Первомайська ДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області

До уваги платників податків!
Е-повідомлення про помилкову сплату

ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що з метою підвищення рівня інформування платників податків про суми помилково сплачених податкових платежів, єдиного внеску в електронному кабінеті платника податків розроблено та впроваджено новий сервіс «Е-повідомлення».

Платники податків, користувачі електронного кабінету, мають можливість отримувати в розділі Вхідні/вихідні документи / Вхідні / Повідомлення електронне інформаційне повідомлення про помилкову сплату платежів та миттєво здійснювати направлення до територіального органу ДПС, в якому обліковуються такі суми, заяву про перерахування коштів в електронному форматі.

В інформаційному повідомленні про помилкову сплату платежів за формою J/F14900 зазначаються реквізити платіжної інструкції, а саме код територіального органу ДПС, код територіальної громади, код та назва платежу, дата, номер та сума платіжної інструкції, бюджетний або небюджетний рахунок ІВАN.

Поряд з цим, посадові особи, які за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є керівником підприємства, установи, організації, чи самозайнятою особою, чи фізичною особою - платником податків, також мають можливість отримувати додаткове повідомлення шляхом приєднання до сервісу «Info ТАХ».

 

До уваги суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері виробництва, оптової та роздрібної торгівлі підакцизними 
товарами та зберігання пального

З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18.06.2024 №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального».

Відповідно до пункту 1 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону №2817, розділ УІІ «Ліцензування» Закону №3817 набирає чинності та вводиться в дію з 01 січня 2025 року (крім пунктів 22, 23, 25 частини другої статті 46 «Припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності», якою встановлено підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, і статті 49 «Порядок інформування суб’єктів господарювання про вартість ліцензії на право провадження відповідних видів господарської діяльності».

Пунктом 6 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону №3817 регламентовано дії суб’єктів господарювання щодо здійснення господарської діяльності починаючи з дня введення воєнного стану в Україні та до дня набрання чинності Законом №3817 (далі - у визначений пунктом 6 період).

Зокрема, суб’єкт господарювання, який починаючи з дня воєнного стану в Україні до дня набрання чинності Законом №3817 (до 27.07.2024 року!) здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої закінчився у цей період, та який не отримав нової ліцензії на право провадження такої діяльності зобов’язаний:

протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому Закон №3817 набрав чинності (до 01,11.2024 року!), подати заяву про отримання нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у порядку, визначеному Законом №481;

сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності, у тому числі за період з дня закінчення строку дії раніше виданої/наданої ліцензії - до останнього дня третього місяці, наступного за місяцем, в якому набрав чинності Закон № 3817, або до дня отримання нової ліцензії.

Суб’єкт господарювання, який у визначений пунктом 6 період (до 27.07,2024 року!) здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої не закінчився у такий період, але за якою не сплачено чергові платежі, зобов’язаний протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому набрав чинності Закон №3817 (до 01.11.2024 року!). сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Крім цього повідомляємо, що частиною 13 пункту 1 статті 45 Закону №3817 встановлено, що підставою для прийняття органом ліцензування рішення про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є наявність інформації, що заявник на дату подання заяви на отримання ліцензії не пройшов електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті з дотриманням вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" або не здійснює листування з контролюючим органом через електронний кабінет або контролюючим органом прийнято заяву про відмову отримувати документи через електронний кабінет.

У зв’язку з вищезазначеним, звертаємо увагу на необхідність до 01 січня 2025 року пройти електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті та подати заяви щодо здійснення листування з контролюючим органом через електронний кабінет суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність у сфері виробництва, оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами та зберігання пального.

Ознайомитися з більш детальною інформацією щодо змін в законодавстві можна за посиланням: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/808956.html.

 

До уваги суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері виробництва, оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами та зберігання пального

З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18.06.2024 №3817-ЕХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу. алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального».

Відповідно до пункту 1 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону №2817, розділ УІІ «Ліцензування» Закону №3817 набирає чинності та вводиться в дію з 01 січня 2025 року (крім пунктів 22, 23, 25 частини другої статті 46 «Припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності», якою встановлено підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, і статті 49 «Порядок інформування суб’єктів господарювання про вартість ліцензії на право провадження відповідних видів господарської діяльності».

Пунктом 6 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону №3817 регламентовано дії суб’єктів господарювання щодо здійснення господарської діяльності починаючи з дня введення воєнного стану в Україні та до дня набрання чинності Законом №3817 (далі - у визначений пунктом 6 період).

Зокрема, суб’єкт господарювання, який починаючи з дня воєнного стану в Україні до дня набрання чинності Законом №3817 (до 27.07.2024 року!) здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої закінчився у цей період, та який не отримав нової ліцензії на право провадження такої діяльності зобов'язаний:

протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому Закон №3817 набрав чинності (до 01.11.2024 року!), подати заяву про отримання нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у порядку, визначеному Законом №481;

сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності, у тому числі за період з дня закінчення строку дії раніше виданої/наданої ліцензії - до останнього дня третього місяці, наступного за місяцем, в якому набрав чинності Закон № 3817, або до дня отримання нової ліцензії.

Суб’єкт господарювання, який у визначений пунктом 6 період (до 27.07.2024 року!) здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої не закінчився у такий період, але за якою не сплачено чергові платежі, зобов'язаний протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому набрав чинності Закон №3817 (до 01.11.2024 року!), сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Крім цього повідомляємо, що частиною 13 пункту 1 статті 45 Закону №3817 встановлено, що підставою для прийняття органом ліцензування рішення про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є наявність інформації, що заявник на дату подання заяви на отримання ліцензії не пройшов електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті з дотриманням вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги” або не здійснює листування з контролюючим органом через електронний кабінет або контролюючим органом прийнято заяву про відмову отримувати документи через електронний кабінет.

У зв'язку з вищезазначеним, звертаємо увагу на необхідність до 01 січня 2025 року пройти електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті та подати заяви щодо здійснення листування з контролюючим органом через електронний кабінет суб'єктами господарювання, які здійснюють діяльність у сфері виробництва, оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами та зберігання пального.

Ознайомитися з більш детальною інформацією щодо змін в законодавстві можна за посиланням.

 

Шановні платники податків !!!

З метою забезпечення достовірності інформації в базах даних ДПС, звертаємось до Вас стосовно приведення у відповідність основного виду діяльності юридичної особи та фізичної особи - підприємця, заявленого при державній реєстрації (згідно Класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010 Національного класифікатора України) (далі - КВЕД ДК 009:2010), фактичному виду діяльності, що здійснюється суб’єктом господарювання.

Слід відмітити, що Класифікація видів діяльності КВЕД ДК 009:2010 затверджена наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 №457 із змінами та доповненнями (далі - Наказ №457).

Абзацом другим розділу 1 Наказу №457 визначено, що основне призначення Класифікації видів економічної діяльності - визначити та кодувати основні та другорядні види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців. Другорядні види економічної діяльності - це будь-які інші (крім основного) види економічної діяльності.

Основний вид економічної діяльності - це вид діяльності суб’єкта, на який припадає найбільший внесок у валову додану вартість (або інший визначений критерій).

Звертаємо Вашу увагу, що внесення змін до облікових даних юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру, згідно із Законом України від 15.05.2003 №755- IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та відповідно до статей 64 та 66 Податкового кодексу України.


З повагою, ГУ ДПС у Миколаївській області!
 

Як отримати довідку про відсутність заборгованості з платежів?

Головне управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, шо Наказом Міністерства фінансів України віл 03.09.2018 №733 затверджено «Порядок надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи» (далі - Порядок ЛУ733).

Так. відповідно до Порядку №733. Довідка про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (далі - Довідка), формується з урахуванням наявності відсутності податкового боргу, та/або недоїмки зі сплати єдиного внеску, та/або іншої заборгованості за основним та неосновними місцями обліку платника (за формою згідно з додатком 1 до Порядку №733).

Для отримання Довідки необхідно подати заяву про надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи за формою згідно з додатком 2 до Порядку №733.

Заява подається платником (на його вибір):

-     у паперовій формі - до державної податкової інспекції за основним місцем обліку такого платника або до відповідного контролюючого органу, уповноваженого здійснювати заходи з погашення податкового боргу;

-     в електронній формі - на адресу уповноваженого органу через приватну частину Електронного кабінету, розміщеного на офіційному вебпорталі ДПС.

Заява складається з обов’язковим посиланням на відповідний нормативно- правовий акт. яким передбачено необхідність підтвердження відсутності заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, та зазначенням найменування суб'єкта (підприємства, установи, організації), до якого (якої) Довідку буде подано платником.

Довідка надається за вибором платника у паперовій або електронній формі, про що він зазначає у Заяві.

Довідка надається платнику безоплатно.

Довідка або відмова у наданні Довідки готуються уповноваженим органом протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Заяви органом, до якого її було подано.

Строк дії Довідки становить десять календарних днів з дати її формування. З’ Довідці обов'язково зазначається термін її дії.

За наявності у платника за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів податкового боргу, та/або недоїмки зі сплати єдиного внеску, та/або заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, платнику готується лист (у довільній формі) з вмотивованою відмовою щодо надання Довідки.

Довідку в електронній формі платник отримує у приватній частині Електронного кабінету.

Звертаємо увагу, що вхід до приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету здійснюється після ідентифікації особи із використанням кваліфікованого електронного підпису.


Головне управління ДПС у Миколаївській області


Програмні реєстратори розрахункових операцій (ПРРО) (презентація)

 

Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» відновлено положення щодо відповідальності суб’єктів господарювання за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон),  -      зокрема, з 1 жовтня 2023 року у разі встановлення контролюючими органами факту непроведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО з фіскальним режимом роботи, будуть застосовуватись фінансові санкції, передбачені п. 1 ст. 17 Закону.

Умовою дотримання законодавства у сфері застосування РРО/ПРРО є реєстрація РРО та/або ПРРО в контролюючому органі.

Процедури реєстрації РРО/ПРРО встановлені порядками, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за № 918/29048 тут.   Ці процедури максимально спрощені, враховують специфіку роботи РРО та ПРРО і здійснюються за заявницьким принципом.

Подати до контролюючого органу заяву для реєстрації РРО можна в електронній або паперовій формі, для реєстрації ПРРО – виключно в електронній формі.

ДПС запропоновано бізнесу безоплатне програмне рішення (ПРРО), що призначене для реєстрації розрахункових операцій та пристосоване для операційних систем Android, iOS, Windows, Web. Це програмне рішення розміщено у відкритому доступі на відповідних цифрових платформах.

Перехід від застосування РРО до застосування ПРРО або навпаки здійснюється через процедуру скасування реєстрації та реєстрацію відповідного РРО чи ПРРО.

Форми для реєстрації ПРРО та інструкції щодо їх заповнення знаходяться тут.

ДПС пропонує до застосування безоплатне ПРРО від ДПС, функціонал якого відповідає законодавчим вимогам, а придбання, оновлення та застосування не потребує витрат та спеціальних навичок користувача.

ПРРО від ДПС, як і всі інші ПРРО, підлягає реєстрації в контролюючому органі.

Завантажити ПРРО від ДПС можна НА  ОФІЦІЙНОМУ  САЙТІ  ДПС.

До уваги користувачів програмних реєстраторів розрахункових операцій!

з 01.08.2023 забороняється робота ПРРО в режимі офлайн, якщо таким ПРРО не отримано діапазон фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером ДПС, які присвоюються розрахунковим документам ПРРО, що працює в режимі офлайн.

                                      Поширені   ПИТАННЯ

- Де ознайомитись з відеоматеріалами щодо безпосередньої роботи з ПРРО (внесення номенклатури товарів, формування квитанції тощо)?

Актуальні матеріали щодо реєстрації та використання безкоштовного ПРРО, включаючи роз’яснення, інструкції користувачів та відеоуроки, розміщено на банері «Програмні РРО» https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.  

Необхідність генерації і електронного підпису фізичної особи - підприємця і електронної печатки.

Суб’єкт господарювання самостійно приймає рішення щодо електронного засобу ідентифікації, який він буде застосовувати в ПРРО – удосконалений/кваліфікований електронний підпис або удосконалена/кваліфікована електронна печатка.

В залежності від обраного засобу суб’єкт господарювання надсилає до ДПС повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованих/удосконалених сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО за формою № 5-ПРРО (J/F1391802), у тому числі щодо особи, якій надані повноваження проводити розрахункові операції.

Дані сертифікатів електронних підписів та/або печаток, що використовуються ПРРО, вносяться до Реєстру ПРРО.

 

Для успішної реєстрації пРРО треба знати та мати:

  • електронний підпис і пароль до нього;
  • електронну пошту та контактний телефон;
  • адресу місця ведення діяльності (згідно договору оренди або адресу згідно права власності, або користування). Якщо ФОП не має оренди, то пРРО реєструється на адресу реєстрації ФОПа;
  • тип об’єкта оподаткування – магазин, салон, офіс, майстерня тощо;
  • назву вашої торгової точки, магазину або салону тощо;
  • дані касира (якщо такий є), його електронний підпис та пароль. Оскільки програмний РРО, на відміну від апаратного, потребує ідентифікації касирів.

               Тому, перш ніж почати сам процес реєстрації пРРО, його власник має подати повідомлення про об’єкти оподаткування, об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які  провадиться діяльність за формою 20-ОПП (Наказ Міністерства фінансів України №462 від 22.04.2014 року “Про внесення змін до Порядку обліку платників податків і зборів”, додаток 10) з інформацією про господарську одиницю, де реєстратор буде застосовуватись. Подається повідомлення до податкової за основним місцем обліку ФОП, незалежно від того, де знаходиться магазин, офіс або кафе.

              Наступний етап  – встановлення програмного забезпечення (безкоштовне від ДПА та платне від приватних виробників) на будь-який зручний пристрій, який є в наявності – комп’ютер, смартфон або планшет, який має підключення до мережі Internet. *Це має бути окремий гаджет, оскільки користуватися ним в особистих потребах ви не зможете.

Після встановлення програмного забезпечення необхідно зареєструвати програмний РРО відповідно до Порядку реєстрації. Згідно з вимогами вказаного Порядку, до Реєстру реєстраторів розрахункових операцій вносять:

  • дані про програмний РРО;
  • відомості про суб’єкта господарювання та його господарські одиниці, де застосовуються такі ПРРО;
  • дані сертифікатів електронних підписів і / або печаток, які використовуються у цих ПРРО (інформація про касирів).

Для реєстрації ПРРО складається Заява про реєстрацію програмного РРО за ф. № 1-ПРРО. Заява подається виключно в електронній формі  на фіскальний сервер засобами Електронного кабінету або Єдиного вікна подання електронної звітності.

Фіскальним сервером здійснюється автоматизована обробки заяви, за результатами якої ПРРО реєструється або формується відмова у його реєстрації. У разі успішної реєстрації кожному ПРРО автоматично формується і присвоюється фіскальний номер, який є унікальним числовим порядковим номером реєстраційного запису в Реєстрі ПРРО, який не змінюється при перереєстрації ПРРО та зберігається за ПРРО до дати скасування його реєстрації. Інформація про присвоєний фіскальний номер надходить платнику податків у 2-й квитанції, сформованій за результатами успішної обробки заяви за ф. № 1-ПРРО. *1-ша квитанція має засвідчити успішну обробку вашої Форми 20-ОПП.

Датою реєстрації ПРРО є дата формування фіскального номера ПРРО. Реєстрація ПРРО скасовується на підставі заяви за формою № 1-ПРРО з відміткою “Скасування реєстрації” або на підставі Повідомлення про виявлення несправності ПРРО за формою № 2-ПРРО з відмітками “несправність” або “крадіжка пристрою чи компрометація ключа”.

Реєстрація програмного РРО: які дії?За допомогою особистого ключа або інших способів електронної ідентифікації заходимо до приватної частини Е-кабінету, який розміщено за посиланням: https://cabinet.tax.gov.ua/login

КРОК 1, підготовчий: Заповнити, підписати та відправити Форму 20-ОПП.

Поки чекатимете на відповідь від податкової, можна не гаяти часу та заповнити (“створити”) Заяву про реєстрацію за формою 1-ПРРО, де буде вказана особиста інформація та дані про РРО – тип (стаціонарний, пересувний, каса самообслуговування, інтернет-торгівля) і т.п.

КРОК 2: Знаходимо та створюємо електронний документ за формою № 1-ПРРО (J/F1316602) «Заява про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій» (за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків). Інструкцію щодо коректного заповнення та подання форм можна завантажити на сайті ДПС за посиланням.  *Але цю заяву ми не подаємо допоки не отримаємо сповіщення, що наша Форма 20-ОПП прийнята (має прийти 1-ша квитанція).

КРОК 3: Після внесення та перівки всіх необхідних даних, зберігаємо, підписуємо та направляємо заявку на обробку. 

Через короткий проміжок часу перевіряємо отримання 2-ої квитанції про обробку Заяви, та у разі успішної обробки у квитанції, отримуємо: «Документ прийнято» «Інформація – ПРРО “Назва каси” з локальним номером “Номер каси” призначено фіскальний номер “Фіскальний номер ПРРО”.

КРОК 4, фінальний: Подання Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа (для повідомлень щодо сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО) форма № 5-ПРРО (J/F1391802). Іншими словами, це заява, яка містить дані про касирів (осіб, яким делеговане право підпису електронних документів).

Для цього потрібно зайти на сайт https://acskidd.gov.ua – Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг, у тому числі для програмних РРО (КНЕДП). Детальну інструкцію з завантаження сертифікатів з інформаційного ресурсу КНЕДП та отримання даних для заповнення графи 3 «Ідентифікатор ключа суб’єкта» Повідомлення дивіться тут.

Як бачите, якщо бути уважними та мати всі необхідні дані, реєстрацію можна пройти менше, ніж за півдня. 

І які б міфи про РРО/пРРО ще не вигадували, насправді ви отримаєте значні переваги для вашого бізнесу від його застосування. Насамперед, це:

  • оптимізація роботи підприємства
  • ведення обліку товарів (інвентаризація без зупинки продажів)
  • формування звітності за будь-який період
  • сканування штрих-коду для отримання ціни товару з бази даних
  • фіксування дати, часу та деталей розрахункової операції , (контроль продажів і касира),  підрахунок будь-яких податків та знижок, программа лояльності тощо.

 

Покрокова інструкція реєстрації ПРРО

1. Обрати програмне забезпечення. На порталі  ДПСУ у відповідному розділі банеру «Програмні РРО» розміщені безкоштовні програмні РРО.

2. Отримати кваліфікований електронний підпис (КЕП) для відповідальної особи. На веб-порталі КЕП ДПС розміщено роз’яснення та зразки заповнення документів.

3. Зареєструвати господарську одиницю, де буде використовуватись ПРРО. Повідомити ДПС про такий об’єкт оподаткування шляхом подання повідомлення за формою № 20-ОПП.

4. Подати Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (форма J/F 1316604) або декілька заяв – за потреби. Заяву в електронній формі подають засобами Електронного кабінету або засобами Єдиного вікна подання електронної звітності. Заява про реєстрацію реєстратора розрахункових операцій

5. Зареєструвати касира на фіскальному сервері. Реєстрація касира здійснюється шляхом подання Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа (форма J/F1391802) через Електронний кабінет платника або будь-яке інше програмне забезпечення із зазначенням ідентифікатора ключа.

6. Ввести в ПРРО перелік товарів.

7. Службовий документ про відкриття/закриття зміни створюється на ПРРО автоматично з присвоєнням локального номеру та направляється до фіскального серверу ДПС. Реєструється сервером шляхом присвоєння номера, який є номером зміни. Номер зміни повідомляється особі, яка відкриває зміну на ПРРО, у відповіді фіскального сервера. На одному ПРРО може бути відкрита одночасно тільки одна зміна. При цьому дозволяється відкрити нову зміну за умови закриття попередньої.

8. Закрити робочу зміну. Для цього формується фіскальний звітний чек/фіскальний звіт.

ХТО ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ ВИКОРИСТОВУВАТИ РРО У 2023 РОЦІ

Юридические услугиБЛОГФОПХто зобов’язаний використовувати РРО у 2023 році

Питання про застосування розрахункового реєстратора операції (РРО) особливо гостро стояло у 2021 році, адже обов’язок у його застосуванні покладався на більшість ФОпів вже з 2022 року, а штрафи за порушення цього обов’язку були значними. Проте введення воєнного стану в Україні внесло свої корективи. АО “Бачинський та партнери” відповідає на найбільш поширені запитання про використання РРО (ПРРО).

ЩО ТАКЕ РРО (ПРРО)?

Зрозумілою мовою РРО – це пристрій, що зберігає інформацію про розрахунки за товари, роботи чи послуги, що здійснюються за його допомогою, а також передає цю інформацію відповідним фіскальним органам.

До РРО можуть зокрема відноситися: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп’ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

ПРОФЕСІЙНА ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ

Наші спеціалісти нададуть професійну консультацію.

 

Станом на сьогодні існує 2 види РРО:

  • Апаратний – звичний для всіх касовий апарат з різними характеристиками.
  • Програмний (позначається як ПРРО) – програмне забезпечення, що можна встановити на будь-який гаджет (комп’ютер, планшет та навіть телефон), яке виконує функцію реєстратора операцій

ЩО КРАЩЕ РРО ЧИ ПРРО?

РРО має дещо меншу швидкість обслуговування, ніж ПРРО. Водночас, РРО є автономним пристроєм, який самостійно друкує паперові чеки, а для ПРРО потрібен інший пристрій, на якому ви якого будете його використовувати ( для прикладу комп’ютер) та окремо принтер, на якому за необхідності буде здійснюватися друк. Але до одного принтера можна підключити кілька пристроїв, на яких встановлено ПРРО. За обслуговування РРО потрібно щомісячно здійснювати оплату, а за обслуговування ПРРО платити не потрібно. Звичайний РРО може використовуватися 72 години без зв’язку, а ПРРО не більше 36 годин та не більше не більше 168 годин на місяць. Для реєстрації РРО потрібно дещо більше часу (приблизно 5 днів), а для реєстрації ПРРО потрібно всього 1-2 дні.

КОМУ ОБОВ’ЯЗКОВО ВИКОРИСТОВУВАТИ РРО (ПРРО)?

Використання РРО (ПРРО) є обов’язковим для:

  • ФОПів 2, 3 та 4 групи, незалежно від виду діяльності та обсягу доходу.
  • ФОПів на загальній системі оподаткування.

Але все ж існують винятки підприємців, для яких використання РРО (ПРРО) не є обов’язковим, які ми розглянемо далі.

Консультація юриста

ДЛЯ КОГО НЕ ПОТРІБНО ВИКОРИСТОВУВАТИ РРО (ПРРО)?

РРО (ПРРО) не потрібно використовувати:

  • ФОПам на 1 групі.
  • ФОПам на 2, 3, 4 групі, які торгують в селі за наступних умов:

– Річний обсяг доходу на один структурний підрозділ (пунктів продажу товарів) не більше 1,09 млн в  рік;

– Не в одному торговельному об’єкті з підакцизними товарами;

– Не ведуть дистанційну торгівлю;

– Місцевими радами не прийняте рішення про обов’язкове застосування РРО.

  • Бізнесу, що здійснює продаж води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок та бідонів; страв та безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах навчальних закладів.
  • Бізнесу, що здійснює продаж проїзних, перевізних документів, білетів державних лотерей.
  • Бізнесу, який в місцях отримання товарів (послуг) контрагентами не здійснюють готівкових розрахунків (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля тощо).
  • Бізнесу, який при здійсненні розрахунків за послуги виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
  • Бізнесу, що здійснює продаж у кіосках, з лотків та розносок газет, журналів та інших видань, листівок, конвертів, знаків поштової оплати, якщо питома вага такої продукції становить понад 50 відсотків загального товарообігу (і відсутній продаж підакцизних товарів).

Крім цього, якщо операція не є розрахунковою (не проводиться з використанням готівки, платіжних карток, платіжних чеків), РРО (ПРРО) також не потрібне, наприклад з розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок (IBAN, E-banking); через касу банку або термінал самообслуговування (IBOX тощо).

ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИ КАСОВИЙ АППАРАТ ДЛЯ ФОП ?

Команда АО “Бачинський та партнери” наводить алгоритм дій, який відображає порядок реєструвати РРО:

Консультація юриста

  • Купівля (оренда/лізинг) РРО.
  • Укладення договору з центром сервісного обслуговування (ЦСО) (їх адреси повідомляє продавець РРО).
  • Подання до ДПС за місцем реєстрації (через кабінет платника або фізично) наступного пакету документів:
  • заява про реєстрацію РРО за формою 1-РРО;
  • копія документа про придбання/отримання РРО;
  • копія документа про право власності (або користування) на приміщення, де буде розміщено РРО і, відповідно, буде здійснюватись господарська діяльність;
  • копія паспорта (формуляра) РРО та копія паспорта модема (у разі застосування зовнішнього модема);
  • копія договору суб’єкта господарювання з ЦСО про технічне обслуговування та ремонт РРО.
  • Отримання довідки 2-РРО від ДПС і звернення до ЦСО протягом 3 робочих днів. Якщо буде прострочений строк, тоді необхідно повторити дії, зазначені в пунктах 1-3.
  • Перевести РРО у фіскальний режим роботи (потрібно ввести відповідний фіскальний номер до фіскальної пам’яті РРО, опломбувати РРО в ЦСО).
  • ЦСО вводить РРО в режим експлуатації та направляє в ДПС документи, пов’язані із введенням РРО в експлуатацію.
  • Не пізніше наступного робочого дня з дати отримання цих документів ДПС реєструє РРО та видає реєстраційне посвідчення за довідкою № 3-РРО.

Як зареєструвати ПРРО ?

Зареєструвати ПРРО доволі легко. Необхідно через електронний кабінет платника податків подати заяву про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (J/F 1316604). В ній потрібно зазначити локальний номер ПРРО.

Цього ж або наступного дня ви отримаєте рішення про реєстрацію ПРРО з присвоєнням фіскального номера або відмову в реєстрації.

Звертаємо Вашу увагу, що після реєстрації ПРРО потрібно ще також через електронний кабінет подати заяву № 5-ПРРО для реєстрації осіб, відповідальних за касу.

ЯКІ ЗМІНИ РРО В ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ?

Попри дію воєнного стану, необхідність застосування РРО (ПРРО) не скасували. Так, якщо відповідно до вимог закону, ви зобов’язані використовувати РРО (ПРРО), то такий обов’язок діє і в умовах воєнного стану. Щоправда, на певні поступки законодавець в частині застосування РРО (ПРРО) все ж пішов.

Найважливіше, на що потрібно звернути увагу, це те, що штрафи за невикористання РРО в період воєнного стану не застосовуються. Єдиний виняток, коли штрафи за порушення законодавства про РРО будуть застосовуватися – це реалізація підакцизних товарів (наприклад алкоголю, тютюну). Інших винятків немає, штрафи не будуть застосовуватися як до юридичних осіб, так і до фізичних осіб підприємців і незалежно від того чи на території провадження господарської діяльності проходили активні бойові дії, чи ні та незалежно від виду порушення (від відсутності РРО взагалі до неподання звітності).

Крім цього тепер (на час дії воєнного стану) можна використовувати ПРРО офлайн без підключення до інтернету понад встановленні законом обмеження, тобто більше 168 годин на місяць.

Якщо у вас виникають будь-які запитання, пов’язані із використанням РРО, АО “Бачинський та партнери” з задоволенням надасть кваліфіковану правову допомогу щодо цього питання. Вас також може зацікавити: кримінальна відповідальність за булінг в школі.

 

Класичний та програмний РРО: у чому відмінності? 

 

Ще з 01.08.2020 року поряд з традиційними РРО можна застосовувати програмні РРО (програму, яка встановлюється на комп’ютер, смартфон, планшет або інший гаджет).

Який РРО обрати? Нижче пропонуємо порівняльні характеристики традиційних та програмних РРО.

 

Програмний РРО

Класичний РРО

Визначення

Програмний РРО – програмний, програмно-апаратний або програмно-технічний комплекс у вигляді технологічного та/або програмного рішення, що використовується на будь-якому пристрої та в якому фіскальні функції реалізовані через фіскальний сервер контролюючого органу і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу.

Отже, програмний РРО – це програма, яка може бути встановлена на будь-який гаджет (смартфон, планшет, ноутбук тощо).

РРО – пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Тобто, класичний (апаратний) РРО - це пристрій.

Вартість придбання

Контролюючий орган забезпечує безкоштовне програмне рішення для використання суб’єктом господарювання.

Також, за бажанням, можна придбати відповідне програмне забезпечення за кошти у розробників ПРРО.

Касові апарати та програмно-технічні комплекси придбаваються за власні кошти суб’єкта господарювання.

Z-звіти (фіскальний звітний чек)

Потрібно щоденно засобами ПРРО створювати у електронній формі фіскальні звітні чеки та подавати їх до фіскального сервера засобами телекомунікації.

При цьому, Z-звіти генеруються автоматично (такі налаштування є в програмі).

Потрібно щоденно друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Робота у разі виходу з ладу РРО або відсутності електроенергії

На період відсутності зв’язку між програмним РРО та фіскальним сервером ДПС проведення розрахункових операцій здійснюється в режимі офлайн. Такий режим може тривати не більше 36 годин. У цей період створюються електронні розрахункові документи, яким присвоюються фіскальні номери із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером ДПС.

Суб’єкт господарювання може використовувати такі фіскальні номери не більше 168 год. протягом календарного місяця.

На період виходу з ладу програмного РРО проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту усунення несправностей. Також можна користуватись зареєстрованим резервним РРО.

На період виходу з ладу РРО та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, не більше 7 робочих днів, відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного РРО.

Касовий чек

Можна видавати, як паперовий, так і електронний чек, який можна надсилати покупцю на його електронну пошту, месенджери (за бажанням), або - в форматі QR-коду. Фактично, продавець може надати платнику QR-код, за яким останній ідентифікує свій чек.

Касовий чек надається покупцям у паперовому вигляді.

Реєстрація РРО

Після того, як платник скачає з сайту ДПС безкоштовне ПЗ або придбає незалежну програму та встановить на свій пристрій, йому необхідно буде зареєструвати цей програмний РРО.

Реєстрація програмного РРО буде здійснюватися платником податків у електронному вигляді через Єдине вікно подання звітності. Через Єдине вікно буде подаватися форма 1-ПРРО з інформацією про користувача даного програмного РРО, у відповідь буде присвоєно фіскальний номер програмному РРО та включено його до відповідної бази даних.

При реєстрації на кожний програмний РРО буде надано набір фіскальних номерів, які потім будуть присвоюватися кожному чеку по факту видачі їх в режимі офлайн.

Реєстрація РРО здійснюється у податковому органі за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків, у паперовому або електронному вигляді (для реєстрації потрібно обмінятися близько 8 формами).

У разі відсутності підстав для відмови в реєстрації РРО приймається рішення про реєстрацію РРО, формується та резервується фіскальний номер РРО в інформаційній системі та видається суб'єкту господарювання довідка про резервування фіскального номера РРО.

Протягом трьох днів з дати надсилання до ЦСО довідки про резервування фіскального номера суб'єкт господарювання повинен забезпечити переведення РРО у фіскальний режим роботи (внесення фіскального номера до фіскальної пам'яті РРО, персоналізацію та опломбування РРО в ЦСО).

Для завершення процедури реєстрації РРО суб'єкт господарювання до закінчення терміну дії довідки про резервування фіскального номера надає до фіскального органу копію довідки про опломбування РРО та акт введення в експлуатацію РРО.

Звісно, висновки щодо використання апаратного чи програмного РРО кожен платник податків робить особисто, і це добре, адже "переваги" і "недоліки" – це суб'єктивні речі. Але для переважної більшості цінними є час та зусилля, які витрачаються для досягнення необхідного результату. Використання ПРРО збереже Ваш час, допоможе зекономити кошти, зробить Ваш бізнес більш гнучким та інноваційним.

 

 

За якою ставкою ЄП платника третьої групи буде зареєстрована
новостворена ФОП, яка протягом 10 календарних днів з дня її
державної реєстрації подала дві заяви про застосування спрощеної
системи оподаткування щодо застосування ставки 5 відс. доходу, а
потім 2 відс. доходу (або навпаки)?

Відповідно до п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку, зокрема, третьої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 - 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ.

Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308.

Підпунктом 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 встановлено, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси Заяву.

Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один з таких способів:

1)    особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

2)    надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

3)    засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» зі змінами та доповненнями та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» зі змінами та доповненнями.

4)    державному реєстратору під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи - підприємця. Відповідна Заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України від 15 травня 2003 року № 755-ІУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» зі змінами та доповненнями.

Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання' (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали Заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (абзац другий п.п. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 ПКУ).

У разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку у відповідності до п.п. 2 п. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі 5 відс. доходу.

Водночас, п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV ПКУ застосовуються з урахуванням таких особливостей:

платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи - підприємці, до яких не застосовується обмеження, зокрема, щодо обсягу доходу (абзац перший п.п. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ);

відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, встановлюється у розмірі 2 відс. доходу, визначеного відповідно до ст. 292 ПКУ (п.п. 9.4 п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ);

новоутворені суб’єкти господарювання, які бажають обрати спрощену систему оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, подають Заяву за загальною процедурою, передбаченою ПКУ (абзац четвертий п.п. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).

Згідно з п.п. 9.8 п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу Заяву. При цьому до Заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ:

з 01 квітня 2022 року - у разі подання Заяви до 01 квітня 2022 року;

з наступного робочого дня після подання Заяви — у разі подання Заяви починаючи з 01 квітня 2022 року.

Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали Заяву про обрання спрощеної системи оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, вважаються платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.

Враховуючи те, що нормами ПКУ для новоствореної фізичної особи - підприємця передбачено подання протягом 10 днів з дня її державної реєстрації Заяви щодо реєстрації платником єдиного податку третьої групи як за ставкою 5 відс. доходу так і за ставкою 2 відс. доходу, то така особа, яка протягом 10 днів з дня її державної реєстрації подала дві Заяви щодо застосування ставки 5 відс. доходу, а потім 2 відс. доходу (або навпаки), буде зареєстрована платником єдиного податку третьої групи за ставкою, зазначеній в Заяві, яка подана останньою.

 

У Первомайському ЦОПі платники отримали понад 3 тис адміністративних послуг

За січень - квітень 2023 року працівниками Первомайського ЦОПу надано представникам бізнесу та громадянам понад 3057 адміністративних послуг. Зокрема, в електронному вигляді платники отримали 631 послуг, решта 2426 - безпосередньо в ЦОПі.

Найбільша кількість наданих адмінпослуг - це видача картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків. З початку 2023 року надано понад 1727 таких послуг.

Серед адміністративних послуг також користуються попитом послуги: з реєстрації платника єдиного податку - 136; з надання витягу з реєстру платника єдиного податку - 320; з надання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків - 657; з надання довідки про доходи - 18. Крім того, платникам податків надано 33 послуги, пов’язаних з реєстрацією РРО, книг обліку РО, розрахункових книжок.

Звертаємо увагу, що адміністративні послуги податкової можна отримати онлайн. Зокрема, процес подання звітності суттєво полегшує електронне звітування через електронний сервіс «Електронний кабінет платника». За допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету (http://cabinet.tax.gov.ua) платники податків мають можливість надіслати лист (запит, звернення тощо) до відповідного органу ДПС у форматі рсК (обмеження 2 МБ).

Також, на допомогу платникам на порталі ДПС України розміщені відеоуроки з детальним роз’ясненнями як користуватися електронними сервісами ДПС: https://www.tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereva/videouroki/"

 

При перевищенні обсягу доходу платники єдиного податку зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування

Фахівці Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області роз’яснюють, які дії ФОП - платника ЄП у разі перевищення обсягу доходу, визначеного для платника ЄП відповідної групи.

Відповідно до п. 293.8 ст. 293 Податкового кодексу України ставки, встановлені п. 293.3 - 293.5 ст. 293 ПКУ, застосовується з урахуванням таких особливостей:

платники єдиного податку першої групи, які у календарному кварталі перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої або третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. Такі платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу;

 платники єдиного податку другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. Такі платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу;

платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відс., а також зобов’язані у порядку, встановленому главою 1 розд. XIV ПКУ, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.

 

Задекларована праця = трудові і соціальні права

Працювати за трудовим договором - вигідно!

З моменту укладення трудового договору ви - найманий працівник, який має трудові права й соціальні гарантії.

У разі хвороби ви все одно отримуєте зарплату.

За кожного задекларованого працівника роботодавець сплачує єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Це ваша гарантія на випадок хвороби, нещасного випадку, пов’язаного з роботою, чи професійного захворювання.

У разі втрати працездатності ви отримаєте грошові виплати, які компенсують вам втрату заробітку через хворобу.

Сплата ЄСВ лише з частини заробітної плати значно зменшує розмір допомоги. Якщо ваша праця офіційно не оформлена, на допомогу годі розраховувати. Хіба що роботодавець виплатить її з власної волі.

 

Головне управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, що Законом України від 30.06.2021 року №1591-IX «Про платіжні послуги» створено  умови для переходу української платіжної інфраструктури на міжнародний стандарт обміну платіжними повідомленнями ISO 20022, який є основою функціонування європейських платіжних систем.

З метою врегулювання механізму  сплати податків, зборів, платежів єдиного внеску в умовах дії  міжнародного стандарту ISO 20022 затверджено наказ МФУ від 22.03.2023 №148 «Про затвердження Порядку заповнення реквізиту «призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів(передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення», набирає чинності з 01 квітня 2023 року.

Також, одночасно для всіх платників запроваджено перехідний період, який надає можливість до 01 липня 2023 року при сплаті  податків, зборів, платежів єдиного внеску використовувати і старий формат реквізиту «Призначення платежу» (наказ МФУ від 24.07.2015 року №666 втрачає чинність 01 липня 2023 року).

Цим наказом передбачено, що платники під час сплати податків, зборів, платежів, єдиного внеску з 01 липня 2023 року використовують виключно структурований формат реквізиту «Призначення платежу», який включає заповнення тільки двох обов’язкових полів, а саме «Код виду сплати» та «Додаткова інформація запису» (це не стосується платників єдиного рахунку). 

Враховуючи вищевикладене надаємо Перелік кодів видів сплати, які використовуються платниками,  згідно з додатком 1 до Порядку, затвердженого наказом №148:

Перелік кодів видів сплати, які використовуються платниками

Код виду сплати

Назва коду виду сплати

058

Проведення взаєморозрахунків з погашення податкового боргу (у тому числі штрафних санкцій, пені) та/або розстрочених (відстрочених) сум грошових зобов’язань або податкового боргу

101

Сплата суми податків, зборів, платежів, єдиного внеску

117

Сплата коштів платником податків, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство

121

Сплата адміністративного штрафу

125

Авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів

128

Сплата грошових зобов’язань / сум єдиного внеску, визначених за результатами камеральної перевірки підрозділами, що здійснюють адміністрування платежів (фізичні особи)

130

Сплата грошових зобов’язань, визначених за результатами камеральних перевірок підрозділами, що здійснюють адміністрування платежів (юридичні особи)

131

Сплата грошових зобов’язань, визначених за результатами документальної/ фактичної перевірки підрозділами, що здійснюють контрольно-перевірочні заходи

136

Сплата грошових зобов’язань, визначених територіальними органами ДПС за результатами роботи підрозділів по роботі з податковим боргом

140

Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу / заборгованості з єдиного внеску / грошових зобов’язань

145

Сплата розстрочених (відстрочених) сум

200

Сплата зобов’язання за спеціальним дозволом на користування надрами

278

Сплата суми акцизного податку, яка обчислюється при отриманні марок акцизного податку

350

Авансові платежі (передоплата) та грошова застава

354

Сума грошових зобов’язань, визначених митними органами за результатами документальних перевірок та у зв’язку з неподанням в установлений строк митної декларації

355

Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу зі сплати митних платежів

356

                       

Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу зі сплати митних платежів у міжнародних правовідносинах

357

Сплата коштів гарантами за виданими гарантіями у разі невиконання платником, відповідальним за сплату митних платежів, обов’язку щодо сплати митних платежів

358

Сплата штрафу за порушення митних правил

Під час сплати податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави на бюджетні / небюджетні / єдиний / депозитний рахунки платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює такі поля:

«Код виду сплати»;
«Додаткова інформація запису».

У полі «Код виду сплати» платник заповнює код виду сплати, визначений Переліком кодів видів сплати, які використовуються платниками згідно з додатком 1 до цього Порядку;

у полі «Додаткова інформація запису» платник заповнює інформацію щодо переказу коштів у довільній формі. Суб’єкти господарювання, які проводять господарську діяльність на підставі ліцензії та/або спеціального дозволу, зазначають інформацію щодо звітного (податкового) періоду, за який сплачуються податкові зобов’язання, та дозвільного документа (вид дозвільного документа, номер, дата).

Приклади заповнення реквізиту «Призначення платежу»

№ прикладу

Напрям сплати

Реквізит «Призначення платежу»

 

Код виду сплати

 

Додаткова інформація запису

1.

податкове зобов’язання з податку на прибуток за I квартал 2022 року

101

податок на прибуток
за I квартал 2022 року

2.

податкове зобов’язання з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за лютий 2022 року, ліцензія
від 13.05.2019 № 6528

101

рентна плата за користування радіочастотним ресурсом
за лютий 2022 року за ліцензією
від 13.05.2019 № 6528

3.

сплата єдиного внеску, нарахованого на суму заробітної плати за першу половину лютого 2022 року

101

єдиний внесок, нарахований на суму заробітної плати за першу половину лютого 2022 року

4.

сплата податкового боргу з податку на прибуток

140

податковий борг з податку на прибуток

5.

погашення заборгованості з єдиного внеску

140

заборгованість з єдиного внеску

Сплата податку, збору, платежу та єдиного внеску здійснюється платником безпосередньо, а у випадках, передбачених законодавством, – податковим агентом або представником платника.

Звертаємо увагу, що пунктом 19.2 статті 19  розділу І Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI визначено, що представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податків - фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства.

Додаток з ЄСВ до декларації ФОПів-працівників: коли подавати, а коли - ні?

Фізособи-«єдинники» I - III груп, які мають основне місце роботи та за яких роботодавцем сплачено ЄСВ у розмірі не меншому від мінімального страхового внеску за всі календарні місяці звітного періоду, Додаток 1 до Декларації не заповнюють та не подають

       Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській й області інформує, що фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску (відповідно до частини шостої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", із змінами та доповненнями .

        Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464. Водночас сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

       Фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку I - III груп подають у складі податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року №578, додаток 1 "Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" .

      У розд. 9 Додатка 1 в графі 2 в рядках у розрізі окремого календарного місяця звітного періоду відображаються суми нарахованого доходу застрахованих осіб та у графі 4 розраховуються суми нарахованого єдиного внеску. Загальна сума нарахованого єдиного внеску за звітний період зазначається у рядку "Усього" графи 4 розд. 9 Додатка 1. Значення рядка "Усього" графи 4 розд. 9 Додатка 1 переноситься до рядка 21 "Сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду" розд. VII Декларації.

       Згідно з приміткою 8 до Декларації Додаток 1 не подається та не заповнюється фізичними особами - підприємцями - платниками єдиного податку I - III груп за умови дотримання ними вимог, визначених частинами четвертою та шостою ст. 4 Закону №2464, що дають право на звільнення таких осіб від сплати за себе єдиного внеску. Такі особи можуть подавати       Додаток 1 виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

        Враховуючи зазначене, фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку I - III груп, які мають основне місце роботи, та за яких роботодавцем сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску за всі календарні місяці звітного періоду, Додаток 1 до Декларації не заповнюють та не подають.

       Якщо роботодавцем у звітному періоді єдиний внесок нараховувався та сплачувався у розмірі менше мінімального страхового внеску (наприклад, у випадках коли працівник працював неповний місяць у зв'язку з прийняттям/звільненням в середині місяця) або не нараховувався та не сплачувався (наприклад, у зв'язку із перебуванням працівника повний місяць у відпустці за свій рахунок), то такі фізичні особи - підприємці зобов'язані самостійно визначити базу нарахування за такі місяці у розмірі не менше мінімальної заробітної плати та відобразити у графі 2 розд. 9 Додатка 1.

Водночас за місяці, за які роботодавцем сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску, у графі 2 розд. 9 Додатка 1 в паперовому вигляді проставляються прочерки, в електронному варіанті - поля залишаються незаповненими.

Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

 

Коли фізособи-«єдинники» при постачанні товарів через інтернет можуть не застосовувати РРО?

        За роз'ясненням ДПС, ПРРО або РРО не застосовуються у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок ФОП, крім карткового. У разі розрахунків в інший спосіб (готівкою, платіжною карткою тощо) застосування РРО та або ПРРО є обов’язковим

У підкатегорії 109.04  «ЗІР» зазначено, що відповідно до ст. 2 Закону про РРО розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

        Таким чином, реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмний РРО (далі – ПРРО) не застосовуються у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок фізичної особи – підприємця, крім карткового, оскільки така операція не є розрахунковою, тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати (поточний рахунок у форматі ІВАN). У разі здійснення розрахунків в інший спосіб – готівкою, платіжною карткою тощо, застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим.

Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова
 

Одноразове добровільне декларування – унікальна можливість легалізувати доходи, з яких не були сплачені податки

       Вперше громадянам України надано можливість легалізувати свої доходи, з яких раніше не були сплачені податки. З початку вересня стартувала кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування доходів.

      Що потрібно знати з цього приводу пояснив начальник Первомайської ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області Сергій Будурацький представникам засобів масової інформації.

      Держава надала громадянам можливість одноразово подати декларацію, задекларувати активи, з яких раніше не були сплачені податки, сплатити одноразовий збір і, таким чином, легалізувати свої доходи, - зазначив Сергій Будурацький.

    Спеціальному декларуванню підлягають: валютні цінності, нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової і нежитлової нерухомості), рухоме майно та інші об'єкти (частки (паї) у майні юридичних осіб, інші корпоративні права, майнові права, цінні папери тощо).

       Не потребують подання декларації наступні активи:

 1) об’єкти нерухомості, що розташовані в Україні:

- квартири, площею до 120 кв. м;

- будинки, площею до 240 кв. м;

- нежитлова нерухомість некомерційного призначення, площею до 60 кв. м.

  2) земельні ділянки:

     - загальна площа яких не перевищує норми у межах безоплатної передачі (ст. 121 Земельного кодексу України);

  3) один транспортний засіб особистого некомерційного використання (легковий автомобіль з об’ємом двигуна до 3000 куб. см та/або вартістю до 400 тис грн, мотоцикл об’ємом двигуна до 800 куб. см);

  4) інші активи, сумарна вартість яких не перевищує 400 тисяч гривень станом на дату завершення періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування.

         Сергій Будурацький звернув увагу, що одноразова декларація подається виключно декларантом в електронній формі через Електронний кабінет ДПС України. Консультацію з питань одноразового декларування громадяни можуть отримати у ЦОП Первомайської ДПІ за адресою :

М.Первомайськ вул..Театральна,18 каб.21 або за телефоном 7-51-78.

        Також на веб-порталі ДПС України та субсайті Головного управління ДПС у Миколаївській області розміщено банер «Одноразове добровільне декларування», в якому зібрана вся актуальна інформація з даного питання. 

   Посадовець  нагадав, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування триватиме з 01 вересня 2021 року до 01 вересня 2022 року та передбачає сплату збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування.

 Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова
 

Про одноразове (спеціальне) добровільне декларування

            Начальник  Первомайьскої ДПІ Головного управління ДПС Миколаївській області Сергій Будурацький надав коментар та роз’яснив, в яких випадках декларант має право подати нову звітну одноразову (спеціальну) добровільну декларацію.

             Так, відповідно до пп. 6.3 п. 6 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України у період проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування відповідно до підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України декларант має право уточнити інформацію, зазначену у попередньо поданій одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, виключно шляхом подання нової Декларації у порядку, визначеному підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

             При цьому попередньо подана Декларація, інформація з якої уточнюється, вважається анульованою.

             Після завершення періоду проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування платник податків має право подати уточнюючий розрахунок до раніше поданої Декларації виключно у випадках, передбачених підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

             Також керівник наголосив, що відповідно до п. 11 підрозділу 94 розділу ХХ Кодексу сума збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування, визначена в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, вважається узгодженою.

 

РРО та новий розмір податків: що зміниться для ФОПів у 2022 році

         На базі Первомайської ДПІ відбулась робоча зустріч начальника Первомайської ДПІ  Сергія Будурацького, фахівців податкової інспекції з представниками бізнесу.

         Керівник нагадав, що зміни для ФОПів у 2022 році розпочались вже з 1 січня. Так, набули чинності зміни до Податкового кодексу України щодо обов’язкового використання касових апаратів (або реєстраторів розрахункових операцій (РРО).

        Таким чином уже 1 січня 2022 року у своїй діяльності підприємці-платники єдиного податку другої-четвертої груп обов’язково мають використовувати касові апарати – реєстратори розрахункових операцій (РРО) чи програмні реєстратори розрахункових операцій (ПРРО).

         За словами експертів, якщо вартість класичних РРО коливається від 2 до 70 тис. грн і вище, то програмний РРО від податкової – безкоштовний.

         Тим підприємцям, які вирішили обрати програмні реєстратори розрахункових операцій, податкова створила покрокову відеоінструкцію для завантаження.

На кого не поширюватимуться нововведення

Звільнили від обов’язкового використання касових апаратів лише підприємців, що здійснюють роздрібну торгівлю в селах.

Відповідне рішення уряд ухвалив під час засідання 23 грудня, внісши зміни до постанови Про забезпечення реалізації статті 10 закону України Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг від 23 серпня 2000 року №1336.

Виключення не застосовуються, якщо:

  • одночасно здійснюється реалізація підакцизної продукції;
  • одночасно здійснюється дистанційна торгівля;
  • сільською радою ухвалене рішення про обов’язкове застосування РРО.

Штрафи за розрахунки без касового апарата

Закон Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зокрема його стаття 17, передбачає штраф у разі проведення розрахункової операції без касового апарата з 1 січня 2022 року:

  • 100% від вартості проданих із порушеннями товарів, робіт, послуг (за порушення, вчинене вперше);
  • 150% від вартості – за кожне наступне вчинене порушення.

Зміни податків та ставок

У 2022 році зміняться й розміри податків та внесків, що сплачують ФОПи. Це передбачено законом про державний бюджет на 2022 рік.

ЄСВ

Оскільки мінімальна зарплата 1 грудня 2021 року зросла до 6 500 грн, а з 1 жовтня зросте ще на 200 грн – до 6 700 грн, зміниться й розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ) (становить 22% від мінімальної зарплати).

Вплине на нарахування податків і прожитковий мінімум для працездатних осіб, який із 1 січня становитиме 2 481 грн, з 1 липня – 2 600 грн, а з 1 грудня – 2 684 грн.

Зважаючи на це, фізичні особи-підприємці в 2022 році сплачуватимуть такі податки:

ФОП перша група

  • ЄСВ: із 1 січня – 1 430 грн, із 1 жовтня – 1 474 грн,
  • єдиний податок – 248,10 грн (не більше 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2022 року).

ФОП друга група

  • ЄСВ: 1 430 грн – з 1 січня і 1 474 грн – з 1 жовтня,
  • єдиний податок – 1,3 тис. грн (20% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2022 року).

Ставки єдиного податку у відсотках встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад.

ФОП третя група

  • ЄСВ: 1 430 грн – з 1 січня і 1 474 грн – з 1 жовтня,
  • Єдиний податок – 5% доходу або 3% доходу та ПДВ.

ФОП загальної системи оподаткування

  • ЄСВ: 1 430 грн – з 1 січня і 1 474 грн – з 1 жовтня,
  • ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%).

      ПДФО та військовий збір обраховуються від чистого доходу, який визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка в грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю.

      Не оминули увагою   і питання  проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету.     В ході зустрічі присутнім надали роз’яснення по заповненню декларацій та демонструвались відеоролики ДПС України щодо одноразового добровільного декларування активів громадян.

        Зустріч пройшла у форматі конструктивного діалогу. За підсумками зустрічі було узгоджено активізувати взаємодію і подальшу співпрацю в напрямку вивчення резервів наповнення місцевого бюджету.

 

Як завантажити програмне рішення «ПРРО Каса»?

   Первомайська  ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє : Державна податкова служба розробила покрокову відеоінструкцію щодо завантаження програмного забезпечення «ПРРО Каса».

     На офіційному вебпорталі ДПС за адресою: Головна/БАНЕР/Програмні РРО розміщено банер «Програмні РРО» з інформацією про програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – ПРРО) та дистрибутиви безкоштовного ПРРО від ДПС – програмне рішення «ПРРО Каса».

      Для входу в «ПРРО Каса» потрібно обрати теку, де розміщено електронний ключ та кваліфікований сертифікат відкритого ключа касира, та ввести пароль до нього

       Для завантаження програмного забезпечення перейдіть двічі за посиланням «Програмний реєстратор розрахункових операцій».

      Цей розділ банеру містить посилання на завантаження архіву з програмним забезпеченням для операційних систем Android та Windows та інформацію про вміст та призначення інших архівних файлів.

      Перейдіть за активним посиланням ПЗ для Android. Розпочнеться завантаження архіву.

      Після завершення завантаження архіву, його вміст скопіюйте до обраної теки.

     Ознайомтеся з керівництвом користувача.

     У керівництві користувача зазначається шлях розміщення електронного ключа та кваліфікованого сертифіката відкритого ключа касира для використання ПРРО Каса для Android.

      Для встановлення ПРРО Каса для Android скопіюйте файл PRRO.Pos.apk на пристрій (телефон, планшет, інший пристрій з операційною системою Android), після чого відкрийте його безпосередньо на пристрої.

      Після завершення встановлення на пристрій програмного забезпечення ПРРО Каса, його можна використовувати.

     Перейдіть за активним посиланням ПЗ для Windows. Розпочинається завантаження архіву.

     Після завершення завантаження архіву його вміст скопіюйте до обраної теки.

      Ознайомтеся з керівництвом користувача.

      Для встановлення програмного забезпечення ПРРО Каса для Windows запускається файл setup.exe.

      Після завершення встановлення на пристрій програмного забезпечення ПРРО Каса, його можна використовувати.

     Для входу в ПРРО Каса потрібно обрати теку, де розміщено електронний ключ та кваліфікований сертифікат відкритого ключа касира та ввести пароль до нього.

       З покроковою відеоінструкцією «Як завантажити програмне забезпечення ПРРО Каса» можна ознайомитися на офіційному вебпорталі ДПС за адресою: Головна/БАНЕР/Програмні РРО/Відеоуроки/Як завантажити програмне рішення ПРРО Каса.

Головний державний інспектор Первомайської ДПІ

Світлана Чекрижова

 

Електронні сервіси для платників ПДВ

Головне управління ДПС у Миколаївській області інформує, що у період карантину варто максимально користуватися послугами ДПС дистанційно, усвідомити переваги такого формату спілкування з податковими органами, адже скориставшись онлайн-сервісами вебпорталу ДПС, платник матиме можливість отримати всю необхідну інформацію без особистих візитів до Центрів обслуговування платників. Скористатися електронними сервісами ДПС можуть і платники ПДВ.

Пропонуємо ознайомитися з основними напрямами цих сервісів:

-подання в електронному вигляді повідомлень, скарг на рішення Комісії ДПС про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН;

-реєстрація ПН/РК;

-створення та реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) та перегляд процесу створення та подання ПН/РК;

-перегляд повної інформації щодо податкової накладної з урахуванням всіх зареєстрованих до неї розрахунків коригування кількісних і вартісних показників, а також при складанні ПН/РК для власних потреб дипломатичних місій в Україні перегляду переліку дипломатичних місій в Україні, які перебувають на обліку в контролюючих органах;

-доступ до Єдиного реєстру податкових накладних щодо складених ними чи їх контрагентами податкових накладних та/або розрахунків;

-коригування, а також перегляду та завантаження квитанцій за результатами обробки ПН/РК незалежно від програмного забезпечення, яким такі ПН/РК надсилались на реєстрацію в ЄРПН;

-сервіси системи електронного адміністрування ПДВ:

-доступ до інформації щодо розрахунку суми перевищення та результату порівняння даних податкової звітності з ПДВ та Єдиного реєстру податкових накладних;

-доступ до переліку операцій, зареєстрованих в СЕ А ПДВ,

-доступ до переліку всіх операцій з ПДВ-рахунком (тип транзакції, загальна сума поповнення рахунку, списання коштів з рахунку, заборгованість тощо)

-аналітичні сервіси системи автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування оцінки ступеня ризиків;

-перегляд розрахованих показники О (навантаження за останні 12 календарних місяців) та Р (сума ПДВ зазначена у зареєстрованих ПН/РК в ЄРПН у звітному періоді) в розрізі періодів,

-перегляд розрахованих показників Позитивної податкової історії (ГП11) платника податку за визначеними критеріями,

а також переглянути інформацію щодо відповідності платника ПДВ критеріям ризиковості.

 

Головне управління ДПС у Миколаївській області

 

Триває кампанія добровільного декларування

В Первомайській податковій інспекції відбулась чергова зустріч керівника з платниками, де були розглянуті основні аспекти проведення одноразового добровільного декларування та електронні сервіси Державної податкової служби.

Керівник, наголосив, що одноразове добровільне декларування доходів або так звана «податкова амністія» - це унікальна можливість на компромісних умовах легалізувати статки, з яких не сплачено податків.

За участь в декларуванні громадянин отримує ряд державних гарантій, зокрема в частині звільнення від відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства, і, головне - можливість без застереження використовувати задекларовані активи у майбутньому.

Крім того, серед позитивів, які гарантує держава за добровільне декларування статків, слід відзначити також те, що податкова служба не перевірятиме джерела походження задекларованих активів, а інформація про платників, яка надійде до податкової служби у рамках одноразового декларування, не буде передаватися правоохоронним органам.

Сергій Будурацький, акцентував увагу платників, що на сьогодні найпопулярнішим електронним сервісом Державної податкової служби є Електронний кабінет, який забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов'язків, визначених Податковим кодексом України (далі - Кодекс) та нормативно-правовими актами, що прийняті на підставі та на виконання Кодексу.

Повідомив, що в Електронному кабінеті створено комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю. Такий захист інформації забезпечено відповідно до вимог нормативно-правових актів у галузі технічного захисту інформації та засвідчено Атестатом відповідності, зареєстрованим в Адміністрації Держспецзв’язку.

Зазначив, що вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

На прикінці зустрічі проінформував , що одноразова декларація подається виключно в електроному вигляді через кабінет платника та надав відповіді на запитаня присутніх.

 

Про застосування реєстраторів розрахункових операцій

           Первомайська ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області нагадує, що суб’єкти господарювання, які підпадають під дію Закону України «Про застосування реєстраторів  розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування  та послуг» №265/95-ВР та Податкового кодексу України  та в яких виникає обов’язок  застосовувати реєстратор розрахункових операцій та/або програмний реєстратор розрахункових операцій,  можуть самостійно  вибрати  для здійснення розрахунків  за товари /послуги використання РРО або ПРРО, залежно від власних потреб.

        Зауважимо, що дія Закону №265/95-ВР поширюється на всіх СГ, господарські одиниці та представників чи уповноважених осіб СГ, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Використання ПРРО є дешевшим та простішим, оскільки він встановлюється  на  будь-який гаджет, що економніше, ніж придбання  традиційних касових апаратів та  їх обслуговування.

       Програмний РРО  передбачає виключно онлайн реєстрацію та онлайн передачу (отримання) даних до фіскального сервера контролюючого органу.

       Реєстрація ПРРО  проводиться на підставі заяви про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою №1-ПРРО ( J/F1316603).

       Передача даних до ДПС забезпечується  без залучення інформаційни хеквайєрів.

       Реєстрація ПРРО та  обмін документами між ПРРО та фіскальним сервером відбувається виключно  на підставі електронних документів з дотриманням вимог законів  у сфері електронного документообігу та використання електронних документів.

       У програмному РРО за запитом користувача можна автоматично створити Z-звіт (періодичний  звіт) засобами фіскального сервера або засобами ПРРО. 

      Суб’єкти господарювання  мають використовувати  лише переведені у фіскальний режим роботи ПРРО, зареєстровані  у Реєстрі програмних реєстраторів розрахункових операцій і  виключені з нього, з дотриманням порядку їх застосування.

      ПРРО реєструється шляхом присвоєння програмним забезпеченням фіскального сервера фіскального номера ПРРО із внесенням даних до Реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій.

      Про реєстрацію ПРРО суб’єкту господарювання направляється інформація у другій квитанції із зазначенням присвоєного під час реєстрації фіскального номера ПРРО.

      Суб’єкт господарювання, який зареєстрував ПРРО, подає Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа за формою J/F1391802 з інформацією про ідентифікатор ключа з сертифікату, який використовується для підпису, щодо того працівника, якому надані повноваження проводити розрахункові операції.

       Кожен кассир засвідчує проведення розрахункових операцій та передачу даних до фіскального сервера власним електронним  підписом.

      ПРРО може застосовуватись лише в тій господарській одиниці, дані про яку внесені до Реєстру щодо такого ПРРО.

      ДПС надає інформаційну підтримку СГ,  які використовують або мають намір використовувати ПРРО у центрах обслуговування платників податків та через Інформаційно-довідковий департамент ДПС.

Головний державний інспектор

Первомайської ДПІ Світлана ЧЕКРИЖОВА

 

Про одноразове добровільне декларування під час зустрічі з фізичними особами

           Головним державним інспектором Первомайської ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області Світланою Чекрижовою проведена зустріч з платниками податків на тему «Одноразове (спеціальне) добровільне декларування фізичними особами належних їм активів та сплата одноразового збору до бюджету», яке запроваджене з  1 вересня 2021 року.

            Під час зустрічі обговорювалися питання щодо об’єктів громадян, які можуть бути задекларовані, та за якими ставками вони оподатковуються. Звернуто увагу, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування відбувається шляхом подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації до Державної податкової служби України через приватну частину Електронного кабінету у розділі «Одноразова (спеціальна) добровільна декларація», а подати таку декларацію необхідно до 1 вересня 2022 року та  сплатити одноразовий збір необхідно протягом 30 календарних днів після подання декларації. При цьому, законом надано можливість розбити сплату суми одноразового збору на три роки, але розрахунок збору відбуватиметься за вищими ставками.

              «У декларації одноразового (спеціального) добровільного декларування не зазначається інформація про джерела набуття декларантом об’єктів. До того ж, після подачі одноразової (спеціальної) добровільної декларації та камеральної перевірки її контролюючим органом на предмет арифметичних помилок декларант має право її уточнити. Загалом декларування активів здійснюється виключно за бажанням громадянина, який має право на таке декларування. Реалізація таких законодавчих нововведень – це спосіб цивілізованої легалізації активів, які були приховані від оподаткування», - зауважила податківець.

Сплата ЄСВ та єдиного податку ФОП за грудень 2021 року

           Первомайська ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області доводить до відома платників податків, що згідно зі статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2020 року №1082-IX із змінами з 01 грудня 2021 року встановлено розмір мінімальної заробітної плати 6500 гривень, а отже змінюється і розмір єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове держане соціальне страхування (далі – ЄСВ).

            У зв’язку з цим для всіх фізичних осіб – підприємців, незалежно від обраної системи оподаткування, мінімальний розмір ЄСВ з 01 грудня 2021 року становить 1430,00 гривень (6500 х 22%).  Тобто у січні 2022 року за грудень слід буде сплатити 1430,0 гривень ЄСВ або за IV квартал (для тих ФО-П, що сплачують ЄСВ поквартально – 4070,0 гривень ЄСВ (1320 + 1320 + 1430). 

            Враховуючи розмір єдиного внеску (22%) та норми Закону «Про державний бюджет України на 2021 рік» максимальна величина бази нарахування єдиного внеску з грудня 2021 року становить 97500 гривень, або 15 розмірів мінімальної заробітної плати (6500 х 15). Оскільки єдиний внесок сплачується лише з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, яка встановлена законодавством, то максимальна сума єдиного внеску, яку можуть сплатити вказані платники єдиного внеску на місяць з 01 грудня 2021 року складає 21450 гривень. (97500 х 22%). 

             Підвищився з 01 грудня також розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік», який становить 2481 гривень, до 30 листопада 2021 року  він складав 2379 гривень.

              Суми єдиного податку у грудні 2021 року для ФО-П I та II рупп залишаться незмінними – 227 гривень та 1200 гривень відповідно.

Головний державний інспектор

Первомайської ДПІ Світлана ЧЕКРИЖОВА

Чи потрібно подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію, за об’єкти рухомого або нерухомого майна, які були отримані у спадок (подарунок) від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення?

     

        В Первомайській податковій інспекції відбулась зустріч з платниками щодо одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами.

      Світлана Чекрижова, зазначила, що скористатися одноразовим добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання об’єктів декларування чи на момент нарахування доходів, за рахунок яких були отримані об’єкти декларування, і які відповідно до Податкового кодексу чи були платниками податків.

     Звернула увагу, що оподаткування доходу, отриманого платником податку на доходи фізичних осіб в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок нерухомого або рухомого майна визначено ст. 174 ПКУ, відповідно до п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 якої за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.
     При цьому об’єкти дарування, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими Податковим кодексом для оподаткування спадщини.

   Наголосила, що особами, відповідальними за сплату податку до бюджету, є спадкоємці/обдаровані, які отримали спадщину/дарунок.

     Дохід у вигляді вартості успадкованого/отриманого у дарунок майна (у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації про майновий стан та доходи, крім спадкоємців, які отримали у спадщину/дарунок об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.
     На завершення зазначала, що у разі якщо об’єкти рухомого або нерухомого майна були отримані у спадок (подарунок) від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення, то подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію платнику податків не потрібно за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації.

 

Інтерв’ю заступника начальника ГУ ДПС у Миколаївській області Ольги Купчишиної щодо особливостей одноразового (спеціального) добровільного декларування

Як відомо, в Україні триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування, яка стартувала 1 вересня 2021 року. Під час цієї кампанії, громадяни мають можливість задекларувати активи, з яких раніше не були сплачені податки, та почати формувати свою податкову історію з «чистого аркуша».

Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об'єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об'єкти декларування, і які відповідно до Податкового кодексу України є чи були платниками податків.

Сьогодні запитаємо у заступника начальника Головного управління ДПС у Миколаївській області, хто ж може скористатись правом на одноразове спеціальне декларування своїх активів.

Отже, Ольго Анатоліївно, чи може взяти участь в одноразовому декларуванні громадянин, який в період з 2015 до 2016 року перебував на державній службі, а потім відкрив власну справу?

Відповідно до ПКУ декларантами не можуть бути особи, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів, що визначають чи визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції (крім тих, які претендували або претендують на зайняття посад, перебування на яких вимагає чи вимагало від особи подання відповідної декларації, та не були призначені або обрані на відповідні посади).

Отож, якщо фізична особа у період з 01 січня 2005 року перебувала на державній службі та подавала декларацію відповідно до законів, що визначають чи визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції, то така особа не може скористатися правом на одноразове декларування.

Чи можуть скористатись спеціальним декларуванням фізичні особи, які у період з 2005 року до 2010 року були депутатами сільських, районних та обласних рад?

Категорії посад в органах місцевого самоврядування визначено ст. 14 Закону № 2493, з якої випливає, що депутати місцевих рад не є посадовими особами органів місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, фізичні особи, які були депутатами місцевих рад у 2005 – 2010 роках та при цьому не займали посад в органах місцевого самоврядування, не одержували заробітну плату за рахунок державних коштів або за рахунок місцевого бюджету, а також не подавали або не мали подавати декларації відповідно до законів, що визначають чи визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції, можуть скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням.

Чи може скористатись правом на одноразове декларування особа, яка певний час займалась бізнесом і має кошти на валютному депозитному рахунку в банку?

Якщо фізична особа володіє коштами, які розміщені на депозитному (вкладному) банківському рахунку, з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування, то така особа має можливість задекларувати такі кошти шляхом подання Декларації та сплатити збір з одноразового добровільного декларування за відповідною ставкою.

Чи має право фізична особа подати спеціальну декларацію та задекларувати актив у вигляді права грошової вимоги за договором позики, що надана іншій фізичній особі за рахунок коштів, з яких не були сплачені податки?

Так. Фізична особа – резидент, яка має у власності актив у вигляді права грошової вимоги (кошти, позичені третім особам за договором позики), яке нотаріально посвідчене, може добровільно задекларувати зазначений актив шляхом подання декларації.

Хто із співвласників є декларантом об’єкта житлової нерухомості, який належить декільком фізичним особам на праві спільної сумісної власності без поділу на частки, а загальна площа такого об’єкта перевищує площу активів, що не декларуються?

Кожен із співвласників має право на декларування своєї частини об’єкта житлового нерухомого майна, придбаного за рахунок доходів, з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори, з урахуванням норм ЦКУ.

Ольго Анатоліївно, хотілось би дізнатись, які юридичні наслідки неподання одноразової (спеціальної) декларації тими особами, хто має на це право?

Особа, яка має право на одноразове декларування не скористується ним (тобто не подасть декларацію), така особа буде вважатися такою, що повідомила контролюючий орган про те, що станом на 31 серпня 2022 року (дату завершення періоду проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування):

- у власності такої фізичної особи відсутні активи, одержані (набуті) за рахунок доходів, з яких не сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори відповідно до податкового законодавства на момент нарахування (отримання) таких доходів, та/або

- про те, що склад та обсяг таких активів (тобто активів, одержаних (набутих) за рахунок доходів, з яких не сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори відповідно до податкового законодавства на момент нарахування (отримання) таких доходів) у власності такої фізичної особи перебуває в межах, зазначених у  ПКУ.

Наостанок хочеться запитати, чи є подання одноразової декларації фактом підтвердження переходу права на активи, які зазначаються у такій декларації?

Ні. Подання спеціальної декларації не є окремим спеціальним порядком офіційного визнання або підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на активи, щодо яких подається така Декларація.

Також додам, що одноразове декларування – це не легалізація злочинних активів.

Інтерв’ю заступника начальника Головного управління ДПС у Миколаївській області Ольги Купчишиної
«Про право на отримання податкової знижки»

Ольго Анатоліївно, під час спілкування з податковими органами завжди акцентується увага на важливості виконання платниками податків обов’язку щодо своєчасної та повної сплати податкових зобов’язань, і необхідності знання своїх прав. Сьогодні хотілось би більше дізнатись про права громадян, зокрема про право на отримання податкової знижки.

Так, питання дуже важливе і надзвичайно актуальне.

По-перше, пояснимо читачам, що податкова знижка – це сума витрат платника податку на оплату товарів, послуг резидента протягом звітного року, на яку зменшується загальний річний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати.

До витрат, які декларуються громадянами з метою отримання податкової знижки, належать:

сума коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення;

частина сплачених процентів за іпотечним житловим кредитом;

сума коштів або вартість майна перерахованих (переданих) у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям;

сума страхових платежів та пенсійних внесків, сплачених платником податку страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом тощо;

оплата допоміжних репродуктивних технологій;

оплата державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;

сума коштів, сплачених у зв'язку з переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива;

сума коштів у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, фактично сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи;

сплата коштів на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.

Чи визначені чинним законодавством умови або обмеження щодо отримання податкової знижки?

Так, це такі умови:

отримання доходу у вигляді заробітної плати. При цьому загальна сума податкової знижки не може перевищувати суми річної заробітної плати у поточному році;

витрати мають бути фактично здійснені та підтверджені документально (платіжними та розрахунковими документами, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами тощо). Такі документи обов’язково мають містити інформацію про вартість товарів (робіт, послуг) та строк їх продажу (виконання, надання);

– податкова знижка може бути надана виключно резиденту України, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має про це відмітку у паспорті;

– скористатися правом на нарахування податкової знижки можна лише за наслідками звітного податкового року. Таке право не продовжується та не переноситься на наступний рік, якщо громадянин не скористався своїм правом у встановлений строк.

Тобто отримати податкову знижку за витрати, понесені у 2020 році, можна тільки у 2021 році?

Так, оскільки право на отримання податкової знижки не переноситься на наступні роки, тому для отримання знижки за 2020 рік необхідно подати декларацію до 31 грудня 2021 року.

Яка процедура отримання податкової знижки?

Як вже говорилося раніше, платник податків подає до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку, податкову декларацію про доходи, отримані протягом минулого року.

Важливо, що для підтвердження права на податкову знижку платник податків повинен надати до декларації копії первинних документів, зокрема, але не виключно: платіжні та розрахункові документи (квитанції, платіжні доручення, прибуткові ордери тощо), договір на надання даної послуги (роботи, товару) (за наявності), документи, що дозволять ідентифікувати платника податків та членів сім’ї першого ступеня споріднення (якщо задекларовано право на податкову знижку по навчанню або страхуванню члена сім’ї першого ступеня споріднення). 

Оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого ПКУ.

В який спосіб подається декларація? Чи обов’язково особисто відвідувати податкову інспекцію?

Платники можуть подати декларацію в один із таких способів:

особисто або уповноваженою на це особою;

також можна надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, але не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання декларації;

засобами електронного зв'язку в електронній формі. До речі, останній спосіб, в умовах карантинних обмежень, є найбільш зручним та безпечним способом спілкування з податковими органами.

