Первомайська ДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області
Програмні реєстратори розрахункових операцій (ПРРО) (презентація)
Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» відновлено положення щодо відповідальності суб’єктів господарювання за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон), - зокрема, з 1 жовтня 2023 року у разі встановлення контролюючими органами факту непроведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО з фіскальним режимом роботи, будуть застосовуватись фінансові санкції, передбачені п. 1 ст. 17 Закону.
Умовою дотримання законодавства у сфері застосування РРО/ПРРО є реєстрація РРО та/або ПРРО в контролюючому органі.
Процедури реєстрації РРО/ПРРО встановлені порядками, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за № 918/29048 тут. Ці процедури максимально спрощені, враховують специфіку роботи РРО та ПРРО і здійснюються за заявницьким принципом.
Подати до контролюючого органу заяву для реєстрації РРО можна в електронній або паперовій формі, для реєстрації ПРРО – виключно в електронній формі.
ДПС запропоновано бізнесу безоплатне програмне рішення (ПРРО), що призначене для реєстрації розрахункових операцій та пристосоване для операційних систем Android, iOS, Windows, Web. Це програмне рішення розміщено у відкритому доступі на відповідних цифрових платформах.
Перехід від застосування РРО до застосування ПРРО або навпаки здійснюється через процедуру скасування реєстрації та реєстрацію відповідного РРО чи ПРРО.
Форми для реєстрації ПРРО та інструкції щодо їх заповнення знаходяться тут.
ДПС пропонує до застосування безоплатне ПРРО від ДПС, функціонал якого відповідає законодавчим вимогам, а придбання, оновлення та застосування не потребує витрат та спеціальних навичок користувача.
ПРРО від ДПС, як і всі інші ПРРО, підлягає реєстрації в контролюючому органі.
Завантажити ПРРО від ДПС можна НА ОФІЦІЙНОМУ САЙТІ ДПС.
До уваги користувачів програмних реєстраторів розрахункових операцій!
з 01.08.2023 забороняється робота ПРРО в режимі офлайн, якщо таким ПРРО не отримано діапазон фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером ДПС, які присвоюються розрахунковим документам ПРРО, що працює в режимі офлайн.
Поширені ПИТАННЯ
- Де ознайомитись з відеоматеріалами щодо безпосередньої роботи з ПРРО (внесення номенклатури товарів, формування квитанції тощо)?
Актуальні матеріали щодо реєстрації та використання безкоштовного ПРРО, включаючи роз’яснення, інструкції користувачів та відеоуроки, розміщено на банері «Програмні РРО» https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.
- Необхідність генерації і електронного підпису фізичної особи - підприємця і електронної печатки.
Суб’єкт господарювання самостійно приймає рішення щодо електронного засобу ідентифікації, який він буде застосовувати в ПРРО – удосконалений/кваліфікований електронний підпис або удосконалена/кваліфікована електронна печатка.
В залежності від обраного засобу суб’єкт господарювання надсилає до ДПС повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованих/удосконалених сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО за формою № 5-ПРРО (J/F1391802), у тому числі щодо особи, якій надані повноваження проводити розрахункові операції.
Дані сертифікатів електронних підписів та/або печаток, що використовуються ПРРО, вносяться до Реєстру ПРРО.
Для успішної реєстрації пРРО треба знати та мати:
- електронний підпис і пароль до нього;
- електронну пошту та контактний телефон;
- адресу місця ведення діяльності (згідно договору оренди або адресу згідно права власності, або користування). Якщо ФОП не має оренди, то пРРО реєструється на адресу реєстрації ФОПа;
- тип об’єкта оподаткування – магазин, салон, офіс, майстерня тощо;
- назву вашої торгової точки, магазину або салону тощо;
- дані касира (якщо такий є), його електронний підпис та пароль. Оскільки програмний РРО, на відміну від апаратного, потребує ідентифікації касирів.
Тому, перш ніж почати сам процес реєстрації пРРО, його власник має подати повідомлення про об’єкти оподаткування, об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП (Наказ Міністерства фінансів України №462 від 22.04.2014 року “Про внесення змін до Порядку обліку платників податків і зборів”, додаток 10) з інформацією про господарську одиницю, де реєстратор буде застосовуватись. Подається повідомлення до податкової за основним місцем обліку ФОП, незалежно від того, де знаходиться магазин, офіс або кафе.
Наступний етап – встановлення програмного забезпечення (безкоштовне від ДПА та платне від приватних виробників) на будь-який зручний пристрій, який є в наявності – комп’ютер, смартфон або планшет, який має підключення до мережі Internet. *Це має бути окремий гаджет, оскільки користуватися ним в особистих потребах ви не зможете.
Після встановлення програмного забезпечення необхідно зареєструвати програмний РРО відповідно до Порядку реєстрації. Згідно з вимогами вказаного Порядку, до Реєстру реєстраторів розрахункових операцій вносять:
- дані про програмний РРО;
- відомості про суб’єкта господарювання та його господарські одиниці, де застосовуються такі ПРРО;
- дані сертифікатів електронних підписів і / або печаток, які використовуються у цих ПРРО (інформація про касирів).
Для реєстрації ПРРО складається Заява про реєстрацію програмного РРО за ф. № 1-ПРРО. Заява подається виключно в електронній формі на фіскальний сервер засобами Електронного кабінету або Єдиного вікна подання електронної звітності.
Фіскальним сервером здійснюється автоматизована обробки заяви, за результатами якої ПРРО реєструється або формується відмова у його реєстрації. У разі успішної реєстрації кожному ПРРО автоматично формується і присвоюється фіскальний номер, який є унікальним числовим порядковим номером реєстраційного запису в Реєстрі ПРРО, який не змінюється при перереєстрації ПРРО та зберігається за ПРРО до дати скасування його реєстрації. Інформація про присвоєний фіскальний номер надходить платнику податків у 2-й квитанції, сформованій за результатами успішної обробки заяви за ф. № 1-ПРРО. *1-ша квитанція має засвідчити успішну обробку вашої Форми 20-ОПП.
Датою реєстрації ПРРО є дата формування фіскального номера ПРРО. Реєстрація ПРРО скасовується на підставі заяви за формою № 1-ПРРО з відміткою “Скасування реєстрації” або на підставі Повідомлення про виявлення несправності ПРРО за формою № 2-ПРРО з відмітками “несправність” або “крадіжка пристрою чи компрометація ключа”.
Реєстрація програмного РРО: які дії?За допомогою особистого ключа або інших способів електронної ідентифікації заходимо до приватної частини Е-кабінету, який розміщено за посиланням: https://cabinet.tax.gov.ua/login
КРОК 1, підготовчий: Заповнити, підписати та відправити Форму 20-ОПП.
Поки чекатимете на відповідь від податкової, можна не гаяти часу та заповнити (“створити”) Заяву про реєстрацію за формою 1-ПРРО, де буде вказана особиста інформація та дані про РРО – тип (стаціонарний, пересувний, каса самообслуговування, інтернет-торгівля) і т.п.
КРОК 2: Знаходимо та створюємо електронний документ за формою № 1-ПРРО (J/F1316602) «Заява про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій» (за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків). Інструкцію щодо коректного заповнення та подання форм можна завантажити на сайті ДПС за посиланням. *Але цю заяву ми не подаємо допоки не отримаємо сповіщення, що наша Форма 20-ОПП прийнята (має прийти 1-ша квитанція).
КРОК 3: Після внесення та перівки всіх необхідних даних, зберігаємо, підписуємо та направляємо заявку на обробку.
Через короткий проміжок часу перевіряємо отримання 2-ої квитанції про обробку Заяви, та у разі успішної обробки у квитанції, отримуємо: «Документ прийнято» «Інформація – ПРРО “Назва каси” з локальним номером “Номер каси” призначено фіскальний номер “Фіскальний номер ПРРО”.
КРОК 4, фінальний: Подання Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа (для повідомлень щодо сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО) форма № 5-ПРРО (J/F1391802). Іншими словами, це заява, яка містить дані про касирів (осіб, яким делеговане право підпису електронних документів).
Для цього потрібно зайти на сайт https://acskidd.gov.ua – Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг, у тому числі для програмних РРО (КНЕДП). Детальну інструкцію з завантаження сертифікатів з інформаційного ресурсу КНЕДП та отримання даних для заповнення графи 3 «Ідентифікатор ключа суб’єкта» Повідомлення дивіться тут.
Як бачите, якщо бути уважними та мати всі необхідні дані, реєстрацію можна пройти менше, ніж за півдня.
І які б міфи про РРО/пРРО ще не вигадували, насправді ви отримаєте значні переваги для вашого бізнесу від його застосування. Насамперед, це:
- оптимізація роботи підприємства
- ведення обліку товарів (інвентаризація без зупинки продажів)
- формування звітності за будь-який період
- сканування штрих-коду для отримання ціни товару з бази даних
- фіксування дати, часу та деталей розрахункової операції , (контроль продажів і касира), підрахунок будь-яких податків та знижок, программа лояльності тощо.
Покрокова інструкція реєстрації ПРРО
1. Обрати програмне забезпечення. На порталі ДПСУ у відповідному розділі банеру «Програмні РРО» розміщені безкоштовні програмні РРО.
2. Отримати кваліфікований електронний підпис (КЕП) для відповідальної особи. На веб-порталі КЕП ДПС розміщено роз’яснення та зразки заповнення документів.
3. Зареєструвати господарську одиницю, де буде використовуватись ПРРО. Повідомити ДПС про такий об’єкт оподаткування шляхом подання повідомлення за формою № 20-ОПП.
4. Подати Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (форма J/F 1316604) або декілька заяв – за потреби. Заяву в електронній формі подають засобами Електронного кабінету або засобами Єдиного вікна подання електронної звітності. Заява про реєстрацію реєстратора розрахункових операцій
5. Зареєструвати касира на фіскальному сервері. Реєстрація касира здійснюється шляхом подання Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа (форма J/F1391802) через Електронний кабінет платника або будь-яке інше програмне забезпечення із зазначенням ідентифікатора ключа.
6. Ввести в ПРРО перелік товарів.
7. Службовий документ про відкриття/закриття зміни створюється на ПРРО автоматично з присвоєнням локального номеру та направляється до фіскального серверу ДПС. Реєструється сервером шляхом присвоєння номера, який є номером зміни. Номер зміни повідомляється особі, яка відкриває зміну на ПРРО, у відповіді фіскального сервера. На одному ПРРО може бути відкрита одночасно тільки одна зміна. При цьому дозволяється відкрити нову зміну за умови закриття попередньої.
8. Закрити робочу зміну. Для цього формується фіскальний звітний чек/фіскальний звіт.
ХТО ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ ВИКОРИСТОВУВАТИ РРО У 2023 РОЦІ
Юридические услугиБЛОГФОПХто зобов’язаний використовувати РРО у 2023 році
Питання про застосування розрахункового реєстратора операції (РРО) особливо гостро стояло у 2021 році, адже обов’язок у його застосуванні покладався на більшість ФОпів вже з 2022 року, а штрафи за порушення цього обов’язку були значними. Проте введення воєнного стану в Україні внесло свої корективи. АО “Бачинський та партнери” відповідає на найбільш поширені запитання про використання РРО (ПРРО).
ЩО ТАКЕ РРО (ПРРО)?
Зрозумілою мовою РРО – це пристрій, що зберігає інформацію про розрахунки за товари, роботи чи послуги, що здійснюються за його допомогою, а також передає цю інформацію відповідним фіскальним органам.
До РРО можуть зокрема відноситися: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп’ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
ПРОФЕСІЙНА ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ
Наші спеціалісти нададуть професійну консультацію.
Станом на сьогодні існує 2 види РРО:
- Апаратний – звичний для всіх касовий апарат з різними характеристиками.
- Програмний (позначається як ПРРО) – програмне забезпечення, що можна встановити на будь-який гаджет (комп’ютер, планшет та навіть телефон), яке виконує функцію реєстратора операцій
ЩО КРАЩЕ РРО ЧИ ПРРО?
РРО має дещо меншу швидкість обслуговування, ніж ПРРО. Водночас, РРО є автономним пристроєм, який самостійно друкує паперові чеки, а для ПРРО потрібен інший пристрій, на якому ви якого будете його використовувати ( для прикладу комп’ютер) та окремо принтер, на якому за необхідності буде здійснюватися друк. Але до одного принтера можна підключити кілька пристроїв, на яких встановлено ПРРО. За обслуговування РРО потрібно щомісячно здійснювати оплату, а за обслуговування ПРРО платити не потрібно. Звичайний РРО може використовуватися 72 години без зв’язку, а ПРРО не більше 36 годин та не більше не більше 168 годин на місяць. Для реєстрації РРО потрібно дещо більше часу (приблизно 5 днів), а для реєстрації ПРРО потрібно всього 1-2 дні.
КОМУ ОБОВ’ЯЗКОВО ВИКОРИСТОВУВАТИ РРО (ПРРО)?
Використання РРО (ПРРО) є обов’язковим для:
- ФОПів 2, 3 та 4 групи, незалежно від виду діяльності та обсягу доходу.
- ФОПів на загальній системі оподаткування.
Але все ж існують винятки підприємців, для яких використання РРО (ПРРО) не є обов’язковим, які ми розглянемо далі.
Консультація юриста
ДЛЯ КОГО НЕ ПОТРІБНО ВИКОРИСТОВУВАТИ РРО (ПРРО)?
РРО (ПРРО) не потрібно використовувати:
- ФОПам на 1 групі.
- ФОПам на 2, 3, 4 групі, які торгують в селі за наступних умов:
– Річний обсяг доходу на один структурний підрозділ (пунктів продажу товарів) не більше 1,09 млн в рік;
– Не в одному торговельному об’єкті з підакцизними товарами;
– Не ведуть дистанційну торгівлю;
– Місцевими радами не прийняте рішення про обов’язкове застосування РРО.
- Бізнесу, що здійснює продаж води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок та бідонів; страв та безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах навчальних закладів.
- Бізнесу, що здійснює продаж проїзних, перевізних документів, білетів державних лотерей.
- Бізнесу, який в місцях отримання товарів (послуг) контрагентами не здійснюють готівкових розрахунків (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля тощо).
- Бізнесу, який при здійсненні розрахунків за послуги виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
- Бізнесу, що здійснює продаж у кіосках, з лотків та розносок газет, журналів та інших видань, листівок, конвертів, знаків поштової оплати, якщо питома вага такої продукції становить понад 50 відсотків загального товарообігу (і відсутній продаж підакцизних товарів).
Крім цього, якщо операція не є розрахунковою (не проводиться з використанням готівки, платіжних карток, платіжних чеків), РРО (ПРРО) також не потрібне, наприклад з розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок (IBAN, E-banking); через касу банку або термінал самообслуговування (IBOX тощо).
ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИ КАСОВИЙ АППАРАТ ДЛЯ ФОП ?
Команда АО “Бачинський та партнери” наводить алгоритм дій, який відображає порядок реєструвати РРО:
Консультація юриста
- Купівля (оренда/лізинг) РРО.
- Укладення договору з центром сервісного обслуговування (ЦСО) (їх адреси повідомляє продавець РРО).
- Подання до ДПС за місцем реєстрації (через кабінет платника або фізично) наступного пакету документів:
- заява про реєстрацію РРО за формою 1-РРО;
- копія документа про придбання/отримання РРО;
- копія документа про право власності (або користування) на приміщення, де буде розміщено РРО і, відповідно, буде здійснюватись господарська діяльність;
- копія паспорта (формуляра) РРО та копія паспорта модема (у разі застосування зовнішнього модема);
- копія договору суб’єкта господарювання з ЦСО про технічне обслуговування та ремонт РРО.
- Отримання довідки 2-РРО від ДПС і звернення до ЦСО протягом 3 робочих днів. Якщо буде прострочений строк, тоді необхідно повторити дії, зазначені в пунктах 1-3.
- Перевести РРО у фіскальний режим роботи (потрібно ввести відповідний фіскальний номер до фіскальної пам’яті РРО, опломбувати РРО в ЦСО).
- ЦСО вводить РРО в режим експлуатації та направляє в ДПС документи, пов’язані із введенням РРО в експлуатацію.
- Не пізніше наступного робочого дня з дати отримання цих документів ДПС реєструє РРО та видає реєстраційне посвідчення за довідкою № 3-РРО.
Як зареєструвати ПРРО ?
Зареєструвати ПРРО доволі легко. Необхідно через електронний кабінет платника податків подати заяву про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (J/F 1316604). В ній потрібно зазначити локальний номер ПРРО.
Цього ж або наступного дня ви отримаєте рішення про реєстрацію ПРРО з присвоєнням фіскального номера або відмову в реєстрації.
Звертаємо Вашу увагу, що після реєстрації ПРРО потрібно ще також через електронний кабінет подати заяву № 5-ПРРО для реєстрації осіб, відповідальних за касу.
ЯКІ ЗМІНИ РРО В ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ?
Попри дію воєнного стану, необхідність застосування РРО (ПРРО) не скасували. Так, якщо відповідно до вимог закону, ви зобов’язані використовувати РРО (ПРРО), то такий обов’язок діє і в умовах воєнного стану. Щоправда, на певні поступки законодавець в частині застосування РРО (ПРРО) все ж пішов.
Найважливіше, на що потрібно звернути увагу, це те, що штрафи за невикористання РРО в період воєнного стану не застосовуються. Єдиний виняток, коли штрафи за порушення законодавства про РРО будуть застосовуватися – це реалізація підакцизних товарів (наприклад алкоголю, тютюну). Інших винятків немає, штрафи не будуть застосовуватися як до юридичних осіб, так і до фізичних осіб підприємців і незалежно від того чи на території провадження господарської діяльності проходили активні бойові дії, чи ні та незалежно від виду порушення (від відсутності РРО взагалі до неподання звітності).
Крім цього тепер (на час дії воєнного стану) можна використовувати ПРРО офлайн без підключення до інтернету понад встановленні законом обмеження, тобто більше 168 годин на місяць.
Якщо у вас виникають будь-які запитання, пов’язані із використанням РРО, АО “Бачинський та партнери” з задоволенням надасть кваліфіковану правову допомогу щодо цього питання. Вас також може зацікавити: кримінальна відповідальність за булінг в школі.
Класичний та програмний РРО: у чому відмінності?
