Профілактика сказу – це обов’язок кожного власника тварин
Сказ зустрічається в більш ніж в 150 країнах світу. 40% людей, які зазнали укусів тварин з підозрою на сказ, складають діти у віці до 15 років. Сказ – зооноз номер один, одна із найдраматичніших та небезпечних інфекційних хвороб спільних для людини і тварин. Це гостре вірусне природно-осередкове зоонозне захворювання, що передається через заражену збудником слину. Хвороба супроводжується дегенерацією нейронів головного і спинного мозку, закінчується паралічем і летальним результатом.Резервуар вірусу сказу в природі – м’ясоїдні тварини, дрібні хижаки, гризуни, кажани. Джерело збудника хвороби – інфіковані тварини (хворі, вірусоносії), в яких за 1-2 тижні до прояву клінічних ознак вірус з’являється в слині.Хворіють практично всі тварини. Але для людини вірус сказу, що походить від тварин різних видів, має неоднакову вірулентність – найбільшу небезпеку в плані зараження представляють хижаки дикої природи (лисиці, вовки, куниці), особливо небезпечні хворі на сказ коти та собаки. Підступним джерелом хвороби є кажани – єдині тварини, які можуть бути носіями вірусу, не проявляючи при цьому будь-яких клінічних ознак хвороби.
Зростанню випадків сказу і постраждалих людей сприяють: циркуляція вірусів в популяції дикої природи – кількість випадків сказу у тварин зростає в осінній і зимовий періоди, а люди страждають в основному влітку, маючи частий контакт з дикою природою (полювання, відпочинок у лісі); циклічність в підйомі захворюваності – малі (до 5 років) і великі (до 20 років) цикли; відсутність регуляції чисельності тварин шляхом відстрілу (лисиці розмножуються, природна регуляція їх чисельності йде за рахунок сказу); відсутність проведення планової імунізації тварин в дикій природі.
Про кожний випадок укусу свійських тварин дикими хижаками, бродячими чи здичавілими собаками або котами, а також при підозрі на захворювання тварин сказом негайно повідомляти ветеринарного спеціаліста, який обслуговує господарство, населений пункт та негайно ізолювати таких тварин.
Щоб захистити себе і своїх улюбленців кожен власник тварини повинен знати та дотримуватись обов’язкових правил:
1. Щороку доставляти своїх собак та котів до ветеринарних установ для огляду та імунізації (щеплення) проти сказу.
2. Тримати сторожових собак на прив’язі або у вольєрі і випускати їх лише у закритих дворах, що виключають можливість втечі, про наявність собак застерігати написом.
3. Про захворювання або укус собаки, кота чи іншої тварини негайно повідомляти ветеринарну службу.
4. Вигулювати та виводити за межі помешкання собак з підвищеною агресивністю тільки при наявності короткого повідка та намордника і обов’язкового щеплення проти сказу.
5. Купувати, продавати, виставляти на виставках, перевозити в інші населені пункти усіма видами транспорту собак, котів тільки при наявності ветеринарного свідоцтва Форма№1 та ветеринарного паспорта з відміткою про імунізацію проти сказу, що проведена не більше 12 місяців тому та не менше 30 днів до вивозу.
6. Не допускати до полювання не щеплених проти сказу собак.
Захищайте своїх домашніх тварин, а тим самим і себе, від можливого зараження невиліковною і дуже "страшною" хворобою. Доставляйте своїх домашніх улюбленців до установ ветеринарної медицини, щоб вчасно провести щорічне профілактичне щеплення від СКАЗУ. Звертайтесь до дільничних ветеринарів, не очікуйте їхнього приходу, оскільки вони працюють, як і більшість з нас, у будні дні, тож працюючих власників тварин банально не можуть застати вдома. Доводимо до відома мешканців міста Первомайська та району, що лікувально-профілактичний відділ Первомайської районної державної лікарні ветеринарної медицини працює у такому режимі:ПН - ПТ - з 8.00 до 16.00,СБ - з 8.00 до 12.00, НД - вихідний. Бажаючі провести щеплення своїм тваринам звертайтесь до ветеринарної лікарні за адресою: м. Первомайськ, пров. Спортивний, 8а.
Для отримання більш докладної інформації звертайтесь за вказаною адресою або за телефоном (05161) 7-53-58.