Також хочу наголосити, що, звернувшись до ДПІ, платники можуть дізнатись відповіді на запитання щодо порядку отримання податкової знижки.

Ольго Анатоліївно, проінформуйте, скільки ж громадян вже скористались правом на податкову знижку?

Станом на 01 грудня 2021 року декларації про майновий стан і доходи, отримані у 2020 році,  для отримання податкової знижки подали 2173 громадянина. До повернення з бюджету декларанти визначили 6,4 млн грн. Протягом 2020 року правом на податкову знижку скористалися 2100 громадян, які задекларували до повернення 5,5 млн грн.

Середня сума податку на доходи фізичних осіб, що була заявлена в 2021 році до повернення з бюджету у зв’язку із використанням права на податкову знижку, на одну особу складає 2,9 тис грн. У 2020 році цей показник становив 2,6 тис грн.

Отже, як бачимо, все більше громадян використовують це право. Я звертаюсь до платників податків – не зволікайте, у разі необхідності звертайтесь до контролюючих органів за консультаціями, подавайте декларацію та отримуйте кошти, які підлягають поверненню.

Сервіс ДПС «Електронний кабінет» - це зручно, швидко та ефективно!

Головне управління ДПС у Миколаївській області запрошує до  користування  Електронним кабінетом – сервісом, призначенням якого є надання платнику податків можливості реалізувати свої обов’язки та права у сфері оподаткування в режимі on-line.

Для ознайомлення користувачів з роботою Електронного кабінету функціонує розділ «Допомога», який є доступним як у відкритій так і у приватній частині кабінету. Даний розділ детально ознайомить користувача із роботою Е-кабінету та кожним із його сервісів.

Електронний кабінет складається із двох функціональних частин:   

відкрита (загальнодоступна)

та приватна (особистий кабінет).

Усі користувачі без використання кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) мають доступ до відкритої (загальнодоступної) частини Електронного кабінету.

Вхід до приватної частини (особистого кабінету) здійснюється після проходження  користувачем електронної  ідентифікації онлайн:

- з використанням КЕП будь-якого акредитованого центру сертифікації ключів – кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг,

- Інтегрованої системи електронної ідентифікації - id.gov.ua (MobileID та BankID),

- за допомогою мобільного застосунку «Дія».

На сьогодні в Електронному кабінеті найчастіше використовуються сервіси щодо:

доступу до загальнодоступних реєстрів,

доступу до особистої інформації (реєстраційних та облікових даних),

пошуку фіскального чека,

створення, перевірки та направлення в електронному вигляді податкової та статистичної звітності, звіту щодо сум нарахованого ЄСВ, запитів на отримання інформації, заяв на реєстрацію платником окремих податків, заяв на отримання довідки про відсутність заборгованості, скарг на рішення Комісії ДПС про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН;

сервісів систем електронного адміністрування ПДВ, реалізації пального та спирту етилового, доступу до даних Єдиного реєстру податкових накладних, Єдиного реєстру акцизних накладних, реєстрації податкових та акцизних накладних та/або розрахунків коригування відповідно в ЄРПН та ЄРАН;

сервісів для фізичних осіб-громадян (подання декларації про майновий стан і доходи; отримання відомостей про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб (ДРФО));

подання заяв для реєстрації або внесення змін у ДРФО).

У відкритій частині Електронного кабінету користувачі мають можливість отримувати інформацію, яка відповідно до законодавства є відкритою та підлягає оприлюдненню. Через відкриту (загальнодоступну) частину Електронного кабінету платник має можливість:

скористатися інформацією загальнодоступних реєстрів (дані про взяття  на облік платників податків; дані реєстру платників ПДВ; дані реєстру страхувальників; дані реєстру платників єдиного податку; дані реєстру платників акцизного податку з реалізації пального; дані реєстру неприбуткових установ та організацій тощо);

пошуку фіскального чека, який дозволяє покупцям здійснювати пошук чеків, що формуються традиційними реєстраторами розрахункових операцій, та електронних чеків, створених новітніми системами;

пошуку марки акцизного податку, який надає можливість перевірити легальність походження алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

перегляду зацікавленими особами довідок про відсутність заборгованості; ознайомлення з бланками податкової звітності;

отримання інформації про граничні терміни сплати податків, зборів,

обов’язкових платежів;

отримання контактів і адрес діючих центрів обслуговування платників; ознайомлення з новинами ДПС;

ознайомлення з інструкцією користувача.

Вхід до приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету здійснюється після проходження електронної ідентифікації залежно від типу підпису платника:

керівником підприємства - директором, особою, що має право підпису (за даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань),

бухгалтером (до поданої до ДПС заяви за ф. 1-ОПП),

уповноваженою особою платника, якій делеговано право підпису податкових накладних, сервісних запитів, операцій та транзакцій системи

електронного адміністрування ПДВ (СЕА ПДВ) та системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (СЕА РПСЕ) тощо;

фізичною особою.

Також надана можливість входу до Електронного кабінету посадових (уповноважених) осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів, підприємств та організацій після проходження електронної ідентифікації з використанням електронного підпису, отриманого такими посадовими особами для виконання прав та обов’язків, покладених на них відповідними органами, в якості «посадової особи» або «фізичної особи».

У приватній частині (особистому кабінеті) Електронного кабінету, крім сервісів відкритої частини будь-яким платникам надано можливість:

доступу до особистої інформації (реєстраційних та облікових даних) з можливістю її вивантаження у форматі pdf та xls,

доступу та контролю за станом розрахунків з бюджетом; електронного листування з органами ДПС;

надсилання в електронному вигляді листів, запитів на отримання інформації, заяв на реєстрацію платником окремих податків, заяв на отримання довідки про відсутність заборгованості;

створення, перевірки та направлення в електронному вигляді податкової та статистичної звітності, звіту щодо сум нарахованого ЄСВ та перегляду процесу створення та подання її;

перегляд раніше поданої звітності незалежно від способу її подання, включаючи звіти, подані на паперових носіях;

доступ до квитанцій щодо приймання та обробки податкової звітності, інформаційних повідомлень, кореспонденції тощо, надісланої користувачу Е- кабінету, та доступ до надісланих користувачем електронних документів;

використання АРІ функціоналу Електронного кабінету (подання звітності, заяв, запитів та реєстрація податкових та акцизних накладних; передача банкам інформації про відкриття/закриття рахунків; фіскалізації чеків та передачі Z-звітів; вивантаження інформації з реєстрів ДПС, стану розрахунків з бюджетом).

 

Головне управління ДПС у Миколаївській області

 

Що варто знати про одноразове (спеціальне) добровільне декларування

Фахівці Первомайської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Миколаївській області систематично проводять зустрічі з платниками податків на тему одноразового добровільного декларування. В ході зустрічей керівник податкової Сергій Будурацький наголошує, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування це окремий порядок декларування фізичною особою належних їй грошових коштів, майна та майнових прав, які відповідають таким критеріям:

розміщені на території України та/або за її межами;

були одержані/набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні;

з яких не були сплачені податки і збори, або сплачені не в повному обсязі;

які не були задекларовані протягом будь-якого з податкових періодів до 1 січня 2021 року.

Отже, добровільному декларуванню підлягають не всі грошові активи фізичної особи, майно/майнові права, а лише ті, які відповідають вказаним критеріям. Тож якщо грошові кошти, майно чи майнові права, отримані легально і при їх отриманні було сплачено відповідні податки чи збори, то додатково декларувати їх непотрібно.

Період добровільного декларування триває лише рік — з 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року.

За більш детальною інформацією звертатися за телефоном (05161)7-51-78, або особисто звернутися до працівників ЦОП Первомайської державної податкової інспекції за адресою: м. Первомайськ, вул..Театральна,18.

Також повідомляємо, що на вебпорталі ДПС ведеться рубрика запитання-відповіді щодо одноразового добровільного декларування, яка знаходиться за посиланням: Державна податкова служба України

Обережно шахраї!
Активізувалися псевдоподатківці та вимагають гроші

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що виявлено непоодинокі випадки вимагання невідомими особами грошових коштів від суб’єктів підприємницької діяльності.

Шахраї телефонують начебто від імені керівника Первомайської ДПІ та вимагають гроші для залагодження питань щодо «перевірок», чи на якісь інші потреби.

Будьте обережні та не піддавайтесь провокаціям. Якщо ж траплятимуться (чи були) такі телефонні дзвінки, не замовчуйте факти, негайно телефонуйте на Антикорупційний сервіс ДПС України «Пульс» за тел. 0-800-501-007

Адміністрація Первомайської ДПІ

У Центрі обслуговування платників Первомайської ДПІ протягом січня – жовтня 2021 року
надано майже 9,3 тисяч адміністративних послуг

Первомайська державна податкова інспекція Головного управління ДПС у Миколаївській області інформує.

За січень – жовтень 2021 року фахівцями Центру обслуговування платників Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області всього надано 9244 адміністративних послуг. Найчастіше платники податків звертаються за наступними послугами:

- видача картки платника податків, внесення до паспорта громадянина України (у формі книжечки) даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з державного реєстру фізичних осіб – платників податків – 3316;

- видача відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків – 3200.

На теперішній час, згідно розпорядчих документів Головного управління ДПС у Миколаївській області, обмежено режим відвідування Центру обслуговування платників.

За таких обставин рекомендуємо платникам використовувати електронні сервіси ДПС, які забезпечують дистанційні комунікації з податковими органами та сприяють економії часу.

Триває співпраця податківців з територіальними громадами

В приміщенні податкової, 26.10.2021 року відбулася робоча зустріч начальника Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області Сергія Будурацького, фахівців податкової з представниками Камяномостівської та Мигіївської ОТГ , під час якої обговорювалось питання щодо сприяння залученню платників податків, які зареєстровані на території ОТГ, до користування електронними сервісами ДПС, використання Електронного кабінету територіальної громади, дотримання фінорганами термінів погодження електронних висновків.

В ході зустрічі Сергій Будурацький наголосив, що одним з пріоритетних напрямків роботи податкових органів є співпраця та взаємодія з територіальними громадами, тому спільними зусиллями необхідно вирішувати питання , що стосуються адміністрування та надходження місцевих податків і зборів до бюджетів територіальних громад та обговорила питання щодо сприяння працівниками ОТГ залученню платників податків, які зареєстровані на території ОТГ, до користування електронними сервісами ДПС.

державний інспектор Світлана Чекрижова розповіла про переваги сплати податків і зборів інших платежів, єдиного внеску через єдиний рахунок . Також фахівець зазначила, що з 1 січня 2021 року Державна податкова служба України запровадила електронне інформування органів місцевого самоврядування. Так, фінансові органи територіальних громад через ІТС «Електронний кабінет» мають можливість щомісячно отримувати звітність в розрізі джерел доходів та звітність в розрізі платників податків - юридичних осіб, про суми нарахованих та сплачених податків та/або зборів, суми податкового боргу та надмірно сплачених до місцевих бюджетів податків та/або зборів на відповідних територіях.

Наприкінці зустрічі начальник Первомайського відділу податків і зборів з фізичних та проведення камеральних перевірок Вікторія Заніздра розповіла, що з 1 вересня 2021 року стартувала кампанія одноразового декларування, яка передбачена Законом України від 15 червня 2021 року № 1539 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету». Одноразове (спеціальне) добровільне декларування - це окремий порядок декларування фізичною особою належних їй грошових коштів, майна та майнових прав, які відповідають таким критеріям:

розміщені на території України та/або за її межами;

були одержані/набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні;

з яких не були сплачені податки і збори, або сплачені не в повному обсязі;

які не були задекларовані протягом будь-якого з податкових періодів до 1 січня 2021 року.

Отже, добровільному декларуванню підлягають не всі грошові активи фізичної особи, майно/майнові права, а лише ті, які відповідають вказаним критеріям. Тож якщо грошові кошти, майно чи майнові права, отримані легально і при їх отриманні було сплачено відповідні податки чи збори, то додатково декларувати їх непотрібно.

Період добровільного декларування триває лише рік — з 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року.

Чергова зустріч щодо вивчення резервів наповнення місцевого бюджету

На базі Первомайської ДПІ відбулась робоча зустріч фахівців податкової інспекції з представником Первомайської міської ради – начальником відділу внутрішнього аудиту Інною Остапенко з питань наповнення бюджету Первомайської міської територіальної громади. В ході зустрічі були обговорені актуальні питання щодо оформлення належним чином користування землею та своєчасного перерахування відповідних податків, проведення роботи в частині погашення податкового боргу по місцевих податках та зборах.

Крім того зупинились на можливості щомісячного отримання фінансовим відділом Первомайської ОТГ звітності в розрізі джерел доходів та звітності в розрізі платників податків – юридичних осіб про суми нарахованих та сплачених податків та/або зборів, суми податкового боргу та надмірно сплачених до місцевих бюджетів податків та/або зборів на території громади.

Не оминули увагою і питання проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету.

Зустріч пройшла у форматі конструктивного діалогу. За підсумками зустрічі було узгоджено активізувати взаємодію і подальшу співпрацю в напрямку вивчення резервів наповнення місцевого бюджету.

Первомайські податківці провели чергову робочу зустріч з представниками Синюхобрідської ОТГ

         Співпраця з представниками сільських та селищних рад триває і надалі. Так, нещодавно проведено чергову робочу зустріч керівника Первомайської ДПІ Сергія Будурацького  з заступником голови Синюхобрідської ОТГ Сергієм Бондаренкоза участю фахівців Первомайської ДПІ.

         Основними питаннями, які обговорювалися на заході, були питання пошуку додаткових ресурсів наповнення місцевих бюджетів. Зокрема, залученню до декларування громадян, які надають послуги з обробітку ґрунту, збору врожаю тощо, в тому числі на власній сільськогосподарській техніці та залучення до декларування громадян, які одноосібно обробляли власні земельні ділянки (паї) загальною площею понад 2 га та отримували доходи від продажу власної сільськогосподарської продукції.

         З територіальною громадою проводилась роз’яснювальна робота щодо можливості самостійного контролю за нарахуванням та сплатою податків, користуючись електронними сервісами ДПС. Головний державний інспектор Світлана Чекрижова  розповіла про переваги сплати податків і зборів інших платежів, єдиного внеску через єдиний рахунок, переваги подання звітності в електронному вигляді, проінформувала присутніх, що в центрі обслуговування платників Первомайської ДПІ обладнане спеціальне робоче місце, де платник може вільно скористатись комп’ютером та подати податкову звітність в електронному вигляді.

           Піднімалося на заході і питання одноразового добровільного декларування. Начальник Первомайського відділу податків і зборів з фізичних та проведення камеральних перевірок  Вікторія Заніздра акцентула увагу, що з 1 вересня 2021 року громадяни України матимуть право задекларувати активи, з яких не були сплачені податки, та таким чином легалізувати їх. Ця можливість надана нормами закону про проведення одноразового добровільного декларування. Роз’яснила основні норми та положення закону та надала друковану продукцію.

          На всі поставлені питання були надані обґрунтовані відповіді.

Як перейти на Єдиний рахунок для сплати податків?

Головне управління ДПС у Миколаївській області нагадує, що порядок функціонування єдиного рахунка затверджено постановою КМУ від 29.04.2020 № 321 згідно ст. 35-1 Податкового кодексу України (чинні з 01.01.2021).

За бажанням платник податків може використовувати такий рахунок для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків і зборів, ЄСВ та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, заборгованості з інших платежів.

Для цього необхідно подати повідомлення про використання єдиного рахунку в електронній формі через «Електронний кабінет».

Платник один раз протягом календарного року має право повідомити про використання або про відмову від використання єдиного рахунку.

Єдиний рахунок не може використовуватися платником для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з ПДВ, акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а також для сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями.

Щоб перейти на Єдиний рахунок, необхідно здійснити 3 кроки:

1. через «Електронний кабінет» подати «Повідомлення про використання єдиного рахунку» за формою J/F 1307001;

2. отримати квитанцію про включення до Реєстру платників, які використовують єдиний рахунок;

3. надати до обслуговуючого банку розрахункові документи із зазначенням реквізитів єдиного рахунку на загальну суму без визначення одержувачів або з визначенням одержувачів.

Платники, які не подали Повідомлення J/F 1307001, продовжують сплачувати платежі безпосередньо на бюджетні/небюджетні рахунки.

У режимі «Єдина картка платника» пункту меню «Єдиний рахунок» ІТС «Електронний кабінет» платникам надана можливість в актуальному стані переглянути інформацію про рух коштів на єдиному рахунку для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків, зборів, інших платежів та ЄСВ.

Нагадуємо, що спілкуватися з Податковою службою та отримувати більше цікавої інформації можна дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX», на сторінках у мережі Facebook – www.facebook.com/TaxUkraine (сторінка ДПС України) та www.facebook.com/tax.mykolaiv (сторінка ГУ ДПС у Миколаївській області).

Головне управління ДПС у Миколаївській області

Базу знань ДПС доповнено новою тематикою

Первомайська ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, що у ДПС для формування, обміну та управління податковими знаннями функціонує База знань, яка сьогодні містить понад 11 тисяч відповідей на запитання, які структуровані за напрямками щодо застосування норм податкового законодавства, єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

З метою розгляду важливих питань щодо реалізації вимог Закону України від 15 червня 2021 року № 1539-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належним їм активів та сплати одноразового збору до бюджету», Базу знань було доповнено новою тематикою «Збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування».

Скористатись Базою знань можливо у вільному доступі через вебпортал ДПС (вкладка «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» на головній сторінці) або безпосередньо через пошукову систему в інтернет-мережі на сайті «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» чи за посиланням https://zir.tax.gov.ua.

Також на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДПС крім запитань-відповідей можна ознайомитись із:

- ставками податків та зборів;

- податковим календарем;

- актуальними відповідями на запитання з якими інші платники податків звертаються до Контакт-центру ДПС;

- приєднатися до сервісу отримання інформації про останні зміни в податковому законодавстві

- отримати інформаційно-довідкові послуги від Контакт-центру ДПС, скориставшись переходом у Viber чи Telegram;

- ознайомитись із переліком адміністративних послуг;

- отримати інформацію про Центри обслуговування платників, та багато іншого.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс налічує понад 3 млн користувачів. Відгуки щодо роботи ресурсу можна надіслати на адресу: idd@tax.gov.ua.

Базу знань ДПС доповнено новою тематикою

Первомайська ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, що у ДПС для формування, обміну та управління податковими знаннями функціонує База знань, яка сьогодні містить понад 11 тисяч відповідей на запитання, які структуровані за напрямками щодо застосування норм податкового законодавства, єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

З метою розгляду важливих питань щодо реалізації вимог Закону України від 15 червня 2021 року № 1539-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належним їм активів та сплати одноразового збору до бюджету», Базу знань було доповнено новою тематикою «Збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування».

Скористатись Базою знань можливо у вільному доступі через вебпортал ДПС (вкладка «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» на головній сторінці) або безпосередньо через пошукову систему в інтернет-мережі на сайті «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» чи за посиланням https://zir.tax.gov.ua.

Також на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДПС крім запитань-відповідей можна ознайомитись із:

- ставками податків та зборів;

- податковим календарем;

- актуальними відповідями на запитання з якими інші платники податків звертаються до Контакт-центру ДПС;

- приєднатися до сервісу отримання інформації про останні зміни в податковому законодавстві

- отримати інформаційно-довідкові послуги від Контакт-центру ДПС, скориставшись переходом у Viber чи Telegram;

- ознайомитись із переліком адміністративних послуг;

- отримати інформацію про Центри обслуговування платників, та багато іншого.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс налічує понад 3 млн користувачів. Відгуки щодо роботи ресурсу можна надіслати на адресу: idd@tax.gov.ua.

ПОВАТКОВА ВІДПОВІДАЄ ЗАПИТАННЯ

Який строк сплати збору з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації?

Сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування (далі – Збір) здійснюється декларантом протягом 30 календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації (далі – Декларація).
У разі вибору декларантом у межах одноразового (спеціального) добровільного декларування ставки Збору, що передбачає сплату такого платежу трьома рівними частинами, сплата Збору здійснюється декларантом: першого платежу – протягом 30 календарних днів з дати подання Декларації; другого платежу – до 01 листопада 2023 року; третього платежу – до 01 листопада 2024 року.

Робоча зустріч щодо одноразового декларування

В приміщенні податкової відбулась робоча зустріч начальника Первомайської ДПІ Сергія Будурацького з представниками бізнесу.

Під час зустрічі Сергій Будурацький довів до присутніх норми Закону України від 15 червня 2021 року № 1539-ІX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».

Керівник детально розповів, що в спеціальній декларації необхідно зазначити активи, які знаходяться на території України або за її межами, зокрема, валютні цінності та права грошової вимоги, рухоме і нерухоме майно, цінні папери, частки у майні юридичних осіб, інші активи. Щодо коштів у готівковій формі, то їх необхідно спершу розмістити на спецрахунок в банківській установі, а потім задекларувати.

Із задекларованих активів необхідно сплатити 2,5% від вартості державних облігацій України, 5% вартості валютних цінностей на рахунках у банках в Україні, а також інших активів, що знаходяться в Україні та 9% вартості валютних цінностей та інших активів, що знаходяться за кордоном.

норми законодавства передбачають можливість сплати узгодженого зобов’язання трьома рівними частинами. Але тоді ставки збору будуть вищими – 3%, 6% та 11,5% відповідно.

Як наголосиі посадовець, спеціальна декларація подається громадянами виключно в електронному вигляді. Тому наявність чи необхідність отримання ключа цифрового підпису стає першочерговим завданням для фізичної особи, яка матиме намір скористатись одноразовим декларуванням.

На завершення Сергій Будурацький, розповів про терміни сплати збору. Зокрема, після подання спеціальної декларації, сплатити зобов'язання необхідно протягом 30 календарних днів. У разі сплати спеціального збору трьома рівними частинами, першу частину заявник сплачує протягом 30 календарних днів з дати подання спецдекларації, другу частину − до 1 листопада 2023 року, а третю частину − до 1 листопада 2024 року.

Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Заповнення Додатка 1 до Податкової декларації платника єдиного податку – ФОП в разі призначення пенсії

 

            Первомайська ДПІ  ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що у разі призначення пенсії фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої – третьої груп подають протягом року Податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – Декларація) з типом форми «Звітна» та додатковою позначкою «Довідково», у складі якої формується додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 1), який заповнюють таким чином:

- у заголовній частині в комірці 01 «Звітна» та в комірці 04 «Довідково» проставляється позначка «Х»;

- у розд. 1 вказується реєстраційний номер облікової картки платника податків з врахуванням примітки 4 до Додатка 1;

- у розд. 2 – серія (за наявності) та номер паспорта для ідентифікації платника єдиного внеску у Пенсійному фонді України з врахуванням примітки 5 до Додатка 1;

- у розд. 3 – прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);

- у розд. 4 в полі «Податковий (звітний) період» проставляється позначка «Х» поруч з відповідним звітним періодом та зазначається номер календарного місяця (вказується арабськими цифрами від 1 до 12), в якому подається Додаток 1;

- у розд. 5 «Тип форми» в полі «призначення пенсії» проставляється позначка «Х»;

- розд. 6 «Дата державної реєстрації припинення» не заповнюється;

- у розд. 7 вказується основний код економічної діяльності за КВЕД згідно з реєстраційними документами;

- у розд. 8 – період перебування фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування, як платника єдиного внеску – зазначається період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дати формування заяви на призначення пенсії та код категорії застрахованої особи;

- рядки та графи у розд. 9 обов’язково заповнюються в розрізі місяців за період, визначений у розд. 8, де у графі 2 відображається самостійно визначена сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, нарахованого доходу застрахованих осіб, а у графі 4 обчислюються суми нарахованого єдиного внеску. Загальна сума нарахованого єдиного внеску за звітний період зазначається у рядку «Усього» графи 4.

      При цьому тип Додатка 1 «Уточнююча» для призначення пенсії не застосовується.

     Докладніше в ЗІР http://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques (категорія 107.01.07)

Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»

Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Які активи можуть бути об’єктами добровільного декларування

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує платникам що наразі триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету.

Об’єктами добровільного декларування можуть бути активи фізичної особи, що належать декларанту на праві власності, в тому числі на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності і знаходяться на території України або за її межами станом на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації. До таких активів належать, зокрема валютні цінності (банківські метали, крім тих, що не розміщені на рахунках, національна валюта (гривня) та іноземна валюта, крім коштів у готівковій формі, та права грошової вимоги (у тому числі депозит (вклад), кошти, позичені третім особам за договором позики), оформлені у письмовій формі з юридичною особою або нотаріально посвідчені у разі виникнення права вимоги декларанта до іншої фізичної особи, рухоме та нерухоме майно.

Одноразове декларування є виключно добровільним і громадяни повинні самостійно прийняти рішення щодо нього, при цьому у випадку декларування таких активів, декларант звільняється від будь-якої відповідальності.

На офіційному вебпорталі ДПС України (банер «Одноразове добровільне декларування») розміщено покрокову інструкцію подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації та зразкові приклади її заповнення.

Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування

 

            Первомайська ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області інформує, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування триватиме рік і тому є час розібратися з питаннями, які виникають у громадян. Процедура подання декларацій стосується не всіх платників податків, вона є добровільною, тож, якщо у громадян немає в ній потреби, ніхто не примушуватиме її проходити.

           Звертаємо увагу, громадяни України, які мають активи, що не були оподатковані належним чином, можуть добровільно пройти одноразове (спеціальне) декларування, сплатити одноразовий збір та легалізувати такі активи. Податкова амністія розповсюджується, зокрема, на такі активи у вигляді грошових коштів, валютних цінностей, цінних паперів, рухомого та нерухомого майна в Україні та закордоном.

            Ця можливість надана нормами Закону України від 15.07.2021 № 1539-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».

           Декларування активів здійснюється виключно за бажанням громадянина, який має право на таке декларування.

          Декларація подається до Державної податкової служби України безпосередньо платниками через Електронний кабінет. В Електронному кабінеті забезпечено автоматичне заповнення платіжного доручення на підставі даних платника, інформації про бюджетні рахунки.

          До подання одноразової декларації платник має розмістити кошти в національній або іноземній валютах на спеціальному рахунку, що може бути відкритий в банках України.

          У добровільній декларації не потрібно буде вказувати інформацію про джерела походження задекларованих активів.

          Щодо задекларованих активів, з яких громадянин сплатить збір, держава гарантуватиме йому звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства.

Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Платникам розповіли про переваги податкової амністії

Начальник Первомайської ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області Сергій Будурацький провів зустріч з платниками щодо застосування одноразового добровільного декларування.

В ході зустрічі присутніх повідомили, що нещодавно прийнятим Законом України від 15 червня 2021 року № 1539-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» особам надана можливість легалізувати майно і статки.

Закон № 1539-IX дозволяє з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року провести одноразове добровільне декларування активів осіб, які ухилялися від сплати податків, що дасть можливість вільно розпоряджатися майном, уникаючи санкцій. Для цього потрібно подати декларацію та сплатити збір, розмір якого залежить від розміщення активів. Найменша ставка складає 2,5 відсотка – вона стосуватиметься тих, хто має облігації внутрішньої державної позики. Трохи більше – 5 відсотків, доведеться сплатити за майно чи кошти, розміщені в Україні. Найвища ставка передбачена для власників активів за кордоном – 9 відсотків.

Також, нормами Закону № 1539-IX передбачено можливість сплати збору трьома рівними частинами, але за більш вищими ставками – максимум 11,5 відсотка. На сьогодні це набагато менше від передбачених 18 відсотків податку на доходи фізичних осіб та 1,5 відсотка військового збору.

Так, пунктом 3 проєкту Порядку подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації передбачається, що одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається в електронній формі засобами електронного зв’язку через електронний кабінет з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Чи потрібно придбавати ліцензію на сидр та перрі?

Сидр та перрі належать до алкогольних напоїв, тому плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі ними (без додання спирту) справляється щоквартально рівними частками та зараховується до місцевих бюджетів

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додання спирту) становить 780 грн на кожне місце торгівлі незалежно від його територіального розташування.

Норми встановлені ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» зі змінами та доповненнями.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством (частина двадцять восьма ст. 15 Закону № 481).

Алкогольні напої – це продукти, зокрема, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відс. об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД (ст. 1 Закону № 481).

Підпунктом 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України сидр та перрі (без додання спирту) з УКТ ЗЕД 2206 00 31 00, 2206 00 51 00, 2206 00 81 00 виділено в окрему позицію «Сидр та перрі (без додання спирту)» та віднесено до товарної позиції 2206 «Інші зброджені напої».

Таким чином, сидр та перрі належать до алкогольних напоїв, тому плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додання спирту) справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством.

 

Чи потрібно подавати добровільну декларацію з нульовими значеннями?

ДПСУ розповідає, що відповідно до п. 1 підрозд. 9-4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою, визначеною п. 3 підрозд. 9-4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, належних їй активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 01 січня 2021 року.

При цьому об’єктами одноразового (спеціального) добровільного декларування можуть бути визначені пп. 14.1.280 і 14.1.281 ПКУ активи фізичної особи, що належать декларанту на праві власності (в тому числі на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності) і знаходяться (зареєстровані, перебувають в обігу, є на обліку тощо) на території України та/або за її межами станом на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації (далі – Декларація) (п. 4 підрозд. 9-4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Крім того, пп. 6.1 п. 6 підрозд. 9-4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено, що в Декларації відображається, зокрема, така інформація (дані):

відомості про об’єкти декларування, визначені пп. «а» п. 4 підрозд. 9-4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, в обсязі, достатньому для ідентифікації кожного з них;

відомості про об’єкти декларування, визначені пп. «б» – «е» п. 4 підрозд. 9-4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, із зазначенням інформації, що дає змогу їх ідентифікувати;

самостійно визначена декларантом у національній валюті база для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування (далі – Збір);

ставка та сума Збору.

Враховуючи викладене, Декларація подається фізичною особою у випадку наявності у такої особи активів, які були придбані за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування, а отже у разі відсутності таких активів подавати зазначену Декларацію з нульовими значеннями фізична особа не зобов’язана.

 

Робоча зустріч з платниками податків району

Начальник Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області Сергій Будурацький взяв участь в робочій зустрічі з керівниками фермерських господарств, фізичними особами-підприємцями та громадянами району, яка відбулася в Первомайській районній раді.

Під час зустрічі обговорювались важливі питання адміністрування податків і зборів до бюджетів усіх рівнів. З метою розширення бази оподаткування шляхом залучення наявних резервів звернули увагу на необхідність проведення інвентаризації площ земельних ділянок в розрізі категорій земель, належної організації роботи щодо обліку землевласників та землекористувачів, які є платниками плати за землю.

Виступ керівника податкової служби стосувався питань податкової амністії, запровадженої Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».

З 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року фізичні особи мають право добровільно задекларувати належні їм активи, розміщені на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року.

Також Сергій Бдурацький наголосив на обов’язковій реєстрації суб’єктами господарювання найманих осіб та оплаті праці у розмірі не менше мінімальної заробітної плати.

Для роботодавця наслідками використання найманої праці без належного оформлення є застосування фінансових санкцій. Працівник, будучи неофіційно працевлаштованим, позбавлений права на гідні умови праці, захист від незаконного звільнення, права на визначену законодавством тривалість робочого часу і відпочинку, соціального страхування у разі втрати працездатності, і як наслідок права на пенсійне забезпечення.

На закінчення Сергій Будурацький запросив всіх, хто бажає скористатись правом на одноразове добровільне декларування, звертатись до ДПІ для отримання роз’яснень і консультацій.

 

Про одноразове добровільне декларування

Нещодавно фахівці Первомайської ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області провели зустріч з колективом Первомайського відділення Приватбанка на тему «Інформування громадськості з питань подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації фізичними особами».

Під час зустрічі Світлана Чекрижова звернула увагу співробітників банку та клієнтів, що з 1 вересня 2021 року громадяни мають право легалізувати своє майно та статки. Це може бути нерухомість, валюта або цінні папери, при придбанні або отриманні яких не сплачувалися податки.

Для цього необхідно зробити лише два кроки – надати до Державної податкової служби України декларацію в електронному вигляді та сплатити до бюджету одноразовий збір у розмірі від 2,5 до 9 відсотків. Це є значно нижчим, ніж встановлені податки, наприклад, податок на доходи фізичних осіб, який сьогодні складає 18 відсотків.

Також було наголошено, що громадяни, які скористаються правом подати одноразову добровільну декларацію та із задекларованих активів сплатять збір, держава гарантуватиме їм звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства.

На всі поставленні питання у ході зустрічі були надані вичерпні відповіді та роз’яснення в межах чинного законодавства України.

 

Робоча зустріч керівником ОТГ

Нещодавно начальником Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області Сергієм Будурацьким було проведено зустріч з заступником голови Синюхобрідської ОТГ Валентиною Любченко з метою залучення фізичних осіб до кампанії одноразового (спеціального) добровільного декларування активів громадян.

У ході зустрічі очільник ДПІ зазначив, що проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб відбуватиметься з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року та є правом, а не обов’язком громадянина. Виключно за власним бажанням особа може задекларувати свої активи, які раніше не були оподатковані.

Також було доведено інформацію за якими ставками оподатковуватимуться задекларовані активи під час одноразового декларування, які активи можуть бути задекларовані, хто зобов’язаний задекларувати свої активи та інші питання, які були цікаві присутнім.

«Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами встановлено, що одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається декларантом виключно в електронній формі», - підкреслив начальник податкової інспекції.

Заступнику голови було надано листівки з QR- кодами, тематичні матеріали для розміщення на стендах та місцях масового скупчення людей.

Сергій Будурацький запросив всіх, хто бажає скористатись правом на одноразове добровільне декларування, звертатись до ДПІ для отримання роз’яснень і консультацій.

 

Роз’яснення громадськості щодо одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами

Під час зустрічі начальника Первомайської ДПІ Сергія Будурацького з головою Мигіївської територіальної громади Базалук Володимиром 07.09.2021 року обговорювалось питання щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».

«Одноразове добровільне декларування доходів є правом, а не обов’язком громадянина. Виключно за власним бажанням декларуються активи, які раніше не були оподатковані, але, якщо особа вже виявила таке бажання, фахівці податкової максимально ефективно та доступно усе роз’яснять, щоб не виникало ніяких питань та незручностей», – підкреслив представник ДПС.

Сергій Будурацький деталізував, що з 1 вересня 2021 року та до 1 вересня 2022 року громадяни мають право легалізувати своє майно та статки.

«Це можуть бути валютні цінності (крім коштів у готівковій формі), цінні папери, рухоме і нерухоме майно, в тому числі об'єкти незавершеного будівництва, частки (паї) у майні юридичних осіб, розміщені як в Україні, так і за кордоном, які були придбані до 1 січня 2021року та в момент їхнього отримання підлягали оподаткуванню в Україні, але з них не були сплачені податки і збори».

Для цього необхідно надати до Державної податкової служби України декларацію виключно в електронній формі через Електронний кабінет та сплатити до бюджету одноразовий збір у розмірі від 2,5 до 9 відсотків. Декларант зможе заповнити та надіслати декларацію, сплатити визначені податкові зобов’язання, скориставшись платіжними системами. Також у кабінеті відображатимуться результати звірки декларації з даними Державного реєстру фізичних осіб. У разі встановлення невідповідності, платник отримає відповідне повідомлення. Для зручності декларанта в окремому меню Електронного кабінету відображатимуться всі види декларацій (звітна, нова звітна, уточнююча), результати їх обробки, повідомлення, стан розрахунків з бюджетом тощо.

 

Коли потрібно скасувати реєстрацію ПРРО?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що Порядок застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій регулюється Порядком реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим наказом Мінфіну від 23.06.2020 р. №317 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року №547».

Порядок скасування реєстрації ПРРО встановлено розд. III Порядку №317.

Так, відповідно до пп. 1, 2 розд. III Порядку №317 реєстрація ПРРО діє до дати скасування реєстрації ПРРО, що здійснюється шляхом виключення його з реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій та закриття фіскального номера, який не підлягає використанню надалі.

Реєстрація ПРРО скасовується на підставі Заяви про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою №1-ПРРО (ідентифікатор форми J/F 1316602) (додаток 1 до Порядку №317) з позначкою «Скасування реєстрації», яка подається засобами Електронного кабінету чи засобами телекомунікацій, або на підставі Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою №2-ПРРО (ідентифікатор форми J1316701) (додаток 2 до Порядку №317) з позначками «несправність» або «крадіжка пристрою чи компрометація ключа».

До подання Заяви про скасування реєстрації ПРРО суб’єкт господарювання має забезпечити передачу всіх копій створених ПРРО розрахункових документів з присвоєними їм у режимі офлайн фіскальними номерами до фіскального сервера, електронних фіскальних звітних чеків та повідомлень, передбачених Порядком №317.

Пунктом 3 розд. III Порядку №317 передбачено, що реєстрація ПРРО скасовується автоматично фіскальним сервером, якщо:

  • до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи або державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;
  • щодо господарської одиниці, де використовується ПРРО, суб’єкт господарювання повідомив про такий об’єкт оподаткування контролюючий орган відповідно до вимог п. 63.3 ПКУ як про закритий або такий, що не експлуатується суб’єктом господарювання;
  • щодо суб’єкта господарювання наявне судове рішення, що набрало законної сили, про ліквідацію у зв’язку з банкрутством або про припинення, що не пов’язане з банкрутством, про визнання недійсними установчих документів;
  • стосовно фізичної особи – підприємця наявні дані про те, що особа померла, оголошена померлою, визнана недієздатною або безвісно відсутньою, чи її цивільну дієздатність обмежено;
  • суб’єкта господарювання знято з обліку в контролюючих органах у інших випадках, передбачених ст. 67 ПКУ та Законом України від 15.03.2003 р. №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» із змінами та доповненнями.

Повідомлення про скасування реєстрації ПРРО направляється суб’єкту господарювання засобами Електронного кабінету із зазначенням підстав.

 

Плідна співпраця між податківцями та підприємцями

Начальник Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області Сергій Будурацький взяв участь в робочій зустрічі з керівником спілки підприємців Наталією Клочковою, фізичними особами-підприємцями та громадянами, яка відбулася в приміщенні податкової інспекції.

Під час зустрічі обговорювались важливі питання адміністрування податків і зборів до бюджетів усіх рівнів.

Також наголосили на обов’язковій реєстрації суб’єктами господарювання найманих осіб та оплаті праці у розмірі не менше мінімальної заробітної плати. Для роботодавця наслідками використання найманої праці без належного оформлення є застосування фінансових санкцій. Працівник, будучи неофіційно працевлаштованим, позбавлений права на гідні умови праці, захист від незаконного звільнення, права на визначену законодавством тривалість робочого часу і відпочинку, соціального страхування у разі втрати працездатності, і як наслідок права на пенсійне забезпечення.

Виступ керівника податкової служби стосувався питань податкової амністії, запровадженої Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».

З 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року фізичні особи мають право добровільно задекларувати належні їм активи, розміщені на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року.

Присутнім було надано листівки з QR- кодами, тематичні матеріали.

«Одноразове добровільне декларування – шанс все зробити за законом.», - зазначив Сергій Будурацький.

 

Податкова амністія: скільки доведеться сплатити?

Головне управління ДПС у Миколаївській області інформує, що 21.07.2021 набув чинності Закон України від 15 червня 2021 № 1539-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету», відповідно до якого внесено зміни, зокрема до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) в частині проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб.

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування проводитиметься з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року та передбачатиме сплату збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування.

Сплата збору здійснюється декларантом протягом 30 календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.

Сума збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування самостійно розраховується декларантом шляхом застосування до бази для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування, визначеної згідно з п. 7 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ, таких ставок:

5 відсотків:

щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках у банках в Україні з дотриманням вимог п. 9 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ, та щодо права грошової вимоги до резидентів України, визначених пп. «а» п. 4 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ;

щодо об’єктів декларування, визначених підпунктами «б»-«е» п. 4 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ, що знаходяться (зареєстровані) в Україні, крім тих, які оподатковуються за ставкою, визначеною пп. 8.3 п. 8 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ.

Важливо, що у цілях одноразового (спеціального) добровільного декларування для застосування вищезазначеної ставки збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації кошти декларанта в національній та іноземній валютах, банківських металах мають бути розміщені на рахунках у банках України.

Як альтернативу платник податків може обрати ставку 6 відсотків із сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.

9 відсотків:

щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках в іноземних банках або які зберігаються в іноземних фінансових установах, та щодо права грошової вимоги до нерезидентів України, визначених пп. «а» п. 4 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ;

щодо об’єктів декларування, визначених підпунктами «б»-«е» п. 4 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ, що знаходяться (зареєстровані) за кордоном, крім тих, які оподатковуються за ставкою, визначеною пп. 8.3 п. 8 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ.

У цілях одноразового (спеціального) добровільного декларування для застосування вищезазначеної ставки збору кошти декларанта в іноземній валюті на дату подання такої декларації мають бути розміщені на рахунках у банках та/або інших фінансових установах за кордоном.

Як альтернативу платник податків може обрати ставку 11,5 відсотка із сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.

2,5 відсотка щодо номінальної вартості державних облігацій України з терміном обігу більше ніж 365 днів без права дострокового погашення, придбаних декларантом у період з 01 вересня 2021 року до 31 серпня 2022 року до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.

Як альтернативу платник податків може обрати ставку 3 відсотки із сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.

Нагадуємо, що спілкуватися з Податковою службою та отримувати більше цікавої інформації можна дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX», на сторінках у мережі Facebook – www.facebook.com/TaxUkraine (сторінка ДПС України) та www.facebook.com/tax.mykolaiv (сторінка ГУ ДПС у Миколаївській області).

Головне управління ДПС у Миколаївській області

Витяг щодо стану розрахунків платників з бюджетами: як отримати через Електронний кабінет

         ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє про сервісне обслуговування платників щодо їх стану розрахунків з бюджетом та цільовими фондами в ІТС «Електронний кабінет платника податків», який функціонує згідно ст..42-1 ПК України.

        Меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету дозволяє платнику надіслати до відповідного органу ДПС запит щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС за формою «F/J1300203».

      Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

     Отже, платник податків має право надіслати Запит за формою «F/J1300203» через меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету.

        У вікні «Заяви, запити для отримання інформації» можливо встановити відповідний період та обмежити перелік документів за типом «J(F)13 Запити та довідки».

        Зі списку документів обирається Запит (F/J1300203) та в наступному вікні в полях «Регіон» та «Район» обирається відповідний територіальний орган ДПС (за замовчуванням встановлено орган ДПС за місцем основної реєстрації), та натискається кнопка «Створити».

        Поля форми Запиту заповнюються системою автоматично: - найменування; - прізвище ім’я, по батькові платника податків; - податковий номер платника податку або серія та номер паспорта; - дата відправлення Запиту до органів ДПС.

       Автоматичне заповнення таких полів можна відмінити, знявши позначку «Авто розрахунок».

       Збережений документ необхідно підписати та відправити до органу ДПС, натиснувши кнопки «Підписати» та «Відправити».

        Підписаний документ можливо переглянути у вкладці «Відправлені документи» та квитанцію про обробку – у вкладці «Вхідні документи».

         Відповідь на Запит платнику податків надсилається через Електронний кабінет не пізніше 15 робочих днів з дня його отримання у вигляді витягу з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за формою «F/J1400203».

         Витяг формується за період вибраний платником податків при створені Запиту з урахуванням строків давності, станом на дату відправлення Запиту до органів ДПС.

Самостійно перевірити дані, за якими сформовано Витяг можна за допомогою меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини електронного кабінету.

        У зв’язку з впровадженням електронних сервісів для платників не передбачено отримання платником акта звірення стану розрахунків за податками, зборами, платежами та єдиним внеском за відповідний звітний період в паперовому вигляді.

         Водночас громадяни України мають право звернутися до органів державної влади. Такі звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.

 

Витяг щодо стану розрахунків з бюджетом та   фондами

      В ІТС «Електронний кабінет» запроваджено електронний сервіс, використовуючи який платники податків мают доступ у режимі реального часу до даних інтегрованих карток платників, а також можуть отримати підтверджуючий документ щодо стану розрахунків платника з бюджетом та фондами та пенсійного забезпечення (далі -Витяг)

        У вікні «Заяви, запити для отримання інформації» можливо встановити відповідний період та обмежити перелік документів за типом «J(F)13 Запити та довідки». Зі списку документів обирається Запит (F/J1300203) та в наступному вікні в полях «Регіон» та «Район» обирається відповідний територіальний орган ДПС (за замовчуванням встановлено орган ДПС за місцем основної реєстрації), та натискається кнопка «Створити».

       Поля  форми  Запиту заповнюються  системою автоматично: - найменування; - прізвище ім’я,  по батькові  платника  податків;  -  податковий  номер  платника  податку  або  серія та номер  паспорта;  -  дата  відправлення  Запиту  до  органів  ДПС.

       Автоматичне  заповнення  таких  полів  можна  відмінити,  знявши  позначку «Авто розрахунок».  Збережений  документ  необхідно  підписати  та  відправити  до  органу ДПС, натиснувши кнопки «Підписати» та «Відправити».

       Підписаний   документ   можливо   переглянути   у   вкладці  «Відправлені документи» та квитанцію  про  обробку  –  у  вкладці  «Вхідні документи».

       Відповідь на Запит платнику податків надсилається через Електронний кабінет не пізніше 15 робочих днів з дня його отримання у вигляді витягу з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за формою «F/J1400203».

      Витяг формується за період вибраний платником податків при створені Запиту з урахуванням строків давності, станом на дату відправлення Запиту до органів ДПС.     

      Самостійно перевірити дані, за якими сформовано Витяг можна за допомогою меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини електронного кабінету.

     У зв’язку з впровадженням електронних сервісів для платників не передбачено отримання платником акта звірення стану розрахунків за податками, зборами, платежами та єдиним внеском за відповідний звітний період в паперовому вигляді.

 

Як отримати довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи

         Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що за зверненням платника податку контролюючий орган, до якого було подано декларацію про майновий стан і доходи, видає Довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 568.

       Довідка видається контролюючим органом на підставі заяви платника податків про видачу Довідки та поданої Декларації безоплатно протягом 10 календарних днів з дати отримання заяви.

       Заяву про видачу Довідки за формою, наведеною у додатку до Порядку № 568, за вибором платника податку може бути подано засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-VІ «Про електронні документи та електронний документообіг» із змінами та доповненнями та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VІІ «Про електронні довірчі послуги».
        Довідка видається у паперовій та/або електронній формах. Довідку у паперовій формі отримує безпосередньо платник податків (уповноважений представник) за місцем податкового обліку.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Щоб отримувати адресну кореспонденцію від податкових органів, своєчасно повідомляйте про зміну особистих даних

           До 1 липня, податкові органи надсилають власникам житлової та нежитлової нерухомості податкові повідомлення-рішення про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення фізичні особи мають сплатити до бюджету зазначену у такому повідомленні суму податку.
            Громадяни, які змінювали своїо собисті дані (місцепроживання (податкова адреса), прізвище, ім’я, по батькові тощо) та не повідомили про це податкові органи, можуть не отримати таке податкове повідомлення-рішення.
             У разі зміни особистих даних фізична особа зобов’язана подати до податкового органу заяву за формою № 5ДР, на підставі якої оновиться інформація у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.
Заява подається особисто або через законного представника до податкового органу за податковою адресою (місцемпроживання), а у разі зміни місця проживання – до податкового органу за новим місцем проживання.

              Крім цього, фізична особа може подати заяву скориставшись послугами Електронного кабінету https://cabinet.tax.gov.ua
              Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають зазначені заяви особисто або через представника до будь-якого податкового органу.
              Оновлені дані дають можливість своєчасно отримати адресну інформацію від податкової та уникнути накопичення боргу.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Форма № 20-ОПП: чи зобов’язані подавати ОСББ?

           Обов’язок платників податків повідомляти контролюючі органи про об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням   встановлений п. 63.3. ст. 63 Податкового кодексу Українизгідно з яким об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.
          Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ) віднесено до неприбуткових організацій і як неприбуткова організація має бути включене до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
На балансі ОСББ перебувають нежитлові та допоміжні приміщення, які є спільним майном власників багатоквартирного будинку, які за рішенням загальних зборів ОСББ можуть передаватися в користування, у тому числі на умовах оренди.

          Кошти, отримані ОСББ в результатінадання в орендудопоміжнихприміщень та іншогоспільного майна багатоквартирногобудинку, формуютьдохіднучастину ОСББ.
Обов’язковою умовою для неприбутковихорганізацій є використання своїхдоходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання.
          Враховуючи, що ПКУ не встановлено виключень для будь-яких категорій платників податків щодо обов’язку повідомляти контролюючі органи про об’єктиоподаткування, ОСББ необхідно подати до контролюючих органів за основним місцем обліку платника податків повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП, в якому надати відомості щодо наявних у власності або користуванні земельних ділянок, житлових будинків та нежитлових будівель (за наявності), які експлуатуються ОСББ, приміщень, що здаються в оренду або орендуються тощо.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Про переваги звітності в електронному вигляді та переваги «Електронного кабінету» на практиці

        Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області звертає увагу на те, що сьогодні у платника податків є вибір – подавати звіт в електронному вигляді в режимі онлайн, або за старим методом – віднести його самостійно в контролюючий орган.

          Які переваги електронної звітності перед традиційним методом подання звітів? Насамперед це економія часу, вибір зручного моменту для подання звітності, наявність додаткових пріоритетів для усунення неточностей, наявність додаткових можливостей програми (підказок, нагадувань, консультацій, автозаповнення звітності), постійні оновлення, оперативний контроль стану та якості звітування, автоматичне формування електронного архіву.

           Платнику для подання звітності в електронній формі необхідно отримати електронні сертифікати в будь-якому з Акредитованих Центрів сертифікації ключів. Нагадаю, що податковий орган надає дану послугу безкоштовно. Увійшовши на сайт АЦСК ІДД ДПС, платник податків отримає повну інформацію про те, що потрібно та як їх отримати.
           Надалі треба вибрати програмне забезпечення, яке використовується для подання електронної звітності. Так, знадобиться спеціальна програма, яка дозволить підписувати електронними сертифікатами звітність або іншу документацію і відправляти до контролюючих органів. Державна податкова служба надає безкоштовне програмне забезпечення: «Електронний кабінет» і «Єдине вікно подання електронної звітності».

          «Електронний кабінет» удосконалюється, це персональне автоматизоване робоче місце платника, працювати в якому він може без використання спеціального встановленого клієнтського додатка. Цей сервіс дає можливість не лише подати звітність та різноманітну документацію, а ще й сплатити податки.

           Для фізичних осіб в Електронному кабінеті об’єднано сервіси для громадян в окремий Е-кабінет, який надає такі можливості:
-   доступ до реєстраційних даних та даних про об’єкти оподаткування (рухоме та нерухоме майно, відомості про які надходять до ДПС з відповідних реєстрів інших державних органів);
-  доступ до сформованих податкових повідомлень – рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю;
- подання декларації про майновий стан і доходи;
-  отримання відомостей про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.
         Крім того, через режим «Стан розрахунків з бюджетом» фізичні особи можуть сплатити податки, збори, платежі, обравши на вибір одну з платіжних систем.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування через Електронний кабінет

           Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області доводить до відома платників податків, що за допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету підприємець має можливість направити до ДПС разом із супровідним листом у форматі pdf (обмеження 2 МБ) заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування. Інформацію щодо отримання та реєстрації заяви в ДПС можна переглянути в закладці «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Е-кабінету, відправлені листи – у вкладці «Відправлені документи».

            Нагадаємо, що робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
            Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Застосування РРО: які документи, мають зберігатися на місці проведення розрахунків?

Суб’єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових для здійснення розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також здійсненняоперацій з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані, зокрема:

у кінці робочого дня (зміни) створювати у паперовій та/або електронній формі (крім автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій;

створювати контрольні стрічки у паперовій та/або електронній формі і забезпечувати їх зберігання на РРО (крім автоматів з продажу товарів (послуг)) протягом трьох років;

створювати в паперовій та/або електронній формі X-звіти, Z-звіти та інші документи, що передбачені документацією на РРО, відповідно до законодавства;

зберігати на місці проведення розрахунків реєстраційне посвідчення та останню довідку про опломбування РРО або їх копії.

Відповідні норми передбачені Порядком реєстрації та застосування

реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. № 547 із змінами та доповненнями.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

За січень - черень 2021 року Центр обслуговування платників державної податкової інспекції у м. Первомайськ відвідало 5835 платники податків – підприємців та юридичних осіб, а також пересічних громадян

Фахівцями ЦОП державної податкової інспекції у м. Первомайськ в звітному періоді надано 5835 адміністративних послуг.

Найбільш запитуваними були послуги з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки, їх отримали 1683 фізичних осіб, 5 громадян звернулися за внесенням до паспорту громадянина України відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Надано 2362 послуга з видачі відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків.

Також, фахівці Центру обслуговування платників державної податкової інспекції у м. Первомайськ зареєстрували 496 платників єдиного податку, надали 730 витягів з реєстру платників єдиного податку та 72 довідок про доходи. За січень - червень 2021 року було зареєстровано 191 книги обліку розрахункових операцій та 11 розрахункових книжки. Зареєстровано 62 реєстратор розрахункових операцій.

Опрацьовано 8 звернення від фізичних осіб щодо підтвердження статусу податкового резидента України.

Окрім надання адміністративних послуг, в ЦОП державної податкової інспекції у м. Первомайськ платникам та громадянам надавалися консультативні та інформаційні послуги щодо використання програмного забезпечення для подання звітності в електронному вигляді та на магнітних носіях, щодо нарахованих та сплачених до бюджету податків і зборів, порядку заповнення податкових декларацій та розрахунків, користування електронними сервісами ДПС. Також видавали довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки платника податків, приймали вхідну кореспонденцію, проводили роботу по взяттю на облік платників податків, платників єдиного внеску, об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, надавали витяги з реєстру платників податку на додану вартість, погоджували довідки-розрахунки про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску, приймали звернення громадян в межах Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (зі змінами).

До послуг платників є 1 комп’ютер, який підключений до мережі Інтернет і дає змогу платникам, які отримали електронний цифровий підпис, формувати та передавати звітність в електронному вигляді. Для зручності відвідувачів розміщена тематична друкована продукція, оформлені інформаційні стенди, що містять зразки заповнення декларацій, звітів та заяв.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Списання безнадійного податкового боргу

Податкова нагадує

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що Законом № 1072 –ІХ від 04.12.2020 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID -19 , спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» підрозділ 10 розділу ХХ Податкового кодексу України доповнено пунктом 2.3 відповідно до якого, у разі погашення у повному обсязі грошовими коштами платниками податків протягом шести місяців з дня набирання чинності Закону України суми податкового боргу (без штрафних санкцій, пені, крім несплачених процентів за користування розстроченням/відстроченням), що виник станом на 1 листопада 2020 року, та за умови сплати поточних податкових зобов’язань у повному обсязі, штрафні санкції і пеня, що залишилися несплаченими на дату повної сплати такого боргу, підлягають списанню у порядку, визначеному для списання безнадійного податкового боргу, за заявою платника податків.

Враховуючи зазначене вище, звертаємо увагу платників податків, які мають намір скористатися можливістю списання штрафів і пені за умови сплати основної суми податкового боргу та поточних платежів щодо необхідності подання заяви про участь у процедурі.

Адміністрація Первомайської ДПІ

Переваги електронного кабінету платника податків

Податкова роз’яснює

З метою покращення ефективності адміністрування податків і зборів, своєчасності та повноти проведення платежів до бюджетів усіх рівнів, а також роз’яснення переваг подання податкової звітності у електронному вигляді, року працівниками Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області систематично проводяться практичні консультації з фізичними-особами підприємцями та громадянами на тему: «Переваги електронного кабінету платника податків».

Під час зустріч платники податків мають можлтвість здобуии практичні навички користування «Електронним кабінетом» та отримали відповіді на наступні питання:

1. Які переваги має платник при поданні звітності в електронному вигляді?

  • Платники податків отримують:
  • економію робочого часу;
  • звітність, надіслана до податкового органу електронною поштою через мережу Інтернет із застосуванням посилених сертифікатів ключів електронного цифрового підпису будь-якого Акредитованого центру сертифікації ключів не потребує дублювання на паперових носіях, а також їх зберігання;
  • гарантію автоматичної перевірки підготовлених документів на наявність арифметичних помилок та описок;
  • оперативне оновлення форматів подання документів в електронному вигляді по телекомунікаційним каналам зв'язку;
  • інформацію щодо стану розрахунків стосовно сплати податків та відсутності заборгованості перед бюджетом (податковий орган щомісячно висилає повідомлення про наявну заборгованість перед бюджетом);
  • підтвердження доставки звітності (податковий орган висилає квитанцію про отримання податкової декларації каналами телекомунікаційного зв'язку);
  • конфіденційність інформації;
  • оперативність обробки отриманої інформації у податковому органі.

2. Як можна отримати електронний підпис безкоштовно?

Отримати безкоштовно кваліфікований електронний підпис (КЕП) можна в приміщенні Миколаївської ДПІ, звернувшись за адресою: м. Миколаїв, вул. Лягіна, буд. 8 (Центр обслуговування платників).

КЕП дійсний два роки. Якщо строк дії ключа закінчується і у даних платника не відбулося змін, за новим не треба йти до податкової. Вам потрібно встановити на комп'ютер програму «ІІТ Користувач ЦСК-1» та дистанційно сформувати новий.

Крім того, КЕП можна отримати й у банку, якщо він має свій АЦСК. Так, АТ КБ «Приватбанк» видає безкоштовно своїм клієнтам КЕП, якими можна підписувати податкову звітність, документи, використовувати для входу в електронний кабінет платника..

3. Які документи подаються для отримання податкової знижки та чи можливо подати таку декларацію в електронному вигляді?

Фізична особа, яка звертається за податковою знижкою до податкового органу окрім податкової декларації про майновий стан і доходу має подати до податкового органу копії документів, які підтверджують витрати, що включають до податкової знижки (платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують продавця товарів і особу, яка зверталася за податковою знижкою), а також копії договорів за їх наявності, в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів і строк оплати за такі товари. При цьому, оригінали вищевказаних документів підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Податковим кодексом.

Як отримати довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи

Податкова роз’яснює

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що за зверненням платника податку контролюючий орган, до якого було подано декларацію про майновий стан і доходи, видає Довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 568.

Довідка видається контролюючим органом на підставі заяви платника податків про видачу Довідки та поданої Декларації безоплатно протягом 10 календарних днів з дати отримання заяви.

Заяву про видачу Довідки за формою, наведеною у додатку до Порядку № 568, за вибором платника податку може бути подано засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-VІ «Про електронні документи та електронний документообіг» із змінами та доповненнями та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VІІ «Про електронні довірчі послуги».

Довідка видається у паперовій та/або електронній формах. Довідку у паперовій формі отримує безпосередньо платник податків (уповноважений представник) за місцем податкового обліку.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

Реєстрація ПРРО

Податкова роз’яснює

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що для платників податків діє електронний сервіс, який надає можливість зареєструвати ПРРО на підставі заяви про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою №1- ПРРО (J/F 1316602), що подається у електронній формі через Електронний кабінет або засобами телекомунікацій.

Суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати ПРРО, повинен зареєструвати в контролюючому органі за основним місцем обліку господарську одиницю, де буде використовуватись ПРРО шляхом подання Повідомлення про об’єкти оподаткування за формою №20-ОПП.

Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій, необхідно зареєструвати касу та касирів і ввести в ПРРО товари.

В телефонному режимі надається методологічна допомога платникам щодо впровадження та застосування ПРРО та АРІ фіскального сервера контролюючого органу (Електронний кабінет).

Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

Подання повідомлення за ф. №20-ОПП

Податкова роз’яснює

Платник податків , згідно вимог п.63.3 ст.63 Податкового кодексу України , зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку, шляхом подання повідомлення за ф. №20-ОПП.

Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою N20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів це є об’єктом оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням.

У разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, зокрема його місцезнаходження, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою №20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування. У повідомленні зазначаються нове та попереднє значення реквізиту, який змінився.

Повідомлення за формою № 20-ОПП потрібно подати до податкової служби за основним місцем обліку платника протягом 10 робочих днів після його реєстрації, створення чи відкриття., з дати отримання права на об’єкт оподаткування (або його зміну). Цю дату визначають відповідно до правовстановлюючих документів або документів, що підтверджують право користування , розпорядження об’єктом оподаткування.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

Як подати повідомлення про прийняття на роботу через Е-кабінет?

         Первомайська ДПІ у Миколаївській області нагадує, що відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП роботодавець зобовязаний повідомляти орган податкової служби про прийняття працівника на роботу.Повідомлення повинно бути подано до початку роботи працівника, але після видання наказу про прийняття на роботу.

Повідомлення подається одним із таких способів:

  • засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;
  • на паперових носіях разом з копією в електронній формі;
  • на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше, аніж із п’ятьма особами.

       Нагадуємо, що вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

      Режим «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету забезпечує можливість створення платником податкової, фінансової, статистичної звітності, звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, в тому числі Повідомлення, підписання і подання такої звітності до контролюючих органів.

      Для формування Повідомлення в режимі «Введення звітності» платник самостійно встановлює фільтр за параметрами: рік, період, щодо якого здійснюється звітування, за допомогою кнопки «Створити» обирає тип форми «J(F)30 Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Із запропонованого переліку форм обирає форму «J(F)3001001» Повідомлення про прийняття працівника на роботу», зазначає відповідний територіальний орган ДПС (регіон, район) в полі «Код ДПІ» (за замовчуванням встановлено орган ДПС за місцем основної реєстрації) та натискає кнопку «Створити». Після виконання зазначених дій відкривається бланк Повідомлення, який роботодавець заповнює на основі власних даних, зберігає та відправляє до ДПС. Підтвердженням прийняття Повідомлення буде надходження квитанції №2, в якій зазначається результат обробки.

       Не оформлення належним чином трудових відносин із найманими працівниками є порушенням трудового законодавства. Діючим законодавством передбачено адміністративну, а в окремих випадках і кримінальну відповідальність за такі дії роботодавця.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Як зареєструвати ПРРО

         Первомайська ДПІ у Миколаївській області нагадує, що суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати програмний реєстратор розрахункових операцій повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган відповідно до вимог п. 63.3 ПКУ.

         Реєстрація ПРРО здійснюється на підставі Заяви про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (J/F 1316602), що подається у електронній формі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків через Електронний кабінет (портальне рішення для користувачів або програмного інтерфейсу (АРІ)) або засобами телекомунікацій.

          Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання.

          Про сертифікати електронних підписів та/або печаток, що будуть використовуватись для ПРРО, суб’єкт господарювання повідомляє згідно з Порядком №557.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Первомайська ДПІ інформуєпро стан декларування доходів

       Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що до 01 травня триває кампанія декларування доходів громадян.

      Обов’язок подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи виникає у громадян, які протягом 2020 року отримували:

– доходи не від податкових агентів, тобто, від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи (не є підприємцями або особами, які провадять незалежну професійну діяльність) – це доходи від надання в оренду власного рухомого або нерухомого майна, продажу власного майна, надання платних послуг (репетитор, гувернантка, прибиральниця), тощо;

– доходи, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування;

– іноземні доходи;

– спадщину чи подарунки від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступенів споріднення;

– в інших випадках, передбачених законодавством.

     Станом на 25 квітня 2021 року по Первомайській ТГ, Мигіївській ОТГ, Камяномостівській ОТГ, Синюхинобрідській ОТГ  ___ громадянина вже задекларували свої доходи, отримані протягом 2020 року в розмірі _____ млн. гривень доходу, з яких підлягає сплаті до бюджету _____ тис.грн. гривень податку на доходи фізичних осіб та ____ тис. гривень військового збору.

Звертаємо увагу, що відповідно до норм Податкового кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що, зокрема вирощена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення, зокрема:

- садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

- особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.

        Доходи від продажу продукції, вирощеної на власних земельних ділянках площею понад 2 гектари підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (18 %) та військовим збором (1,5 %).

        Для своєчасного та безпечного виконання свого конституційного обов’язку, радимо скористатися сервісом ДПС України «Електронний кабінет платника» за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua, який передбачає часткове автоматичне заповнення податкової декларації на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Як провести звірку даних щодо плати за землю з органами ДПС?

         Платники земельного податку мають право провести звірку даних щодо площі земельної ділянки та ставок податку. Як саме, поговоримо далі.

         Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі є платниками земельного податку. Фізичним особам суми податку нараховують контролюючі органами, які надсилають платникам до 1 липня поточного року податкові повідомлення-рішення. Податок необхідно сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

          Платники земельного податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних щодо:

Розміру площ та кількості земельних ділянок, що перебувають у власності та/або користуванні платника податку;

  • права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пунктів 281.4 та 281.5 ПКУ;
  • розміру ставки земельного податку;
  • нарахованої суми плати за землю.

         Для проведення звірки платникам необхідно мати при собі оригінали документів, що підтверджують право на землю, на користування пільгами тощо.

         Крім того, повідомляємо, що громадяни, які мають підстави для отримання пільг щодо сплати земельного податку, повинні подати до органів ДПС документи, що посвідчуютьїх право на пільгу..

         Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано таку заяву та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.

          У разі надання фізичною особою, яка станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, заяви про застосування пільги після 1 травня поточного року, то пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.

         Також, ст. 286 Податкового кодексу доповнено п. 286.1, відповідно до якого у випадку подання платником податку до податкової служби правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про які відсутні у базах даних ДПС, сплата податку фізичними та юридичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об’єкт оподаткування.

        Також законодавством передбачено і звільнення від сплати земельного податку, відповідно до п. 281.1 ПКУ. Зокрема, звільняються:

  • особи з інвалідністю першої і другої групи;
  • фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • пенсіонери (за віком);
  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
  • фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

         Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

  • для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;
  • для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.

         Звертатися можна до Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області , що розташована за адресою - м.Первомайськ, вул. Театральна, 19, , в період карантину за попереднім записом за телефонами: 7-51-78, 7-54-02 . Режим роботи: з 8-00 до 17-00, перерва з 12-00 до 12-45.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Змінив прописку – подай зміни

Більшість громадян, отримавши лист від податкової служби, звертають увагу на те, що лист прийшов на їх стару адресу реєстрації.

В них зразу виникають питання несвоєчасності отримання та відповідного реагування на лист , при цьому не задумаючись над причиною їх виникнення . Причиною таких питань є те, що змінивши адресу реєстрації , громадяни не вносять зміни до державного реєстру фізичних осіб , при тому що ст. 45 Податкового кодексу України зобов’язує їх це зробити . Кодексом визначено , що фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

метою усунення майбутніх суперечностей , податкова інспекція рекомендує громадянам , які змінили адресу реєстрації , внести зміни до державного реєстру фізичних осіб шляхом подання Заяви про внесення змін до ДРФО ( форма № 5ДР ) в податкову інспекції за місцем реєстрації.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана

 

Щодо роботи Центрів обслуговування платників та Державних податкових інспекцій м. Миколаєва та Миколаївської області

         25 березня 2021   на позачерговому засіданні  Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки  та надзвичайних ситуацій прийнято рішення з 00 годин 00 хвилин 27 березня 2021 року на території Миколаївської області запровадити  червоний рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19.            

        З метою профілактики, запобігання поширення та мінімізації інфікування коронавірусом працівників ГУ ДПС у Миколаївській області, які здійснюють обслуговування платників а також відвідувачів  Центрів обслуговування платників ГУ  ДПС у Миколаївській області,  Державних податкових інспекцій (де ЦОП не створено) та інших місць приймання  суб’єктів звернень  - в ГУ ДПС у Миколаївській області , з  27 березня 2021 року на період запровадження надзвичайної ситуації та введення додаткових обмежувальних заходів, направлених на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19,  зупинено роботу ЦОП та ДПІ (інших місць приймання суб’єктів звернень).       

       Прийом  здійснюється за окремим графіком у режимі он-лайн.

      Призупинено особистий прийом громадян керівниками та працівниками державних установ м. Миколаїв.

       Прийом звернень громадян здійснюється в електронному вигляді, або через скриньки, встановлені на вході до установи.

      Прийом платників податків в ЦОП та ДПІ здійснюється за попереднім записом (за телефоном) виключно для надання невідкладних послуг у разі гострої необхідності, зокрема:

- видачі картки платника податків, внесення до паспорта громадянина України (у формі книжечки) даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків;

- внесення до паспорта громадянина України (у формі книжечки) відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, тощо.

            Для надання невідкладних послуг у разі гострої необхідності запис на прийом платників проводиться за телефонами:

ЦОП Центральної ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області (Заводський та Центральний райони м.Миколаєва): (0512)37-90-12, (0512)37-90-38, (0512)379020; (0512)379042, (0512)379058, (0512)379004, (0512)379003, (0512)379068, (0512)379035;  mk.official03@tax.gov.ua

ЦОП №1 Інгульскої ДПІ у ГУ ДПС у Миколаївській області (Інгульський район м. Миколаєва): (0512)444137, (0512)444039, (0512)444135,   (0512)445202, (0512)537203  (mk.official@tax.gov.ua)

ЦОП №2 Інгульскої ДПІ у ГУ ДПС у Миколаївській області (Корабельний район м. Миколаєва): (0512) 64-02-07;

        ЦОП Вітовської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області: (0512)644853, (0512)644774, (0512)644728, (0512)644721;

        Миколаївська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області: (0512)480036, (0512)480613, (0512)480616, (0512)480612.

       ЦОП Баштанської ДПІ   -  (05158)28436, (05158) 28366, (05158)28357,

  (05158) 28766    (mk.official@tax.gov.ua)

        Березнегуватська ДПІ  -  (05168)91803, (05168)91049

        Казанківська ДПІ - (05164)91121,(05164)91780, (05164)91785, (05164)91427

        Новобузька ДПІ   -  (05151)92851

        Снігурівська ДПІ  - (05162)31465, (05162)32351, (05162)31807

      ЦОП Вознесенської ДПІ (05134)32460,(05134)32199     

      (mk.official@tax.gov.ua)

       Братська ДПІ    - (05131)91846,  (05131)91992

       Веселинівська ДПІ - (05163)22426

       Єланецька ДПІ   - (05159)92266, (05159)91782

       Новоодеська ДПІ - (05167)21171

       ЦОП Очаківської ДПІ - (05154)30369, (05154)30149,  (05154)30427    

     (mk.official@tax.gov.ua)

       Березанська ДПІ  -  (05153)21648, (05153)22002

       ЦОП Южноукраїнської ДПІ - (05136) 54568,  (05136)58273, (05136)59724  

       mk.official@tax.gov.ua)

      Арбузинська ДПІ  - (05132)30235                                            

      Врадіївська ДПІ   - (05135)96282  

      Доманівська ДПІ  -   (05152)91230        

      Кривоозерська ДПІ  -  (05133)24237

     ЦОП Первомайської  ДПІ - (05161)75178, (05161)75522

 

    Нагадуємо контактні дані Головного управління ДПС у Миколаївській

області:

- електронна адреса для направлення листів та запитів на публічну  

інформацію: mk.official@tax.gov.ua

-електронна адреса, за якою громадянин може викласти своє звернення:   

 mk.zvernennya@tax.gov.ua

Головне управління ДПС у Миколаївській області з метою запобігання поширення вірусу COVID-19 закликає платників за можливості, обмежити відвідування Центрів обслуговування платників Миколаївщини та користуватись електронними сервісами ДПС для подання звітності, надсилання листів та сплати податків, зокрема засобами Електронного кабінету платника податків (cabinet.tax.gov.ua).

 

Як скасувати помилково проведену суму розрахунку через РРО та/або ПРРО?

 

         Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області і повідомляє, що реєстрація видачі коштів при скасуванні помилково проведеної через реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від’ємної суми.

         При цьому забороняється реєструвати через РРО від’ємні суми з використанням операції «сторно».

        Водночас суб’єкти господарювання, які застосовують програмні РРО (далі – ПРРО), можуть використати операцію «сторно», однак до моменту реєстрації наступного розрахункового документа таким ПРРО. У такому разі, якщо сформований розрахунковий документ через ПРРО із помилковою сумою за розрахункову операцію, то така операція скасовується шляхом наступної реєстрації операції «сторно» із реєстрацією такої операції на фіскальному сервері, формуванням фіскального номера розрахункового документа на таку операцію та зазначенням фіскального номера розрахункового документа, який сторнується.

       За фактом видачі коштів та скасуванням помилково проведеної через РРО та/або ПРРО суми розрахунку, помилкової форми оплати складаються акти. Так, якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 грн, то матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів.

        Такий самий акт складається під час скасування помилково проведеної через РРО та/або ПРРО суми розрахунку або помилково вибраної форми оплати (готівка, картка, кредит тощо). В акті зазначаються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа.

       Зазначені акти передаються до бухгалтерії суб’єкта господарювання і зберігаються протягом трьох років. У разі відсутності у суб’єкта господарювання бухгалтерії зазначені акти слід зберігати у будь-який зручний та не заборонений чинним законодавством спосіб.

       Разом з тим, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, зобов’язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Як подати декларації в електронній формі

 

     Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що для допомоги платникам податків Державна податкова служба на офіційному порталі ДПС опублікувала серію відеоуроків, в яких роз’яснено як правильно користуватися електронними сервісами, зокрема як подавати звітність та направляти листи:

     Звертаємо увагу, щоб подати декларацію через Електронний кабінет платникам податків необхідно мати електронний підпис.