Ще з 01.08.2020 року поряд з традиційними РРО можна застосовувати програмні РРО (програму, яка встановлюється на комп’ютер, смартфон, планшет або інший гаджет).
Який РРО обрати? Нижче пропонуємо порівняльні характеристики традиційних та програмних РРО.
|
Програмний РРО |
Класичний РРО |
Визначення |
Програмний РРО – програмний, програмно-апаратний або програмно-технічний комплекс у вигляді технологічного та/або програмного рішення, що використовується на будь-якому пристрої та в якому фіскальні функції реалізовані через фіскальний сервер контролюючого органу і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. Отже, програмний РРО – це програма, яка може бути встановлена на будь-який гаджет (смартфон, планшет, ноутбук тощо). |
РРО – пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо. Тобто, класичний (апаратний) РРО - це пристрій. |
Вартість придбання |
Контролюючий орган забезпечує безкоштовне програмне рішення для використання суб’єктом господарювання. Також, за бажанням, можна придбати відповідне програмне забезпечення за кошти у розробників ПРРО. |
Касові апарати та програмно-технічні комплекси придбаваються за власні кошти суб’єкта господарювання. |
Z-звіти (фіскальний звітний чек) |
Потрібно щоденно засобами ПРРО створювати у електронній формі фіскальні звітні чеки та подавати їх до фіскального сервера засобами телекомунікації. При цьому, Z-звіти генеруються автоматично (такі налаштування є в програмі). |
Потрібно щоденно друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій. |
Робота у разі виходу з ладу РРО або відсутності електроенергії |
На період відсутності зв’язку між програмним РРО та фіскальним сервером ДПС проведення розрахункових операцій здійснюється в режимі офлайн. Такий режим може тривати не більше 36 годин. У цей період створюються електронні розрахункові документи, яким присвоюються фіскальні номери із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером ДПС. Суб’єкт господарювання може використовувати такі фіскальні номери не більше 168 год. протягом календарного місяця. На період виходу з ладу програмного РРО проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту усунення несправностей. Також можна користуватись зареєстрованим резервним РРО. |
На період виходу з ладу РРО та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, не більше 7 робочих днів, відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного РРО. |
Касовий чек |
Можна видавати, як паперовий, так і електронний чек, який можна надсилати покупцю на його електронну пошту, месенджери (за бажанням), або - в форматі QR-коду. Фактично, продавець може надати платнику QR-код, за яким останній ідентифікує свій чек. |
Касовий чек надається покупцям у паперовому вигляді. |
Реєстрація РРО |
Після того, як платник скачає з сайту ДПС безкоштовне ПЗ або придбає незалежну програму та встановить на свій пристрій, йому необхідно буде зареєструвати цей програмний РРО. Реєстрація програмного РРО буде здійснюватися платником податків у електронному вигляді через Єдине вікно подання звітності. Через Єдине вікно буде подаватися форма 1-ПРРО з інформацією про користувача даного програмного РРО, у відповідь буде присвоєно фіскальний номер програмному РРО та включено його до відповідної бази даних. При реєстрації на кожний програмний РРО буде надано набір фіскальних номерів, які потім будуть присвоюватися кожному чеку по факту видачі їх в режимі офлайн. |
Реєстрація РРО здійснюється у податковому органі за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків, у паперовому або електронному вигляді (для реєстрації потрібно обмінятися близько 8 формами). У разі відсутності підстав для відмови в реєстрації РРО приймається рішення про реєстрацію РРО, формується та резервується фіскальний номер РРО в інформаційній системі та видається суб'єкту господарювання довідка про резервування фіскального номера РРО. Протягом трьох днів з дати надсилання до ЦСО довідки про резервування фіскального номера суб'єкт господарювання повинен забезпечити переведення РРО у фіскальний режим роботи (внесення фіскального номера до фіскальної пам'яті РРО, персоналізацію та опломбування РРО в ЦСО). Для завершення процедури реєстрації РРО суб'єкт господарювання до закінчення терміну дії довідки про резервування фіскального номера надає до фіскального органу копію довідки про опломбування РРО та акт введення в експлуатацію РРО. |
Звісно, висновки щодо використання апаратного чи програмного РРО кожен платник податків робить особисто, і це добре, адже "переваги" і "недоліки" – це суб'єктивні речі. Але для переважної більшості цінними є час та зусилля, які витрачаються для досягнення необхідного результату. Використання ПРРО збереже Ваш час, допоможе зекономити кошти, зробить Ваш бізнес більш гнучким та інноваційним.
За якою ставкою ЄП платника третьої групи буде зареєстрована
новостворена ФОП, яка протягом 10 календарних днів з дня її
державної реєстрації подала дві заяви про застосування спрощеної
системи оподаткування щодо застосування ставки 5 відс. доходу, а
потім 2 відс. доходу (або навпаки)?
Відповідно до п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку, зокрема, третьої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 - 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ.
Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308.
Підпунктом 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 встановлено, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси Заяву.
Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один з таких способів:
1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
3) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» зі змінами та доповненнями та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» зі змінами та доповненнями.
4) державному реєстратору під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи - підприємця. Відповідна Заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України від 15 травня 2003 року № 755-ІУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» зі змінами та доповненнями.
Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання' (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали Заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (абзац другий п.п. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 ПКУ).
У разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку у відповідності до п.п. 2 п. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі 5 відс. доходу.
Водночас, п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV ПКУ застосовуються з урахуванням таких особливостей:
платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи - підприємці, до яких не застосовується обмеження, зокрема, щодо обсягу доходу (абзац перший п.п. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ);
відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, встановлюється у розмірі 2 відс. доходу, визначеного відповідно до ст. 292 ПКУ (п.п. 9.4 п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ);
новоутворені суб’єкти господарювання, які бажають обрати спрощену систему оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, подають Заяву за загальною процедурою, передбаченою ПКУ (абзац четвертий п.п. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Згідно з п.п. 9.8 п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу Заяву. При цьому до Заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.
Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ:
з 01 квітня 2022 року - у разі подання Заяви до 01 квітня 2022 року;
з наступного робочого дня після подання Заяви — у разі подання Заяви починаючи з 01 квітня 2022 року.
Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали Заяву про обрання спрощеної системи оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, вважаються платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.
Враховуючи те, що нормами ПКУ для новоствореної фізичної особи - підприємця передбачено подання протягом 10 днів з дня її державної реєстрації Заяви щодо реєстрації платником єдиного податку третьої групи як за ставкою 5 відс. доходу так і за ставкою 2 відс. доходу, то така особа, яка протягом 10 днів з дня її державної реєстрації подала дві Заяви щодо застосування ставки 5 відс. доходу, а потім 2 відс. доходу (або навпаки), буде зареєстрована платником єдиного податку третьої групи за ставкою, зазначеній в Заяві, яка подана останньою.
У Первомайському ЦОПі платники отримали понад 3 тис адміністративних послуг
За січень - квітень 2023 року працівниками Первомайського ЦОПу надано представникам бізнесу та громадянам понад 3057 адміністративних послуг. Зокрема, в електронному вигляді платники отримали 631 послуг, решта 2426 - безпосередньо в ЦОПі.
Найбільша кількість наданих адмінпослуг - це видача картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків. З початку 2023 року надано понад 1727 таких послуг.
Серед адміністративних послуг також користуються попитом послуги: з реєстрації платника єдиного податку - 136; з надання витягу з реєстру платника єдиного податку - 320; з надання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків - 657; з надання довідки про доходи - 18. Крім того, платникам податків надано 33 послуги, пов’язаних з реєстрацією РРО, книг обліку РО, розрахункових книжок.
Звертаємо увагу, що адміністративні послуги податкової можна отримати онлайн. Зокрема, процес подання звітності суттєво полегшує електронне звітування через електронний сервіс «Електронний кабінет платника». За допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету (http://cabinet.tax.gov.ua) платники податків мають можливість надіслати лист (запит, звернення тощо) до відповідного органу ДПС у форматі рсК (обмеження 2 МБ).
Також, на допомогу платникам на порталі ДПС України розміщені відеоуроки з детальним роз’ясненнями як користуватися електронними сервісами ДПС: https://www.tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereva/videouroki/"
При перевищенні обсягу доходу платники єдиного податку зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування
Фахівці Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області роз’яснюють, які дії ФОП - платника ЄП у разі перевищення обсягу доходу, визначеного для платника ЄП відповідної групи.
Відповідно до п. 293.8 ст. 293 Податкового кодексу України ставки, встановлені п. 293.3 - 293.5 ст. 293 ПКУ, застосовується з урахуванням таких особливостей:
платники єдиного податку першої групи, які у календарному кварталі перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої або третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. Такі платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу;
платники єдиного податку другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. Такі платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу;
платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відс., а також зобов’язані у порядку, встановленому главою 1 розд. XIV ПКУ, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.
Задекларована праця = трудові і соціальні права
Працювати за трудовим договором - вигідно!
З моменту укладення трудового договору ви - найманий працівник, який має трудові права й соціальні гарантії.
У разі хвороби ви все одно отримуєте зарплату.
За кожного задекларованого працівника роботодавець сплачує єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Це ваша гарантія на випадок хвороби, нещасного випадку, пов’язаного з роботою, чи професійного захворювання.
У разі втрати працездатності ви отримаєте грошові виплати, які компенсують вам втрату заробітку через хворобу.
Сплата ЄСВ лише з частини заробітної плати значно зменшує розмір допомоги. Якщо ваша праця офіційно не оформлена, на допомогу годі розраховувати. Хіба що роботодавець виплатить її з власної волі.
Головне управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, що Законом України від 30.06.2021 року №1591-IX «Про платіжні послуги» створено умови для переходу української платіжної інфраструктури на міжнародний стандарт обміну платіжними повідомленнями ISO 20022, який є основою функціонування європейських платіжних систем.
З метою врегулювання механізму сплати податків, зборів, платежів єдиного внеску в умовах дії міжнародного стандарту ISO 20022 затверджено наказ МФУ від 22.03.2023 №148 «Про затвердження Порядку заповнення реквізиту «призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів(передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення», набирає чинності з 01 квітня 2023 року.
Також, одночасно для всіх платників запроваджено перехідний період, який надає можливість до 01 липня 2023 року при сплаті податків, зборів, платежів єдиного внеску використовувати і старий формат реквізиту «Призначення платежу» (наказ МФУ від 24.07.2015 року №666 втрачає чинність 01 липня 2023 року).
Цим наказом передбачено, що платники під час сплати податків, зборів, платежів, єдиного внеску з 01 липня 2023 року використовують виключно структурований формат реквізиту «Призначення платежу», який включає заповнення тільки двох обов’язкових полів, а саме «Код виду сплати» та «Додаткова інформація запису» (це не стосується платників єдиного рахунку).
Враховуючи вищевикладене надаємо Перелік кодів видів сплати, які використовуються платниками, згідно з додатком 1 до Порядку, затвердженого наказом №148:
Перелік кодів видів сплати, які використовуються платниками
Код виду сплати |
Назва коду виду сплати |
058 |
Проведення взаєморозрахунків з погашення податкового боргу (у тому числі штрафних санкцій, пені) та/або розстрочених (відстрочених) сум грошових зобов’язань або податкового боргу |
101 |
Сплата суми податків, зборів, платежів, єдиного внеску |
117 |
Сплата коштів платником податків, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство |
121 |
Сплата адміністративного штрафу |
125 |
Авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів |
128 |
Сплата грошових зобов’язань / сум єдиного внеску, визначених за результатами камеральної перевірки підрозділами, що здійснюють адміністрування платежів (фізичні особи) |
130 |
Сплата грошових зобов’язань, визначених за результатами камеральних перевірок підрозділами, що здійснюють адміністрування платежів (юридичні особи) |
131 |
Сплата грошових зобов’язань, визначених за результатами документальної/ фактичної перевірки підрозділами, що здійснюють контрольно-перевірочні заходи |
136 |
Сплата грошових зобов’язань, визначених територіальними органами ДПС за результатами роботи підрозділів по роботі з податковим боргом |
140 |
Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу / заборгованості з єдиного внеску / грошових зобов’язань |
145 |
Сплата розстрочених (відстрочених) сум |
200 |
Сплата зобов’язання за спеціальним дозволом на користування надрами |
278 |
Сплата суми акцизного податку, яка обчислюється при отриманні марок акцизного податку |
350 |
Авансові платежі (передоплата) та грошова застава |
354 |
Сума грошових зобов’язань, визначених митними органами за результатами документальних перевірок та у зв’язку з неподанням в установлений строк митної декларації |
355 |
Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу зі сплати митних платежів |
356
|
Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу зі сплати митних платежів у міжнародних правовідносинах |
357 |
Сплата коштів гарантами за виданими гарантіями у разі невиконання платником, відповідальним за сплату митних платежів, обов’язку щодо сплати митних платежів |
358 |
Сплата штрафу за порушення митних правил |
Під час сплати податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави на бюджетні / небюджетні / єдиний / депозитний рахунки платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює такі поля:
«Код виду сплати»;
«Додаткова інформація запису».
У полі «Код виду сплати» платник заповнює код виду сплати, визначений Переліком кодів видів сплати, які використовуються платниками згідно з додатком 1 до цього Порядку;
у полі «Додаткова інформація запису» платник заповнює інформацію щодо переказу коштів у довільній формі. Суб’єкти господарювання, які проводять господарську діяльність на підставі ліцензії та/або спеціального дозволу, зазначають інформацію щодо звітного (податкового) періоду, за який сплачуються податкові зобов’язання, та дозвільного документа (вид дозвільного документа, номер, дата).
Приклади заповнення реквізиту «Призначення платежу»
№ прикладу |
Напрям сплати |
Реквізит «Призначення платежу»
|
|
Код виду сплати
|
Додаткова інформація запису |
||
1. |
податкове зобов’язання з податку на прибуток за I квартал 2022 року |
101 |
податок на прибуток |
2. |
податкове зобов’язання з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за лютий 2022 року, ліцензія |
101 |
рентна плата за користування радіочастотним ресурсом |
3. |
сплата єдиного внеску, нарахованого на суму заробітної плати за першу половину лютого 2022 року |
101 |
єдиний внесок, нарахований на суму заробітної плати за першу половину лютого 2022 року |
4. |
сплата податкового боргу з податку на прибуток |
140 |
податковий борг з податку на прибуток |
5. |
погашення заборгованості з єдиного внеску |
140 |
заборгованість з єдиного внеску |
Сплата податку, збору, платежу та єдиного внеску здійснюється платником безпосередньо, а у випадках, передбачених законодавством, – податковим агентом або представником платника.
Звертаємо увагу, що пунктом 19.2 статті 19 розділу І Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI визначено, що представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податків - фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства.
Додаток з ЄСВ до декларації ФОПів-працівників: коли подавати, а коли - ні?
Фізособи-«єдинники» I - III груп, які мають основне місце роботи та за яких роботодавцем сплачено ЄСВ у розмірі не меншому від мінімального страхового внеску за всі календарні місяці звітного періоду, Додаток 1 до Декларації не заповнюють та не подають
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській й області інформує, що фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску (відповідно до частини шостої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", із змінами та доповненнями .
Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464. Водночас сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку I - III груп подають у складі податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року №578, додаток 1 "Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" .
У розд. 9 Додатка 1 в графі 2 в рядках у розрізі окремого календарного місяця звітного періоду відображаються суми нарахованого доходу застрахованих осіб та у графі 4 розраховуються суми нарахованого єдиного внеску. Загальна сума нарахованого єдиного внеску за звітний період зазначається у рядку "Усього" графи 4 розд. 9 Додатка 1. Значення рядка "Усього" графи 4 розд. 9 Додатка 1 переноситься до рядка 21 "Сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду" розд. VII Декларації.
Згідно з приміткою 8 до Декларації Додаток 1 не подається та не заповнюється фізичними особами - підприємцями - платниками єдиного податку I - III груп за умови дотримання ними вимог, визначених частинами четвертою та шостою ст. 4 Закону №2464, що дають право на звільнення таких осіб від сплати за себе єдиного внеску. Такі особи можуть подавати Додаток 1 виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Враховуючи зазначене, фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку I - III груп, які мають основне місце роботи, та за яких роботодавцем сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску за всі календарні місяці звітного періоду, Додаток 1 до Декларації не заповнюють та не подають.
Якщо роботодавцем у звітному періоді єдиний внесок нараховувався та сплачувався у розмірі менше мінімального страхового внеску (наприклад, у випадках коли працівник працював неповний місяць у зв'язку з прийняттям/звільненням в середині місяця) або не нараховувався та не сплачувався (наприклад, у зв'язку із перебуванням працівника повний місяць у відпустці за свій рахунок), то такі фізичні особи - підприємці зобов'язані самостійно визначити базу нарахування за такі місяці у розмірі не менше мінімальної заробітної плати та відобразити у графі 2 розд. 9 Додатка 1.
Водночас за місяці, за які роботодавцем сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску, у графі 2 розд. 9 Додатка 1 в паперовому вигляді проставляються прочерки, в електронному варіанті - поля залишаються незаповненими.
Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова
Коли фізособи-«єдинники» при постачанні товарів через інтернет можуть не застосовувати РРО?
За роз'ясненням ДПС, ПРРО або РРО не застосовуються у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок ФОП, крім карткового. У разі розрахунків в інший спосіб (готівкою, платіжною карткою тощо) застосування РРО та або ПРРО є обов’язковим
У підкатегорії 109.04 «ЗІР» зазначено, що відповідно до ст. 2 Закону про РРО розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Таким чином, реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмний РРО (далі – ПРРО) не застосовуються у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок фізичної особи – підприємця, крім карткового, оскільки така операція не є розрахунковою, тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати (поточний рахунок у форматі ІВАN). У разі здійснення розрахунків в інший спосіб – готівкою, платіжною карткою тощо, застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим.
Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова
Одноразове добровільне декларування – унікальна можливість легалізувати доходи, з яких не були сплачені податки
Вперше громадянам України надано можливість легалізувати свої доходи, з яких раніше не були сплачені податки. З початку вересня стартувала кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування доходів.
Що потрібно знати з цього приводу пояснив начальник Первомайської ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області Сергій Будурацький представникам засобів масової інформації.
Держава надала громадянам можливість одноразово подати декларацію, задекларувати активи, з яких раніше не були сплачені податки, сплатити одноразовий збір і, таким чином, легалізувати свої доходи, - зазначив Сергій Будурацький.
