Щодо небезпеки споживання харчових продуктів придбаних в не встановлених для торгівлі місцях (стихійні ринки).

Мешканцям міста
Щодо небезпеки споживання харчових продуктів придбаних в не встановлених для торгівлі місцях (стихійні ринки).

Єдиним законним місцем для торгівлі харчовими продуктами, крім продовольчих магазинів, є агропродовольчі ринки. Саме на агропродовольчих ринках знаходяться лабораторії ветеринарно – санітарної експертизи, спеціалісти яких здійснюють державний ветеринарно-санітарний контроль за якістю та безпечністю харчових продуктів, що реалізуються та на яких створено відповідні умови для їх реалізації.

Стихійна торгівля це торгівля харчовими продуктами невідомого походження без відповідних супровідних документів, в тому числі документів які б засвідчували їх якість та безпечність для споживання людиною, та у не встановлених для торгівлі місцях (прибудинкові території, прилеглі до агропродовольчих ринків території,  місця масового перебування людей, проїзжі частини вулиць,  тощо).

Великим ризиком для здоров’я людини є  харчові продукти промислового виготовлення із закінченим терміном придатності чи споживання, які реалізуються в місцях стихійної торгівлі. Відсутність, в місцях стихійної торгівлі, належних умов реалізації харчових продуктів, які потребують відповідного температурного режиму, також є ризиком для здоров’я людини. Особи що не пройшли медкомісію.

Місця стихійної торгівлі харчовими продуктами є постійним потенційним джерелом виникнення масових харчових отруєнь серед населення, та потенційною загрозою виникнення спалаху та поширення заразних хвороб. Факторами негативного впливу на харчові продукти що реалізуються в місцях стихійної торгівлі є пил, вихлопні гази автомобілів, вільний доступ бродячих тварин та синантропної птиці та продукти їх життєдіяльності.

  Залишається невідомим те, чи мають особи, які здійснюють реалізацію харчових продуктів в місцях стихійної торгівлі, медичні обстеження що становить великий ризик поширення туберкульозу, сальмонельозу, дизентерії тощо, серед громадян. Також, існує великий ризик реалізації м’яса, м’ясопродуктів, молока, молокопродуктів від хворих на інфекційні та інвазійні хвороби тварин таких  як грип птиці, африканська чума свиней, сибірка, трихінельоз тощо.

Відповідно до Законів України «Про національну поліцію» та «Про місцеве самоврядування в Україні» недопущення торгівлі у невстановлених місцях відноситься до компетенції відповідно органів внутрішніх справ та місцевого самоврядування. За здійснення незаконної торгівлі передбачено адміністративну відповідальність за ст. 152 та ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Держпродспоживслужба радить не купувати харчові продукти на стихійних ринках чим захистити своє здоров’я та здоров’я близьких людей.