     У зв’язку з оголошеним в Україні карантином з метою запобігання поширення вірусу COVID-19 закликаємо платників користуватися електронними сервісами від Державної податкової служби.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Як замовити ІПК за допомогою Електронного кабінету: поради від ДПС

 

      Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє: у «ЗІР» (категорія консультації 134.03) зазначено наступне.

      Згідно з п. 42-1.2 ПКУ Електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов’язків, визначених ПКУ та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання ПКУ та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом подання звернення на отримання індивідуальної податкової консультації в електронній формі.

       Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

      Доступ до приватної частини Електронного кабінету надається після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг або через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID та BankID).

      Меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету дозволяє надіслати звернення на отримання індивідуальної податкової консультації (далі – звернення) до відповідного органу ДПС. При формуванні звернення в меню «Листування з ДПС» Електронного кабінету здійснюється вибір та заповнення таких реквізитів:

1) код ДПІ – із списку обирається орган ДПС (область та ГУ ДПС області) до якого надсилається звернення.

Приклади:

«14 ВІННИЦЬКА» та «1429 ГУ ДПС У МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ» у разі надсилання звернення Головному управлінню ДПС у Миколаївській області;

«26 М. КИЇВ» та «15 ГУ ДПС У М. КИЄВІ» у разі надсилання звернення Головному управлінню ДПС у м. Києві;

«31 ЦЕНТР» та «0 Центральне МУ ДПС по роботі з ВПП» у разі надсилання звернення Центральному міжрегіональному управлінню ДПС по роботі з великими платниками податків;

«99 УКРАЇНА» та «0 ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ» у разі надсилання звернення до центрального органу ДПС;

2) тип – із списку обирається значення «консультація»;

3) тематика – зазначається тематика звернення платника;

4) короткий зміст – зазначається «Про надання індивідуальної податкової консультації»;

5) файл – завантажується скановане звернення у форматі pdf із обмеженням розміру не більше 2 МБ.

      Зберегти проєкт звернення можна натиснувши кнопку «Зберегти».

      У вкладці «Вихідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» платник має можливість підписати та направити звернення, використовуючи відповідні кнопки «Підписати» та «Відправити».

        Протягом одного робочого дня після надсилання електронного звернення до органу ДПС його автора буде повідомлено про вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації звернення в органі ДПС, до якого дане звернення направлено. Інформацію щодо отримання та реєстрації звернення в органі ДПС користувач може переглянути у вкладці «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету, відправлений лист (звернення) – у вкладці «Вихідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи».

         Додатково повідомляємо, що для інформаційної підтримки та допомоги платникам при користуванні Електронним кабінетом, відкрита та приватна частини Електронного кабінету містять режим «Допомога», в якому розміщено інструкцію користувача по кожному режиму Електронного кабінету.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Хто з ФОПів не буде сплачувати ЄСВ  з 1 січня 2021 року?

 

             Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що у зв'язку з прийняттям Закону №592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі – Закон №592) внесено низку змін до Закону №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464).

             Відповідно до внесених змін, зокрема, з 1 січня 2021 року звільняються від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

              Крім цього, ст. 4 Закону №2464 доповнено частинами п'ятою та шостою, згідно з якими відповідно передбачено звільнення від сплати за себе єдиного внеску:

  • осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб – підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою – підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність;
  • осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичних осіб – підприємців, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

УВАГА! Звіт з ЄСВ за січень 2021 року подавати вже не потрібно

 

          Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що за січень, лютий та березень 2021 року щомісячні звіти по єдиному внеску (Додаток 4) за старою формою вже не подаються. Платники ЄСВ звітуватимуть за новою об’єднаною формою щоквартально.

         За I квартал 2021 р. звітність подаватиметься у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) за основним місцем обліку платника ЄСВ.

         Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), за якою подається об’єднана звітність, затверджено наказом Мінфіну від 15.12.2020 р. № 773.

         Також він містить інформацію щодо сум нарахованого ЄСВ (з розбивкою по місяцях звітного кварталу).

          Розрахунок подається податковими агентами та платниками ЄСВ лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником ЄСВ протягом звітного періоду.

         Наголошуємо, що оновлені старі форми звітності з ЄСВ роботодавці можуть використовувати до 1 квітня для звітування за 2020 рік й у разі ліквідації до 28 лютого, а для ФОПів встановлено тільки обмеження до 1 квітня, тобто у разі ліквідації у 2021 році до цієї дати ще подаємо старі форми. Але наказ про ці строки та скасування старих форм знаходиться на реєстрації в Мін'юсті.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Створено нову ОТГ:  як сплачувати податок на нерухомість?

 

          Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, що згідно із п. 12.3 ПКУ сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.

         Відповідно до ч. 5 ст. 59 Закону України від 21.05.1997 р. №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» із змінами та доповненнями акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

          Рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

         Офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також зміну розміру їх ставок, об’єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг або про внесення змін до таких рішень є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених пп. 12.3.4 ПКУ.

          Згідно з абз. 1 ч. 8 ст. 8 Закону України від 05.02.2015 р. №157-VIII «Про добровільне об’єднання територіальних громад» із змінами та доповненнями (далі – Закон №157) після припинення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об’єдналися, їхніх виконавчих комітетів, сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради територіальної громади, що увійшла до об’єднаної територіальної громади, видані ними нормативно-правові акти, невиконані акти індивідуальної дії зберігають чинність на відповідних територіях та для відповідних осіб.

          Сільська, селищна, міська рада, обрана об’єднаною територіальною громадою, її виконавчий комітет можуть вносити зміни, визнавати такими, що втратили чинність, або скасовувати акти відповідних органів місцевого самоврядування та посадових осіб, визначені в абз. 1 ч. 8 ст. 8 Закону №157.

        Таким чином, якщо радою об’єднаної територіальної громади, створеною у зв’язку з об’єднанням сільських рад в об’єднану територіальну громаду, не прийнято рішення про встановлення місцевих податків та зборів, то платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, застосовують ставки, що були затверджені рішеннями відповідних сільських, селищних, міських рад, що об’єдналися в територіальну громаду.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Працівниця має статус одинокої матері:  якою буде ПСП у 2021 році?

 

         Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє: у підкатегорії 103.08.02 «ЗІР» підкреслили, що самотня мати має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 150 % суми пільги, яка визначена пп. 169.1.1 ПКУ (у 2021 році – 1702,50 грн), у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.

        При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги, визначається як добуток суми, яка дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн (у 2021 році – 3180 грн), та відповідної кількості дітей.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Податкова знижка для фізичних осіб

         Платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.

        Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим кодексом України (далі – Кодекс).

        Заробітна плата - це основна та додаткова винагорода, інші заохочувальні та компенсаційні кошти, які виплачують платнику податку на підставі відносин трудового найму.

         До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності в яких обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги) (п.п. 166.2.1 Кодексу).

          Звертаємо увагу! Копії зазначених документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Кодексом.

Обмеження:

  • сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу.
  • якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (п.п. 166.4.3 Кодексу).

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Не пропустіть! 19 лютого - граничний строк сплати податків за ІV квартал 2020 року

 

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що п'ятниця, 19 лютого, є останнім днем для сплати:

  • екологічного податку за IV квартал 2020 року;
  • рентної плати за користування надрами за IV квартал 2020 року;
  • рентної плати за спеціальне використання води за IV квартал 2020 року;
  • рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за IV квартал 2020 року;
  • збору за місця для паркування транспортних засобів за IV квартал 2020 року;
  • туристичного збору за IV квартал 2020 року;
  • авансового внеску з єдиного податку за лютий 2021 року платниками єдиного податку 1-ї та 2-ї груп;
  • єдиного податку з сум доходів, що оподатковуються за ставкою 15% та задекларовані в IV кварталі 2020 року платниками, віднесеними до 1-ї та 2-ї груп;
  • єдиного податку за IV квартал 2020 року платниками, віднесеними до 3-ї групи;
  • податкових зобов'язань, визначених у декларації про майновий стан і доходи фізособами-підприємцями, які застосовують загальну систему оподаткування, за 2020 рік.

Нагадуємо, що до кінця лютого діє карантин. Тому фінансових штрафів за несвоєчасне звітування та несплату податків - не буде. Але це правило не поширюється на ПДВ, рентну плату та акциз. До того ж діють й адмінштрафи за ці порушення.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

За яких умов ФОПи можуть стати «єдинниками» І-ІІІ груп у 2021 році?

 

        Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до пп. 1 п. 291.4 ПКУ до платників єдиного податку, які відносяться до І групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

        До платників єдиного податку другої групи, згідно з пп. 2 п. 291.4 ПКУ належать ФОП, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

        Дія пп. 2 п. 291.4 ПКУ не поширюється на ФОП, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до ІІІ групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.

         До платників єдиного податку, які відносяться до ІІІ групи, належать ФОП, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (пп. 3 п. 291.4 ПКУ).

         Умови, відповідно до яких ФОП не можуть бути платниками єдиного податку І-ІІІ груп, зазначені у п. 291.5 ПКУ.

Нові ліміти для «єдинників»

     Закон №1017 вніс зміни до п. 291.4 ПКУ. Зокрема, змінено розміри граничних обсягів доходу для І-ІІІ груп з метою перебування на спрощеній системі.

       З 1 січня 2021 року для І групи ліміт доходу становитиме 167 МЗП (1 002 000 грн), для ІІ групи – 834 МЗП (5 004 000 грн), а для ІІІ групи – 1167 МЗП (7 002 000 грн).

       Також від МЗП залежить й ліміт для обов’язкових РРО для фізосіб-«єдинників» у 2021 році. Його встановлено на рівні 220 МЗП (у 2021 році – 1 320 000 грн).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

За які авто у 2021 році слід сплачувати податок власникам-фізособам?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформує платників податків, що в зв’язку із зміною з 01 січня 2021 року розміру мінімальної заробітної плати, змінилася розрахункова величина для визначення об’єкту оподаткування транспортним податком. Відповідно до норм Податкового кодексу України, об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. У 2020 році розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня становив 4723 грн. Тож в 2020 році оподаткуванню підлягали легкові автівки, середньоринкова вартість яких становила понад 1 771 125 грн.

Станом на 1 січня 2021 року розмір мінімальної заробітної плати зріс до 6000 грн, тому об’єктом оподаткування є легкові автомобілі середньоринкова вартість яких становить понад 2 250 000 грн. Ставка податку не змінилась і становить у розрахунку на календарний рік 25 000 грн за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

До уваги платників податків! Щодо зміни місця обліку платників

                З метою забезпечення повноти та достовірності реєстраційних та облікових даних платників податків у зв’язку з проведенням адміністративно-територіальної реформи України, керуючись Законом України від 5 лютого 2015 року №157-VII «Про добровільне об’єднання територіальних громад», розділом X Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300 (далі – Порядок №1588), враховуючи рекомендації ДПС України, надіслані листом від 05.01.201 №214/7/99-00-12-01-01-07, затверджений Перелік платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку. До даного Переліку включені юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які у зв’язку з проведенням адміністративно-територіальної реформи України віднесені до Первомайської міської ОТГ (відносяться місто Первомайськ, смт.Підгородна, с.Грушівка, с.Камяна Балка, с.Кінецпіль, с.Чаусове Друге).  Відповідно до розділу X Порядку №1588 у платників податків змінено місце обліку, тобто платники податків обліковуються у Первомайській ДПІ (м. Первомайськ - 1408).  

Адміністрація  Первомайської ДПІ

 

Увага! З 1 лютого звітувати з ЄСВ  тільки за оновленими формами

 

          Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що з 01.02.2021 звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – Звіт) подається у редакції, затвердженій наказом Мінфіна від 05.11.2020 р. №670 «Про затвердження Змін до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2020 за №1289/35572 (далі – Наказ №670) (новий формат 13 версії).

          При поданні з 01.02.2021 Звіту за формами, відмінними від форм, встановлених Наказом №670, їх приймання та опрацювання здійснюється відповідно до вимог нормативно-правових актів, щодо подання Звіту за нечинними формами.

                             Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Кому з фізосіб декларацію про майновий стан не потрібно подавати?

 

          Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, що триває кампанія декларування громадянами доходів, одержаних упродовж 2020 року. Але, пунктом 179.2 статті 179 Податкового кодексу України визначено категорію громадян, яким не потрібно подавати до податкових органів річну податкову декларація про майновий стан та доходи за минулий рік (далі - Декларація).

Тож, Декларація не подається, якщо платник податків (декларант) отримував доходи:

у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких вже сплачено податок, відповідно до пункту 174.3 статті 174 ПКУ;

від операцій продажу (обміну) майна, дарування з нотаріальним посвідченням договорів, за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб;

виключно від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених IV розділом ПКУ;

від податкових агентів, що не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Нагадаємо, що за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються, зокрема, об’єкти спадщини, які успадковують члени сім’ї першого і другого ступеня споріднення – батьки, чоловік або жінка, діти, в тому числі усиновлені (І черга); рідні брати і сестри, бабуся, дідусь з боку матері з боку батька, внуки (ІІ черга).

Також, від обов'язку подання Декларації, незалежно від виду та суми отриманих доходів, звільняються платники податку, які:

перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;

перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;

перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув'язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;

є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року.

Усі вищеперераховані категорії громадян, що не мають обов’язку подання Декларації, можуть зробити це добровільно, зокрема, для того, аби отримати податкову знижку за понесені протягом 2020 року певні витрати. Зробити це можна до кінця поточного року.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Граничні строки подання податкової декларації про майновий стан і доходи та відповідальність за несвоєчасне подання

        До 09.02.2021 включно - для фізичних осіб - підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування).

Важливо! У разі якщо фізична особа – підприємець (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, такі доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи зазначаються в річній податковій декларації, що подається у строк, визначений п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України.

        Протягом 20 календарних днів місяця наступного за календарним місяцем, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням.

Важливо! У разі проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням останнім базовим податковим (звітним) періодом є період з дня, наступного за днем закінчення попереднього базового податкового (звітного) періоду до останнього дня календарного місяця, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

       До 30.04.2021 включно – для громадян, які відповідно до розділу IV Податкового кодексу України зобов’язані подати податкову декларацію, та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

При отриманні іноземних доходів: у разі відсутності у платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел і суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлених відповідно до ст. 13 Податкового кодексу України, то згідно з п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Податкового кодексу України такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання декларації до 31 грудня року, наступного за звітним. Заява подається до 01.05.2021 (граничний термін подання декларації).

      До 31.12.2021 включно – для громадян, які мають право на податкову знижку.

Платники податків – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, повинні подати декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.

Відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації передбачена п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України та ст. 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

20 лютого – останній день для подання декларації для юросіб-«єдинників» 4 групи

       У підкатегорії 108.06.01 «ЗІР» зауважили, що для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи сільськогосподарські товаровиробники – юридичні особи подають не пізніше 20 лютого поточного року:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), – контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки – контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

      У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

       Сільськогосподарські товаровиробники – юридичні особи, утворені протягом року шляхом злиття, приєднання або перетворення, подають протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем його утворення, до контролюючих органів за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок декларацію з податку за період від дати утворення до кінця поточного року для набуття статусу платника податку, а також усіх прав і обов’язків щодо погашення податкових зобов’язань або боргів, які передані йому як правонаступнику.

        При цьому, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

9 лютого – останній день звітування з ЄСВ для ФОПів

 

       Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до податкових органів Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом (п. 2 розд. ІІІ «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом МФУ від 14.04.2015 р. №435).

      Звітним періодом є календарний рік.

      Звіт подається за формою №Д5 згідно з додатком 5 до Порядку №435 із зазначенням типу форми «початкова».

     Тобто, за результатами року підприємці незалежно від обраної системи оподаткування зобов’язані формувати та подавати до податкових органів за місцем реєстрації «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого ЄСВ» за формою Додаток 5 до Порядку №435, із зазначенням типу форми «Початкова» до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.

      Граничний термін подання Додатку 5 за 2020 рік – 9 лютого 2021 року.

      Підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

      Звіт зазначеними особами не подається.

      У разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, та які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, формують та подають Звіт самі за себе один раз на рік – до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.

    Заповнення графи 3 та 4 таблиці 1 звіту з ЄСВ за звільнені від сплати ЄСВ місяці через карантин:

- у графі 3 «Сума чистого доходу в податковій декларації/ Самостійно визначена сума доходу/Частка розподіленого доходу» зазначається:

- фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається середньомісячний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку), задекларованого у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску,

- фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається самостійно визначена сума доходу, яка не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць,

- членами фермерського господарства – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається середньомісячний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного розподіленого доходу, отриманого такими платниками від чистого прибутку фермерського господарства у звітному році, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску;

У графі 4 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини»:

- проставляються прочерки в розрізі місяців звітного року, а саме:

- у березні, квітні, травні – фізичними особами – підприємцями, в тому числі, тими, які обрали спрощену cистему оподаткування, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та членами фермерського господарства,

- у грудні – фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, і належать до першої групи платників єдиного податку, та фізичними особами – підприємцями, на загальній системі оподаткування, на яких поширюється дія Закону України від 04.12.2020 р. № 1071-IX;

- показники інших календарних місяців звітного року, протягом яких такі платники перебували на обліку як платники єдиного внеску, заповнюються на загальних підставах, визначених ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Але, якщо ФОП сплачував ЄСВ за звільнені місяці та бажає, щоб сплачені суми були враховані за них, то такі суми треба показати до сплати в Звіті з ЄСВ.

Будьте уважні, якщо зазначити суми до сплати за березень-травень у річному Звіті з ЄСВ, то ФОП має ці суми сплатити!

Можливий і третій варіант. Якщо платник здійснив оплату ЄСВ, але в Звіті з ЄСВ їх до сплати не вказав, то такі суми зараховуватимуться податковими органами (без будь-яких заяв платників єдиного внеску) у рахунок майбутніх платежів (за умови відсутності у такого платника сум недоїмки, штрафних санкцій та/або пені по цьому внеску), відповідно до Закону про ЄСВ.

Тому дуже обережно слід заповнювати звіт з ЄСВ, аби не довелося сплачувати ЄСВ за звільнені місяці.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

1 320 000 грн – ліміт доходу фізосіб-«єдинників» для обов'язкових РРО у 2021 році

 

       Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, що згідно з преамбулою Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» Закон №265 визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

       Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі. Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

      Відповідно до п. 296.10 ПКУ РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.

      У перший день 2021 року набрав чинність розд. І Закону України від 01.12.2020 р. №1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій», яким будуть внесені зміни до ПКУ, зокрема, до п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ.

      Так, п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ (у редакції Закону №1017-ІХ) передбачено, що до 1 січня 2021 року РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку другої-четвертої груп (фізичними особами – підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 грн, крім тих, які здійснюють:

- реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

- реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.

        З 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку другої-четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

- реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

- реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;

- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Інформація для «сплячих» ФОП! До 1 березня можна подати заяву на списання боргу з ЄСВ

          Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, списання заборгованості з ЄСВ передбачено Законами України від 13.05.2020 р. №592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та від 04.12.2020 р. №1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

            Заяви на списання недоїмки з єдиного соціального внеску подають фізичні особи – підприємці (крім підприємців, що обрали спрощену систему оподаткування) та особи, що провадять незалежну професійну діяльність, які за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року не отримували дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, мають право на списання суми недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нараховані на ці суми недоїмки.

            Для цього фізичним особам-підприємцям (крім підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) необхідно до 1 березня 2021 року подати державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи-підприємця заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу – звітність з єдиного внеску за період з 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р., якщо вона не була подана раніше. Особам, які провадять незалежну професійну діяльність слід подати до податкового органу за основним місцем обліку заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітність з єдиного внеску за період з 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р., якщо вона не була подана раніше.

            Звертаємо увагу, що списання суми недоїмки, нарахованої платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування буде здійснюватись на підставі заяви платника податків. Заяву на списання суми недоїмки з єдиного соціального внеску в довільній формі необхідно подати до податкового органу за своїм місцем реєстрації до 1 березня 2021 року.

Після того, як буде підтверджено вчинення вищевказаних дій, тобто отримання відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску, та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності і отримання заяви на списання заборгованості податковий орган проводить камеральну перевірку згідно чинного законодавства та у разі відсутності отриманих доходів за період з 01.01.2017 по 01.12.2020 р. приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову.

Рішення про відмову у списанні суми недоїмки, штрафних санкцій і пені приймається за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

1. платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 01.01.2017 р. до 01.12.2020;

2. суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті.

Звертаємо увагу, якщо ж суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті, тоді податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Вимогу про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважатимуть відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені. Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені не підлягають поверненню.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Шановні платники податків!

Управління електронних сервісів ГУ ДПС у Миколаївській області на виконання листів ДПС України від 22.12.2020 № 23431/7/99-0012-09-01-07 та ДКСУ у Миколаївській області від 17.12.2020 року № 05.1-06/3/7603 повідомляє, що з 01.01.2021 року Державною казначейською службою України будуть введені в дію рахунки для зарахування податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету.

Інформація щодо нових рахунків знаходиться на сайті ГУ ДПС у Миколаївській області.

ЦОП Первомайської ДПІ

 

Чи зобов’язаний ФОП під час підприємницької діяльності використовувати печатку?

         Закон України від 15.04.2014 р. №1206-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» вніс зміни до ряду кодексів та законів України, спрямованих на перехід до добровільності використання печаток суб’єктами господарювання приватного права.        Так, згідно п. 4 ст. 62 ГКУ підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та може мати печатки.

         Особливості статусу громадянина як суб’єкта господарювання визначено у ст. 128 ГКУ, яка не містить вимог щодо обов’язкової наявності печатки у суб’єкта господарювання.

         Нормативно-правові акти з питань оподаткування не передбачають обов’язку платника податків повідомляти контролюючі органи про отримання або знищення печатки.

         Водночас, узагальнюючи норми Податкового кодексу України (в тому числі п. 48.3 ПКУ) форми документів, які подаються до контролюючого органу (заяви, повідомлення, податкові декларації тощо), передбачають засвідчення підпису фізичної особи – підприємця або посадових осіб – юридичної особи печаткою за її наявності.

      Щодо використання печатки при здійсненні господарської діяльності, то фізичні особи – підприємці, у тому числі спрощенці, приймають рішення самостійно, враховуючи специфіку своєї діяльності.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

Хто з ФОПів не буде сплачувати ЄСВ  з 1 січня 2021 року?

         Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області і повідомляє, що у зв'язку з прийняттям Закону №592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі – Закон №592) внесено низку змін до Закону №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

        Відповідно до внесених змін, зокрема, з 1 січня 2021 року звільняються від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

         Крім цього, ст. 4 Закону №2464 доповнено частинами п'ятою та шостою, згідно з якими відповідно передбачено звільнення від сплати за себе єдиного внеску:

осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб – підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою – підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність;
осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичних осіб – підприємців, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

УВАГА! Президент підписав закон щодо одноразової допомоги бізнесу на час карантину

          7 грудня, Президент В. Зеленський підписав Закон №1071-ІХ "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2" (законопроєкт №4429).

         Він набрав чинності з 10.12.2020 року.

         За інформацією зі сайту Президента, Закон № 1071-ІХ передбачає надання одноразової матеріальної допомоги у розмірі 8 тис. грн найманим працівникам, які втратили частину заробітної платні внаслідок запровадження карантинних обмежень, та фізичним особам-підприємцям (ФОП), які втратили частину доходу внаслідок карантину.

        ФОПи не зможуть отримати допомогу, якщо вони:

зареєстровані менше ніж за три місяці до набрання чинності цим законом;
якщо у 2020 році сплатили ЄСВ за себе менше ніж за три місяці, а також якщо їхній вид діяльності не підпадає під карантинні обмеження.

         Крім того, документ передбачає надання одноразової матеріальної допомоги компаніям для виплат найманим працівникам, щоб не скорочувати їх під час дії карантину. Ця норма стосується підприємств, які (на час набуття чинності законом) вимушено скоротили або можуть скоротити тривалість робочого часу працівників через простій у зв'язку з впровадженням карантину.

         Розмір допомоги вираховується пропорційно скороченню робочого часу працівника, але не може перевищувати 8 тис. грн.

        Також закон передбачає одноразову компенсацію суб’єктам господарювання з метою відшкодування витрат, понесених на сплату ЄСВ. Розмір одноразової компенсації становитиме середньомісячну суму ЄСВ з розрахунків останніх 10 місяців.

         Компенсації отримають ті компанії, які реально постраждають від запровадження карантинних обмежень. Проте компенсація не надаватиметься, якщо з ЄСВ є заборгованість.

        Допомогу отримають працівники або ФОП, якщо її роботодавець має одну з 6-ти категорій КВЕД:

47 – Роздрібна торгівля (крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами)
55 – Тимчасове розміщування
56 – Діяльність із забезпечення стравами та напоями
59.14 – Демонстрація кінофільмів
90 – Діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг
93 – Діяльність у сфері спорту, організування відпочинку та розваг

        Одна з 6 категорій КВЕД має бути заявлена першою у реєстраційних відомостях на 31.10.2020.

         Виплата одноразової матеріальної допомоги  буде здійснюватися на підставі заяви, поданої застрахованою особою через Єдиний державний веб-портал електронних послуг «Портал Дія», у тому числі з використанням мобільного додатка «Дія»,  з 14 до 21 грудня 2020 року включно.

         Крім того, закон передбачає продовження дії ліцензій компаніям на продаж алкоголю на період карантину, а також протягом трьох місяців після його закінчення. Документи дозвільного характеру продовжують дію на період карантину та протягом трьох місяців після його закінчення. Продовжується й строк дії договорів оренди державного та комунального майна, які закінчуються у період карантину, та протягом одного місяця з дня його закінчення. Не нараховується та не сплачується плата за оренду державного або комунального майна.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

 

Перевищили суму ліміту каси: яка відповідальність?

          Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що Порядок визначення строків здавання готівкової виручки (готівки) та ліміту каси встановлено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. №148 із змінами та доповненнями.

         Згідно з Положенням №148, ліміт залишку готівки в касі (далі – ліміт каси) – граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.

         Установа/підприємство визначає і встановлює за погодженням з банком у якому відкрито рахунок, на який зараховуються кошти, строки здавання готівки для зарахування на рахунки в банках.

         Установи та підприємства, небанківські установи на підставі Положення №148 з урахуванням особливостей своєї роботи зобов’язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси установи, підприємства, небанківської установи та їх відокремлених підрозділів. У розрахунку враховується строк здавання готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений договором, та не враховується готівка, унесена через платіжні пристрої, що належать небанківським установам. Ліміт каси установи, підприємства, небанківські установи встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника установи, підприємства, небанківської установи або уповноваженої ним особи.

          Не вважається понадлімітною готівка в день її надходження, якщо вона здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або видана для використання установою/підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного дня на потреби, пов’язані з діяльністю установи/підприємства.

         Керівники установ/підприємств несуть відповідальність за дотримання вимог Положення №148 щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, зазначених у розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі.

        Статтею 164-4 КУпАП встановлено, що здавання виторгу торговельними підприємствами всіх форм власності, що здійснюють реалізацію товарів за готівку, з порушенням термінів, установлених правилами розрахунків і ведення касових операцій, тягне за собою накладення штрафу на осіб, відповідальних за здавання виторгу, від 17 до 88 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

       Ті самі дії, вчинені особою повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за порушення, передбачене ч. 1 цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від 43 до 175 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

Обов’язкові РРО для ФОП перенесли на 2022 рік: підписано закон

        9 грудня у "Голосі України" №228 опубліковано три важливих закони для підтримки бізнесу під час карантину.

        Усі вони набирають чинності 10 грудня 2020 року (з дня, наступного за днем їх опублікуванням). Крім розділу I Закону №1017-ІХ (щодо нових лімітів доходу для «єдинників» та правил застосування РРО у 2021 році), який запрацює з 1 січня 2021 року.

Згідно з текстом законопроєкту, передбачалося:

  1. визначати граничні обсяги доходів для перебування на ЄП для 1-3 груп, виходячи з розмірів МЗП: 1 група – 167 МЗП (з 1 січня 2021 р. при мінзарплаті 6000 грн це 1 002 000 грн), 2 група – 834 МЗП (з 1 січня 2021 р. 5 004 000 грн) та 3 група – 1167 МЗП (1 січня 2021 р – 7 002 000 грн);
  2. виключити норми щодо застосування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих до суб’єктів господарювання штрафних (фінансових) санкцій;
  3. відтермінувати до 1 січня 2022 року обов’язкове застосування РРО (ПРРО) для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 МЗП, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування* (Зауважимо, що про ліміт в розмірі доходу для 1 групи було вказано у новині на сайті ВРУ, але за текстом законопроекту з його картки (на поточну годину) – визначено розмір у 220 МЗП);
  4. скасувати штрафні санкції за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, та за відсутність попереднього програмування товарів в РРО (ПРРО);
  5. подовжити на рік (до 1 січня 2022 року) застосування понижених розмірів фінансових санкцій за порушення суб’єктами господарювання окремих вимог закону щодо використання РРО ПРРО під час проведення розрахункових операцій (тобто до 1 січня 2022 року, санкції, визначені п. 1 ст. 17 Закону про РРО, застосовуватимуть в таких розмірах: 10% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше; 50% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення);
  6. встановлення нового ліміту для обов'язкового застосування РРО фізособами-«єдинниками» замість 1 млн грн буде 220 МЗП, (1 січня 2021 р. – 1 320 000 грн). Цей ліміт буде діяти з 1 січня 2021 року. До цього моменту діє ліміт в 1 млн грн за п. 296.10 ПКУ.
  7. надати можливість РРО у 2021 році при продажу текстилю, автозапчастин та товарів (надання послуг) через Інтернет, але у разі не перевищення ліміту доходу (за проектом його встановлено на рівні 220 МЗП (у 2021 році це буде 1 320 000 грн). При отриманні доходу більше 220 МЗП у 2021 році РРО таким ФОПам буде потрібен.

* Сферами з істотними ризиками з 1 січня 2021 року будуть (за текстом проекту):

реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

реалізація лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;

реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
огляду на текст законопроекту з п. 61 підрозд. 10 розд ХХ ПКУ з ризикових буде виключено такі сфери:
реалізація товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);
діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена пунктом 11 ст. 9 Закону про РРО;
діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);

реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Перелік затверджено постановою КМУ від 22.07.2020 р. №634.

  • ці сфери діяльності будуть виключені із ризикових.

Як це прописано в тексті Закону поки невідомо, розповімо про це окремо!

Чи буде потрібне РРО у 2021 році при продажу текстилю, автозапчастин та товарів (надання послуг) через Інтернет?

Знову ж таки за законопроектом у 2021 році фізособи-"єдинники" 2-4 груп, які здійснюють зазначені операції, будуть зобов'язані вести розрахунки через РРО у разі перевищення ліміту доходу (за проектом його встановлено на рівні 220 МЗП (у 2021 році це буде 1 320 000 грн). При отриманні доходу до 220 МЗП у 2021 році РРО таким ФОПам буде не потрібен.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

Нарахували дохід ФОПу: як відобразити у ф. №1ДФ?

           Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області розповідає, що при нарахуванні (виплаті) доходів фізичним особам – підприємцям (не залежно від системи оподаткування) та самозайнятим особам податкові агенти зобов’язані відобразити такі доходи у податковому розрахунку за формо №1-ДФ за звітний квартал, у якому вони були нараховані.

          При цьому, під час нарахування (виплати) підприємцю доходу від здійснення ним підприємницької діяльності не утримується податок на доходи фізичних осіб, якщо таким підприємцем надано копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності:

для підприємця, який знаходиться на загальній системі оподаткування, таким документом може бути копія виписки або витягу з Держреєстру;

для підприємця, що застосовує спрощену систему оподаткування, – копія свідоцтва про сплату єдиного податку, або копія виписки, або витягу з Держреєстру;

для особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, – копія довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

          При заповненні податкового розрахунку за формою №1-ДФ:

– у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний квартал) дохід, який нараховано підприємцю. У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов’язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні.

Дохід, нарахований самозайнятій особі, відображається у податковому розрахунку за ф. №1ДФ за ознакою доходу «157».

– у графі 3 «Сума виплаченого доходу» відображається сума фактично виплаченого доходу.

– у графі 4а «Сума нарахованого податку» відображається сума податку, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку, якщо підприємцем не надано копію документа, що підтверджує державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.

– у графі 4 «Сума перерахованого податку» відображається фактична сума перерахованого податку до бюджету (у разі нарахування податку та відображення у графі 4а).

         Якщо підприємцем надано копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності, то графи 4а «Сума нарахованого податку» та 4 «Сума перерахованого податку» не заповнюються (в таких графах проставляються нулі).

        Зазначена норма передбачена п. 176.2, п. 177.8 ПКУ; п. 3 «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку», затвердженого наказом МФУ від 13.01.2015 р. №4.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

Як оподатковуються акцизом суміші для кальяну?

       ДПС у Миколаївській області повідомляє, що при реалізації суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі суміші для кальяну базою оподаткування акцизним податком є вартість всієї суміші, яка класифікується за кодом УКТ ЗЕД 2403 11, а не лише його частки – тютюну.

       Так, відповідно до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом Державної митної служби України від 14.07.2020 р. №256, термін «тютюн для кальяну» означає тютюн, призначений для куріння за допомогою кальяну, що складається з суміші тютюну та гліцерину, з вмістом або без вмісту ароматичних масел і екстрактів, меляси або цукру, який має або не має фруктового аромату. «Тютюн для кальяну» класифікується у підпозиції 2403 11 позиції 2403 групи 24 «Тютюн і промислові замінники тютюну».

        Згідно з підпунктом 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), базою оподаткування акцизним податком є вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі.

        Відповідно до підпункту 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку. Вичерпний перелік підакцизних товарів встановлено статтею 215 Кодексу.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

Як фізособи можуть дізнатися про свій податковий борг?

       Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє -  фізична особа – громадянин, яка не є суб’єктом господарювання, може отримати інформацію про наявність чи відсутність податкового боргу, скориставшись Електронним кабінетом або електронним сервісом – «InfoTAX».

      Так, у приватній частині Електронного кабінету платник може переглянути свої особові рахунки зі сплати податків, зборів та інших платежів (дані інтегрованої картки платника), в яких червоним кольором позначено суми заборгованості перед бюджетом.

      Також, громадяни можуть отримати інформацію про суми нарахованих майнових податків та наявність чи відсутність податкового боргу ще і за допомогою нового електронного сервісу – «InfoTAX» через месенджери Telegram та Viber.

      На першому етапі роботи цього сервісу платники за допомогою месенджерів Telegram, Viber матимуть можливість отримувати інформацію щодо стану розрахунків з бюджетом, реєстраційні та облікові дані, повідомлення про результати обробки документів, нагадування про необхідність подання звітності та сплати податків.

     На другому етапі – передбачено предзаповнення звітності для платників єдиного податку, перехід до сплати податків у «два кліки», оповіщення про виникнення податкового боргу.

     Доступ до нового сервісу надійно захищено та відбувається через обов’язкову ідентифікацію особи за допомогою ID-банкінгу або кваліфікованого електронного підпису.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С

З 10 грудня діють три важливі «карантинні» закони: про 8000 грн допомоги, відстрочення РРО для ФОП і податкові пільги

9 грудня у "Голосі України" №228 опубліковано три важливих закони для підтримки бізнесу під час карантину.

Усі вони набирають чинності 10 грудня 2020 року (з дня, наступного за днем їх опублікуванням). Крім розділу I Закону №1017-ІХ (щодо нових лімітів доходу для «єдинників» та правил застосування РРО у 2021 році), який запрацює з 1 січня 2021 року.

Далі коротко про ці закони.

1. Закон від 01.12.2020 р. №1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» (раніше законопроєкт №4439-д).

Закон визначає граничні обсяги доходів, неперевищення яких є однією з умов застосування суб’єктами спрощеної системи оподаткування відповідних груп платників єдиного податку, зважаючи на встановлені законом розміри мінімальної заробітної плати, що дасть змогу враховувати під час реалізації відповідних норм зміни в економічній ситуації.

Крім того, виключено норми щодо застосування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих до суб’єктів господарювання штрафних (фінансових) санкцій.

До 1 січня 2022 року відтерміновано обов’язкове застосування РРО (ПРРО) для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує граничного обсягу доходу, встановленого для першої групи платників єдиного податку, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування.

2. Закон від 04.12.2020 р. №1071-ІХ "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2" (раніше законопроєкт №4429).

Ним передбачено надання одноразової матеріальної допомоги у розмірі 8 тис. грн найманим працівникам, які втратили частину заробітної платні внаслідок запровадження карантинних обмежень, та фізичним особам-підприємцям (ФОП), які втратили частину доходу внаслідок карантину.

ФОПи не зможуть отримати допомогу, якщо вони:

зареєстровані менше ніж за три місяці до набрання чинності цим законом;

якщо у 2020 році сплатили ЄСВ за себе менше ніж за три місяці, а також якщо їхній вид діяльності не підпадає під карантинні обмеження.

Крім того, документ передбачає надання одноразової матеріальної допомоги компаніям для виплат найманим працівникам, щоб не скорочувати їх під час дії карантину. Ця норма стосується підприємств, які (на час набуття чинності законом) вимушено скоротили або можуть скоротити тривалість робочого часу працівників через простій у зв'язку з впровадженням карантину.

Розмір допомоги вираховується пропорційно скороченню робочого часу працівника, але не може перевищувати 8 тис. грн.

Також закон передбачає одноразову компенсацію суб’єктам господарювання з метою відшкодування витрат, понесених на сплату ЄСВ. Розмір одноразової компенсації становитиме середньомісячну суму ЄСВ з розрахунків останніх 10 місяців.

3. Закон від 04.12.2020 р. №1072-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2" (раніше законопроєкт №4430).

Нагадаємо, що ним передбачено:

звільнення платників єдиного податку I групи від сплати цього податку за грудень 2020 року та січень – травень 2021 року;

звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ платників єдиного податку I групи в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе, та визначити, що такі періоди включаються до страхового стажу;

списання податкового боргу платникам податків у разі, якщо сукупний розмір боргу платника за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн та його не погашено станом на 01.11.2020 р.;

відстрочення до 29 грудня 2021 року погашення податкового боргу платників податків – фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, що у загальній сумі не перевищує 6800 гривень тощо.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

З 1 січня 2021 року запроваджуються нові марки акцизного податку: нагадує ДПС

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що постановою КМУ від 29.10.2020 р. №1037 «Деякі питання маркування марками акцизного податку тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», яка оприлюднена 03.11.2020, затверджено нові зразки марок акцизного податку для тютюнових виробів і зразки марок акцизного податку для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного та імпортного виробництва, що додаються. Запроваджуються марки акцизного податку нового зразка з 1 січня 2021 року.

Зразки марок акцизного податку для тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного та імпортного виробництва:

Для тютюнових виробів вітчизняного виробництва з фільтром

Для тютюнових виробів вітчизняного виробництва без фільтра

Для тютюнових виробів вітчизняного виробництва (сигарили)

Для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняного виробництва

Для інших тютюнових виробів вітчизняного виробництва

Для тютюнових виробів імпортного виробництва з фільтром

Для тютюнових виробів імпортного виробництва без фільтра

Для тютюнових виробів імпортного виробництва (сигарили)

Для інших тютюнових виробів імпортного виробництва

Для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортного виробництва

Для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного виробництва

Для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, імпортного виробництва

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Як ФОПу отримати ЕЦП від АЦСК ІДД ДПС?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області роз’яснює громадянам та платникам податків переваги використання електронного підпису під час ведення підприємницької діяльності.

Електронний підпис (раніше - Електронний цифровий підпис) за статусом прирівнюється до власноручного підпису або печатки. В Україні ЕП має юридичну силу з 2003 року.

Електронний документ, підписаний ЕП, має таку ж юридичну силу, як паперовий документ з підписом уповноваженої особи та печаткою. Зокрема, ЕП підтверджує цілісність електронного документу, гарантує відсутність жодних змін у підписаному електронному документі та не дозволяє підписанту відмовитись від зафіксованих зобов’язань.

Окрім можливості подавати звітність до податкової служби та інших державних установ, ЕП відкриває доступ до цілої низки державних сервісів, кількість яких постійно збільшується. Серед них можливість підписувати електронні документи, реєструватися на державних порталах, отримувати виписки та довідки а також користуватися «Електронним кабінетом платника» та електронними сервісами ДПС України, тощо.

Як отримати?

Отримати особистий електронний ключ можна лише особисто та безкоштовно у податковій (АЦСК ІДД ДПС).

Що необхідно мати, йдучи за ключем:

  1. Заповнена та підписана Реєстраційна картка (для фізичної особи/фізичної особи – підприємця) встановленого зразка, у двох примірниках;
  2. Копія паспорта (копії 1-2 сторінок, сторінки з відміткою про реєстрацію місця проживання, а також 3-6 сторінки за наявності відміток). Якщо у вас паспорт у формі картки (ID-картка), необхідно зробити копії лицьового та зворотного боку, копію паперового витягу з Єдиного державного демографічного реєстру про адресу реєстрації місця проживання або копію Довідки про реєстрацію місця проживання фізичної особи).
  3. Копія посвідки на постійне (тимчасове) місце проживання, засвідчена підписом власника, або паспорт громадянина іншої країни із нотаріально засвідченим перекладом на українську мову (для іноземних громадян);
  4. Копія картки платника податків, засвідчена підписом власника. За наявності у паспорті громадянина України реєстраційного номера облікової картки платника податків, замість копії картки платника податків, може бути подана копія сторінки паспорта громадянина України з відповідною відміткою, засвідчена підписом власника.

Зверніть увагу, що кожен особистий ключ користувача має бути записаний на окремий носій інформації - наприклад флешку або токен, тож подбайте про це заздалегідь.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Як сплачувати ЄСВ новоствореній фізособі-єдиннику?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області зазначає, що фізична особа – підприємець, яка до кінця місяця, в якому відбулась її державна реєстрація як суб’єкта господарювання, подала заяву про обрання першої чи другої групи спрощеної системи оподаткування, є такою, що перебуває на загальній системі оподаткування і база нарахування єдиного внеску за цей місяць для неї визначається як сума доходу (прибутку), отриманого від діяльності фізичної особи – підприємця, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464). При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

З першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація, зареєстровані в установленому порядку, новостворені фізичні особи – підприємці, віднесені до платників єдиного податку першої та другої груп, нараховують єдиний внесок у розмірі, визначеному такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Як повернути помилково та/або надміру сплачений податок?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що платник податків має право повернути помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання (ст. 43 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ)).

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені:

1. Відсутність податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. При цьому для його погашення платник має право використати зазначену суму переплати, подавши відповідну заяву на перекид.

2. Подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку).

Заява подається у довільній формі до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення, в якій необхідно зазначити напрям перерахування коштів:

  • на поточний рахунок платника податків в установі банку;
  • на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Як повернути надміру сплачений ЄСВ: нагадування від ДПС

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що у випадку надмірної сплати сум єдиного внеску на рахунок 3719 податковими органами здійснюється зарахування цих коштів у рахунок майбутніх платежів за тим самим рахунком відповідно до встановленого розміру єдиного внеску та у порядку календарної черговості виникнення зобов'язань платника з цього платежу згідно з Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом МФУ від 16.01.2016 р. №6 (далі – Порядок №6).

Повернення коштів здійснюється у випадках:

  1. надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719;
  2. помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719;
  3. помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету;
  4. помилкової сплати податкових зобов’язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених ПКУ, на рахунок 3719.

Для повернення коштів подається заява до податкового органу, на рахунок якого сплачено кошти, за встановленою формою.

У разі надходження заяви про повернення коштів, що надміру сплачені страхувальниками, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, платник додає оригінал або завірену ним копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення тощо), що підтверджує сплату коштів на рахунок 3719.

У разі надходження заяви про повернення коштів з рахунку 3719 підрозділ податкового органу, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації заяви проводить перевірку наданої платником інформації.

Заява залишається без задоволення у таких випадках:

  • невідповідність заяви встановленій формі (додаток 1 до Порядку №6);
  • недостовірність викладеної у заяві платника інформації;
  • подання заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску;
  • наявність у платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій.

У разі відмови в задоволенні заяви про повернення коштів з рахунку 3719 платнику єдиного внеску підрозділом податкового органу, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, надається повідомлення за підписом посадової особи із зазначенням причин відмови.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Як застосовувати РРО фізособам-«єдинникам

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області розповідає, що підприємці – платники єдиного податку другої – четвертої груп, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг), зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО та/або програмні РРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів:

до 01 січня 2021 року у разі:

  • перевищення в календарному році незалежно від обраного виду діяльності обсягу доходу понад 1 млн. грн.;
  • здійснення реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення;

з 01 січня 2021 року:

  • реалізації товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
  • реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  • реалізації лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
  • реалізації ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
  • роздрібної торгівлі вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);
  • здійснення діяльності ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена п. 11 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
  • здійснення діяльності туристичних агентств, туристичних операторів;
  • здійснення діяльності готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
  • реалізації текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

З 01 квітня 2021 року

РРО та/або програмні РРО повинні застосовувати усі фізичні особи – підприємці, крім ФОП – платників єдиного податку першої групи.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Як з 7 листопада буде здійснюватися електронний документообіг між платниками та ДПС?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області звертає увагу, що 07.11.2020 наберуть чинності норми Закону України від 14 липня 2020 року № 786-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців», згідно з якими електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом здійснюється відповідно до Податкового кодексу України, законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» без укладення відповідного договору.

Керівник платника податків визначає, змінює перелік уповноважених осіб платника податків, які наділяються правом підписання, подання, отримання ними документів та інформації через електронний кабінет від імені платника податків, та визначає їхні повноваження.

Платник податків стає суб’єктом електронного документообігу після надсилання до контролюючого органу першого будь-якого електронного документа у встановленому форматі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом припиняється виключно у випадках:

  • отримання інформації від кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг про завершення строку чинності (або скасування) кваліфікованого сертифіката відкритого ключа керівника платника податків;
  • отримання інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань про зміну керівника платника податків;
  • отримання інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення юридичної особи;
  • наявності в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків інформації про припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи;
  • наявності в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків інформації про закриття реєстраційного номера облікової картки платника податків у зв’язку зі смертю.

Порядок обміну електронними документами платника податків та контролюючого органу затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Норми встановлені новим п. 42.6 ст. 42 ПКУ.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Що необхідно зберігати на робочому місці власнику РРО?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до п. 4 розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547, суб’єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) для здійснення розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані, зокрема:

  • зберігати у господарській одиниці останню використану та поточну розрахункову книжку, що використовується на період виходу з ладу РРО (касового апарату), здійснення його ремонту або у разі тимчасового (але не більше 7 робочих днів) відключення електроенергії;
  • у кінці робочого дня (зміни) друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій;
  • забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО, а у випадку використання розрахункової книжки – загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
  • друкувати X-звіти, Z-звіти та інші документи, що передбачені документацією на РРО, відповідно до законодавства;
  • зберігати на місці проведення розрахунків реєстраційне посвідчення та останню довідку про опломбування РРО або їх копії.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

ФОП припинив діяльність, але з обліку ДПС не знявся: що буде при повторній реєстрації?

У підкатегорії 116.04 «ЗІР» зазначено, що незалежно від того, що процедура зняття з обліку фізичної особи – підприємця в контролюючих органах не завершена, але протягом року такий платник вдруге зареєструвався у державного реєстратора, то взяття його на облік здійснюється контролюючими органами за основним місцем обліку у день отримання відомостей про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця та здійснюється датою внесення даних до Реєстру самозайнятих осіб за номером, який відповідає порядковому номеру реєстрації відповідного повідомлення державного реєстратора.

При цьому взяття на облік фізичної особи – підприємця, яка протягом року вдруге зареєструвалася у державного реєстратора, але у контролюючих органах ще не була знята з обліку, не припиняє її зобов’язань по забезпеченню остаточних розрахунків з податків від провадження підприємницької діяльності за її першою реєстрацією.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

ФОП виплачує нерезиденту дохід: чи потрібно сплачувати податок?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформуює, що фізичні особи – підприємці та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, при виплаті доходів, нерезиденту – юридичній особі мають утримувати податок з таких доходів та подавати Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств.

Законом України від 16.01.2020 р. №466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» внесено зміни до п. 133.1 ПКУ. Зокрема, уточнено, що юридичні та фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, фізичні особи – підприємці та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, є платниками податку на прибуток при виплаті доходів (прибутків) нерезиденту з джерелом їх походження з України, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 141.4 ПКУ.

Нагадаємо, перелік доходів нерезидента із джерелом їх походження з України, наведено у пп. 141.4.1 ПКУ. Зокрема, це такі доходи:

  • проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом;
  • дивіденди, які сплачуються резидентом;
  • роялті;
  • фрахт та доходи від інжинірингу;
  • лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента – лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди;
  • доходи від продажу нерухомого майна, розташованого на території України, яке належить нерезиденту, у тому числі майна постійного представництва нерезидента;
  • прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав, визначений відповідно до цього розділу;
  • доходи, отримані від провадження спільної діяльності на території України, доходи від здійснення довгострокових контрактів на території України;
  • винагорода за провадження нерезидентами або уповноваженими ними особами культурної, освітньої, релігійної, спортивної, розважальної діяльності на території України;
  • брокерська, комісійна або агентська винагорода, отримана від резидентів або постійних представництв інших нерезидентів стосовно брокерських, комісійних або агентських послуг, наданих нерезидентом або його постійним представництвом на території України на користь резидентів;
  • внески та премії на страхування або перестрахування ризиків в Україні (у тому числі страхування ризиків життя) або страхування резидентів від ризиків за межами України;
  • доходи, одержані від діяльності у сфері розваг (крім діяльності з проведення лотереї);
  • доходи у вигляді благодійних внесків та пожертвувань на користь нерезидентів;
  • інші доходи від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг із міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.

Поряд з цим абз. 1 пп. 141.4.2 ПКУ встановлено, що резидент, у тому числі фізична особа підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 ПКУ, за ставкою в розмірі 15% (крім доходів, зазначених у пп. 141.4.3 – 141.4.6 та 141.4.11 ПКУ) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.

Враховуючи зазначене, фізичні особи – підприємці (у тому числі платники єдиного податку) та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, при виплаті доходів, визначених пп. 141.4.1 ПКУ, нерезиденту – юридичній особі мають утримувати податок з таких доходів та подавати Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Мінфіна від 20.10.2015 р. №897 зі змінами та доповненнями.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Фізособа-«єдинник» перевищив дохід: які дії та наслідки?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що відповідно до п. 293.8 Податкового кодексу України ставки, встановлені п. 293.3 - 293.5 ст. 293 ПКУ, застосовується з урахуванням таких особливостей:

платники єдиного податку першої групи, які у календарному кварталі перевищили обсяг доходу, 1 мільйон гривень, з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої або третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. Такі платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу;

2) платники єдиного податку другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу 5 мільйонів гривень, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування.

платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу;

платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу сім мільйонів гривень, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також зобов’язані у порядку, встановленому цією главою, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Фізособа-«єдинник» надає стоматологічні послуги: що з РРО?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО (далі – ПРРО) із створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом №265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (далі – РК).

Пунктом 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) встановлено, що РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.

Водночас п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ передбачено, що до 1 січня 2021 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами-підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн, крім тих, які здійснюють, зокрема, реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Разом з тим, п. 6 ст. 9 Закону №265 встановлено, що РРО та/або ПРРО та РК не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) платниками єдиного податку (фізичними особами-підприємцями), які не застосовують РРО та/або ПРРО відповідно до ПКУ.

Вироби медичного призначення (медичні вироби) – це будь-який інструмент, апарат, прилад, пристрій, програмне забезпечення, матеріал або інший виріб, призначені для діагностики, лікування, профілактики організму людини та (або) забезпечення таких процесів (абзац тридцять четвертий ст. 2 Закону №265).

Абзацом другим ст. 2 Закону України від 04 квітня 1996 року №123/96-ВР «Про лікарські засоби» встановлено, що лікарський засіб – це будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох активних фармацевтичних інгредієнтів (далі – АФІ) та допоміжних речовин)), що має властивості та призначена для лікування або профілактики захворювань у людей, чи будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), яка може бути призначена для запобігання вагітності, відновлення, корекції чи зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу.

Враховуючи викладене вище, фізичні особи-підприємці – платники єдиного податку другої-четвертої груп при наданні стоматологічних послуг не застосовують РРО та/або ПРРО, якщо обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 1 млн гривень. При перевищенні в календарному році обсягу доходу понад 1 млн грн застосування РРО та/або ПРРО для таких платників єдиного податку є обов’язковим.

Якщо фізичні особи-підприємці – платники єдиного податку другої-четвертої груп надають стоматологічні послуги та при цьому здійснюють реалізацію лікарських засобів і виробів медичного призначення, то незалежно від обсягу доходу, такі платники зобов’язані проводити розрахунки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи РРО та/або ПРРО з наданням відповідного розрахункового документу.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Фізособа-«загальник» застосовує платіжний термінал для розрахунків: як заповнити Книгу обліку доходів та витрат?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області розповідає, що відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом №265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

При застосуванні під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з’єднаного або поєднаного з РРО, фіскальний касовий чек на товари (послуги) повинен містити обов’язкові реквізити, передбачені п. 2 розд. ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіна від 21.01.2016 р. №13, зокрема, загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг).

Крім того, фізична особа-підприємець на загальній системі оподаткування, яка здійснює розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язана щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) або програмними РРО фіскальні звітні чеки, в яких зазначається інформація про обсяг виконання розрахункових операцій.

Облік доходів і витрат фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, ведуть у Книзі обліку доходів і витрат (далі – Книга), форма та порядок ведення якої затверджені наказом Міністерства доходів і зборів від 16.09.2013 р. №481 (далі – Порядок №481).

Фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування у графі 2 «Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності або незалежної професійної діяльності» Книги відображають суму доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 6 Порядку №481).

Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід (п. 5 Порядку №481).

Враховуючи викладене, при застосуванні електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з’єднаного або поєднаного з РРО при проведенні розрахунків з покупцями за продані товари (надані роботи, послуги), фізична особа-підприємець на загальній системі оподаткування заповнює графу 2 «Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності або незалежної професійної діяльності» Книги за підсумками робочого дня на підставі інформації вказаної у фіскальних звітних чеках.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

РРО та/або ПРРО вийшли з ладу – повідомте податкову

Відповідно до п. 16 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які використовують РРО та/або ПРРО при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані у разі виявлення несправностей:

- РРО, а також пошкодження засобів контролю – протягом робочого дня, в якому виявлено несправності чи пошкодження, письмово або засобами телекомунікацій в довільній формі повідомити центр сервісного обслуговування, а також протягом двох робочих днів після дня виявлення несправностей чи пошкодження письмово або засобами телекомунікацій в довільній формі повідомити про це контролюючий орган, у якому суб’єкт господарювання зареєстрований платником податків (абз. 1 п. 16 ст. 3 Закону № 265);

- програмного РРО – протягом дня, в якому виявлено несправність, засобами телекомунікацій повідомити про це контролюючий орган, виробника ПРРО та/або центр сервісного обслуговування (за наявності) за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абз. 2 п. 16 ст. 3 Закону № 265).

Згідно з п. 12 розд. ІІ Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних РРО, затвердженого наказом Мінфіну від 23.06.2020 р. № 317, у разі виявлення несправностей ПРРО або його викрадення чи компрометації особистого ключа суб’єкт господарювання зобов’язаний протягом дня, в якому виявлено несправність, засобами Електронного кабінету або засобами телекомунікацій направити до контролюючого органу, виробника ПРРО та/або центру сервісного обслуговування (за наявності) Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 2-ПРРО (додаток 2 до Порядку № 317).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Порядок направлення електронних звернень до ДПС

Державна податкова служба України нагадує, що з метою спрощення листування з громадянами в ДПС функціонує електронна поштова скринька zvernennya_dps@tax.gov.ua.

Звертаємо увагу, що звернення, які громадяни надішлють на вказану електронну скриньку, мають бути з відсканованим особистим підписом та із зазначенням місця проживання (реєстрації) або підписані за допомогою кваліфікованого електронного підпису. Такі листи будуть розглянуті та відповіді на них будуть надані у терміни, визначені статтею 20 Закону України «Про звернення громадян».

Звернення, які громадяни надішлють на вказану електронну скриньку БЕЗ сканованого особистого підпису та БЕЗ зазначення місця проживання (реєстрації), будуть повернуті без розгляду протягом 10 днів із відповідним роз’ясненням відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про звернення громадян».

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Подання ф. №20-ОПП підтверджує реальність діяльності

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти контролюючі органи за основним місцем обліку про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням (п. 63.3 ст. 63 ПКУ).

Взяття на облік відбувається згідно з розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 із змінами та доповненнями, шляхом подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку.

Неподання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП, - тягне за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.

У разі не усунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу на цих осіб у подвійному розмірі.

За неподання форми № 20-ОПП у суб'єкта господарювання зростає ризик потрапити до переліку ризикових платників податків. Це, у свою чергу, призводить до блокування податкових накладних, проблем із реєстрацією РРО, акцизних складів та отриманням ліцензій на торгівлю і зберігання пального.

Якщо платник податків не подав або несвоєчасно подав форму № 20-ОПП, і в електронній базі контролюючого органу відсутня інформація про об’єкти, які використовуються ним для ведення господарської діяльності, такий суб’єкт господарювання відноситься до списку ризикових платників ПДВ, а здійснювані ним операції відповідають критеріям ризиковості операцій. І як наслідки – блокування реєстрації ПН/РК.

Для подання пояснень та копій документів, що підтверджують реальність господарської операції, платнику податків необхідно довести необхідність матеріально - технічних ресурсів для здійснення такої операції (офісних, складських, виробничих та інших приміщень, обладнання, транспорту, земельних ділянок, тощо), відобразивши їх наявність у формі № 20-ОПП. Якщо форма не подавалася, то її потрібно подати до того, як будуть подані документи для розблокування ПН/РК.

У разі невідповідності видів діяльності платника тим основним засобам, які відображені ним у формі № 20-ОПП, контролюючий орган має право відмовити в прийнятті Таблиці даних платника ПДВ. Тому суб’єкт господарювання має навести в поясненні інформацію про наявність всіх матеріально-технічних та трудових ресурсів для впровадження діяльності згідно з кодами КВЕД, які зазначені в таблиці: власних та орендованих основних засобів. Контролюючий орган перевіряє відповідність і наявність цих об’єктів шляхом порівняння наданої інформації з інформацією електронної бази даних.

Нагадуємо, перевірити інформацію про свої об’єкти оподаткування можна в приватній частині електронного кабінету: «Електронний кабінет платника податків»/«Облікові дані платника»/«Відомості про об’єкти оподаткування».

Також звертаємо увагу суб’єктів господарювання, які мають намір зареєструвати РРО/ПРРО: на обліку в контролюючому органі має перебувати і господарська одиниця (кафе, магазин), де буде використовуватись реєстратор розрахункових операцій. Якщо повідомлення за формою №20-ОПП з інформацією про відкриття такої господарської одиниці не подано до контролюючого органу, платнику податків буде відмовлено в реєстрації РРО/ПРРО.

Отримання ліцензії для торгівлі та зберігання пального також передбачає наявність необхідної матеріально-технічної бази, зокрема, спеціальних ємностей (резервуарів). Відсутність зареєстрованих у формі №20-ОПП основних засобів – причина відмови у видачі ліцензії для ведення такого виду діяльності.

Відсутність об’єкта оподаткування або наявність у базі неповної чи помилкової інформації про нього буде перешкодою у процедурі реєстрації в СЕАРП акцизних складів, які є об’єктом, пов’язаним з оподаткуванням
(пп. 14.1.6 п.14.1 ст.14 ПКУ).

Надання податкової форми № 20-ОПП є одним із ключових індикаторів реальної господарської діяльності платників податків.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Не подали або несвоєчасно подали ф. №1ДФ під час карантину: чи буде штраф?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що відповідно до пп. «б» п. 176.2 ПКУ особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені чинним податковим законодавством для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку. Такий податковий розрахунок за формою №1ДФ подається до контролюючого органу за місцем свого розташування.

Звертаємо увагу, що розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

За відокремлений підрозділ юридичної особи, який не має повноважень нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, Податковий розрахунок за ф. №1ДФ у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає до контролюючого органу юридична особа за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, – тягне за собою попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян – суб’єктів підприємницької діяльності у розмірі від двох до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 1 ст. 163-4 КУпАП).

Дії, передбачені ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян – суб’єктів підприємницької діяльності у розмірі від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому зміни в частині незастосування до податкових агентів адміністративної відповідальності на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) до КУпАП не вносились.

Нагадуємо, що 01.07.2020 набрав чинності наказ Мінфіна від 26.05.2020 р. №241 «Про затвердження Змін до додатка до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» (далі – Наказ №241), яким внесено зміни до Довідника ознак доходів, наведеного у додатку до Порядку, згідно з якими нові ознаки доходів діють з 01.07.2020.

Наказ №241 було опубліковано в офіційному виданні «Офіційний вісник України» від 26.06.2020 №49.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

З 1 вересня мінімальний розмір ЄСВ становить 1100 грн

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області зазначає, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 25.08.2020 р. №822-ІХ (опублікований у виданні «Голос України» 31.08.2020 р. №157) підвищено розмір мінімальної заробітної плати з 1 вересня 2020 року до 5 тисяч гривень.

Підвищення мінімальної заробітної плати впливає на мінімальний розмір єдиного внеску.

Відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок встановлюється у розмірі 22 відсотки до бази нарахування.

У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, його сума розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Тобто, мінімальна ставка єдиного внеску встановлюється у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати.

Отже, з 1 вересня 2020 року мінімальний розмір єдиного внеску становить 1100 грн на місяць (5000 грн х 22%) (3300 грн за квартал).

Нагадаємо, з січня 2020 року мінімальна заробітна плата - 4723 грн; мінімальний розмір єдиного внеску на місяць за січень-серпень 2020 року - 1039.06 грн.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Вихідні у жовтні – 2020: коли і скільки відпочиватимемо?

З 2015 року у жовтні маємо ще одне державне свято та неробочий день - 14 жовтня, День захисника України. Встановлене воно Указом Президента №806/2014 та водночас ним же скасовано День захисника Вітчизни, що відзначалося щорічно 23 лютого.

Цього року 14 жовтня припадає на середу. А отже, посеред тижня будемо мати додатковий вихідний.

Загалом у жовтні 31 календарний день, з них:

21 робочий день;

10 неробочих (9 вихідних і 1 день святковий).

Норма робочого часу:

при 40-годинному робочому тижні - 167,0;

при 36-годинному робочому тижні - 151,2;

при 24-годинному робочому тижні - 100,8.

Як будуть працювати банки?

Регламент роботи системи електронних платежів Нацбанку та банківської системи у 2020 році був визначений Нацбанком ще у березні.

Так, згідно з повідомленням НБУ, 14 жовтня 2020 року буде вихідним днем для банківської системи України.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Вийшов з ладу РРО: скільки можна використовувати КОРО?

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомила, що відповідно до ст. 5 №265/95-ВР на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій (РРО) та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, не більше 7 робочих днів, відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного РРО.

Пунктом 2 ст. 14 Закону №265 передбачено, що у разі виходу з ладу РРО центри сервісного обслуговування зобов’язані забезпечувати відновлення його роботи протягом 7 робочих днів.

У разі незабезпечення центром сервісного обслуговування гарантійного ремонту РРО не пізніше сьомого робочого дня з дня прийняття в ремонт РРО необхідно ввести в експлуатацію належним чином зареєстрований на суб’єкта господарювання резервний РРО (п. 4 ст. 14 Закону №265).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Первинне отримання ЕЦП: де можна це здійснити онлайн?

Міністерство цифрової трансформації України на своїй сторінці у facebook розповідає, що у середньому за місяць українці перевіряють та накладають понад 860 тис. е-підписів на платформах Мінцифри.

Накласти та перевірити електронний підпис можна на сервісах:

- портал Дія

- сайт Центрального засвідчувального органу (ЦЗО)

- сайт надавача електронних довірчих послуг Дія

- сайт Інтегрованої системи електронної ідентифікації (ІСЕІ).

За допомогою Інтегрованої системи електронної ідентифікації щомісяця відбувається понад 600 тис. сеансів автентифікації в інформаційних системах, держателями яких є суб'єкти публічного та приватного права.

Як отримати е-підпис?

Отримати кваліфікований електронний підпис (КЕП) можна офлайн чи онлайн.

Офлайн: потрібно особисто звернутись до одного з надавачів послуги, заповнити реєстраційну форму та вказати паспортні дані й номер платника податків

Онлайн: послугу можна отримати через ПриватБанк

А ще ви можете отримати підпис у ДП Дія..

Окрім цього, зовсім скоро підписати документи можна буде за допомогою Смарт-Дії, короткострокового кваліфікаційного електронного підпису в застосунку Дія.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Бажаєте перевірити свого партнера: скористайтеся сервісом на сайті ДПС

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує платникам податків, що відбір бізнес – партнерів для співпраці можливо здійснити скориставшись електронним податковим сервісом «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера». Сервіс функціонує на головній сторінці офіційного вебпорталу ДПС України.

Електронний податковий сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» дає можливість перевіряти у відкритих для загального користування податкових джерелах (базах даних) інформацію відносно будь - якого платника податків, необхідну для укладання господарських відносин з потенційними бізнес – партнерами, та попереджати встановлення ділових відносин з нечесними суб’єктами.

Крім того, на офіційному вебпорталі ДПС (http://tax.gov.ua) оприлюднюється інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, з якою можна ознайомитись за посиланням: Головна/ Відкриті дані/ інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг.

Для перевірки надійності ділового партнера, зокрема, щодо сумлінності у сплаті податків, достатньо ввести відому інформацію в одне з полів або в обидва поля і система здійснить пошук у базах даних, доступних для публічного використання та повідомить про результати пошуку з зазначенням інформації щодо відсутності або наявності боргу у платника податків.

Оновлення інформації на сайті щодо стану розрахунків платника податків з бюджетом (наявність заборгованості) відбувається щоденно, крім вихідних та святкових днів, після проведення розрахунків зведених показників в центральній базі даних за результатами попереднього банківського дня.

Шановні платники, користуйтеся електронними сервісами ДПС задля успішного бізнесу!

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

30 вересня – останній день для сплати ПДФО та військового збору за результатами декларування

Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, що відповідно до Закону України від 17.03.2020 р. №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» останнім днем сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, визначених громадянами у податковій декларації про майновий стан і доходи за результатами 2019 року та особами, які провадять незалежну професійну діяльність є 30 вересня 2020 року.

Нагадаємо, що платникам податку, які подали декларації та визначили до сплати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, необхідно сплачувати їх за наступними кодами платежів:

«11010500» – «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування»;

«11011001» – «військовий збір, що сплачується за результатами декларування».

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Увага!

         Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до змін, внесених наказом ДПС від 23.06.2020 № 294 до Примірного регламенту териториальних органів ДПС, затвердженого наказом ДПс від 20.11.2019 № 168 здійснення прийом відвідувачів у центрі обслуговування платників за таким графіком роботи:

З 10 год.00 хв. до 17 год. 00 хв.

(у п’ятницю з 10 год.00 хв. до 15 год. 45 хв. )

з обідньою перервою з 12 год.00 хв. До 12 год. 45 хв., та з технічними перервами для санітарної обробки та провітрювання кожні дві години на 10-15 хв.

        В умовах дії обмежень прийом відвідувачів здійснюватиметься з дотриманням вимог Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 р. №16 та з урахуванням епідемічної ситуації в регіонах, а саме:

працівники та відвідувачі допускатимуться до приміщення тільки в респіраторі або захисній масці, у тому числі виготовленій самостійно;

прийом здійснюватиметься з дотриманням часового інтервалу, який дозволяє виключити контакт між відвідувачами. Очікування повинно відбуватися ззовні приміщення з дотриманням соціальної дистанції – 1,5 м;

на вході до приміщення організовано місце для обробки рук спиртовмісними антисептиками;

одночасне перебування відвідувачів дозволяється з розрахунку не більше однієї особи на 10 квадратних метрів площі зали обслуговування;

дистанція між місцями надання послуг має становити не менше 1,5 метрів.

Адміністрація         Первомайська ДПІ

 

31 серпня – останній день подання заяви на списання боргу з ЄСВ для «сплячих» ФОПів

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що Законом України від 13 травня 2020 року № 592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі - Закон № 592) розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено пунктом 915.

Згідно з внесеними змінами підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному Законом №2464, несплачені станом на день набрання чинності, Закону № 592, а саме з 03.06.2020 р., з урахуванням особливостей, визначених пунктом 915, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, а саме фізичним особам - підприємцям на загальній системі оподаткування та особам які провадять незалежну підприємницьку діяльність за період з 01 січня 2017 року до 03.06.2020 р., а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом №592 (тобто до 31 серпня 2020 р.):

фізичними особами - підприємцями на загальній системі оподаткування — державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону №2464 за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592 (03.06.2020 р.). Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;

особами, які провадять незалежну підприємницьку діяльність до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону №2464 за період з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592 (03.06.2020 р.). Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592;

суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464, за наведених умов не застосовуються.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Так, згідно з п. 7 частини одинадцятої ст. 25 Закону №2464 за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом №2464, контролюючим органом здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою. Ті самі дії, вчинені платником єдиного внеску, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом №2464.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до Закону №2464 не підлягають поверненню.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Де на сайті ДПС можна ознайомитись з інформацією щодо програмних РРО?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що Закон України від 20.09.2019 року №128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг», який набере чинності з 01.08.2020, створив правові підстави для впровадження програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПРРО).

З метою інформування платників податків з питань впровадження ПРРО ДПС створено банер «Програмні РРО» на офіційному вебпорталі ДПС за посиланням, в якому розміщується актуальна інформація, пов’язана із таким впровадженням, а також про посадових осіб ДПС, які супроводжують цей напрям роботи.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

З 1 липня звітувати зі збору за паркування слід за новою формою

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що починаючи з 13.03.2020 набрав чинності наказ Мінфіну №550 «Про внесення змін до форми Податкової декларації збору за місця для паркування транспортних засобів.

Відповідно до норм ПКУ декларацію за новою формою у редакції наказу №550 необхідно складати за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося її оприлюднення, і подавати з 01.07.2020 року.

Нова форма декларації складається з двох частин:

податкової декларації, в якій безпосередньо зазначаються дані про суб’єкта господарювання та суму збору до сплати;

додатку до декларації, де вказується розрахунок суми збору за об’єктами оподаткування.

Зазначений розрахунок містить нові показники, яких не було в попередній декларації, а саме:

код та найменування податкової пільги (згідно з актуальним довідником податкових пільг);

суму пільги, розраховану пропорційно до періоду користування пільгою;

дату початку і закінчення користування пільгою;

суму пільги, яку використали за цільовим призначенням;

площу, на яку поширили пільгу (кв. м.).

Нагадуємо, що з 1 січня 2020 року скасовано звіт про суми податкових пільг, а ведення обліку податкових пільг контролюючими органами здійснюватиметься на підставі податкової звітності.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Липневі зміни: що і для кого змінюється?

1) Індексація зарплати - нюанси у липні

Індекс споживчих цін, на підставі якого здійснюється розрахунок для проведення індексації, у травні 2020 року становив 100,3%, але він не вплинув на розрахунок коефіцієнта для проведення індексації у липні 2020 року. Тобто роботодавці будуть нараховувати індексацію на рівні червня, але в межах нового прожиткового мінімуму (2197 грн). Але для роботодавців, які підвищували оклади в серпні 2019, липень буде першим місяцем для індексації.

2) Новий розмір прожиткового мінімуму з 1 липня

Зокрема, для працездатних осіб він зросте на 95 грн і становитиме 2197 грн (замість 2102 грн). Відповідно це вплине й на деякі інші показники: індексацію зарплати, аліменти, декретні, виплати з безробіття, допомогу одиноким матерям. Натомість без змін залишаться розмір мінімальної зарплати і мінімального страхового внеску, ПСП та суми неоподатковуваної ПДФО нецільової благодійної допомоги, ставки єдиного податку для І та ІІ груп та інші показники.

3) З 1 липня – податкові зміни за Законом №466

Закон №466 набрав чинності з 23 травня. Проте деякі його норми, що вносять зміни до ПКУ, наберуть чинності 1 липня. Зокрема, нові ставки рентної плати для лісових ресурсів; додаткова підстава для позапланової перевірки; зміни в роботі Е-кабінету, оновлені правила взяття нерезидента на облік в ДПС; сплата деякими «єдинниками» плати за землю та ін.

4) З 1 липня з’являться нові ознаки доходів для ф. №1ДФ

Мінфін затвердив зміни до Довідника ознак доходів. Чинні назви ознак доходів приводяться у відповідність із нормами ПКУ, а також вводяться нові ознаки 153 та 197 для наданої та отриманої поворотної фіндопомоги. Оскільки Наказ №241 набере чинності 01.07.2020 року, то нові ознаки доходів потрібно буде застосовувати, починаючи з ІІІ кварталу 2020 року.