Спеціальному декларуванню підлягають: валютні цінності, нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової і нежитлової нерухомості), рухоме майно та інші об'єкти (частки (паї) у майні юридичних осіб, інші корпоративні права, майнові права, цінні папери тощо).
Не потребують подання декларації наступні активи:
1) об’єкти нерухомості, що розташовані в Україні:
- квартири, площею до 120 кв. м;
- будинки, площею до 240 кв. м;
- нежитлова нерухомість некомерційного призначення, площею до 60 кв. м.
2) земельні ділянки:
- загальна площа яких не перевищує норми у межах безоплатної передачі (ст. 121 Земельного кодексу України);
3) один транспортний засіб особистого некомерційного використання (легковий автомобіль з об’ємом двигуна до 3000 куб. см та/або вартістю до 400 тис грн, мотоцикл об’ємом двигуна до 800 куб. см);
4) інші активи, сумарна вартість яких не перевищує 400 тисяч гривень станом на дату завершення періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування.
Сергій Будурацький звернув увагу, що одноразова декларація подається виключно декларантом в електронній формі через Електронний кабінет ДПС України. Консультацію з питань одноразового декларування громадяни можуть отримати у ЦОП Первомайської ДПІ за адресою :
М.Первомайськ вул..Театральна,18 каб.21 або за телефоном 7-51-78.
Також на веб-порталі ДПС України та субсайті Головного управління ДПС у Миколаївській області розміщено банер «Одноразове добровільне декларування», в якому зібрана вся актуальна інформація з даного питання.
Посадовець нагадав, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування триватиме з 01 вересня 2021 року до 01 вересня 2022 року та передбачає сплату збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування.
Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Світлана Чекрижова
Про одноразове (спеціальне) добровільне декларування
Начальник Первомайьскої ДПІ Головного управління ДПС Миколаївській області Сергій Будурацький надав коментар та роз’яснив, в яких випадках декларант має право подати нову звітну одноразову (спеціальну) добровільну декларацію.
Так, відповідно до пп. 6.3 п. 6 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України у період проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування відповідно до підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України декларант має право уточнити інформацію, зазначену у попередньо поданій одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, виключно шляхом подання нової Декларації у порядку, визначеному підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
При цьому попередньо подана Декларація, інформація з якої уточнюється, вважається анульованою.
Після завершення періоду проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування платник податків має право подати уточнюючий розрахунок до раніше поданої Декларації виключно у випадках, передбачених підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Також керівник наголосив, що відповідно до п. 11 підрозділу 94 розділу ХХ Кодексу сума збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування, визначена в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, вважається узгодженою.
РРО та новий розмір податків: що зміниться для ФОПів у 2022 році
На базі Первомайської ДПІ відбулась робоча зустріч начальника Первомайської ДПІ Сергія Будурацького, фахівців податкової інспекції з представниками бізнесу.
Керівник нагадав, що зміни для ФОПів у 2022 році розпочались вже з 1 січня. Так, набули чинності зміни до Податкового кодексу України щодо обов’язкового використання касових апаратів (або реєстраторів розрахункових операцій (РРО).
Таким чином уже 1 січня 2022 року у своїй діяльності підприємці-платники єдиного податку другої-четвертої груп обов’язково мають використовувати касові апарати – реєстратори розрахункових операцій (РРО) чи програмні реєстратори розрахункових операцій (ПРРО).
За словами експертів, якщо вартість класичних РРО коливається від 2 до 70 тис. грн і вище, то програмний РРО від податкової – безкоштовний.
Тим підприємцям, які вирішили обрати програмні реєстратори розрахункових операцій, податкова створила покрокову відеоінструкцію для завантаження.
На кого не поширюватимуться нововведення
Звільнили від обов’язкового використання касових апаратів лише підприємців, що здійснюють роздрібну торгівлю в селах.
Відповідне рішення уряд ухвалив під час засідання 23 грудня, внісши зміни до постанови Про забезпечення реалізації статті 10 закону України Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг від 23 серпня 2000 року №1336.
Виключення не застосовуються, якщо:
- одночасно здійснюється реалізація підакцизної продукції;
- одночасно здійснюється дистанційна торгівля;
- сільською радою ухвалене рішення про обов’язкове застосування РРО.
Штрафи за розрахунки без касового апарата
Закон Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зокрема його стаття 17, передбачає штраф у разі проведення розрахункової операції без касового апарата з 1 січня 2022 року:
- 100% від вартості проданих із порушеннями товарів, робіт, послуг (за порушення, вчинене вперше);
- 150% від вартості – за кожне наступне вчинене порушення.
Зміни податків та ставок
У 2022 році зміняться й розміри податків та внесків, що сплачують ФОПи. Це передбачено законом про державний бюджет на 2022 рік.
ЄСВ
Оскільки мінімальна зарплата 1 грудня 2021 року зросла до 6 500 грн, а з 1 жовтня зросте ще на 200 грн – до 6 700 грн, зміниться й розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ) (становить 22% від мінімальної зарплати).
Вплине на нарахування податків і прожитковий мінімум для працездатних осіб, який із 1 січня становитиме 2 481 грн, з 1 липня – 2 600 грн, а з 1 грудня – 2 684 грн.
Зважаючи на це, фізичні особи-підприємці в 2022 році сплачуватимуть такі податки:
ФОП перша група
- ЄСВ: із 1 січня – 1 430 грн, із 1 жовтня – 1 474 грн,
- єдиний податок – 248,10 грн (не більше 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2022 року).
ФОП друга група
- ЄСВ: 1 430 грн – з 1 січня і 1 474 грн – з 1 жовтня,
- єдиний податок – 1,3 тис. грн (20% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2022 року).
Ставки єдиного податку у відсотках встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад.
ФОП третя група
- ЄСВ: 1 430 грн – з 1 січня і 1 474 грн – з 1 жовтня,
- Єдиний податок – 5% доходу або 3% доходу та ПДВ.
ФОП загальної системи оподаткування
- ЄСВ: 1 430 грн – з 1 січня і 1 474 грн – з 1 жовтня,
- ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%).
ПДФО та військовий збір обраховуються від чистого доходу, який визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка в грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю.
Не оминули увагою і питання проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету. В ході зустрічі присутнім надали роз’яснення по заповненню декларацій та демонструвались відеоролики ДПС України щодо одноразового добровільного декларування активів громадян.
Зустріч пройшла у форматі конструктивного діалогу. За підсумками зустрічі було узгоджено активізувати взаємодію і подальшу співпрацю в напрямку вивчення резервів наповнення місцевого бюджету.
Як завантажити програмне рішення «ПРРО Каса»?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє : Державна податкова служба розробила покрокову відеоінструкцію щодо завантаження програмного забезпечення «ПРРО Каса».
На офіційному вебпорталі ДПС за адресою: Головна/БАНЕР/Програмні РРО розміщено банер «Програмні РРО» з інформацією про програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – ПРРО) та дистрибутиви безкоштовного ПРРО від ДПС – програмне рішення «ПРРО Каса».
Для входу в «ПРРО Каса» потрібно обрати теку, де розміщено електронний ключ та кваліфікований сертифікат відкритого ключа касира, та ввести пароль до нього
Для завантаження програмного забезпечення перейдіть двічі за посиланням «Програмний реєстратор розрахункових операцій».
Цей розділ банеру містить посилання на завантаження архіву з програмним забезпеченням для операційних систем Android та Windows та інформацію про вміст та призначення інших архівних файлів.
Перейдіть за активним посиланням ПЗ для Android. Розпочнеться завантаження архіву.
Після завершення завантаження архіву, його вміст скопіюйте до обраної теки.
Ознайомтеся з керівництвом користувача.
У керівництві користувача зазначається шлях розміщення електронного ключа та кваліфікованого сертифіката відкритого ключа касира для використання ПРРО Каса для Android.
Для встановлення ПРРО Каса для Android скопіюйте файл PRRO.Pos.apk на пристрій (телефон, планшет, інший пристрій з операційною системою Android), після чого відкрийте його безпосередньо на пристрої.
Після завершення встановлення на пристрій програмного забезпечення ПРРО Каса, його можна використовувати.
Перейдіть за активним посиланням ПЗ для Windows. Розпочинається завантаження архіву.
Після завершення завантаження архіву його вміст скопіюйте до обраної теки.
Ознайомтеся з керівництвом користувача.
Для встановлення програмного забезпечення ПРРО Каса для Windows запускається файл setup.exe.
Після завершення встановлення на пристрій програмного забезпечення ПРРО Каса, його можна використовувати.
Для входу в ПРРО Каса потрібно обрати теку, де розміщено електронний ключ та кваліфікований сертифікат відкритого ключа касира та ввести пароль до нього.
З покроковою відеоінструкцією «Як завантажити програмне забезпечення ПРРО Каса» можна ознайомитися на офіційному вебпорталі ДПС за адресою: Головна/БАНЕР/Програмні РРО/Відеоуроки/Як завантажити програмне рішення ПРРО Каса.
Головний державний інспектор Первомайської ДПІ
Світлана Чекрижова
Електронні сервіси для платників ПДВ
Головне управління ДПС у Миколаївській області інформує, що у період карантину варто максимально користуватися послугами ДПС дистанційно, усвідомити переваги такого формату спілкування з податковими органами, адже скориставшись онлайн-сервісами вебпорталу ДПС, платник матиме можливість отримати всю необхідну інформацію без особистих візитів до Центрів обслуговування платників. Скористатися електронними сервісами ДПС можуть і платники ПДВ.
Пропонуємо ознайомитися з основними напрямами цих сервісів:
-подання в електронному вигляді повідомлень, скарг на рішення Комісії ДПС про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН;
-реєстрація ПН/РК;
-створення та реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) та перегляд процесу створення та подання ПН/РК;
-перегляд повної інформації щодо податкової накладної з урахуванням всіх зареєстрованих до неї розрахунків коригування кількісних і вартісних показників, а також при складанні ПН/РК для власних потреб дипломатичних місій в Україні перегляду переліку дипломатичних місій в Україні, які перебувають на обліку в контролюючих органах;
-доступ до Єдиного реєстру податкових накладних щодо складених ними чи їх контрагентами податкових накладних та/або розрахунків;
-коригування, а також перегляду та завантаження квитанцій за результатами обробки ПН/РК незалежно від програмного забезпечення, яким такі ПН/РК надсилались на реєстрацію в ЄРПН;
-сервіси системи електронного адміністрування ПДВ:
-доступ до інформації щодо розрахунку суми перевищення та результату порівняння даних податкової звітності з ПДВ та Єдиного реєстру податкових накладних;
-доступ до переліку операцій, зареєстрованих в СЕ А ПДВ,
-доступ до переліку всіх операцій з ПДВ-рахунком (тип транзакції, загальна сума поповнення рахунку, списання коштів з рахунку, заборгованість тощо)
-аналітичні сервіси системи автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування оцінки ступеня ризиків;
-перегляд розрахованих показники О (навантаження за останні 12 календарних місяців) та Р (сума ПДВ зазначена у зареєстрованих ПН/РК в ЄРПН у звітному періоді) в розрізі періодів,
-перегляд розрахованих показників Позитивної податкової історії (ГП11) платника податку за визначеними критеріями,
а також переглянути інформацію щодо відповідності платника ПДВ критеріям ризиковості.
Головне управління ДПС у Миколаївській області
Триває кампанія добровільного декларування
В Первомайській податковій інспекції відбулась чергова зустріч керівника з платниками, де були розглянуті основні аспекти проведення одноразового добровільного декларування та електронні сервіси Державної податкової служби.
Керівник, наголосив, що одноразове добровільне декларування доходів або так звана «податкова амністія» - це унікальна можливість на компромісних умовах легалізувати статки, з яких не сплачено податків.
За участь в декларуванні громадянин отримує ряд державних гарантій, зокрема в частині звільнення від відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства, і, головне - можливість без застереження використовувати задекларовані активи у майбутньому.
Крім того, серед позитивів, які гарантує держава за добровільне декларування статків, слід відзначити також те, що податкова служба не перевірятиме джерела походження задекларованих активів, а інформація про платників, яка надійде до податкової служби у рамках одноразового декларування, не буде передаватися правоохоронним органам.
Сергій Будурацький, акцентував увагу платників, що на сьогодні найпопулярнішим електронним сервісом Державної податкової служби є Електронний кабінет, який забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов'язків, визначених Податковим кодексом України (далі - Кодекс) та нормативно-правовими актами, що прийняті на підставі та на виконання Кодексу.
Повідомив, що в Електронному кабінеті створено комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю. Такий захист інформації забезпечено відповідно до вимог нормативно-правових актів у галузі технічного захисту інформації та засвідчено Атестатом відповідності, зареєстрованим в Адміністрації Держспецзв’язку.
Зазначив, що вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.
На прикінці зустрічі проінформував , що одноразова декларація подається виключно в електроному вигляді через кабінет платника та надав відповіді на запитаня присутніх.
Про застосування реєстраторів розрахункових операцій
Первомайська ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області нагадує, що суб’єкти господарювання, які підпадають під дію Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР та Податкового кодексу України та в яких виникає обов’язок застосовувати реєстратор розрахункових операцій та/або програмний реєстратор розрахункових операцій, можуть самостійно вибрати для здійснення розрахунків за товари /послуги використання РРО або ПРРО, залежно від власних потреб.
Зауважимо, що дія Закону №265/95-ВР поширюється на всіх СГ, господарські одиниці та представників чи уповноважених осіб СГ, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Використання ПРРО є дешевшим та простішим, оскільки він встановлюється на будь-який гаджет, що економніше, ніж придбання традиційних касових апаратів та їх обслуговування.
Програмний РРО передбачає виключно онлайн реєстрацію та онлайн передачу (отримання) даних до фіскального сервера контролюючого органу.
Реєстрація ПРРО проводиться на підставі заяви про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою №1-ПРРО ( J/F1316603).
Передача даних до ДПС забезпечується без залучення інформаційни хеквайєрів.
Реєстрація ПРРО та обмін документами між ПРРО та фіскальним сервером відбувається виключно на підставі електронних документів з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів.
У програмному РРО за запитом користувача можна автоматично створити Z-звіт (періодичний звіт) засобами фіскального сервера або засобами ПРРО.
Суб’єкти господарювання мають використовувати лише переведені у фіскальний режим роботи ПРРО, зареєстровані у Реєстрі програмних реєстраторів розрахункових операцій і виключені з нього, з дотриманням порядку їх застосування.
ПРРО реєструється шляхом присвоєння програмним забезпеченням фіскального сервера фіскального номера ПРРО із внесенням даних до Реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій.
Про реєстрацію ПРРО суб’єкту господарювання направляється інформація у другій квитанції із зазначенням присвоєного під час реєстрації фіскального номера ПРРО.
Суб’єкт господарювання, який зареєстрував ПРРО, подає Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа за формою J/F1391802 з інформацією про ідентифікатор ключа з сертифікату, який використовується для підпису, щодо того працівника, якому надані повноваження проводити розрахункові операції.
Кожен кассир засвідчує проведення розрахункових операцій та передачу даних до фіскального сервера власним електронним підписом.
ПРРО може застосовуватись лише в тій господарській одиниці, дані про яку внесені до Реєстру щодо такого ПРРО.
ДПС надає інформаційну підтримку СГ, які використовують або мають намір використовувати ПРРО у центрах обслуговування платників податків та через Інформаційно-довідковий департамент ДПС.
Головний державний інспектор
Первомайської ДПІ Світлана ЧЕКРИЖОВА
Про одноразове добровільне декларування під час зустрічі з фізичними особами
Головним державним інспектором Первомайської ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області Світланою Чекрижовою проведена зустріч з платниками податків на тему «Одноразове (спеціальне) добровільне декларування фізичними особами належних їм активів та сплата одноразового збору до бюджету», яке запроваджене з 1 вересня 2021 року.
Під час зустрічі обговорювалися питання щодо об’єктів громадян, які можуть бути задекларовані, та за якими ставками вони оподатковуються. Звернуто увагу, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування відбувається шляхом подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації до Державної податкової служби України через приватну частину Електронного кабінету у розділі «Одноразова (спеціальна) добровільна декларація», а подати таку декларацію необхідно до 1 вересня 2022 року та сплатити одноразовий збір необхідно протягом 30 календарних днів після подання декларації. При цьому, законом надано можливість розбити сплату суми одноразового збору на три роки, але розрахунок збору відбуватиметься за вищими ставками.
«У декларації одноразового (спеціального) добровільного декларування не зазначається інформація про джерела набуття декларантом об’єктів. До того ж, після подачі одноразової (спеціальної) добровільної декларації та камеральної перевірки її контролюючим органом на предмет арифметичних помилок декларант має право її уточнити. Загалом декларування активів здійснюється виключно за бажанням громадянина, який має право на таке декларування. Реалізація таких законодавчих нововведень – це спосіб цивілізованої легалізації активів, які були приховані від оподаткування», - зауважила податківець.
Сплата ЄСВ та єдиного податку ФОП за грудень 2021 року
Первомайська ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області доводить до відома платників податків, що згідно зі статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2020 року №1082-IX із змінами з 01 грудня 2021 року встановлено розмір мінімальної заробітної плати 6500 гривень, а отже змінюється і розмір єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове держане соціальне страхування (далі – ЄСВ).
У зв’язку з цим для всіх фізичних осіб – підприємців, незалежно від обраної системи оподаткування, мінімальний розмір ЄСВ з 01 грудня 2021 року становить 1430,00 гривень (6500 х 22%). Тобто у січні 2022 року за грудень слід буде сплатити 1430,0 гривень ЄСВ або за IV квартал (для тих ФО-П, що сплачують ЄСВ поквартально – 4070,0 гривень ЄСВ (1320 + 1320 + 1430).
Враховуючи розмір єдиного внеску (22%) та норми Закону «Про державний бюджет України на 2021 рік» максимальна величина бази нарахування єдиного внеску з грудня 2021 року становить 97500 гривень, або 15 розмірів мінімальної заробітної плати (6500 х 15). Оскільки єдиний внесок сплачується лише з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, яка встановлена законодавством, то максимальна сума єдиного внеску, яку можуть сплатити вказані платники єдиного внеску на місяць з 01 грудня 2021 року складає 21450 гривень. (97500 х 22%).
