, очільники підрозділів  медицини та освіти, представники депутатського корпусу, студентська молодь та громадськість. Засідання супроводжувалося демонстрацією слайдів та відеосюжетів, що, безумовно, додало розмові змістовності та переконливості.

Відкрила засідання «круглого столу» міський голова, яка, підкресливши, що порушене питання надзвичайно важливе,адже стосується здоров'я людей, надала слово Наталії Товстій. Виступаючи перед присутніми, Наталія Павлівна, зокрема, сказала, що проблема ВІЛ/СНІДу вже чверть віку залишається актуальною для світової спільноти. Масштаби її розповсюдження  набули глобального характеру, що стало реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу, в тому числі й України. Про це  свідчать і статистичні данні. Так, торік у нашій країні було зареєстровано понад 13 тисяч нових випадків захворювань. Всього ж  з 1987 року по тепер – 277 тисяч осіб. Більше половини ВІЛ-інфікованих  живуть у чотирьох областях України, в тому числі й у Миколаївській.

Як же зупинити це небезпечне захворювання? Що робити, аби захистити дітей та онуків? Як допомогти хворим людям побороти цю недугу? Як навчити суспільство  спокійно  жити  поруч з  ВІЛ-позитивними людьми? Про це і йшлося під час засідання. З повідомленнями про розповсюдження ВІЛ-інспекції/СНІДу та шляхи подолання цієї проблеми виступили лікар-інфекціоніст кабінету «Довіра» Олена Пшоняк, завідуючий нарко-психіатричним диспансерним відділенням Сергій Качуровський, завідувач протитуберкульозним диспансерним відділенням Петро Рихальський та голова благодійної організації «Миколаївський обласний фонд «Здорова нація» Тетяна Бабич.

На  засіданні зазначалося, що, зокрема, минулого року кабінетом «Довіра» проведено добровільних консультувань з послідуючим тестуванням на ВІЛ-інфекцію 772 особам. Всього  проведено скринінгових обслідувань 7535 особам. Взято на облік 62 серопозитивних, 65 осіб  знято з обліку, 54 – змінено діагноз на ВІЛ-інфекцію, вісім серопозитивних померло. Диспансерна група станом на перше січня поточного року склала 448 осіб проти 423 на початок минулого  року. Показник захворюваності на ВІЛ-інфекцію склав 666 випадків на 100 тисяч населення проти 628 – на кінець 2014 року. Називалися й інші досить красномовні цифри. Підкреслювалося, що нині на обліку в кабінеті «Довіра» перебуває 18 серопозитивних та 418 ВІЛ-інфікованих дорослих, з них – 49 – хворих на СНІД. Зазначалося й те, що на обліку знаходяться також 30 дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, 9 з яких мають діагноз "ВІЛ-інфекція".

Йшлося й про профілактичну та санітарно-просвітницьку роботу, яка здійснюється в місті. Як зазначалося у виступі директора міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Наталії Гонтарук, очолювані нею фахівці постійно працюють  над  проведенням  соціально-профілактичних заходів. Для учнівської й студентської молоді та інших жителів міста проводяться відеолекторії, лекції, бесіди та тренінги. Даними заходами було охоплено 7590 осіб. Центр у цій справі активно співпрацює з благодійним фондом «Здорова нація» та Товариством Червоного хреста. Чимала профілактична робота проводиться і в загальноосвітніх школах міста, про що розповіла методист Наталія Олійникова. 

Учасники «круглого столу» також торкнулися проблем боротьби і з такими небезпечними захворюваннями, як туберкульоз та наркоманія. У цьому зв'язку порушувалося питання боротьби правоохоронних органів міста з розповсюдженням наркотиків  та іншого не менш негативного явища, такого, як комерційний секс. Адже ж особи, які причетні до категорії тих, хто зловживає наркотики й веде асоціальний спосіб життя, насамперед, і складають так звану групу ризику щодо захворювань на ВІЛ-інфекцію та СНІД.

З розглянутого питання присутні виробили відповідне рішення. Наголошувалося, що лише спільними зусиллями можна протистояти  цим небезпечним захворюванням. Говорилося й про толерантне ставлення до тих, хто опинився в скрутному становищі, потрапивши до числа ВІЛ-позитивних людей. Не боятися їх, а допомагати знайти вихід із нелегкої життєвої ситуації, в якій вони опинилися. Адже ВІЛ – це не вирок. З ним можна жити, якщо вчасно розпочати лікування.