5) З 1 липня вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ надсилатимуться по-новому

З 1 липня 2020 року в ст. 25 Закону про ЄСВ станеться ще одна зміна, яка стосується порядку надсилання платникам ЄСВ вимог про сплату недоїмки з цього внеску. Це здійснюватиметься за правилами листування з платниками податків, установленими ст. 42 ПКУ. Це означає, зокрема, що платники, які подають звітність в електронному вигляді та пройшли ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, так само отримуватимуть у цьому кабінеті й вимоги про сплату ЄСВ.

6) «Єдинники»-платники ПДВ востаннє щоквартально звітують за ІІ квартал, з липня – щомісяця

Податківці наголосили, що останнім звітним періодом для платників податку, які подавали звітність з ПДВ щоквартально, буде ІІ-й квартал 2020 року. Починаючи з податкової звітності за липень 2020 року всі без винятку платники податку, в тому числі і ті, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, мають подавати податкову декларацію щомісячно.

7) З 1 липня звітувати з збору за паркування слід за новою формою

13.03.2020 р. набрав чинності Наказ Мінфіну №550 «Про внесення змін до форми Податкової декларації збору за місця для паркування транспортних засобів. Відповідно до норм ПКУ декларацію за новою формою у редакції Наказу №550 необхідно складати за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося її оприлюднення, і подавати з 01.07.2020 року.

8) З 1 липня розпочинається експеримент із реалізації та запровадження е-резиденства

Уряд ухвалив постанову, яка дає зелене світло проєкту е-резидентства. Також затверджений відповідний Порядок. Е-резидентство – проєкт Міністерства цифрової трансформації. Він призваний зробити Україну більш привабливою країною для іноземців. Це – особливий статус іноземного громадянина в Україні, що відкриває йому доступ до інформаційно-консультаційних сервісів, спрощує процедури отримання адміністративних послуг і укладання цивільно-правових угод, а також надає йому можливість дистанційно засновувати та провадити бізнес в Україні.

9) З 1 липня керування авто в стані сп’яніння є кримінальним проступком

1 липня 2020 року набирає чинності Закон №2617, яким зокрема вносяться зміни до КУпАП та ККУ. Відповідно до нього управління транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння стане кримінальним проступком, яке не несе великої суспільної небезпеки і за вчинення якого передбачене менш суворе покарання, ніж за злочин.

10) З 16 липня - нові правила поновлення договору оренди землі

Зокрема, умова про поновлення договору має бути передбачена самим договором. При цьому забороняється вказувати таку умову в договорах, що стосуються оренди земель комунальної та державної власності, крім випадків якщо в крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача або набувача права користування земельною ділянкою. Поновити договір оренди за мовчазною згодою можливо лише у разі наявності такої можливості в договорі оренди землі. При цьому укладати додаткову угоду більше не треба, пролонгація відбуватиметься автоматично.

11) До 31 липня діятиме карантин в Україні (якщо знову не продовжать)

Загальнонаціональний карантин продовжено до 31 липня 2020 року – відповідне рішення Уряд ухвалив 17 червня 2020 року. Зокрема, оновлено правила масових заходів, перевезення пасажирів, роботи ресторанів, магазинів, фітнес-центрів та готелів, режим роботи держорганів; визначено нову методику посилення протиепідемічних заходів на території регіонів із значним поширенням COVID-19; рекомендовано запровадження гнучкого режиму робочого часу на час карантину тощо.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

З якої дати запроваджується обов'язкове застосування РРО фізособами-«єдинниками»?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, що відповідно до Закону України від 17 березня 2020 року №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», запроваджено нові терміни щодо обов’язкового використання реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами-підприємцями платниками єдиного податку.

Для фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку 2, 3 та 4 групи запроваджено наступні етапи обов’язкового використання РРО. Обов’язкове використання РРО, як раніше, залишається для ФОП платників єдиного податку, які здійснюють:

реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

реалізацію лікарських засобів;

реалізацію виробів медичного призначення.

Звертаємо увагу, що з 1 січня 2021 року використання РРО стає обов’язковим для ФОП платників єдиного податку, які здійснюють:

реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;

надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;

реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;

роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);

діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена п. 11 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;

діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);

реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Інформуємо, що з 1 квітня 2021 року використання РРО стає обов’язковим для усіх ФОП платників єдиного податку 2-4 групи, незалежно від того, який дохід отримано фізичною особою-підприємцем.

Додатково звертаємо увагу, якщо протягом 2020 року обсяг доходу ФОП – платника єдиного податку 2-4 групи перевищить 1 млн грн, то для такого ФОП використання РРО стає обов’язковим з першого числа кварталу, який наступає після моменту такого перевищення. Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, які вже зобов’язані використовувати РРО (пункт 296.10 статті 296 Податкового кодексу України).

Окремо слід відмітити, що з 01.08.2020 року платники податків зможуть використовувати програмні РРО. На відміну від традиційних РРО в програмних РРО присвоєння фіскального номера електронному розрахунковому документу буде відбуватися на фіскальному сервері контролюючого органу із збереженням даних щодо виконання розрахункової операції у системі обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, що значно спрощує роботу платника податків та унеможливлює зловживання в сфері внесення даних до фіскальних чеків.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Додатково зазначаємо, що на період виходу з ладу програмного реєстратора розрахункових операцій проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту усунення несправностей. В той же час, на період відсутності зв'язку між програмним реєстратором розрахункових операцій та фіскальним сервером контролюючого органу проведення розрахункових операцій здійснюється в режимі офлайн, що може тривати не більше 36 годин, із створенням електронних розрахункових документів, яким присвоюються фіскальні номери із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу. Суб'єкт господарювання може використовувати фіскальні номери із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, не більше 168 годин протягом календарного місяця.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Надаєте працівнику путівку: чи оподатковувати її ПДФО?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб у резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначені в п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України .

Статтею 165 ПКУ визначені доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Серед них - вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування, у тому числі на реабілітацію осіб з інвалідністю, на території України платника податку та/або членів його сім’ї першого ступеня споріднення, які надаються його роботодавцем – платником податку на прибуток підприємств безоплатно або із знижкою (у розмірі такої знижки) один раз на календарний рік, за умови, що вартість путівки (розмір знижки) не перевищує 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року (у 2020 - 23615,0 грн).

Ця норма надає право роботодавцю не оподатковувати вартість путівок, наданих безоплатно або із знижкою (у розмірі такої знижки), якщо її вартість (розмір знижки) не перевищує у 2020 році, як для свого працівника, так і для членів його сім’ї (дружина та дитина) у розмірі 70845 грн, тобто 23615 грн на особу один раз на календарний рік.

Згідно з пп. 1.7 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розд. IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розд. IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Податкова знижка для переобладнаного авто: кому та як надається?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області зазначає, що згідно з пп. 166.3.7 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.

Відповідно до пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги).

При цьому процедура переобладнання транспортних засобів, зокрема, для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива, встановлена Порядком переобладнання транспортних засобів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2010 року №607 із змінами та доповненнями, відповідно до п. 13 якого після переобладнання транспортного засобу власник або його представник обирає організацію з оцінки відповідності та подає заяву про проведення оцінювання відповідності транспортного засобу, що переобладнаний, вимогам правил, нормативів і стандартів України, а також умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження (далі – заява про проведення оцінювання). За результатами такого оцінювання видається:

сертифікат відповідності – для переобладнаних автобусів та транспортних засобів, які переобладнані (за винятком транспортних засобів, переобладнаних для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива) суб’єктом господарювання, що має нормативно-технічну документацію на відповідний вид переобладнання, узгоджену з Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством інфраструктури України, і свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху;

акт технічної експертизи або сертифікат відповідності – для транспортних засобів, що переобладнані в індивідуальному порядку, а також для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов’язані пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку на доходи фізичних осіб, та підтверджувати необхідними документами, достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації про майновий стан і доходи з цього податку.

Отже, фізична особа, яка здійснила переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ та інші види біопалива) з метою отримання податкової знижки повинна подати документи, які підтверджують витрати, здійснені для переобладнання транспортного засобу, сертифікат відповідності для транспортного засобу, що був переобладнаний, та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Нові ліміти доходів «єдинників» І-ІІІ груп: роз’яснення від ДПС

В інформаційному листі №9 надано роз’яснення про порядок розрахунку граничних сум доходів для «єдинників» І-ІІІ груп у зв’язку зі збільшенням їх розмірів Законом №540, який набрав чинності з 2 квітня 2020 року.

Окремої дати набрання чинності щодо підвищення лімітів доходів для «єдинників» Законом не встановлено. Тому вони набрали чинності з 2 квітня 2020 року.

Тож саме з 2 квітня обсяг доходу становить:

для І групи «єдинників» – 1 млн грн (до 2 квітня – 300 тис. грн);

для фізосіб-«єдинників» ІІ групи – 5 млн грн (до 2 квітня – 1,5 млн грн);

для фізосіб-«єдинників» та юрособ-«єдинників» ІІІ групи – 7 млн грн (до 2 квітня – 5 млн грн).

Також цим же Законом передбачено внесення змін до Закону №129 щодо виключення норми збільшення доходу для ІІ групи з 1,5 млн до 2,5 млн грн.

Перехід на іншу групу через збільшення обсягу доходів - тільки з ІІІ кварталу

В інформаційному листі № 9 звернуто увагу, що відповідно до пп. 298.1.5 ПКУ платники єдиного податку мають право за власним бажанням змінити групу платника єдиного податку (у зв’язку зі збільшенням граничних обсягів доходу), але лише з ІІІ кварталу 2020 року за умови дотримання інших вимог глави І розділу XIV ПКУ. Відповідна заява про перехід на іншу групу має бути подана не пізніше 15 червня 2020 року.

Окремо при переході «єдинника» ІІІ групи (платника ПДВ) анулюється реєстрація платника ПДВ у порядку, встановленому ПКУ, у разі обрання ним першої або другої групи.

Як розраховується граничний обсяг доходу у 2020 році?

Закон зворотної сили не має. Немає в Законі №540 й спеціальних норм про те, що збільшення обсягу доходів діє з початку 2020 року. На цьому наголошують й податківці в їхньому роз’ясненні. Зокрема, за позицією ДПС, у 2020 році:

старі розміри доходів діяли протягом 92-х з 366-ти календарних днів: з 1 січня по 1 квітня 2020 року (включно);

нові розміри доходів будуть діяти протягом 274 календарних днів: з 2 квітня по 31 грудня 2020 року.

Через це розмір доходу за весь 2020 рік буде меншим, ніж встановлено Законом № 540.

Наприклад, для єдинників 3-ї групи розрахунок буде такий:

5 000 000 ліміту * 92/366 календарних днів = 1 256 830,60 грн.

7 000 000 ліміту * 274/366 календарних днів = 5 240 437,16 грн.

Отже, ліміт на весь 2020 рік становить: 6 497 267,76 грн, тобто менше ніж 7 000 000 грн.

Для платників ЄП 1 і 2 групи ліміти відповідно становлять трохи більше ніж 824 тис. грн і 4 120 тис. грн.

В окремій таблиці наведені розміри граничних сум доходів для «єдинників» І-ІІІ груп, розраховані податківцями. Звертаємо увагу: це не пряма норма ПКУ, а трактування податківцями існуючої ситуації.

Наслідки перевищення сум доходів до 2 квітня та після цієї дати

При перевищенні відповідних розмірів доходу до 2 квітня та після цієї дати на «єдинників» буде поширюватися норма п. 298.3 ПКУ.

Зміни лімітів у бік збільшення можуть бути застосовані лише щодо випадків перевищення, які мали місце, починаючи з 2 квітня 2020 року.

Приклад від ДПС: Якщо обсяг доходу платника єдиного податку другої групи станом на 30 березня 2020 року становив 1,6 млн грн (що більше за ліміт у 1,5 млн грн, чинний для 2020 року станом на таку дату), цей платник податку має виконати вимоги пункту 293.8 ПКУ щодо переходу на ІІ чи ІІІ групу або на загальну систему, а також оподаткування за ставкою 15% суми перевищення. Якщо таке перевищення відбулося у квітні 2020 року – підстав для застосування цих норм Кодексу не буде.

Нагадаємо, що у разі перевищення обсягу доходу платниками єдиного податку другої групи (1,5 млн грн), їм необхідно в наступному податковому кварталі подати заяву для переходу на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування.

Фізособи-«єдинники» ІІІ групи, які перевищили у звітному періоді обсяг доходу, визначений для таких платників (5 млн грн) також зобов’язані перейти на загальну систему.

До того ж до суми перевищення слід застосовувати фізособам-«єдинникам» ставку єдиного податку у розмірі 15%, а для юросіб-«єдинників» ІІІ групи – подвійну ставку.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Як отримати повторний ЕЦП від АЦСК ІДД ДПС?

Інформаційно-довідковий департамент ДПС наголошує, що набирає обертів сервіс повторного (дистанційного) формування сертифікатів за електронним запитом, яким з 01.01.2020 р. по 30.06.2020 р. скористалось близько 35,2 тис. фізичних осіб, а також більше ніж 35,6 тис. юридичних осіб. В порівнянні з аналогічним періодом минулого року, кількість користувачів сервісу збільшилась: на 67,2% (фізичних осіб) та на 1% (юридичних осіб).

Інформаційно-довідковий департамент ДПС – єдиний в Україні кваліфікований надавач електронних довірчих послуг, який надає електронні довірчі послуги усім без винятку суб’єктам господарювання, органам державної влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам і організаціям усіх форм власності та фізичним особам на безоплатній основі.

Не наражайтесь на небезпеку, залишайтесь вдома. Скористайтесь електронним сервісом повторного (дистанційного) формування сертифікатів за електронним запитом.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Як через Е-кабінет фізособам сплатити податки?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що згідно з абзацами першим та другим п. 42 прим. 1.2 ст. 42 прим. 1 Податкового кодексу України Електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов’язків, визначених ПКУ та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання ПКУ та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом, зокрема, перегляду в режимі реального часу інформації про платника податків, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв’язку з обліком платників податків та адмініструванням податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування , здійсненням податкового контролю, у тому числі дані оперативного обліку податків, зборів, ЄВ (у тому числі дані інтегрованих карток платників податків), дані системи електронного адміністрування податку на додану вартість, дані системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, а також одержання такої інформації у вигляді документа, який формується автоматизовано шляхом вивантаження відповідної інформації з електронного кабінету із накладенням кваліфікованого електронного підпису посадової особи контролюючого органу та кваліфікованої електронної печатки контролюючого органу із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки, які мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання.

Платник податків в меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету має доступ до своїх особових рахунків із сплати податків, зборів та інших платежів. При зверненні до зазначеного меню відображається зведена інформація станом на момент звернення, що містить інформацію по кожному виду платежу, зокрема, бюджетний рахунок на поточну дату.

Меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету надає можливість фізичним особам після ідентифікації за допомогою платіжної системи сплатити податки, збори, платежі за допомогою платіжної карти. Для юридичних осіб можливість сплати податків, зборів та платежів через Електронний кабінет не реалізована.

З інформацією щодо сплати податків, зборів, платежів фізичними особами можна ознайомитись в меню «Стан розрахунків з бюджетом» розділу «Допомога» Електронного кабінету.

Робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Як провести звірку даних щодо плати за землю з ДПС?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області нагадуює, що власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі є платниками земельного податку. Фізичним особам суми податку нараховують контролюючі органами, які надсилають платникам до 1 липня поточного року податкові повідомлення-рішення. Податок необхідно сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Платники земельного податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних щодо:

розміру площ та кількості земельних ділянок, що перебувають у власності та/або користуванні платника податку;

права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пунктів 281.4 та 281.5 ПКУ;

розміру ставки земельного податку;

нарахованої суми плати за землю.

Для проведення звірки платникам необхідно мати при собі оригінали документів, що підтверджують право на землю, на користування пільгами тощо.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган (контролюючі органи) за місцем знаходження кожної із земельних ділянок проводить (проводять) протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) / надсилають (вручають) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - фізичної особи до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Якщо такий перехід відбувається після 1 липня поточного року, контролюючий орган надсилає (вручає) попередньому власнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Нагадаємо, Податковим кодексом України встановлено, що земельний податок – це обов’язковий платіж, який, як і раніше, справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), та постійних землекористувачів (пп. 14.1.72 ПКУ).

Об’єктами оподаткування земельним податком є (п. 270.1 ПКУ) – земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, земельні частки (паї), що знаходяться у власності; земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ПКУ).

Плата за землю обчислюється виходячи з бази оподаткування, якою є (п. 271.1 ПКУ) нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, встановленого відповідно до ст. 289 ПКУ та площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок – капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів (пп. 14.1.125 ПКУ).

Так, відповідно до п. 274.1 ПКУ ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування – не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель – не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. А також, відповідно до п. 274.2 ПКУ ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).

Ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області (п. 277.1 ПКУ).

Звертаємо увагу, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 289.1 ПКУ для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Так, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок та за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І : 100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Крім того, повідомляємо, що громадяни, які мають підстави для отримання пільг щодо сплати земельного податку, повинні подати до органів ДПС документи, що посвідчують їх право на пільгу.

Водночас, інформуємо, що Законом України від 16.01.2020 року №466 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» внесено зміни до Податкового кодексу щодо пільг із плати за землю з фізичних осіб.

Так, відповідно до нової редакції п. 281.4 ст. 281 Податкового кодексу України уточнюється правило користування пільгою при наявності у фізичної особи декількох земельних ділянок.

Зокрема, якщо фізична особа, що має право на пільгу, станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі граничних норм, визначених у п. 281.2 ст. 281 Податкового кодексу, то така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок для застосування пільги.

Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано таку заяву та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.

У разі надання фізичною особою, яка станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, заяви про застосування пільги після 1 травня поточного року, то пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.

Крім того, новим п. 281.5 ст. 281 Податкового кодексу, передбачено, якщо право на пільгу у фізичної особи, яка має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, виникає протягом календарного року або така фізична особа набуває права власності на земельні ділянки одного виду використання, то така особа подає заяву про застосування пільги до податкового органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки протягом 30 календарних днів з набуття такого права на пільгу та/або права власності.

Також, ст. 286 Податкового кодексу доповнено п. 286.1, відповідно до якого у випадку подання платником податку до податкової служби правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про які відсутні у базах даних ДПС, сплата податку фізичними та юридичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об’єкт оподаткування.

Також законодавством передбачено і звільнення від сплати земельного податку, відповідно до п. 281.1 ПКУ. Зокрема, звільняються:

особи з інвалідністю першої і другої групи;

фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

пенсіонери (за віком);

ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;

для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;

для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;

для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;

для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.

Також від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи (п. 281.3 ПКУ).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Вихідні дні у червні – 2020:
скільки і коли відпочиватимемо?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє що відповідно до статті 73 КЗпП на підприємствах, в установах, організаціях робота не проводиться, зокрема, у такі святкові і неробочі дні:

Трійця - цього року 7 червня ;

День Конституції України - 28 червня.

Згідно з частиною третьою статті 67 КЗпП у випадку, коли святковий або неробочий день співпадає з вихідним днем, то такий вихідний переноситься на наступний після святкового або неробочого. Таким чином, вихідний 7 червня буде перенесено на понеділок 8 червня, а 28 червня на понеділок 29 червня.

Отже, у червні 2020 року загалом будемо мати:

календарних днів - 30;
робочих днів - 20;
вихідних днів - 10.

Норма робочого часу:

при 40-годинному робочому тижні - 160,0;
при 36-годинному робочому тижні - 144,0;
при 24-годинному робочому тижні - 96,0.

Адміністрація Первомайської ДПІ

Увага!

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що центри обслуговування платників поступово відновлюють прийом відвідувачів.

В умовах дії обмежень прийом відвідувачів здійснюватиметься з дотриманням вимог Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 р. №16 та з урахуванням епідемічної ситуації в регіонах, а саме:

працівники та відвідувачі допускатимуться до приміщення тільки в респіраторі або захисній масці, у тому числі виготовленій самостійно;

прийом здійснюватиметься з дотриманням часового інтервалу, який дозволяє виключити контакт між відвідувачами. Очікування повинно відбуватися ззовні приміщення з дотриманням соціальної дистанції – 1,5 м;

на вході до приміщення організовано місце для обробки рук спиртовмісними антисептиками;

одночасне перебування відвідувачів дозволяється з розрахунку не більше однієї особи на 10 квадратних метрів площі зали обслуговування;

дистанція між місцями надання послуг має становити не менше 1,5 метрів.

Адміністрація Первомайська ДПІ

Нарахування та сплата ЄСВ під час карантину: запитання-відповіді від ДПС

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області зазначає, що відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Актуальні питання по єдиному соціальному внеску».

Питання 1. Скасування штрафів, пені та перевірок на період дії карантину стосуються усіх платників ЄСВ?

Відповідь: Так, усіх платників ЄСВ, як роботодавців, так і самозайнятих осіб.

Питання 2. Чи звільнили роботодавців від нарахування ЄСВ на зарплату працівників?

Відповідь: Така норма відсутня в Законі України від 17.03.2020 № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Питання 3. Як дізнатися про наявність/відсутність заборгованості з ЄСВ?

Відповідь: Для цього можна особисто звернутися до ДПС з відповідною письмовою заявою, або безпосередньо переглянути інформацію щодо заборгованості зі сплати ЄСВ в «Електронному кабінеті платника», обравши в меню приватної частини кабінету «Стан розрахунків з бюджетом».

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Зареєструвалися ФОП
та обрали І або ІІ групу єдиного податку:
як звітувати
?

Новостворена фізична особа – підприємець, яка до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подала заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважається платником єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

При цьому у період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування фізична особа – підприємець перебуває на загальній системі оподаткування, а доходи, отримані новоствореною особою у цей період, оподатковуються на загальних підставах відповідно до ст. 177 ПКУ.

Такий платник за результатами звітного кварталу, в якому розпочата діяльність подає квартальну податкову декларацію про майновий стан і доходи протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу і самостійно сплачує суму податкового зобов’язання, зазначену у податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за днем подання Декларації.

Доходи, отримані новоствореною фізичною особою – підприємцем з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація, включаються до податкової Декларації платника єдиного податку. Таку Декларацію платник єдиного податку подає у строки, встановлені для річного податкового періоду, тобто протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) року.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Як отримати картку платника податків

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що реєстрація фізичних осіб та отримання Реєстраційного номеру фізичних осіб платників податків відбувається відповідно до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Мінфіну 29.09.2017 р. №822 (далі – Положення).

Згідно з Положенням фізична особа незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), яка не включена до Державного реєстру, зобов’язана особисто або через представника подати до відповідного контролюючого органу облікову картку фізичної особи – платника податків за формою №1ДР (далі – Облікова картка №1ДР), яка є водночас заявою для реєстрації у Державному реєстрі, та пред’явити документ, що посвідчує особу, який містить необхідні для реєстрації реквізити (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народження, місце проживання, громадянство) (зразок додається).

Відповідно ІІІ розділу Положення:

1. Для проведення реєстрації, внесення змін, отримання картки платника податків або відомостей з Державного реєстру використовуються дані документа, що посвідчує особу:

1) для громадян України:

паспорт громадянина України (далі – паспорт);

паспорт громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання (для громадян України, які виїжджають за кордон на постійне проживання чи постійно проживають за кордоном);

тимчасове посвідчення громадянина України;

2) для іноземців та осіб без громадянства:

паспортний документ іноземця – документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в’їзд або виїзд з держави і визнається Україною;

посвідка на постійне проживання – документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні;

посвідка на тимчасове проживання – документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні;

посвідчення біженця – паспортний документ, що посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його біженцем в Україні;

посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, – паспортний документ, що посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його особою, яка потребує додаткового захисту.

Якщо в документах, що посвідчують особу, відсутня інформація про реєстрацію місця проживання/перебування особи або така інформація внесена до безконтактного електронного носія, який імплантовано у зазначені документи, особа пред’являє:

довідку про внесення інформації до Реєстру та видані документи, що складається у формі витягу з Реєстру;

довідку про реєстрацію місця проживання / перебування особи, видану органом реєстрації, якщо після формування витягу з Реєстру змінилися дані щодо місця проживання особи;

довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або довідку, що підтверджує місцеперебування громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї (за наявності таких документів).

2. Документи, які відповідно до вимог цього Положення подаються до контролюючого органу, повинні бути викладені українською мовою та не містити виправлень.

За зверненням фізичної особи, її представника контролюючий орган видає документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі (картка платника податків), відповідно до порядку, визначеного цим Положенням.

Документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, надається протягом трьох робочих днів з дня звернення фізичної особи, її представника до контролюючого органу за місцем проживання фізичної особи.

Громадяни України, які не мають постійного місця проживання в Україні або тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, можуть звернутися за отриманням документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, до будь-якого контролюючого органу. У такому разі строк видачі документа може бути продовжено до п’яти робочих днів.

Для отримання документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, фізична особа пред’являє документ, що посвідчує особу.

Адміністративна послуга безкоштовна.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Подаєте ф. №20-ОПП на земельну ділянку:
як заповнити

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до п. 63.3 ПКУ платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкті оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням (далі – об’єкти оподаткування), контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків, затвердженим наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588 (далі – Порядок №1588).

Згідно з п. 8.1 та 8.4 розд. VIIІ Порядку №1588 платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування шляхом подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. №20-ОПП (далі – повідомлення за ф. №20-ОПП) протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Повідомлення за ф. №20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкті, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (додаток до Повідомлення за ф. №20-ОПП).

Графа 12 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» розділу 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків» повідомлення за ф. №20-ОПП заповнюється у разі реєстрації об’єкта оподаткування у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера, зокрема, кадастрового номера для земельної ділянки.

Якщо у платника податків наявна земельна ділянка, про яку він повідомляє контролюючий орган як про об’єкт оподаткування відповідно до вимог п. 63.3 ПКУ, то у графі 12 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» розділу 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків» повідомлення за ф. №20-ОПП ним має бути зазначений кадастровий номер земельної ділянки, який присвоєний цій земельній ділянці під час її державної реєстрації та занесений до Державного земельного кадастру відповідно до Закону України від 07.07.2011 р. №3613-IV «Про державний земельний кадастр».

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Чи оподатковується ПДФО та військовим збором допомога на дітей фізосіб-єдинників І-ІІ груп?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє- у підкатегорії 103.02 «ЗІР» наголосили, що за пп. 4 п. 292.11 ПКУ встановлено, що до складу доходу фізичної особи підприємця – платника єдиного податку не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб податком на доходи фізичних осіб регламентується розд. ІV ПКУ, п. 163.1 якого визначено, що об’єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ.

Згідно з пп. 165.1.1 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи не включаються, зокрема, доходи у вигляді суми державної та соціальної матеріальної допомоги, які отримано з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1.7 пп. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ встановлено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Таким чином, сума допомоги на дітей, яка, відповідно до Постанови № 329, надається фізичній особі – підприємцю першої та другої групи, на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

«Сплячі» ФОПи та списання нарахованого ЄСВ

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє,що у підкатегорії 201.08 «ЗІР» наголосили, що Закон №592-IX набирає чинності 01.01.2021 р., крім п. 5 розд. I Закону №592. Цей пункт набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Згідно з п. 5 розд. I Закону №592 розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 доповнено п. 9-15.

Відповідно до п. 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному Законом №2464, несплачені станом на день набрання чинності Законом №592 з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зазначеним у пп. 4 (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 ч. 1 ст. 4 Закону №2464, за період з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом №592:

платниками, зазначеними у п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону №2464 (фізичними особами – підприємцями, крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), – державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи – підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до контролюючого органу – звітності відповідно до вимог ч. 2 ст. 6 Закону №2464 за період з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592. Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;

платниками, зазначеними у п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону №2464 (особами, які провадять незалежну професійну діяльність), – до контролюючого органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог ч. 2 ст. 6 Закону №2464 за період з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592. Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) контролюючий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Контролюючим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592.

суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому Законом №2464.

У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому Законом №2464, контролюючий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону №2464, за наведених умов не застосовуються.

Так, згідно з п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону №2464 за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом №2464, контролюючим органом здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою. Ті самі дії, вчинені платником єдиного внеску, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом №2464.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до Закону №2464 не підлягають поверненню

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Повідомлення за ф. №20-ОПП мають подавати всі платники податків

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що подача повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП (далі – повідомлення за ф. №20-ОПП) передбачена п. 63.3 ПКУ, відповідно до якої встановлено обов’язок платників податків стати на облік в органах державної податкової служби, а також обов’язок повідомляти податкові органи про всі об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням;

Порядок здійснення такого повідомлення про об’єкти оподаткування визначений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588, яким передбачено, що повідомлення ф. №20-ОПП до податкового органу подається за місцем знаходження такого об’єкта.

Повідомлення за ф. №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

У разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою №20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни.

Повідомлення за формою №20-ОПП мають подавати всі платники податків – як юридичні, так і фізичні особи – підприємці у разі наявності, виникнення, зміни типу об’єкта оподаткування.

Об’єктами оподаткування або об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Однак, такі об’єкти повинні визначатися для кожного податку окремо, виходячи з норм відповідних розділів ПКУ.

Тобто, у повідомленні за ф. №20-ОПП зазначають усі приміщення, якими підприємство користується, а саме: усі види транспорту, заправки, скважини, котли, сховища, земельні ділянки тощо. Включаючи також об’єкти, які здаються в оренду та орендується у інших осіб.

Перевірити подані відомості про об’єкти можна в особистому кабінеті платника податків Електронного кабінету.

Отже, повідомлення за формою №20-ОПП запроваджене з метою отримання від платників податків інформації про всі наявні в них об’єкти оподаткування, їх місцезнаходження, переміщення та стан, у якому вони фактично перебувають: використовуються, не використовуються (у тому числі тимчасово).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Новації в адмініструванні ПДФО: аналіз від податківців

Із введенням в дію Закону України від 16.01.2020 р. №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» вступили в силу основні зміни в оподаткуванні доходів фізичних осіб.

Фізособам при отриманні винагород та інших виплат за цивільно-правовими договорами від фізосіб – платників єдиного податку четвертої групи не потрібно подавати декларацію про доходи за звітний рік і самостійно сплачувати ПДФО.

Суму відшкодування моральної шкоди дозволено не включати до місячного оподатковуваного доходу в розмірі, встановленому в рішенні суду. Але, ця сума не повинна перевищувати чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, або розмір, визначений законом.

Фізособи можуть отримати розстрочку на сплату ПДФО тільки в разі прощення основної суми боргу по іпотечних кредитах до закінчення строків позовної давності. До внесення змін розстрочку можна було отримати і в разі вибачення суми відсотків.

Не оподаткується сума страхових (регламентних) виплат, страхових відшкодувань, що здійснюються Моторним (транспортним) страховим бюро України відповідно до Закону від 01.07.04 р. №1961-IV «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Однак така сума не може перевищувати розмір шкоди, фактично заподіяної вигодонабувачу (бенефіціару), що визначається за звичайними цінами на дату такої страхової виплати.

Уточнено, що для отримання права на податкову знижку копія договору подається тільки при наявності договору. Тобто якщо договір не укладався, то і копія не потрібна. У такому випадку подаються лише платіжні і розрахункових документів, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за отриманням податкової знижки (їх покупця /отримувача).

Змінено штраф за неповідомлення нотаріусами інформації про укладення договорів оренди нерухомості. Порядок застосування штрафних санкцій визначений в спеціальній ст. 119-1 ПКУ. Розмір такого штрафу складе: 680 грн за перше порушення і 1 360 грн за кожне наступне протягом року порушення. Аналогічні штрафи чекають діють для посередників зі здачі нерухомості в оренду.

Продажем інвестиційного активу нині вважається повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), раніше внесених ним (або особою, у якого інвестиційний актив був придбаний прямо або побічно) до статутного капіталу емітента корпоративних прав, в разі зменшення статутного капіталу такого емітента.

Крім того, якщо інвестиційний актив продається нерезидентам – пов'язаним особам або нерезидентам, операції з якими контролюються згідно з пп. 39.2.1.2 Кодексу, або придбавається у таких нерезидентів, то в цьому випадку:

доходи від продажу визначаються в розмірі не нижче звичайної ціни;

витрати на придбання – в розмірі не вище звичайної ціни.

Ці правила визначення доходів і витрат не поширюються на операції з продажу інвестактиву, якщо: покупець – іноземна компанія, прямо або побічно контрольована продавцем-фізособою або покупець залишається власником інвестиційного активу на кінець року, в якому актив був придбаний.

До переліку об'єктів нерухомості, продаж (обмін) яких не обкладається ПДФО при виконанні умов з пп. 172.2.1, включені об'єкти незавершеного будівництва.

Відбулися зміни у оподаткуванні продажу рухомого майна. Так зокрема, другий продаж (обмін) протягом звітного року одного з таких об'єктів рухомого майна, як легковий автомобіль і/або мотоцикл, і/або мопед або інший транспортний засіб, оподатковується за ставкою 5%. А дохід від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього і наступних таких об'єктів рухомого майна оподатковується за ставкою 18%.

За неподання форми №1ДФ нова редакція Податкового кодексу передбачає штраф у розмірі 1 020 грн (за перше порушення).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

З 23 травня фізособи-«єдинники» за незбереження первинки сплачуватимуть штраф у 1020 грн

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів. Платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (ФОП), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів. Платники єдиного податку третьої групи (ФОП), які є платниками ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів та витрат.

При заповненні податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця використовуються дані Книги обліку доходів або Книги обліку доходів та витрат, а їх показники повинні бути підтверджені первинними документами, які мають право вивчати та перевіряти контролюючі органи під час проведення перевірок

ФОП – платники єдиного податку першої – третьої груп зобов’язані забезпечити зберігання первинних документів, на підставі яких заповнювалися дані Книги обліку доходів або Книги обліку доходів та витрат, що використовувалися для складання податкової декларації платника єдиного податку – ФОП, або інші первинні документи, які використовуються для складання податкової звітності по іншим податкам і зборам – у разі їх сплати. Такі первинні документи зберігаються не менш як 1095 днів з дня подання податкової декларації платника єдиного податку – ФОП або іншої податкової звітності, для складення якої вони використовуються, а у разі ліквідації платника податків документи за період його діяльності не менш як 1095 днів, що передували даті його ліквідації, які зберігалися в органі ДПС, в установленому законодавством порядку передаються органом ДПС до архіву.

Незабезпечення платником ЄП ФОП зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Ті самі дії, вчинені платником ЄП ФОП, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

З 23 травня змінено строк звітування для фізосіб-«загальників» у разі ліквідації

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що Законом №466-ІХ внесено зміни та доповнення до Податкового кодексу України зокрема, до п. 177.11 відповідно до яких, у разі припинення підприємницької діяльності фізична особа підприємець, що перебуває на загальній системі оподаткування, подаватиме декларацію про майновий стан і доходи у строки, встановлені Податковим кодексом для місячного податкового періоду.

Тобто, подати таку податкову декларацію необхідно протягом 20 календарних днів після закінчення місяця, у якому відбулося таке припинення (у попередній редакції п. 177.11 ПКУ – протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Єдинники»-платники ПДВ востаннє щоквартально звітують за ІІ квартал, з липня – щомісяця

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє : у підкатегорії 101.23 «ЗІР» наголосили, що останнім звітним періодом для платників податку, які подавали звітність з ПДВ щоквартально, буде ІІ-й квартал 2020 року. Починаючи з податкової звітності за липень 2020 року всі без виключення платники податку, в тому числі і ті, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, мають подавати податкову декларацію щомісячно.

Перенесення від'ємного значення ПДВ

При цьому від’ємне значення різниці між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом, обчислене платниками податку в податкових деклараціях з ПДВ за ІІ-й квартал 2020 року, переноситься до декларацій за липень 2020 року.

Платники податку, які до внесення змін Законом №466-ІХ подавали звітність щоквартально та до скасування квартального звітного періоду не подали звітність (квартальну) у визначені ПКУ терміни, після переходу на місячний звітний період подають за такі попередні звітні періоди, які дорівнювали календарному кварталу, квартальну звітність.

Подання уточнюючих декларацій

Уточнюючі декларації з ПДВ за звітні періоди, за які платники податку до внесення змін Законом №466-ІХ подавали квартальну звітність з ПДВ, також подаються за звітний період, який дорівнює календарному кварталу.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Для «єдинників» ІІІ групи змінили строки для переходу на ставку 3%

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що Законом України від 16.01.2020 р. №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон №466) внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Зокрема пп. «б» пп. 4 п. 293.8 ПКУ викладено у новій редакції, відповідно до якої ставка, єдиного податку, визначена для третьої групи у розмірі 3%, може бути обрана платником єдиного податку третьої групи, який обрав ставку єдиного податку в розмірі 5%, у разі добровільної зміни ставки єдиного податку шляхом подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися нова ставка, та реєстрації такого платника єдиного податку платником податку на додану вартість у порядку, встановленому розділом V ПКУ.

Також змінено редакцію п. 298.6 ПКУ. відповідно до якої у разі зміни податкової адреси суб’єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку третьої групи не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни.

У разі зміни ставки єдиного податку заява подається платником єдиного податку третьої групи не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися така ставка.

Вищезазначені норми набрали чинності 23.05.2020.

Таким чином, з 23 травня картина виглядає таким чином:

при переході «єдинника» ІІІ групи зі ставки 3% на 5% - залишився «старий» термін для поданная заяви, не пізніше 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися нова ставка;

при переході «єдинника» ІІІ групи зі ставки 5% на 3% - з’явився вже «новий» термін, не пізніше 10 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися нова ставка (і не забудьте про реєстрацію платником ПДВ).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

30 червня – останній день для звітування самозайнятих осіб за доходи 2019 року

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, в тому числі адвокатську та нотаріальну діяльність, що цьогоріч термін подання податкової декларації про майновий стан і доходи за звітний 2019 рік відтерміновано з 1 травня до 1 липня 2020 року.

Тобто, останній день подання декларації – 30 червня 2020 року.

При цьому, суму податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору, зазначену в річній податковій декларації платники податків самостійно сплачують до 1 жовтня 2020 року.

Такі зміни до пп. 49.18.4 ПКУ внесено Законом України від 17.03.2020 р. №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID – 19)»

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Вихідні дні у червні – 2020:
скільки і коли відпочиватимемо?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє що відповідно до статті 73 КЗпП на підприємствах, в установах, організаціях робота не проводиться, зокрема, у такі святкові і неробочі дні:

Трійця - цього року 7 червня ;

День Конституції України - 28 червня.

Згідно з частиною третьою статті 67 КЗпП у випадку, коли святковий або неробочий день співпадає з вихідним днем, то такий вихідний переноситься на наступний після святкового або неробочого. Таким чином, вихідний 7 червня буде перенесено на понеділок 8 червня, а 28 червня на понеділок 29 червня.

Отже, у червні 2020 року загалом будемо мати:

календарних днів - 30;

робочих днів - 20;

вихідних днів - 10.

Норма робочого часу:

при 40-годинному робочому тижні - 160,0;

при 36-годинному робочому тижні - 144,0;

при 24-годинному робочому тижні - 96,0.

Адміністрація Первомайської ДПІ

 

Увага!

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що центри обслуговування платників поступово відновлюють прийом відвідувачів.

В умовах дії обмежень прийом відвідувачів здійснюватиметься з дотриманням вимог Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 р. №16 та з урахуванням епідемічної ситуації в регіонах, а саме:

працівники та відвідувачі допускатимуться до приміщення тільки в респіраторі або захисній масці, у тому числі виготовленій самостійно;

прийом здійснюватиметься з дотриманням часового інтервалу, який дозволяє виключити контакт між відвідувачами. Очікування повинно відбуватися ззовні приміщення з дотриманням соціальної дистанції – 1,5 м;

на вході до приміщення організовано місце для обробки рук спиртовмісними антисептиками;

одночасне перебування відвідувачів дозволяється з розрахунку не більше однієї особи на 10 квадратних метрів площі зали обслуговування;

дистанція між місцями надання послуг має становити не менше 1,5 метрів.

Адміністрація Первомайська ДПІ

 

Нарахування та сплата ЄСВ під час карантину: запитання-відповіді від ДПС

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області зазначає, що відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Актуальні питання по єдиному соціальному внеску».

Питання 1. Скасування штрафів, пені та перевірок на період дії карантину стосуються усіх платників ЄСВ?

Відповідь: Так, усіх платників ЄСВ, як роботодавців, так і самозайнятих осіб.

Питання 2. Чи звільнили роботодавців від нарахування ЄСВ на зарплату працівників?

Відповідь: Така норма відсутня в Законі України від 17.03.2020 № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Питання 3. Як дізнатися про наявність/відсутність заборгованості з ЄСВ?

Відповідь: Для цього можна особисто звернутися до ДПС з відповідною письмовою заявою, або безпосередньо переглянути інформацію щодо заборгованості зі сплати ЄСВ в «Електронному кабінеті платника», обравши в меню приватної частини кабінету «Стан розрахунків з бюджетом».

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Зареєструвалися ФОП
та обрали І або ІІ групу єдиного податку:
як звітувати?

Новостворена фізична особа – підприємець, яка до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подала заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважається платником єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

При цьому у період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування фізична особа – підприємець перебуває на загальній системі оподаткування, а доходи, отримані новоствореною особою у цей період, оподатковуються на загальних підставах відповідно до ст. 177 ПКУ.

Такий платник за результатами звітного кварталу, в якому розпочата діяльність подає квартальну податкову декларацію про майновий стан і доходи протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу і самостійно сплачує суму податкового зобов’язання, зазначену у податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за днем подання Декларації.

Доходи, отримані новоствореною фізичною особою – підприємцем з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація, включаються до податкової Декларації платника єдиного податку. Таку Декларацію платник єдиного податку подає у строки, встановлені для річного податкового періоду, тобто протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) року.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Подаєте ф. №20-ОПП на земельну ділянку:
як заповнити

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до п. 63.3 ПКУ платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкті оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням (далі – об’єкти оподаткування), контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків, затвердженим наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588 (далі – Порядок №1588).

Згідно з п. 8.1 та 8.4 розд. VIIІ Порядку №1588 платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування шляхом подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. №20-ОПП (далі – повідомлення за ф. №20-ОПП) протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Повідомлення за ф. №20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкті, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (додаток до Повідомлення за ф. №20-ОПП).

Графа 12 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» розділу 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків» повідомлення за ф. №20-ОПП заповнюється у разі реєстрації об’єкта оподаткування у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера, зокрема, кадастрового номера для земельної ділянки.

Якщо у платника податків наявна земельна ділянка, про яку він повідомляє контролюючий орган як про об’єкт оподаткування відповідно до вимог п. 63.3 ПКУ, то у графі 12 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» розділу 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків» повідомлення за ф. №20-ОПП ним має бути зазначений кадастровий номер земельної ділянки, який присвоєний цій земельній ділянці під час її державної реєстрації та занесений до Державного земельного кадастру відповідно до Закону України від 07.07.2011 р. №3613-IV «Про державний земельний кадастр».

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Як отримати картку платника податків

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що реєстрація фізичних осіб та отримання Реєстраційного номеру фізичних осіб платників податків відбувається відповідно до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Мінфіну 29.09.2017 р. №822 (далі – Положення).

Згідно з Положенням фізична особа незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), яка не включена до Державного реєстру, зобов’язана особисто або через представника подати до відповідного контролюючого органу облікову картку фізичної особи – платника податків за формою №1ДР (далі – Облікова картка №1ДР), яка є водночас заявою для реєстрації у Державному реєстрі, та пред’явити документ, що посвідчує особу, який містить необхідні для реєстрації реквізити (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народження, місце проживання, громадянство) (зразок додається).

Відповідно ІІІ розділу Положення:

1. Для проведення реєстрації, внесення змін, отримання картки платника податків або відомостей з Державного реєстру використовуються дані документа, що посвідчує особу:

1) для громадян України:

паспорт громадянина України (далі – паспорт);

паспорт громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання (для громадян України, які виїжджають за кордон на постійне проживання чи постійно проживають за кордоном);

тимчасове посвідчення громадянина України;

2) для іноземців та осіб без громадянства:

паспортний документ іноземця – документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в’їзд або виїзд з держави і визнається Україною;

посвідка на постійне проживання – документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні;

посвідка на тимчасове проживання – документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні;

посвідчення біженця – паспортний документ, що посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його біженцем в Україні;

посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, – паспортний документ, що посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його особою, яка потребує додаткового захисту.

Якщо в документах, що посвідчують особу, відсутня інформація про реєстрацію місця проживання/перебування особи або така інформація внесена до безконтактного електронного носія, який імплантовано у зазначені документи, особа пред’являє:

довідку про внесення інформації до Реєстру та видані документи, що складається у формі витягу з Реєстру;

довідку про реєстрацію місця проживання / перебування особи, видану органом реєстрації, якщо після формування витягу з Реєстру змінилися дані щодо місця проживання особи;

довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або довідку, що підтверджує місцеперебування громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї (за наявності таких документів).

2. Документи, які відповідно до вимог цього Положення подаються до контролюючого органу, повинні бути викладені українською мовою та не містити виправлень.

За зверненням фізичної особи, її представника контролюючий орган видає документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі (картка платника податків), відповідно до порядку, визначеного цим Положенням.

Документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, надається протягом трьох робочих днів з дня звернення фізичної особи, її представника до контролюючого органу за місцем проживання фізичної особи.

Громадяни України, які не мають постійного місця проживання в Україні або тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, можуть звернутися за отриманням документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, до будь-якого контролюючого органу. У такому разі строк видачі документа може бути продовжено до п’яти робочих днів.

Для отримання документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, фізична особа пред’являє документ, що посвідчує особу.

Адміністративна послуга безкоштовна.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Відтермінування нових правил роботи з РРО

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що 18.03.2020 набрав чинності Закон України від 17.03.2020 р. №533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон №533), яким внесено зміни до законів України від 20.09.2019 р. №128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» та №129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг».

Внесеними Законом №533 змінами для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку другої – четвертої груп відтерміновано застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмних РРО, а також застосування штрафних санкцій, визначених п. 1 ст. 17 Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі – Закон про РРО), а саме:

до 01 серпня 2020 року відтерміновано впровадження застосування програмних РРО;

до 01 січня 2021 року відтерміновано застосування РРО та/або програмних РРО для окремих видів діяльності;

до 01 квітня 2021 року відтерміновано запровадження обов’язкового використання РРО та/або програмних РРО для всіх платників єдиного податку другої – четвертої групи;

до 01 січня 2021 року відтерміновано застосування санкцій, визначених п. 1 ст. 17 Закону про РРО за порушення порядку проведення розрахункових операцій.

Нагадуємо, що Закон №533 набрав чинності 18.03.2020.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Акцизний податок: що змінив Закон №540?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що 2 квітня 2020 року набрав чинності Закон №540. Ним, зокрема, запроваджено певні зміни до ПКУ стосовно акцизного податку.

Тимчасово, до 30 квітня 2020 року:

1) Суб'єкти господарювання при виробництві дезінфекційних засобів (3808 94 90 00 згідно з УКТЗЕД) з використанням спирту етилового денатурованого, за умови встановлення податкових постів у таких суб’єктів, не зобов’язані:

обладнувати кожне місце отримання спирту етилового витратомірами-лічильниками обсягу виробленого спирту етилового, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового;

обладнувати кожне місце відпуску продукції, для виробництва якої використовується отриманий спирт етиловий, витратомірами-лічильниками обсягу виробленої продукції, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.

При цьому кожне місце відпуску дезінфекційних засобів (3808 94 90 00 згідно з УКТЗЕД) має бути обладнане, засобами обліку виробленої продукції, які повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства.

2) Державні підприємства, які є одночасно виробниками спирту етилового денатурованого та дезінфекційних засобів (код згідно з УКТЗЕД 3808 94 90 00) мають право використовувати вироблений ними спирт етиловий денатурований для виробництва дезінфекційних засобів (код згідно з УКТЗЕД 3808 94 90 00) без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників спирту етилового на лінії виробництва таких дезінфекційних засобів за умови обладнання кожного місця відпуску дезінфекційних засобів засобами обліку виробленої продукції.

3) Акцизні склади, на території яких виробляється спирт етиловий денатурований для виробництва дезінфекційних засобів (3808 94 90 00 згідно з УКТЗЕД), повинні бути обладнані на кожному місці отримання та відпуску спирту етилового неденатурованого, розташованому на акцизному складі, витратомірами-лічильниками спирту етилового, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового, а також засобами обліку денатуруючих добавок, які повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства. Витратоміри-лічильники спирту етилового та засоби обліку виробленої продукції повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства.

4) Виробники спирту етилового денатурованого для виробництва дезінфекційних засобів (3808 94 90 00 згідно з УКТЗЕД) та виробники дезінфекційних засобів (3808 94 90 00 згідно з УКТЗЕД) заповнюють електронні документи, а саме подають до податкових органів дані про добовий фактичний обсяг отриманого спирту етилового та обсяг продукції, виробленої з його використанням, шляхом передачі даних з витратомірів-лічильників спирту етилового та засобів обліку виробленої продукції.

Тимчасово, до 31 травня 2020 року:

дозволено відвантаження спирту етилового з акцизного складу виробників спирту етилового виробникам лікарських засобів та виробникам продукції хімічного і технічного призначення, включеної до Переліку продукції хімічного і технічного призначення, для виробництва якої використовується спирт етиловий денатурований, затвердженого Кабінетом Міністрів України, для виробництва дезінфекційних засобів;

зі спирту етилового, який використовується для виробництва дезінфекційних засобів справляється акцизний податок за ставкою 0 гривень за 1 літр 100 - відсоткового спирту за умови підтвердження його цільового використання.

При цьому до отримання такого спирту із акцизного складу слід враховувати, що:

податковий вексель видається на суму податку, нарахованого на обсяг спирту етилового, що отримується виходячи із ставки, визначеної у пп. 215.3 ПКУ;

місця зберігання спирту внесені до Єдиного реєстру місць зберігання спирту;

кількість спирту, який отримується не може перевищувати об’єм наявних у розпорядженні місць зберігання спирту етилового, що внесені до Єдиного реєстру місць зберігання спирту та на території виробників дезінфікуючих засобів будуть діяти податкові пости.

Також, терміни погашення податкових векселів (виданих відповідно до пп. 229.8. ПКУ) виробниками або імпортерами палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) та/або бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД), які припадають на період з 1 березня по 31 травня 2020 року, продовжуються до 15 серпня 2020 року (включно).

Крім того, Закон № 540 уточнює п. 52-1 підр. 10 р. XX «Перехідні положення» ПКУ, якими визначено виключний перелік порушень щодо яких не зупиняється застосування штрафних санкції у період дії карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Зокрема, податкові органи, серед іншого, мають право застосовувати у період карантину такі санкції:

за порушення обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів (ст. 128-1 ПКУ, ст. 228 ПКУ);

за порушення цільового використання пального, спирту етилового платниками податків – не підтвердження цільового використання суб'єктами господарювання спирту етилового та біоетанолу, легких та важких дистилятів, нафтопродуктів, що отримані в якості сировини для виробництва у хімічній промисловості, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (ст. 229 ПКУ);

за порушення вимог щодо обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками (ст. 128-1 ПКУ);

за порушення вимог, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (ст. 17 Закону №481/95);

за здійснення операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку – порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах (ст. 117 ПКУ).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Незалежна професійна діяльність: як звітувати у 2020 році?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що відповідно до пп. 14.1.226 ПКУ незалежна професійна діяльність – це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Звертаємо увагу осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, що цьогоріч термін подання податкової декларації про майновий стан і доходи за звітний 2019 рік відтерміновано з 1 травня до 1 липня 2020 року. Такі зміни до пп. 49.18.4 ПКУ внесено Законом № 533-IX. Тобто, останній день подання декларації – 30 червня 2020 року.

При цьому, суму податкових зобов’язань з ПДФО та військового збору, зазначену в річній податковій декларації платники податків самостійно сплачують до 1 жовтня 2020 року.

Водночас, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, є платниками ЄСВ.

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, нараховують єдиний внесок у розмірі 22% на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (у 2020 році – 1039,06 грн).

Такі платники зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані подавати самі за себе Звіт з ЄСВ один раз на рік та незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність. Звіт з ЄСВ необхідно подавати за формою таблиці 1 додатку 5 до Порядку № 435. При цьому, терміни подання такого Звіту не змінились і його, як і раніше необхідно подавати до 1 травня.

Водночас, відповідно до прийнятих карантинних змін, передбачених Законом України № 533-IX, звільнюються від сплати ЄСВ всі фізичні особи-підприємці та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю на період з 1 березня по 30 квітня 2020 року.

Крім того, Законом № 540 серед іншого також внесено зміни до Закону про ЄСВ, якими подовжено до 31 травня 2020 року строки тимчасового незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату та подання звітності з ЄСВ. Також подовжено терміни ненарахування платникам ЄСВ пені до 31 травня 2020 року. При цьому нарахована пеня за періоди з 1 березня до 31 травня 2020 року підлягає списанню.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Фізособа отримала іноземний дохід:
як його задекларувати?

Якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, фізособа–отримувач зобов’язана подати річну декларацію про доходи та сплатити на визначену в ній суму ПДФО та ВЗ

Первомайська ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області звертає увагу, що відповідно до пп. 170.11.1 ПКУ якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація), та оподатковується за ставкою, яка становить 18% згідно пп. 167.1 ПКУ.

У разі якщо згідно з нормами міжнаро­дних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник ПДФО може зменшити суму річ­ного податкового зобов'язання на суму по­датків, сплачених за кордоном, він визна­чає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

Так, згідно з п. 13.3 ПКУ доходи, отримані фізичною особою – резидентом з джерел походження за межами України, включаються до складу загального річно­го оподаткованого доходу, крім доходів, що не підлягають оподаткуванню в Украї­ні відповідно до положень ПКУ чи міжна­родного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Пунктом 13.4 ПКУ встановлено, що суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими ПКУ.

Не зараховуються у зменшення суми річного податкового зобов'язання платника податку:
податки на капітал (приріст капіталу), податки на майно;
поштові податки;
податки на реалізацію (продаж);
інші непрямі податки незалежно від того, чи належать вони до категорії прибуткових податків або вважаються окремими податками згідно із законодавством іноземних держав.

Відповідно до п. 13.5 ПКУ для отримання права на зарахування подат­ків та зборів, сплачених за межами Украї­ни, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримуєть­ся такий дохід (прибуток), уповноваже­ного справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподатку­вання. Отже, фізична особа – резидент, яка отримала іноземний дохід та сплатила податки за межами України, для отри­мання права на зарахування сплачених податків повинна надати довідку від дер­жавного органу країни, де отримувався такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, про суму спла­ченого податку та збору, а також про ба­зу та/або об'єкт оподаткування.

Слід зазначити, що сума податку з іноземного доходу платника податку – резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України.

У разі відсутності у платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел і суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлених відповідно до ст. 13 ПКУ, то згідно з пп. 170.11.2 ПКУ такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання декларації до 31 грудня року, наступного за звітним. Заява подається до 01.07.2020 (граничний термін подання декларації, який змінений на час карантину).

Також, звертаємо увагу, що відповідно до змін, запроваджених Законом України від 17.03.2020 р. №530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», громадяни та фізичні особи, для яких встановлено строки подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи ПКУ, мають право подати декларацію за звітний (податковий) 2019 рік до 1 липня 2020 року, а саме останній день подання декларації 30 червня 2020 року.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Щоб не платити ЄСВ за себе, ФОП не подає жодних заяв! Консультує ДПСУ

ДПСУ пояснила, як ФОП, особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність та члени фермерських господарств можуть скористатися звільненням від сплати ЄСВ за себе за березень-квітень 2020 р. А також нагадала про відсутність штрафу та пені за несвоєчасну сплату ЄСВ за ці звітні періоди

ДПСУ на своїй сторінці у Facebook нагадала про карантинні нововведення щодо ЄСВ.

Хто і на який період звільнений від нарахування та обчислення ЄСВ?

З 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ лише «за себе»:

фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;

особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме: наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;

члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Це передбачено Законом №533.

ДПСУ: Якщо платник уже здійснив оплату внесків за березень та квітень 2020 року до 18 березня 2020 року, такі суми зараховуватимуться податковими органами у рахунок майбутніх платежів (без будь-яких заяв!).

Якщо платник все-таки хоче заплатити ЄСВ?

Платники єдиного внеску із вказаних вище категорій, які звільнені Законом №533 від сплати ЄСВ «за себе», на власний розсуд вирішують питання щодо застосування передбаченого звільнення від єдиного внеску.

Вони можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за вказані періоди, про що зазначають у звітності. У такому разі самостійне визначення платником єдиного внеску бази нарахування єдиного внеску за звітні періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року у «Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» свідчитиме про прийняття платником рішення про нарахування обчислення та сплату єдиного внеску за вказані періоди.

За які порушення не застосовуватимуть штрафи щодо ЄСВ?

Законом №540 подовжено до 31 травня 2020 року строки тимчасового незастосування штрафних санкцій за такі порушення:

несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;

неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачою сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);

есвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів.

До 31 травня 2020 року також подовжено терміни ненарахування платникам єдиного внеску пені, при цьому нарахована пеня за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року підлягає списанню.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Шановні платники податків!
Звертаємо увагу!

На період карантину (проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню орона вірусу хвороби COVID-19) ЦОП Первомайської ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у миколаївській області працює за окремим графіком виключно для надання невідкладних послуг у разі гострої необхідності за попереднім записом (за телефоном, через електронну скриньку):

з 10 год. 00 хв. До 16 год. 00 хв. З обідньою перервою та з технічними перервами для санітарної обробки щогодини на 10 – 15 хв.

У разі виникнення позаштатних ситуацій керівництвом територіальних органів ДПС може бути прийнято рішення про зміну режиму роботи ЦОП.

Режим роботи Електронного кабінету

Електронний кабінет працює постійно (24 години на дату кожного календарного дня), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування. Проведення технічного обслуговування електронного кабінету у день, на який припадає граничний строк подання податкових декларацій, та з 8 до 20 години будь-якого іншого календарного дня забороняється. Технічне обслуговування електронного кабінету проводиться у порядку, що визначається методологом електронного кабінету (п. 42 прим. 1.6 ст. 42 прим. 1 ПКУ).

Надсилання електронних документів платником податків та їх прийняття контролюючим органом

Подання електронних документів здійснюється платниками відповідно до норм ПКУ та Порядку №557, на підставі договору про визнання електронних документів, що визначає взаємовідносини суб’єктів електронного документообігу.

Платник створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов’язкових реквізитів та з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису чи кваліфікованої електронної печатки, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є орона вірусу особами) (п. 3 розд. ІІ Порядку).

Після накладання КЕП автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв’язку до адресата протягом операційного дня (п. 4 розд. II Порядку).

Довідково:

Операційний день – частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг (абзац чотирнадцятий п. 2 розд. І Порядку).

Електронний документообіг – сукупність процесів створення, подання, приймання, ідентифікації, оброблення, зберігання, використання електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та (у разі необхідності) з підтвердженням факту одержання таких документів (абзац восьмий п. 2 розд. І Порядку).

Після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка (п. 8 розд. ІІ Порядку) у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення (п. 9 розд. ІІ Порядку).

За результатами автоматизованої перевірки платнику надсилається перша квитанція протягом двох годин з часу отримання електронного документа контролюючим органом, в іншому разі – протягом перших двох годин наступного операційного дня (абзац перший п. 11 розд. ІІ Порядку).

Якщо автору протягом встановленого строку (абзац перший п. 11 розд. ІІ Порядку) після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом (абзац третій п. 11 розд. ІІ Порядку).

Не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та Порядком, формується друга квитанція, яка є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа (абзац перший п. 12 розд. ІІ Порядку).

У разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції (п. 14 розд. ІІ Порядку).

Якщо платником надіслано до контролюючих органів кілька примірників одного електронного документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), оригіналом вважається електронний документ, надісланий до контролюючих органів останнім до закінчення граничного строку, встановленого законодавством для подання такого документа, за умови, що його було сформовано правильно та прийнято (зареєстровано), про що платнику надійшла друга квитанція про прийняття (п. 15 розд. ІІ Порядку).

Шановні платники податків!

У зв’язку зі спалахом та розповсюдженням орона вірусу COVID-19 та попередженням інфікування і поширення вірусних інфекцій Державна податкова служба України звертається з проханням зменшити надходження паперових документів та користуватись засобами електронного зв’язку, а саме Електронним кабінетом.

За допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету платники податків мають можливість надіслати лист (запит, звернення тощо) до відповідного органу ДПС у форматі pdf (обмеження 2 МБ).

Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

Робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням електронного цифрового підпису (кваліфікованого електронного підпису), отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.

У разі виникнення питань щодо користування Електронним кабінетом платника слід звернутись до служби підтримки за телефоном 0800501007 (напрямок 0) або за посиланням http://cabinet.tax.gov.ua/help/.

Первомайське відділення Южноукраїнського управління Головного управління ДПС у Миколаївській області

 

Як отримати довідку про доходи
за допомогою Е-кабінету?

ДПІ Южноукраїнського відділення ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що сервіс Електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов’язків, визначених ПКУ та іншими нормативно-правовими актами.

Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

Робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням електронного цифрового підпису (кваліфікованого електронного підпису), отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.

Запит щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді може сформувати виключно фізична особа.

Щодо фізичних осіб – підприємців, то вони можуть за допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету надіслати лист (запит) до відповідного органу ДПС.

Форма такого листа має містити наступні реквізити:
регіон в якому знаходиться орган ДПС;
орган ДПС, до якого відправляється лист;
тип документа;
тематика звернення;
короткий зміст листа;
сканований документ, який необхідно завантажити (файл повинен бути у форматі pdf із обмеженням розміру не більше 2 МБ).

Лист-запит на отримання довідки про доходи складається у довільній формі та повинен містити достатню інформацію про особу, яка звертається із Запитом, а також предмет Запиту.

Датою подання Запиту є дата його реєстрації в органі ДПС. Протягом одного робочого дня після надсилання такого Запиту до органу ДПС його автора буде повідомлено про вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації. Інформацію щодо отримання та реєстрації Запиту в органі ДПС можна переглянути у вкладці «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету, відправлені листи – у вкладці «Відправлені документи» меню «Вхідні/вихідні документи».

Отже, ФОП незалежно від обраної системи оподаткування (єдиний податок, загальна система оподаткування) мають право надіслати Запит у довільній формі через меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Здоров’я та безпека платників - головний пріоритет ДПС

Здоров’я та безпека платників - головний пріоритет ДПС, як соціально- відповідального державного органу. У зв’язку зі спалахом та розповсюдженням коронавірусу СОУГО-19 та попередженням інфікування і поширення вірусних інфекцій Державна податкова служба України наполегливо рекомендує платникам утриматися від відвідування центрів обслуговування платників без нагальної потреби! Особливо, якщо проблему, з якою ви збираєтеся звернутися до ЦОП, можливо вирішити дистанційно (он-лайн або поштою).

Якщо ж причина звернення невідкладна і потребує обов’язкового відвідування ЦОП, просимо вас дотримуватись рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України щодо зменшення впливу та передачі гострих респіраторних вірусних інфекцій:

- по можливості користуватися захисною маскою та дезінфікуючими засобами;

- не створювати скупчення людей у ЦОП. Пам’ятайте про необхідність дотримання безпечної відстані між людьми (щонайменше 1,5 метри);

- уникайте контакту з усіма, хто має гарячку та кашель.

ВАЖЛИВО: якщо ви маєте симптоми ГРВІ (підвищена температура тіла,

кашель, утруднене дихання тощо), нещодавно контактували з хворими на СОУГО-19 або перебували у країнах, в яких виявлено випадки зараження населення коронавірусом, просимо вас залишитися вдома та утриматися від відвідування ЦОП!

ДПС звертається з проханням зменшити надходження паперових документів та користуватись засобами електронного зв’язку та поштою.

За допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету платники податків мають можливість надіслати лист (запит, звернення тощо) до відповідного органу ДПС у форматі рсіС (обмеження 2 МБ).

Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua/, а також через офіційний вебпортал ДПС.

Засобами Електронного кабінету також надано можливість подати заяви для отримання адміністративних послуг, зокрема:

картки платника податків; відмітки у паспорті громадянина України (у формі книжечки) про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків;

реєстрації реєстратора розрахункових операцій, книг обліку розрахункових операцій, розрахункових книжок,

включення неприбуткового підприємства (установи, організації) до Реєстру неприбуткових установ та організацій, внесення змін до цього Реєстру, витягу з Реєстру неприбуткових установ та організацій;

довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

За допомогою Електронного кабінету можливо отримати результати надання адміністративних послуг, зокрема:

довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи;

відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків;

копії реєстраційних посвідчень реєстраторів розрахункових операцій - направляються на адресу електронної пошти заявника (оригінал можна буде отримати після закінчення карантину).

На період карантину режим роботи ЦОП змінюється з 10 год. 00 хв. до 16 год. 00 хв. з обідньою перервою, та з технічними перервами для санітарної обробки щогодини на 10-15 хв., для невеликих ЦОП - з 10 год. 00 хв. до 13 год. 00 хв. із технічними перервами для санітарної обробки щогодини на 10-15 хв.

Працівники Контакт-центу ДПС, які надають інформацію платникам податків з питань стану обробки електронної звітності та інших електронних сервісів за номером телефону 0800-501-007 (напрямок 0), будуть працювати на період карантину з 10 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв. в черговому режимі.

У разі виникнення питань щодо користування Електронним кабінетом платника слід звернутись до служби підтримки за телефоном 0800501007 (напрямок 0) або за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua/help/.

Заздалегідь просимо з розумінням поставитись до ситуації, що склалася, і приносимо вибачення за можливі незручності! Будьте свідомими та зайвий раз не наражайте на небезпеку себе та оточуючих!

 


Увага платників податків!
Роботу Центрів обслуговування платників переведено в особливий режим!

Первомайське відділення Южноукраїнського управління Головного управління ДПС у Миколаївській області інформує, що у зв’язку із введенням на всій території України надзвичайної ситуації з 26 березня 2020 року переведено в особливий режим роботу Центру обслуговування платників області.

Центр обслуговування платників надає адміністративні послуги у режимі онлайн, а також за попереднім записом за телефонами, виключно, для надання невідкладних послуг у разі гострої необхідності, а саме:

- видачі картки платника податків, внесення до паспорта громадянина України (у формі книжечки) даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків;

- внесення до паспорта громадянина України (у формі книжечки) відміткипро наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Для попереднього запису для відвідування ЦОП використовуйте наступні номери телефонів:

Назва ЦОП

Електронна адреса поштової скриньки

Номери телефонів
для попереднього запису

ЦОП Первомайської ДПІ

podpi1408@i.ua

(05161)43316, (05161)43678, (05161)55616

Звертаємо увагу, що на цей час зупиняється перебіг строків звернень за отриманням адміністративних та інших послуг і строків надання цих послуг. Після припинення надзвичайної ситуації та карантину перебіг цих строків буде продовжено з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Закликаємо платників користуватись дистанційними формами комунікації, не відвідувати податкові органи без крайньої необхідності та максимально використовувати електронні сервіси ДПС, зокрема:

- електронний кабінет https://cabinet.tax.gov.ua/ ;

- електронна звітність https://tax.gov.ua/elektronna-zvitnist/ .

Скориставшись Електронним кабінетом, ви зможете сплатити визначені податкові зобов’язання, подати звітність або отримати інформацію уникаючи відвідування податкових органів. У разі виникнення питань щодо користування Електронним кабінетом платникам слід звертатись до служби підтримки за телефоном 0800 501 007(напрямок 0) або за посиланням http://cabinet.tax.gov.ua/help/ .

Крім того, нагадуємо контактні дані Головного управління ДПС у Миколаївській області:

- електронна адреса для направлення листів та запитів на публічну інформацію: mk.official@tax.gov.ua

-електронна адреса, за якою громадянин може викласти своє звернення: mk.zvernennya@tax.gov.ua

- служба діловодства: (0512) 50-18-86.

Також звертаємо увагу, що вся актуальна інформація щодо діяльності податкової служби Миколаївської області розміщується на субсайті Головного управління ДПС у Миколаївській області за посиланням: https://www.mk.tax.gov.ua та на офіційні сторінці у Facebook за посиланням https://www.facebook.com/tax.mykolaiv/

Сподіваємось на ваше розуміння ситуації, що склалась. Пам’ятайте, що дотримуючись правил безпеки, ви максимально захищаєте себе та своїх близьких, адже прості речі рятують життя!

Первомайське відділення Южноукраїнського управління Головного управління ДПС у Миколаївській області

 

Здоров'я та безпека платників - Головний пріоритет ДПС, як соціально відповідального державного органу. У зв'язку зі спалахом та розповсюдженням коронавірусу COVID-19 та попередженням інфікування і поширення вірусних інфекцій Державна податкова служба України наполегливо рекомендує. платникам утриматися від відвідування центрів обслуговування платників без нагальної потреби! Особливо, якщо проблему, з якою ви збираєтеся звернутися до ЦОП, можливо вирішити дистанційно (он-лайн або поштою). 

Якщо ж причина звернення невідкладна і потребує обов'язкового відвідування ЦОП, просимо вас дотримуватись рекомендацій Міністерства охорони здоров'я України щодо зменшення впливу та передачі гострих респіраторних вірусних інфекцій: 

• по можливості користуватися захисною маскою та дезінфікуючими засобами; не створювати скупчення людей у ЦОП. Пам'ятайте про необхідність дотримання безпечної відстані між людьми (щонайменше 1,5 метри); 

• уникайте контакту з усіма, хто має гарячку та кашель.

ВАЖЛИВО: якщо ви маєте симптоми ГРВІ (підвищена температура тіла, кашель, утруднене дихання тощо), нещодавно контактували з хворими на СОVІD-19 або перебували у країнах, в яких виявлено випадки зараження населення коронавірусом, просимо вас залишитися вдома та утриматися від відвідування ЦОП! 

ДПС звертається з проханням зменшити надходження паперових документів та користуватись засобами електронного зв'язку та поштою. 

За допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету платники податків мають можливість надіслати лист (запит, звернення тощо) до відповідного органу ДПС у форматі pdf (обмеження 2 МБ). 

Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС. 

Засобами Електронного кабінету також надано можливість подати заяви для отримання адміністративних послуг, зокрема: 

- картки платника податків; відмітки у паспорті громадянина України (у формі книжечки) про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків; 

- реєстрації реєстратора розрахункових операцій, книг обліку розрахункових операцій, розрахункових книжок, 

- включення неприбуткового підприємства (установи, організації) до Реєстру неприбуткових установ та організацій, внесення змін до цього Реєстру, витягу з Реєстру неприбуткових установ та організацій; 

- довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи. 

За допомогою Електронного кабінету можливо отримати результати надання адміністративних послуг, зокрема: 

- довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи; 

- відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків; 

- копії реєстраційних посвідчень реєстраторів розрахункових операцій — направляються на адресу електронної пошти заявника (оригінал можна буде отримати після закінчення карантину). 

На період карантину режим роботи ЦОП змінюється з 10 год. 00 хв. до 16 год. 00 хв. з обідньою перервою, та з технічними перервами для санітарної обробки щогодини на 10-15 хв., для невеликих ЦОП – з 10 год. 00 хв. до 13 год. 00 хв. із технічними перервами для санітарної обробки щогодини на 10-15 хв. 

Працівники Контакт-центу ДПС, які надають інформацію платникам податків з питань стану обробки електронної звітності та інших електронних сервісів за номером телефону 0800-501-007 (напрямок 0), будуть працювати на період карантину з 10 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв, в черговому режимі. 

У разі виникнення питань щодо користування Електронним кабінетом платника слід звернутись до служби підтримки за телефоном 0800501007 (напрямок 0) або за посиланням http://cabinet.tax.gov.ua/help/

Заздалегідь просимо з розумінням поставитись до ситуації, що склалася, і приносимо вибачення за можливі незручності! Будьте свідомими та зайвий раз не наражайте на небезпеку себе та оточуючих! 

 

ВЛАСНИЙ ПОДАТКОВИЙ НОМЕР.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області інформуює, що повний спектр адміністративних, консультаційних, інформаційних послуг, прийом звітності, вхідної кореспонденції можна отримати у ЦОПі ДПІ.

Найпопулярнішою послугою для відвідувачів - видача картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків. Отримання довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків – процедура безкоштовна.

За інформацією Первомайської ДПІ на початок лютого 2020 року в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків зареєстровано понад 148529 наших земляків. Торік реєстр поповнили 2098 громадян, та 2269 громадян зверталися до податкової служби для внесення змін до реєстраційних даних.

У відомстві зазначають, певна категорія громадян, зокрема через свої релігійні та інші переконання, відмовляється від присвоєння їм номера облікової картки платника податків. Для таких громадян в ДРФО створено окремий реєстр, в якому громадяни обліковуються за прізвищем, ім’ям, по батькові та серією і номером паспорту. Відтак, кількість первомайців, які зареєстровані в окремому реєстрі склала 450 осіб. Таким громадянам ставиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь - які платежі за серією та номером паспорта.