Підвищився з 01 грудня також розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік», який становить 2481 гривень, до 30 листопада 2021 року він складав 2379 гривень.
Суми єдиного податку у грудні 2021 року для ФО-П I та II рупп залишаться незмінними – 227 гривень та 1200 гривень відповідно.
Головний державний інспектор
Первомайської ДПІ Світлана ЧЕКРИЖОВА
Чи потрібно подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію, за об’єкти рухомого або нерухомого майна, які були отримані у спадок (подарунок) від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення?
В Первомайській податковій інспекції відбулась зустріч з платниками щодо одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами.
Світлана Чекрижова, зазначила, що скористатися одноразовим добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання об’єктів декларування чи на момент нарахування доходів, за рахунок яких були отримані об’єкти декларування, і які відповідно до Податкового кодексу чи були платниками податків.
Звернула увагу, що оподаткування доходу, отриманого платником податку на доходи фізичних осіб в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок нерухомого або рухомого майна визначено ст. 174 ПКУ, відповідно до п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 якої за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.
При цьому об’єкти дарування, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими Податковим кодексом для оподаткування спадщини.
Наголосила, що особами, відповідальними за сплату податку до бюджету, є спадкоємці/обдаровані, які отримали спадщину/дарунок.
Дохід у вигляді вартості успадкованого/отриманого у дарунок майна (у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації про майновий стан та доходи, крім спадкоємців, які отримали у спадщину/дарунок об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.
На завершення зазначала, що у разі якщо об’єкти рухомого або нерухомого майна були отримані у спадок (подарунок) від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення, то подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію платнику податків не потрібно за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації.
Інтерв’ю заступника начальника ГУ ДПС у Миколаївській області Ольги Купчишиної щодо особливостей одноразового (спеціального) добровільного декларування
Як відомо, в Україні триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування, яка стартувала 1 вересня 2021 року. Під час цієї кампанії, громадяни мають можливість задекларувати активи, з яких раніше не були сплачені податки, та почати формувати свою податкову історію з «чистого аркуша».
Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об'єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об'єкти декларування, і які відповідно до Податкового кодексу України є чи були платниками податків.
Сьогодні запитаємо у заступника начальника Головного управління ДПС у Миколаївській області, хто ж може скористатись правом на одноразове спеціальне декларування своїх активів.
Отже, Ольго Анатоліївно, чи може взяти участь в одноразовому декларуванні громадянин, який в період з 2015 до 2016 року перебував на державній службі, а потім відкрив власну справу?
Відповідно до ПКУ декларантами не можуть бути особи, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів, що визначають чи визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції (крім тих, які претендували або претендують на зайняття посад, перебування на яких вимагає чи вимагало від особи подання відповідної декларації, та не були призначені або обрані на відповідні посади).
Отож, якщо фізична особа у період з 01 січня 2005 року перебувала на державній службі та подавала декларацію відповідно до законів, що визначають чи визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції, то така особа не може скористатися правом на одноразове декларування.
Чи можуть скористатись спеціальним декларуванням фізичні особи, які у період з 2005 року до 2010 року були депутатами сільських, районних та обласних рад?
Категорії посад в органах місцевого самоврядування визначено ст. 14 Закону № 2493, з якої випливає, що депутати місцевих рад не є посадовими особами органів місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене, фізичні особи, які були депутатами місцевих рад у 2005 – 2010 роках та при цьому не займали посад в органах місцевого самоврядування, не одержували заробітну плату за рахунок державних коштів або за рахунок місцевого бюджету, а також не подавали або не мали подавати декларації відповідно до законів, що визначають чи визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції, можуть скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням.
Чи може скористатись правом на одноразове декларування особа, яка певний час займалась бізнесом і має кошти на валютному депозитному рахунку в банку?
Якщо фізична особа володіє коштами, які розміщені на депозитному (вкладному) банківському рахунку, з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування, то така особа має можливість задекларувати такі кошти шляхом подання Декларації та сплатити збір з одноразового добровільного декларування за відповідною ставкою.
Чи має право фізична особа подати спеціальну декларацію та задекларувати актив у вигляді права грошової вимоги за договором позики, що надана іншій фізичній особі за рахунок коштів, з яких не були сплачені податки?
Так. Фізична особа – резидент, яка має у власності актив у вигляді права грошової вимоги (кошти, позичені третім особам за договором позики), яке нотаріально посвідчене, може добровільно задекларувати зазначений актив шляхом подання декларації.
Хто із співвласників є декларантом об’єкта житлової нерухомості, який належить декільком фізичним особам на праві спільної сумісної власності без поділу на частки, а загальна площа такого об’єкта перевищує площу активів, що не декларуються?
Кожен із співвласників має право на декларування своєї частини об’єкта житлового нерухомого майна, придбаного за рахунок доходів, з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори, з урахуванням норм ЦКУ.
Ольго Анатоліївно, хотілось би дізнатись, які юридичні наслідки неподання одноразової (спеціальної) декларації тими особами, хто має на це право?
Особа, яка має право на одноразове декларування не скористується ним (тобто не подасть декларацію), така особа буде вважатися такою, що повідомила контролюючий орган про те, що станом на 31 серпня 2022 року (дату завершення періоду проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування):
- у власності такої фізичної особи відсутні активи, одержані (набуті) за рахунок доходів, з яких не сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори відповідно до податкового законодавства на момент нарахування (отримання) таких доходів, та/або
- про те, що склад та обсяг таких активів (тобто активів, одержаних (набутих) за рахунок доходів, з яких не сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори відповідно до податкового законодавства на момент нарахування (отримання) таких доходів) у власності такої фізичної особи перебуває в межах, зазначених у ПКУ.
Наостанок хочеться запитати, чи є подання одноразової декларації фактом підтвердження переходу права на активи, які зазначаються у такій декларації?
Ні. Подання спеціальної декларації не є окремим спеціальним порядком офіційного визнання або підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на активи, щодо яких подається така Декларація.
Також додам, що одноразове декларування – це не легалізація злочинних активів.
Інтерв’ю заступника начальника Головного управління ДПС у Миколаївській області Ольги Купчишиної
«Про право на отримання податкової знижки»
Ольго Анатоліївно, під час спілкування з податковими органами завжди акцентується увага на важливості виконання платниками податків обов’язку щодо своєчасної та повної сплати податкових зобов’язань, і необхідності знання своїх прав. Сьогодні хотілось би більше дізнатись про права громадян, зокрема про право на отримання податкової знижки.
Так, питання дуже важливе і надзвичайно актуальне.
По-перше, пояснимо читачам, що податкова знижка – це сума витрат платника податку на оплату товарів, послуг резидента протягом звітного року, на яку зменшується загальний річний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати.
До витрат, які декларуються громадянами з метою отримання податкової знижки, належать:
сума коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення;
частина сплачених процентів за іпотечним житловим кредитом;
сума коштів або вартість майна перерахованих (переданих) у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям;
сума страхових платежів та пенсійних внесків, сплачених платником податку страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом тощо;
оплата допоміжних репродуктивних технологій;
оплата державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;
сума коштів, сплачених у зв'язку з переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива;
сума коштів у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, фактично сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи;
сплата коштів на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.
Чи визначені чинним законодавством умови або обмеження щодо отримання податкової знижки?
Так, це такі умови:
отримання доходу у вигляді заробітної плати. При цьому загальна сума податкової знижки не може перевищувати суми річної заробітної плати у поточному році;
витрати мають бути фактично здійснені та підтверджені документально (платіжними та розрахунковими документами, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами тощо). Такі документи обов’язково мають містити інформацію про вартість товарів (робіт, послуг) та строк їх продажу (виконання, надання);
– податкова знижка може бути надана виключно резиденту України, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має про це відмітку у паспорті;
– скористатися правом на нарахування податкової знижки можна лише за наслідками звітного податкового року. Таке право не продовжується та не переноситься на наступний рік, якщо громадянин не скористався своїм правом у встановлений строк.
Тобто отримати податкову знижку за витрати, понесені у 2020 році, можна тільки у 2021 році?
Так, оскільки право на отримання податкової знижки не переноситься на наступні роки, тому для отримання знижки за 2020 рік необхідно подати декларацію до 31 грудня 2021 року.
Яка процедура отримання податкової знижки?
Як вже говорилося раніше, платник податків подає до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку, податкову декларацію про доходи, отримані протягом минулого року.
Важливо, що для підтвердження права на податкову знижку платник податків повинен надати до декларації копії первинних документів, зокрема, але не виключно: платіжні та розрахункові документи (квитанції, платіжні доручення, прибуткові ордери тощо), договір на надання даної послуги (роботи, товару) (за наявності), документи, що дозволять ідентифікувати платника податків та членів сім’ї першого ступеня споріднення (якщо задекларовано право на податкову знижку по навчанню або страхуванню члена сім’ї першого ступеня споріднення).
Оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого ПКУ.
В який спосіб подається декларація? Чи обов’язково особисто відвідувати податкову інспекцію?
Платники можуть подати декларацію в один із таких способів:
особисто або уповноваженою на це особою;
також можна надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, але не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання декларації;
засобами електронного зв'язку в електронній формі. До речі, останній спосіб, в умовах карантинних обмежень, є найбільш зручним та безпечним способом спілкування з податковими органами.
Також хочу наголосити, що, звернувшись до ДПІ, платники можуть дізнатись відповіді на запитання щодо порядку отримання податкової знижки.
Ольго Анатоліївно, проінформуйте, скільки ж громадян вже скористались правом на податкову знижку?
Станом на 01 грудня 2021 року декларації про майновий стан і доходи, отримані у 2020 році, для отримання податкової знижки подали 2173 громадянина. До повернення з бюджету декларанти визначили 6,4 млн грн. Протягом 2020 року правом на податкову знижку скористалися 2100 громадян, які задекларували до повернення 5,5 млн грн.
Середня сума податку на доходи фізичних осіб, що була заявлена в 2021 році до повернення з бюджету у зв’язку із використанням права на податкову знижку, на одну особу складає 2,9 тис грн. У 2020 році цей показник становив 2,6 тис грн.
Отже, як бачимо, все більше громадян використовують це право. Я звертаюсь до платників податків – не зволікайте, у разі необхідності звертайтесь до контролюючих органів за консультаціями, подавайте декларацію та отримуйте кошти, які підлягають поверненню.
Сервіс ДПС «Електронний кабінет» - це зручно, швидко та ефективно!
Головне управління ДПС у Миколаївській області запрошує до користування Електронним кабінетом – сервісом, призначенням якого є надання платнику податків можливості реалізувати свої обов’язки та права у сфері оподаткування в режимі on-line.
Для ознайомлення користувачів з роботою Електронного кабінету функціонує розділ «Допомога», який є доступним як у відкритій так і у приватній частині кабінету. Даний розділ детально ознайомить користувача із роботою Е-кабінету та кожним із його сервісів.
Електронний кабінет складається із двох функціональних частин:
відкрита (загальнодоступна)
та приватна (особистий кабінет).
Усі користувачі без використання кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) мають доступ до відкритої (загальнодоступної) частини Електронного кабінету.
Вхід до приватної частини (особистого кабінету) здійснюється після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн:
- з використанням КЕП будь-якого акредитованого центру сертифікації ключів – кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг,
- Інтегрованої системи електронної ідентифікації - id.gov.ua (MobileID та BankID),
- за допомогою мобільного застосунку «Дія».
На сьогодні в Електронному кабінеті найчастіше використовуються сервіси щодо:
доступу до загальнодоступних реєстрів,
доступу до особистої інформації (реєстраційних та облікових даних),
пошуку фіскального чека,
створення, перевірки та направлення в електронному вигляді податкової та статистичної звітності, звіту щодо сум нарахованого ЄСВ, запитів на отримання інформації, заяв на реєстрацію платником окремих податків, заяв на отримання довідки про відсутність заборгованості, скарг на рішення Комісії ДПС про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН;
сервісів систем електронного адміністрування ПДВ, реалізації пального та спирту етилового, доступу до даних Єдиного реєстру податкових накладних, Єдиного реєстру акцизних накладних, реєстрації податкових та акцизних накладних та/або розрахунків коригування відповідно в ЄРПН та ЄРАН;
сервісів для фізичних осіб-громадян (подання декларації про майновий стан і доходи; отримання відомостей про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб (ДРФО));
подання заяв для реєстрації або внесення змін у ДРФО).
У відкритій частині Електронного кабінету користувачі мають можливість отримувати інформацію, яка відповідно до законодавства є відкритою та підлягає оприлюдненню. Через відкриту (загальнодоступну) частину Електронного кабінету платник має можливість:
скористатися інформацією загальнодоступних реєстрів (дані про взяття на облік платників податків; дані реєстру платників ПДВ; дані реєстру страхувальників; дані реєстру платників єдиного податку; дані реєстру платників акцизного податку з реалізації пального; дані реєстру неприбуткових установ та організацій тощо);
пошуку фіскального чека, який дозволяє покупцям здійснювати пошук чеків, що формуються традиційними реєстраторами розрахункових операцій, та електронних чеків, створених новітніми системами;
пошуку марки акцизного податку, який надає можливість перевірити легальність походження алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
перегляду зацікавленими особами довідок про відсутність заборгованості; ознайомлення з бланками податкової звітності;
отримання інформації про граничні терміни сплати податків, зборів,
обов’язкових платежів;
отримання контактів і адрес діючих центрів обслуговування платників; ознайомлення з новинами ДПС;
ознайомлення з інструкцією користувача.
Вхід до приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету здійснюється після проходження електронної ідентифікації залежно від типу підпису платника:
керівником підприємства - директором, особою, що має право підпису (за даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань),
бухгалтером (до поданої до ДПС заяви за ф. 1-ОПП),
уповноваженою особою платника, якій делеговано право підпису податкових накладних, сервісних запитів, операцій та транзакцій системи
електронного адміністрування ПДВ (СЕА ПДВ) та системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (СЕА РПСЕ) тощо;
фізичною особою.
Також надана можливість входу до Електронного кабінету посадових (уповноважених) осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів, підприємств та організацій після проходження електронної ідентифікації з використанням електронного підпису, отриманого такими посадовими особами для виконання прав та обов’язків, покладених на них відповідними органами, в якості «посадової особи» або «фізичної особи».
У приватній частині (особистому кабінеті) Електронного кабінету, крім сервісів відкритої частини будь-яким платникам надано можливість:
доступу до особистої інформації (реєстраційних та облікових даних) з можливістю її вивантаження у форматі pdf та xls,
доступу та контролю за станом розрахунків з бюджетом; електронного листування з органами ДПС;
надсилання в електронному вигляді листів, запитів на отримання інформації, заяв на реєстрацію платником окремих податків, заяв на отримання довідки про відсутність заборгованості;
створення, перевірки та направлення в електронному вигляді податкової та статистичної звітності, звіту щодо сум нарахованого ЄСВ та перегляду процесу створення та подання її;
перегляд раніше поданої звітності незалежно від способу її подання, включаючи звіти, подані на паперових носіях;
доступ до квитанцій щодо приймання та обробки податкової звітності, інформаційних повідомлень, кореспонденції тощо, надісланої користувачу Е- кабінету, та доступ до надісланих користувачем електронних документів;
використання АРІ функціоналу Електронного кабінету (подання звітності, заяв, запитів та реєстрація податкових та акцизних накладних; передача банкам інформації про відкриття/закриття рахунків; фіскалізації чеків та передачі Z-звітів; вивантаження інформації з реєстрів ДПС, стану розрахунків з бюджетом).
Головне управління ДПС у Миколаївській області
Що варто знати про одноразове (спеціальне) добровільне декларування
Фахівці Первомайської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Миколаївській області систематично проводять зустрічі з платниками податків на тему одноразового добровільного декларування. В ході зустрічей керівник податкової Сергій Будурацький наголошує, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування це окремий порядок декларування фізичною особою належних їй грошових коштів, майна та майнових прав, які відповідають таким критеріям:
розміщені на території України та/або за її межами;
були одержані/набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні;
з яких не були сплачені податки і збори, або сплачені не в повному обсязі;
які не були задекларовані протягом будь-якого з податкових періодів до 1 січня 2021 року.
Отже, добровільному декларуванню підлягають не всі грошові активи фізичної особи, майно/майнові права, а лише ті, які відповідають вказаним критеріям. Тож якщо грошові кошти, майно чи майнові права, отримані легально і при їх отриманні було сплачено відповідні податки чи збори, то додатково декларувати їх непотрібно.
Період добровільного декларування триває лише рік — з 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року.
За більш детальною інформацією звертатися за телефоном (05161)7-51-78, або особисто звернутися до працівників ЦОП Первомайської державної податкової інспекції за адресою: м. Первомайськ, вул..Театральна,18.
Також повідомляємо, що на вебпорталі ДПС ведеться рубрика запитання-відповіді щодо одноразового добровільного декларування, яка знаходиться за посиланням: Державна податкова служба України
Обережно шахраї!
Активізувалися псевдоподатківці та вимагають гроші
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що виявлено непоодинокі випадки вимагання невідомими особами грошових коштів від суб’єктів підприємницької діяльності.
Шахраї телефонують начебто від імені керівника Первомайської ДПІ та вимагають гроші для залагодження питань щодо «перевірок», чи на якісь інші потреби.
Будьте обережні та не піддавайтесь провокаціям. Якщо ж траплятимуться (чи були) такі телефонні дзвінки, не замовчуйте факти, негайно телефонуйте на Антикорупційний сервіс ДПС України «Пульс» за тел. 0-800-501-007
Адміністрація Первомайської ДПІ
У Центрі обслуговування платників Первомайської ДПІ протягом січня – жовтня 2021 року
надано майже 9,3 тисяч адміністративних послуг
Первомайська державна податкова інспекція Головного управління ДПС у Миколаївській області інформує.
За січень – жовтень 2021 року фахівцями Центру обслуговування платників Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області всього надано 9244 адміністративних послуг. Найчастіше платники податків звертаються за наступними послугами:
- видача картки платника податків, внесення до паспорта громадянина України (у формі книжечки) даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з державного реєстру фізичних осіб – платників податків – 3316;
- видача відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків – 3200.
На теперішній час, згідно розпорядчих документів Головного управління ДПС у Миколаївській області, обмежено режим відвідування Центру обслуговування платників.
За таких обставин рекомендуємо платникам використовувати електронні сервіси ДПС, які забезпечують дистанційні комунікації з податковими органами та сприяють економії часу.
Триває співпраця податківців з територіальними громадами
В приміщенні податкової, 26.10.2021 року відбулася робоча зустріч начальника Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області Сергія Будурацького, фахівців податкової з представниками Камяномостівської та Мигіївської ОТГ , під час якої обговорювалось питання щодо сприяння залученню платників податків, які зареєстровані на території ОТГ, до користування електронними сервісами ДПС, використання Електронного кабінету територіальної громади, дотримання фінорганами термінів погодження електронних висновків.
В ході зустрічі Сергій Будурацький наголосив, що одним з пріоритетних напрямків роботи податкових органів є співпраця та взаємодія з територіальними громадами, тому спільними зусиллями необхідно вирішувати питання , що стосуються адміністрування та надходження місцевих податків і зборів до бюджетів територіальних громад та обговорила питання щодо сприяння працівниками ОТГ залученню платників податків, які зареєстровані на території ОТГ, до користування електронними сервісами ДПС.
державний інспектор Світлана Чекрижова розповіла про переваги сплати податків і зборів інших платежів, єдиного внеску через єдиний рахунок . Також фахівець зазначила, що з 1 січня 2021 року Державна податкова служба України запровадила електронне інформування органів місцевого самоврядування. Так, фінансові органи територіальних громад через ІТС «Електронний кабінет» мають можливість щомісячно отримувати звітність в розрізі джерел доходів та звітність в розрізі платників податків - юридичних осіб, про суми нарахованих та сплачених податків та/або зборів, суми податкового боргу та надмірно сплачених до місцевих бюджетів податків та/або зборів на відповідних територіях.
Наприкінці зустрічі начальник Первомайського відділу податків і зборів з фізичних та проведення камеральних перевірок Вікторія Заніздра розповіла, що з 1 вересня 2021 року стартувала кампанія одноразового декларування, яка передбачена Законом України від 15 червня 2021 року № 1539 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету». Одноразове (спеціальне) добровільне декларування - це окремий порядок декларування фізичною особою належних їй грошових коштів, майна та майнових прав, які відповідають таким критеріям:
розміщені на території України та/або за її межами;
були одержані/набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні;
з яких не були сплачені податки і збори, або сплачені не в повному обсязі;
які не були задекларовані протягом будь-якого з податкових періодів до 1 січня 2021 року.
Отже, добровільному декларуванню підлягають не всі грошові активи фізичної особи, майно/майнові права, а лише ті, які відповідають вказаним критеріям. Тож якщо грошові кошти, майно чи майнові права, отримані легально і при їх отриманні було сплачено відповідні податки чи збори, то додатково декларувати їх непотрібно.
Період добровільного декларування триває лише рік — з 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року.
Чергова зустріч щодо вивчення резервів наповнення місцевого бюджету
На базі Первомайської ДПІ відбулась робоча зустріч фахівців податкової інспекції з представником Первомайської міської ради – начальником відділу внутрішнього аудиту Інною Остапенко з питань наповнення бюджету Первомайської міської територіальної громади. В ході зустрічі були обговорені актуальні питання щодо оформлення належним чином користування землею та своєчасного перерахування відповідних податків, проведення роботи в частині погашення податкового боргу по місцевих податках та зборах.
Крім того зупинились на можливості щомісячного отримання фінансовим відділом Первомайської ОТГ звітності в розрізі джерел доходів та звітності в розрізі платників податків – юридичних осіб про суми нарахованих та сплачених податків та/або зборів, суми податкового боргу та надмірно сплачених до місцевих бюджетів податків та/або зборів на території громади.
Не оминули увагою і питання проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету.
Зустріч пройшла у форматі конструктивного діалогу. За підсумками зустрічі було узгоджено активізувати взаємодію і подальшу співпрацю в напрямку вивчення резервів наповнення місцевого бюджету.
Первомайські податківці провели чергову робочу зустріч з представниками Синюхобрідської ОТГ
Співпраця з представниками сільських та селищних рад триває і надалі. Так, нещодавно проведено чергову робочу зустріч керівника Первомайської ДПІ Сергія Будурацького з заступником голови Синюхобрідської ОТГ Сергієм Бондаренкоза участю фахівців Первомайської ДПІ.
Основними питаннями, які обговорювалися на заході, були питання пошуку додаткових ресурсів наповнення місцевих бюджетів. Зокрема, залученню до декларування громадян, які надають послуги з обробітку ґрунту, збору врожаю тощо, в тому числі на власній сільськогосподарській техніці та залучення до декларування громадян, які одноосібно обробляли власні земельні ділянки (паї) загальною площею понад 2 га та отримували доходи від продажу власної сільськогосподарської продукції.
З територіальною громадою проводилась роз’яснювальна робота щодо можливості самостійного контролю за нарахуванням та сплатою податків, користуючись електронними сервісами ДПС. Головний державний інспектор Світлана Чекрижова розповіла про переваги сплати податків і зборів інших платежів, єдиного внеску через єдиний рахунок, переваги подання звітності в електронному вигляді, проінформувала присутніх, що в центрі обслуговування платників Первомайської ДПІ обладнане спеціальне робоче місце, де платник може вільно скористатись комп’ютером та подати податкову звітність в електронному вигляді.
Піднімалося на заході і питання одноразового добровільного декларування. Начальник Первомайського відділу податків і зборів з фізичних та проведення камеральних перевірок Вікторія Заніздра акцентула увагу, що з 1 вересня 2021 року громадяни України матимуть право задекларувати активи, з яких не були сплачені податки, та таким чином легалізувати їх. Ця можливість надана нормами закону про проведення одноразового добровільного декларування. Роз’яснила основні норми та положення закону та надала друковану продукцію.
На всі поставлені питання були надані обґрунтовані відповіді.
Як перейти на Єдиний рахунок для сплати податків?
Головне управління ДПС у Миколаївській області нагадує, що порядок функціонування єдиного рахунка затверджено постановою КМУ від 29.04.2020 № 321 згідно ст. 35-1 Податкового кодексу України (чинні з 01.01.2021).
За бажанням платник податків може використовувати такий рахунок для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків і зборів, ЄСВ та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, заборгованості з інших платежів.
Для цього необхідно подати повідомлення про використання єдиного рахунку в електронній формі через «Електронний кабінет».
Платник один раз протягом календарного року має право повідомити про використання або про відмову від використання єдиного рахунку.
Єдиний рахунок не може використовуватися платником для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з ПДВ, акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а також для сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями.
Щоб перейти на Єдиний рахунок, необхідно здійснити 3 кроки:
1. через «Електронний кабінет» подати «Повідомлення про використання єдиного рахунку» за формою J/F 1307001;
2. отримати квитанцію про включення до Реєстру платників, які використовують єдиний рахунок;
3. надати до обслуговуючого банку розрахункові документи із зазначенням реквізитів єдиного рахунку на загальну суму без визначення одержувачів або з визначенням одержувачів.
Платники, які не подали Повідомлення J/F 1307001, продовжують сплачувати платежі безпосередньо на бюджетні/небюджетні рахунки.
У режимі «Єдина картка платника» пункту меню «Єдиний рахунок» ІТС «Електронний кабінет» платникам надана можливість в актуальному стані переглянути інформацію про рух коштів на єдиному рахунку для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків, зборів, інших платежів та ЄСВ.
Нагадуємо, що спілкуватися з Податковою службою та отримувати більше цікавої інформації можна дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX», на сторінках у мережі Facebook – www.facebook.com/TaxUkraine (сторінка ДПС України) та www.facebook.com/tax.mykolaiv (сторінка ГУ ДПС у Миколаївській області).
Головне управління ДПС у Миколаївській області
Базу знань ДПС доповнено новою тематикою
Первомайська ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, що у ДПС для формування, обміну та управління податковими знаннями функціонує База знань, яка сьогодні містить понад 11 тисяч відповідей на запитання, які структуровані за напрямками щодо застосування норм податкового законодавства, єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.
З метою розгляду важливих питань щодо реалізації вимог Закону України від 15 червня 2021 року № 1539-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належним їм активів та сплати одноразового збору до бюджету», Базу знань було доповнено новою тематикою «Збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування».
Скористатись Базою знань можливо у вільному доступі через вебпортал ДПС (вкладка «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» на головній сторінці) або безпосередньо через пошукову систему в інтернет-мережі на сайті «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» чи за посиланням https://zir.tax.gov.ua.
Також на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДПС крім запитань-відповідей можна ознайомитись із:
- ставками податків та зборів;
- податковим календарем;
- актуальними відповідями на запитання з якими інші платники податків звертаються до Контакт-центру ДПС;
- приєднатися до сервісу отримання інформації про останні зміни в податковому законодавстві
- отримати інформаційно-довідкові послуги від Контакт-центру ДПС, скориставшись переходом у Viber чи Telegram;
- ознайомитись із переліком адміністративних послуг;
- отримати інформацію про Центри обслуговування платників, та багато іншого.
Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс налічує понад 3 млн користувачів. Відгуки щодо роботи ресурсу можна надіслати на адресу: idd@tax.gov.ua.
Базу знань ДПС доповнено новою тематикою
Первомайська ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, що у ДПС для формування, обміну та управління податковими знаннями функціонує База знань, яка сьогодні містить понад 11 тисяч відповідей на запитання, які структуровані за напрямками щодо застосування норм податкового законодавства, єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.
З метою розгляду важливих питань щодо реалізації вимог Закону України від 15 червня 2021 року № 1539-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належним їм активів та сплати одноразового збору до бюджету», Базу знань було доповнено новою тематикою «Збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування».
Скористатись Базою знань можливо у вільному доступі через вебпортал ДПС (вкладка «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» на головній сторінці) або безпосередньо через пошукову систему в інтернет-мережі на сайті «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» чи за посиланням https://zir.tax.gov.ua.
Також на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДПС крім запитань-відповідей можна ознайомитись із:
- ставками податків та зборів;
- податковим календарем;
- актуальними відповідями на запитання з якими інші платники податків звертаються до Контакт-центру ДПС;
- приєднатися до сервісу отримання інформації про останні зміни в податковому законодавстві
- отримати інформаційно-довідкові послуги від Контакт-центру ДПС, скориставшись переходом у Viber чи Telegram;
- ознайомитись із переліком адміністративних послуг;
- отримати інформацію про Центри обслуговування платників, та багато іншого.
Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс налічує понад 3 млн користувачів. Відгуки щодо роботи ресурсу можна надіслати на адресу: idd@tax.gov.ua.
ПОВАТКОВА ВІДПОВІДАЄ ЗАПИТАННЯ
Який строк сплати збору з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації?
Сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування (далі – Збір) здійснюється декларантом протягом 30 календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації (далі – Декларація).
У разі вибору декларантом у межах одноразового (спеціального) добровільного декларування ставки Збору, що передбачає сплату такого платежу трьома рівними частинами, сплата Збору здійснюється декларантом: першого платежу – протягом 30 календарних днів з дати подання Декларації; другого платежу – до 01 листопада 2023 року; третього платежу – до 01 листопада 2024 року.
Робоча зустріч щодо одноразового декларування
В приміщенні податкової відбулась робоча зустріч начальника Первомайської ДПІ Сергія Будурацького з представниками бізнесу.
Під час зустрічі Сергій Будурацький довів до присутніх норми Закону України від 15 червня 2021 року № 1539-ІX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».
Керівник детально розповів, що в спеціальній декларації необхідно зазначити активи, які знаходяться на території України або за її межами, зокрема, валютні цінності та права грошової вимоги, рухоме і нерухоме майно, цінні папери, частки у майні юридичних осіб, інші активи. Щодо коштів у готівковій формі, то їх необхідно спершу розмістити на спецрахунок в банківській установі, а потім задекларувати.
Із задекларованих активів необхідно сплатити 2,5% від вартості державних облігацій України, 5% вартості валютних цінностей на рахунках у банках в Україні, а також інших активів, що знаходяться в Україні та 9% вартості валютних цінностей та інших активів, що знаходяться за кордоном.
норми законодавства передбачають можливість сплати узгодженого зобов’язання трьома рівними частинами. Але тоді ставки збору будуть вищими – 3%, 6% та 11,5% відповідно.
Як наголосиі посадовець, спеціальна декларація подається громадянами виключно в електронному вигляді. Тому наявність чи необхідність отримання ключа цифрового підпису стає першочерговим завданням для фізичної особи, яка матиме намір скористатись одноразовим декларуванням.
На завершення Сергій Будурацький, розповів про терміни сплати збору. Зокрема, після подання спеціальної декларації, сплатити зобов'язання необхідно протягом 30 календарних днів. У разі сплати спеціального збору трьома рівними частинами, першу частину заявник сплачує протягом 30 календарних днів з дати подання спецдекларації, другу частину − до 1 листопада 2023 року, а третю частину − до 1 листопада 2024 року.
Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Заповнення Додатка 1 до Податкової декларації платника єдиного податку – ФОП в разі призначення пенсії
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що у разі призначення пенсії фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої – третьої груп подають протягом року Податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – Декларація) з типом форми «Звітна» та додатковою позначкою «Довідково», у складі якої формується додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 1), який заповнюють таким чином:
- у заголовній частині в комірці 01 «Звітна» та в комірці 04 «Довідково» проставляється позначка «Х»;
- у розд. 1 вказується реєстраційний номер облікової картки платника податків з врахуванням примітки 4 до Додатка 1;
- у розд. 2 – серія (за наявності) та номер паспорта для ідентифікації платника єдиного внеску у Пенсійному фонді України з врахуванням примітки 5 до Додатка 1;
- у розд. 3 – прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
- у розд. 4 в полі «Податковий (звітний) період» проставляється позначка «Х» поруч з відповідним звітним періодом та зазначається номер календарного місяця (вказується арабськими цифрами від 1 до 12), в якому подається Додаток 1;
- у розд. 5 «Тип форми» в полі «призначення пенсії» проставляється позначка «Х»;
- розд. 6 «Дата державної реєстрації припинення» не заповнюється;
- у розд. 7 вказується основний код економічної діяльності за КВЕД згідно з реєстраційними документами;
- у розд. 8 – період перебування фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування, як платника єдиного внеску – зазначається період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дати формування заяви на призначення пенсії та код категорії застрахованої особи;
- рядки та графи у розд. 9 обов’язково заповнюються в розрізі місяців за період, визначений у розд. 8, де у графі 2 відображається самостійно визначена сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, нарахованого доходу застрахованих осіб, а у графі 4 обчислюються суми нарахованого єдиного внеску. Загальна сума нарахованого єдиного внеску за звітний період зазначається у рядку «Усього» графи 4.
При цьому тип Додатка 1 «Уточнююча» для призначення пенсії не застосовується.
Докладніше в ЗІР http://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques (категорія 107.01.07)
Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»
Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Які активи можуть бути об’єктами добровільного декларування
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує платникам що наразі триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету.
Об’єктами добровільного декларування можуть бути активи фізичної особи, що належать декларанту на праві власності, в тому числі на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності і знаходяться на території України або за її межами станом на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації. До таких активів належать, зокрема валютні цінності (банківські метали, крім тих, що не розміщені на рахунках, національна валюта (гривня) та іноземна валюта, крім коштів у готівковій формі, та права грошової вимоги (у тому числі депозит (вклад), кошти, позичені третім особам за договором позики), оформлені у письмовій формі з юридичною особою або нотаріально посвідчені у разі виникнення права вимоги декларанта до іншої фізичної особи, рухоме та нерухоме майно.
Одноразове декларування є виключно добровільним і громадяни повинні самостійно прийняти рішення щодо нього, при цьому у випадку декларування таких активів, декларант звільняється від будь-якої відповідальності.
На офіційному вебпорталі ДПС України (банер «Одноразове добровільне декларування») розміщено покрокову інструкцію подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації та зразкові приклади її заповнення.
Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування
Первомайська ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області інформує, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування триватиме рік і тому є час розібратися з питаннями, які виникають у громадян. Процедура подання декларацій стосується не всіх платників податків, вона є добровільною, тож, якщо у громадян немає в ній потреби, ніхто не примушуватиме її проходити.
Звертаємо увагу, громадяни України, які мають активи, що не були оподатковані належним чином, можуть добровільно пройти одноразове (спеціальне) декларування, сплатити одноразовий збір та легалізувати такі активи. Податкова амністія розповсюджується, зокрема, на такі активи у вигляді грошових коштів, валютних цінностей, цінних паперів, рухомого та нерухомого майна в Україні та закордоном.
Декларування активів здійснюється виключно за бажанням громадянина, який має право на таке декларування.
Декларація подається до Державної податкової служби України безпосередньо платниками через Електронний кабінет. В Електронному кабінеті забезпечено автоматичне заповнення платіжного доручення на підставі даних платника, інформації про бюджетні рахунки.
До подання одноразової декларації платник має розмістити кошти в національній або іноземній валютах на спеціальному рахунку, що може бути відкритий в банках України.
У добровільній декларації не потрібно буде вказувати інформацію про джерела походження задекларованих активів.
Щодо задекларованих активів, з яких громадянин сплатить збір, держава гарантуватиме йому звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства.
Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Платникам розповіли про переваги податкової амністії
Начальник Первомайської ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області Сергій Будурацький провів зустріч з платниками щодо застосування одноразового добровільного декларування.
В ході зустрічі присутніх повідомили, що нещодавно прийнятим Законом України від 15 червня 2021 року № 1539-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» особам надана можливість легалізувати майно і статки.
Закон № 1539-IX дозволяє з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року провести одноразове добровільне декларування активів осіб, які ухилялися від сплати податків, що дасть можливість вільно розпоряджатися майном, уникаючи санкцій. Для цього потрібно подати декларацію та сплатити збір, розмір якого залежить від розміщення активів. Найменша ставка складає 2,5 відсотка – вона стосуватиметься тих, хто має облігації внутрішньої державної позики. Трохи більше – 5 відсотків, доведеться сплатити за майно чи кошти, розміщені в Україні. Найвища ставка передбачена для власників активів за кордоном – 9 відсотків.
Також, нормами Закону № 1539-IX передбачено можливість сплати збору трьома рівними частинами, але за більш вищими ставками – максимум 11,5 відсотка. На сьогодні це набагато менше від передбачених 18 відсотків податку на доходи фізичних осіб та 1,5 відсотка військового збору.