Податківці наголошують, реєстраційні номери, що надаються фізичним особам (як резидентам, так і нерезидентам) і зберігаються за ними протягом усього їх життя та у разі отримання такими особами іншого громадянства чи зміни громадянства не підлягають скасуванню та заміні, за винятком якщо після видачі облікової картки фізичної особи - платника податків встановлені порушення чи неточності при формуванні реєстраційних номерів.

Первомайцям слід знати, що у разі втрати (зіпсування) документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі, фізичній особі, або якщо необхідно внести зміни, наприклад у разі зміни прізвища, імені, або адреси, з метою отримання нового документа необхідно звернутися до податкової з оригіналом паспорта та заповнити форму 5 ДР (внесення змін персональних даних).

Для отримання номера облікової картки неповнолітнім (до 14 років) заповнити заяву може один із батьків при наявності свідоцтва про народження дитини та власного паспорта, що посвідчує його особу.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Для проведення афери зловмисники представляються працівниками податкової служби

Первомайська ДПІ попереджає: шахраї придумали нову схему обману. Вони звертаються до підприємців з проханням про переведення грошей для вирішення "проблемних питань", представившись перед цим працівниками податкової служби.

До підприємців зателефонує невідомий, який представивляється податковим інспектором або начальником Первомайської ДПІ. Аферист повідомляє платникам податків, що в місті Первомайськ заплановано проведення перевірки податківцями з Києва.

Для того, щоб уникнути неприємностей, шахрай запропонував зателефонувати начальнику Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області Сергію Будурацькому і домовитися. При цьому вказавши номер, який насправді йому не належить.

В управлінні попереджають, що податківці при виконанні функціональних повноважень чітко дотримуються вимог чинного законодавства України, а тому подібні прохання з їх боку виключені.

У подібних випадках необхідно звертатися до відділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДПС або в управління Національної поліції по телефону 102.

Адміністрація Первомайської ДПІ

Про новації податкового законодавства на зустрічі з фермерськими господарствами

Заступниця начальника відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Южноукраїнського управління Головного управління ДПС у Миколаївській області Заніздра Вікторія та старший інспектор Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління Головного управління ДПС у Миколаївській області Чекрижова Світлана прийняли участь у засіданні фермерських господарств Первомайщини, що відбулося днями в Первомайській районній державній адміністрації.

Поряд з актуальними питаннями податкового законодавства, що безпосередньо стосуються податкового обліку господарської діяльності фермерських господарств, звернуто увагу на змінах податкового законодавства, особливостях застосування нової форми сімейних фермерських господарств, дотриманні трудового законодавства при оформленні найманих працівників. Під час виступу Чекрижова Світлана інформувала про те, що наймана особа не може бути допущена до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідальність за порушення законодавства про працю, в тому числі за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору визначена ст. 265 КЗпП України, ч. 3 ст. 41 КУпАП У, ст. 172, 173 КК України.

Заніздра Вікторія наголосила, що з початку року триває кампанії декларування доходів громадян, отриманих протягом 2019 року. Особливу увагу звернула на необхідність декларування доходів від продажу сільськогосподарської продукції, вирощеної на земельних ділянках призначених для ведення товарного виробництва. Зазначила, що в Центрі обслуговування платників Первомайської ДПІ надається практична допомога при заповненні податкової декларації про майновий стан і доходи та з питання отримання податкової знижки.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Податківці на семінарі з суб’єктами малого бізнесу

Днями, у приміщенні Первомайської районної державній адміністрації відбувся семінар на тему інформаційно – консультативної та фінансової підтримки малого підприємництва.

В семінарі взяли участь заступниця начальника відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Южноукраїнського управління Головного управління ДПС у Миколаївській області Заніздра Вікторія та старший інспектор Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління Головного управління ДПС у Миколаївській області Чекрижова Світлана.

Чекрижова Світлана проінформувала присутніх суб’єктів господарювання щодо питань, пов’язаних з необхідністю легалізації найманої праці та заробітної плати. Надала рекомендації запрошеним щодо підвищення рівня заробітної плати найманим працівникам.

Крім того, розповіла про нові правила застосування РРО, пояснила для кого та з якого терміну застосування РРО стане обов’язковим та попередила про відповідальність за не проведення операцій через РРО.

Заніздра Вікторія нагадала, що з 1 січня розпочалась кампанія декларування, яка триватиме до 1 травня поточного року. Перелічила доходи, при отриманні яких у громадян виникає обов’язок щодо подання декларації про майновий стан і доходи. Розглянула питання щодо права громадян на податкову знижку.

По закінченню семінару фахівці надали вичерпні відповіді на питання, які цікавили присутніх та дійшли згоди надалі співпрацювати та доносити до відома актуальну та корисну інформацію.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

Деклараційна кампанія – 2020: коротко про головне.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області звертає увагу платників податків: з початку 2020 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2019 року.

Платник податків може обрати зручний для себе спосіб подачі податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація):

- особисто або уповноваженою на це особою;

- надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.

Граничний термін подання декларації за звітний (податковий) 2019 рік – 30.04.2020.

У разі надсилання декларації поштою платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, а при поданні податкової декларації в електронній формі - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

При направленні декларації засобами електронного зв’язку громадяни можуть скористатися електронним сервісом в «Електронному кабінеті», який передбачає часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна.

Водночас нагадуємо, що платники податків мають право задекларувати право на податкову знижку, відповідно до статті 166 Податкового кодексу України, шляхом подання декларації до 31.12.2020.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

В які строки сплачувати ПДФО та військовий збір
за результатами декларування за 2019 рік?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, що з початку 2020 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2019 року.

Сплата податкових зобов’язань, визначених у податковій декларації про майновий стан і доходи у 2020 році здійснюється у такі граничні строки:

20 лютого 2020 року – для фізосіб – підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування);

протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання декларації – для фізичних осіб, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування);

31 липня 2020 – для громадян та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Платник податку – фізична особа, який зобов’язаний подати декларацію, визначити та сплатити свої податкові зобов’язання, сплачує за кодами бюджетної класифікації:

«11010500» – «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування»;

«11011001» – «військовий збір, що сплачується за результатами декларування».

Платники податку – фізичні особи, які відповідно до розділу IV ПКУ зобов’язані сплатити податок, але звільнені від подання декларації (при нотаріальному посвідченні договорів та/або при видачі свідоцтв про право на спадщину тощо) сплачують по коду платежу:

«11010501» – «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами, які не підлягають обов’язковому декларуванню»;

«11011000» – «військовий збір».

Інформація про реквізити банківських рахунків для сплати податків відповідно до адміністративно-територіального устрою України оприлюднена на офіційному веб-порталі ДПС у рубриці «Бюджетні рахунки».

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Довідку про доходи та податки
можна отримати в Е-кабінеті

За інформацією ДПС, вже з 22 лютого громадяни можуть отримати відомості про свої доходи за 2019 рік

ДПС нагадує, що триває період подання декларацій державними службовцями та особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. І традиційно у ці дні зростає кількість користувачів Електронного кабінету. Сервіс дозволяє оперативно та у будь-який час отримати відомості про суми виплачених доходів та утриманих податків, необхідні для заповнення декларації.

Щоб скористатися послугою «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків», користувачу необхідно мати кваліфікований електронний підпис. Запит на отримання такої інформації надсилається у приватній частині Електронного кабінету, вхід до якої здійснюється саме за допомогою такого електронного підпису.

Скористатися цією послугою можуть державні службовці або члени їх сімей при поданні щорічної декларації особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відомості про отримані доходи також можна отримати у паперовому вигляді. Для цього необхідно звернутися до контролюючого органу.

Звертаємо увагу, що 10 лютого був останнім днем подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, а також сум утриманого з них податку, відповідно до якого здійснюється накопичення інформації про доходи громадян в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.

Згідно з Регламентом комп’ютерної обробки податкової звітності в контролюючих органах протягом дев’яти робочих днів після граничного строку подання звіту здійснюється обробка таких відомостей, тобто останній день обробки звітності – 21 лютого 2020 року.

Отже, вже з 22 лютого цього року громадяни, які зареєстровані у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, можуть отримати відомості про свої доходи за 2019 рік.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

З 1 квітня за зберігання пального без ліцензії
чекатиме штраф 500 тис. грн

З 1 квітня у разі зберігання пального без наявності ліцензії до суб'єктів господарювання застосовуватимуться фінансові санкції у розмірі 500 000 грн

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом пального на території України визначено Законом № 481.

Статтею 15 Закону № 481 встановлено виключний перелік документів, на підставі яких видається, ліцензія на право зберігання пального. Ліцензія на право зберігання пального видається на підставі заяви, яка подається з завіреними заявником копіями таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального. Тимчасово, до 1 січня 2022 року, суб'єкти господарювання можуть отримувати ліцензію на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об'єкта або акта готовності об'єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об'єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об'єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.

дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Законом № 391 внесено зміни, серед іншого до Закону № 481, якими встановлено, що суб'єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії документів передбачених ст. 15 цього Закону не подають. Такі суб'єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження, а також фактичне місцезнаходження ємностей, що використовуються для зберігання пального. Зазначені зміни набрали чинності з 29 грудня 2019 року.

Крім цього, повідомляємо, що річна плата за ліцензію на право зберігання пального складає 780 гривень та зараховується до місцевих бюджетів, за місцем здійснення діяльності, реєстр рахунків для внесення «плата за ліцензії на право зберігання пального» додається в форматі xlsx.

Зразок заяви (додаток №1) на отримання ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) має виключно рекомендаційний характер.

Згідно з ст.15 Закон № 481 суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право зберігання пального на кожне місце зберігання пального. Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 20 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. Тимчасово до 31 березня 2020 року до суб'єктів господарювання не застосовується фінансова санкція, у разі зберігання пального без наявності відповідної ліцензії. З 01.04.2020 відповідно ст.17 Закону № 481 у разі зберігання пального без наявності ліцензії до суб'єктів господарювання застосовуватимуться фінансові санкції у розмірі - 500000 гривень.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Оформлюєте на роботу нового працівника –
повідомте ДПС

Податківці наголошують, що до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором слід подати до ДПС повідомлення

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, що повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.

Повідомлення подається одним із таких способів:

засобами електронного зв'язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;

на паперових носіях разом з копією в електронній формі;

на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п'ятьма особами.

Нагадуємо, що Порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу, затверджено постановою КМУ від 17.06.2015 р. №413.

Звертаємо увагу, за використання праці найманих працівників з порушенням трудового та податкового законодавства, передбачена кримінальна, адміністративна, дисциплінарна відповідальність.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Податківці роз’яснили про важливість офіційного працевлаштування найманих працівників.

Фахівці Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області проводять заходи інформаційно-роз'яснювального характеру щодо неприпустимості допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин.

В ході проведених заходів, роботодавцям та найманим працівникам були надані тематичні листівки та відповіді на запитання з приводу легального працевлаштування і соціальних гарантій.

Під час проведення заходів було акцентовано увагу, що працівники контролюючих органів здійснюють заходи державного нагляду (контролю) щодо дотримання законодавства про працю. У разі виявлення порушень роботодавцям доведеться сплатити значні суми штрафів, передбачені чинним законодавством, у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час та виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.

Тому, суб’єкти господарювання мають змогу добровільно оформити всіх працівників відповідно до чинного законодавства.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Про РРО – новації 2020 року для ФОП.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що Законом України від 20 вересня 2019 року № 129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 53.

Відповідно до зазначеного пункту до 01 жовтня 2020 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО та/або програмні РРО) не застосовуються платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами – підприємцями (далі – ФОП)) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень, крім тих, які здійснюють:

► реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

► реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я.

З 01 жовтня 2020 року до 01 січня 2021 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої – четвертої груп (ФОП), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

► реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;

► реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

► реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;

► реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;

► роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);

► діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена пунктом 11 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

► діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;

► діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);

► реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

У разі перевищення платником єдиного податку другої – четвертої груп (ФОП) в календарному році обсягу доходу 1 000 000 гривень, застосування РРО та/або програмного РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО та/або програмного РРО починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Шановні громадяни,
задекларуйте свої доходи за 2019 рік!

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що згідно вимог Податкового кодексу України платники податків у відповідних випадках зобов’язані або мають право (для отримання податкової знижки) подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Податкова декларація про майновий стан і доходи, отримані громадянами у 2019 році, подається до 1 травня 2020 року, а для тих громадян, які бажають отримати податкову знижку, – упродовж усього року. Декларація подається громадянами до податкової інспекції за місцем реєстрації.

Обов’язок з подання річної декларації про майновий стан і доходи виникає у разі отримання:

доходу від здійснення операцій з інвестиційними активами (продаж цінних паперів, корпоративних прав тощо);

доходу, отриманого в результаті прийняття у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав;

доходу від надання майна в лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм);

доходи від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна;

отримання іноземних доходів;

доходу у вигляді виграшів, призів;

інших доходів, з яких протягом 2019 року податок не утримувався.

Право на податкову знижку мають громадяни, які у 2019 році отримували дохід

у вигляді заробітної плати та:

сплачували за навчання закладам освіти;

сплачували проценти за іпотечним житловим кредитом;

страхували себе або членів своєї сім’ї;

оплачували допоміжні репродуктивні технології, всиновлювали дітей;

понесли витрати у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу.

Повідомляємо, що всі громадяни можуть безкоштовно отримати ключі електронного цифрового підпису та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи в режимі реального часу (on-line).

За консультаціями з питань декларування можна звернутися до Інформаційно-довідкового департаменту ДПС України за телефоном 0-800-501-007 (безкоштовна лінія).

Подається декларація про майновий стан і доходи, громадянами, зареєстрованими у м.Первомайськ та Первомайського району до Центру обслуговування платників Державної податкової інспекції управління у м.Первомайськ за адресою вул. Театральна, 18 каб,21.

Графік роботи Центру обслуговування платників:

понеділок, вівторок, середа, четвер – з 900 до 1800

п'ятниця – з 900 до 1645

обідня перерва – з 1300 до 1345

субота, неділя – вихідні дні

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Увага!
Через неподання ф. №20-ОПП не зареєструють РРО

Власник РРО до початку реєстрації РРО має подати ф. №20-ОПП з інформацією про господарську одиницю, де буде застосовуватися РРО

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що під час реєстрації (перереєстрації/скасування реєстрації) реєстраторів розрахункових операцій та/або книг обліку розрахункових операцій здійснюється звірка з даними про об’єкти оподаткування Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.

Звертаємо увагу, відсутність об’єкту оподаткування або наявність в ньому неповної або помилкової інформації перешкоджає процедурі реєстрації РРО.

Суб’єкт господарювання – власник РРО до початку реєстрації РРО має надіслати (подати) до контролюючого органу повідомлення про об’єкти оподаткування, об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП, у якому надати інформацію про господарську одиницю, де буде застосовуватись РРО.

Таке повідомлення подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків (п. 8.4 розділу VIII Порядку обліку платників податків, затвердженим наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588).

Одночасно нагадуємо, платники податків, які уклали з відповідним контролюючим органом договір про визнання електронних документів, можуть подати повідомлення за формою №20-ОПП засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області звертає увагу, з метою уникнення відмов при реєстрації РРО, пропонуємо своєчасно повідомляти контролюючі органи про об’єкти, де використовуватимуться РРО.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

До уваги громадян!
Розпочалася деклараційна кампанія - 2020!

Первомайська ДГП Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що з початку 2020 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2019 року.

Декларувати свої доходи - це конституційний обов’язок громадян.

Відповідно до норм Податкового кодексу України громадяни, які подають податкові декларації про майновий стан і доходи розподіляються на дві категорії:

-      особи, які зобов’язані подати річну декларацію,

та

-    особи, які мають право подати декларацію з метою отримання податкової знижки.

Фізична особа - платник податків може обрати зручний для себе спосіб подання декларації та подати її до податкового органу за місцем своєї податкової адреси (місцем проживання) в один із таких способів:

-      особисто або уповноваженою на це особою;

-      надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

-    засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.

Граничний термін подання декларації за звітний 2019 рік для громадян, які зобов’язані подати річну декларацію, - 30 квітня 2020 року.

У разі надсилання декларації поштою платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, а при поданні податкової декларації в електронній формі - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

При направленні декларації засобами електронного зв’язку громадяни можуть скористатися електронним сервісом в «Електронному кабінеті» (cabinet.tax.gov.ua), який передбачає часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна.

Звертаємо увагу, що обов’язок подання декларації у платників податків виникає при отриманні:

-    доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи).

До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини, за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір тощо;

-    доходів від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування.

До таких доходів відноситься, зокрема дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, а також інвестиційні доходи;

-     іноземного доходу;

-    доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції у разі, якщо розмір земельних ділянок перевищує 2 га;

-     та в інших передбачених Податковим кодексом України випадках.

Фізичні особи - платники податків мають право відповідно до статті 166 ПКУ задекларувати право на податкову знижку шляхом подання декларації по 31 грудня 2020 року (включно).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Увага! З і квітня з’являться нові ознаки доходів для

ф. №1ДФ

21 січня 2020 року Мінфін оприлюднив проект свого наказу «Про затвердження Змін у додаток до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» .

За пояснювальною запискою та відповідними додатками до проекту виходить, що зміст Форми №1ДФ не зміниться. Проектом наказу вносяться зміни до додатку до Порядку № 4. А саме: у розділі 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» чинні назви ознак доходів приводяться у відповідність із нормами ПКУ та вводяться нові ознаки.

За проектом наказ набере чинності з 1 квітня 2020 року. У такому разі під час звітування за II квартал 2020 року слід буде застосовувати нові ознаки доходів.

Далі проаналізуємо, що ж зміниться.

Поворотна фіндопомога

За пояснювальною запискою до проекту, з метою покращення аналітичної роботи з адміністрування ПДФО пропонується узагальнену ознаку 153 «Основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку» поділити на дві:

•      153 «Сума поворотної фінансової допомоги наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому»;

•      197 «Сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку».

Оренда нерухомості та землі

Також буде розподілено види доходів з ознаки «106» (наразі за нею відображаються всі види доходів щодо оренди нерухомості та землі) на ознаки:

•      106 «Надання земельної частки (паю)в лізинг, оренду або суборенду»;

•      195 «Надання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, майновий паю в лізинг, оренду суборенду, емфітевзис»;

•      196 «Надання майна (крім земельної частки (паю), земельної ділянки сільськогосподарського призначення, майнового паю) в лізинг, оренду або суборенду».

Зі змісту ознаки доходу 125 приберуть згадку про внески за договорами довгострокового страхування життя.

Старший державний інспектор Первомайської ДІЛ Чекрижова С

 

Чи можна отримати довідку про відсутність боргу з
ЄСВ в електронному вигляді?

Довідку про відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ платник має можливість отримати в електронній формі

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області області звертає увагу платників, що наказом Мінфіну від 03.09.2018 р. №733, затверджено Порядок надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (далі - Порядок №733).

Довідка про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (далі - Довідка), що надається відповідно до Порядку №733, формується за відсутності у платника за даними інформаційно- телекомунікаційних систем контролюючих органів податкового боргу, та/або недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок), та/або іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстрочених, відстрочених, реструктуризованих), контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

Для отримання Довідки платникові необхідно подати заяву про надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (далі - Заява), за формою згідно з додатком 2 до Порядку №733.

Заява подається платником (на його вибір):

у паперовій формі - до державної податкової інспекції за основним місцем обліку такого платника або до відповідного контролюючого органу, уповноваженого здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - уповноважений орган).

в електронній формі - на адресу уповноваженого органу через приватну частину електронного кабінету, розміщеного на офіційному вебпорталі ДПС за посиланням: ЬІШ5://саЬіпеі.іах.аоу.ца/Іодіп, з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».

Вхід до приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету здійснюється виключно після ідентифікації особи із використанням кваліфікованого електронного підпису.

Створити та надіслати Заяву можливо у меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету шляхом вибору відповідної електронної форми документа.

Заява повинна містити, серед іншого:

обов’язкове посилання на відповідний нормативно-правовий акт, яким передбачено необхідність підтвердження відсутності заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, та найменування суб’єкта (підприємства, установи, організації), до якого (якої) Довідку буде подано.

Відповідно до п. 7 Порядку №733 Довідка надається за вибором платника у паперовій або електронній формі, про що він зазначає у Заяві.

Довідка або відмова у наданні Довідки готуються уповноваженим органом протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Заяви органом, до якого її було подано.

Довідку у паперовій формі платник (його законний чи уповноважений представник) отримує безпосередньо в органі, до якого було подано Заяву.

Довідку в електронній формі платник отримує у приватній частині Електронного кабінету з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».

Строк дії Довідки становить 10 календарних днів з дати її формування. У Довідці обов’язково зазначається термін її дії

Старший державний інспектор Первомайської ДГТІ Чекрижова С

 

Фізична особа продає вантажний автомобіль: оподатковуємо дохід

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи від операцій з майном.

Дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5% бази оподаткування.

Також, дохід від продажу вантажного автомобіля, є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.

Дохід від продажу об'єкта рухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.

Під час проведення операцій з відчуження об'єктів рухомого майна нотаріус посвідчує відповідний договір купівлі-продажу за наявності документа про оцінку майна та документа про сплату до бюджету продавцем (податку, обчисленого виходячи із ціни, зазначеної в договорі.

У разі якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юридична особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі функції податкового агента.

Отже, у разі продажу фізичною особою вантажного автомобіля підприємству, така юридична особа зобов’язана при нарахуванні (виплаті) доходу виконати функції податкового агента, зокрема, нарахувати, утримати та сплатити (перерахувати) до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% та військовий збір за ставкою 1,5%.

Зазначений порядок визначений ст. 163, п. 167.2 ст. 167, п.173.1, п. 173.3 ст. 173, пп. 1.2 п. 16-1 підр. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

З 1 січня розпочалася кампанія декларування доходів, одержаних протягом 2019 року.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи визначений ст. 179 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами і доповненнями). При декларуванні доходів у поточному році застосовується майнова декларація затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859 у редакції від 25.04.2019 № 177.

Для заощадження часу радимо подавати декларацію в електронному вигляді за допомогою сервісу ДПС України «Електронний кабінет», у якому декларація частково заповниться автоматично, на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна.

Звертаємо увагу платників, що граничні строки подання декларації про майновий стан і доходи:

- для громадян, які зобов’язані подати податкову декларацію, і осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним;

- для громадян, які мають право на податкову знижку – до 31.12.2020 ;

- для фізичних осіб-підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Нові мінімальна зарплата
та прожитковий мінімум збільшили розміри неоподатковуваних доходів фізичних осіб.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що Законом України від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» встановлено нові розміри мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму (далі – ПМ) на 2020 рік, які впливають на низку показників з оплати праці та порядок оподаткування доходів.

Так, відповідно до ст. 8 Закону № 294 мінімальну заробітну плату (далі – МЗП) встановлено на весь рік в єдиному розмірі, а саме: у місячному розмірі – 4 723 грн, у погодинному – 28,31 грн, а прожитковий мінімум для працездатної особи з 01.01.2020 складає 2 102 грн (ст. 7 Закону № 294).

Розмір МЗП впливатиме на наступні показники:

► неоподатковуваний розмір добових – у межах України він становить з 01.01.2020 472,30 грн на день.

Витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв’язку з таким відрядженням у межах території України, не включаються до оподатковуваного доходу, але не більш як 0,1 розміру МЗП, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, у розрахунку за кожен календарний день такого відрядження. Отже, у 2020 році добові витрати під час відрядження по Україні не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військовим збором (далі – ВЗ), якщо їх розмір не перевищує 472,30 грн на день. Для відряджень за кордон добові витрати в розрахунку за кожен календарний день відрядження залишилися на рівні минулого року та становлять не більш як 80 євро;

► неоподатковувана нецільова благодійна допомога – розмір такої допомоги у 2020 році становить 2 940 гривень.

Не включається до оподатковуваного доходу, а отже, не оподатковується ПДФО та ВЗ, нецільова благодійна допомога, у тому числі матеріальна, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника ПДФО протягом звітного податкового року сукупно в розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу України. Тобто розмір неоподатковуваної нецільової благодійної допомоги 2020 року становить 2 940 гривень (2 102 х 1,4 = 2942,8 грн). Сума перевищення нецільової допомоги над зазначеним розміром включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО як інші доходи і підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18 % і ВЗ – 1,5 %. Сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі та, що перевищує встановлений граничний розмір, відображається у податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «169»;

► вартість неоподатковуваних дитячих подарунків.

Вартість святкових подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи в період з 15 листопада 2019 року до 15 січня 2020 року не включається до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб – батьків, які отримали дитячі святкові подарунки від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадських (у тому числі профспілкових) організацій та створених ними закладів освіти, охорони здоров’я і культури, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів (ст. 3 Закону України від 30 листопада 2000 року № 2117-III «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків» із змінами (далі – Закон № 2117)).

Під дитячими святковими подарунками відповідно до ст. 4 Закону № 2117 слід розуміти набори товарів, які містять лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва і фрукти, загальною вартістю не більше 8 % ПМ для працездатної особи, установленого законом на 1 січня звітного податкового року. Отже, неоподатковувана вартість дитячих святкових подарунків становить 168,16 грн (2 102 грн х 8 %), якщо такі подарунки отримано з 01 січня до 15 січня і з 15 листопада до 31 грудня 2020 року.

Крім того, з урахуванням нової МЗП:

► максимальна величина бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) становить 15 розмірів МЗП. Отже, протягом усього 2020 року вона становитиме 70 845 гривень (4 723 грн х 15);

► мінімальний страховий внесок з єдиного внеску – становить 1 039,06 грн (4 723 грн х 22 %);

Звертаємо увагу, що єдиний внесок у розмірі не менше мінімального (1 039,06 грн за місяць) зобов’язані сплачувати фізичні особи – підприємці (незалежно від обраної ними системи оподаткування) та фізичні особи, які ведуть незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах. Звільняються від сплати єдиного внеску «за себе» пенсіонери за віком, особи з інвалідністю та особи, які отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Нова форма податкової декларації

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області інформують, що наказом Міністерства фінансів України від 25.042019 №177 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02,10.2015 №859», з 1 січня 2020 року запроваджується та вводиться в дію нова форма податкової декларації, якою передбачені деякі зміни.

Так, новою формою податкової декларації передбачено в окремому додатку ФЗ здійснення розрахунку суми податку, на яку зменшуються податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв’язку із використанням права на податкову знижку.

Крім того, у новій формі податкової декларації для платників податків, які декларують право на податкову знижку, введено окрему позначку у розділі категорія платника, у зв’язку з тим, що такі платники мають окремий граничний строк подання податкової декларації – по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Первомайська ДПІ запрошує задекларувати доходи

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області звертає увагу громадян, що з 01 січня 2020 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2019 року. Деклараційна кампанія буде тривати до 01 травня 2020 року.

Нагадуємо, що громадяни, які отримували у 2019 році доходи від надання в оренду рухомого і нерухомого майна, продажу акцій і інших цінних паперів, отримали спадок, подарунки, іноземні доходи та інші доходи, що підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та доходи від осіб, які не є податковими агентами, зобов’язані подати до органу державної фіскальної служби за місцем реєстрації річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

У разі необхідності у Центрі обслуговування платників Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області декларанти зможуть отримати безкоштовні консультації і допомогу в заповненні податкової декларації про майновий стан і доходи. Бланки декларацій надаються платникам податків безкоштовно.

Центр обслуговування платників розміщений за адресою:

м. Первомайськ, вул. Театральна, буд. 18, телефон 4-36-78

Режим роботи ЦОП:
з понеділка по четвер з 9-00 до 18-00 год.,
у п‘ятницю з 9-00 до 1645 год.,
обідня перерва – з 13-00 до 13-45 год.,
субота та неділя – вихідний.

Адміністрація Первомайської ДПІ

 

Про податкові соціальні пільги у 2020 році

Податкова соціальна пільга (ПСП) застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата, якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму (ПМ), діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. Отже, дохід, що дає право на застосування ПСП у 2020 році, становить 2940 грн. (2102 грн. х 1,4). Граничний розмір доходу, який дає право на отримання ПСП одному з батьків, визначається як добуток граничного доходу для застосування ПСП та відповідної кількості дітей. Тому для платників податку, які утримують двох чи більше дітей віком до 18 років, граничний розмір 2 940 грн. помножують на кількість дітей.

Податкова соціальна пільга розраховується від розміру ПМ для працездатних осіб на 1 січня звітного року та не змінюється протягом такого року. ПСП надається будь-якому платнику податку в розмірі, що дорівнює 50 % розміру ПМ для працездатної особи (у розрахунку на місяць), установленому законом на 1 січня звітного податкового (звітного) року. То ж у 2020 році загальна для всіх платників ПСП у розрахунку на місяць становитиме 1051 грн. (2102 грн. х 50 %).

Для платників податку, що утримують двох чи більше дітей віком до 18 років, ПСП становитиме 1051 грн. у розрахунку на кожну таку дитину.

Підвищена 150% ПСП у розмірі 1576,50 грн. (2102 грн х 50 % х 150 %) надається платникам податку, визначеним: пп. «а», «б» пп. 169.1.3 Податкового кодексу - одиноким матерям (батькам), вдовам (вдівцям) або опікунам, піклувальникам; тим що утримують дитину-інваліда - у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років; переліком з пп. «в»–«е» пп. 169.1.3 Податкового кодексу.

Підвищена 200% ПСП для платників податку, визначених пп. «а»–«ґ» пп. 169.1.4 Податкового кодексу, становитиме 2102 грн. (2102 грн. х 50 % х 200 %).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

 

Вихідні у січні 2020 року: коли і скільки відпочиватимемо?

За загальним правилом, згідно зі ст. 73 КЗпП, у 2020 році на підприємствах, в установах, організаціях робота не проводиться, зокрема, у такі святкові дні і дні релігійних свят у січні:

1 січня - Новий рік;

7 січня - Різдво Христове.

Цього року 1 січня припадає на середу. Тож, відповідно до рекомендацій Кабміну (розпорядження від 10.01.2019 р. № 7-р) робочі дні з понеділка 30 грудня перенесено на суботу 21 грудня, а з вівторка 31 грудня на суботу 28 грудня, такими чином - з 29 грудня по 1 січня - вихідні дні.

Крім того, розпорядженням №995-р Уряд рекомендував роботодавцям перенести робочий день з понеділка 6 січня на суботу 11 січня. У такому разі - з 4 по 7 січня - вихідні дні.

Загалом же у січні 2020 року:

календарних днів - 31;

робочих днів - 21;

святкових та вихідних - 10.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

З 1 січня почнуть діяти нові рахунки

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що Державною казначейською службою країни у зв’язку із застосуванням з початку 2020 Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2013 № 1203 (із змінами і доповненнями), з 01.01.2020 будуть введені в дію рахунки для зарахування податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ, реалізації пального і спирту етилового ,рахунки для зарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, відкриті відповідно до цього Плану рахунків (лист Казначейства від 15.11.2019 № 12-06-06/19779)

Таким чином, починаючи з 01.01.2020 року, змінюються реквізити рахунків, у т.ч. бюджетних, відкритих у Казначействі.

Адміністрація Первомайської ДПІ

 

В яких випадках слід подати декларацію про доходи за 2019 рік?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, що обов’язок щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи виникає при отриманні протягом звітного (податкового) року доходів:

від провадження господарської діяльності, отриманих фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) (п. 177.11 ПКУ);

від провадження незалежної професійної діяльності (п. 178.4 ПКУ);

від особи, яка не є податковим агентом, крім випадків прямо передбачених ПКУ (пп. 168.2.1 ПКУ);

у вигляді окремих видів оподатковуваних доходів (прибутків), що не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати податковими агентами, але не є звільненими від оподаткування (пп. 168.1.3 ПКУ);

у вигляді іноземних доходів (пп. 168.2.1 ПКУ);

від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ПКУ (пп. 164.2.5 та пп. 170.1.5 ПКУ);

у вигляді суми заборгованості за укладеним платником податків цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50% місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 01 січня звітного податкового року, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом II ПКУ (пп. 164.2.7 ПКУ);

у вигляді інвестиційного прибутку від проведення операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.40 і 165.1.52 ПКУ (пп. 164.2.9 та пп. 170.2.1 ПКУ);

у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з IV розділом ПКУ (пп. 164.2.10 та п. 174.3 ПКУ);

у вигляді частини доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 – 173 ПКУ (пп. 164.2.4 ПКУ);

у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 01 січня звітного податкового року, у порядку встановленому пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ (пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ);

від продажу власної продукції тваринництва груп 1 – 5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, якщо їх сума сукупно за рік перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року (пп. 165.1.24 ПКУ);

від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, більших ніж встановлені Земельним кодексом України, та за умови реалізації такої продукції іншим фізичним особам (пп. 165.1.24 ПКУ);

у разі отримання нецільової благодійної допомоги від благодійника – фізичної чи юридичної особи, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний розмір, установлений абзацом першим пп. 169.4.1 ПКУ (пп. 170.7.3 ПКУ);

у вигляді благодійної допомоги на відновлення втраченого майна та на інші потреби за переліком, який визначається Кабінетом Міністрів України, та яка надається згідно з пп. 165.1.54 ПКУ, у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року перевищує 500 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року (пп. 170.7.8 ПКУ);

з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи, що отримуються іноземцем, який у звітному (податковому) році набув статусу резидента України (пп. 170.10.4 ПКУ);

при відчужені нерухомого майна за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно (п. 172.5 ПКУ);

суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику ПДФО відповідно до умов цивільно-правового договору при отриманні зазначених доходів від фізичних осіб – платників єдиного податку четвертої групи (пп. 164.2.2 ПКУ).

Звертаємо увагу, що наказом Мінфіну від 25.04.2019 р. №177 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859» оновлено форму Декларації і з 01 січня 2020 року платники податків подаватимуть цю Декларацію за новою формою.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Звірка розрахунків з бюджетом: як провести через Е-кабінет?

Як платнику податків провести звірку розрахунків з бюджетами та цільовими фондами через Е-кабінет? Поговоримо про це далі

ДПС повідомляє, що Електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов’язків, визначених ПКУ та нормативно-правовими актами, що прийняті на підставі та на виконання ПКУ, зокрема проведення звірки розрахунків платників податків з державним та місцевими бюджетами, а також одержання документа, що підтверджує стан розрахунків, який формується автоматизовано шляхом вивантаження відповідної інформації з Електронного кабінету із накладенням електронного підпису посадової особи контролюючого органу та печатки контролюючого органу (ст. 421 ПКУ).

Отримання відомостей про розрахунки з бюджетом користувачами Електронного кабінету

1. Створення та подання заяви в Електронному кабінеті:

Меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету дозволяє платнику в електронному вигляді створити та надіслати до ДПС Запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС за формою «F/J1300203».

Верхня панель навігації у вікні «Заяви, запити для отримання інформації» дозволяє встановити відповідний період та обмежити перелік документів за типом «J(F)13 Запити та довідки». Зі списку документів обирається Запит (F/J1300203) натисканням лівої клавіші миші.

У наступному вікні в полях «Регіон» та «Район» обирається відповідний територіальний орган ДПС (за замовчуванням встановлено орган ДПС за місцем основної реєстрації) та натискається кнопка «Створити».

Поля форми Запиту заповнюються системою автоматично, а саме:

  • найменування; прізвище ім’я, по батькові платника податків;
  • податковий номер платника податку або серія та номер паспорта;
  • дата відправлення Запиту до ДПС.

Автоматичне заповнення таких полів можна відмінити, знявши позначку «Авто розрахунок».

Зберегти створений Запит можна натиснувши кнопку «Зберегти». Збережений документ можна підписати та відправити до органу ДПС, натиснувши кнопки «Підписати» та «Відправити».

Відповідь на Запит надсилається платнику податків в Електронний кабінет не пізніше 15 робочих днів з дня його отримання у вигляді витягу з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за формою «F/J1400203», який можна переглянути у вкладці Вхідні документи режиму Вхідні/вихідні документи. Витяг формується за період, вибраний платником податків при створені Запиту з урахуванням строків давності, станом на дату відправлення Запиту до органів ДПС.

Звертаємо увагу! Аналогічно як і в Електронному кабінеті, платник має можливість направити Запит та отримати Витяг, скориставшись засобами ІТС «Єдине вікно подання електронної звітності». При цьому сформований Витяг направляється також на електронну пошту платника, з якої було відправлено Запит.

2. Перегляд в режимі реального часу

Самостійно, в режимі реального часу перевірити дані, за якими сформовано Витяг, та/або отримати відомості про розрахунки з бюджетами та цільовими фондами платники можуть також за допомогою меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету шляхом доступу до облікових показників інтегрованих карток.

Довідково: З метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску контролюючими органами відкриваються інтегровані картки платників (далі – ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

У даному меню переглянути інформацію про розрахунки з бюджетом можна за останні два роки у розрізі:

  • органу ДПС;
  • назви податку (платежу), платіж (код);
  • бюджетного рахунка.

Натиснувши на назву податку (платежу), відкриється інтегрована картка обраного податку (платежу), яка містить таку інформацію про проведені операції:

  • дата та код операції;
  • сума операції;
  • нараховано/зменшено;
  • сплачено/повернуто;
  • сальдо розрахунків;
  • сплачено/повернуто пені;
  • залишок несплаченої пені.

Вивантажити отриману (сформовану) інформацію можна у форматі XLS.

Нагадуємо! Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.taх.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

Вхід до приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету здійснюється після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису будь-якого акредитованого центру сертифікації ключів – кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг або через Інтегровану систему електронної ідентифікації - id.gov.ua (MobileID та BankID).

 

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Як фізособі-«єдиннику» зареєструвати в ДПС Книгу обліку доходів?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС повідомляє, що наказом Мінфіну №579 затверджені Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, та Порядок ведення книги обліку доходів і витрат для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість.

Книга обліку доходів (книга обліку доходів і витрат) ведеться за вибором платника податку, зокрема, в паперовому вигляді (п. 2 Порядків).

Відповідно до п. 3 Порядків у разі обрання платником податку ведення книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат) в паперовому вигляді:

1) платник податку зобов’язаний подати до контролюючого органу за основним місцем обліку примірник книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат), на титульному аркуші якої зазначаються: прізвище, ім’я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, податкова адреса;

2) книга обліку доходів (книга обліку доходів і витрат) прошнурована, пронумерована безоплатно реєструється в контролюючому органі, зокрема, засвідчується підписом керівника або заступника керівника контролюючого органу та скріплюється печаткою.

З урахуванням типової інформаційної картки адміністративної послуги «Реєстрація книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку», затвердженої наказом ДПС від 19.04.2019 р. №320 «Про затвердження типових інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг», строк надання адміністративної послуги становить 1 робочий день.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана ЧЕКРИЖОВА

Коли у декларації з податку на нерухомість слід заповнювати поле «починаючи з»?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС повідомляє , що у підкатегорії 106.07 «ЗІР» зауважили, що відповідно до пп. 266.7.5 ПКУ платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають до контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Декларація), за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Форма Декларації затверджена наказом Мінфіну від 10.04.2015 р. №408.

Рядок 1 заголовної частини Декларації передбачає заповнення полів: «звітна», «звітна нова», «уточнююча» та «починаючи з».

Поле «починаючи з» рядка 1 заголовної частини Декларації заповнюється (арабськими цифрами) у випадках:

  • подання Декларації за новостворені (нововведені) об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості (проставляється місяць, з якого виникають податкові зобов’язання);
  • при переході права власності на об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості протягом звітного року власності (придбано/продано об’єкт нерухомості) (проставляється місяць, з якого виникають/припиняються податкові зобов’язання);
  • у разі уточнення податкових зобов’язань (зазначається місяць, з якого здійснюється уточнення показників)

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана ЧЕКРИЖОВА

Змінили прізвище або місце проживання та не повідомили ДПС: які наслідки?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС звертає увагу фізичних осіб – підприємців: якщо Ви змінили місце проживання, то не зволікайте із своєчасним інформуванням про зміни контролюючі органи.

Фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати контролюючим органам відомості про зміну місця проживання (реєстрації) та прізвища, ім’я, по батькові протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви за встановленою формою.

Завдяки своєчасно внесеній достовірній інформації про фактичні реєстраційні дані фізичних осіб, контролюючі органи мають можливість своєчасно інформувати громадян про податкові зобов’язання.

Зокрема, податкові повідомлення – рішення про нараховану суму земельного податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та транспортного податку обов’язково надійдуть у визначений законом термін до адресата.

Зазначимо, що відповідно до вимог ПКУ документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику. Але, у разі, якщо пошта не може вручити платнику повідомлення-рішення через відсутність за місцезнаходженням або відмову його прийняти то повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків у день, вказаний поштовою службою у відповідному повідомленні із зазначенням причин невручення.

Тому, щоб не потрапити у перелік податкових боржників кожному громадянину, котрий змінює свої реєстраційні дані, зокрема прізвище, ім’я, по батькові або місце проживання (реєстрації), варто невідкладно подати заяву за формою 5-ДР за місцем нової реєстрації (проживання)

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана ЧЕКРИЖОВА

Фізособа-«єдинник» ІІІ групи не повернув поворотну фіндопомогу: які наслідки?

Податківці нагадали, що сума неповернутої фіндопомоги є доходом та оподатковується за загальними ставками, якщо не відбувалося перевищення ліміту доходу

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ  ДПС нагадує, що поворотна фінансова допомога, що не повертається платником єдиного податку 3-ї групи протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, включається до складу доходу звітного кварталу, на який припадає термін повернення такої допомоги з відповідним оподаткуванням за ставками 3% (у разі сплати ПДВ) або 5% (у разі включення ПДВ до складу єдиного податку), за умови не перевищення обсягу доходу 5 млн грн.

При перевищенні у звітному періоді обсягу доходу понад 5 млн грн, до суми перевищення необхідно застосовувати ставку єдиного податку у розмірі 15%.

Підпунктом 292.1.1 ПКУ визначено, що доходом підприємця, що застосовує спрощену систему оподаткування є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначений пп. 292.3 ПКУ.

При цьому, до складу доходу не включаються, зокрема, суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (пп. 292.11 ПКУ).

Податковим (звітним) періодом підприємців – платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал (пп. 294.1 ПКУ).

Для підприємців – платників єдиного податку 3-ї групи, відображення суми поворотної фінансової допомоги, яка не повертається протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, здійснюється за підсумками звітного кварталу, на який припадає термін повернення такої допомоги.

Оподаткування таких сум здійснюється за ставками 3% ( у разі сплати ПДВ) або 5% (у разі включення ПДВ до складу єдиного податку), за умови не перевищення обсягу доходу 5 млн грн.

При перевищенні у податковому (звітному) періоді обсягу доходу понад 5 млн грн, платник єдиного податку 3-ї групи зобов’язаний застосувати до суми перевищення ставку єдиного податку у розмірі 15% (пп. 1 пп. 293.4 ПКУ).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Світлана ЧЕКРИЖОВА

Опубліковані закони про нову роботу з РРО та кешбек

19 жовтня у «Голосі України» №200 було опубліковано закони про нову роботу з РРО та кешбек

У суботу, 19 жовтня 2019 року, у «Голосі України» №200 були опубліковані закони:

  • №128-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг»;
     
  • №129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг».

Закон №128 (зміни до Закону про РРО)

Закон №128 набере чинності через шість місяців з дня його опублікування (тобто з 19 квітня 2020 року можна буде застосувати програмні РРО), крім: правил сплати штрафів, компенсації покупцям частини вартості за товари, придбані без фіскального чеку, та нових розмірів штрафів за незастосування РРО та інших видів порушень, встановлених у ст. 17 Закону про РРО. Вони почнуть діяти з 1 жовтня 2020 року. Розміри штрафів з цієї дати будуть становити 100% за перше порушення, а за друге та більше – 150%.

З 19 квітня по 1 жовтня 2020 року санкції застосовуватимуться в таких розмірах:

  • 10% вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
  • 50% вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

Тобто до 19 квітня 2020 року правила застосування РРО та види штрафів залишаються незмінними. А от з 19 квітня 2020 року також слід буде здійснювати попередне програмування перелвку товарів в РРО та вести їх облік. Мінфін вже наголосив, що разом з ДПС розробить зручний варіант програмування. В них на це ще є час. Проте такий обов'язок не поширюватиметься на фізосіб-єдинників ІІ та ІІІ й IV груп, які не є платниками ПДВ

Закон №129 (зміни до ПКУ)

Закон №129 набере чинності також через шість місяців з дня його опублікування (з 19 квітня 2020 року), крім:

  • норм ПКУ щодо кешбеку. Вони запрацюють з 1 жовтня 2020 року;
  • збільшення граничного доходу для ІІ групи єдинників до 2,5 млн грн та обов'язкового застосування РРО для всіх видів діяльності фізосіб-єдинників ІІ-ІV груп. Ці зміни почнуть діяти з 1 січня 2021 року, а застосування РРО для окремих видів діяльності фізосіб-єдинників почнеться з 1 жовтня 2020 року. Детальніше про все це ми розповімо в окремій аналітиці;
  • змін щодо заборонених видів діяльності. Так, не можуть бути єдинниками суб'єкти господарювання з діяльністю щодо телефонного зв'язку та телекомунікацій. Ця новація діє з 20 жовтня 2019 року. Зокрема, діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана ЧЕКРИЖОВА

З 23 жовтня змінені правила реєстрації фізосіб-іноземців в ДПС

Новаціями передбачено, що для проведення реєстрації, внесення змін, отримання картки платника податків використовуються дані документа, який посвідчує особу

З 23 жовтня діють зміни до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків. Новаціями передбачено, що для проведення реєстрації, внесення змін, отримання картки платника податків або відомостей з Державного реєстру використовуються дані документа, що посвідчує особу, зокрема:

  • для іноземців та осіб без громадянства, які звернулися із заявою про визнання їх біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, відповідно до Закону «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»:
  • копія паспортного документа іноземця та особи без громадянства, засвідчена територіальним органом ДМС за місцем перебування іноземця чи особи без громадянства в Україні, та/або з відміткою про те, що оригінал такого документа отримано на зберігання територіальним органом ДМС;
  • довідка про звернення за захистом в Україні.

Іноземці та особи без громадянства подають документи до територіальних органів ДПС в областях та місті Києві.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана ЧЕКРИЖОВА

З 1 листопада почнуть діяти нові правила повернення зайво сплачених податків

Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету. Але це не є обов'язком

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС повідомляє, що з 01.11.2019 р. вступають в дію положення Наказу Мінфіну №60 щодо нового механізму повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені.

Заява повинна містити:

податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

  • найменування або прізвище, ім'я, по батькові (для фізичної особи);
  • назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу;
  • сума помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу;
  • дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок, та МФО Казначейства);
  • напрям(и) перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються:
  • на поточний рахунок платника податку в установі банку;
  • на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету;
  • у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана ЧЕКРИЖОВА

29 жовтня – останній день для сплати транспортного податку за ІІІ квартал

Юрособи сплачують податок авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС нагадує, що 29 жовтня – граничний термін сплати бізнесом авансових внесків з транспортного податку за ІІІ квартал.

Юридичні особи сплачують податок авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Так, пп. 267.1.1 ПКУ платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі.

Згідно з пп. 267.2.1 ПКУ об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Цей показник встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою КМУ, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.

Відповідно до п. 267.4 ПКУ ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ.

Згідно з пп. 267.6.4 ПКУ платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою – платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

Відповідно до пп. 267.7.1 ПКУ податок сплачується за місцем реєстрації об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана ЧЕКРИЖОВА

Первомайська ДПІ інформує громадян щодо можливості отримання податкової знижки

Фахівці Первомайської ДПІ нагадують, що продовжується кампанія декларування доходів громадян, отриманих у 2018 році, з метою використання права на податкову знижку.

Скористатися правом на податкову знижку можуть громадяни, які понесли витрати на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.

В Первомайській ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області наголошують, що право на отримання податкової знижки не переноситься на наступні періоди, тобто для отримання знижки за 2018 рік, декларацію необхідно подати до 31 грудня 2019 року. Для отримання зазначеної знижки необхідно заповнити та подати до органу фіскальної служби за місцем реєстрації декларацію про майновий стан та доходи, отримані у минулому році.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

Центр обслуговування платників
Первомайської ДПІ
надають широкий спектр адміністративних та інформаційних послуг

Центр обслуговування платників Первомайської ДПІ надає широкий спектр безкоштовних послуг для своїх відвідувачів. Серед них приймання податкової звітності, видача картки платника податків, внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, тощо.

Для зручності відвідувача існує система Wi-Fi. У залі очікування забезпечено трансляцію актуальної інформації на ТV моніторі. За інформацією сектору обслуговування платників протягом січня-серпня 2019 року Первомайською ДПІ надано 9254 адміністративних послуг.

За цей час було видано 3433 карток платника податків, 3171 довідок про відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків, зареєстровано 324книги обліку доходів і витрат, 78 реєстраторів розрахункових операцій, 357 книг обліку розрахункових операцій, видано 835 витягів з реєстру платників єдиного податку. З початку року послуги з реєстрації платників єдиного податку отримали 578 платників.

У Центрі розміщена тематична друкована продукція, оформлені інформаційні та тематичні стенди, що містять зразки заповнення заяв, податкової звітності, актуальну інформацію з питань оподаткування.

Режим роботи центру спрямований на забезпечення якісного та вчасного надання послуг платникам:

з понеділка по четвер з 9.00 год. до 18.00 год.,

в п’ятницю – з 9.00 до 16.45 год.,

обідня перерва з 13.00 год. до 13.45 год.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

Можливості Електронного кабінету: отримання копій раніше поданої звітності

Відповідно до Податкового кодексу України Електронний кабінет платника податків створюється та функціонує за такими принципами, як, зокрема, здійснення автоматизованого внесення до журналу всіх дій (подій), що відбуваються в Електронному кабінеті, включаючи фіксацію дати і часу відправлення, отримання документів через Електронний кабінет та будь-якої зміни даних, доступних в Електронному кабінеті, за допомогою кваліфікованої електронної позначки часу.

Платник податків у будь – який час має можливість переглянути та роздрукувати раніше подану звітність.

Так, інформація про дату і час надсилання та отримання документів, іншої кореспонденції з ідентифікацією відправника та отримувача зберігається безстроково і може бути отримана через Електронний кабінет у вигляді електронного документа, у тому числі у вигляді квитанції у текстовому форматі.

У приватній частині Електронного кабінету в залежності від типу платника (юридична особа, фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, громадянин тощо) надається доступ, зокрема, до перегляду та друку раніше поданої звітності.

Меню «Перегляд поданої звітності» надає користувачу Електронного кабінету можливість перегляду раніше поданої податкової, пенсійної та статистичної звітності незалежно від способу її подання, включаючи звіти, подані на паперових носіях до Центру обслуговування платників.

Водночас користувач отримує перелік всіх звітів, поданих у відповідному звітному періоді. Звітний період (місяць, квартал чи рік) визначається двома параметрами - роком та місяцем.

Перегляд конкретного звіту здійснюється подвійним натисненням лівої кнопки миші, формується pdf-файл звіту зі всіма додатками.

Нагадаємо, що подання електронних документів здійснюється платниками податків відповідно до норм Податкового кодексу України та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, на підставі договору про визнання електронних документів, що визначає взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу та укладається з контролюючим органом.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

Подання звітності через
Електронний кабінет платника

Днями у Первомайській ДПІ Южноукраїнського управлінні Головного управління ДПС у Миколаївській області проводився тренінг на тему: «Електронний кабінет платника, подання звітності». Під час заходу Микола Тупчій повідомив присутнім про актуальність сервісу «Електронний кабінет платника» для суб’єктів господарювання та громадян. Зокрема зазначив, що за допомогою цього сервісу можна сформувати та надіслати до органів ДПС податкову звітність, запити на отримання інформації, заяви для реєстрації платниками окремих податків, заяви на реєстрацію РРО, КОРО, РК та інші електронні документи. Також платник може у режимі реального часу отримати доступ до особистої інформації, а саме: отримати відомості про суми отриманих доходів і утриманих податків, стан поданої звітності, тощо.

Електронний кабінет платника має дві функціональних частини: відкриту, яка є загальнодоступною та приватну. Вхід до відкритої частини надається усім користувачам без винятку та дозволяє переглянути довідкову інформацію, новини, податковий календар та інформацію з реєстрів ДПС, які є загальнодоступними. Для можливості користування приватною частиною «Електронного кабінету» платнику податків необхідно отримати особистий ключ електронного цифрового підпису (у будь-якому Акредитованому центрі сертифікації ключів ДПС України).

Також Микола Тупчій нагадав присутнім про переваги подання податкової звітності в електронному вигляді для представників бізнесу, адже звітність можна передати через мережу Інтернет до податкової всього за декілька хвилин. Крім того платники податків мали можливість практично розглянути порядок створення електронних документів за допомогою режиму «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

З 1 жовтня змінюються реквізити рахунків для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів

Держказначейською службою України на виконання п. З Постанови НБУ № 162 здійснено заміну діючих рахунків для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів відповідно до вимог стандарту IВАN (29 літерно-цифрових символів) із збереженням довжини номера рахунку аналітичного обліку - не більше 14 цифрових символів.

Перехід на міжнародні номери рахунків при обслуговуванні бюджетів за доходами буде здійснено Казначейством з 01 жовтня 2019 року.

Тобто, починаючи з 1 жовтня 2019 року необхідно врахувати зазначену інформацію при заповненні платіжних документів по виконанню зобов’язань перед бюджетом.

З новими реквізитами рахунків для зарахування податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів у розрізі міст, районів, сільських рад та об’єднаних територіальних громад Миколаївської області можна ознайомитися на субсайті ГУ ДПС у Миколаївській області у розділі «Бюджетні рахунки» (http://mk.sfs.gov.ua).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

 

Як працювати з Електронним кабінетом у зв'язку з початком роботи ДПС?

Вхід до Електронного кабінету буде здійснюватися за новою адресою: cabinet.tax.gov.ua. Але поки що слід заходити за старою адресою

У зв’язку з початком роботи ДПС відповідно до розпорядження КМУ від 21.08.2019 року № 682-р «Питання Державної податкової служби України» повідомляється, що вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: cabinet.tax.gov.ua.

До завершення заходів з реорганізації ДФСУ для зручності користувачів вхід до Електронного кабінету буде можливим і за адресою: cabinet.sfs.gov.ua.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

 

Первомайська ДПІ щодо зміни процедури реєстрації РРО

Центр обслуговування платників Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що,за рахунок запровадження електронного обміну документами між усіма суб’єктами відносин у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій ((далі – РРО), виробник РРО, центри сервісного обслуговування (далі –ЦСО), суб’єкт господарювання, ДПС) та взаємодії інформаційних ресурсів ДПС, усі реєстраційні дії відтепер здійснюється в електронній формі через Електронний кабінет платника.

Так, з 19.04.2019 набрали чинності зміни до наказу Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547 «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій», якими запроваджена спрощена процедура реєстрації РРО та книг ОРО.

Фактично введено новий порядок реєстрації РРО та книг обліку розрахункових операцій (далі – книги ОРО), причому виключно за допомогою завірення всіх документів електронним цифровим підписом (КЕП - кваліфікаційний електронний підпис).

Зокрема, платник податків здійснює реєстрацію РРО та книги ОРО на базі однієї заяви без додатків. Заява подається до органів ДПС в електронній формі через Електронний кабінет платника.

Реєструвати в реєстрах нові РРО та ліцензовані для роботи з ними ЦСО - обов’язок виробника або постачальника такої техніки. У свою чергу ЦСО зобов’язаний направити до ДПС в електронній формі повідомлення про укладення договору на технічне обслуговування і ремонт касових апаратів.

Спочатку виробник заносить до реєстру свої ЦСО, потім включає РРО до реєстру. ЦСО відправляє до ДПС повідомлення про укладення договору з підприємством, де буде встановлений РРО. Потім користувач РРО подає заяву про реєстрацію касового апарату. Після цього ДПС повідомляє ЦСО про резервування фіскального номера. Дали ЦСО вводить апарат в експлуатацію і передає в ДПС відповідний акт і довідку про опломбування, а ДПС видає посвідчення про реєстрацію.

Фахівці центру обслуговування платників Первомайської ДПІ звертають увагу на розповсюджену помилку, яку припускають платники податків при заповненні реєстраційної заяви. Так, до початку реєстрації підприємство має повідомити податкову службу про об’єкти і господарські одиниці, де буде застосовуватися РРО (форма №20-ОПП). Усі розділи реєстраційної заяв1-РРО та 1-КОРОпідлягають обов’язковому заповненню.

Також звертають увагу платників на те, що графа «ідентифікатор об’єкта оподаткування» розділу 3 заяви 1-РРО та розділу 4 заяви 1-КОРО заповнюється згідно з даними графи 5 «Ідентифікатор об’єкта оподаткування» повідомлення за формою №20-ОПП, поданого до контролюючого органу відповідно до вимог п.63.3 Податкового кодексу України.

З питань, що виникають при реєстрації РРО та книг ОРО слід звертатися до Центру обслуговування платників за адресою: вул. Театральна, 18, кабінет 20.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

 

Основні аспекти отримання ідентифікаційного коду іноземцями та особами без громадянства.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області відповідно до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, яке затверджене наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822 «Про затвердження Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2017 р. за N1306/31174 та у зв`язку із численними запитами громадян, повідомляє про основні аспекти отримання ідентифікаційного коду іноземцями та особами без громадянства наступну інформацію:

Де можна отримати РНОКПП (ідентифікаційний код)?

Іноземці та особи без громадянства подають документи до Головного управління ДПС у Миколаївській області (м. Миколаїв, вул. Лягіна,6), а іноземці та особи без громадянства, які мають посвідку на постійне проживання або посвідку на тимчасове проживання в Україні, можуть реєструватись як платники податків у державних податкових інспекціях у районах, містах, районах у містах, об'єднаних державних податкових інспекціях, що відповідають місцю проживання в Україні, зазначеному в посвідці.

Які документи необхідні для отримання РНОКПП (ідентифікаційного коду)?

Іноземці та особи без громадянства для реєстрації подають документ, що посвідчує особу іноземця чи особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку його переклад українською мовою (після пред'явлення повертається) і копію такого перекладу (крім осіб, які мають посвідки на постійне проживання або посвідки на тимчасове проживання в Україні).

Як можливо отримати РНОКПП?

РНОКПП іноземцями та особами без громадянства може бути отриманий особисто або через представника за наявності документа, що посвідчує особу такого представника, та документа, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням), а також довіреності, засвідченої у нотаріальному порядку, на проведення реєстрації фізичної особи у Державному реєстрі (після пред'явлення повертається) та її копії.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

 

Як працюватимуть банки та ЦОПи у святкові дні серпня?

Цього тижня будемо мати три вихідні дні поспіль - з 24 по 26 серпня. Для банківської системи та Центрів обслуговування платників ці дні також будуть вихідними

Цього тижня будемо мати три вихідні дні поспіль - з 24 по 26 серпня. Це пов'язано з тим, що 24 серпня є святковим та неробочим днем - День незалежності України. А оскільки цього року це субота, то вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого (ст. 67 КЗпП).

Як працюватимуть ЦОПи?

Режим роботи Центрів обслуговування платників буде таким:

23 серпня 2019 року – відповідно до законодавства про працю день скорочено на одну годину (до 15 год. 45 хв.);

24, 25, 26 серпня 2019 року – вихідні дні.

Як будуть працювати банки?

"Плануючи прийдешні вихідні, пам’ятайте, що понеділок, 26 серпня 2019 року, є неробочим днем української банківської системи" - таке повідомлення від Нацбанку розміщено сьогодні, 21 серпня, на їхній офіційній сторінці Facebook.

При цьому вони посилаються на Регламент роботи системи електронних платежів та банківської системи у зв’язку з перенесенням робочих днів у 2019 році, визначений Нацбанком ще на початку квітня.

За ним, 24 та 26 серпня 2019 року будуть вихідними днями для банківської системи України.

Адміністрація Первомайської ДПІ

 

Як враховується обсяг переміщення пального для реєстрації акцизного складу?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що з 01.07.2019 року акцизним складом є приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

При цьому не є акцизним складом, зокрема приміщення або-територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) – власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Відповідно до цього для суб’єктів господарювання, які не є платниками єдиного податку четвертої групи, з метою визначення необхідності реєстрації акцизного складу одночасно враховуються показники як загальної місткості ємностей, так і обсягів отриманого протягом календарного року пального за ознаками, зазначеними в пп. «б» пп. 14.1.6 ПКУ.

Наприклад, якщо підприємство (обсяг отриманого пального протягом календарного року менше за 1000 куб. м.) має декілька приміщень на різних територіях, кожне з яких має загальний обсяг ємностей для пального до 200 куб. м., то такий суб’єкт господарювання акцизний склад не реєструє. Проте якщо загальний обсяг переміщення пального протягом календарного року перевищить 1000 куб. м., то такий суб’єкт господарювання повинен буде зареєструвати акцизні склади на всіх своїх територіях, де розміщується пальне.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

 

Чи має студент, який працює, право на податкову соціальну пільгу?

Якщо фізособа отримує протягом звітного податкового місяця заробітну плату одночасно з доходами у вигляді стипендії, то у такого платника ПДФО право на застосування ПСП відсутнє

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику ПДФО місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати).

Норми встановлені пп. 169.2.1 ПКУ.

Підпунктом 169.2.3 ПКУ наведено перелік доходів фізичних осіб, до яких ПСП не може бути застосована.

Так, до цього переліку відносяться доходи, інші ніж заробітна плата; заробітна плата, яку платник ПДФО протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету та доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.

Отже, якщо платник ПДФО отримує протягом звітного податкового місяця заробітну плату одночасно з доходами у вигляді стипендії, то у такого платника право на застосування ПСП відсутнє.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

 

Придбання у фізосіб сільгосппродукції: правила оподаткування

Продаж фізособами власної сільськогосподарської продукції звільнено від оподаткування ПДФО та ВЗ (якщо розмір земельної ділянки не перевищує 2 гектари). Але цю пільгу слід підтвердити довідкою за формою №3-ДФ, яку видає місцева рада

Відповідно до пп.165.1.24 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених ЗКУ для ведення:

садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 га. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абз. 2 цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.

У разі, якщо розмір земельних ділянок, зазначених в абз.3 пп. 165.1.24 ПКУ, перевищує 2 га, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

Підставою для загального м до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходів, отриманих від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках є наявність у такої фізичної особи довідки за формою №3-ДФ. Довідка видається сільською, селищною, міською радою або радою об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом 5-ти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.

Порядок видачі довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок за формою №3-ДФ, затверджений наказом Міндоходів № 32. Оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з дати закінчення дії такої довідки.

У разі порушення умов пп.165.1.24 ПКУ при продажу фізичною особою власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) сума доходу, отримана від такого продажу, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника та оподатковується на загальних підставах. У такому випадку платник податків має включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за підсумками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

 

Книгу обліку доходів та витрат зареєстровано невчасно: відповідальність ФОП

ФОП на загальній системі оподаткування зобов’язана зареєструвати першу Книгу з дати держреєстрації до початку здійснення госпдіяльності (дати переходу зі спрощеної на загальну систему оподаткування). Інакше її чекають фінансові та адміністративні штрафи

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що пп. 177.10 ПКУ встановлено, що фізичні особи – підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Форму Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядок її ведення затверджені наказом Міндоходів №481 .

Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід. Дані Книги використовуються самозайнятою особою для заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.

ФОП на загальній системі оподаткування у гр. 2 Книги відображає суму доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) .

Положенням №148 визначено, що оприбуткування готівки – проведення суб’єктами господарювання обліку готівки на повну суму її фактичних надходжень, зокрема, у Книзі (пп.18 п. 3 розд. I).

Отже, ФОП на загальній системі оподаткування зобов’язана зареєструвати першу Книгу з дати державної реєстрації до початку здійснення господарської діяльності (дати переходу зі спрощеної на загальну систему оподаткування).

У разі, якщо ФОП зареєструвала Книгу невчасно, вона зобов’язана внести всі записи в Книгу з дати початку ведення господарської діяльності, які підтверджені відповідними первинними документами.

Відповідно до ст. 121 ПКУ, ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 грн, а за ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн.

Статтею 164 - 1 КУпАП визначено, що неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51,0 грн - 136,0 грн). Дії, передбачені част.1 цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85,0 грн -136,0 грн) .

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова

 

Однією з головних умов отримання статусу неприбутковості є правильний статут

Однією з необхідних умов неприбуткового статусу є правильно складені установчі документи, де прописано неприбутковість організації

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що умови неприбутковості визначені пп. 133.4.1 ПКУ, а саме:

організація має бути створена та зареєстрована у тому порядку, який встановлений законом, що регулює діяльність такого виду неприбуткової організації;

установчі документи мають містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні ЦКУ), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2 ПКУ. Слід обов’язково зазначити, що організація створена та здійснює свою діяльність без мети отримання прибутку;

установчі документи мають містити положення про те, що після ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення неприбуткової організації, всі її активи переходять до неприбуткової організації подібного виду або в держбюджет. Виключення тільки для ОСББ та їх асоціації;

організація має бути внесена ДФС до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Для цього подаються відповідні документи. Включення та виключення здійснюється згідно з постановою КМУ № 440.

Однією з необхідних умов неприбуткового статусу є правильно складені установчі документи, де прописана неприбутковість організації.

Слід зазначити, що у разі порушення після отримання неприбуткового статусу визначених вимог, така організація втрачає свій статус неприбуткової організації та стає платником податку на прибуток з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення (пп. 133.4.3 ПКУ).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Невірно відобразили в ф. №1ДФ нараховану зарплату працівнику: як її виправити

Для виправлення помилки в сумі нарахованої зарплати слід виключити помилковий рядок та ввести правильну інформацію. У такому разі в першому рядку в графі 9 указується «1» – рядок на виключення, а в другому – «0» – рядок на введення

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області звертає увагу, що наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. №4затверджено Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ).

Зазначеним Порядком передбачено, що коригування поданого і прийнятого податкових розрахунків проводяться на підставі самостійно виявлених податковим агентом помилок, а також на підставі повідомлень про помилки, виявлені контролюючим органом.

У разі необхідності проведення коригувань податкового розрахунку до закінчення строку його подання подається звітний новий податковий розрахунок.

Уточнюючий податковий розрахунок подається у разі необхідності проведення коригувань податкового розрахунку після закінчення строку його подання. Уточнюючий податковий розрахунок може подаватися як за звітний період, так і за попередні періоди.

Порядок заповнення звітного нового та уточнюючого податкових розрахунків є однаковим. Звітний новий та уточнюючий податкові розрахунки подаються на підставі інформації з попередньо поданого податкового розрахунку і містять інформацію лише за рядками й реквізитами, які уточнюються. Для заповнення також використовується інформація з повідомлень про виявлені помилки, які відправляються контролюючими органами до податкового агента.

Якщо податковим агентом невірно відображено суму нарахованого доходу найманій особі, то у такому випадку необхідно здійснити коригування показників розділу І форми №1ДФ:

для заміни одного помилкового рядка іншим потрібно виключити помилкову інформацію та ввести правильну інформацію, тобто повністю заповнити два рядки, один з яких виключає попередньо внесену інформацію, а другий вносить правильну інформацію. У такому разі в першому рядку в графі 9 указується «1» – рядок на виключення, а в другому – «0» – рядок на введення.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Маєте декілька місць зберігання пального на одній земельній ділянці: що з ліцензіями?

Якщо на одній земельній ділянці розташовано декілька ємностей для зберігання пального, СГ отримують одну ліцензію на право зберігання

Первомайська ДПІ Южноукраїнського  управління ГУ ДФС у Миколаївській області інформує про наданну інформацію у підкатегорії 115.05 «ЗІР» : ст. 1 Закону №481визначено, що місце зберігання пального визначено як місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

Зберігання пального – це діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 481 зберігання пального здійснюється суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії. СГ отримують ліцензії на право зберігання пального на кожне місце зберігання пального.

Згідно з ст. 15 Закону №481 ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:

підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевою бюджету;

підприємствами, установами та організаціями системи державною резерву.

СГ для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто - та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

Також СГ має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

Отже, якщо на одній земельній ділянці розташовано декілька споруд або ємностей для зберігання пального, СГ отримують одну ліцензію на право зберігання пального на місце (територію), що використовується для зберігання такого пального.

Нагадаємо, що до 31 грудня штрафувати за зберігання пального без ліцензій не будуть.

Але до цієї дати краще привести всі свої документи у відповідність для отримання ліцензії потрібно, адже з 1 січня 2020 року вже почне діяти штраф.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С.

ЗМІНИЛИ ПРІЗВИЩЕ ЧИ МІСЦЕ ПРОЖИВАННЯ? – ПОДБАЙТЕ ПРО ВІЗИТ ДО ПОДАТКОВОЇ

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області роз’яснює, що у кожного громадянина є свій індивідуальний реєстраційний номер облікової картки платника податків, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від нього, та облік яких ведеться в окремому реєстрі за серією та номером паспорта.

У Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків на кожну фізичну особу заведена облікова картка, в якій міститься така інформація (п. 70.2 Податкового кодексу України): прізвище, ім’я та по батькові; дата народження; місце народження (країна, область, район, населений пункт); місце проживання, а для іноземних громадян – також громадянство; серія, номер свідоцтва про народження, паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий. Відтак, слід знати, згідно п. 70.5 Кодексу фізична особа несе відповідальність згідно із законом за достовірність інформації, що подається для реєстрації у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.

У разі зміни будь-якої інформації з переліку, наведеного вище, громадянин повинен подати до фіскальної служби відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки фізичної особи – платника податків протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви за формою № 5 ДР (п. 70.7 ст. 70 ПКУ).

Внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків здійснюється протягом трьох робочих днів від дня подання фізичною особою заяви за формою № 5 ДР до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання). У разі звернення до будь-якого контролюючого органу строк внесення змін до Державного реєстру може бути продовжено до п’яти робочих днів.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

З 22 липня почали діяти нові документи для отримання ЕЦП від АЦСК ІДД ДФС

Нові форми реєстраційних документів для отримання електронних довірчих послуг необхідно використовувати з 22 липня 2019 року, але старі форми будуть прийматися відокремленими пунктами АЦСК ІДД ДФС до 31 липня включно. З 01.08.2019 р. АЦСК ІДД ДФС буде видавати тільки захищені носії ЕП

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що з 22.07.2019 р. на офіційному інформаційному ресурсі Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Інформаційно-довідкового департаменту ДФС опубліковано Регламент Надавача, який набирає чинності через 10 днів з дня опублікування. Також наказом Інформаційно-довідкового департаменту ДФС від 18.07.2019 р. № 74 «Про затвердження форм реєстраційних документів для отримання електронних довірчих послуг» затверджено Договір про надання електронних довірчих послуг та нові форми реєстраційних документів:

Реєстраційна картка для фізичної особи;

Реєстраційна картка для юридичної особи;

Додаток до Реєстраційної картки;

Заява про зміну статусу кваліфікованого сертифіката відкритого ключа;

Додаток до заяви про зміну статусу кваліфікованого сертифіката відкритого ключа.

Нові форми реєстраційних документів для отримання електронних довірчих послуг необхідно використовувати з 22 липня 2019 року. Форми реєстраційних документів попереднього зразка будуть прийматися відокремленими пунктами реєстрації користувачів Надавача до 31 липня 2019 року включно.

Переглянути та завантажити актуальні форми реєстраційних документів можливо у розділі «Отримання електронних довірчих послуг» на Сайті.

Додатково повідомляємо, що починаючи 01.08.2019 р. клієнти Надавача зможуть отримати електронні довірчі послуги від Надавача виключно на захищені носії ключової інформації. Ключі згенеровані на незахищені носії ключової інформації діятимуть до закінчення строку дії кваліфікованого сертифіката відкритого ключа.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що чинним законодавством, яке регулює порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не передбачено розстрочення та відстрочення заборгованості по сплаті єдиного внеску.

Так, відповідно до частини 12 ст. 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов’язаннями із сплати єдиного внеску зобов’язань із сплати податків, інших обов’язкових платежів, передбачених законом, або зобов’язань перед іншими кредиторами зобов’язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов’язаннями, крім зобов’язань з виплати заробітної плати (доходу).

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом № 2464, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 11 ст. 9 Закону № 2464).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Відкрили новий магазин та плануєте продавати алкоголь – подбайте за ліцензію

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що ліценція на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами є документом, що надає право здійснювати діяльність з реалізації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів за визначним місцем торгівлі. При цьому передбачено здійснення плати за таку ліцензію за весь період її дії на одному місці торгівлі.

На нове місце торгівлі суб’єкт господарювання повинен придбавати нову ліцензію.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 19.12.1995 р. №481/95 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями ліцензія (спеціальний дозвіл) – документ державного зразка, який засвідчує право суб’єкта господарювання на провадження одного із зазначених у Законі №481 видів діяльності протягом визначеного строку.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій (ст. 15 Закону №481).

У разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб’єкту господарювання ліцензії (за винятком змін, пов’язаних з реорганізацією суб’єкта господарювання та/або зміною типу акціонерного товариства), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб’єкта господарювання протягом трьох робочих днів видає суб’єкту господарювання ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін (ст. 15 Закону №481).

Водночас згідно із ст. 15 Закону №481 плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі; на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі – 2000 гривень, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, – 500 гривень на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), на кожний окремий, зазначений у ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, і 250 гривень – на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі.

Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додання спирту) становить 780 гривень на кожне місце торгівлі незалежно від його територіального розташування.