Так, пунктом 3 проєкту Порядку подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації передбачається, що одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається в електронній формі засобами електронного зв’язку через електронний кабінет з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Головний державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Чи потрібно придбавати ліцензію на сидр та перрі?
Сидр та перрі належать до алкогольних напоїв, тому плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі ними (без додання спирту) справляється щоквартально рівними частками та зараховується до місцевих бюджетів
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додання спирту) становить 780 грн на кожне місце торгівлі незалежно від його територіального розташування.
Норми встановлені ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» зі змінами та доповненнями.
Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством (частина двадцять восьма ст. 15 Закону № 481).
Алкогольні напої – це продукти, зокрема, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відс. об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД (ст. 1 Закону № 481).
Підпунктом 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України сидр та перрі (без додання спирту) з УКТ ЗЕД 2206 00 31 00, 2206 00 51 00, 2206 00 81 00 виділено в окрему позицію «Сидр та перрі (без додання спирту)» та віднесено до товарної позиції 2206 «Інші зброджені напої».
Таким чином, сидр та перрі належать до алкогольних напоїв, тому плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додання спирту) справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством.
Чи потрібно подавати добровільну декларацію з нульовими значеннями?
ДПСУ розповідає, що відповідно до п. 1 підрозд. 9-4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою, визначеною п. 3 підрозд. 9-4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, належних їй активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 01 січня 2021 року.
При цьому об’єктами одноразового (спеціального) добровільного декларування можуть бути визначені пп. 14.1.280 і 14.1.281 ПКУ активи фізичної особи, що належать декларанту на праві власності (в тому числі на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності) і знаходяться (зареєстровані, перебувають в обігу, є на обліку тощо) на території України та/або за її межами станом на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації (далі – Декларація) (п. 4 підрозд. 9-4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Крім того, пп. 6.1 п. 6 підрозд. 9-4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено, що в Декларації відображається, зокрема, така інформація (дані):
відомості про об’єкти декларування, визначені пп. «а» п. 4 підрозд. 9-4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, в обсязі, достатньому для ідентифікації кожного з них;
відомості про об’єкти декларування, визначені пп. «б» – «е» п. 4 підрозд. 9-4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, із зазначенням інформації, що дає змогу їх ідентифікувати;
самостійно визначена декларантом у національній валюті база для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування (далі – Збір);
ставка та сума Збору.
Враховуючи викладене, Декларація подається фізичною особою у випадку наявності у такої особи активів, які були придбані за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування, а отже у разі відсутності таких активів подавати зазначену Декларацію з нульовими значеннями фізична особа не зобов’язана.
Робоча зустріч з платниками податків району
Начальник Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області Сергій Будурацький взяв участь в робочій зустрічі з керівниками фермерських господарств, фізичними особами-підприємцями та громадянами району, яка відбулася в Первомайській районній раді.
Під час зустрічі обговорювались важливі питання адміністрування податків і зборів до бюджетів усіх рівнів. З метою розширення бази оподаткування шляхом залучення наявних резервів звернули увагу на необхідність проведення інвентаризації площ земельних ділянок в розрізі категорій земель, належної організації роботи щодо обліку землевласників та землекористувачів, які є платниками плати за землю.
Виступ керівника податкової служби стосувався питань податкової амністії, запровадженої Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».
З 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року фізичні особи мають право добровільно задекларувати належні їм активи, розміщені на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року.
Також Сергій Бдурацький наголосив на обов’язковій реєстрації суб’єктами господарювання найманих осіб та оплаті праці у розмірі не менше мінімальної заробітної плати.
Для роботодавця наслідками використання найманої праці без належного оформлення є застосування фінансових санкцій. Працівник, будучи неофіційно працевлаштованим, позбавлений права на гідні умови праці, захист від незаконного звільнення, права на визначену законодавством тривалість робочого часу і відпочинку, соціального страхування у разі втрати працездатності, і як наслідок права на пенсійне забезпечення.
На закінчення Сергій Будурацький запросив всіх, хто бажає скористатись правом на одноразове добровільне декларування, звертатись до ДПІ для отримання роз’яснень і консультацій.
Про одноразове добровільне декларування
Нещодавно фахівці Первомайської ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області провели зустріч з колективом Первомайського відділення Приватбанка на тему «Інформування громадськості з питань подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації фізичними особами».
Під час зустрічі Світлана Чекрижова звернула увагу співробітників банку та клієнтів, що з 1 вересня 2021 року громадяни мають право легалізувати своє майно та статки. Це може бути нерухомість, валюта або цінні папери, при придбанні або отриманні яких не сплачувалися податки.
Для цього необхідно зробити лише два кроки – надати до Державної податкової служби України декларацію в електронному вигляді та сплатити до бюджету одноразовий збір у розмірі від 2,5 до 9 відсотків. Це є значно нижчим, ніж встановлені податки, наприклад, податок на доходи фізичних осіб, який сьогодні складає 18 відсотків.
Також було наголошено, що громадяни, які скористаються правом подати одноразову добровільну декларацію та із задекларованих активів сплатять збір, держава гарантуватиме їм звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства.
На всі поставленні питання у ході зустрічі були надані вичерпні відповіді та роз’яснення в межах чинного законодавства України.
Робоча зустріч керівником ОТГ
Нещодавно начальником Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області Сергієм Будурацьким було проведено зустріч з заступником голови Синюхобрідської ОТГ Валентиною Любченко з метою залучення фізичних осіб до кампанії одноразового (спеціального) добровільного декларування активів громадян.
У ході зустрічі очільник ДПІ зазначив, що проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб відбуватиметься з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року та є правом, а не обов’язком громадянина. Виключно за власним бажанням особа може задекларувати свої активи, які раніше не були оподатковані.
Також було доведено інформацію за якими ставками оподатковуватимуться задекларовані активи під час одноразового декларування, які активи можуть бути задекларовані, хто зобов’язаний задекларувати свої активи та інші питання, які були цікаві присутнім.
«Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами встановлено, що одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається декларантом виключно в електронній формі», - підкреслив начальник податкової інспекції.
Заступнику голови було надано листівки з QR- кодами, тематичні матеріали для розміщення на стендах та місцях масового скупчення людей.
Сергій Будурацький запросив всіх, хто бажає скористатись правом на одноразове добровільне декларування, звертатись до ДПІ для отримання роз’яснень і консультацій.
Роз’яснення громадськості щодо одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами
Під час зустрічі начальника Первомайської ДПІ Сергія Будурацького з головою Мигіївської територіальної громади Базалук Володимиром 07.09.2021 року обговорювалось питання щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».
«Одноразове добровільне декларування доходів є правом, а не обов’язком громадянина. Виключно за власним бажанням декларуються активи, які раніше не були оподатковані, але, якщо особа вже виявила таке бажання, фахівці податкової максимально ефективно та доступно усе роз’яснять, щоб не виникало ніяких питань та незручностей», – підкреслив представник ДПС.
Сергій Будурацький деталізував, що з 1 вересня 2021 року та до 1 вересня 2022 року громадяни мають право легалізувати своє майно та статки.
«Це можуть бути валютні цінності (крім коштів у готівковій формі), цінні папери, рухоме і нерухоме майно, в тому числі об'єкти незавершеного будівництва, частки (паї) у майні юридичних осіб, розміщені як в Україні, так і за кордоном, які були придбані до 1 січня 2021року та в момент їхнього отримання підлягали оподаткуванню в Україні, але з них не були сплачені податки і збори».
Для цього необхідно надати до Державної податкової служби України декларацію виключно в електронній формі через Електронний кабінет та сплатити до бюджету одноразовий збір у розмірі від 2,5 до 9 відсотків. Декларант зможе заповнити та надіслати декларацію, сплатити визначені податкові зобов’язання, скориставшись платіжними системами. Також у кабінеті відображатимуться результати звірки декларації з даними Державного реєстру фізичних осіб. У разі встановлення невідповідності, платник отримає відповідне повідомлення. Для зручності декларанта в окремому меню Електронного кабінету відображатимуться всі види декларацій (звітна, нова звітна, уточнююча), результати їх обробки, повідомлення, стан розрахунків з бюджетом тощо.
Коли потрібно скасувати реєстрацію ПРРО?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що Порядок застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій регулюється Порядком реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим наказом Мінфіну від 23.06.2020 р. №317 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року №547».
Порядок скасування реєстрації ПРРО встановлено розд. III Порядку №317.
Так, відповідно до пп. 1, 2 розд. III Порядку №317 реєстрація ПРРО діє до дати скасування реєстрації ПРРО, що здійснюється шляхом виключення його з реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій та закриття фіскального номера, який не підлягає використанню надалі.
Реєстрація ПРРО скасовується на підставі Заяви про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою №1-ПРРО (ідентифікатор форми J/F 1316602) (додаток 1 до Порядку №317) з позначкою «Скасування реєстрації», яка подається засобами Електронного кабінету чи засобами телекомунікацій, або на підставі Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою №2-ПРРО (ідентифікатор форми J1316701) (додаток 2 до Порядку №317) з позначками «несправність» або «крадіжка пристрою чи компрометація ключа».
До подання Заяви про скасування реєстрації ПРРО суб’єкт господарювання має забезпечити передачу всіх копій створених ПРРО розрахункових документів з присвоєними їм у режимі офлайн фіскальними номерами до фіскального сервера, електронних фіскальних звітних чеків та повідомлень, передбачених Порядком №317.
Пунктом 3 розд. III Порядку №317 передбачено, що реєстрація ПРРО скасовується автоматично фіскальним сервером, якщо:
- до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи або державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;
- щодо господарської одиниці, де використовується ПРРО, суб’єкт господарювання повідомив про такий об’єкт оподаткування контролюючий орган відповідно до вимог п. 63.3 ПКУ як про закритий або такий, що не експлуатується суб’єктом господарювання;
- щодо суб’єкта господарювання наявне судове рішення, що набрало законної сили, про ліквідацію у зв’язку з банкрутством або про припинення, що не пов’язане з банкрутством, про визнання недійсними установчих документів;
- стосовно фізичної особи – підприємця наявні дані про те, що особа померла, оголошена померлою, визнана недієздатною або безвісно відсутньою, чи її цивільну дієздатність обмежено;
- суб’єкта господарювання знято з обліку в контролюючих органах у інших випадках, передбачених ст. 67 ПКУ та Законом України від 15.03.2003 р. №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» із змінами та доповненнями.
Повідомлення про скасування реєстрації ПРРО направляється суб’єкту господарювання засобами Електронного кабінету із зазначенням підстав.
Плідна співпраця між податківцями та підприємцями
Начальник Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області Сергій Будурацький взяв участь в робочій зустрічі з керівником спілки підприємців Наталією Клочковою, фізичними особами-підприємцями та громадянами, яка відбулася в приміщенні податкової інспекції.
Під час зустрічі обговорювались важливі питання адміністрування податків і зборів до бюджетів усіх рівнів.
Також наголосили на обов’язковій реєстрації суб’єктами господарювання найманих осіб та оплаті праці у розмірі не менше мінімальної заробітної плати. Для роботодавця наслідками використання найманої праці без належного оформлення є застосування фінансових санкцій. Працівник, будучи неофіційно працевлаштованим, позбавлений права на гідні умови праці, захист від незаконного звільнення, права на визначену законодавством тривалість робочого часу і відпочинку, соціального страхування у разі втрати працездатності, і як наслідок права на пенсійне забезпечення.
Виступ керівника податкової служби стосувався питань податкової амністії, запровадженої Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».
З 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року фізичні особи мають право добровільно задекларувати належні їм активи, розміщені на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року.
Присутнім було надано листівки з QR- кодами, тематичні матеріали.
«Одноразове добровільне декларування – шанс все зробити за законом.», - зазначив Сергій Будурацький.
Податкова амністія: скільки доведеться сплатити?
Головне управління ДПС у Миколаївській області інформує, що 21.07.2021 набув чинності Закон України від 15 червня 2021 № 1539-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету», відповідно до якого внесено зміни, зокрема до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) в частині проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб.
Одноразове (спеціальне) добровільне декларування проводитиметься з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року та передбачатиме сплату збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування.
Сплата збору здійснюється декларантом протягом 30 календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
Сума збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування самостійно розраховується декларантом шляхом застосування до бази для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування, визначеної згідно з п. 7 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ, таких ставок:
5 відсотків:
щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках у банках в Україні з дотриманням вимог п. 9 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ, та щодо права грошової вимоги до резидентів України, визначених пп. «а» п. 4 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ;
щодо об’єктів декларування, визначених підпунктами «б»-«е» п. 4 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ, що знаходяться (зареєстровані) в Україні, крім тих, які оподатковуються за ставкою, визначеною пп. 8.3 п. 8 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ.
Важливо, що у цілях одноразового (спеціального) добровільного декларування для застосування вищезазначеної ставки збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації кошти декларанта в національній та іноземній валютах, банківських металах мають бути розміщені на рахунках у банках України.
Як альтернативу платник податків може обрати ставку 6 відсотків із сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.
9 відсотків:
щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках в іноземних банках або які зберігаються в іноземних фінансових установах, та щодо права грошової вимоги до нерезидентів України, визначених пп. «а» п. 4 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ;
щодо об’єктів декларування, визначених підпунктами «б»-«е» п. 4 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ, що знаходяться (зареєстровані) за кордоном, крім тих, які оподатковуються за ставкою, визначеною пп. 8.3 п. 8 підрозділу 94 розділу ХХ ПКУ.
У цілях одноразового (спеціального) добровільного декларування для застосування вищезазначеної ставки збору кошти декларанта в іноземній валюті на дату подання такої декларації мають бути розміщені на рахунках у банках та/або інших фінансових установах за кордоном.
Як альтернативу платник податків може обрати ставку 11,5 відсотка із сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.
2,5 відсотка щодо номінальної вартості державних облігацій України з терміном обігу більше ніж 365 днів без права дострокового погашення, придбаних декларантом у період з 01 вересня 2021 року до 31 серпня 2022 року до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
Як альтернативу платник податків може обрати ставку 3 відсотки із сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.
Нагадуємо, що спілкуватися з Податковою службою та отримувати більше цікавої інформації можна дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX», на сторінках у мережі Facebook – www.facebook.com/TaxUkraine (сторінка ДПС України) та www.facebook.com/tax.mykolaiv (сторінка ГУ ДПС у Миколаївській області).
Головне управління ДПС у Миколаївській області
Витяг щодо стану розрахунків платників з бюджетами: як отримати через Електронний кабінет
ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє про сервісне обслуговування платників щодо їх стану розрахунків з бюджетом та цільовими фондами в ІТС «Електронний кабінет платника податків», який функціонує згідно ст..42-1 ПК України.
Меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету дозволяє платнику надіслати до відповідного органу ДПС запит щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС за формою «F/J1300203».
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.
Отже, платник податків має право надіслати Запит за формою «F/J1300203» через меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету.
У вікні «Заяви, запити для отримання інформації» можливо встановити відповідний період та обмежити перелік документів за типом «J(F)13 Запити та довідки».
Зі списку документів обирається Запит (F/J1300203) та в наступному вікні в полях «Регіон» та «Район» обирається відповідний територіальний орган ДПС (за замовчуванням встановлено орган ДПС за місцем основної реєстрації), та натискається кнопка «Створити».
Поля форми Запиту заповнюються системою автоматично: - найменування; - прізвище ім’я, по батькові платника податків; - податковий номер платника податку або серія та номер паспорта; - дата відправлення Запиту до органів ДПС.
Автоматичне заповнення таких полів можна відмінити, знявши позначку «Авто розрахунок».
Збережений документ необхідно підписати та відправити до органу ДПС, натиснувши кнопки «Підписати» та «Відправити».
Підписаний документ можливо переглянути у вкладці «Відправлені документи» та квитанцію про обробку – у вкладці «Вхідні документи».
Відповідь на Запит платнику податків надсилається через Електронний кабінет не пізніше 15 робочих днів з дня його отримання у вигляді витягу з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за формою «F/J1400203».
Витяг формується за період вибраний платником податків при створені Запиту з урахуванням строків давності, станом на дату відправлення Запиту до органів ДПС.
Самостійно перевірити дані, за якими сформовано Витяг можна за допомогою меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини електронного кабінету.
У зв’язку з впровадженням електронних сервісів для платників не передбачено отримання платником акта звірення стану розрахунків за податками, зборами, платежами та єдиним внеском за відповідний звітний період в паперовому вигляді.
Водночас громадяни України мають право звернутися до органів державної влади. Такі звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Витяг щодо стану розрахунків з бюджетом та фондами
В ІТС «Електронний кабінет» запроваджено електронний сервіс, використовуючи який платники податків мают доступ у режимі реального часу до даних інтегрованих карток платників, а також можуть отримати підтверджуючий документ щодо стану розрахунків платника з бюджетом та фондами та пенсійного забезпечення (далі -Витяг)
У вікні «Заяви, запити для отримання інформації» можливо встановити відповідний період та обмежити перелік документів за типом «J(F)13 Запити та довідки». Зі списку документів обирається Запит (F/J1300203) та в наступному вікні в полях «Регіон» та «Район» обирається відповідний територіальний орган ДПС (за замовчуванням встановлено орган ДПС за місцем основної реєстрації), та натискається кнопка «Створити».
Поля форми Запиту заповнюються системою автоматично: - найменування; - прізвище ім’я, по батькові платника податків; - податковий номер платника податку або серія та номер паспорта; - дата відправлення Запиту до органів ДПС.
Автоматичне заповнення таких полів можна відмінити, знявши позначку «Авто розрахунок». Збережений документ необхідно підписати та відправити до органу ДПС, натиснувши кнопки «Підписати» та «Відправити».
Підписаний документ можливо переглянути у вкладці «Відправлені документи» та квитанцію про обробку – у вкладці «Вхідні документи».
Відповідь на Запит платнику податків надсилається через Електронний кабінет не пізніше 15 робочих днів з дня його отримання у вигляді витягу з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за формою «F/J1400203».
Витяг формується за період вибраний платником податків при створені Запиту з урахуванням строків давності, станом на дату відправлення Запиту до органів ДПС.
Самостійно перевірити дані, за якими сформовано Витяг можна за допомогою меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини електронного кабінету.
У зв’язку з впровадженням електронних сервісів для платників не передбачено отримання платником акта звірення стану розрахунків за податками, зборами, платежами та єдиним внеском за відповідний звітний період в паперовому вигляді.
Як отримати довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що за зверненням платника податку контролюючий орган, до якого було подано декларацію про майновий стан і доходи, видає Довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 568.
Довідка видається контролюючим органом на підставі заяви платника податків про видачу Довідки та поданої Декларації безоплатно протягом 10 календарних днів з дати отримання заяви.
Заяву про видачу Довідки за формою, наведеною у додатку до Порядку № 568, за вибором платника податку може бути подано засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-VІ «Про електронні документи та електронний документообіг» із змінами та доповненнями та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VІІ «Про електронні довірчі послуги».
Довідка видається у паперовій та/або електронній формах. Довідку у паперовій формі отримує безпосередньо платник податків (уповноважений представник) за місцем податкового обліку.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Щоб отримувати адресну кореспонденцію від податкових органів, своєчасно повідомляйте про зміну особистих даних
До 1 липня, податкові органи надсилають власникам житлової та нежитлової нерухомості податкові повідомлення-рішення про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення фізичні особи мають сплатити до бюджету зазначену у такому повідомленні суму податку.
Громадяни, які змінювали своїо собисті дані (місцепроживання (податкова адреса), прізвище, ім’я, по батькові тощо) та не повідомили про це податкові органи, можуть не отримати таке податкове повідомлення-рішення.
У разі зміни особистих даних фізична особа зобов’язана подати до податкового органу заяву за формою № 5ДР, на підставі якої оновиться інформація у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.
Заява подається особисто або через законного представника до податкового органу за податковою адресою (місцемпроживання), а у разі зміни місця проживання – до податкового органу за новим місцем проживання.
Крім цього, фізична особа може подати заяву скориставшись послугами Електронного кабінету https://cabinet.tax.gov.ua
Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають зазначені заяви особисто або через представника до будь-якого податкового органу.
Оновлені дані дають можливість своєчасно отримати адресну інформацію від податкової та уникнути накопичення боргу.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Форма № 20-ОПП: чи зобов’язані подавати ОСББ?
Обов’язок платників податків повідомляти контролюючі органи про об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням встановлений п. 63.3. ст. 63 Податкового кодексу Українизгідно з яким об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ) віднесено до неприбуткових організацій і як неприбуткова організація має бути включене до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
На балансі ОСББ перебувають нежитлові та допоміжні приміщення, які є спільним майном власників багатоквартирного будинку, які за рішенням загальних зборів ОСББ можуть передаватися в користування, у тому числі на умовах оренди.
Кошти, отримані ОСББ в результатінадання в орендудопоміжнихприміщень та іншогоспільного майна багатоквартирногобудинку, формуютьдохіднучастину ОСББ.
Обов’язковою умовою для неприбутковихорганізацій є використання своїхдоходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання.
Враховуючи, що ПКУ не встановлено виключень для будь-яких категорій платників податків щодо обов’язку повідомляти контролюючі органи про об’єктиоподаткування, ОСББ необхідно подати до контролюючих органів за основним місцем обліку платника податків повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП, в якому надати відомості щодо наявних у власності або користуванні земельних ділянок, житлових будинків та нежитлових будівель (за наявності), які експлуатуються ОСББ, приміщень, що здаються в оренду або орендуються тощо.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Про переваги звітності в електронному вигляді та переваги «Електронного кабінету» на практиці
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області звертає увагу на те, що сьогодні у платника податків є вибір – подавати звіт в електронному вигляді в режимі онлайн, або за старим методом – віднести його самостійно в контролюючий орган.
Які переваги електронної звітності перед традиційним методом подання звітів? Насамперед це економія часу, вибір зручного моменту для подання звітності, наявність додаткових пріоритетів для усунення неточностей, наявність додаткових можливостей програми (підказок, нагадувань, консультацій, автозаповнення звітності), постійні оновлення, оперативний контроль стану та якості звітування, автоматичне формування електронного архіву.
Платнику для подання звітності в електронній формі необхідно отримати електронні сертифікати в будь-якому з Акредитованих Центрів сертифікації ключів. Нагадаю, що податковий орган надає дану послугу безкоштовно. Увійшовши на сайт АЦСК ІДД ДПС, платник податків отримає повну інформацію про те, що потрібно та як їх отримати.
Надалі треба вибрати програмне забезпечення, яке використовується для подання електронної звітності. Так, знадобиться спеціальна програма, яка дозволить підписувати електронними сертифікатами звітність або іншу документацію і відправляти до контролюючих органів. Державна податкова служба надає безкоштовне програмне забезпечення: «Електронний кабінет» і «Єдине вікно подання електронної звітності».
«Електронний кабінет» удосконалюється, це персональне автоматизоване робоче місце платника, працювати в якому він може без використання спеціального встановленого клієнтського додатка. Цей сервіс дає можливість не лише подати звітність та різноманітну документацію, а ще й сплатити податки.
Для фізичних осіб в Електронному кабінеті об’єднано сервіси для громадян в окремий Е-кабінет, який надає такі можливості:
- доступ до реєстраційних даних та даних про об’єкти оподаткування (рухоме та нерухоме майно, відомості про які надходять до ДПС з відповідних реєстрів інших державних органів);
- доступ до сформованих податкових повідомлень – рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю;
- подання декларації про майновий стан і доходи;
- отримання відомостей про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.
Крім того, через режим «Стан розрахунків з бюджетом» фізичні особи можуть сплатити податки, збори, платежі, обравши на вибір одну з платіжних систем.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування через Електронний кабінет
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області доводить до відома платників податків, що за допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету підприємець має можливість направити до ДПС разом із супровідним листом у форматі pdf (обмеження 2 МБ) заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування. Інформацію щодо отримання та реєстрації заяви в ДПС можна переглянути в закладці «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Е-кабінету, відправлені листи – у вкладці «Відправлені документи».
Нагадаємо, що робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Застосування РРО: які документи, мають зберігатися на місці проведення розрахунків?
Суб’єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових для здійснення розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також здійсненняоперацій з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані, зокрема:
у кінці робочого дня (зміни) створювати у паперовій та/або електронній формі (крім автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій;
створювати контрольні стрічки у паперовій та/або електронній формі і забезпечувати їх зберігання на РРО (крім автоматів з продажу товарів (послуг)) протягом трьох років;
створювати в паперовій та/або електронній формі X-звіти, Z-звіти та інші документи, що передбачені документацією на РРО, відповідно до законодавства;
зберігати на місці проведення розрахунків реєстраційне посвідчення та останню довідку про опломбування РРО або їх копії.
Відповідні норми передбачені Порядком реєстрації та застосування
реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. № 547 із змінами та доповненнями.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
За січень - черень 2021 року Центр обслуговування платників державної податкової інспекції у м. Первомайськ відвідало 5835 платники податків – підприємців та юридичних осіб, а також пересічних громадян
Фахівцями ЦОП державної податкової інспекції у м. Первомайськ в звітному періоді надано 5835 адміністративних послуг.
Найбільш запитуваними були послуги з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки, їх отримали 1683 фізичних осіб, 5 громадян звернулися за внесенням до паспорту громадянина України відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Надано 2362 послуга з видачі відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків.
Також, фахівці Центру обслуговування платників державної податкової інспекції у м. Первомайськ зареєстрували 496 платників єдиного податку, надали 730 витягів з реєстру платників єдиного податку та 72 довідок про доходи. За січень - червень 2021 року було зареєстровано 191 книги обліку розрахункових операцій та 11 розрахункових книжки. Зареєстровано 62 реєстратор розрахункових операцій.
Опрацьовано 8 звернення від фізичних осіб щодо підтвердження статусу податкового резидента України.
Окрім надання адміністративних послуг, в ЦОП державної податкової інспекції у м. Первомайськ платникам та громадянам надавалися консультативні та інформаційні послуги щодо використання програмного забезпечення для подання звітності в електронному вигляді та на магнітних носіях, щодо нарахованих та сплачених до бюджету податків і зборів, порядку заповнення податкових декларацій та розрахунків, користування електронними сервісами ДПС. Також видавали довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки платника податків, приймали вхідну кореспонденцію, проводили роботу по взяттю на облік платників податків, платників єдиного внеску, об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, надавали витяги з реєстру платників податку на додану вартість, погоджували довідки-розрахунки про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску, приймали звернення громадян в межах Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (зі змінами).
До послуг платників є 1 комп’ютер, який підключений до мережі Інтернет і дає змогу платникам, які отримали електронний цифровий підпис, формувати та передавати звітність в електронному вигляді. Для зручності відвідувачів розміщена тематична друкована продукція, оформлені інформаційні стенди, що містять зразки заповнення декларацій, звітів та заяв.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Списання безнадійного податкового боргу
Податкова нагадує
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що Законом № 1072 –ІХ від 04.12.2020 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID -19 , спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» підрозділ 10 розділу ХХ Податкового кодексу України доповнено пунктом 2.3 відповідно до якого, у разі погашення у повному обсязі грошовими коштами платниками податків протягом шести місяців з дня набирання чинності Закону України суми податкового боргу (без штрафних санкцій, пені, крім несплачених процентів за користування розстроченням/відстроченням), що виник станом на 1 листопада 2020 року, та за умови сплати поточних податкових зобов’язань у повному обсязі, штрафні санкції і пеня, що залишилися несплаченими на дату повної сплати такого боргу, підлягають списанню у порядку, визначеному для списання безнадійного податкового боргу, за заявою платника податків.
Враховуючи зазначене вище, звертаємо увагу платників податків, які мають намір скористатися можливістю списання штрафів і пені за умови сплати основної суми податкового боргу та поточних платежів щодо необхідності подання заяви про участь у процедурі.
Адміністрація Первомайської ДПІ
Переваги електронного кабінету платника податків
Податкова роз’яснює
З метою покращення ефективності адміністрування податків і зборів, своєчасності та повноти проведення платежів до бюджетів усіх рівнів, а також роз’яснення переваг подання податкової звітності у електронному вигляді, року працівниками Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області систематично проводяться практичні консультації з фізичними-особами підприємцями та громадянами на тему: «Переваги електронного кабінету платника податків».
Під час зустріч платники податків мають можлтвість здобуии практичні навички користування «Електронним кабінетом» та отримали відповіді на наступні питання:
1. Які переваги має платник при поданні звітності в електронному вигляді?
- Платники податків отримують:
- економію робочого часу;
- звітність, надіслана до податкового органу електронною поштою через мережу Інтернет із застосуванням посилених сертифікатів ключів електронного цифрового підпису будь-якого Акредитованого центру сертифікації ключів не потребує дублювання на паперових носіях, а також їх зберігання;
- гарантію автоматичної перевірки підготовлених документів на наявність арифметичних помилок та описок;
- оперативне оновлення форматів подання документів в електронному вигляді по телекомунікаційним каналам зв'язку;
- інформацію щодо стану розрахунків стосовно сплати податків та відсутності заборгованості перед бюджетом (податковий орган щомісячно висилає повідомлення про наявну заборгованість перед бюджетом);
- підтвердження доставки звітності (податковий орган висилає квитанцію про отримання податкової декларації каналами телекомунікаційного зв'язку);
- конфіденційність інформації;
- оперативність обробки отриманої інформації у податковому органі.
2. Як можна отримати електронний підпис безкоштовно?
Отримати безкоштовно кваліфікований електронний підпис (КЕП) можна в приміщенні Миколаївської ДПІ, звернувшись за адресою: м. Миколаїв, вул. Лягіна, буд. 8 (Центр обслуговування платників).
КЕП дійсний два роки. Якщо строк дії ключа закінчується і у даних платника не відбулося змін, за новим не треба йти до податкової. Вам потрібно встановити на комп'ютер програму «ІІТ Користувач ЦСК-1» та дистанційно сформувати новий.
Крім того, КЕП можна отримати й у банку, якщо він має свій АЦСК. Так, АТ КБ «Приватбанк» видає безкоштовно своїм клієнтам КЕП, якими можна підписувати податкову звітність, документи, використовувати для входу в електронний кабінет платника..
3. Які документи подаються для отримання податкової знижки та чи можливо подати таку декларацію в електронному вигляді?
Фізична особа, яка звертається за податковою знижкою до податкового органу окрім податкової декларації про майновий стан і доходу має подати до податкового органу копії документів, які підтверджують витрати, що включають до податкової знижки (платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують продавця товарів і особу, яка зверталася за податковою знижкою), а також копії договорів за їх наявності, в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів і строк оплати за такі товари. При цьому, оригінали вищевказаних документів підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Податковим кодексом.
Як отримати довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи
Податкова роз’яснює
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що за зверненням платника податку контролюючий орган, до якого було подано декларацію про майновий стан і доходи, видає Довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 568.
Довідка видається контролюючим органом на підставі заяви платника податків про видачу Довідки та поданої Декларації безоплатно протягом 10 календарних днів з дати отримання заяви.
Заяву про видачу Довідки за формою, наведеною у додатку до Порядку № 568, за вибором платника податку може бути подано засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-VІ «Про електронні документи та електронний документообіг» із змінами та доповненнями та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VІІ «Про електронні довірчі послуги».
Довідка видається у паперовій та/або електронній формах. Довідку у паперовій формі отримує безпосередньо платник податків (уповноважений представник) за місцем податкового обліку.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Реєстрація ПРРО
Податкова роз’яснює
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що для платників податків діє електронний сервіс, який надає можливість зареєструвати ПРРО на підставі заяви про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою №1- ПРРО (J/F 1316602), що подається у електронній формі через Електронний кабінет або засобами телекомунікацій.
Суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати ПРРО, повинен зареєструвати в контролюючому органі за основним місцем обліку господарську одиницю, де буде використовуватись ПРРО шляхом подання Повідомлення про об’єкти оподаткування за формою №20-ОПП.
Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій, необхідно зареєструвати касу та касирів і ввести в ПРРО товари.
В телефонному режимі надається методологічна допомога платникам щодо впровадження та застосування ПРРО та АРІ фіскального сервера контролюючого органу (Електронний кабінет).
Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Подання повідомлення за ф. №20-ОПП
Податкова роз’яснює
Платник податків , згідно вимог п.63.3 ст.63 Податкового кодексу України , зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку, шляхом подання повідомлення за ф. №20-ОПП.
Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою N20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
Майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів це є об’єктом оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням.
У разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, зокрема його місцезнаходження, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою №20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування. У повідомленні зазначаються нове та попереднє значення реквізиту, який змінився.
Повідомлення за формою № 20-ОПП потрібно подати до податкової служби за основним місцем обліку платника протягом 10 робочих днів після його реєстрації, створення чи відкриття., з дати отримання права на об’єкт оподаткування (або його зміну). Цю дату визначають відповідно до правовстановлюючих документів або документів, що підтверджують право користування , розпорядження об’єктом оподаткування.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Як подати повідомлення про прийняття на роботу через Е-кабінет?
Первомайська ДПІ у Миколаївській області нагадує, що відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП роботодавець зобовязаний повідомляти орган податкової служби про прийняття працівника на роботу.Повідомлення повинно бути подано до початку роботи працівника, але після видання наказу про прийняття на роботу.
Повідомлення подається одним із таких способів:
- засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;
- на паперових носіях разом з копією в електронній формі;
- на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше, аніж із п’ятьма особами.
Нагадуємо, що вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.
Режим «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету забезпечує можливість створення платником податкової, фінансової, статистичної звітності, звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, в тому числі Повідомлення, підписання і подання такої звітності до контролюючих органів.
Для формування Повідомлення в режимі «Введення звітності» платник самостійно встановлює фільтр за параметрами: рік, період, щодо якого здійснюється звітування, за допомогою кнопки «Створити» обирає тип форми «J(F)30 Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Із запропонованого переліку форм обирає форму «J(F)3001001» Повідомлення про прийняття працівника на роботу», зазначає відповідний територіальний орган ДПС (регіон, район) в полі «Код ДПІ» (за замовчуванням встановлено орган ДПС за місцем основної реєстрації) та натискає кнопку «Створити». Після виконання зазначених дій відкривається бланк Повідомлення, який роботодавець заповнює на основі власних даних, зберігає та відправляє до ДПС. Підтвердженням прийняття Повідомлення буде надходження квитанції №2, в якій зазначається результат обробки.
Не оформлення належним чином трудових відносин із найманими працівниками є порушенням трудового законодавства. Діючим законодавством передбачено адміністративну, а в окремих випадках і кримінальну відповідальність за такі дії роботодавця.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Як зареєструвати ПРРО
Первомайська ДПІ у Миколаївській області нагадує, що суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати програмний реєстратор розрахункових операцій повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган відповідно до вимог п. 63.3 ПКУ.
Реєстрація ПРРО здійснюється на підставі Заяви про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (J/F 1316602), що подається у електронній формі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків через Електронний кабінет (портальне рішення для користувачів або програмного інтерфейсу (АРІ)) або засобами телекомунікацій.
Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання.
Про сертифікати електронних підписів та/або печаток, що будуть використовуватись для ПРРО, суб’єкт господарювання повідомляє згідно з Порядком №557.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Первомайська ДПІ інформуєпро стан декларування доходів
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що до 01 травня триває кампанія декларування доходів громадян.
Обов’язок подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи виникає у громадян, які протягом 2020 року отримували:
– доходи не від податкових агентів, тобто, від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи (не є підприємцями або особами, які провадять незалежну професійну діяльність) – це доходи від надання в оренду власного рухомого або нерухомого майна, продажу власного майна, надання платних послуг (репетитор, гувернантка, прибиральниця), тощо;
– доходи, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування;
– іноземні доходи;
– спадщину чи подарунки від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступенів споріднення;
– в інших випадках, передбачених законодавством.
Станом на 25 квітня 2021 року по Первомайській ТГ, Мигіївській ОТГ, Камяномостівській ОТГ, Синюхинобрідській ОТГ ___ громадянина вже задекларували свої доходи, отримані протягом 2020 року в розмірі _____ млн. гривень доходу, з яких підлягає сплаті до бюджету _____ тис.грн. гривень податку на доходи фізичних осіб та ____ тис. гривень військового збору.
Звертаємо увагу, що відповідно до норм Податкового кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що, зокрема вирощена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення, зокрема:
- садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.