Місце торгівлі визначено ст. 1 Закону №481 як місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива – без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, – торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

При цьому відповідно до п. 27 Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого постановою КМУ від 13.05.1996 р. №493 зі змінами та доповненнями, одержана на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами ліцензія має знаходитися на видному місці торгівлі і бути доступною для огляду. Передавання ліцензії на інше місце торгівлі забороняється.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

31 липня – останній день сплати

ПДФО та військового збору фізособами за результатами звітування за 2018 рік

Сплачувати ПДФО за результатами поданої декларації про доходи слід за рахунком «11010500», а військовий збір – за рахунком «11011001»

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області інформує, що фізичні особи, які не зареєстровані як фізичні особи – підприємці, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані сплатити суму податкових зобов’язань, зазначену у поданій декларації про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація), до 01 серпня року, що настає за звітним. За результатами 2018 року останній день сплати – 31 липня 2019 року (включно).

Нагадуємо, що фізичні особи виконують свої зобов’язання як зі сплати податку на доходи фізичних осіб, так і військового збору.

У зв’язку із введенням з 01.01.2019 у дію нових кодів бюджетної класифікації порядок сплати фізичними особами податкових зобов’язань, зазначених у податковій декларації, змінено. Платник податку – фізична особа, який зобов’язаний подати податкову декларацію, визначити та сплатити свої податкові зобов’язання, сплачує їх за кодами платежу:

«11010500» – «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування»;

«11011001» – «військовий збір, що сплачується за результатами декларування».

Слід зазначити, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Бажаєш стати професіоналом - обирай навчання в Університеті державної фіскальної служби України

У зв’язку з проведенням вступної кампанії у 2019 році, Головне управління ДФС у Миколаївської області інформує абітурієнтів щодо переваг здобуття вищої освіти в Університеті Державної фіскальної служби України.

Університет Державної фіскальної служби України (м. Ірпінь) визнаний як в Україні, так і за її межами як навчальний, методичний центр, у якому напрацьовано значний досвід міжгалузевого поєднання економічної та правової освіти, науки й практики при здійсненні профільної підготовки фахівців, відповідно до вимог сучасного ринку праці.

Університет ДФС України (далі - Університет) формує потужну кваліфіковану базу працівників фіскальної служби по всій Україні. За час свого існування навчальний заклад підготував близько 70 тис. спеціалістів .

В Університеті створена потужна матеріально-технічна база, яка включає сучасні навчальні корпуси, оснащені сучасними технічними засобами навчання лекційні аудиторії, гуртожитки, спортивний комплекс з тренажерними залами, їдальні, молодіжні кафе, медичний центр, 9 читальних залів.

Університет здійснює профільну підготовку: податківців, митників, економістів, юристів, бухгалтерів, аудиторів, аналітиків, менеджерів, фахівців з ІТ, журналістів, психологів, реабілітологів за першим (бакалаврським) і другим (магістерським) рівнями вищої освіти, відповідно до вимог сучасного ринку праці.

Окрасою та гордістю Університету є факультет підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції. Це навчальний підрозділ, який не має аналогів в Україні. Факультет створений з метою підготовки висококваліфікованих кадрів для забезпечення економічної безпеки держави. Сферою діяльності випускників факультету є виявлення, розкриття та попередження злочинів у сфері фінансів.

Навчання на факультеті підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції проводиться за державним замовленням, що впливає на перспективи для подальшого працевлаштування випускників. Курсанти факультету знаходяться на повному державному забезпеченні. Вони проживають у комфортному гуртожитку, мають триразове харчування, забезпечені грошовим утриманням та форменим одягом протягом усього періоду навчання.

Більш детально з інформацією щодо вступу до Університету Державної фіскальної служби України можна ознайомитися на офіційному сайті, за посиланням: Ьі1р://\\л\,лу.пизіа.е(іи.иа/У5Шрпа-катрапіуа/# 1485871547111 -35Ь2Ш0-5й'6.

або за телефонами приймальної комісії (+3804597) 60-3-53, (+3804597) 56-5-95.

Звертаємо увагу абітурієнтів Миколаївщини на можливість отримання інформації щодо вступу до Університету Державної фіскальної служби України в управлінні по роботі з персоналом ГУ ДФС у Миколаївській області за телефоном (0512) 50-19-08.

Головне управління ДФС у Миколаївській області

ІНСТРУКЦІЯ ЩОДО ПОРЯДКУ ВСТУПУ НА ФАКУЛЬТЕТ ПІДГОТОВКИ, ПЕРЕПІДГОТОВКИ ТА ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ПРАЦІВНИКІВ ПОДАТКОВОЇ МІЛІЦІЇ УНІВЕРСИТЕТ ДФС УКРАЇНИ

Відповідно до умов прийому на навчання до Університету ДФС України Факультету підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції зараховуються результати ЗНО з наступних предметів:

- спеціальність 081 «Право», ОПП Фінансові розслідування - українська мова та літератури, історія України, іноземна мова або математика на вибір.

До 15.07.2019 абітурієнти мають звернутись до відділу персоналу ГУ ДФС у Миколаївській області або до сектору комплектування та проходження служби відділу кадрів Факультету підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції для формування особової справи.

Особова справа абітурієнта в себе включає:

Висновок військово-лікарської комісії.

Для отримання висновку військово-лікарську комісію (далі - ВЛК), необхідно прибути за адресою місцезнаходження військового госпіталю (або іншого медичного закладу Вашого регіону де розміщена ВЖ) з такими документами:

направлення на ВЛК;

приписне посвідченням (для юнаків);

паспорт;

амбулаторна картка;

витяг з амбулаторної картки за 5 років;

щеплення на спецбланку (з усіма необхідними печатками);

сертифікати нарколога та психіатра;

довідка з тубдиспансеру;

флюрографія за останній рік;

кардіограма розшифрована (з усіма необхідними печатками);

фото 3x4 (3 шт.);

загальний крові;

кров на Я\¥ (сифіліс);

Загальний аналіз сечі;

Аналіз крові на цукор

Гепатит В (НВзАя);

Гепатит С (НСУ);

-ВІЛ.

характеристика з місця навчання (1 шт.);

копія атестату з додатком (1 шт.).

Довідка про відсутність судимості замовляється у відділку Національної поліції за місцем проживання на абітурієнта та усіх членів сім’ї, з якими він проживає (крім неповнолітніх).

Пакет документів особистих даних.

Заява;

автобіографія;

анкета;

згода на обробку персональних даних;

копія паспортів (1,2 та 11 сторінки) абітурієнта та усіх повнолітніх членів родини з якими проживає абітурієнт);

копія свідоцтва про укладення (розірвання) шлюбу батьків абітурієнта;

копія ідентифікаційного номеру (тільки абітурієнта);

копія документів про освіту (свідоцтва, атестатів, дипломів) з додатками, (тільки абітурієнта);

характеристика з місця навчання (1 шт.);

копія військового квитка або приписного посвідчення (для юнаків);

фото 3*4 -3 шт, 9* 12 - 1шт.

Абітурієнти, що формують особову справу на Факультеті підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції проходять тестування на виконання нормативів з фізичної підготовки в період подачі документів до Університету на території спортивного комплексу Університету.

Подати електронну декларацію на сайті Національного агентства запобігання корупції.

Для подачі електронної декларації необхідно:

Зайти на сайт Національного агентства запобігання корупції і вибрати спосіб отримання електронного ключа.

При заповнені декларації зазначаються власні доходи абітурієнта та доходи близьких осіб, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки із суб’єктом декларування.

Е-декларація має бути в єдиному державному реєстрі декларацій осіб. Тип декларації - кандидат на посаду курсанта Факультету підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції.

Реєстрація електронних кабінетів та подача документів

Реєстрація електронних кабінетів вступників на сайті Ьйр://у5Цір.есІЬо.£ОУ.иа та завантаження до них необхідних документів розпочинається з 01 липня;

5.2 Прийом заяв та документів - з 10 по 22 липня;

Формування рейтингових списків, надання рекомендацій до зарахування, оприлюднення списку рекомендованих - до 26 липня;

 

Виконання вимог до зарахування - до 31 липня.

ДОКУМЕНТИ, що вступник подає до Університету:

заява в електронній формі, що заповнюється в режимі он-лайн (у разі неможливості подати заяву в електронній формі - в університеті працюватимуть консультаційні центри, які нададуть допомогу у створенні електронного кабінету,

внесення заяви в електронній формі та завантаження інших документів);

документ, що посвідчує особу (+ копія);

сертифікати ЗНО (+ копії);

документ державного зразка про раніше здобутий освітній (освітньо- кваліфікаційний) рівень і додаток до нього (+ копія);

військово-обліковий документ (для військовозобов'язаних);

НАША АДРЕСА:

08201, Київська область, м. Ірпінь, вул.Садова 90 Веб-сайт сайт: Шр:/А¥\¥Л¥.фгп.от.иа 066 517 82 98 координаційний штаб

Увага! За травень 2019 року податки слід сплатити 27 червня

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що відповідно до норм ПКУ термін сплати податків і зборів, якщо останній день сплати податкового зобов’язання припадає на вихідний або святковий день, не переноситься.

Відповідно до ст. 67 КЗпП, якщо святковий або неробочий день співпадає з вихідним днем, то такий вихідний переноситься на наступний день після святкового або неробочого дня. Таким чином, святковий день 16 червня, Трійця, переноситься на 17 червня 2019 року – неробочий день.

Крім того, згідно з ст. 73 КЗпП встановлено, що 28 червня 2019 року - День Конституції України, є неробочим святковим днем, п’ятниця.

Якщо останній день сплати податку або збору припадає на вихідний або святковий день, то податкові зобов’язання необхідно сплатити напередодні встановленого граничного терміну.

Враховуючи зазначене, 27 червня 2019 року - останній день сплати за травень:

ПДВ платниками, у яких базовий податковий звітний період дорівнює календарному місяцю;

акцизного податку;

ПДФО з нарахованого, але не виплаченого доходу;

ПДФО із загальної суми процентів, нарахованих за травень на поточний або депозитний банківський рахунок; на вклади членів кредитної спілки;

військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу;

рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини;

рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України;

рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами територією України;

рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України;

плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), крім громадян.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Подали декларацію про майновий стан
та зробили помилку: як її виправити

У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (п. 50.1 ПКУ).

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

На сьогодні діючу форму податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкцію щодо її заповнення затверджено наказом №859. Вона поділяється на такі типи: звітна, звітна нова, уточнююча.

У разі виправлення самостійно виявлених помилок у раніше поданій податковій декларації зазначається також звітний податковий період, що уточняється. При цьому при заповненні декларації слід враховувати, що розділи ІІ – VI декларації заповнюються з урахуванням уточнюючих показників, а у розділі VII декларації «Розрахунок податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок у попередніх звітних періодах» зазначаються суми, які підлягали перерахуванню до бюджету або поверненню, за даними раніше поданої декларації за звітний (податковий) період, у якому виявлена помилка (рядок 24 декларації) та зазначається уточнена сума податкових зобов’язань або сума до повернення за звітний податковий період, у якому виявлено помилку (рядок 25 декларації).

У разі якщо в результаті виправлення самостійно виявлених помилок виявлено факт завищення податкових зобов’язань (значення рядка 25 декларації менше, ніж значення рядка 24 декларації) у рядку 26.2 зазначається сума, на яку зменшується податкове зобов’язання з податку у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Питання погашення заборгованості зі сплати ЄСВ на постійному контролі

Щоденно, фахівцями Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області проводяться співбесіди з платниками податків з питання погашення заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску.

Під час проведення співбесід постійно наголошується, що ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Крім того, період, за який наявна заборгованість з єдиного соціального внеску, не буде зарахований до страхового стажу особи до повного погашення боргу.

Крім того, фахівцями надається інформація про рахунки для сплати ЄСВ, розмір єдиного внеску та терміни перерахування до соцфондів, а також про категорію платників, які звільняються від сплати ЄСВ.

Інформацію про проведення нарахувань платник може самостійно переглянути за допомогою електронного сервісу "Електронний кабінет платника податків" на сайті ДФС України (http:/cabinet.sfs.gov.ua) з використанням електронного цифрового підпису, та у разі виявлення розбіжностей або виникнення питань звернутись до Центру обслуговування платників Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області за адресою: м. Первомайськ, вул. Театральна,18.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Наявність податкового боргу є підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації фізичної особи - підприємця платником єдиного податку.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що починаючи з 01.01.2017 згідно пп. 291.5.8 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг , крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили.

Таким чином, однією з підстав для контролюючих органів при прийнятті рішення про відмову у реєстрації фізичної особи - підприємця платником єдиного податку є наявність у такого платника податків податкового боргу зі сплати податків та зборів, за якими визначені грошові зобов'язання, в тому числі, які не пов'язані із здійсненням господарської діяльності.

Водночас, повідомляємо, що контролюючий орган може анулювати реєстрацію платником єдиного податку шляхом виключення з Реєстру платників єдиного податку за своїм рішенням у разі наявності у платника єдиного податку податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів (п.п. 3 п. 299.10 ст. 299 Податкового кодексу України).

Таке виключення з Реєстру платників єдиного податку здійснюється в останній день календарного місяця, в якому закінчився граничний строк погашення податкового боргу.

Інформацію про наявність податкового боргу можна отримати за допомогою електронних сервісів ДФС України, які розташовані на головній сторінці веб-порталу ДФС або в «Електронному кабінеті», вхід до якого здійснюється за адресою: http://cabinet.sfs.gov.ua.

Оновлення інформації на веб-порталі ДФС щодо стану розрахунків платника податків з бюджетом (зокрема, про наявність заборгованості) відбувається щоденно, крім вихідних та святкових днів, після проведення розрахунків зведених показників в центральній базі даних за результатами попереднього банківського дня.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ПРАЦЮ РОБОТАДАВЦІ НЕСУТЬ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що посадові особи підприємств, установ та організацій, які порушують норми законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Так, юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у разі:

● фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків – у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;

● порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення;

● недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;

● недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;

● недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення;

● вчинення дій, передбачених абзацом шостим цієї частини, при проведенні перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абзаці другому цієї частини, – у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Норми визначені ст. 265 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року № 322-VІІ із змінами та доповненнями.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Відтепер реєстрація РРО
буде здійснюватись за спрощеною процедурою.

19.04.2019 року набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 13.02.2019 р. №64 «Про затвердження порядків ведення реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій та реєстру центрів сервісного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.03.2019 за №307/33278.

Відтепер реєстрація РРО буде здійснюватись за спрощеною процедурою.

Достатньо однієї заяви, яку можна подати в електронній формі без додатків. Спрощення реєстраційної процедури забезпечується за рахунок запровадження електронного обміну документами між усіма суб’єктами відносин у сфері застосування РРО (виробник РРО, ЦСО, суб'єкт господарювання, ДФС). Для цього ДФС розробила нові електронні форми документів та створила сервіси в Електронному кабінеті, що дозволяють виробникам (постачальникам) подавати заяви, а ЦСО – повідомляти про укладені договори.

До початку реєстрації РРО його власник має надіслати (подати) до контролюючого органу повідомлення про об’єкти оподаткування, об’єкти пов’язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність за ф.№20-ОПП, у якому надати інформацію про господарську одиницю, де буде застосовуватись РРО. Порядок та строки подання повідомлення визначені наказом Мінфіну від 09.12.2011р. №1588.

Реєстрація РРО здійснюватиметься у такій послідовності:

- виробник РРО включає ЦСО до реєстру ЦСО;

- виробник РРО включає екземпляр РРО до реєстру екземплярів РРО;

- ЦСО надсилає електронне повідомлення про укладений договір з власником РРО до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО;

- суб’єкт господарювання – власник РРО подає заяву про реєстрацію РРО;

- ДФС направляє до ЦСО довідку про резервування фіскального номера (дійсна три дні);

- ЦСО вводить РРО в експлуатацію та направляє до контролюючого органу, де проводиться реєстрація РРО, акт введення в експлуатацію та довідку про опломбування РРО;

- ДФС видає реєстраційне посвідчення.

Усі процедури здійснюються в електронній формі.

За бажанням суб’єкти господарювання можуть подати заяву про реєстрацію РРО у паперовій формі та отримати реєстраційне посвідчення в паперовій формі.

Заява має бути підписана керівником суб’єкта господарювання або фізичною особою — підприємцем чи представником суб’єкта господарювання за умови наявності документів, що посвідчують його особу та підтверджують надані йому повноваження, а також виконання вимог щодо електронної ідентифікації в разі подання заяви в електронному вигляді із зазначенням дати подання.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Як правильно заповнити заяву на отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним?

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік РРО (КОРО), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що Законом №2628 внесено зміни до Закону №481, зокрема запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Зазначені зміни набирають чинності з 1 липня 2019 року.

Порядок здійснення роздрібної торгівлі пальним та зберігання пального визначено ст. 15 Закону №481 (зі змінами).

Зберігання пального здійснюються суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії. Річна плата за ліцензії на право зберігання пального у розмірі 780 гривень, плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним. Суб’єкти господарювання отримують ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним/зберігання пального на кожне місце зберігання пального.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним/зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі/зберігання суб’єкта господарювання терміном на п’ять років. Роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензія видається за заявою суб’єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб’єкт господарювання має намір одержати ліцензію (роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб’єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об’єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об’єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об’єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Стосовно внесення річної плати за ліцензії, повідомляємо, що наказом Мінфіну від 14.01.2019 №11 «Про бюджетну класифікацію» затверджено коди класифікації доходів бюджету 22013400 «Плата за ліцензії на право зберігання пального», 22013300 «Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним».

Перелік нових рахунків з обліку надходжень бюджету по кодам бюджетної класифікації розміщено на субсайті територіальних органів ДФС в Миколаївській області єдиного веб-порталу ДФС в розділі «Бюджетні рахунки» за посилпанням: http://mk.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki/

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Особливості оподаткування фізосіб-«єдинників»: роз'яснення від ДФС

Як оподатковувати єдиним податком різні види отриманого доходу? Хто з фізосіб-«єдинників» може надавати послуги юрособам?

Умови та порядок переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності

Зміна системи оподаткування

ФОП-«єдин­ник» протягом року перейшов на загальну систему оподаткування. Чи може він знову зареєструватись платником єдиного податку у цьому самому році?

Ні, оскільки ФОП, який на початок року був платником єдиного податку та перейшов на сплату інших податків і зборів (загальну систему оподаткування) з 1 квітня (1 липня або 1 жовтня), вже скористався своїм правом на застосування спрощеної системи оподаткування у поточному році.

Послуги юрособам

Чи може ФОП-«єдин­ник» на другій групі надавати послуги, в тому числі побутові, юридичним особам — неплатникам єдиного податку та здійснювати реалізацію товарів таким суб’єктам господарювання?

Обмеження щодо продажу товарів платниками єдиного податку другої групи юридичним особам за умов дотримання вимог ПКУ законодавством не передбачено.

Водночас платники єдиного податку другої групи не мають права здійснювати господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, юридичним особам — неплатникам єдиного податку.

Турпослуги

Чи може здійснювати діяльність із надання послуг турагента ­ФОП-«єдин­­­ник» на другій групі?

Ні, фізична особа — підприємець не може здійснювати діяльність на другій групі платника єдиного податку в разі надання послуг, у ­тому числі туристичних, юридичним особам — неплатникам єдиного податку.

Послуги через Інтернет

Чи може ФОП-«єдин­ник» на першій групі здійснювати діяльність із надання побутових послуг населенню із застосуванням мережі Інтернет?

Перебувати на спрощеній системі оподаткування та бути платником єдиного податку першої групи може, зокрема, ФОП, який провадить господарську діяльність із надання побутових послуг населенню, за умови дотримання вимог, установлених ПКУ для платників єдиного податку першої групи.

У разі здійснення інших видів діяльності, в тому числі надання послуг із застосуванням мережі Інтернет, такий платник податків повинен обрати іншу групу платника єдиного податку або здійснювати діяльність на загальній системі оподаткування.

Страхова діяльність

Чи може ФОП-«єдин­ник» здійснювати діяльність на спрощеній системі оподаткування із надання послуг страхових агентів та брокерів?

ФОП може здійснювати господарську діяльність страхового агента з видом діяльності «Діяльність страхових агентів і брокерів» (КВЕД — 2010 клас 66.22) та перебувати на спрощеній системі оподаткування, проте не може здійснювати діяльність страхового брокера, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування.

Порядок нарахування та строки сплати єдиного податку

Сплата ЄП після переходу на спрощену систему

З якого місяця сплачувати єдиний податок ФОП, яка перейшла на спрощену систему оподаткування та обрала першу або другу групу?

Авансові внески з єдиного податку сплачуються фізичними особами — підприємцями — платниками єдиного податку першої або другої групи не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця починаючи з дати переходу на спрощену систему оподаткування.

Водночас платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Порядок ведення обліку

Повторна реєстрація «єдинником»

Чи потрібно реєструвати нову Книгу обліку, якщо ФОП повторно реєструється «єдинником» і вже має зареєстровану у контролюючому органі Книгу?

Ні, не потрібно, якщо фізична особа — підприємець повторно реєструється платником єдиного податку і має зареєстровану у контролюючому органі Книгу обліку, що зберігається у неї протягом трьох років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній ­запис, та яка не анульована та/або не закінчена.

Готівкові та безготівкові доходи

Як відображаються в Книзі обліку доходів доходи, отримані ФОП-«єдин­­ником»: в готівковій та безготівковій формі?

Якщо отримання доходу відбувається як в готівковій та безготівковій формі, то запис в Книзі обліку доходів здійснюється окремими рядками за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, а датою отримання доходу вважається дата зарахування коштів на розрахунковий рахунок ФОП або отримання готівки в касу.

Справляння турзбору

Яким чином ФОП-«єдин­ник» повинен вести облік доходів та визначати дохід платника єдиного податку при справлянні туристичного збору?

У Книзі обліку доходів відображається вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, зокрема у вигляді туристичного збору.

Порядок визначення доходу та його склад

Власні кошти на підприємницькому рахунку

Чи включаються до доходу ФОП-«єдин­ника» кошти, внесені платником на поточний рахунок банку, відкритий для здійснення підприємницької діяльності?

Так, кошти, які надійшли на розрахунковий рахунок, відкритий фізичною особою для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку з урахуванням вимог ПКУ.

Дохід в інвалюті

Як ФОП-«єдин­нику» третьої групи включати до доходу дохід, отриманий в іноземній валюті, а також вести облік доходів за такими операціями?

У разі отримання виручки в іноземній валюті за надані товари (роботи, послуги) доходом ФОП-«єдин­ника» є вся сума коштів (з урахування комісії, утриманої банком), що надійшла на валютний рахунок, перерахована у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання валюти.

До доходу, отриманого в іноземній валюті, ФОП-«єдин­ником» третьої групи, що не є платником ПДВ, включається:

сума, що надійшла на поточний рахунок платника у гривнях після обов’язкового продажу валютної виручки банком на дату зарахування грошей у гривнях;

залишок виручки в іноземній валюті, який не підлягає обов’язковому обміну в гривнях за офіційним курсом НБУ, що діяв на дату надходження грошей на валютний рахунок.

При цьому розрахунок курсової різниці, яка виникає при продажу іноземної валюти ФОП, та включення такої курсової різниці до доходу «єдинника» нормами ПКУ не передбачено.

Діяльність за договорами комісії

Як оподатковуються доходи ФОП-«єдин­ника» у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами?

У разі отримання ФОП-«єдин­ником» коштів від надання послуг за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами у Книзі обліку доходів відображається вся сума, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою. При заповненні податкової декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця до доходу включається сума отриманої винагороди повіреного (агента).

ФОП як податковий агент

ФОП-«єдин­ник» третьої групи здійснює діяльність за договорами комісії. Чи зменшується його дохід на суми податків та зборів, утримані (нараховані) таким платником під час виконання ним функцій податкового агента, а також суми ЄСВ, нараховані таким платником відповідно до закону?

Ні, положеннями ПКУ не передбачено зменшення доходу ФОП-«єдин­ника» третьої групи на суми податків та зборів, утримані (нараховані) платником єдиного податку під час здійснення ним функцій податкового агента, а також суми ЄСВ, нараховані «єдинником» відповідно до закону.

Відступлення права вимоги

Яким чином оподатковуються доходи, отримані ФОП-«єдин­ником» у вигляді відступлення прав вимоги?

Укладення договору переуступки прав вимоги боргу ФОП-«єдин­­никами» є механізмом розрахунку по правочину купівлі-продажу товарів (робіт, послуг) не у грошовій формі, а отже, не дає права ФОП застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності.

Водночас доходи, отримані фізичною особою за результатами відступлення права вимоги боргу, оподатковуються ПДФО та військовим збором за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку — фізичних осіб.

Спільна діяльність

Як оподатковуються доходи ФОП-«єдин­ника» за договорами про спільну діяльність?

Якщо договір про спільну діяльність не обліковується в контролюючих органах і кожен учасник такого договору перебуває на обліку в контролюючих органах, то такі учасники договору виконують обов’язки платників податків ­самостійно. У цьому випадку учасник спільного договору ФОП-«єдин­ник» повинен враховувати дохід від здійснення діяльності за договором про спільну діяльність у загальному порядку разом з результатами діяльності від провадження власної господарської діяльності.

Послуги від нерезидента

Чи зобов’язаний ФОП-«єдин­ник» — неплатник ПДВ нараховувати та сплачувати ПДВ до бюджету при отриманні послуг від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України?

Будь-яка фізична особа — підприємець, у тому числі яка знаходиться на спрощеній системі оподаткування та не зареєстрована як платник ПДВ, що отримує послуги від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України, є податковим агентом ­такого нерезидента в частині нарахування та сплати ПДВ до бюджету за такими операціями незалежно від суми здійснюваних операцій.

Обмеження щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності

Роздрібний продаж пива

Чи має право ФОП-«єдин­ник» другої групи здійснювати роздрібний продаж пива, сидру, пері (без додання спирту)?

Так, ФОП-«єдин­ник» другої групи має право здійснювати роздрібний продаж пива, сидру, пері (без додання спирту) за наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та за умови дотримання вимог застосування спрощеної системи оподаткування, передбачених ПКУ.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Куди звертатися за отриманням ліцензії на пальне? Роз'яснення ДФС

Для отримання ліцензії на виробництво, оптову торгівлю пальним необхідно звертатись до ДФС України, а на роздрібну торгівлю та зберігання пального - до обласних податкових органів

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області звертають увагу, що з 01 липня 2019 року запроваджується ліцензування діяльності усіх суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним.

Такі зміни передбачені Законом України від 23.11.2018 р. №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».

Для отримання ліцензії:

на виробництво, оптову торгівлю пальним необхідно звертатись до ДФС України за адресою м. Київ, пл. Львівська 8;

на роздрібну торгівлю, зберігання пального необхідно звертатись до ГУ ДФС у Миколаївській області за адресою вул. Нікольська, 47.

Для отримання ліцензій необхідно надати перелік документів, визначений ст. 15 Закону України від 19.12.1995 р. №481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (зі змінами, внесеними Законом №2628).

Міністерством фінансів України наказом від 26.04.2019 р. №182 внесено зміни до наказу від 14.01.2011 р. №11 «Про бюджетну класифікацію».

Так, класифікацію доходів бюджету доповнено такими позиціями:

22013100 – Плата за ліцензії на виробництво пального;

22013200 – Плата за ліцензії на право оптової торгівлі пальним;

22013300 – Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним;

22013400 – Плата за ліцензії на право зберігання пального.

Нові бюджетні рахунки, розміщені на офіційному субсайті ГУ ДФС у Миколаївській області за посилпанням: http://mk.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki/

За листом ДФС України від 30.05.2019 р. №17014/7/99-99-12-01-01-17 суб'єкти господарювання можуть подати документи на розгляд до органу ліцензування для отримання відповідних ліцензії (на адресу ГУ ДФС в областях та м. Києві за місцем розташування місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним) починаючи з 12.06.2019 р. При цьому головні управління ДФС у областях та м. Києві мають видавати зазначені ліцензії суб'єктам господарювання починаючи з 01.07.2019 р.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

 

Новостворений ФОП – «загальносистемник» декларацію про доходи вперше подає за квартал, в якому розпочата діяльність.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області звертає увагу, що фізичні особи – підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку або перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, подають податкову декларацію про майновий стан і доходи за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на загальну систему оподаткування.

Вперше зареєстровані ФОП в декларації про доходи також зазначають інформацію про майновий стан та доходи за станом на дату державної реєстрації підприємцем. Платники податку на доходи фізичних осіб розраховують та сплачують авансові платежі у строки, визначені п.п. 177.5.1 п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України, що настануть у звітному податковому році.

Норми встановлені п.п. 177.5. п. 177.1 ст. 177 ПКУ.

Декларація про доходи за звітний (податковий) період, який дорівнює календарному кварталу, подається платниками ПДФО – ФОП протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).

Остаточний розрахунок ПДФО за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації про доходи, з урахуванням сплаченого ним протягом року ПДФО на підставі документального підтвердження факту його сплати (п.п. 177.5.3 п. 177.5 ст. 177 ПКУ).

Платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації.


Пільги щодо сплати земельного податку
для фізичних осіб.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області інформує, що пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб наведено у ст. 281 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Так, згідно з п. 281.1 ст. 281 ПКУ від сплати земельного податку звільняються:

► інваліди першої і другої групи;

► фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

► пенсіонери (за віком);

► ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України від 22 жовтня № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зі змінами та доповненнями;

► фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з п. 281.2 ст. 281 ПКУ звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб п. 281.1 ст. 281 ПКУ, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

♦ для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як2 гектари;

♦ для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка):

- у селах – не більш як 0,25 гектара,

- у селищах – не більш як 0,15 гектара,

- у містах – не більш як 0,10 гектара;

♦ для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;

♦ для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;

♦ для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.

Від сплати земельного податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи (п. 281.3 ст. 281 ПКУ).

Якщо фізична особа, визначена у п. 281.1 ст. 281 ПКУ, має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, то така особа до 01 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельної ділянки для застосування пільги.

Пільга починає застосовуватися до обраної земельної ділянки з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано таку заяву (п. 281.4 ст. 281 ПКУ).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ  Чекрижова С.

 

Як правильно заповнити розділ 3 повідомлення за ф. №20-ОПП

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області розповідає, що згідно з п. 8.1 розд. VIIІПорядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588 із змінами і доповненнями (далі – Порядок №1588), платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку шляхом подання Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі – Повідомлення за формою №20-ОПП) (додаток №10 до Порядку №1588) у порядку, встановленому розд. VIIІ Порядку №1588.

Відповідно до Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (додаток до Повідомлення за формою №20-ОПП) розділ 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків» Повідомлення за формою №20-ОПП заповнюються наступним чином:

при першому наданні – зазначаються всі об’єкти оподаткування.

при наступному поданні – зазначається новий об’єкт оподаткування або об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни.

Графа 2 «Код ознаки надання інформації» має значення:

  • 1 – первинне надання інформації про об’єкти оподаткування;
  • 3 – зміна відомостей про об’єкт оподаткування;
  • 6 – закриття об’єкта оподаткування.

При поданні інформації про новий об’єкт оподаткування у графу 2 «Код ознаки надання інформації» вноситься значення «1 – первинне надання інформації про об’єкти оподаткування».

У разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування (зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта оподаткування, зазначається оновлена інформація про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, та у графу 2 «Код ознаки надання інформації» вноситься значення «3 – зміна відомостей про об’єкт оподаткування».

У разі зміни призначення об’єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об’єкта оподаткування надається в повідомленні двома рядками: в одному – зазначається інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється (у графу 2 вноситься значення «6 – закриття об’єкта оподаткування»), у другому – оновлена інформація про об’єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого (у графу 2 вноситься значення «1 – первинне надання інформації про об’єкти оподаткування»), при цьому ідентифікатор об’єкта оподаткування змінюється.

Графа 3 «Тип об’єкта оподаткування» заповнюється відповідно до рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування, що оприлюднений на офіційному веб-сайті ДФС та розміщений на інформаційних стендах у контролюючих органах.

Графа 4 «Найменування об’єкта оподаткування» (зазначити у разі наявності) заповнюється якщо об’єкт обліковується з найменуванням.

Графа 5 «Ідентифікатор об’єкта оподаткування» – це числове значення, яке складається з коду типу об’єкта оподаткування та внутрішнього ідентифікатора, прийнятого самою особою, що складається з 5-ти знаків.

Наприклад:

для кафе ідентифікатор об’єкта оподаткування може бути 24700001, де 247 – код типу об’єкта оподаткування відповідно до рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування, 00001 – внутрішній ідентифікатор, прийнятий особою.

У разі зміни місцезнаходження об’єкта оподаткування зазначається нове місцезнаходження такого об’єкта.

Графи 6 – 7 «Адміністративна одиниця відповідно до КОАТУУ, де знаходиться об’єкт оподаткування» заповнюється відповідно до Класифікатора об’єктів адміністративно-територіального устрою, що розміщений на офіційному веб-сайті Державної служби статистики України.

У графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» зазначається: 1 – будується/готується до введення в експлуатацію; 2 – експлуатується; 3 – тимчасово не експлуатується; 5 – непридатний до експлуатації; 6 – об’єкт відчужений / повернутий власнику; 7 – зміна призначення/перепрофілювання; 8 – орендується; 9 – здається в оренду.

У графі 10 «Вид права на об’єкт» зазначається: 1 – право власності; 2 – право володіння; 3 – право користування (сервітут, емфітевзис, суперфіцій); 4 – право господарського відання; 5 – право оперативного управління; 6 – право постійного користування; 7 – право довгострокового користування або оренди; 8 – право короткострокового користування, оренди або найму; 9 – іпотека; 10 – довірче управління майном.

На підставі проставленої відповідної позначки в графі 11 здійснюється взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта оподаткування.

Графа 12 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» заповнюється у разі реєстрації об’єкта оподаткування у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, таким номером є: кадастровий номер – для земельної ділянки; реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна – для нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки; номер кузова транспортного засобу – для легкового автомобіля; номер шасі транспортного засобу – для вантажного автомобіля та причепа; бортовий реєстраційний номер – для суден; реєстраційний знак – для повітряних суден тощо).

Інформація про об’єкти оподаткування такі як – товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) відображається у відповідній податковій звітності платника податків (податкові декларації з податку на прибуток, з податку на додану вартість, податковий розрахунок за формою №1ДФ тощо), тому про такі об’єкти оподаткування не потрібно повідомляти у повідомленні за формою №20-ОПП.

Рекомендований довідник типів об’єктів оподаткування оприлюднюється на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України (http://sfs.gov.ua/Головна/Довідники/Типи об’єктів оподаткування) та розміщується на інформаційних стендах у контролюючих органах (п. 8.7 розд. VIII Порядку №1588).

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у «ЗІР» (дане роз’яснення у категорії 119).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Фізособа-«єдинник» 2 групи збирається у відпустку: що зі сплатою податку

Фізособи-«єдинники» 1 та 2 груп без найманих працівників на період відпустки звільнено від сплати єдиного податку

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області розповідає, що платники єдиного податку І і ІІ груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

Інформація про період щорічної відпустки і терміни втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності подається за заявою у довільній формі.

З метою уникнення порушення термінів сплати авансових платежів доцільно подавати до фіскального органу заяву щодо періоду щорічної відпустки до початку відпустки.

Платників єдиного податку ІІІ групи та ІІ груп, які використовують найманих працівників на період відпустки не звільнено від сплати єдиного податку.

ЄСВ за себе платник єдиного податку (якщо він – не пенсіонер або не інвалід) сплачує за всі місяці, у яких він застосовував спрощену систему оподаткування, у тому числі і за місяць відпочинку.

Тобто, на період щорічної відпустки підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, не звільняються від сплати ЄСВ, а також податків (крім єдиного) і зборів, платником яких він є.

Зазначена норма передбачена п. 295.5, пп. 298.3.2 ПКУ.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Строк сплати для фізичних осіб земельного податку

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що нарахування фізичним особам сум земельного податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення земельного податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) (п. 286.5 ст. 286).

Земельний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ст. 287 ПКУ).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

У платників часто виникає питання – «Який граничний термін сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для юридичних осіб - 29 чи 30 числа місяця, який наступає за звітним кварталом?»

Підпунктом 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) визначено, що податкове зобов’язання за звітний рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується юридичними особами авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами і доповненнями якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Тобто, граничний термін сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – 29 – е число місяця, що наступає за звітним кварталом.

Нормами ПКУ не передбачено перенесення термінів сплати податків і зборів, якщо останній день сплати податкового зобов’язання припадає на вихідний або святковий день.

Тому, якщо останній день сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, припадає на вихідний або святковий день, то його потрібно сплатити напередодні встановленого граничного терміну.

Звертаємо увагу платників податку, що останній день сплати податкового зобов’язання по податку на нерухоме майно у 2019 році припадає :

І квартал - 26 квітня;

ІІ квартал – 29 липня;

ІІІ квартал – 29 жовтня;

ІV квартал – 29 січня 2020 року.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Результати деклараційної кампанії по місту Первомайськ

Станом на 02.05.2019 року за результатами проведення кампанії декларування доходів громадян, отриманих протягом 2018 року, до Первомайської ДПІ громадянами міста Первомайська подано 506 декларацій, у т.ч. на податкову знижку – 63 та обов’язкових 443, що на 64 декларації більше рівня минулого року. Задекларовано доходів на суму - 25173,4 тис.грн.. Самостійно нараховані податкові зобов’язання з військового збору – 149,0 тис.грн.. Самостійно нараховані податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб – 1094,0 тис.грн..

Фактично сплачено станом на звітну дату ПДФО на суму 415,0 тис.грн., військового збору – 84,0 тис.грн..

Задекларовані суми ПДФО до повернення – 136,0 тис.грн., з них повернуто – 24,2 тис.грн.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Первомайська ДПІ повідомляє, що діють нові рахунки для сплати ЄСВ

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що з 02.05.2019 були змінені рахунки для сплати ЄСВ, відкриті на балансі центрального апарату Казначейства.

Звертаємо увагу, що кошти, які сплачуються платниками на попередні рахунки, не будуть зараховуватися в інтегрованих картках та будуть повернуті платникам як нез’ясовані.

Реквізити відкритих небюджетних рахунків за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування», які діють з 02 травня 2019 року розміщені на суб-сайті Територіальних органів ДФС у Миколаївській області: http://mk.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki/, також платники можуть отримати необхідну інформацію в Центрі обслуговування платників Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області за адресою:

м. Первомайськ, вул. Театральна, 18, телефон 4-36-78.

Режим роботи ЦОПу:

з понеділка по четвер з 9-00 до 18-00 год.,

у п‘ятницю з 9-00 до 16-45 год.,

обідня перерва – з 13-00 до 13-45 год.,

субота та неділя – вихідний.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Протягом січня-квітня 2019 року Центром обслуговування платників Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області надано 4930 адміністративних послуг

Найбільшою перевагою користуються адміністративні послуги: видача відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків – 1771, видача картки платника податків та внесення до паспорта громадянина даних про реєстраційний номер облікової картки платника – 1753, надання витягу з реєстру платників єдиного податку – 480, реєстрація платника єдиного податку – 180, реєстрація книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку – 113, реєстрації книг обліку розрахункових операцій – 54, реєстрація реєстраторів розрахункових операцій - 200, реєстрація розрахункових книжок – 29, тощо. Внесено 7_ відмітки до паспортів громадян, які відмовилися від реєстраційного номера.

Крім того, у Центрі обслуговування платників оформлено інформаційні та тематичні стенди з корисною інформацією. Для зручності платників забезпечено доступ до мережі Інтернет, обладнані місця для заповнення звітності та очікування.

«Впровадження прогресивних методів і форм обслуговування та створення сприятливих умов, надання якісних адміністративних, консультаційних, інформаційних послуг для платників є пріоритетними завданнями у діяльності Менського управління», - зазначив начальник Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області Сергій Будурацький.

Нагадуємо, що Центр обслуговування платників розміщений за адресою: м. Первомайськ, вул. Театральна, 18, телефон 4-36-78. Режим роботи ЦОПу: з понеділка по четвер з 9-00 до 18-00 год., у п‘ятницю з 9-00 до 16-45 год., обідня перерва – з 13-00 до 13-45 год., субота та неділя – вихідний.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

При сплаті податків і зборів необхідно правильно заповнювати поле «Призначення платежу» розрахункового документа

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області звертає увагу платників, що відповідно до Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 12.08.2015 за № 974/27419) із змінами при сплаті (стягненні) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, здійсненні бюджетного відшкодування ПДВ, поверненні помилково або надміру зарахованих коштів поле «Призначення платежу» розрахункового документа заповнюється таким чином:

поле № 1:

друкується службовий код (знак) «*» (ознака платежу);

поле № 2:

друкується розділовий знак «;» ;

друкується код виду сплати (формат ссс – тризначне число);

поле № 3:

друкується розділовий знак «;» ;

друкується один з нижченаведених реквізитів:

1) код клієнта за ЄДРПОУ (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8);

2) реєстраційний номер облікової картки платника податків (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта);

3) реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами (завжди має 9 цифр);

поле № 4:

друкується розділовий знак «;» ;

друкується роз’яснювальна інформація про призначення платежу в довільній формі. Кількість знаків, ураховуючи зазначені вище поля і розділові знаки, обмежена довжиною поля «Призначення платежу» електронного розрахункового документа системи електронних платежів Національного банку України, при цьому використання символу «;» не допускається.

У разі сплати платежу до бюджету в іноземній валюті обов’язково вказується код класифікації доходів бюджету.

У разі здійснення бюджетного відшкодування ПДВ, повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету за висновками територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі – територіальні органи ДФС), поля № 5 та № 6 заповнюються таким чином:

поле № 5:

друкується розділовий знак «;»;

друкується дата висновку, на підставі якого здійснюється відшкодування ПДВ або повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету (формат – ДД.ММ.РРРР). Платником податків поле № 5 не заповнюється;

поле № 6:

друкується розділовий знак «;»;

друкується номер висновку, на підставі якого здійснюється відшкодування ПДВ або повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету. Платником податків поле № 6 не заповнюється;

поле № 7:

друкується розділовий знак «;».

Резервне поле. Заповнюється платниками податків та/або органами Державної казначейської служби України (територіальними органами ДФС) у разі здійснення розрахунків згідно з окремими рішеннями Кабінету Міністрів України тощо. Зазвичай не заповнюється.

У разі погашення податкових векселів (податкових розписок) коштами при заповненні розрахункового документа в резервному полі необхідно проставляти номер векселя.

При заповненні полів не допускаються пропуски (пробіли) між словами та службовими знаками.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Які витрати фізособи дають право на податкову знижку з ПДФО

Частину сплаченого із заробітної плати ПДФО можна повернути, скориставшись правом на податкову знижку.

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що в Україні триває декларування громадянами доходів, одержаних упродовж 2018 року, та зауважує, що громадяни можуть повернути частину сплаченого із заробітної плати податку на доходи фізичних осіб, скориставшись правом на податкову знижку. Таке право передбачене ст. 166 ПКУ.

До переліку витрат, дозволених для включення до податкової знижки, включаються:

  • сума коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення;
  • частина сплачених процентів за іпотечним житловим кредитом у порядку, встановленому ст. 175 ПКУ;
  • сума коштів або вартість майна перерахованих (переданих) у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, які відповідають умовам, встановленим п. 133.4 ПКУ;
  • сплата страхових платежів за договорами довгострокового страхування життя та пенсійних внесків у рамках недержавного пенсійного забезпечення;
  • оплата допоміжних репродуктивних технологій;
  • оплата державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;
  • сума коштів, сплачених у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу на альтернативні види палива;
  • сума коштів у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, фактично сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи;
  • сплата коштів на будівництво (придбання) доступного житла.

Додамо, що підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яку громадяни мають право подати по 31 грудня 2019 року включно.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

До уваги платників податків

З метою вчасної сплати податків і зборів до бюджетів усіх рівнів та у зв’язку із святкуванням Великодня, Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області інформує платників, що   відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2019 №7-р «Про перенесення робочих днів у 2019 році» у квітні 2019 року вівторок 30 квітня перенесено на суботу 11 травня, тобто останній день сплати нарахованих податкових зобов’язань з податків і зборів  припадає на вихідний день 30 квітня 2019 року.

Нормами податкового кодексу України не передбачено перенесення термінів сплати податків і зборів  (п.57. 1 ст.57 Податкового кодексу України), тому сплату нарахованих поточних податкових зобов’язань необхідно здійснити не пізніше 26 квітня 2019 року.

Адміністрація Первомайської ДПІ
Южноукраїнського управління
ГУ ДФС у Миколаївській області

РІЄЛТОРИ ЗОБОВ’ЯЗАНІ НАДІСЛАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО УКЛАДЕНІ ДОГОВОРИ ОРЕНДИ НЕРУХОМОСТІ ДО КОНТРОЛЮЮЧОГО ОРГАНУ

Суб’єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (ріелтери), зобов’язані надіслати інформацію про укладені за їх посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації в строки, передбачені для подання податкового розрахунку, за формою, затвердженою Наказом Мінфіну від 13.05.2017 р. № 497 (пп.170.1.6 ст.170 ПКУ).

Податковий розрахунок за базовий звітний (податковий період) подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп. 49.18.2 ст. 49 ПКУ).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Працівник не написав заяви, а ПСП застосовується: які наслідки?

Відповідальним за сплату ПДФО є роботодавець, який застосував ПСП без отримання від працівника заяви про її застосування

За роз'ясненням ДФС у підкатегорії 103.26 «ЗІР» податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право. Роботодавець відображає у податковій звітності всі випадки застосування або незастосування податкової соціальної пільги згідно з отриманими від платників податку заявами про застосування пільги, а також заявами про відмову від такої пільги (пп. 169.2.2 ПКУ).

Проте податкова соціальна пільга до заробітної плати державних службовців застосовується під час її нарахування до завершення нарахування таких доходів без подання відповідних заяв, зазначених у пп. 169.2.2 цього пункту, але з поданням підтвердних документів для встановлення розміру пільги (пп. 169.2.3 ПКУ).

Перелік таких документів та порядок їх подання затверджено Постановою №1227.

Згідно із п. 169.3 ПКУ у випадку, якщо платник має право на застосування пільги за кількома підставами, то в заяві необхідно вказати, яким видом пільги платник хоче скористатись та додати відповідні підтвердні документи.

Відповідно до п. 171.1 ПКУ особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Враховуючи вищевикладене, відповідальним за сплату податку на доходи фізичних осіб є працедавець, який застосував податкову соціальну пільгу без отримання від працівника заяви про її застосування.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Наявність податкового боргу виключає можливість збереження статусу платника єдиного податку

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області звертає увагу, що п.п. 8 п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу України, визначено: платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у випадку наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Контролюючий орган може анулювати реєстрацію платником єдиного податку шляхом виключення з Реєстру платників єдиного податку за своїм рішенням у разі наявності у платника єдиного податку податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів (п.п. 3 п. 299.10 ст. 299 ПКУ).

Таке виключення з Реєстру платників єдиного податку здійснюється в останній день календарного місяця, в якому закінчився граничний строк погашення податкового боргу.

Інформацію про наявність податкового боргу можна отримати за допомогою електронних сервісів ДФС України, які розташовані на головній сторінці веб-порталу ДФС або в «Електронному кабінеті», вхід до якого здійснюється за адресою: http://cabinet.sfs.gov.ua.

Оновлення інформації на веб-порталі ДФС щодо стану розрахунків платника податків з бюджетом (зокрема, про наявність заборгованості) відбувається щоденно, крім вихідних та святкових днів, після проведення розрахунків зведених показників в центральній базі даних за результатами попереднього банківського дня.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Книги обліку доходів і витрат платники єдиного податку реєструють у центрі обслуговування платників

Юридична особа чи фізична особа – підприємець може обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Фізичні особи - платники єдиного податку ведуть облік доходів. Форма книги обліку доходів/книга обліку доходів і витрат, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579.

Книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платники єдиного податку подають для реєстрації до контролюючого органу за основним місцем обліку. Така реєстрація здійснюється у центрі обслуговування платників, які діють при державних податкових інспекціях.

Протягом січня – березня 2019 року в ЦОПі Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області зареєстровано 156 книгу обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Звірка даних для нарахування фізичним особам земельному податку проводиться за заявою платника

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до пункту 287.2 статті 287 Податкового кодексу України облік фізичних осіб – платників податку і нарахування відповідних сум земельного податку проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня.

Нормами Податкового кодексу України закріплено право фізичних осіб - платників земельного податку звернутись з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних, що стали підставою для визначення розміру податкових зобов'язань.

Громадяни мають право провести звірку щодо:

- розміру площі земельної ділянки, що перебуває у власності та/або користуванні платника податку;

- права на користування пільгою із сплати податку;

- розміру ставки податку;

- нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючого органу та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, контролюючий орган проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення, у такому випадку, вважається скасованим.

Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки). Податкові повідомлення-рішення надсилають платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Застосовуєте РРО: які документи необхідно зберігати?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області розповідає, що відповідно до п. 4 розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547 суб’єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) для здійснення розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані, зокрема:

  • у кінці робочого дня (зміни) друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій;
  • забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а у випадку використання розрахункової книжки – загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
  • друкувати X-звіти, Z-звіти та інші документи, що передбачені документацією на РРО, відповідно до законодавства;
  • зберігати на місці проведення розрахунків реєстраційне посвідчення та останню довідку про опломбування РРО або їх копії.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

«Електронний кабінет» надає можливість подати повідомлення про об’єкти оподаткування в електронному вигляді

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що користувачі «Електронного кабінету» через приватну частину (особистий кабінет) мають можливість подати Повідомлення про об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність в електронному вигляді за формою № 20-ОПП (далі – Повідомлення за ф. № 20-ОПП).

Реєстраційні дані платника у Повідомленні за ф. № 20-ОПП заповнюються автоматично на основі даних ДФС, дані щодо об’єктів оподаткування заповнюються платником самостійно.

Повідомлення за ф. № 20-ОПП опрацьовується повністю в автоматичному режимі та результат опрацювання відображається у Квитанції № 2, яку можливо переглянути в режимі «Вхідні/вихідні документи» «Електронного кабінету».

Дані про об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, відображаються в режимі «Облікові дані платника» «Електронного кабінету».

Звертаємо увагу, що обов’язок повідомляти контролюючий орган за основним місцем обліку платника податків про об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, встановлений п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України. Такі відомості подаються у Повідомленні за ф. № 20-ОПП протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкту оподаткування або об’єкту, пов’язаного з оподаткуванням.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Декларування доходів діячами культури

Відповідно до п. 164.1. ст. 164 Податкового кодексу України базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний оподаткований дохід. Загальний оподаткований дохід – будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. У випадку коли діячі культури надають послуги з проведення святкових заходів або приймають участі у цих заходах на замовлення фізичної чи юридичної особи (у ролі ведучого, аніматора, вокаліста, танцівника та інше), дохід отриманий ними підлягає оподаткуванню на загальних підставах у розмірі 18 відсотків податку на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО) та 1,5 відсотка військового збору. Якщо дані податок і збір не були визначені та перераховані податковим агентом (замовником), у громадянина виникає обов’язок визначити, задекларувати та сплатити ПДФО та військовий збір з отриманих гонорарів.

Задекларувати свої доходи можливо виключно шляхом подачі декларації про майновий стан та доходи за 2018 рік. Термін подачі податкової декларації до 2 травня 2019 року, термін сплати визначених податкових зобов'язань до 31 липня 2019 року.

Свідомість громадян щодо декларування своїх доходів є запорукою як економічного розвитку так і соціального території на якій вони проживають, адже основна частина сплачених податків надходить до місцевого бюджету.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Деклараційна кампанія - допомога громадянам

Фахівці Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області продовжують інформаційну та консультативну роботу, надаючи допомогу громадянам у складанні річних податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2018 рік.

Фахівці управління проводять виїзні зустрічі з селянами, які проживають у віддалених куточках Первомайського району.

Податківці наголошують, що обов’язок подання декларації та сплати податку виникає, зокрема, у разі отримання доходів від оренди майна фізичної особи, в тому числі оренди земельного паю, якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання.

Громадяни, які самостійно обробляють земельні ділянки, надані їм у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення особистого селянського господарства, та земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких перевищує 2 гектари, повинні декларувати та сплачувати податки з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції (ставка податку на доходи фізичних осіб – 18 відсотків, військового збору – 1,5 відсотка).

Під час зустрічей з платниками фахівці фіскального органу радять не зволікати з декларуванням минулорічних статків та нагадують про те, що основний податок, завдяки якому наповнюються бюджети громад, це податок на доходи фізичних осіб.

Як повідомив начальник Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області Сергій Будурацький, з початку цьогорічної кампанії декларування фахівці управління відвідали 3 сільських рад Первомайського району, мешканці яких подали 411 декларації та задекларували понад 3.04 мільйонів гривень.

Він також нагадав, що декларація за минулий рік подається до 2 травня 2019 року. Сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір необхідно до 1 серпня поточного року. Громадяни, які мають право на отримання податкової знижки, реалізувати його зможуть до 31 грудня включно.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Фіскальна служба надала первомайським платникам 3701 адмінпослуг

Упродовж січня-березня поточного року в Центрі обслуговування платників Первомайської ДПІ громадянам та представникам бізнесу надано 3701 адміністративних послуг. Про це повідомив начальник Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області Сергій Будурацький.

Найбільшою популярністю серед відвідувачів користувалася послуга з видачі відомостей про суми виплачених доходів та утриманих податків – платники отримали 1392довідок. Також видано 1301 карток платника податків та внесені до паспорта громадян України дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків. Крім того, зареєстровано 217 платники єдиного податку, видано 301 витягів з реєстру платників єдиного податку, зареєстровано 156 книг обліку доходів та витрат платника єдиного податку, 158 книг обліку розрахункових операцій, 31реєстраторів розрахункових операцій та 15 розрахункових книжок.

Керівник також нагадав, що з 1 січня до 2 травня 2019 року триває кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у минулому році. Для зручності платників на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби є можливість заповнити декларацію у режимі on-line, скориставшись сервісом "Електронний кабінет платника".

Для отримання консультацій щодо декларування та інших питань платники податків можуть звернутися до Центру обслуговування платників за адресою: м. Первомайськ, вул. Театральна, 18. ЦОП працює з понеділка по четвер – з 9:00 до 18:00, по п'ятницях – 9:00 до 16:45, перерва – з 13:00 до 13:45. Телефон для довідок: 4-36-78.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Фізособа має пільгу з земельного податку:
як її підтвердити?

Для підтвердження пільги зі сплати земельного податку необхідно надати документи до ДФС

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області зазначає, що облік фізичних осіб – платників плати за землю і нарахування податку проводяться щорічно, за місцем знаходження земельної ділянки – у 2019 році не пізніше 26 квітня. Саме до цієї дати необхідно усім власникам та користувачам земельних ділянок які мають пільги подати документи до Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області. (У зв’язку з тим, що з 27 квітня пo 01 травня вихідні дні (Великдень та Першотравень).

Відтак, законодавчо визначено, що від сплати земельного податку звільняються: інваліди І і ІІ групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З 1 січня 2019 року звільнення від сплати податку, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм. А саме: для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах – не більш як 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара; для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.

Якщо фізична особа, визначена у п. 281.1 Кодексу, має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання і загальна площа таких земельних ділянок перевищує граничні норми відведення, то така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі та копію документів, що посвідчують право такої особи на пільгу, (паспорт, пенсійне посвідчення, посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник бойових дій», посвідчення «Інваліда війни, (першої і другої групи)», посвідчення «Учасник війни», посвідчення «Члена сім’ї загиблого» тощо) до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання (зміну) земельних ділянок для застосування пільги.

Пільга починає застосовуватись до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано заяву.

Тобто якщо у встановлений термін така фізична особа не подала до контролюючого органу відповідну заяву, то у поточному році будуть оподатковуватись усі земельні ділянки, які є у власності, крім земельної ділянки, на яку подано заяву у попередніх роках.

Якщо заява подана після 1 травня поточного року, то пільга починає застосовуватись до обраних земельних ділянок з наступного податкового (базового) періоду.

Всі землевласники та землекористувачі до 1 липня поточного року отримають податкове повідомлення-рішення про суму нарахованого податку. Вказані суми необхідно сплатити впродовж 60 днів. Тобто, кінцевий термін сплати податку за 2019 рік землевласниками та землекористувачами – 29 серпня 2019 року.

Для отримання консультацій щодо порядку сплати земельного податку та підтвердження пільг необхідно звертатися до ЦОПу Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області за адресою: м. Первомайськ, вул. Театральна, 18. ЦОП працює з понеділка по четвер – з 9:00 до 18:00, по п'ятницях – 9:00 до 16:45, перерва – з 13:00 до 13:45. Телефон для довідок: 4-36-78..

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Неоподатковані доходи в формі №1ДФ:
нова ознака доходу «194»

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що наказом МФУ від 31.10.2018 р. №863 затверджено зміни у додаток до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом МФУ від 13.01.2015 р. №4.

Наказ №863 набрав чинності 1 січня 2019 року. Тоді ж в довіднику ознак доходів, зокрема, зявилась нова ознака: 194 – інші доходи, які згідно з Кодексом не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Але такий опис ознаки не дає податковому агенту чіткої відповіді, які доходи треба відображати із нею в формі №1ДФ.

Тому в «ЗІР» (категорія 103.25) ДФСУ розмістила відповідь на питання:

«Чи відображає ЮО у податковому розрахунку за ф. 1ДФ суму списаної на користь ФО заборгованості, за якою минув строк позивної давності та розмір якої не перевищує суму, що становить 50 % місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року?».

Такий дохід є не оподаткованим (згідно пп. 164.2.7 ПКУ). Однак неоподаткований дохід – це все ж таки дохід, який теж треба відображати у формі №1ДФ.

Тому юридична особа у податковому розрахунку за формою №1ДФ відображає суму списаної на користь фізичної особи заборгованості, за якою минув строк позивної давності та розмір якої не перевищує суму, що становить 50% місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, під ознакою доходу «194», як виплата інших доходів.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

На Первомайщині обговорили хід кампанії декларування доходів громадян

Голова Первомайської РДА Володимир Вовк провів робочу нараду, присвячену перебігу кампанії декларування доходів громадян за 2018 рік. Захід відбувся за участю начальника Первомайської ДПІ Южноукраїнського управління ГУДФС у Миколаївській області Сергія Будурацького, начальника Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області Наталії Манжелей.

Як зазначив Володимир Вовк, з метою організації процесу декларування податківці за підтримки райдержадміністрації здійснюють виїзди до сільських рад задля забезпечення інформаційно-роз’яснювальної роботи та надання практичної допомоги у заповненні декларацій фізичним особам, які отримують доходи від самостійного обробітку земельних ділянок. Він акцентував увагу, що наближаються весняно-польові роботи, тому необхідно залучати до оподаткування доходів громадян-одноосібників. Посадовець райдержадміністрації наголосив, що саме від сплачених податків залежать основні соціально значущі питання, які фінансуються з місцевих бюджетів.

Сергій Будурацький звернув увагу на основні проблемні питання, що виникають у процесі проведення кампанії декларування на територіях сільських рад, підкреслив важливість співпраці щодо забезпечення надходжень до місцевих бюджетів та проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи. Також він зауважив на необхідності зменшення податкового боргу зі сплати податку за землю фізичними особами.

Підсумовуючи свій виступ, керівник Первомайської ДПІ зазначив:

- Враховуючи те, що податок на доходи фізичних осіб є найбільшою складовою частиною місцевих бюджетів, слід спрямувати спільні зусилля на забезпечення успішного проведення кампанії декларування, залучити усіх потенційних декларантів, зокрема, фізичних осіб, які самостійно обробляють земельні паї та отримують з них доходи.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С

На Первомайщині обговорили механізми боротьби з податковими боргами

Днями відбулася робоча зустріч, керівництва Южноукраїнського управління ГУДФС у Миколаївській області з керівниками комунальних підприємств, під час якої обговорювалися питання ліквідації боргів з податків, зборів та платежів.

Зустріч відбулася за участі міського голови Людмили Дромашко, яка наголосила на необхідності вжиття невідкладних заходів щодо відновлення платоспроможності підприємств, погашення сум несплачених податків та недопущення утворення нових боргів.

З початку 2019 року працівники Южноукраїнського управління провели низку заходів щодо зменшення податкового боргу, в результаті яких стягнуто з розрахункових рахунків 604,0 тисячі гривень. Загалом за січень-березень 2019 року забезпечено надходження від комунальних підприємств до Зведеного бюджету в рахунок погашення податкової заборгованості в сумі 1134,9 тисяч гривень, видучено готівки в касі підприємства 6,7 тисяч гривень.

Крім того, з початку року сформовано та направлено боржникам – комунальним підприємствам 12 вимог про сплату недоїмки з ЄСВ на суму більш ніж 47081,5 тисяч гривень, до виконавчої служби на виконання направлено 12 вимог на суму 46346,4 тисяч гривень. За три місяці поточного року до соцфонду надійшло -76,4 тисяч гривень своєчасно несплаченого єдиного соцвнеску.

Як наголосив Сергій Будурацький, тільки сумлінне ставлення платників до своїх обов’язків щодо своєчасної сплати податків і зборів та розуміння необхідності термінового погашення заборгованості дозволить вирішити проблему створення нових боргів.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

«Єдинник» 4 групи не використовує деякі ділянки для с/г:
що з земельним податком?

«Єдинник» 4 групи має сплачувати земельний податок за ділянки, які не використовуються для ведення с/г товаровиробництва

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до пп. 4 п. 297.1 ПКУ платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

Об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди (п. 292 - 1.1 ПКУ).

Відповідно до норм ст. 22 ЗКУ, землі сільськогосподарського призначення –це землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, сільськогосподарським підприємствам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Отже, юрособи – платники ЄП 4 групи, які є власниками/користувачами земель сільськогосподарського призначення та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються такими платниками для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

За інші земельні ділянки, в тому числі за земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що не використовуються для ведення сільськогосподарського товаровиробництва, юрособи – платники ЄП 4 групи сплачують земельний податок на загальних підставах.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Як оформити звільнення за результатами випробування?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що відповідно до ст. 26 КЗпПпри укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути відображена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.

В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю.

При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати документи, передбачені ст. 24 КЗпП.

Статтею 27 КЗпП визначено, що строк випробування при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, - шести місяців. Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.

Якщо працівник в період випробування був відсутній на роботі у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або з інших поважних причин, строк випробування може бути продовжено на відповідну кількість днів, протягом яких він був відсутній.

Згідно зі ст. 28 КЗпП коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.

Якщо протягом строку випробування встановлено невідповідність працівника роботі, на яку його прийнято, власник або уповноважений ним орган протягом цього строку вправі розірвати трудовий договір. Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.

Звільнення за результатами випробування оформляється наказом власника або уповноваженого ним органу. При цьому в наказі і трудовій книжці дається посилання на ст. 28 КЗпП, а підстава звільнення формулюється як «за результатами випробування».

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Розмитнили легкове авто та сплатили акциз: як відобразити в декларації?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області звертає увагу платників, що з метою належного декларування в 2019 році податкових зобов’язань з акцизного податку, ДФСУ листом від 20.02.2019 р. №5580/7/99-99-15-03-03-17 повідомляє про особливості складання податкової звітності.

Обчислення розміру ставки акцизного податку для автомобілів легкових та інших моторних транспортних засобів, призначених головним чином для перевезення людей, включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони, гоночні автомобілі, тощо (що відповідають товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД), здійснюватиметься шляхом застосування до базових ставок акцизного податку коефіцієнтів – двигуна та віку.

При розрахунку суми податкового зобов’язання з легкових транспортних засобів у додатку 1 графи 13 проставляються специфічні ставки акцизного податку з одиниці такого товару, збільшені на коефіцієнти до ставки податку (гр. 13 = базова ставка х коефіцієнт двигуна х коефіцієнт віку).

До внесення відповідних змін до наказу Мінфіну від 23.01.2015 р. №14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», платники разом з декларацією подають додаток 10 із обов'язковим зазначенням таких реквізитів:

  • ідентифікаційний номер транспортного засобу;
  • дата виробництва транспортного засобу;
  • кількість повних календарних років.

Детальніше щодо декларування в 2019 році податкових зобов’язань з акцизного податку читайте в листі ДФС України 20.02.2019 р. №5580/7/99-99-15-03-03-17.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

«Єдинник» бажає перейти на загальну систему з ІІ кварталу: в які строки подати заяву?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області розповідає, що платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів (п. 298.2 ПКУ).

Відповідно до пп. 298.2.1 ПКУ для відмови від спрощеної системи оподаткування суб’єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до контролюючого органу заяву.

Подати заяву про відмову з 01.04.2019 року від спрощеної системи платник єдиного податку може до 21.03.2019 року.

Для відмови від спрощеної системи оподаткування суб’єкт господарювання подає до відповідного контролюючого органу заяву (таку ж, як і для переходу на спрощену систему оподаткування) про застосування спрощеної системи оподаткування (далі – заява) за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. №1675 «Про затвердження форми свідоцтва платника єдиного податку та порядку видачі свідоцтва, форми та порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та форми розрахунку доходу за попередній календарний рік». У заяві, зокрема, зазначається дата відмови від застосування спрощеної системи оподаткування та причини такої відмови.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

ДФС впровадила мобільні додатки «ЗІР»

Мобільні додатки «ЗІР» у тестовому режимі працюють на базі Android та IOS

ДФС постійно вдосконалює сервіси, орієнтуючись на сучасні технології, за допомогою яких надаються інформаційно-довідкові послуги фізичним та юридичним особам.

Одним із інформаційних сервісів ДФС є «ЗІР».

Мета функціонування «ЗІР»:

  • забезпечення громадськості оперативною, достовірною та повною інформацією;
  • уникнення неоднозначного трактування законодавства;
  • досягнення зростання рівня довіри до ДФС з боку суспільства.

Тож податківці запрошують відвідати основну версію «ЗІР» та завантажити його мобільні додатки, які відтепер працюють на базі Android та IOS.

Мобільні додатки перебувають в тестовій експлуатації. Пропозиції та зауваження щодо їх функціонування Ви можете надіслати на електронну адресу: u.koval@sfs.gov.ua.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Як підприємцям-«єдинникам» визначати дохід для обов'язкового застосування РРО?

Для визначення необхідності застосування РРО фізособи-«єдинники» повинні самостійно визначити у звітному році перевищення обсягу доходу понад 1 млн грн

РРО не застосовуються підприємцями–платниками єдиного податку ІІ – IІІ груп незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн. У разі перевищення в календарному році зазначеного обсягу застосування РРО є обов’язковим.

РРО повинен застосовуватись з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

При цьому зазначена норма не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Доходом платника єдиного податку для підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі.

При цьому до доходу не включаються отримані пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Підприємці – платники єдиного податку повинні забезпечити ведення книги обліку доходів та витрат, шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Отже, підприємці – платники єдиного податку II – IІІ груп, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, для визначення необхідності застосування РРО повинні самостійно визначити у звітному податковому році перевищення обсягу доходу понад 1 млн грн.

Такий обсяг визначається з урахуванням всіх доходів, які відповідно до ст. 292 ПКУ включаються до складу доходу платника єдиного податку – підприємця.

Звертаємо увагу, що у разі реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, платники єдиного податку незалежно від обсягу доходу зобов’язані застосовувати РРО на загальних підставах.

Зазначена норма передбачена пп. 292.1.1, п. 292.3, п. 296.1, п. 296.10 ПКУ.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Подали за 2018 рік «стару», а потім й «нову» декларацію з прибутку: за якою будуть визначати податок?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області інформує про появу листа ДФСУ від 13.02.2019 р. №4622/7/99-99-15-02-01-17 , у якому розглянуто питання щодо технічної можливості подання декларації з податку на прибуток за 2018 рік за новою формою.

Нагадуємо, що у зв’язку з набранням 14.12.2018 р. чинності Наказу Мінфіну від 19.10.2018 р. №842 розроблено та впроваджено оновлену форму податкової декларації з податку на прибуток підприємств (ідентифікатор форми J0100117 для юридичних осіб).

Враховуючи, що видання наказу №842 обумовлено змінами з 01.01.2018 р. в оподаткуванні податком на прибуток підприємств, які впливають на показники бюджету, листом ДФС України від 04.01.2019 р. №357/7/99-99-15-02-01-17 рекомендовано платникам податку на прибуток підприємств за базовий звітний (податковий) період – 2018 рік подавати податкову декларацію за новою формою.

Електронна форма за ідентифікатором J0100117 розміщена на офіційному веб-порталі ДФС України у рубриці Електронна звітність > Платникам податків про електронну звітність > Інформаційно-аналітичне забезпечення > Реєстр форм електронних документів і є доступною для використання розробниками програмного забезпечення.

Електронна форма за ідентифікатором J0100117 передбачає необхідність встановлення позначки «базовий звітний період квартал» або «базовий звітний період рік».

Відповідно інформаційні системи ДФС забезпечують приймання декларації за новою формою за ідентифікатором J0100117 як за наявності позначки «базовий звітний період квартал» – для платників податку, що складають податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (далі – декларація) за податкові (звітні) періоди квартал, півріччя, три квартали, рік, так і за наявності позначки «базовий звітний період рік» – для платників податку, яким встановлено річний податковий (звітний) період.

Разом з тим п. 46.6 ПКУ встановлено, якщо в результаті зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Враховуючи зазначене, до 01.04.2019 р. буде забезпечено також прийняття декларацій за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. №897, а саме:

за базовий звітний період рік – за ідентифікатором форми J0108104;

за базовий звітний період квартал – за ідентифікатором форми J0100116.

Відповідно до п. 50.1 ПКУ, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Таким чином, у разі необхідності внесення змін до податкової звітності за минулі податкові (звітні) періоди у порядку, визначеному ст. 50 ПКУ, до 01.04.2019 р. платники податку матимуть можливість подавати уточнюючі декларації за ідентифікаторами форм J0108104, J0100116 та J0100516.

При виправленні помилок за податкові (звітні) періоди 2015 – 2017 років суб’єктами господарювання – виробниками сільськогосподарської продукції, якими було обрано річний податковий (звітний) період відповідно до пп. 137.4.1 ПКУ, такі платники в уточнюючих деклараціях обов’язково проставляють позначку у рядку «виробника сільськогосподарської продукції» у полі 9 «Особливі відмітки» заголовної частини декларації та можуть використовувати ідентифікатор форми J0100516, що буде діяти до 01.04.2019 р., а у подальшому – нову форму за ідентифікатором J0100117.

Після 01.04.2019 р. уточнюючі декларації прийматимуться тільки за новою формою (за ідентифікатором J0100117).

Згідно з абз. 5 п. 50.1 ПКУ, якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

У разі подання платником за 2018 рік декларації за новою формою за ідентифікатором форми J0100117 до закінчення граничного строку подання (01.03.2019 р. включно), податкові зобов’язання визначаються за декларацією, що подана останньою, незважаючи на наявність раніше поданої за ідентифікатором форми J0108104 або J0100116.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Маєте подати декларацію про майновий стан, але не зробили цього: які наслідки?

На підставі наявної податкової інформації ДФС має право самостійно визначити суму зобов’язань з ПДФО та військового збору

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що громадяни, які отримали протягом 2018 року доходи, які не було враховано при визначенні податкового зобов’язання з ПДФО, повинні до 1 травня поточного року подати податкову декларацію про майновий стан і доходи.

У разі неподання платником податків в установлений термін декларації про майновий стан і доходи (якщо таке подання є обов’язковим), контролюючий орган на підставі наявної податкової інформації за результатами документальної позапланової перевірки має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань з ПДФО та військового збору.

При цьому, у відповідності до п. 123.1 ПКУ до платника податків застосовується фінвідповідальність у вигляді штрафу у розмірі 25% суми донарахованого податкового зобов’язання. А у разі повторного нарахування контролюючим органом податкового зобов’язання – у розмірі 50% від донарахованої суми.

Крім того, згідно з ст. 164 -1 КУпАП до платника податків буде застосована адміністративна відповідальність у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Витяг з реєстру екземплярів РРО: ще один сервіс від ДФС

У приватній частині Електронного кабінету в меню «Введення звітності» необхідно обрати форму «Запит про надання витягу з реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій за ф. №3-ЕРРО» (J1317301), заповнити її, підписати та надіслати

ДФСУ повідомляє, що для суб’єктів господарювання – виробників РРО в межах виконання заходів зі створення реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій, передбаченого постановою КМУ від 12.05.2004 р. № 601 «Про затвердження Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій», запроваджено новий електронний сервіс, який надає можливість виробникам РРО подати запит про надання витягу з реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій та отримати витяг з реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій в електронній формі.

Форми запиту та витягу затверджуються наказом Мінфіну «Про затвердження порядків ведення реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій та реєстру центрів сервісного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій», проект якого оприлюднений на офіційному веб-сайті Мінфіну.

Подати запит можна через приватну частину (особистий кабінет) Електронного кабінету з використанням електронного цифрового підпису будь-якого Акредитованого центру сертифікації ключів.

Для цього виробнику РРО в приватній частині Електронного кабінету в меню «Введення звітності» необхідно обрати форму «Запит про надання витягу з реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій за ф. №3-ЕРРО» (J1317301), заповнити її, підписати та надіслати.

Реєстраційні дані суб’єкта господарювання заповнюються автоматично, дані щодо найменування моделі (модифікації) РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення РРО обираються із електронних довідників, що сформовані на підставі даних Держреєстру РРО.

Підтвердженням подання запиту до ДФС є отримання першої квитанції в електронному вигляді, в якій зафіксовані дата та час подання запиту.

Витяг з реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій за ф. №2-ЕРРО (J1417301) можна переглянути у вкладці «Вхідні/вихідні документи».

Увага! Заповнення та подання запиту здійснюється в тестовому режимі, який триватиме до моменту набрання чинності наказом.

Про початок функціонування реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій буде повідомлено додатково.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Використовуєте авто працівника: які податкові наслідки?

Важливі аспекти

Крім орендної плати, підприємство може виплачувати фізособі компенсацію за експлуатацію транспортного засобу для потреб підприємства.

Такий варіант підходить, якщо:

  • власник авто – працівник зазначеного підприємства;
  • авто використовують у межах робочого часу або нерегулярно.

Тобто решту часу працівник може використовувати авто на власний розсуд, чого не можна робити за договором оренди. За таких обставин підприємство витрати, пов’язані з експлуатацією автомобіля працівника, компенсує на власний розсуд.

Тут діють норми ст. 125 КЗпП, якою передбачено право працівників, що використовують свої інструменти для потреб підприємства, отримати компенсацію за їх знос. До таких інструментів можна віднести і власний автомобіль працівника.

Законодавством дозволяється виплата компенсації працівнику в разі використання його автомобіля для потреб підприємства ("ЗІР", категорія 103.02).

Сума компенсації за використання працівником власного автомобіля для виконання службових обов’язків є додатковим благом такого працівника та оподатковується ПДФО і військовим збором.

Розмір і порядок виплати компенсації, якщо їх не передбачено колективним договором, визначає керівник підприємства за погодженням із працівником. Щоб оформити компенсацію, працівникові досить подати заяву з проханням дозволити використовувати власний автомобіль під час виконання трудових обов’язків, а керівникові – видати відповідний наказ про компенсацію.

ПДФО

Обов’язковій компенсації за ст. 125 КЗпП підлягає лише знос автомобіля. Компенсувати вартість ремонту, техобслуговування та витрат на пально-мастильні матеріали обов’язку в підприємства-роботодавця немає. Якщо ж здійснюватимете такі витрати на користь працівника, бажано, щоб працівник їх повернув. Інакше такий дохід є додатковим благом («ЗІР», категорія 103.02).

Щоб цього уникнути, заправляти авто можна через «підзвіт». Якщо ж оберете компенсацію, матимете додаткове благо. У формі № 1ДФ такі доходи відображайте з ознакою доходу «126». Також необхідно утримати військовий збір.

ЄСВ

Сума компенсації за використання автомобіля працівника в госпдіяльності підприємства не входить до фонду оплати праці, тобто ЄСВ із таких сум не утримують.

Вартість ремонту та техобслуговування за рахунок підприємства та компенсація вартості пального підпадають під пп. 2.3.4 Інструкції №5, як інші виплати, що мають індивідуальний характер.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Скористайтесь сервісом автоматичного заповнення декларації про майновий стан і доходи

Державною фіскальною службою запроваджено новий сервіс автоматичного заповнення декларації про майновий стан і доходи в Електронному кабінеті платника.

Заповнити та подати декларацію про майновий стан і доходи можуть:
- фізичні особи, які відповідно до законодавства зобов’язані подати річну податкову декларацію про майновий стан та доходи;
- особи, які мають право подати декларацію з метою отримання податкової знижки;

- особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
З 1 січня розпочалася кампанія декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2018 року, отже для спрощення процедури подання податкової декларації доцільно скористатись таким сервісом.

При складанні декларації в Електронному кабінеті платника здійснюється часткове автоматичне заповнення декларації про майновий стан та доходи на підставі облікових даних платника, відомостей про отримані доходи, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб та відомостей про об’єкти нерухомого чи рухомого майна.

Щоб подати декларацію в електронному вигляді необхідно завчасно отримати особистий електронний цифровий підпис, який можна отримати у будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів. З переліком АЦСК можна ознайомитися у відкритій частині Електронного кабінету.

Покрокова відео-інструкція з автозаповнення декларації про майновий стан і доходи громадян розміщена на сторінці ДФС України у соціальній мережі Facebook за посиланням:
https://www.facebook.com/SFSofUkraine/videos/581235988964709/

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Оновлено класифікатор сфер застосування реєстраторів розрахункових операцій

Державною фіскальною службою України затверджено у новій редакції Класифікатор сфер застосування реєстраторів розрахункових операцій (гр. 8 Державного реєстру реєстраторів розрахункових).

Класифікатор сфер застосування РРО

  1. Торгівля.
  2. Громадське харчування,
  3. Сфера послуг.
  4. Реалізація пального.
  5. Операції з купівлі-продажу іноземної валюти.
  6. Операції з переказу готівкових коштів.
  7. Використання в програмно-технічних комплексах самообслуговування для приймання та переказу готівкових коштів.
  8. Використання в автоматах з продажу товарів (послуг).
  9. Оформлення проїзних/перевізних документів на поїзди приміського сполучення.
  10. Фіскалізація розрахункових операцій з продажу (поверненню) проїзних/перевізних документів та товарів (послуг) на залізничному транспорті.
  11. Оформлення проїзних/перевізних документів на автовокзалах та автостанціях.
  12. Фіскалізація контрольних пунктів проходу пасажирів у метрополітені.
  13. Електронні таксометри.
  14. Паркомати.
  15. Електронна комерція.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Скористайтесь податковою знижкою за освітні послуги

З 1 січня 2019 року розпочалася кампанія декларування доходів фізичних осіб.

Податкова декларація про майновий стан і доходи для громадян, які мають право на податкову знижку подається до 31 грудня 2019 (включно).

Так, до витрат, дозволених до включення до податкової знижки включаються сума коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення (п.п. 166.3.3 ст. 166 Податкового кодексу).

Слід зазначити, що новою редакцією вказаної норми (з урахуванням змін, внесених Законом України від 03.07.2018 № 2477-VIII, який набув чинності 28.07.2018) розширено право на податкову знижку за освітні послуги.

Так, громадяни, які сплачують за освітні послуги, що надаються вітчизняними дошкільними, шкільними та позашкільними закладами освіти, мають право на податкову знижку.

До змін право на користання податковою знижкою надавалося лише за послуги, сплачені на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для здобуття середньо-професійної або вищої освіти.

Як і раніше, право на отримання податкової знижки мають платник податку та/або члени сім’ї першого ступеня спорідненості (батьки, чоловік, дружина, діти, у тому числі усиновлені).

Якщо платник сплачував за своє навчання, навчання дітей або батьків, він може до 31 грудня наступного за звітним податкового року (до 31 грудня 2019 року) подати декларацію, в якій зазначити суму отриманих доходів та суму коштів, які були сплачені на освітні послуги, для отримання податкової знижки.

Після проведення відповідних перерахунків кошти будуть повернуті платнику протягом 60 днів у спосіб, зазначений ним у декларації.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

Звертаємо увагу на те, що податкова знижка нараховується на доходи, які отримані у вигляді заробітної плати, при цьому сума податкової знижки не повинна перевищувати розмір заробітної плати, яку платник отримав протягом року.

Податкова декларація про майновий стан і доходи подається за формою, затвердженою наказом МФУ від 02.10.2015 № 859 (у редакції від 06.06.2017 № 556).

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Які діють обмеження при нарахуванні податкової знижки?

З 1 січня 2019 року розпочалася кампанія декларування доходів фізичних осіб.

Податкова декларація про майновий стан і доходи для громадян, які мають право на податкову знижку подається до 31 грудня 2019 (включно).

Податкова декларація про майновий стан і доходи подається за формою, затвердженою наказом МФУ від 02.10.2015 № 859 (у редакції від 06.06.2017 № 556).

Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим кодексом.

Податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку та резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті.

Загальна сума податкової знижки, нарахована в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Податкового кодексу.

Як визначено п. 164.6 ст. 164 Податкового кодексу, під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.

Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься. Зазначена норма передбачена пп. 14.1.170 ст.14, п. 166.4 ст. 166 Податкового кодексу України.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

В 2018 році отримали спадщину. Чи необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи?

З 1 січня 2019 року розпочалася кампанія декларування доходів, отриманих фізичними особами у 2018 році.

Під час кампанії декларування податкові декларації про майновий стан і доходи подають громадяни, які зобов’язані декларувати свої доходи, а також особи, які мають право добровільно подати декларацію для застосування права на податкову знижку.

Платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи у випадках, передбачених Податковим кодексом. При цьому, обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник отримував доходи, зокрема, у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ

Тобто дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, зазначається в річній податковій декларації, крім:

- спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку;

- спадкоємців – резидентів, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини;

- спадкоємців – нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини.

Нагадуємо, що оподаткування об’єктів спадщини залежить від ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємця та резидентського статусу.

За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються:

- об'єкти спадщини, що успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;

- вартість власності у вигляді об’єктів рухомого та нерухомого майна, готівки або коштів, що успадковуються особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та вартість власності у вигляді об’єктів рухомого та нерухомого майна, що успадковуються дитиною-інвалідом;
- грошові заощадження, поміщені до 02.01.92р. в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 – 1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем.

За ставкою 5% оподатковується вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.

Ставка 18% застосовується для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента.

Отже, фізичні особи, які одержали спадщину, що оподатковується за нульовою ставкою податку та/або сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини не зобов’язані включати вартість такої спадщини до складу загального річного оподатковуваного доходу.

Такі фізичні особи можуть не подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.

Податкова декларація про майновий стан і доходи подається за формою, затвердженою наказом МФУ від 02.10.2015 № 859 (у редакції від 06.06.2017 № 556) до 1 травня 2019 року. Зазначена норма передбачена п.п. 164.2.10 ст. 164; п. 174.2, п. 174.3 ст. 174, п. 179.2 ст. 179 Податкового кодексу України.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Хто з фізосіб має подати декларацію про доходи за 2018 рік?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що з 1 січня розпочалася кампанія декларування громадянами доходів, одержаних у 2018 році.

Податківці нагадують, що обов’язок щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи у платників податків виникає:

  • при отриманні доходів не від податкових агентів, тобто від фізосіб, які не є підприємцями або самозайнятими особами;
  • при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування;
  • при отриманні іноземних доходів;
  • в інших випадках, передбачених законодавством.

За вибором платника податків декларації подаються за місцем своєї податкової адреси особисто або уповноваженою на це особою, поштою або засобами електронного зв’язку.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Правила заповнення Книги обліку доходів і витрат для «загальників»

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області розповідає, що підприємці на загальній системі оподаткування зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

Форму та порядок ведення Книги обліку доходів і витрат затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 р. №481.

Об’єктом оподаткування підприємця на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такого підприємця.

Книга обліку доходів і витрат повинна бути зареєстрована після дати державної реєстрації підприємця, до початку здійснення діяльності.

Підприємець заповнює Книгу за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів, здійснюючі записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

Підприємець заповнює Книгу самостійно за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід.

Вимога щодо ведення Книги найманими особами, які перебувають у трудових відносинах із самозайнятою особою, не передбачена.

Книга ведеться наступним чином:

– у графі 2 відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);

– у графі 3 вказується сума повернутих коштів за товари (роботи та послуги) або повернутої передплати;

– графа 4 розраховується як різниця між отриманим доходом (графа 2) та сумою повернутих коштів за товари (роботи та послуги) (графа 3);

– у графі 5 зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов’язані з отриманим доходом, зокрема, платіжні доручення, прибуткові касові ордери, квитанції, фіскальні чеки, акти закупки, акти виконаних робіт, наданих послуг та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати;

– у графі 6 відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо пов’язані з отриманням доходу за підсумками дня.

Якщо дохід отримано в одному місяці, а витрати, пов’язані з його отриманням понесені у наступному, то за підсумком дня по факту отримання доходу/понесення витрат (на підставі первинних документів) відповідно заповнюється графа 2 «Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності» та графа 6 «Сума витрат, пов’язаних з придбанням товарів (робіт, послуг)».

У графі 7 відображається сума витрат на оплату праці та нарахування на оплату праці найманих осіб, понесені у звітному місяці, протягом якого отримано дохід, але, якщо дохід у звітному місяці не отримувався, то графа 7 «Сума витрат на оплату праці найманих осіб» Книги не заповнюється.

У графі 8 відображається сума фактично понесених інших витрат, безпосередньо пов’язаних з одержанням доходу, які не зазначені в графах 6 та 7, зокрема, витрати на сплату послуг, зв’язку, орендних та комунальних платежів, тощо, які повинні бути документально підтверджені у гр.5.

Також, у графі 8 відображається суми сплаченого за себе єдиного внеску, а також сплачені суми платежів за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності по факту їх сплати на підставі підтверджуючих документів.

У графі 9 зазначається сума чистого оподатковуваного доходу (різниця між доходом за звітний період (графа 4) та понесеними витратами від провадження господарської діяльності (графи 6, 7, 8)).

Однак, у разі якщо результатом розрахунку буде від’ємне значення, то графа 9 Книги прокреслюється.

Підприємці, які зареєстровані платниками ПДВ, у Книзі суми доходів і витрат відображають без ПДВ.

У разі нереєстрації (неведення) Книги обліку доходів та витрат до фізичної особи – підприємця застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 121 ПКУ (510 грн., 1020 грн.) та ст. 164 прим. 1 КУпАП (штраф від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а при накладенні штрафу протягом року за те ж порушення – від 5 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Зазначена норма передбачена п. 177.2, п. 177.10; п. 178.6 ПКУ та «Порядком ведення Книги фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування», затвердженим наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. №481.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Обережно!
Активізувалися псевдоподатківці та вимагають гроші за непроведення перевірок

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що виявлено непоодинокі випадки вимагання невідомими особами грошових коштів від суб’єктів підприємницької діяльності.

Шахраї телефонують начебто від імені керівництва органів ДФС регіону та вимагають гроші для залагодження питань щодо «перевірок», чи на якісь інші потреби.

Будьте обережні та не піддавайтесь провокаціям. Якщо ж траплятимуться (чи були) такі телефонні дзвінки, не замовчуйте факти, негайно телефонуйте на Антикорупційний сервіс ДФС України «Пульс» за тел. 0-800-501-007

Адміністрація Первомайської ДПІ

Новий рік – нові зміни

1. Нові розміри мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму

Законом про держбюджет, який набрав чинності 1 січня 2019 року, встановлено такі основні показники та мінімуми на поточний рік:

  • мінімальна зарплата: у місячному розмірі – 4173 грн; у погодинному – 25,13 грн;
  • прожитковий мінімум (для працездатних осіб): з 1 січня – 1921 грн, з 1 липня – 2007 грн, з 1 грудня – 2102 грн.

2. З 1 січня зросли штрафи за порушення трудового законодавства

З 1 січня 2019 року зі зміною мінімальної зарплати змінився й розмір фінансових санкцій. Наприклад, фактичний допуск одного працівника до роботи без трудового договору (без наказу) може коштувати 142 190 грн (125 190 грн + 17 000 грн) + виплата такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді.

3. Набрали чинності зміни до Бюджетного кодексу

1 січня 2019 року набрав чинності Закон від 22.11.2018 р. №2621-VIII. Ним, зокрема, передбачено, що ПДФО з доходів від оренди землі буде сплачуватися до бюджету за місцезнаходженням ділянки.

4. Для заповнення форми №1ДФ – нові ознаки доходів

Наказом Мінфіну від 31.10.2018 р. №863 внесено зміни до Довідника ознак доходів. Зокрема, додано нові ознаки доходів (113, 114, 143, 145, 149, 156, 160, 163, 183, 186-194); змінено текст до ознаки доходу 127; а Таблицю 2 викладено у новій редакції.Цей наказ набрав чинності з 1 січня 2019 року.

5. Cтартувала компанія декларування доходів за 2018 рік

З 1 січня 2019 року розпочалася кампанія декларування, за якою окремі категорії фізичних осіб зобов’язані подати річну декларацію про доходи.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Граничні норми добових для відряджень у 2019 році

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що до оподатковуваного ПДФО доходу платника податку - фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв'язку з таким відрядженням (добові):

  • у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження,
  • для відряджень за кордон - не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим НБУ, в розрахунку за кожен такий день (пп. 170.9.1 ПКУ).

Статтею 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2019 рік» визначено, що мінімальна заробітна плата з 1 січня 2019 року становить 4173 гривні.

Отже, в 2019 році неоподатковувана ПДФО сума добових для відряджень у межах території України складає 417,3 грн.

ДФС нагадує, що суми витрат на відрядження державних службовців та інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами та установами, які повністю або частково фінансуються за рахунок бюджетних коштів, встановлено удодатку 1 до постанови КМУ №98 від у такому розмірі:

  • 60 грн - у разі відряджень по Україні;
  • в конкретних сумах (виражених у доларах США) залежно від країни відрядження - для закордонних відряджень.

При цьому сума збільшення розміру добових витрат на відрядження понад встановлені норми включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та, відповідно, відображається в податковому розрахунку за ф. №1ДФ як додаткове благо.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Врахуйте при поданні форми №1ДФ!
З 1 січня оновлено ознаки доходів

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що наказом МФУ від 31.10.2018 р. №863 затверджено зміни у додаток до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом МФУ від 13.01.2015 р. №4.

Наказ №863 набрав чинності 1 січня 2019 року.

Оновлення Довідника ознак доходів обумовлено змінами протягом 2017-2018 років до ст. 165 ПКУ, що визначає доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Так, змінено текст до ознаки доходу: 127, 113, 114, 143, 145, 149, 156, 160, 183.

Передбачено нові ознаки доходів 186 – 194:

  • 186 – дохід, що нараховується як сума ненарахованих процентів за користування кредитом,
  • 187 – сума благодійної допомоги, виплаченої (наданої) благодійниками, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції;
  • 188 – дохід, отриманий благодійниками – фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції, для надання благодійної допомоги,
  • 189 – дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного кредитором за його самостійним рішенням,
  • 190 – сума благодійної допомоги, яка виплачена міжнародними благодійними організаціями на користь фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводиться (проводилася) антитерористична операція,
  • 191 – сума коштів, яка надається платнику податку міжнародною фінансовою організацією у зв'язку зі здійсненням заходів щодо енергоефективності та енергозбереження,
  • 193 – дохід у вигляді суми, прощеної кредитором у порядку, передбаченому законом щодо реструктуризації зобов'язань за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла (іпотечні кредити),
  • 194 – інші доходи, які згідно з Кодексом не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Крім, того внесено зміни у таблицю з ознаками податкової соціальної пільги.

При цьому, форма №1ДФ та Порядок її заповнення та подання не змінилися.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

В якому розмірі у 2019 році можна надавати нецільову допомогу без наслідків з ПДФО?

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області розповідає, що відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (розмір місячного прожиткового мінімуму, діючий для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помножений на 1,4 та округлений до найближчих 10 гривень).

Ст. 7 Закону України від 23.11.2018 р. №2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1921 грн. в розрахунку на місяць.

Отже, сума нецільової благодійної допомоги, що надається юридичною особою фізичній особі у розмірі, який у 2019 році не перевищує 2690 грн., не включається до оподатковуваного доходу такої особи, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і відображається у податковому розрахунку №1ДФ за ознакою доходу «169».

Перевищення допомоги над вказаним розміром підлягає оподаткуванню у джерела виплати податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5% (в 2019 році оподатковується сума, що перевищує 2690 грн).

Зазначена норма передбачена пп. 170.7.3 ПКУ.

Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С.

Що буде «єдиннику» у разі отримання на підприємницький рахунок доходу від оренди майна як фізособи?

Фізособа, яка надає в оренду власну нерухомість, отримала кошти за таку послугу на розрахунковий рахунок, за яким вона веде розрахунки як платник єдиного податку другої групи. Як оподатковуються такі кошти?

Підпунктом 1 п. 292.1 ПКУ визначено, що для фізособи — підприємця — платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ, - інформує «Вісник. Офіційно про податки».

Згідно з УПК №1183 кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізособою для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізособи — підприємця — платника єдиного податку з урахуванням вимог ст. 292 ПКУ.

Фізособа — підприємець, яка здійснює діяльність з надання в оренду власної нерухомості, площа якої не перевищує норми, встановлені пп. 291.5.3 ПКУ, може застосовувати спрощену систему оподаткування як платник єдиного податку другої групи за умови внесення до реєстру платників єдиного податку такого виду діяльності, як надання в оренду нерухомого майна та надання цих послуг платникам єдиного податку та населенню.

При цьому якщо на розрахунковий рахунок, відкритий фізособою — підприємцем — платником ЄП другої групи, надходять кошти за договором оренди майна, укладеного фізичною особою як орендодавцем, а у реєстрі платників єдиного податку не зазначено здійснення такого виду діяльності, як надання в оренду нерухомого майна, то такий платник зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності. Кошти, отримані від надання в оренду майна, оподаткуються на підставі пп. 2 п. 293.4 ПКУ за встановленою ставкою єдиного податку у розмірі 15% до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до другої групи.

Здійснення такого виду діяльності, як надання послуг з оренди платником єдиного податку першої групи, є порушенням умов перебування на вказаній групі.

Оподаткування таких коштів здійснюється на підставі пп. 4 п. 293.4 ПКУ за встановленою ставкою єдиного податку у розмірі 15% до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Крім того, такий платник єдиного податку зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Чи будуть доходом «єдинника» кошти, внесені на підприємницький рахунок?

ДФС наголошує, що кошти, які надійшли на розрахунковий рахунок, відкритий фізособою для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу ФОП-«єдинника» з врахуванням вимог ст. 292 ПКУ

ДФСУ в індивідуальній консультації від 22.10.2018 р. №4504/Т/99-99-13-01-02-14/ІПК зазначила, що фізична особа - підприємець має право вільно користуватися коштами з розрахункового рахунка, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством.

Кошти, які надійшли на розрахунковий рахунок, відкритий фізичною особою для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку з врахуванням вимог ст. 292 ПКУ.

Якщо ФОП вносить на свій поточний рахунок у банку, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, суму готівки, яка на момент внесення уже була відображена у Книзі обліку доходів, то в платіжному дорученні зазначається призначення платежу "Виручка за певний період". Таким чином, зазначена виручка повторно не включається до доходу платника єдиного податку. При цьому сума коштів, внесених на поточний рахунок за певний період, не повинна перевищувати суму доходу, відображену в Книзі обліку доходів за відповідний період.

Як ФОП-роботодавець має оформити працівника на роботу, аби його не оштрафували?

Первомайська ОДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що чинним законодавством передбачено: порядок оформлення трудових відносин з найманими працівниками є однаковим для всіх роботодавців - чи то юридична особа, чи фізична особа-підприємець (ФОП).

Так, відповідно до ст. 21 КЗпП ФОП мають укладати трудові договори з найманими працівниками.

Порядок укладення трудового договору з працівниками регулює ст. 24 КЗпП. Трудовий договір укладається в письмовій формі. При укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, – також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи.

Трудовий договір вважається укладеним тільки після того, як його підписали роботодавець і працівник і видано наказ (розпорядження) про прийняття прицівника на роботу. Згідно ст. 24 КЗпП працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Водночас, ФОП до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором повинна обов’язково подати повідомлення до ДФС України за встановленою формою одним із таких способів (форма повідомлення визначена постановою КМУ від 17.06.2015 р. №413):

засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;

на паперових носіях разом з копією в електронній формі;

на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.

Окремо звертаємо увагу на те, що відповідно до п. 2.2 Інструкції №58, заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу.

Відповідно до п. 2.21-1 Інструкції №58 трудові книжки працівників, які працюють на умовах трудового договору у ФОП без створення юридичної особи з правом найму, та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов’язану з наданням послуг, зберігаються безпосередньо у працівників.

Старший державний інспектор
Первомайської ОДПІ Южноукраїнського управління
ГУ ДФС у Миколаївській області
Чекрижова С.Л.

Коли ДФС має право виключити «неприбутківців» з Реєстру?

Первомайська ОДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області нагадала, що виключення неприбуткової організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій здійснюється на підставі рішення фіскального органу у разі:

– використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для інших цілей, ніж утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених пп. 133.4.2 ПКУ;

– розподілу доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;

– невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п. 133.4 ПКУ;

– затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу неприбутковою організацією, що припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу або перетворення) або ліквідації;

– за ініціативою неприбуткової організації.

Рішення про виключення неприбуткової організації з Реєстру надсилається такій організації протягом трьох робочих днів з дня прийняття зазначеного рішення.

Під час виключення неприбуткової організації з Реєстру присвоєна їй ознака неприбутковості скасовується:

– з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулося недотримання вимог «неприбутковості» відповідно до п. 133.4 ПКУ;

– з дати припинення юридичної особи (в результаті її ліквідації, злиття, приєднання, поділу або перетворення);

– з дати надходження заяви про виключення з Реєстру за власною ініціативою.

Зазначена норма передбачена п. 16 Порядку №440.

Старший державний інспектор
Первомайської ОДПІ Южноукраїнського управління
ГУ ДФС у Миколаївській області
Чекрижова С.Л.

ДФС запустила для тестування E-Receipt та перегляд фіскального касового чеку

ДФС забезпечено функціонування інформаційної системи E-Receipt, що розробляється службою в рамках реалізації експериментального проекту, розпочатого Мінфіном відповідно до постанови Кабміну щодо реєстрації та експлуатації новітніх моделей програмних та/або програмно-технічних комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій.

Для тестування пропонується безплатне клієнтське програмне забезпечення (інсталяційний пакет) для операційних систем Windows та Android, що розміщене за посиланням: http://217.76.198.145/E-Receipt.

Наступним етапом буде розробка програмного забезпечення для операційної системи IOS.

Для реєстрації кас та касирів у приватній частині Електронного кабінету створено електронний сервіс «Експериментальний проект РРО».

Даний сервіс надає можливість платникам обрати із запропонованого списку господарську одиницю, де розміщено касу, пілотний проект, у якому вона візьме участь, та зареєструвати в режимі он-лайн касу та касирів.

Для того, щоб розпочати роботу з касою необхідно відкрити зміну, сформувати електронний чек.

Формування електронного чеку здійснюється за допомогою довідника номенклатури товару, який необхідно заповнити до початку роботи з касою відповідно до інструкції користувача, що розміщена за посиланням: http://217.76.198.145/E-Receipt.

Інструкція користувача щодо роботи з сервісом в Електронному кабінеті розміщена в меню «Допомога».

У разі виникнення питань під час тестування, а також пропозицій (зауважень) щодо роботи електронного сервісу, пропонуємо надсилати листи на поштову адресу: infozvit@sfs.gov.ua.

За результатами тестування інформаційної системи E-Receipt ДФС буде подано до Мінфіну пропозиції щодо участі у експериментальному проекті у порядку, визначеному постановою №472.

Крім того, ДФС реалізовано і електронний сервіс, який дозволяє покупцеві товарів (послуг) здійснювати пошук та перегляд фіскального касового чеку, що формується як традиційними реєстраторами розрахункових операцій, так і електронний фіскальний чек, створений новітніми РРО. Сервіс знаходиться у відкритій частині Електронного кабінету, доступ до якої здійснюється в режимі реального часу (24/7/365) без ідентифікації особи за посиланням: cabinet.sfs.gov.ua/cashregs/check.

Для пошуку та перегляду фіскального касового чеку необхідно ввести: фіскальний номер РРО дату та час видачі чеку (для традиційних РРО).

Пошук електронного чеку здійснюється за його фіскальним номером та датою. Якщо ви не знайшли свого е-чека в системі, зробіть його фото та надішліть за адресою infozvit@sfs.gov.ua. ДФС буде вивчено причину, через яку електронний чек не потрапив до системи та вжито відповідних заходів.

Податківці запрошують взяти участь у тестуванні зазначеного електронного сервісу.

Довідково

E-Receipt-нова інформаційна система реєстрації та обліку реєстраторів розрахункових операцій, що передбачатиме оnline реєстрацію пристроїв без подання до контролюючих органів будь-яких паперових документів та не потребуватиме абонентської плати за користування нею.

Електронний чек генеруватиметься, реєструватиметься в системі ДФС і доповнюватиметься QR-кодом, після чого передаватиметься на пристрій.

Інформація про фіскальний номер чеку та його QR-код зберігатиметься в e-Receipt та буде доступною для перегляду в Електронному кабінеті платника як платником, так і покупцем.

Старший державний інспектор
Первомайської ОДПІ Южноукраїнського управління
ГУ ДФС у Миколаївській області
Чекрижова С.Л.

Відтепер покупці можуть перевірити справжність касового чеку: новий сервіс від ДФС

Новий сервіс дозволяє покупцеві товарів (послуг) здійснювати пошук та перегляд фіскального касового чеку, що формується як традиційними РРО, так і електронний фіскальний чек

Первомайська ОДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області звертає увагу, що ДФСУ реалізовано новий електронний сервіс, який дозволяє покупцеві товарів (послуг) здійснювати пошук та перегляд фіскального касового чеку, що формується як традиційними реєстраторами розрахункових операцій, так і електронний фіскальний чек, створений новітніми РРО.

Сервіс знаходиться у відкритій частині Електронного кабінету, доступ до якої здійснюється в режимі реального часу без ідентифікації особи за посиланням: cabinet.sfs.gov.ua/cashregs/check.

За зазначеним посиланням необхідно знайти рубрику «E-Receipf», далі розділ «Реєстри» в пошуковому віконці якого здійснити запит «пошук фіскального чеку».

Для пошуку та перегляду фіскального касового чеку необхідно ввести: фіскальний номер РРО дату та час видачі чеку (для традиційного РРО).

Пошук електронного чеку здійснюється за його фіскальним номером та датою.

Якщо ви не знайшли свого е-чека в системі, зробіть його фото та надішліть за адресою infozvit@sfs.gov.ua. ДФС буде визначено причину, через яку електронний чек не потрапив до системи, та вжито відповідних заходів.

Просимо споживачів у разі відсутності або невідповідності реквізитів чеків на сервері ДФС України наявному розрахунковому документу направляти до ДФС у м. Києві письмові звернення із цих питань з додаванням копій отриманих розрахункових документів для організації та проведення відповідних контрольно-перевірочних заходів.

Старший державний інспектор
Первомайської ОДПІ Южноукраїнського управління
ГУ ДФС у Миколаївській області
Чекрижова С.Л.

Шановні платки податків!

Первомайська ДПІ Южноукраїнського управління ГУ ДФС у Миколаївській області доводить до Вашого відома щодо змін до режиму роботи Центра обслуговування платників.

Ми чекаємо на Вас:

Понеділок –четвер: з 9.00 до 18.00 години

П’ятниця : з 9.00 до 16 год. 45хв.

Обідня перерва: з 13.00 до 13 год.45 хв.

За довідками звертатись за телефоном: 4-36-78.

Сектор обслуговування платників

Детінізація ринку праці є одним з головних завдань на шляху розвитку економіки України та захисту прав людей

Головне управління ДФС у Миколаївській області повідомляє, що 5 вересня 2018 року Кабінетом Міністрів України ухвалено розпорядження «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення», яким передбачено проведення Державною службою України з питань праці, Державною фіскальною службою України, Пенсійним фондом України, Національною поліцією України, іншими центральними органами виконавчої влади спільно з органами місцевого самоврядування комплексних заходів, спрямованих на детінізацію ринку праці та вдосконалення контролю за оформленням трудових відносин із найманими працівниками.

Цей нормативний акт розроблено Міністерством соціальної політики за результатами наради з питань детінізації ринку праці під головуванням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. Розпорядженням передбачено посилення координації органів державної влади у питаннях проведення роз’яснювальної роботи, здійснення заходів щодо виявлення фактів застосування незадекларованої праці, а також перегляд актів органів виконавчої влади та внесення змін до них з метою посилення контролю за оформленням трудових відносин.

Також міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади доручається переглянути власні нормативно-правові акти та внести до них зміни з метою посилення контролю за оформленням трудових відносин із найманими працівниками під час реалізації наданих повноважень.

Реалізація акта сприятиме підвищенню ефективності державної політики щодо захисту трудових прав людей, зменшенню застосування незадекларованої праці та посиленню дисципліни сплати податків і єдиного соціального внеску.

Для проведення заходів з легалізації найманої праці роботодавцями, Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом надано місячний термін, тобто до 5 жовтня 2018 року.

Після закінчення зазначеного терміну, контролюючими органами будуть проводитись перевірки, зокрема Головним управлінням ДФС у Миколаївській області, щодо виявлення неоформлених найманих працівників, маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності тощо.

За порушення трудового законодавства у 2018 році роботодавцям загрожують штрафні санкції, а саме, за одного неоформленого працівника – штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат, на сьогодні – 111 690 гривень.

Головне управління ДФС у Миколаївській області рекомендує роботодавцям, які використовують найману працю без належного оформлення трудових відносин, забезпечити виконання вимог трудового законодавства відповідно до Кодексу законів про працю України.

Cлід звернути увагу, що обов’язковою умовою правильного оформлення новоприйнятого найманого працівника є вчасне повідомлення про їх прийняття орган ДФС. Форму такого повідомлення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року №413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу».

Головне управління ДФС у Миколаївській області

Як підприємцю повідомити державну фіскальну службу про нового працівника?

Головне управління ДФС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року №413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу», повідомлення про прийняття працівника на роботу подається фізичною особою-підприємцем до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку його як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком, до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором, а саме:

- засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;

- на паперових носіях, разом із копією в електронній формі;

- на паперових носіях, якщо трудові договори укладено з п’ятьма особами.

Інформація, що міститься у повідомленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону України від 8 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Головне управління ДФС у Миколаївській області

Дотримання порядку виплати заробітної плати не нижче законодавчо встановленого мінімуму – обов’язок кожного роботодавця

Головне управління ДФС у Миколаївській області інформує платників податків, що держава гарантує виплату заробітної плати найманим працівникам на рівні не менше законодавчо встановленого мінімуму.

Згідно з Бюджетним Кодексом України, розмір мінімальної заробітної плати визначається Законом України про Державний бюджет на відповідний рік.

Станом на 1 січня 2018 року, мінімальна заробітна плата складає: у місячному розмірі – 3723 грн.; у погодинному розмірі − 22,41 гривень. Тому, з 1 січня 2018 року жодному працівнику не може нараховуватись заробітна плата менше 3723 грн. за повний місяць.

Слід зазначити, що дана законодавча норма обов’язкова для виконання як юридичним особам, так і фізичним особам - роботодавцям. Роботодавець зобов’язаний щомісяця нараховувати працівнику за повний відпрацьований місяць заробітну плату не менше встановленого законодавством розміру, який може складатися з окладу, премій, надбавок та інших постійних доплат.

За порушення трудового законодавства у 2018 році роботодавцям загрожують чималі штрафи, а саме, за одного неоформленого працівника – штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат, тобто 111 690 гривень.

Головне управління ДФС у Миколаївській області

Ні зарплатам «у конверті»!

Одним з пріоритетних напрямів роботи Головного управління ДФС у Миколаївській області є легалізація заробітної плати, оскільки громадяни, які погоджуються отримувати зарплату у «конверті» не лише сприяють розвитку «тіньових схем», а й позбавляють себе соціальної захищеності - гідної пенсії у майбутньому, лікарняних, декретних виплат, отримання банківських кредитів тощо.

Саме тому, згідно з розпорядженням Кабінета Міністрів України від 05.09.2018 №649-р, проводиться спільна інформаційна кампанія органами виконавчої влади. У ній задіяні: Державна фіскальна служба, Державна служба з питань праці, Пенсійний фонд, Національна поліція, органи місцевого самоврядування.

Одне із основних завдань фіскальної служби Миколаївщини – роз’яснення роботодавцям неприпустимість використання найманої праці без офіційного оформлення. Жахливими наслідками цього є суттєві втрати бюджетів місцевих громад, які недоотримують суми податку на доходи фізичних осіб, відсутність захищеності робітників, а також негативна репутаційна історія для роботодавців.

Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати зарплату «у конвертах» позбавляє їх соціального захисту.

Шановні громадяни, якщо Вам стали відомі факти порушення роботодавцями трудового законодавства у частині оплати праці, використання праці нелегалів та виплати заробітної плати «у конверті» просимо повідомляти про це Головне управління ДФС у Миколаївській області.

Головне управління ДФС у Миколаївській області

Роботодавці, працюйте у правовому полі – оформлюйте трудові відносини згідно з трудовим законодавством

Головне управління ДФС у Миколаївській області нагадує, що 5 вересня 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження „Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення” (№649-р 05.09.18), яким передбачено проведення Державною службою України з питань праці, Державною фіскальною службою України, Пенсійним фондом України, Національною поліцією України, іншими центральними органами виконавчої влади спільно з органами місцевого самоврядування комплексних заходів, спрямованих на детінізацію ринку праці та вдосконалення контролю за оформленням трудових відносин із найманими працівниками.

Цей нормативний акт розроблено Міністерством соціальної політики за результатами наради з питань детінізації ринку праці під головуванням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. Розпорядженням передбачено посилення координації органів державної влади у питаннях проведення роз’яснювальної роботи, здійснення заходів щодо виявлення фактів застосування незадекларованої праці, а також перегляд актів органів виконавчої влади та внесення змін до них з метою посилення контролю за оформленням трудових відносин.

Також міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади доручається переглянути власні нормативно-правові акти та внести до них зміни з метою посилення контролю за оформленням трудових відносин із найманими працівниками під час реалізації наданих повноважень.

Реалізація акту сприятиме підвищенню ефективності державної політики щодо захисту трудових прав людей, зменшенню застосування незадекларованої праці та посиленню дисципліни щодо сплати податків до бюджету.

Для проведення роз’яснювальних заходів з легалізації найманої праці роботодавцями надано місячний термін, тобто до 05.10.2018 року.

Після закінчення зазначеного терміну, контролюючими органами будуть проводитись перевірки щодо виявлення неоформлених найманих працівників, маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності тощо.

За порушення трудового законодавства у 2018 році роботодавцям загрожують чималі штрафи, а саме, за одного неоформленого працівника – штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат, тобто 111 690 гривень.

Головне управління ДФС у Миколаївській області рекомендує роботодавцям, які використовують найману працю без належного оформлення трудових відносин забезпечити виконання вимог трудового законодавства відповідно до Кодексу законів про працю України.

Cлід звернути увагу, що обов’язковою умовою правильного оформлення новоприйнятого найманого працівника є вчасне повідомлення про їх прийняття орган ДФС. Форма такого повідомлення затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015р. №413.

Головне управління ДФС у Миколаївській області

Шановні громадяни, якщо вам стали відомі факти порушення трудового законодавства звертайтеся до ГУ ДФС у Миколаївській області

Головне управління ДФС у Миколаївській області повідомляє, що заробітна плата «у конвертах» є серйозною проблемою у наповненні державного, місцевого бюджетів та державних соціальних фондів, а також позбавляє працівників гідної пенсії у майбутньому. Намагаючись отримати прибуток з найменшими витратами та користуючись напруженістю на ринку праці, деякі з підприємців використовують працю найманих працівників і «забувають» належним чином оформити трудові угоди. При цьому, наймані працівники, що погоджуються на такі умови оплати праці усвідомлено позбавляють себе соціальних гарантій.

Таким чином роботодавці позбавляють робітників права на оплату за тимчасову непрацездатність, допомогу по вагітності та пологах, виплату допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи, одержання гідної пенсії тощо.

Шановні громадяни, влаштовуючись на роботу, необхідно цікавитись не лише розміром зарплати, але й коштами, які будуть перераховуватись до бюджету. Погодившись на «компроміс» щодо виплати зарплати «у конвертах» ви сприяєте розвитку тіньових схем та позбавляєте себе соціального захисту.

Головне управління ДФС у Миколаївській області звертається з проханням до громадян повідомляти про факти виплати заробітної плати «у конвертах». Адже, подолання цього ганебного явища сприятиме виходу бізнесу з «тіні», додатковому фінансуванню бюджетної сфери та соціальних програм.

Головне управління ДФС у Миколаївській області

Трудові відносини: порядок прийняття на роботу працівника

Головне управління ДФС у Миколаївській області нагадує, що згідно із ст.24 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року №322-VIII (далі – КЗпП) працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок повідомлення Державної фіскальної служби та її територіальних органів про прийняття працівника на роботу визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року №413 (далі – Постанова №413).

Зокрема, Постановою №413 встановлено форму Повідомлення про прийняття працівника на роботу (далі – Повідомлення).

Повідомлення подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.

Повідомлення можна подати:

- засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;

- на паперових носіях разом із копією в електронній формі;

- на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більш ніж із п’ятьма особами.

Також, нагадуємо, що відповідно до ст.265 КЗпП, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та відповідних податків, юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення. У 2018 році ця сума складає 111 690 гривень.

Головне управління ДФС у Миколаївській області

Коли для «єдинників» застосування РРО є обов'язковим

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує платникам податків, що реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:

  • першої групи;
  • другої - четвертої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку – п. 296.10 ПКУ.

Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.

Отже, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку 2-ої – 4-ої груп, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у разі:

  • перевищення в календарному році незалежно від обраного виду діяльності обсягу доходу понад 1 000 000 гривень;
  • здійснення реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, незалежно від групи єдиного податку та обсягу річного доходу;
  • здійснення роздрібної торгівлі підакцизних товарів, у тому числі пивом у пляшках і бляшанках.

Старший державний інспектор
Первомайської ОДПІ Южноукраїнського управління
ГУ ДФС у Миколаївській області
Чекрижова С.Л.

Коли потрібно проводити перерахунок ПДФО?

Порядок проведення перерахунку сум доходів та наданих податкових соціальних пільг встановлений п. 169.4 ПКУ.

Відповідно до пп. 169.4.1 ПКУ якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування.

Перерахунок полягає в уточненні виплачуваних протягом року місячних доходів з урахуванням сум, які були нараховані безпосередньо за відповідні звітні місяці (відпускні, лікарняні тощо). Уточнені місячні оподатковувані доходи розраховуються кожний окремо як об’єкти оподаткування

Згідно з пп. 169.4.2 ПКУ роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування податкової соціальної пільги, перерахунок суми доходів, нарахованих (з урахуванням положень абзацу другого п. 167.1 ПКУдля періодів 2014, 2015 років) такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги:

  • за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року;
  • під час проведення розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, визначених пп. 169.2.3 ПКУ (обмеження щодо застосування податкової соціальної пільги);
  • під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.

Старший державний інспектор
Первомайської ОДПІ Южноукраїнського управління
ГУ ДФС у Миколаївській області
Чекрижова С.Л.

Кошти ФОП-«єдиннику» надійшли помилково

Відповідно до п. 292.6 ст. 292 Податкового кодексу України датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Пунктом 292.11 ст. 292 Кодексу визначено суми коштів, які не включаються до складу доходу платника єдиного податку.

Суми коштів, які помилково надійшли на розрахунковий рахунок фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку, не віднесено до переліку коштів, які не включаються до складу доходу платників єдиного податку.

Згідно із ст.1 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2346-III помилковий переказ — рух певної суми коштів, внаслідок якого з вини банку або іншого суб’єкта переказу відбувається її списання з рахунку неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача чи видача йому цієї суми у готівковій формі.

Отже, якщо зарахування та повернення коштів, які помилково надійшли на розрахунковий рахунок фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку, відбулося в одному звітному періоді (за умови наявності письмового пояснення установи банку або іншого суб’єкта господарювання про помилкове зарахування коштів), такі кошти не включаються до доходу платника єдиного податку.

У разі якщо повернення помилково зарахованих коштів на розрахунковий рахунок відбулося в наступному звітному періоді, то така фізична особа — підприємець — платник єдиного податку повинна врахувати їх у складі доходу. При цьому фізична особа — підприємець — платник єдиного податку може здійснити перерахунок доходу у звітному періоді, в якому відбулось їх повернення, лише за умови наявності документів, що підтверджують помилкове зарахування коштів, зокрема письмового пояснення установи банку або іншого суб’єкта господарювання про помилкове зарахування коштів.

Старший державний інспектор
Первомайської ОДПІ Южноукраїнського управління
ГУ ДФС у Миколаївській області
Чекрижова С.Л.

Фізособа-підприємець став пенсіонером: з якого періоду не сплачувати ЄСВ?

Питання: З 07.05.2018 р. фізичній особі — підприємцю встановлено ознаку «ФО пенсіонер за віком». З якого місяця такий підприємець звільняється від сплати ЄСВ за себе?

Фізособи — підприємці незалежно від обраної системи оподаткування звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску винятково за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ),

Фізособа — підприємець, яка набула статусу пенсіонера за віком або особи з інвалідністю та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, звільняється від сплати за себе єдиного внеску з наступного місяця після набуття такого статусу, оскільки пропорційного розрахунку бази нарахування єдиного внеску для цієї категорії платників Законом про ЄСВ не передбачено. Місяць, у якому така особа набула право на пенсію за віком або статус особи з інвалідністю, належить до базового звітного періоду, за який сплачується єдиний внесок.

Тобто з 01.06.2018 р. на зазначену фізособу — підприємця поширюється дія ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ і вона звільняється від сплати ЄСВ.

При цьому єдиний внесок потрібно сплатити за період із січня по травень 2018 р. включно у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок (819,06 грн) за кожен місяць.

Крім цього, зазначені місяці потрібно буде відобразити в звіті за формою №Д5 (додаток 5 до Порядку №435) за 2018 р. і подати такий звіт до 10.02.2019 р.

Старший державний інспектор
Первомайської ОДПІ Южноукраїнського управління
ГУ ДФС у Миколаївській області
Чекрижова С.Л.

Чи можуть працівники фізособи-«єдинника» вести окремі Книги обліку доходів

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що платники єдиного податку - підприємці І і ІІ груп та платники єдиного податку ІІІ групи, які не є платниками ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Форми Книги обліку доходів, книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення затверджені наказом Мінфіну №579.

У Книзі щоденно відображається дохід від провадження господарської діяльності, із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік.

Отримана протягом податкового (звітного) періоду сума коштів за продані товари, виконані роботи (послуги в грошовій формі, відображається окремо в готівковій та безготівковій формі (готівкові і безготівкові надходження відображаються окремими рядками).

Дані Книги заповнюються у гривнях з копійками та використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.

Нормами ПКУ та наказу №579 не передбачено ведення окремо Книги обліку доходів (Книги обліку доходів та витрат) найманими працівниками фізособи – підприємця - платника єдиного податку.

Старший державний інспектор
Первомайської ОДПІ Южноукраїнського управління
ГУ ДФС у Миколаївській області
Чекрижова С.Л.

Обережно, шахраї!

Відділ власної безпеки Головного управління ДФС України у Миколаївській області звертає увагу на те, що протягом 2017 року на території області діють шахраї, які представляючись керівника Державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби у Миколаївській області вимагають грошові кошти у суб’єктів господарювання або провокують на інші незаконні дії.

У зв’язку з чим, закликаємо керівників господарювання бути пильними та не піддаватися на провокації лжепрацівників ДФС у Миколаївській області, а у разі надходження подібних дзвінків, повідомляти за номером

102 – УМВС
(0512)47-21-28 – УВБ ГУ ДФС у Миколаївській області

Та звертаємо увагу на те. Що Державна фіскальна служба при здійсненні повноважень дотримується вимог чинного законодавства України та працює виключно в правовому полі.

Адміністрація Первомайського відділення
Южноукраїнської ОДПІ

Не сплатили ЄСВ? Строку давності для нарахування та сплати немає

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що відповідно до п. 2 розд. VI Інструкції №449, у разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум такий фіскальний орган обчислює суми єдиного соцвнеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розд. VII Інструкції № 449.

Згідно з пп. 2 п. 2 розд. VІI Інструкції № 449 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до платників, які допустили зазначене порушення у період до 1 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум, а починаючи з 1 січня 2015 року та надалі, – у розмірі 20%. своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до Інструкції № 449.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.

При застосуванні штрафів приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Підпунктом 5 п. 2 розд. VІІ Інструкції №449 визначено, що за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за формою згідно з додатком 15 до Інструкції № 449.

Розрахунок зазначеної штрафної санкції здійснюється за даними акта документальної перевірки платника єдиного внеску.

На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених, зокрема, пп. 2 та 5 розд. VІІ Інструкції № 449, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник відповідного фіскального органу або його заступник. Рішення приймається за встановленою формою у двох примірниках:

  • перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається підпідпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі – платнику єдиного внеску;
  • другий примірник залишається в фіскальному органі. Надіслані (вручені) рішення про застосування фінансових санкцій реєструються в журналі обліку рішень за формою згідно з додатком 19 до Інструкції № 449. Нумерація рішень провадиться в журналі, починаючи з першого номера, у межах календарного року.

Рішення про нарахування пені та застосування штрафів вважається надісланим (врученим) юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо його передано службовій особі такого платника єдиного внеску підпідпис або надіслано листом з повідомленням про вручення. Рішення про застосування штрафів вважається надісланим (врученим) фізичнійособі, якщо його вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого її місця перебування з повідомленням про вручення.

Якщо платник на день надсилання йому фіскальним органом рішення про нарахування пені та застосування штрафів не повідомив в установленому порядку про зміну місцезнаходження (місця проживання), рішення вважається належним чином врученим навіть у разі його повернення як такого, що не знайшло адресата.

У разі коли неможливо вручити платнику єдиного внеску рішення про нарахування пені та застосування штрафів поштою у зв’язку з його відсутністю за місцезнаходженням (службових осіб платника єдиного внеску за його місцезнаходженням), відмовою службових осіб платника єдиного внеску прийняти рішення, рішення про нарахування пені та застосування штрафів вважається врученим платнику єдиного внеску у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Рішення контролюючого органу про нарахування пені та/або застосування штрафів є виконавчим документом. У разі якщо платник ЄСВ чи банк отримали рішення про нарахування пені та/або застосування штрафів і не сплатили зазначені в них суми протягом десяти календарних днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний контролюючий орган про його оскарження, таке рішення передається для виконання органу державної виконавчої служби або до органів Казначейства.

Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в тому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску. Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов’язано з виникненням та сплатою недоїмки.

Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується (п. 13 розд. VІІ Інструкції № 449).

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Виправляємо помилку у звіті з ЄСВ щодо даних працівника

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області розповідає, що виправлення страхувальником помилок у звіті з ЄСВ у разі самостійного виявлення недостовірних відомостей, які подані після закінчення звітного періоду та/або накопичені в електронних базах даних персоніфікованого обліку, передбачено Порядоком №435.

Так, п. 2 розд. V Порядку №435 визначено, що у разі виявлення страхувальником у Звіті після закінчення звітного періоду помилки в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи. Тобто страхувальник повинен сформувати та подати Звіт за попередній період, який містить:

  • перелік таблиць Звіту,
  • відповідну таблицю із зазначенням типу форми «скасовуюча» з відомостями, які були помилкові, на одну або декількох застрахованих осіб;
  • відповідну таблицю із зазначенням типу форми «початкова» із зазначеними правильними відомостями на одну або декількох застрахованих осіб.

При цьому таблиця 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованим особам» додатка 4 до Порядку №435 повинна містити дані по кожній застрахованій особі окремо.

Звіт, сформований для виправлення помилок за попередні звітні періоди, не повинен містити таблиць 1 – 4 додатка 4 до Порядку №435. При цьому внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв’язку з цим до нарахованих сум єдиного внеску за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускається.

Згідно з абзацом першим п. 4 розд. V до Порядку №435, якщо в таблиці 5 «Відомості про трудові відносини осіб» страхувальник не зазначив будь-якої дії щодо застрахованої особи з тих, що передбачені п. 8 розд. IV Порядку №435(укладення або розірвання трудового договору із застрахованою особою, яка працевлаштована на нове робоче місце; надання особі відпустки по догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку тощо), він подає Звіт за попередній період, який містить:

  • титульний аркуш (перелік таблиць Звіту) із зазначенням типу форми «додаткова»
  • та таблицю 5 з зазначенням типу форми «додаткова», яка містить дані на цю застраховану особу.

Звіт з позначкою «додаткова» не повинен містити таблиць 1 – 4 додатка 4 до цього Порядку.

Аналогічно подається таблиця 7 «Наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства» (абзац другий п. 4 розд. V Порядку №435).

Якщо потрібно повністю скасувати відомості, зазначені в таблицях 5 та 7, подаються тільки скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних відомостей про застраховану особу (абзац третій п. 2 розд. V Порядку №435).

У разі якщо страхувальник подає за один і той самий звітний період таблиці зі статусами «скасовуюча» та «додаткова», вони подаються з окремими титульними аркушами (як два окремих Звіти) (п. 6 розд V Порядку №435).

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Що нас чекає у жовтні: законодавчі зміни і не тільки

1) Індексація зарплати - нюанси у жовтні

Індекс інфляції за серпень 2018 року становить 100%. А отже, він не вплинув на розміри коефіцієнтів для нарахування індексації.

Відповідно проводити індексацію у жовтні необхідно на рівні вересня 2018 року.

2) З 1 жовтня — нова система фінансування лікарняних, обчислення страхового стажу та подання нової заяви-розрахунку

Саме з 1 жовтня 2018 року почала діяти постанова ФСС від 19.07.2018 р. №12, якою затверджено новий Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування.

Крім того, одночасно з нею набрав чинності Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затверджений постановою ФСС від 19.07.2018 р. №11.

3) З 2 жовтня – нові мінімальні ціни на алкоголь

Це передбачено постановою КМУ від 05.09.2018 р. №748. Розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін залежно від коду виробів підвищено:

  • на горілку та лікеро-горілчані вироби на 12,4 – 19,6 %;
  • віскі, ром та джин на 12 %;
  • коньяк (бренді) на 6,6 – 9,5 %;
  • вина на 4,5 – 13,5 %.

4) З 5 жовтня на роботодавців чекають комплексні перевірки з праці

Розпорядженням КМУ від 05.09.2018 р. №649-р Держпраці, ДФСУ, ПФУ, Нацполіції, іншим центральним органам виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування доручено провести:

  • до 5 жовтня 2018 року – інформаційно-роз’яснювальну кампанію про заплановані заходи та неприпустимість допуску до роботи найманих працівників без оформлення з ними трудових відносин;
  • з 5 жовтня 2018 року – комплексні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості та доходів населення.

5) 14 жовтня - вихідний святковий день - День захисника України

6) А наприкінці місяця - не забудьте перевести годинники на «зимовий час»!

Традиційно переведення годинників відбувається в останню неділю жовтня о 4 годині на 1 годину назад. Таким чином, в ніч з суботи на неділю 28 жовтня не забудьте перевести годинники на годину назад!

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Чи можуть працівники фізособи-«єдинника» вести окремі Книги обліку доходів

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що платники єдиного податку - підприємці І і ІІ груп та платники єдиного податку ІІІ групи, які не є платниками ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Форми Книги обліку доходів, книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення затверджені наказом Мінфіну №579.

У Книзі щоденно відображається дохід від провадження господарської діяльності, із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік.

Отримана протягом податкового (звітного) періоду сума коштів за продані товари, виконані роботи (послуги в грошовій формі, відображається окремо в готівковій та безготівковій формі (готівкові і безготівкові надходження відображаються окремими рядками).

Дані Книги заповнюються у гривнях з копійками та використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.

Нормами ПКУ та наказу №579 не передбачено ведення окремо Книги обліку доходів (Книги обліку доходів та витрат) найманими працівниками фізособи – підприємця - платника єдиного податку.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Коли для «єдинників» застосування РРО є обов'язковим

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує платникам податків, що реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:

  • першої групи;
  • другої - четвертої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку – п. 296.10 ПКУ.

Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.

Отже, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку 2-ої – 4-ої груп, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у разі:

  • перевищення в календарному році незалежно від обраного виду діяльності обсягу доходу понад 1 000 000 гривень;
  • здійснення реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, незалежно від групи єдиного податку та обсягу річного доходу;
  • здійснення роздрібної торгівлі підакцизних товарів, у тому числі пивом у пляшках і бляшанках.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Обережно, шахраї!

Відділ власної безпеки Головного управління ДФС України у Миколаївській області звертає увагу на те, що протягом 2017 року на території області діють шахраї, які представляючись керівника Державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби у Миколаївській області вимагають грошові кошти у суб’єктів господарювання або провокують на інші незаконні дії.

У зв’язку з чим, закликаємо керівників господарювання бути пильними та не піддаватися на провокації лжепрацівників ДФС у Миколаївській області, а у разі надходження подібних дзвінків, повідомляти за номером

102 – УМВС
(0512)47-21-28 – УВБ ГУ ДФС у Миколаївській області

Та звертаємо увагу на те. Що Державна фіскальна служба при здійсненні повноважень дотримується вимог чинного законодавства України та працює виключно в правовому полі.

Адміністрація Первомайського відділення
Южноукраїнської ОДПІ

Виправляємо помилку у звіті з ЄСВ щодо даних працівника

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області розповідає, що виправлення страхувальником помилок у звіті з ЄСВ у разі самостійного виявлення недостовірних відомостей, які подані після закінчення звітного періоду та/або накопичені в електронних базах даних персоніфікованого обліку, передбачено Порядоком №435.

Так, п. 2 розд. V Порядку №435 визначено, що у разі виявлення страхувальником у Звіті після закінчення звітного періоду помилки в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи. Тобто страхувальник повинен сформувати та подати Звіт за попередній період, який містить:

  • перелік таблиць Звіту,
  • відповідну таблицю із зазначенням типу форми «скасовуюча» з відомостями, які були помилкові, на одну або декількох застрахованих осіб;
  • відповідну таблицю із зазначенням типу форми «початкова» із зазначеними правильними відомостями на одну або декількох застрахованих осіб.

При цьому таблиця 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованим особам» додатка 4 до Порядку №435 повинна містити дані по кожній застрахованій особі окремо.

Звіт, сформований для виправлення помилок за попередні звітні періоди, не повинен містити таблиць 1 – 4 додатка 4 до Порядку №435. При цьому внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв’язку з цим до нарахованих сум єдиного внеску за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускається.

Згідно з абзацом першим п. 4 розд. V до Порядку №435, якщо в таблиці 5 «Відомості про трудові відносини осіб» страхувальник не зазначив будь-якої дії щодо застрахованої особи з тих, що передбачені п. 8 розд. IV Порядку №435(укладення або розірвання трудового договору із застрахованою особою, яка працевлаштована на нове робоче місце; надання особі відпустки по догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку тощо), він подає Звіт за попередній період, який містить:

  • титульний аркуш (перелік таблиць Звіту) із зазначенням типу форми «додаткова»
  • та таблицю 5 з зазначенням типу форми «додаткова», яка містить дані на цю застраховану особу.

Звіт з позначкою «додаткова» не повинен містити таблиць 1 – 4 додатка 4 до цього Порядку.

Аналогічно подається таблиця 7 «Наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства» (абзац другий п. 4 розд. V Порядку №435).

Якщо потрібно повністю скасувати відомості, зазначені в таблицях 5 та 7, подаються тільки скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних відомостей про застраховану особу (абзац третій п. 2 розд. V Порядку №435).

У разі якщо страхувальник подає за один і той самий звітний період таблиці зі статусами «скасовуюча» та «додаткова», вони подаються з окремими титульними аркушами (як два окремих Звіти) (п. 6 розд V Порядку №435).

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської
ОДПІ Чекрижова С.Л.

Не сплатили ЄСВ? Строку давності для нарахування та сплати немає

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що відповідно до п. 2 розд. VI Інструкції №449, у разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум такий фіскальний орган обчислює суми єдиного соцвнеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розд. VII Інструкції № 449.

Згідно з пп. 2 п. 2 розд. VІI Інструкції № 449 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до платників, які допустили зазначене порушення у період до 1 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум, а починаючи з 1 січня 2015 року та надалі, – у розмірі 20%. своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до Інструкції № 449.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.

При застосуванні штрафів приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Підпунктом 5 п. 2 розд. VІІ Інструкції №449 визначено, що за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за формою згідно з додатком 15 до Інструкції № 449.

Розрахунок зазначеної штрафної санкції здійснюється за даними акта документальної перевірки платника єдиного внеску.

На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених, зокрема, пп. 2 та 5 розд. VІІ Інструкції № 449, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник відповідного фіскального органу або його заступник. Рішення приймається за встановленою формою у двох примірниках:

  • перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається підпідпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі – платнику єдиного внеску;
  • другий примірник залишається в фіскальному органі. Надіслані (вручені) рішення про застосування фінансових санкцій реєструються в журналі обліку рішень за формою згідно з додатком 19 до Інструкції № 449. Нумерація рішень провадиться в журналі, починаючи з першого номера, у межах календарного року.

Рішення про нарахування пені та застосування штрафів вважається надісланим (врученим) юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо його передано службовій особі такого платника єдиного внеску підпідпис або надіслано листом з повідомленням про вручення. Рішення про застосування штрафів вважається надісланим (врученим) фізичнійособі, якщо його вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого її місця перебування з повідомленням про вручення.

Якщо платник на день надсилання йому фіскальним органом рішення про нарахування пені та застосування штрафів не повідомив в установленому порядку про зміну місцезнаходження (місця проживання), рішення вважається належним чином врученим навіть у разі його повернення як такого, що не знайшло адресата.

У разі коли неможливо вручити платнику єдиного внеску рішення про нарахування пені та застосування штрафів поштою у зв’язку з його відсутністю за місцезнаходженням (службових осіб платника єдиного внеску за його місцезнаходженням), відмовою службових осіб платника єдиного внеску прийняти рішення, рішення про нарахування пені та застосування штрафів вважається врученим платнику єдиного внеску у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Рішення контролюючого органу про нарахування пені та/або застосування штрафів є виконавчим документом. У разі якщо платник ЄСВ чи банк отримали рішення про нарахування пені та/або застосування штрафів і не сплатили зазначені в них суми протягом десяти календарних днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний контролюючий орган про його оскарження, таке рішення передається для виконання органу державної виконавчої служби або до органів Казначейства.

Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в тому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску. Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов’язано з виникненням та сплатою недоїмки.

Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується (п. 13 розд. VІІ Інструкції № 449).

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Обережно, шахраї!

Відділ власної безпеки Головного управління ДФС України у Миколаївській області звертає увагу на те, що протягом 2017 року на території області діють шахраї, які представляючись керівника Державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби у Миколаївській області вимагають грошові кошти у суб’єктів господарювання або провокують на інші незаконні дії.

У зв’язку з чим, закликаємо керівників господарювання бути пильними та не піддаватися на провокації лжепрацівників ДФС у Миколаївській області, а у разі надходження подібних дзвінків, повідомляти за номером

102 – УМВС

(0512)47-21-28 – УВБ ГУ ДФС у Миколаївській області

Та звертаємо увагу на те. Що Державна фіскальна служба при здійсненні повноважень дотримується вимог чинного законодавства України та працює виключно в правовому полі.

Адміністрація Первомайського відділення
Южноукраїнської ОДПІ

Чи є доходом спрощенців відсотки, отримані від банку?

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що ст. 292 ПКУ визначено, про які види доходу платник єдиного податку має відзвітувати. Це дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в:

  • грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
  • матеріальній або нематеріальній формі.

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності. До пасивних доходів відносяться і доходи отримані у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок.

Тож платники єдиного податку в разі отримання від банку процентів за користування коштами на рахунку (як депозитному, так і поточному) не включають такі кошти до доходу платника єдиного податку.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Нові перспективи системи Е-Receipt

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області інформує, що Державна фіскальна служба України продовжує підтримку прозорих відносин між державою та бізнесом. Впровадження пілотного проекту електронної системи Е-Receipt - «Електронний чек» – новий крок для покращення умов ведення бізнесу.

Проект є пілотним, й участь підприємців у ньому є абсолютно добровільною. Сутність новітньої моделі полягає у введенні альтернативного технологічного рішення для реєстрації розрахункових операцій в сфері торгівлі без застосування традиційних реєстраторів (РРО). Поряд з касовими апаратами для реєстрації розрахункових операцій буде можливо використовувати і додаток, встановлений у смартфоні або планшеті.

Нова інформаційна система реєстрації та обліку РРО e-Receipt передбачає оnline реєстрацію пристроїв (персональні комп’ютери, планшети, смартфони) без подання до контролюючих органів будь-яких паперових документів та не потребуватиме абонентської плати за користування нею.

Е-Receipt може бути встановлена та підтримуватиметься будь-яким пристроєм. Ця система передбачає програмне забезпечення для платника (продавця), покупця та ДФС України, а також буде інтегрована з «Електронним кабінетом».

Крім того, застосування такої моделі на практиці позбавляє необхідності придбання традиційного касового апарату, а відтак, друкування паперових чеків.

Фіскальний чек громадяни зможуть перевірити у відкритій частині Електронного кабінету (електронного сервісу ДФС, розміщеного на офіційному веб-сайті контролюючого органу). Система «Електронний чек» дозволить не тільки підвищити ефективність контролю за розрахунковими операціями, оперативно виявляти факти порушень при здійсненні таких операцій, а й стане зручним електронним сервісом для користувачів РРО та громадян-покупців.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Маєте магазин на ринку? Не можете бути на I групі єдиного податку

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що до першої групи платників єдиного податку належать фізичні особи – підприємці:

  • які не використовують працю найманих осіб,
  • які здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню,
  • обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300 тис. грн.

Торгове місце – це площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо. До торгових місць на ринках не належать магазини та об’єкти ресторанного господарства (п. 1.8 наказу Держстату від 26.07.2005 р. №209).

Отже, підприємець, який здійснює роздрібний продаж товарів в магазині, що розташований на території ринку, не може бути платником єдиного податку першої групи.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Встигніть реалізувати право на податкову знижку до кінця 2018 року

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що для реалізації права на податкову знижку за наслідками 2017 року платники податків можуть подати декларацію про майновий стан та доходи до 31 грудня 2018 року включно до податкової інспекції за місцем реєстрації.

З метою використання права на компенсацію вартості навчання один із батьків може включити до податкової знижки на навчання лише суми коштів, сплата яких фактично підтверджена відповідним розрахунковим документом (квитанції, касові ордери, чеки тощо), в якому зазначено, що платіж за навчання здійснено безпосередньо особою, яка звертається за податковим кредитом.

При цьому, у договорі про навчання повинно бути зазначено прізвище, ім’я та по батькові особи, яка буде безпосередньо навчатися (дитини).

Алгоритм нарахування податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку на суму витрат, понесених за навчання за наслідками звітного податкового 2017 року розраховується наступним чином:

визначається база оподаткування шляхом зменшення річної суми нарахованої заробітної плати на суму страхових внесків до Накопичувального фонду, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності (інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованих ПСП та утриманого податку на доходи фізичних осіб фізичні особи отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця);

на підставі підтверджувальних документів визначається сума (вартість) витрат платника податку – резидента, дозволених до включення до податкової знижки;

розраховується сума ПДФО на яку зменшуються податкові зобов’язані у зв’язку з використанням права на податкову знижку:

із суми ПДФО утриманого (сплаченого) із заробітної плати за рік віднімаємо суму ПДФО, визначену як добуток бази оподаткування, зменшеної на суму понесених платником податку витрат на оплату за навчання, та ставки податку.

При цьому сума, що має бути повернута, зараховується на банківський рахунок платника податку, відкритий у будь-якому комерційному банку протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Чому важлива легальна занятість

Днями у Первомайській міськрайонній філії Миколаівського обласного центру зайнятості відбувся семінар на тему: Легальна зайнятість – запорука гідного рівня життя та належного соціального захисту за участі директора Первомайської МРФ Лесі Омельченко, головного державного інспектора Первомайського відділення Южноукраїнської  ОДПІ Світлани Чекрижової.

Відкрила захід директор Первомайської міськрайонної філії Миколаівського обласного центру зайнятості Леся Омельченко, яка ознайомила присутніх із ситуацією на ринку праці району, соціальними послугами служби зайнятості, з професійно-кваліфікаційним складом безробітних осіб, які перебувають на обліку та закликала сприяти їх легальній зайнятості. Проінформувала про основні чинники, які негативно впливають на стан зайнятості населення в районі а саме: низька мотивація до праці , ситуація щодо стану зайнятості у сільській місцевості, міграційні процеси за кордон, наявність тіньової зайнятості.

«Тіньова зайнятість і тіньова заробітна плата – явища, які, на жаль, міцно увійшли в наше життя. Це не лише важлива соціальна, але й економічна проблема України - звернулась до присутніх головний державний інспектор Первомайського відділення Южноукраїнської  ОДПІ Світлана Чекрижова. - За Конституцією України, кожна людина має право на працю, тобто можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується. І кожен має вирішити, що важливіше – жити сьогоденням або мати впевненість у завтрашньому дні, отримуючи надійні соціальні гарантії і отримуючи легальні доходи.»

Також Світлана Чекрижова надала професійну консультацію щодо оподаткування фізичних осіб та приділила увагу поданню звітності в електронному вигляді.

Отримання для дітей картки платника податків з реєстраційним номером

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області зазначає, що вже традиційно найпопулярнішою з адміністративних послуг залишається послуга видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків.

Відповідно до п. 70.5 ст. 70 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями та п. 1 розд. VII Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 вересня 2017 року №822, фізична особа незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), яка не включена до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, зобов’язана особисто або через представника подати до відповідного контролюючого органу облікову картку фізичної особи – платника податків за формою №1ДР (додаток 2 до Положення №822), яка є водночас заявою для реєстрації у Державному реєстрі, та пред’явити документ, що посвідчує особу, який містить необхідні для реєстрації реквізити (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народження, місце проживання, громадянство).

Відповідно до п. 4 розд. VII Положення №822 облікові картки № 1ДР малолітніх осіб (до 14 років) подаються одним із батьків (усиновителем, опікуном, піклувальником) за наявності свідоцтва про народження дитини та документа, що посвідчує особу одного із батьків (усиновителя, опікуна, піклувальника).

Подати документи для проведення реєстрації в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків/отримати картку платника податків, отримати консультацію щодо переліку необхідних документів або заповнення Облікової картки № 1ДР можна в Центрі обслуговування платників Первомайського відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської
ОДПІ Чекрижова С.Л.

Інноваційна система е-Receipt – новація в реєстрації розрахункових операцій

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області інформує, що триває реалізація пілотного проекту ДФС України щодо застосування новітніх моделей для реєстрації розрахункових операцій.

Так, 19.06.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 № 472, якою затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо реєстрації та експлуатації новітніх моделей програмних та/або програмно-технічних комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій.

Впровадження експериментального проекту розпочалося з 01 липня 2018 року та триватиме до 31 грудня 2019 року. Протягом зазначеного періоду будуть досліджені інноваційні розробки, новітні моделі програмних та/або програмно-технічних комплексів, можливість їх застосування для здійснення розрахункових операцій, буде прийнято рішення щодо доцільності їх впровадження у промислову експлуатацію та подальшого застосування суб’єктами господарювання. Це сприятиме популяризації використання відповідних комплексів бізнесом, у зв’язку з тим, що використання окремих моделей надасть можливість здійснювати віддалений контроль за розрахунками та обігом товарів на підприємстві.

Нова система може бути встановлена та підтримуватиметься будь-яким пристроєм (персональні комп’ютери, планшети, смартфони). Вона передбачатиме програмне забезпечення для продавця, покупця та ДФС України, а також буде інтегрована з «Електронним кабінетом».

Усі кейси системи будуть безкоштовними для її користувачів і не потребуватимуть абонентської плати за користування. Крім того, система e-Receipt працюватиме цілодобово та без вихідних, вона міститиме значний масив інформації для використання користувачами.

На бізнес очікують зміни у використанні РРО, які дозволять спростити і здешевити процес та покращити умови ведення господарської діяльності.

Впровадження проекту створить передумови для демонополізації ринку засобів для реєстрації розрахункових операцій, спростить умови введення їх в експлуатацію та використання, а також зменшить витрати підприємців на їх придбання та обслуговування.

Порядок № 472 передбачає, що учасниками експериментального проекту є виробники (постачальники) та користувачі новітніх моделей комплексів, зокрема, удосконалених комп’ютерно-касових систем, які виявили заінтересованість щодо участі в експериментальному проекті.

Позитивні результати експерименту дозволять впровадити новітні РРО у промислову експлуатацію та сприятимуть їх застосуванню платниками податків поряд з традиційними моделями касових апаратів.

Інноваційна система реєстрації та обліку РРО – e-Receipt, розроблена ДФС України, передбачає оnline реєстрацію пристроїв (персональні комп’ютери, планшети, смартфони) без подання до контролюючих органів будь-яких паперових документів та не потребуватиме абонентської плати за користування нею.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Зарплата в «конвертах» - позбавлення соціальних гарантій

Легалізація трудових відносин, сплата податків і єдиного соціального внеску – це законодавчо закріплені права працюючої людини сьогодні та гарантоване майбутнє завтра.

Легалізація зарплат передбачає зменшення кількості осіб, які збагачуються за рахунок інших, та збільшення надходжень до бюджету коштів, які приховуються від держави.

Тіньова зарплата є однією із найбільших проблем сучасної економіки України. Виплата заробітної плати «у конвертах» призводить до значних негативних наслідків не тільки для бюджету держави, а й для самих працівників.

Працівниками Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ, під час зустрічей з підприємцями, постійно ведеться роз’яснювальна робота щодо дотримання вимог чинного законодавства по виплаті заробітної плати. А також необхідність своєчасної та повної сплати податків і зборів (ПДФО, військового збору, єдиного соціального внеску, та інших обов’язкових платежів, що передбачає чинне законодавство), легального використання найманої робочої сили.

Податківці закликають роботодавців і власників підприємств усіх форм власності виявити соціально відповідальне ставлення до працівників, направивши вивільнені кошти на підвищення зарплат.

Адже гідна заробітна плата – це запорука спокійного і благополучного життя як для роботодавця, так і для працівника.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Податкова інформує про надані адміністративні послуги

У Центрі обслуговування платникам податків пропонується 100 найменувань адміністративних послуг, які можуть надавати співробітники Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ, зокрема, отримання усних консультацій, дозвільних документів, довідок, витягів, приймання податкової звітності, кореспонденції тощо. За сім місяців поточного року надано майже 9,4 тисячі адміністративних послуг.

Найбільше звернень громадян було за отриманням відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків – 3279 випадків.

За отриманням картки платника податків, внесення до паспорта громадянина України (у формі книжечки) даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків звернулось більше 3,7 тисяч громадян.

В поточному році зареєстровано 425 платників єдиного податку, здійснено 285 реєстрація книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку, здійснено  106 реєстрацій книг обліку розрахункових операцій.

За підтвердженням статусу податкового резидента України звернулось 28 осіб, отримати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями бажали 65 осіб, на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами отримати ліцензії бажали 45 осіб.

За внесенням до паспорта громадянина України (у формі книжечки) відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта звернулось 10 осіб.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

ЄДИНИЙ ВНЕСОК ПІДЛЯГАЄ СПЛАТІ ДО БЮДЖЕТУ НЕЗАЛЕЖНО ВІД ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПЛАТНИКА

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ звертає увагу, що відповідно до норм Закону від 8 липня 2010 року №2464, який регулює сплату єдиного внеску, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

Додамо, суми єдиного внеску, своєчасно не нараховані та/або не сплачені у строки, встановлені на законодавчому рівні, є недоїмкою.

Зокрема, у разі несвоєчасної сплати або не в повному обсязі єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 20 відсотків несплачених або несвоєчасно сплачених сум єдиного внеску.

А за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Окрім того, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Також варто пам’ятати, що за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску посадові особи підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, ФОПи або особи, які забезпечують себе роботою самостійно, згідно зі ст. 165¹ Кодексу України про адміністративні правопорушення несуть ще й адміністративну відповідальність.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Графік роботи Центрів обслуговування платників у святкові та вихідні дні серпня

З метою організації якісного виконання органами ДФС покладених завдань з обслуговування платників податків, запобігання виникненню можливих ризиків несвоєчасного та неякісного прийняття податкової звітності та наданняадміністративних послуг Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє про режим роботи  Центру обслуговування платників у святкові та вихідні дні:

  • 23 серпня 2018 року – відповідно до законодавства про працю робочий день скорочено на одну годину
  • 24, 26  серпня 2018 року – вихідні дні;
  • 25 серпня 2018 року –  робочий день відповідно до затвердженого графіку роботи ЦОП до 13 год. 00 хв.

Адміністрація Первомайського відділення
Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області

БІЗНЕС ОЧІКУЮТЬ ЗМІНИ ЩОДО РЕЄСТРАЦІЇ РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ

Державна фіскальна служба продовжує вживати заходи для покращення умов ведення бізнесу з одночасним створенням умов для його прозорості. Черговим етапом стало впровадження пілотного проекту електронної системи – «Електронний чек».

Сутність новітньої моделі полягає у впровадженні альтернативного технологічного рішення для реєстрації розрахункових операцій в сфері торгівлі без застосування традиційних РРО.

Програма «Електронний чек» має суттєві переваги:

  • система може бути встановлена на будь-який пристрій – персональний комп’ютер, планшет чи смартфон;
  • вона доступна, безкоштовна та може бути інтегрована з іншими системами ДФС і бухгалтерськими програмами;
  • має найвищий ступінь захисту і працює цілодобово.

Крім того, застосування такої моделі на практиці позбавляє необхідності друкувати паперові чеки.

Фіскальний чек громадяни зможуть перевірити у відкритій частині Електронного кабінету (електронного сервісу ДФС, розміщеного на офіційному веб-сайті контролюючого органу).

Система «Електронний чек» - не тільки зручна і економна для підприємців, але й дозволить підвищити ефективність контролю за розрахунковими операціями та оперативно виявляти факти порушень при здійсненні таких операцій, а також зменшить обсяги тіньового обігу товарів, зокрема, підакцизних.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

РОЗПОЧАВСЯ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИЙ ПРОЕКТ ЩОДО РЕЄСТРАЦІЇ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ, ПРИЗНАЧЕНИХ ДЛЯ РЕЄСТРАЦІЇ РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ

З 19 червня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 13 червня 2018 року № 472 «Про реалізацію експериментального проекту щодо реєстрації та експлуатації новітніх моделей програмних та/або програмно-технічних комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій» щодо реалізації експеримен­тального проекту стосовно реєстрації та експлу­атації новітніх моделей програмних та/або програмно-технічних комплексів, призначе­них для реєстрації розрахункових операцій (далі — проект). Проект діє з 1 липня 2018 року до 31 грудня 2019 року. Координація дій щодо реалізації експери­ментального проекту здійснюється Мінфі­ном України.

Учасниками експериментального проекту є виробники (постачальники) та користувачі новітніх моделей комплексів, які виявили за­інтересованість щодо участі в експеримен­тальному проекті.

Організаційне супроводження експери­ментального проекту здійснюється Між­відомчою робочою групою з питань реаліза­ції інноваційних технологічних рішень для ре­єстрації розрахункових операцій у сфері тор­гівлі (у тому числі торгівлі з використанням Інтернету), громадського харчування, купівлі-продажу іноземної валюти, торгівлі через ав­томати з продажу (надання) товарів (послуг), надання послуг з приймання готівки для по­дальшого переказу, перевезення пасажирів та інших послуг.

Учасники пілотного проекту можуть подавати до Мінфіну та ДФС пропозиції щодо функціонування новітніх моделей.

Також затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо реєстра­ції та експлуатації новітніх моделей програм­них та/або програмно-технічних комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій (далі – Порядок).

Порядком визначені вимоги до програмних комплексів, які повинні забезпечувати програмні комплекси:

- виконання розрахункової операції та передачі контрольно-звітної інформації до системи обліку даних в ре­жимі реального часу;

- друкування розрахункових та інших звітних докуме­нтів;

- збереження даних про опис товарів, фіскальної інфо­рмації, даних, на основі яких формуються розрахункові документи та звіти про розрахункові операції;

- використання електронно-цифрового підпису з до­триманням вимог Закону України «Про електронний цифровий підпис» для здійснення технологічних опера­цій, захисту від підміни та модифікації даних ре­єстраторів.

Отже, новітні моделі комплексу стануть альтернативою традиційним касовим апаратам.

Розробка та впровадження інноваційної електронної системи e-Receipt (електронний чек) дозволить:

- створити умови для застосування платниками податків для реєстрації розрахункових операцій пристроїв широкого вжитку (персональних комп’ютерів, планшетів, смартфонів);

- спростити процедуру реєстрації;

- скоротити витрати платників податків на придбання та обслуговування пристроїв, що здійснюють реєстрацію розрахункових операцій, адже на сьогоднішній день на придбання традиційних касових апаратів витрачається від 4 до 20 тис грн.

Оцінити у повній мірі переваги нової системи бізнес-спільнота зможе, користуючись її сервісами на практиці.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Фізособа-«єдинник» змінила свою адресу проживання: як бути з Книгою обліку?

Фахівці Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області зазначають, що ДФСУ у підкатегорії 107.07 ресурсу «ЗІР» відповіла, що у разі зміни місцезнаходження суб’єкта господарювання - платника податків сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється таким платником податків за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду:

  • у такому випадку одночасно із зняттям з обліку, зокрема фізичної особи – підприємця за основним місцем обліку здійснюється взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку згідно із розд. VII Порядку №1588 без подання заяви платником податків та з урахуванням особливостей, визначених пунктами 10.14 - 10.21 розд. Х Порядку;
  • до закінчення року платник податків обліковується в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) з ознакою того, що він є платником податків до закінчення року, а в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) – з ознакою того, що він є платником податків з наступного року.

У контролюючому органі за неосновним місцем обліку платник податків сплачує всі податки та збори, які згідно із законодавством мають сплачуватись на території адміністративно-територіальної одиниці, що відповідає неосновному місцю обліку, щодо таких податків подає податкові декларації (розрахунки, звіти) та виконує інші обов’язки платника податків, а контролюючий орган стосовно платника податків здійснює адміністрування таких податків, зборів (п. 7.3 розд. VII Порядку).

Отже, у разі зміни податкової адреси (місця проживання), пов’язаної зі зміною адміністративного району, фізичній особі – підприємцю – платнику єдиного податку необхідно після закінчення бюджетного року, в якому відбулася така зміна податкової адреси (місця проживання), зареєструвати нову Книгу обліку доходів (Книгу обліку доходів і витрат) у контролюючому органі за новою податковою адресою (основним місцем обліку) до отримання нею доходів від здійснення підприємницької діяльності за новим місцем обліку.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської
ОДПІ Чекрижова С.Л.

Чи може фізособа-«єдинник» здавати в оренду частину ділянки землі площею більше 0,2 га?

Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку може здавати частину земельної ділянки в оренду, площа якої не перевищує 0,2 гектара, за умови, якщо решта земельної ділянки не перебуває в оренді, - повідомляє Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ у Миколаївській області .

Згідно із п. 1 ст. 42 ГКУ підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до п. 1 ст. 320 ЦКУ власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Вказане положення також стосується використання майна, яке надається в оренду підприємцем на спрощеній системі оподаткування.

Підпунктом 291.5.3 ПКУ передбачено, зокрема, що фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара не можуть бути платниками єдиного податку.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

ФОП - «загальносистемник» сплачує земельний податок за ділянку під офісом: чи будуть витрати?

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ у Миколаївській області нагадує, що відповідно до пп. 14.1.147 ПКУ плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Земельний податок – обов’язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (пп. 14.1.72 ПКУ).

Порядок оподаткування доходів фізосіб – підприємців визначений ст. 177 ПКУ.

Так, згідно з п. 177.2 ПКУ об’єктом оподаткування фізособи - підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.

Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування визначений п. 177.4 ПКУ.

До переліку таких витрат, належать суми податків, зборів, які пов’язані з проведенням господарської діяльності фізичної особи – підприємця, крім, зокрема податку на майно (пп. 177.4.3 ПКУ).

Таким чином, фізособа – підприємець на загальній системі оподаткування не має права включити до складу своїх витрат суму сплаченого земельного податку за земельну ділянку під приміщенням, яке використовується при здійсненні підприємницької діяльності.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

До уваги платників податків!

Головне управління ДФС у Миколаївській області повідомляє платникам податків, що обслуговування платників з питань земельного податку, орендної плати та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки здійснюється у територіальних органах ДФС у Миколаївській області за місцем знаходження земельної ділянки або за місцем реєстрації об’єкта нерухомості, за наступними адресами:

№ з/п

Район

Центр обслуговування платників/відділення ОДПІ

Адреса

Телефон

1.

Заводський та Центральний райони м. Миколаєва

Центр обслуговування платників ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва  №2

м. Миколаїв,
вул. Чкалова 20

(0512)489701

2.

Інгульський район  м. Миколаєва

Центр обслуговування платників в Інгульському районі м. Миколаєва №1

м. Миколаїв,
вул. Вячеслава Чорновола 1/1

(0512)236483

3.

Корабельний район м. Миколаєва

Центр обслуговування платників в Інгульському районі м. Миколаєва №2

м. Миколаїв, вул.Океанівська 1А

(0512)640207

4.

Вознесенський район

Центр обслуговування платників Вознесенського відділення Очаківської ОДПІ

Миколаївська область,
м. Вознесенськ,
пров. Бузьких козаків, 6

(05134)41262

5.

Веселинівський район

Веселинівське відділення Очаківської ОДПІ

Миколаївська область,
смт. Веселинове,
вул.Мозолевського,10

(05163)22426

6.

Єланецький район

Єланецьке відділення Очаківської ОДПІ

Миколаївська область,
смт. Єланець,
вул. Паркова, 14/1

(05159)91963

7.

Новоодеський район

Новодеське відділення Очаківської ОДПІ

Миколаївська область,
м. Нова Одеса,
вул. Центральна, 179

(05167)93471

8.

Первомайський район

Центр обслуговування платників Первомайського відділення Южноукраїнської  ОДПІ

Миколаївська область,
м. Первомайськ,
вул. Театральна, 18

(05161) 43316

9.

Врадіївський район

Врадіївське відділення Южноукраїнської ОДПІ

Миколаївська область,
смт. Врадіївка,
вул. Героїв Врадіївщини, 137А

(5135)96338

10.

Доманівський район

Доманівське відделення Южноукраїнської ОДПІ

Миколаївська область,
смт. Доманівка,
вул. Комонавтів,5

(05152)91505

11.

Кривоозерський район

Кривоозерське відделення Южноукраїнської ОДПІ

Миколаївська область,
смт. Криве Озеро,
вул. 1 Травня, 9

(05133)23620

12.

Очаківський район

Центр обслуговування платників Очаківської ОДПІ

Миколаївська область,
м. Очаків,
вул. Старофортечна, 27

(05154)30369

13.

Березанський район

Березанське відділення Очаківської ОДПІ

Миколаївська область,
смт. Березанка,
вул. Центральна, 80

(05153)21648

14.

Миколаївський район

Миколаївське відділення Очаківської ОДПІ

м. Миколаїв,
вул. Веселинівська, 50

(0512)480613

15.

Баштанський район

Центр обслуговування платників Баштанської ОДПІ

Миколаївська область,
м. Баштанка,
вул. Миколи Аркаса,2

(05158)28366

16.

Березнегуватський район

Березнегуватське відділення Баштанської ОДПІ

Миколаївська область,
смт. Березнегувате,
вул. 1-шого Травня, 85

(05168)191803

17.

Казанківський район

Казанківське відділення Баштанської ОДПІ

Миколаївська область,
смт. Казанка,
вул. Миру, 198А

(05164)91427

18.

Новобузький район

Новобузьке відділення Баштанської ОДПІ

Миколаївська область,
м. Новий Буг,
вул. Гагаріна, 9/1

(05151)93252

19.

м. Южноукраїнськ

Центр обслуговування платників Южноукраїнської ОДПІ

Миколаївська область,
м. Южноукраїнськ,
вул. Енергобудівників, 5

(05136)54568

20.

Арбузинський район

Арбузинське відділення Южноукраїнської ОДПІ

 

Миколаївська область,
смт. Арбузинка,
вул. Центральна, 101

(05132)30235

21.

Братський район

Братське відділення Южноукраїнської ОДПІ

Миколаївська область,
смт. Братське,
вул. Миру, 117

(05131) 91992

22.

Вітовський район

Центр обслуговування платників Вітовського відділення Баштанської ОДПІ

м. Миколаїв,
вул. Торгова,63А

(0512)644853

23.

Снігурівський район

Снігурівське відділення Баштанської ОДПІ

Миколаївська область,
м. Снігурівка,
вул. Центральна 3/1

(05162)32645

Що загрожує «єдинникам» І-ІІ груп за порушення строків сплати авансових внесків з ЄП?

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області звертає увагу, що у разі порушення платниками єдиного податку першої та другої груп строків сплати авансових внесків єдиного податку, нарахування штрафних санкцій здійснюється за результатами акта перевірки (камеральної або документальної) контролюючими органами, в розмірі 50% ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку, за кожний випадок несвоєчасної сплати або несплати авансових внесків єдиного податку.

У разі застосування штрафних санкцій за порушення строків сплати грошових зобов’язань складається податкове повідомлення-рішення за формою «Ш», згідно з вимогами, установленими Порядком № 1204.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Фізособа-підприємець став пенсіонером: з якого періоду не сплачувати ЄСВ?

Питання: З 07.05.2018 р. фізичній особі — підприємцю встановлено ознаку «ФО пенсіонер за віком». З якого місяця такий підприємець звільняється від сплати ЄСВ за себе?

Фізособи — підприємці незалежно від обраної системи оподаткування звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску винятково за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ),

Фізособа — підприємець, яка набула статусу пенсіонера за віком або особи з інвалідністю та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, звільняється від сплати за себе єдиного внеску з наступного місяця після набуття такого статусу, оскільки пропорційного розрахунку бази нарахування єдиного внеску для цієї категорії платників Законом про ЄСВ не передбачено. Місяць, у якому така особа набула право на пенсію за віком або статус особи з інвалідністю, належить до базового звітного періоду, за який сплачується єдиний внесок.

Тобто з 01.06.2018 р. на зазначену фізособу — підприємця поширюється дія ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ і вона звільняється від сплати ЄСВ.

При цьому єдиний внесок потрібно сплатити за період із січня по травень 2018 р. включно у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок (819,06 грн) за кожен місяць.

Крім цього, зазначені місяці потрібно буде відобразити в звіті за формою №Д5 (додаток 5 до Порядку №435) за 2018 р. і подати такий звіт до 10.02.2019 р.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

При поданні квартальної декларації з податку на прибуток слід подавати проміжну фінзвітність

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області звертає увагу, що проміжна (місячна, квартальна) звітність, яка охоплює певний період, складається наростаючим підсумком з початку звітного року.

Тобто при поданні декларації з податку на прибуток за І квартал, півріччя, три квартали складається та додається саме проміжна фінансова звітність.

З 01.01.2018 набув чинності Закон №2164-VIII, яким викладено у новій редакції п. 1 ст. 13 Закону №996, а саме: «звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна фінансова звітність складається за результатами першого кварталу, першого півріччя, дев’яти місяців. Крім того, відповідно до облікової політики підприємства фінансова звітність може складатися за інші періоди».

До 01.01.2018 вищезазначений пункт ст. 13 Закону № 996 був таким: «звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна звітність складається щоквартально наростаючим підсумком з початку звітного року в складі балансу та звіту про фінансові результати. Баланс підприємства складається за станом на кінець останнього дня кварталу (року)».

Таким чином, з 01.01.2018 р. зі ст. 13 Закону №996 виключено положення щодо складання проміжної фінансової звітності у складі лише Балансу та Звіту про фінансові результати.

Отже, відповідно до норм П(С)БО №1 проміжна фінансова звітність також складається з:

  • Балансу;
  • Звіту про фінансові результати;
  • Звіту про рух грошових коштів, Звіту про власний капітал і Приміток до фінансової звітності.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Податок на доходи, зазначений у декларації про майновий стан і доходи громадяни зобов’язані сплатити до 1 серпня 2018 року

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області нагадує, що відповідно до п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу України фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій нею податковій декларації про майновий стан і доходи.

Звертаємо увагу, що згідно з п. 126.1 ст. 126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПКУ при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного платником податків або податковим агентом, – після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання нараховується пеня (пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПКУ).

На суми грошового зобов’язання, визначеного пп. 129.1.3 п. 129.1 ст 129 ПКУ (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 % річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (п. 129.4 ст. 129 ПКУ).

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

До уваги платників податку на нерухоме майно!

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що до 1 липня 2018 року фахівцями Головного управління ДФС у Миколаївській області сформовано та направлено фізичним особам-платникам податку на нерухомість майже 40 тисяч податкових повідомлень–рішень про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізіти. Просимо відповідально поставитись до сплати податку на нерухомість та вчасно сплатити податкові зобов’язання з цьог податку.

Звертаємо увагу, що у разі встановлення розбіжностей у зазаначеному податковому повідомлені–рішені інформації про об’єкт нерухомості, а також у разі виникнення інших питань щодо сплати податку на нерухоме майно, або плати за землю, необхідно звертатися до Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ за телефоном: 5-56-16, або за адресою: м.Первомайськ, вул.Театральна,18, каб.18

Крім того, у разі виникнення у платників податків питань щодо погашення податкового боргу, просимо звертатися за телефоном 4-24-02, або за адресою: м.Первомайськ, вул.Театральна,18, каб.14

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської
ОДПІ Чекрижова С.Л.

Винагорода за договором ЦПХ готівкою: як оподатковується?

Фізособа виконала роботу за договором ЦПХ, укладеним з фірмою. При цьому така особа має основне місце роботи на іншому підприємстві. Згідно з актом виконаних робіт винагорода за договором ЦПХ становить 3 500 грн, яку фірма виплачуватиме готівкою з каси. В який термін сплачується ПДФО з такого доходу та як нараховувати ЄСВ, розглянемо далі ПДФО, військовий збір.

Оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, регулюється розділом IV Податкового кодексу, яким визначено види отриманих фізичними особами доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу (ст. 164 ПКУ), та доходів, що не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу (ст. 165 ПКУ).

Суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов договору ЦПХ (контракту), включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (пп. 164.2.2 ПКУ)

При нарахуванні доходів у вигляді винагороди за цивільно-правовим договором (далі — договір ЦПХ) за виконання робіт (надання послуг) база оподаткування визначається як нарахована сума такої винагороди (абзац другий п. 164.6 ст. 164 Податкового кодексу).

Ставка податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 167.1 ст. 167 Кодексу становить 18 % бази оподаткування, у тому числі на доходи за договором ЦПХ.

При цьому відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок.

Податок сплачується до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування податку.

Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (пп. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу).

Крім того, п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу передбачено оподаткування доходів фізичних осіб військовим збором.

Платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 цього Кодексу, а саме фізичні особи — резиденти (нерезиденти), які отримують доходи з джерела їх походження в Україні (пп. 1.1 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (пп. 1.2 цього пункту).

Згідно з п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов договору ЦПХ (пп. 164.2.2 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Ставка збору становить 1,5 % об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу (пп. 1.3 цього пункту).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу, за ставкою, визначеною пп. 1.3 цього пункту (пп. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).

Згідно з пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи відповідну ставку збору.

Отже, дохід у вигляді винагороди, отриманий платником податку — фізичною особою відповідно до умов договору ЦПХ, оподатковується податковим агентом військовим збором на загальних підставах.

Якщо нараховану суму за договором ЦПХ виплачено фізичній особі з каси, то ПДФО та військовий збір податковий агент має перерахувати до бюджету протягом трьох банківських днів

Зауважимо, що у платіжному документі при сплаті до бюджету ПДФО із доходу (винагороди) платника податку за договором ЦПХ податковий агент відображає інший код бюджетної класифікації, ніж із доходу у вигляді заробітної плати.

Статтею 8 Бюджетного кодексу встановлено, що бюджетна класифікація є обов’я­з­ковою для застосування всіма учасниками бюджетного процесу в межах бюджетних повноважень.

Однією зі складових частин бюджетної класифікації є класифікація доходів бюд­жету.

Наказом №11 затверджено Класифікацію доходів бюджету, згідно з якою, зокрема:

  • 11010100 — податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати
  • 11010400 — податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших, ніж заробітна плата

Отже, при сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб із доходів (винагороди) платника податку за договором ЦПХ податковий агент відображає у платіжному документі код бюджетної класифікації 11010400.

Крім того, на виконання вимог пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані, зокрема, подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, форму № 1ДФ до контролюючого органу за місцем свого розташування. У формі № 1ДФ нарахований дохід (винагорода за договором ЦПХ) відображається за ознакою «102».

ЄСВ

Частиною п’ятою ст. 8 Закону про ЄСВ передбачено, якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Однак зазначена вимога не застосовується до заробітної плати з джерела не за основ­ним місцем роботи. Законодавча норма щодо сплати єдиного внеску з мінімальної заробітної плати діє тільки за основним місцем роботи.

Основне місце роботи — місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу (п. 12 частини першої ст. 1 Закону про ЄСВ).

Відповідно до ст. 21 КЗпП виконання робіт, надання послуг особою може здійснюватися як на підставі трудового договору так і, зокрема, на підставі договору ЦПХ.

Сторонами трудового договору є працівник і роботодавець. Працівника приймають на роботу (посаду) для виконання певної роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою, з підпорядкуванням правилам внутрішнього трудового розпорядку.

Договір ЦПХ (договір підряду, доручення тощо) — це будь-який інший договір (угода), що укладається відповідно до вимог цивільного законодавства.

Згідно зі ст. 901 Цивільного кодексу за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Щодо договору підряду, то одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу (ст. 837 Цивільного кодексу).

Підрядник на відміну від працівника не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, не може вимагати гарантій, передбачених для суб’єктів трудових відносин, оскільки він не має статусу працівника, сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.

ДОВІДКОВО

ЄСВ нараховується на суми доходу у вигляді винагороди за договором ЦПХ незалежно від суми такого доходу.

Тобто за договорами підряду чи доручення оплачується не процес праці, а його конкретний (кінцевий) результат, який визначається після закінчення роботи і оформляється актом приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких і здійснюється виплата винагороди.

Крім того, частиною другою ст. 48 КЗпП передбачено, що трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п’ять днів. Записи про виконання робіт на підставі договору ЦПХ до трудової книжки не заносяться.

Отже, виконання робіт (надання послуг) за договором ЦПХ відноситься до доходів із джерел не за основним місцем роботи.

Таким чином, якщо фізична особа виконує роботи (надає послуги) за договором ЦПХ, при цьому це не є основним місцем роботи фізичної особи, вимоги частини п’ятої ст. 8 Закону про ЄСВ щодо нарахування єдиного внеску на дохід у вигляді винагороди за договором ЦПХ, який не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який здійснюється нарахування, не застосовуються. Тобто єдиний внесок нараховується на суми доходу у вигляді винагороди за договором ЦПХ незалежно від суми такого доходу, але з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Якщо працівник поряд зі своєю основною роботою виконує роботу (надає послуги) за договором ЦПХ, то до загальної бази нарахування єдиного внеску за місяць включається як заробітна плата (дохід), так і сума винагороди за договором ЦПХ і тільки потім здійснюється порівняння із сумою мінімальної заробітної плати за місяць. При цьому якщо загальна сума буде меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Шановні платники податків!
Завчасно подбайте про сплату податків до бюджету, у зв’язку із святкуванням Дня Конституції України

З метою забезпечення сплати необхідних податкових зобов’язань до бюджету та запобігання створення податкового боргу, Головне управління ДФС у Миколаївській області звертається до платників податків з проханням сплатити нараховані суми податкових платежів до 27 червня 2018 року, включно. У період з 28 червня по 1 липня зарахування сплачених сум не здійснюватиметься.

Головне управління ДФС у Миколаївській області

Якщо підприємець– «єдинник» хворів під час відпустки: чи можливо відкликати заяву?

Відпустка – справа приємна, а відпустка для підприємця - «єдинника» ще й надає право звільнення від сплати єдиного податку. А от як бути, якщо відпустка псується лікарняним? Чи можна відкликати заяву про таку відпустку?

Згідно з п. 295.5 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 та більше календарних днів.

Тобто, ПКУ виділяє дві окремі причини, за якими можна не платити єдиний податок за певний місяць. Якщо скористатися ними окремо, в результаті можна не платити єдиний податок два місяці!

А от що роботи у випадку, якщо на час перебування у відпустці підприємець захворів, тобто, обидві причини збігаються? Звісно, це питання актуальне для тих, хто не хотів би втрачати місяць несплати єдиного податку.

На це питання надало роз’яснення ГУ ДФС України, відповідно до якого ФОП — платник єдиного податку, який не використовує працю найманих осіб, має право відкликати заяву щодо періоду щорічної відпустки до її початку та скористатися правом на звільнення від сплати єдиного податку за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

Таким чином, такою відпусткою можна буде скористатися в майбутньому і місяць несплати єдиного податку не втратити.

Далі – ще два корисні нагадування.

По-перше, податківці, з метою уникнення порушення термінів сплати авансових платежів рекомендують такий порядок подання документів про перебування у відпустці (на лікарняному):

1) заяву щодо періоду щорічної відпустки рекомендовано подавати до початку відпустки;

2) заяву щодо терміну втрати працездатності з обов’язковим доданням копії листка непрацездатності доцільно подавати одразу після закінчення лікарняного.

По-друге, не слід забувати, що таке звільнення від сплати єдиного податку не впливає на обов’язок сплати ЄСВ. Тобто, навіть за періоди хвороби чи відпустки, коли доходи підприємцем не отримувалися, ЄСВ сплачувати все рівно доведеться, у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок.

Головний державний інспектор
Первомайського відділеня Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Як сплачувати ЄСВ підприємцям - «загальносистемникам»

ДФС надала роз'яснення щодо строків та розміру сплати єдиного соцвнеску фізособами-підприємцями на загальній системі оподаткування

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що платниками ЄСВ є фізичні особи – підприємці.

Строки сплати ЄСВ

ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ.

База нарахування ЄСВ

При визначенні доходу (прибутку), з якого сплачується ЄСВ, враховується кількість календарних місяців, у яких отримано дохід (прибуток).

Базою нарахування ЄСВ є чистий оподатковуваний дохід (прибуток), зазначений у податковій декларації, поділений на кількість календарних місяців, протягом яких він отриманий. До зазначеної суми з урахування максимальної величини бази нарахування ЄСВ застосовується ставка у розмірі 22%.

Граничні розміри страхового внеску

У разі якщо платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, то такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ.

При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (у 2018 році – 819,06 грн)

Головний державний інспектор
Первомайського відділеня Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Фізособа-підприємець сплачує ЄСВ із зарплати осіб з інвалідністю за ставкою 22%

Для працюючих осіб з інвалідністю встановлена понижена ставка ЄСВ у розмірі 8,41%. Однак застосувати таку ставку можуть лише роботодавці – юрособи. А от підприємці сплачують ЄСВ з таких працівників у повному обсязі

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що розмір ЄСВ для кожної категорії платників визначається ст. 8 Закону про ЄСВ.

Для платників, зазначених у ст. 4 Закону про ЄСВ, встановлюється ставка ЄСВ у розмірі 22% до визначеної ст. 7 Закону про ЄСВ бази нарахування ЄСВ.

При цьому,  згідно з ч. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ ставка 8,41% визначеної бази нарахування ЄСВ для працюючих осіб з інвалідністю встановлена тільки для підприємств, установ і організацій, у яких працюють особи з інвалідністю.

Тобто, вказаний розмір ЄСВ не розповсюджується для застосування роботодавцями – фізичними особами – підприємцями, які використовують працю найманих працівників – осіб з інвалідністю.

Отже, ФОП нараховують ЄСВ на заробітну плату працівників – осіб з інвалідністю у розмірі 22% до визначеної бази нарахування ЄСВ.

Головний державний інспектор
Первомайського відділеня Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Графік роботи Центрів обслуговування платників у святкові та вихідні дні червня

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що 28 та 29 червня 2018 року Центри обслуговування платників не працюватимуть.

Нагадаємо, що у червні будемо мати додаткові вихідні у зв'язку з Днем Конституції (28 червня, четвер). Для створення сприятливих умов для святкування Кабмін розпорядженням від 11.01.2018 р. №1-р рекомендує працівникам підприємств, установ та організацій, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями (субота і неділя), перенести робочі дні з п'ятниці 29 червня на суботу 23 червня. Таким чином, наприкінці місяця будемо мати одразу чотири вихідних - з 28 червня по 1 липня.

З огляду на це, Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що Центр обслуговування платників у ці святкові та вихідні дні працюватиме за таким графіком:

30 червня 2018 року – робочий день відповідно до затвердженого графіку роботи ЦОП до 13 год. 00 хв.;

24, 28, 29 червня 2018 року – вихідні дні;

23 червня 2018 року – за режимом роботи;

27 червня 2018 року – робочий день скорочено на одну годину.

Адміністрація Первомайського відділення
Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області

Інформацію щодо суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, розміщено на веб-порталі ДФС України

Головне управління ДФС у Миколаївській області у порядку взаємодії повідомляє органам місцевого самоврядування Миколаївської області, що відповідно до вимог п.35.4 ст.35 Податкового кодексу України, згідно з Положенням про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №835, ДФС як розпорядник інформації забезпечує оприлюднення, зокрема, інформації про суб’єкти господарювання, у тому числі фізичних осіб-підприємців, які мають податковий борг.

Вказана інформація із зазначенням сум боргу окремо до державного та місцевих бюджетів розміщується щомісячно у сервісі «Відкриті дані» на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС та у рубриці «Податки» Єдиного державного веб-порталу відкритих даних.

Головне управління ДФС у Миколаївській області

Особливості нарахування та сплати земельного податку для фізичних осіб

Платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Порядок обчислення плати за землю визначено ст.286 Податкового кодексу України. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Нарахування фізичним особам сум земельного податку проводиться органами державної фіскальної служби (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникам до 1 липня поточного року податкові повідомлення-рішення про суми сплати земельного податку.

Відповідно до пп.287.5 ст.287 Податкового кодексу України фізичним особам необхідно сплатити земельний податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року, земельний податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, у якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, у якому у нового власника виникло право власності.

У сільській та селищній місцевості фізичні особи можуть сплатити земельний податок через каси сільських (селищних) рад або рад об'єднаних територіальних громад за квитанцією про приймання податкових платежів.

Головне управління ДФС у Миколаївській області

Змінили прізвище чи місце реєстрації?
Обов’язково повідомте податкову!

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що кожна фізособа, яка отримує офіційні доходи, є платником ПДФО та перебуває на обліку в органах ДФС. У кожного громадянина є свій індивідуальний реєстраційний номер облікової картки платника податків, крім осіб які через свої релігійні переконання відмовилися від нього, та облік яких ведеться у окремому реєстрі за серією та номером паспорта.

У Держреєстрі фізосіб — платників податків на кожну фізособу заведена облікова картка, у якій міститься така інформація (п. 70.2 ПКУ):

  • прізвище, ім’я та по батькові;
  • дата народження;
  • місце народження (країна, область, район, населений пункт);
  • місце проживання, а для іноземних громадян — також громадянство;
  • серія, номер свідоцтва про народження, паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий.

Згідно з п. 70.5 ПКУ фізособа несе відповідальність згідно із законом за достовірність інформації, що подається для реєстрації у Держреєстрі фізосіб – платників податків. А згідно з п. 70.7 ПКУ, у разі зміни будь - якої інформації з переліку, наведеного вище, громадянин повинен повідомити про це орган ДФС.

Переважна більшість громадян навіть не здогадується про те, що коли змінюється місце проживання, вони повинні повідомити про це податкову службу. На жаль незнання законів не звільняє від відповідальності за їх порушення, встановленою п. 70.5 ПКУ, та приводить до подальших проблем при зверненні до органів ДФС, зокрема, при подачі річних декларацій, чи зверненні за отриманням інформації про власні доходи, тощо.

Для уникнення такої ситуації при зміні інформації, яка міститься у Держреєстрі фізосіб — платників податків, фізособа повинна у місячний термін з дня виникнення змін подати до податкової служби заяву за формою №5ДР, яку можна отримати у центрах обслуговування платників органів ДФС.

Тому ДФС бажає всім громадянам пам’ятати про свої обов’язки визначені ПКУ для уникнення неприємних ситуацій та звертає увагу, що ДФС на постійній основі вдосконалює сервіси та процедури реєстрації платників податків.

Так, наприкінці 2017 року скорочено строк реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків з 5 до 3 днів з дня подання заяви. Крім того, громадяни України, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, мають можливість подати документи для реєстрації або внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб — платників податків через будь-який орган ДФС.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської
ОДПІ Чекрижова С.Л.

Єдиний податок сплачено невчасно. Яка за це відповідальність?

У разі якщо фізична особа — підприємець — платник єдиного податку не сплачує (не перераховує) авансові внески єдиного податку у порядку та строки, визначені ПКУ, такий платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 50% ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку.

Після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до пп. 129.1.3 ПКУ при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного платником податків, пеня нараховується після закінчення 90 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання.

На суму грошового зобов’язання, визначеного цим підпунктом (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100% річних облікової ставки Нацбанку, чинної на кожний такий день.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Увага! Нові бюджетні рахунки доступні на сайті ДФС

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області на виконання листа ГУ ДКС України у Миколаївській області від 06.06.2018 № 05-08/2/3257 «Про надання реквізітів рахунків» повідомляє, що з 02.07.2018 запроваджується централізована модель виконання дохідної частини державного та місйевих бюджетів. Для реалізації даного проекту нові рахунки за надходженням відкриваються в Державній казначейскій службі України.

Рахунки, які діяли раніше, з 02.07.2018 будуть закриті.

Для забезпечення повноти та своєчасності зарахування надходжень, перелік рахунків для зарахування коштів до державного та місцевих бюджетів розміщено на сайті ДФС

http://mk.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki/

Нові рахунки вступають в дію з 02.07.2018 року.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Шановні платники податків!
Запрошуємо на форум!

На виконання вимог листа ДФС України від 04.06.2018 № 16720/7/99-99-01-03-02-17 «Про проведення форуму» Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області повідомля, що

15 червня 2018 року у м.Одесі

відбудеться Національний податковий форум для платників податків

на тему: «Трансферне ціноутворення. Прибуток. ПДВ»

Початок форуму: 9-00

початок реєстрації: 8.30

Адміністрація Первомайського віділення
Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області

Зміна адміністративного району протягом року
куди подається звітність з ЄСВ?

У разі зміни суб’єктом господарювання протягом бюджетного року місцезнаходження, пов’язаного зі зміною адміністративного району, звітність про суми нарахованого ЄСВ подається та сплачується за новим місцем взяття на облік

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, що згідно з п. 7 розділу ІІІ Порядку №435, якщо страхувальник у звітному періоді змінює місцезнаходження або місце реєстрації, або місце проживання (поза межами територіального обслуговування фіскального органу, в якому він перебував на обліку), звіт за цей звітний період (з першого до останнього календарного числа звітного періоду) подається до фіскального органу за новим місцем взяття на облік.

Тобто у разі зміни суб’єктом господарювання протягом бюджетного року місцезнаходження, пов’язаного зі зміною адміністративного району, звітність про суми нарахованого ЄСВ подається та сплачується за новим місцем взяття на облік.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Дані у заяві на спрощену систему оподаткування повинні відповідати даним ЄДР

Останнім часом назви вулиць зазнають змін і не завжди вдається вчасно внести оновлені дані до ЄДР. Які дані необхідно зазначати у заяві на спрощену систему оподаткування? Нові чи ті, що внесені до ЄДР?

За загальним правилом пп. 298.1.1 ПКУ для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.

При цьому, існує  два правила заповнення даних у такій заяві:

1) інформація, зазначена у контролюючому органі у обліковій справі платника податків, має бути ідентичною інформації, що міститься у ЄДР стосовно такого платника;

2) інформація, що зазначається у заяві про обрання спрощеної системи, має бути ідентичною інформації, зазначеній у обліковій справі.

З чого можна зробити висновок, що інформація у заяві про обрання спрощеної системі повинна відповідати даним ЄДР.

Якщо до ЄДР не внесено дані про перейменування вулиці місця провадження діяльності

Якщо суб’єкт господарювання не вніс зміни в ЄДР, то і в заяві на обрання спрощеної системи необхідно зазначати стару назву вулиці місця провадження діяльності. Тобто ту інформацію, що міститься в ЄДР на момент подання заяви.

При цьому дані ЄДР мають бути актуальними. Законом №755 передбачена державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи.

Після внесення змін до ЄДР підприємство, як платник ЄП 3 групи, подає відповідну заяву для внесення змін до Реєстру платників єдиного податку. Така заява подається разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни.

За яких підстав суб’єкту господарювання може бути відмовлено в статусі "єдинника"?

Відповідно до п. 299.6 ПКУ наводено перелік причин, за яких може бути відмовлено в переході на спрощену систему оподаткування:

1) невідповідність такого суб’єкта вимогам, встановленим ст. 291 ПКУ (щодо умов перебування на спрощеній системі);

2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;

3) недотримання таким суб’єктом вимог, встановлених пп. 298.1.4 ПКУ (щодо порядку подання заяви).

Чи можна у заяві зазначати види діяльності, відсутні в ЄДР?

У заяві про застосування спрощеної системи оподаткування суб'єктом господарювання зазначаються обрані таким суб'єктом господарювання види господарської діяльності. І обрані шляхом зазначення їх в ЄДР.

Тому зазначення у заяві видів діяльності, що не зазначені в ЄДР, є підставою для відмови в прийнятті контролюючим органом заяви на обрання спрощеної системи оподаткування.

А якщо суб’єкт господарювання планує займатись на спрощеній системі новим видом діяльності, його спочатку необхідно додати до відомостей ЄДР, а вже потім зазначати у заяві на обрання спрощеної системи оподаткування.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Шановні платники податків!
Запрошуємо на семінар!

На виконання  вимог листа ГУ ДФС України у Миколаївській області від 08.05.2018 № 2854/7/14-29-01-02-07 «Про проведення семінару» Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області повідомля, що 23 травня  2018 року у м.Миколаєві, вул.Лягіна,6 відбудеться семінар для платників податків на тему: «Новації у податковому законодавстві у 2018 році»

Початок семінару: 10-00
початок реєстрації: 9-00

Адміністрація Первомайського віділення
Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області

Деклараційна кампанія-2018 триває

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській  області нагадує, що триває кампанія декларування доходів, отриманих фізичними особами у 2017 році. Зокрема, протягом січня-березня поточного року мешканці міста Первомайськ та Первомайського району подали 1216 декларацій, задекларувавши при цьому 18634.7тис. грн. доходу.

Процес декларування доходів передбачає не лише сплату податків, але й обов’язки держави щодо повернення частини коштів у разі використання платниками податків права на податковий кредит (податкову знижку).

Для цього платник податку має подати річну декларацію з метою зменшення свого загального річного оподатковуваного доходу на суму деяких витрат.

До складу податкової знижки включаються фактично понесені витрати протягом 2017 року (підтверджені документами), зокрема: сплачені кошти за навчання, страхові платежі за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення, здійснення витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій, на оплату державних послуг, пов`язаних з усиновленням дитини, повернення фінансовим установам процентів за іпотечний кредит тощо.

З початку поточного року цим правом скористалися 58 громадян, де сума ПДФО до повернення на розрахункові рахунки платників становить 114.2 тис. гривень.

Задекларувати доходи можна у зручний для себе спосіб: у Центрі обслуговування платників за місцем реєстрації, надіслати поштою не пізніше, ніж за п’ять днів до завершення кінцевого терміну подання, а також он-лайн. Адже для зручності декларантів фіскальна служба передбачила можливість подання звіту в Електронному кабінеті платника (https://cabinet.sfs.gov.ua).

Нагадуємо, що громадянам, які зобов’язані подати декларацію про майновий стан і доходи, слід відзвітувати до 2 травня 2018 року, включити суму отриманих протягом 2017 року доходів до загального річного оподатковуваного доходу, а також нарахувати і сплатити з цих доходів до 1 серпня 2018 року податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській  області закликає громадян долучитися до кампанії декларування, не зволікати, і своєчасно виконати свій конституційний обов’язок з розумінням того, що задекларовані доходи і сплачені податки – найкращий прояв патріотичної позиції та внесок у фінансову стабільність держави та громади.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Казна міста отримала 40,4 мільйонів «зарплатного» податку

Традиційно, основою бюджету міста є податок на доходи фізичних осіб. Упродовж першого кварталу цього року з офіційних доходів первомайцісплатили 40,4  млн. грн. податку, що на 8,2 млн. грн., або на 25,5 відс. більше, ніж торік.

У тому числі, з доходів у вигляді заробітної плати бюджет Первомайська отримав 29,0 млн. грн.; з грошового забезпечення, одержаного військовослужбовцями, казна міста цьогоріч отримала 10,1 млн. грн.; кампанія декларування доходів громадян додала до бюджету 1,1 млн. грн.; податкові агенти, із доходів платників інших ніж заробітна плата, перерахували до казни Первомайська 0,2 млн. грн.

Податок на доходи фізосіб стабільно забезпечує місцеву громаду надходженнями та складає 84,5 відс. загальної суми податків.

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській  області нагадує, що  Законом України від 07.12.2017 р. №2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлено мінімальну заробітну плату у наступному розмірі:

у місячному − 3723 грн.;

у погодинному − 22,41 грн.

Завдяки соціально відповідальним працедавцям, які дотримуються гарантій в оплаті праці, місцева громада отримала вагомий фінансовий ресурс для виконання соціально-економічних програм.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Як сплачувати ЄСВ за квартал підприємцям - «загальносистемникам», — роз'яснює ДФСУ

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській  області нагадує, що відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ для ФОП на загальній системі оподаткування базою нарахування ЄСВ є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої Законом про ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

ЄСВ встановлюється у розмірі 22% до визначеної бази нарахування ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

ФОП на загальній системі оподаткування зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ).

Пунктом 164.1 ПКУ встановлено, що базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до п. 177.2 ПКУ, згідно з яким чистим оподатковуваним доходом є різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої ФОП.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської
ОДПІ Чекрижова С.Л.

Про строки сплати єдиного податку

Доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування, відображаються в податковій декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, затвердженій наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. №578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку», яка подається у строки відповідно до ст.296 Податкового кодексу України:

- для платників єдиного податку першої та другої груп у строки, встановлені для річного податкового періоду, тобто протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) року (за 2017 р. – 01.03.2018 р.);

- для платників єдиного податку третьої групи у строки, встановлені для квартального податкового періоду, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) кварталу (у 2018 р. – 9 лютого, 10 травня, 9 серпня, 9 листопада).

Платники першої та другої групи сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Такі платники можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Платники єдиного податку третьої групи сплачують його протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації за податковий (звітний) квартал (у 2018 р. – 19 лютого, 18 травня, 17 серпня, 19 листопада).

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Вимкнули електроенергію: чи здійснювати запис в КОРО?

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській  області нагадує, що відповідно до ст. 5 Закону №265 на період виходу з ладу РРО та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, не більше 7 робочих днів, відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням КОРО та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного РРО.

Якщо на період виходу з ладу РРО або в разі відключення електроенергії розрахункові операції проводяться з використанням КОРО та розрахункової книжки, після встановлення відремонтованого (резервного) РРО або відновлення постачання електроенергії необхідно:

  • провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки,
  • відповідно до контрольної стрічки (у випадку обнулення оперативної пам'яті) - за час роботи, що передував виходу РРО з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою ПДВ, акцизного податку або іншого податку (збору), після чого слід виконати Z-звіт.

За потреби виконується операція "службове внесення" на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.

Використання КОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає:

  • наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;
  • підклеювання фіскальних звітних чеків до відповідних сторінок книги ОРО;
  • щоденне виконання записів (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо;
  • у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії - здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій.

Таким чином, законодавством чітко роз'яснено дії суб'єктів господарювання під час тимчасового відключення електроенергії.

Наказом №547 не передбачено здійснювати запис в КОРО про відсутність електроенергії.

Стосовно отримання довідок про відключення електроенергії податківці повідомляють, що порядок їх використання для підтвердження використання РК законодавством не передбачено.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ЩОДО ДЕКЛАРУВАННЯ ГРОМАДЯНАМИ ДОХОДІВ ПІД ЧАС «ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ»

Днями в Первомайському відділенніЮжноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській  області проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Декларування доходів громадян».

Пропонуємо до уваги найбільш актуальні питання, з якими платники податків звертались на «гарячу лінію»:

Питання 1. В минулому році отримала спадщину (квартиру) від бабусі. Чи необхідно подавати декларацію та сплачувати податки?

Відповідь. З 1 січня 2017 року звільняється від обкладання податком на доходи фізичних осіб та військовим збором вартість спадщини/дарунків, отриманих від спадкодавця/дарувальника членами його сім’ї другого ступеня споріднення. До їх числа відносяться: рідний брат, сестра, бабуся, дід та онуки.

Отже, якщо у 2017 році було отримано спадщину від бабусі і у платника не має інших доходів, які необхідно задекларувати, то такий платник податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація) до контролюючого органу не подає.

Питання 2. Чи необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи особам, які надають репетиторські послуги?

Відповідь. Якщо викладач – репетитор не є фізичною особою – підприємцем, але постійно надає репетиторські послуги фізичним особам, то він зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок на доходи фізичних осіб з таких доходів.

Декларацію за 2017 рік викладачам – репетиторам слід подати до 1 травня 2018 року за місцем податкової адреси (реєстрації). Суму податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, зазначену у річній податковій Декларації такі особи самостійно сплачують не пізніше 31 липня 2018 року.

Доходи від репетиторства відповідно до пункту 167.1 статті 167 ПКУ оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18%. Також із вказаних доходів справляється військовий збір за ставкою 1,5%.

Питання 3. Чи потрібно подавати декларацію, якщо дохід одержано у вигляді процентів по депозиту?

Відповідь. Згідно із ст.179 Податкового кодексу України, якщо фізична особа впродовж звітного податкового року отримувала лише доходи у вигляді процентів на вкладний (депозитний) рахунок, які нараховувалися податковими агентами, незалежно від їх кількості, то у такої особи не виникає обов’язку щодо подання податкової декларації, оскільки вказані доходи оподатковуються податковими агентами під час їх нарахування.

Питання 4. Чи передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи?

Відповідь. Відповідно до ст. 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, - тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п. 5 підр. 1 Розділу ХХ ПКУ, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп.169.1.1 п.169.1 ст.169 розділу IV ПКУ для відповідного року.

Питання 5.Я подав декларацію на податкову знижку Як прискорити отримання податкової знижки на навчання?

Відповідь. Фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання, на вимогу контролюючого органу, крім декларації про майновий стан і доходи, надає: відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема: квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідку про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня) тощо.

Для прискорення проведення контролюючим органом розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, і забезпечення правильності визначення зазначених сум доцільно надавати до контролюючого органу копії зазначених документів.

Повернення надміру утриманої (сплаченої) суми податку на доходи фізичних осіб на поточний рахунок платника податку здійснюється не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку від дня отримання органами ДФС податкової декларації.

Питання 6. Чи необхідно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи, якщо я в 2017 році отримала дохід від продажу легкового автомобіля?

Відповідь. Якщо фізична особа отримала дохід від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, то такий дохід відповідно до п.173.2 ст.173 Податкового кодексу України не оподатковується, тобто у фізичної особи не виникає обов’язку щодо сплати податку.

Подавати річну декларацію про майновий стан і доходи у такому випадку не потрібно.

Питання7. Яка відповідальність передбачена за несвоєчасну сплату податків за наслідками поданої річної декларації про майновий стан і доходи?

Відповідь. Cума податкового зобов’язання, зазначена в поданій річній декларації, сплачується громадянином самостійно до 1 серпня 2018 року. За несплату суми грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб за наслідками поданої річної декларації про майновий стан і доходи у строк до 1 серпня року, платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу (ця норма передбачена з п. 126.1 ст. 126 ПКУ).

Крім того, після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання, згідно з п. 129.4 ст. 129 ПКУ на суми грошового зобов’язання, визначеного п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст 129 ПКУ (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Питання 8. Чи може податкова нарахувати податкові зобов’язання, якщо особою не подано річну декларацію про майновий стан та доходи?

Відповідь. У разі неподання платником податків в установлений термін податкової декларації про майновий стан і доходи (якщо таке подання є обов’язковим), контролюючий орган на підставі наявної податкової інформації за результатами документальної позапланової перевірки має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податку. При цьому, у відповідності до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України до платника податків застосовується фінансова відповідальність (штраф у розмірі 25% або 50% суми донарахованого податкового зобов’язання).

Питання 9. Я надаю в оренду власний легковий автомобіль. Чи підлягає отриманий дохід декларуванню?

Відповідь. У разі надання громадянами у 2017 році власного рухомого майна в оренду (суборенду) особі, яка не є податковим агентом, фізичні особи зобов’язані надати податкову декларацію про майновий стан і доходи до територіальних органів фіскальної служби за місцем свого проживання та задекларувати отримані доходи. Кожний об’єкт рухомого майна відображається громадянином у декларації окремо із зазначенням у відповідних графах номера категорії об’єктів; марки, моделі, характеристики рухомого майна; року випуску; відмітки про надання майна в оренду (суборенду).

Питання 10: Чи можна включати до складу податкової знижки витрати, понесені фізичною особою на лікування?

Відповідь: Відповідно до норм Податкового кодексу України до переліку витрат, дозволених до включення до податкової знижки включається сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів).

Також встановлено, що ця норма набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, у якому набере чинність закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування.

Станом на 01 січня 2017 року закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування чинності не набрав, тому податкова знижка по витратах, понесених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена сім’ї першого ступеня споріднення, за наслідками 2017 року платникам не надається.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

За незберігання первинних документів ФОП-«єдинником» — штраф 510 грн

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області звертає увагу, що ФОП - платники єдиного податку зобов'язані зберігати первинні документи, на підставі яких заповнювалися дані Книги обліку доходів або Книги обліку доходів та витрат, що використовувалися для складання декларації, або інші первинні документи, які використовуються для складання податкової звітності за іншими податками і зборами (у разі їх сплати).

Такі первинні документи зберігаються не менш як 1095 днів з дня подання декларації "єдинника" або іншої податкової звітності, для складення якої вони використовуються.

За незберігання первинних документів до платників єдиного податку можуть бути застосовані штрафи відповідно до п. 121.1 ПКУ. Зокрема, за незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 44 ПКУ строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю, передбачено штраф у розмірі 510 грн.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської
ОДПІ Чекрижова С.Л.

До уваги субєктів господарювання – платників ПДВ!

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області звертає увагу, що з метою забезпечення обізнанності субєктів господарювання – платників ПДВ про роботу системи моніторингу критеріїв оцінки ризику, її можливостей у разі зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних у Центрі обслуговування платників Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області надається практична та правова  допомога користувачам системи моніторингу критеріїв оцінки ризику.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

УВАГА! Звіт про пільги за І квартал 2018 року слід заповнювати за новими довідниками

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області інформує, що ДФСУ затверджено нові довідники пільг станом на 01.01.2018 року, серед яких:

1) Довідник №86/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету;

2) Довідник №86/2 інших податкових пільг.

У зазначених Довідниках надано перелік пільг із зазначенням їх кодів та термінів дії, зокрема з:

податку на прибуток підприємств;

ПДВ;

з плати за землю;

з податку на нерухоме майно;

з акцизного податку,

місцевих податків та зборів.

Нагадаємо, що зазначений документ застосовується при заповненні Звіту про суми податкових пільг (додаток до Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. №1233).

Оскільки ПКУ передбачено подання відомостей про суми коштів, не сплачених до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг), у вигляді звіту про суми податкових пільг, то за неподання або несвоєчасне подання звіту про суми податкових пільг застосовуються штрафні санкції, передбачені п. 120.1 ПКУ.

Звіт подається суб'єктом господарювання за три, шість, дев'ять і дванадцять календарних місяців за місцем його реєстрації протягом 40 календарних днів (до 10 травня включно), що настають за останнім календарним днем податкового періоду. У разі, коли суб'єкт господарювання пільгами не користується, звіт не подається.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Отримали в подарунок квартиру чи авто від брата чи сестри: які наслідки в оподаткуванні та звітуванні?

Первомайське відділення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області інформує, що ДФС у індивідуальній консультації від 22.03.2018 р. №1184/З/99-99-13-02-03-14/ІПК насамперед навели перелік членів сім'ї, яких віднесено до другого ступеню споріднення.

Членами сім'ї фізособи другого ступеня споріднення для цілей оподаткування ПДФО вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки. Це передбачено пп. 14.1.263 ПКУ.

Але з 01.01.2017 р. відповідно до пп. "а" пп. 174.2.1 ПКУ за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини/дарування, що успадковуються/отримуються у дарунок членами сім’ї спадкодавця/ дарувальника другого ступеня споріднення.

Тож, ані ПДФО, ані військовий збір у такому разі сплачувати не потрібно.

До того ж таких осіб звільнено й від подання декларації про доходи саме у разі отримання дарунку. Це встановлено п. 174.3 ПКУ.

Проте за умови відсутності інших підстав для подання декларації.

Якщо ж декларацію про доходи потрібно буде подати за іншими підставами, то отримане в дарунок рухоме та нерухоме майно слід буде відобразити у відповідному розділі декларації "Відомості про власне нерухоме (рухрме) майно та/або про майно, яке надається в оренду (суборенду)".

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

ДФС про нюанси заповнення платіжок на оплату податків і зборів

Поле «Призначення платежу» насамперед використовується ІС «Податковий блок» для ідентифікації платника податку та занесення сплаченої суми до його ІКП. В разі некоректного заповнення цього поля сплачена сума буде обліковуватись як нез’ясована, а у вашій ІКП може виникнути податковий борг

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області звертає увагу на те, що нараховані і сплачені суми податків, зборів та інших платежів до бюджетів, ЄСВ обліковуються в інтегрованих картках платників (ІКП), які відкриваються органами ДФС за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. Облік нарахованих і сплачених сум ведеться автоматично.

Для того, щоб сплачена сума відобразилася саме у вашій ІКП, необхідно чітко дотримуватись вимог наказу Мінфіну від 24.07.2015 р. № 666 «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів» (далі - Порядок №666). В цьому Порядку в доступній формі, з прикладами описано як правильно заповнювати поле платіжного документа «Призначення платежу».

Важливо!

Саме поле «Призначення платежу» насамперед використовується ІС «Податковий блок» для ідентифікації платника податку та занесення сплаченої суми до його ІКП. В разі некоректного заповнення цього поля сплачена сума буде обліковуватись як нез’ясована, а у вашій ІКП може виникнути податковий борг, на який, своєю чергою, нарахуються пеня та штрафні санкції за несвоєчасну сплату. Навіть у разі встановлення належності вам сплаченої суми, її можна буде занести до вашої ІКП тільки поточною датою. За період існування податкового боргу в ІКП буде нараховано пеню та штрафні санкції відповідно до чинного законодавства.

Коректно заповнене поле «Призначення платежу» повинно виглядати так:

*;101;1111111111;текст призначення в довільній формі

* - обов’язковий символ

; - обов’язковий символ

101 – код виду сплати відповідно до Порядку 666 (у прикладі – для добровільної сплати)

; - обов’язковий символ

1111111111 – код платника (ЄДРПОУ для юридичної особи, І.П.Н. для фізичної). Саме в ІКП платника з цим кодом буде зарахована сплачена сума.

; - обов’язковий символ

Врахуйте це при заповненні платіжних документів (в тому числі й через банківські термінали) та вимагайте від операторів банків, поштових відділень коректного заповнення вказаного поля.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Оподаткування доходу, отриманого фізичною особою від продажу власного легкового автомобіля

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує, порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об‘єктів рухомого майна визначено статтею 173 Податкового кодексу України .

Так, дохід фізичної особи від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.

Якщо фізична особа продавала або обмінювала протягом 2017 року два та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, сума отриманого доходу підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5%.

Фізична особа зобов'язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яка подається до органу фіскальної служби за місцем реєстрації (паспортними даними).

Граничний строк подання річної податкової декларації для такої фізичної особи - до 01 травня 2018 року.

Крім того, фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня 2018 року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан і доходи.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Єдиний податок і податковий борг – поняття несумісні

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до пп. 14.1.175 п. 14 Податкового кодексу України податковий борг – це сума узгодженого податкового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПКУ строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПКУ.

Погашення податкового боргу – це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом (пп. 14.1.152 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Згідно з пп. 8 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, при наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із послідовних кварталів.

Крім того, при наявності у фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів реєстрація платником єдиного податку може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу відповідно до пп. 3 п. 299.10 ст. 299.10 ПКУ.

При несплаті боргу протягом зазначеного строку контролюючий орган анулює реєстрацію платника єдиного податку в останній день календарного місяця, в якому закінчився граничний строк погашення податкового боргу.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

ДАРУНОК У ВИГЛЯДІ НЕРУХОМОСТІ: КОЛИ НЕ ПОДАВАТИ ДЕКЛАРАЦІЮ

Відповідно до пп. «а» пп. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини/дарування, що успадковуються/отримуються у дарунок членами сім’ї спадкодавця/ дарувальника другого ступеня споріднення.

Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки (пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

У разі якщо особа є членом сім’ї дарувальника другого ступеня споріднення, то дохід у вигляді вартості отриманого такою особою у дарунок нерухомого майна (квартири) у 2017 р. оподатковується ПДФО за нульовою ставкою. При цьому податкова декларація про майновий стан і доходи не подається, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Податковий номер для дитини: як отримати?

Згідно з п. 70.5 ПКУ та п. 1 розділу VII Положення №822 фізособа незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), яка не включена до Держреєстру фізосіб — платників податків, зобов’язана особисто або через представника подати до відповідного контролюючого органу облікову картку фізособи — платника податків за формою №1ДР, яка є водночас заявою для реєстрації у Держреєстрі, та пред’явити документ, що посвідчує особу, який містить необхідні для реєстрації реквізити (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народ­ження, місце проживання, громадянство). Також пунктом 1 розділу VI Положення №822 передбачено, що при поданні Облікової картки фізична особа зобовязана подати відповідному контролюючому органу документи (оригінали після перевірки повертаються) та їх копії за переліком, визначеним цим Положенням.

Пунктом 4 розділу VII Положення №822 передбачено, що Облікові картки №1ДР малолітніх осіб (до 14 років) подаються одним із батьків (усиновителем, опікуном, піклувальником) за наявності свідоцтва про народження дитини та документа, що посвідчує особу одного із батьків (усиновителя, опікуна, пік­лувальника). Якщо свідоцтво про народження дитини видано не українською мовою, необхідно подати засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад такого свідоцтва українською мовою (після пред’явлення повертається) та його копію.

У разі виникнення необхідності у реєстрації в Держреєстрі малолітніх осіб, які залишилися без піклування батьків та щодо яких не прийнято рішення про встановлення опіки (піклування), документи на проведення реєстрації подаються представником органу опіки і піклування з документальним підтвердженням особи представника та його повноважень за наявності свідоцтва про народження.

Відповідно до п. 6 розділу ІІІ Положення №822 громадяни України документи для проведення реєстрації у Держреєстрі подають до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а ті, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання або не мають постійного місця проживання в Україні, — до будь-якого контролюючого органу.

Реєстрація фізособи у Держреєстрі здійснюється протягом трьох робочих днів від дня подання до контролюючого органу Облікової картки №1ДР.

У разі виявлення недостовірних даних або помилок у поданій Обліковій картці №1ДР щодо внесення прізвища, імені, по батькові, дати чи місця народження, місця проживання тощо фізичній особі може бути відмовлено у реєстрації (у разі неможливості виправлення недостовірних даних або помилок у встановлений строк) або продовжено строк реєстрації до 10 робочих днів.

За зверненням фізособи, її представника контролюючий орган видає документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі (картка платника податків), відповідно до порядку, визначеного Положенням №822.

Документ, що засвідчує реєстрацію у Держреєстрі малолітньої особи, видається одному з батьків (усиновителю, опікуну, піклувальнику) за наявності свідоцтва про народження дитини та документа, що посвідчує особу одного з батьків (усиновителя, опікуна, піклувальника), протягом трьох робочих днів з дня звернення до контро­люючого органу за місцем проживання фізичної особи та може бути продов­жено до п’яти робочих днів у разі звернення до іншого контролюючого органу.

Статтею 21 Закону №5492 визначено, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов’язаний отримати паспорт громадянина України. Відповідно до ч. 7 цієї статті до паспорта громадянина України вноситься інформація, зокрема, про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Держреєстру фізосіб — платників податків.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Коли платник єдиного податку повинен застосовувати ставку 15%

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ нагадує критерії для обрання та перебування у першій — третій групі платника єдиного податку (пп. 1, 2 і 3 п. 291.4 ПКУ):

Група

Ставка податку, грн

Граничний обсяг доходу за рік, грн

Умови перебування

І

до 176,20

300 000

Здійснення виключно роздрібного продажу товарів з торговельних місць на ринках та/або проведення господарської діяльності з надання побутових послуг населенню

ІІ

до 744,60

1 500 000

Здійснення господарської діяльності з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства

ІІІ

5 % доходу або 3 % доходу + ПДВ

5 000 000

Виробництво, продаж товару, надання послуг населенню та суб’єктам господарської діяльності незалежно від системи оподаткування (крім заборонених видів діяльності)

При цьому якщо граничний розмір доходу перевищується, то до суми такого перевищення встановлюється ставка єдиного податку у розмірі 15 %.

Крім того, ставка 15 % встановлюється до доходу:

  • отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до І або ІІ групи;
  • отриманого при застосуванні розрахунку іншого, ніж в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
  • отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;
  • отриманого платниками І або ІІ групи від провадження діяльності, не передбаченої пп. 1 або 2 п. 291.4 ПКУ.

При цьому, якщо протягом календарного року платники першої і другої груп використали право на застосування іншої ставки єдиного податку у зв'язку з перевищенням обсягу доходу, встановленого для відповідної групи, право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році такі платники мають за умови неперевищення ними протягом календарного року обсягу доходу, встановленого пп. 3 п. 291.4 ПКУ.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

КОЛИ ПОДАВАТИ МАЙНОВУ ДЕКЛАРАЦІЮ, ЯКЩО ПРОДАЛИ АВТО

Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об‘єктів рухомого майна визначено ст. 173 Податкового кодексу.

Так, дохід фізичної особи від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.

Якщо фізична особа продавала або обмінювала протягом 2017 р. два та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, сума отриманого доходу підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 5 % та військовим збором за ставкою 1,5 %.

Фізична особа зобов’язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яка подається до контролюючого органу за місцем реєстрації (паспортними даними).

Граничний строк подання декларації для такої фізичної особи — до 01.05.2018 р., а до 01.08.2018 р. вона зобов’язана самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею декларації.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Звітуємо з рентної плати за спеціальне використання води

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ нагадує: платники рентної плати за спеціальне використання води  обчислюють суму рентної плати наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №719 (із змінами і доповненнями).

Податкові декларації з рентної плати за IV квартал 2017 року подаються платниками до органів фіскальної служби за місцем податкової реєстрації (пп.257.3.4 п.257.3 ст.257 Податкового кодексу України, далі – Кодекс).

З метою забезпечення єдиного підходу до здійснення обліку платників рентної плати та подання податкової звітності з Рентної плати, припис п.п.257.3.4 п.257.3 ст.257 Кодексу в частині подання платником рентної плати податкової звітності необхідно застосовувати з урахуванням п.63.3 ст.63 Кодексу, а саме за неосновним місцем обліку – місцезнаходженням водних об’єктів або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність з використанням обсягів води, отриманих шляхом забору з таких водних об’єктів.

Граничними термінами подання податкових декларацій та сплати податкових зобов’язань з рентної плати є:

  • за I квартал ц.р.: 10 травня та 18 травня 2018 року відповідно;
  • за ІІ квартал ц.р.: 9 серпня та 17 серпня 2018 року відповідно;
  • за ІІІ квартал ц.р.: 9 листопада та 19 2018 року відповідно;
  • за ІV квартал ц.р.: 11 лютого та 19 лютого 2019 року відповідно.

Відповідно до п.110 Закону України від 21 грудня 2016 року № 1797 - VII «Про внесення змін до «Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» з 01.01.2018 до п.255.1. ст.255 Кодексу внесено зміни в частині визначення кола платників рентної плати, а саме: обов’язок платника з рентної плати покладено на суб’єктів господарювання, що належать до первинних водокористувачів, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів без надання преференцій бюджетним установам, що належать до первинних водокористувачів.

З 2018 року норма п. 255.3 ст. 255 Кодексу визначатиме об'єкт оподаткування рентною платою як фактичний обсяг води, що обліковується як результат водозабору та водопідготовки, наприклад, очищення або оброблення до встановлених для відповідного водного об’єкта нормативних вимог споживання.

Більш детально про особливості адміністрування у 2018 році рентної плати за спеціальне використання води викладено у листі ДФС України від 19.01.2018 №1579/7/99-99-12-03-04-17 «Про адміністрування у 2018 році рентної плати за спеціальне використання води» (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/72746.html).

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Понад 28 тисяч платників звернулися до Центрів обслуговування за січень – лютий 2018 року

Протягом січня-лютого 2018 року до Центру обслуговування платників Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ звернулися 28746 платників податків, які отримали консультаційні, інформаційні, адміністративні послуги, подавали податкову звітність.

Адміністративних послуг з початку року надано 1964 платникам податків.

Найбільш запитуваною є послуга з видачі картки платника податків. У січні-лютому 2018 року їх видано 834.

664 відомостей видано з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків.

За реєстрацією книг обліку розрахункових операцій до ЦОПів звернулись 63 СПД та 46 за реєстрацією РРО.

Надано 114 витягів з реєстру платників єдиного податку.

За реєстрацією книг обліку доходів та книг обліку доходів і витрат платникам єдиного податку звернулись 72 фізичних осіб-підприємців.

Нагадаємо, що з 1 січня 2018 року стартувала кампанія декларування майнового стану і доходів, отриманих громадянами у 2017 році, декларація подається за новою формою, яка затверджена наказом Мінфіну від 06.06.2017 №556 до 1 травня 2018 року до органів державної фіскальної служби за місцем реєстрації. А фізичні особи, які мають намір скористатися правом на податкову знижку подають декларацію упродовж всього 2018 року.

Тож запрошуємо громадян завітати до органів державної фіскальної служби вчасно!

Нагадаємо, що Центр обслуговування Первомайського відділення Южноукраїнської  ОДПІ працює:

з понеділка по четвер з 09-00 години до 18-00 години,

у п‘ятницю з 09-00 години до 16-45 години,

у суботу – з 09-00 години до 13-00 години,

неділя – вихідний.

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

До уваги громадян, які отримували іноземні доходи

Первомайське відділення Южноукраїнської  ОДПІ звертає увагу громадян на те, що відповідно до п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Податкового кодексу України при отриманні протягом звітного (податкового) року доходів у вигляді іноземних доходів виникає обов’язок щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи.

Тобто, усі громадяни, які отримали у 2017 році доходи з-за кордону -спадщину, гонорари, авторські виплати, дивіденди або просто зарплатню, мають їх задекларувати. При цьому декларацію вони повинні подати незалежно від того, чи були з цих сум утримані податки.

Нагадаємо, що декларація про майновий стан і доходи подається до 01 травня 2018 року за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859 у редакції наказу Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 556, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 липня 2017 року за № 821/30689.

Податкова декларація подається платниками податків за місцем своєї податкової адреси в один із таких способів (за вибором): особисто або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Звертаємо увагу, що у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, а при поданні податкової декларації в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

Граничний строк сплати податкових зобов'язань, зазначених у податковій декларації про майновий стан і доходи, поданої за результатами 2017 року - 31 липня 2018 року (п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу України).

Інформація про реквізити банківських рахунків для сплати податків відповідно до адміністративно-територіального устрою України оприлюднена на офіційному веб-порталі ДФС в рубриці «Бюджетні рахунки» (sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki) та субсайті Головного управління ДФС у Миколаївській області в рубриці «Бюджетні рахунки» (http://mk.sfs.gov.ua).

Головний державний інспектор
Первомайського відділення Южноукраїнської ОДПІ
Чекрижова С.Л.

Особливості кампанії декларування у 2018 році

Декларувати свої доходи — це конституційний обов’язок громадян (ч. 2 ст. 67 Конституції України).

Відповідно до норм Податкового кодексу України (далі – Кодекс) громадян, які подають податкові декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) розподіляються на дві категорії: осіб, які зобов’язані подавати річну декларацію, та осіб, які мають право подати декларацію добровільно.

З 01 січня 2018 року застосовується нова форма декларації, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859 у редакції наказу Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 556, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 липня 2017 року за                       № 821/30689  (далі – Наказ № 556). Наказом № 556 впроваджено зміни законодавства щодо:

  • реалізації права фізичними особами – підприємцям  (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних із провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат;
  • визначення останнього базового податкового (звітного) періоду для фізичних осіб - підприємців, якими проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності;
  • реалізації права на сплату сум податкового зобов’язання, нарахованого на суму боргу, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит), протягом трьох років починаючи з року, в якому задекларовано суму такого податкового зобов’язання.

Враховуючи вищезазначені зміни, в податковій декларації передбачено внесення відомостей до категорії платників (рядок 8 декларації) щодо осіб, які припинили підприємницьку діяльність протягом звітного (податкового) року, шляхом зазначення позначки «V» та визначення дати прийняття рішення про припинення. Такі декларації є ліквідаційними для даної категорії платників податків. Слід зазначити, що цю позначку повинні зазначати лише особи, які прийняли рішення про припинення у звітному (податковому) році, тобто дата прийняття такого рішення для декларацій за 2018 рік не повинна бути менше ніж 01.01.2017 та більше ніж 31.12.2017.

Додаток Ф2 декларації доповнено окремим розділом (розділ ІІ), в якому відображається інформація щодо амортизаційних відрахувань. При цьому відрахування відображаються окремо для кожної з груп 1 – 4, загальна сума яких відображається у розділі І додатку Ф2 декларації в даних документально понесених витрат.

Розділ ІІ декларації доповнено рядком 10.9.1, в якому відображається дохід та податкові зобов’язання, які розстрочуються платником податків відповідно до абзацу другого та третього п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу. Разом з тим, платник податків разом з декларацією повинен надати заяву довільної форми, про що здійснюється відмітка у розділі «Доповнення до податкової декларації (подається відповідно до підпункту "д" 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу)» декларації.