Доходи від продажу продукції, вирощеної на власних земельних ділянках площею понад 2 гектари підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (18 %) та військовим збором (1,5 %).
Для своєчасного та безпечного виконання свого конституційного обов’язку, радимо скористатися сервісом ДПС України «Електронний кабінет платника» за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua, який передбачає часткове автоматичне заповнення податкової декларації на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Як провести звірку даних щодо плати за землю з органами ДПС?
Платники земельного податку мають право провести звірку даних щодо площі земельної ділянки та ставок податку. Як саме, поговоримо далі.
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі є платниками земельного податку. Фізичним особам суми податку нараховують контролюючі органами, які надсилають платникам до 1 липня поточного року податкові повідомлення-рішення. Податок необхідно сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Платники земельного податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних щодо:
Розміру площ та кількості земельних ділянок, що перебувають у власності та/або користуванні платника податку;
- права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пунктів 281.4 та 281.5 ПКУ;
- розміру ставки земельного податку;
- нарахованої суми плати за землю.
Для проведення звірки платникам необхідно мати при собі оригінали документів, що підтверджують право на землю, на користування пільгами тощо.
Крім того, повідомляємо, що громадяни, які мають підстави для отримання пільг щодо сплати земельного податку, повинні подати до органів ДПС документи, що посвідчуютьїх право на пільгу..
Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано таку заяву та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.
У разі надання фізичною особою, яка станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, заяви про застосування пільги після 1 травня поточного року, то пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.
Також, ст. 286 Податкового кодексу доповнено п. 286.1, відповідно до якого у випадку подання платником податку до податкової служби правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про які відсутні у базах даних ДПС, сплата податку фізичними та юридичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об’єкт оподаткування.
Також законодавством передбачено і звільнення від сплати земельного податку, відповідно до п. 281.1 ПКУ. Зокрема, звільняються:
- особи з інвалідністю першої і другої групи;
- фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
- пенсіонери (за віком);
- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:
- для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;
- для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.
Звертатися можна до Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області , що розташована за адресою - м.Первомайськ, вул. Театральна, 19, , в період карантину за попереднім записом за телефонами: 7-51-78, 7-54-02 . Режим роботи: з 8-00 до 17-00, перерва з 12-00 до 12-45.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Змінив прописку – подай зміни
Більшість громадян, отримавши лист від податкової служби, звертають увагу на те, що лист прийшов на їх стару адресу реєстрації.
В них зразу виникають питання несвоєчасності отримання та відповідного реагування на лист , при цьому не задумаючись над причиною їх виникнення . Причиною таких питань є те, що змінивши адресу реєстрації , громадяни не вносять зміни до державного реєстру фізичних осіб , при тому що ст. 45 Податкового кодексу України зобов’язує їх це зробити . Кодексом визначено , що фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
метою усунення майбутніх суперечностей , податкова інспекція рекомендує громадянам , які змінили адресу реєстрації , внести зміни до державного реєстру фізичних осіб шляхом подання Заяви про внесення змін до ДРФО ( форма № 5ДР ) в податкову інспекції за місцем реєстрації.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова Світлана
Щодо роботи Центрів обслуговування платників та Державних податкових інспекцій м. Миколаєва та Миколаївської області
25 березня 2021 на позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийнято рішення з 00 годин 00 хвилин 27 березня 2021 року на території Миколаївської області запровадити червоний рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19.
З метою профілактики, запобігання поширення та мінімізації інфікування коронавірусом працівників ГУ ДПС у Миколаївській області, які здійснюють обслуговування платників а також відвідувачів Центрів обслуговування платників ГУ ДПС у Миколаївській області, Державних податкових інспекцій (де ЦОП не створено) та інших місць приймання суб’єктів звернень - в ГУ ДПС у Миколаївській області , з 27 березня 2021 року на період запровадження надзвичайної ситуації та введення додаткових обмежувальних заходів, направлених на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, зупинено роботу ЦОП та ДПІ (інших місць приймання суб’єктів звернень).
Прийом здійснюється за окремим графіком у режимі он-лайн.
Призупинено особистий прийом громадян керівниками та працівниками державних установ м. Миколаїв.
Прийом звернень громадян здійснюється в електронному вигляді, або через скриньки, встановлені на вході до установи.
Прийом платників податків в ЦОП та ДПІ здійснюється за попереднім записом (за телефоном) виключно для надання невідкладних послуг у разі гострої необхідності, зокрема:
- видачі картки платника податків, внесення до паспорта громадянина України (у формі книжечки) даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків;
- внесення до паспорта громадянина України (у формі книжечки) відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, тощо.
Для надання невідкладних послуг у разі гострої необхідності запис на прийом платників проводиться за телефонами:
ЦОП Центральної ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області (Заводський та Центральний райони м.Миколаєва): (0512)37-90-12, (0512)37-90-38, (0512)379020; (0512)379042, (0512)379058, (0512)379004, (0512)379003, (0512)379068, (0512)379035; mk.official03@tax.gov.ua
ЦОП №1 Інгульскої ДПІ у ГУ ДПС у Миколаївській області (Інгульський район м. Миколаєва): (0512)444137, (0512)444039, (0512)444135, (0512)445202, (0512)537203 (mk.official@tax.gov.ua)
ЦОП №2 Інгульскої ДПІ у ГУ ДПС у Миколаївській області (Корабельний район м. Миколаєва): (0512) 64-02-07;
ЦОП Вітовської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області: (0512)644853, (0512)644774, (0512)644728, (0512)644721;
Миколаївська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області: (0512)480036, (0512)480613, (0512)480616, (0512)480612.
ЦОП Баштанської ДПІ - (05158)28436, (05158) 28366, (05158)28357,
(05158) 28766 (mk.official@tax.gov.ua)
Березнегуватська ДПІ - (05168)91803, (05168)91049
Казанківська ДПІ - (05164)91121,(05164)91780, (05164)91785, (05164)91427
Новобузька ДПІ - (05151)92851
Снігурівська ДПІ - (05162)31465, (05162)32351, (05162)31807
ЦОП Вознесенської ДПІ (05134)32460,(05134)32199
Братська ДПІ - (05131)91846, (05131)91992
Веселинівська ДПІ - (05163)22426
Єланецька ДПІ - (05159)92266, (05159)91782
Новоодеська ДПІ - (05167)21171
ЦОП Очаківської ДПІ - (05154)30369, (05154)30149, (05154)30427
Березанська ДПІ - (05153)21648, (05153)22002
ЦОП Южноукраїнської ДПІ - (05136) 54568, (05136)58273, (05136)59724
Арбузинська ДПІ - (05132)30235
Врадіївська ДПІ - (05135)96282
Доманівська ДПІ - (05152)91230
Кривоозерська ДПІ - (05133)24237
ЦОП Первомайської ДПІ - (05161)75178, (05161)75522
Нагадуємо контактні дані Головного управління ДПС у Миколаївській
області:
- електронна адреса для направлення листів та запитів на публічну
інформацію: mk.official@tax.gov.ua
-електронна адреса, за якою громадянин може викласти своє звернення:
Головне управління ДПС у Миколаївській області з метою запобігання поширення вірусу COVID-19 закликає платників за можливості, обмежити відвідування Центрів обслуговування платників Миколаївщини та користуватись електронними сервісами ДПС для подання звітності, надсилання листів та сплати податків, зокрема засобами Електронного кабінету платника податків (cabinet.tax.gov.ua).
Як скасувати помилково проведену суму розрахунку через РРО та/або ПРРО?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області і повідомляє, що реєстрація видачі коштів при скасуванні помилково проведеної через реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від’ємної суми.
При цьому забороняється реєструвати через РРО від’ємні суми з використанням операції «сторно».
Водночас суб’єкти господарювання, які застосовують програмні РРО (далі – ПРРО), можуть використати операцію «сторно», однак до моменту реєстрації наступного розрахункового документа таким ПРРО. У такому разі, якщо сформований розрахунковий документ через ПРРО із помилковою сумою за розрахункову операцію, то така операція скасовується шляхом наступної реєстрації операції «сторно» із реєстрацією такої операції на фіскальному сервері, формуванням фіскального номера розрахункового документа на таку операцію та зазначенням фіскального номера розрахункового документа, який сторнується.
За фактом видачі коштів та скасуванням помилково проведеної через РРО та/або ПРРО суми розрахунку, помилкової форми оплати складаються акти. Так, якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 грн, то матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів.
Такий самий акт складається під час скасування помилково проведеної через РРО та/або ПРРО суми розрахунку або помилково вибраної форми оплати (готівка, картка, кредит тощо). В акті зазначаються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа.
Зазначені акти передаються до бухгалтерії суб’єкта господарювання і зберігаються протягом трьох років. У разі відсутності у суб’єкта господарювання бухгалтерії зазначені акти слід зберігати у будь-який зручний та не заборонений чинним законодавством спосіб.
Разом з тим, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, зобов’язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Як подати декларації в електронній формі
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що для допомоги платникам податків Державна податкова служба на офіційному порталі ДПС опублікувала серію відеоуроків, в яких роз’яснено як правильно користуватися електронними сервісами, зокрема як подавати звітність та направляти листи:
Звертаємо увагу, щоб подати декларацію через Електронний кабінет платникам податків необхідно мати електронний підпис.
У зв’язку з оголошеним в Україні карантином з метою запобігання поширення вірусу COVID-19 закликаємо платників користуватися електронними сервісами від Державної податкової служби.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Як замовити ІПК за допомогою Електронного кабінету: поради від ДПС
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє: у «ЗІР» (категорія консультації 134.03) зазначено наступне.
Згідно з п. 42-1.2 ПКУ Електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов’язків, визначених ПКУ та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання ПКУ та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом подання звернення на отримання індивідуальної податкової консультації в електронній формі.
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.
Доступ до приватної частини Електронного кабінету надається після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг або через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID та BankID).
Меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету дозволяє надіслати звернення на отримання індивідуальної податкової консультації (далі – звернення) до відповідного органу ДПС. При формуванні звернення в меню «Листування з ДПС» Електронного кабінету здійснюється вибір та заповнення таких реквізитів:
1) код ДПІ – із списку обирається орган ДПС (область та ГУ ДПС області) до якого надсилається звернення.
Приклади:
«14 ВІННИЦЬКА» та «1429 ГУ ДПС У МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ» у разі надсилання звернення Головному управлінню ДПС у Миколаївській області;
«26 М. КИЇВ» та «15 ГУ ДПС У М. КИЄВІ» у разі надсилання звернення Головному управлінню ДПС у м. Києві;
«31 ЦЕНТР» та «0 Центральне МУ ДПС по роботі з ВПП» у разі надсилання звернення Центральному міжрегіональному управлінню ДПС по роботі з великими платниками податків;
«99 УКРАЇНА» та «0 ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ» у разі надсилання звернення до центрального органу ДПС;
2) тип – із списку обирається значення «консультація»;
3) тематика – зазначається тематика звернення платника;
4) короткий зміст – зазначається «Про надання індивідуальної податкової консультації»;
5) файл – завантажується скановане звернення у форматі pdf із обмеженням розміру не більше 2 МБ.
Зберегти проєкт звернення можна натиснувши кнопку «Зберегти».
У вкладці «Вихідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» платник має можливість підписати та направити звернення, використовуючи відповідні кнопки «Підписати» та «Відправити».
Протягом одного робочого дня після надсилання електронного звернення до органу ДПС його автора буде повідомлено про вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації звернення в органі ДПС, до якого дане звернення направлено. Інформацію щодо отримання та реєстрації звернення в органі ДПС користувач може переглянути у вкладці «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету, відправлений лист (звернення) – у вкладці «Вихідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи».
Додатково повідомляємо, що для інформаційної підтримки та допомоги платникам при користуванні Електронним кабінетом, відкрита та приватна частини Електронного кабінету містять режим «Допомога», в якому розміщено інструкцію користувача по кожному режиму Електронного кабінету.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Хто з ФОПів не буде сплачувати ЄСВ з 1 січня 2021 року?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що у зв'язку з прийняттям Закону №592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі – Закон №592) внесено низку змін до Закону №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464).
Відповідно до внесених змін, зокрема, з 1 січня 2021 року звільняються від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Крім цього, ст. 4 Закону №2464 доповнено частинами п'ятою та шостою, згідно з якими відповідно передбачено звільнення від сплати за себе єдиного внеску:
- осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб – підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою – підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність;
- осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичних осіб – підприємців, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
УВАГА! Звіт з ЄСВ за січень 2021 року подавати вже не потрібно
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що за січень, лютий та березень 2021 року щомісячні звіти по єдиному внеску (Додаток 4) за старою формою вже не подаються. Платники ЄСВ звітуватимуть за новою об’єднаною формою щоквартально.
За I квартал 2021 р. звітність подаватиметься у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) за основним місцем обліку платника ЄСВ.
Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), за якою подається об’єднана звітність, затверджено наказом Мінфіну від 15.12.2020 р. № 773.
Також він містить інформацію щодо сум нарахованого ЄСВ (з розбивкою по місяцях звітного кварталу).
Розрахунок подається податковими агентами та платниками ЄСВ лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником ЄСВ протягом звітного періоду.
Наголошуємо, що оновлені старі форми звітності з ЄСВ роботодавці можуть використовувати до 1 квітня для звітування за 2020 рік й у разі ліквідації до 28 лютого, а для ФОПів встановлено тільки обмеження до 1 квітня, тобто у разі ліквідації у 2021 році до цієї дати ще подаємо старі форми. Але наказ про ці строки та скасування старих форм знаходиться на реєстрації в Мін'юсті.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Створено нову ОТГ: як сплачувати податок на нерухомість?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, що згідно із п. 12.3 ПКУ сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.
Відповідно до ч. 5 ст. 59 Закону України від 21.05.1997 р. №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» із змінами та доповненнями акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також зміну розміру їх ставок, об’єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг або про внесення змін до таких рішень є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених пп. 12.3.4 ПКУ.
Згідно з абз. 1 ч. 8 ст. 8 Закону України від 05.02.2015 р. №157-VIII «Про добровільне об’єднання територіальних громад» із змінами та доповненнями (далі – Закон №157) після припинення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об’єдналися, їхніх виконавчих комітетів, сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради територіальної громади, що увійшла до об’єднаної територіальної громади, видані ними нормативно-правові акти, невиконані акти індивідуальної дії зберігають чинність на відповідних територіях та для відповідних осіб.
Сільська, селищна, міська рада, обрана об’єднаною територіальною громадою, її виконавчий комітет можуть вносити зміни, визнавати такими, що втратили чинність, або скасовувати акти відповідних органів місцевого самоврядування та посадових осіб, визначені в абз. 1 ч. 8 ст. 8 Закону №157.
Таким чином, якщо радою об’єднаної територіальної громади, створеною у зв’язку з об’єднанням сільських рад в об’єднану територіальну громаду, не прийнято рішення про встановлення місцевих податків та зборів, то платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, застосовують ставки, що були затверджені рішеннями відповідних сільських, селищних, міських рад, що об’єдналися в територіальну громаду.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Працівниця має статус одинокої матері: якою буде ПСП у 2021 році?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє: у підкатегорії 103.08.02 «ЗІР» підкреслили, що самотня мати має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 150 % суми пільги, яка визначена пп. 169.1.1 ПКУ (у 2021 році – 1702,50 грн), у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.
При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги, визначається як добуток суми, яка дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн (у 2021 році – 3180 грн), та відповідної кількості дітей.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Податкова знижка для фізичних осіб
Платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим кодексом України (далі – Кодекс).
Заробітна плата - це основна та додаткова винагорода, інші заохочувальні та компенсаційні кошти, які виплачують платнику податку на підставі відносин трудового найму.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності в яких обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги) (п.п. 166.2.1 Кодексу).
Звертаємо увагу! Копії зазначених документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Кодексом.
Обмеження:
- сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу.
- якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (п.п. 166.4.3 Кодексу).
Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Не пропустіть! 19 лютого - граничний строк сплати податків за ІV квартал 2020 року
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що п'ятниця, 19 лютого, є останнім днем для сплати:
- екологічного податку за IV квартал 2020 року;
- рентної плати за користування надрами за IV квартал 2020 року;
- рентної плати за спеціальне використання води за IV квартал 2020 року;
- рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за IV квартал 2020 року;
- збору за місця для паркування транспортних засобів за IV квартал 2020 року;
- туристичного збору за IV квартал 2020 року;
- авансового внеску з єдиного податку за лютий 2021 року платниками єдиного податку 1-ї та 2-ї груп;
- єдиного податку з сум доходів, що оподатковуються за ставкою 15% та задекларовані в IV кварталі 2020 року платниками, віднесеними до 1-ї та 2-ї груп;
- єдиного податку за IV квартал 2020 року платниками, віднесеними до 3-ї групи;
- податкових зобов'язань, визначених у декларації про майновий стан і доходи фізособами-підприємцями, які застосовують загальну систему оподаткування, за 2020 рік.
Нагадуємо, що до кінця лютого діє карантин. Тому фінансових штрафів за несвоєчасне звітування та несплату податків - не буде. Але це правило не поширюється на ПДВ, рентну плату та акциз. До того ж діють й адмінштрафи за ці порушення.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
За яких умов ФОПи можуть стати «єдинниками» І-ІІІ груп у 2021 році?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до пп. 1 п. 291.4 ПКУ до платників єдиного податку, які відносяться до І групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
До платників єдиного податку другої групи, згідно з пп. 2 п. 291.4 ПКУ належать ФОП, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Дія пп. 2 п. 291.4 ПКУ не поширюється на ФОП, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до ІІІ групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.
До платників єдиного податку, які відносяться до ІІІ групи, належать ФОП, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (пп. 3 п. 291.4 ПКУ).
Умови, відповідно до яких ФОП не можуть бути платниками єдиного податку І-ІІІ груп, зазначені у п. 291.5 ПКУ.
Нові ліміти для «єдинників»
Закон №1017 вніс зміни до п. 291.4 ПКУ. Зокрема, змінено розміри граничних обсягів доходу для І-ІІІ груп з метою перебування на спрощеній системі.
З 1 січня 2021 року для І групи ліміт доходу становитиме 167 МЗП (1 002 000 грн), для ІІ групи – 834 МЗП (5 004 000 грн), а для ІІІ групи – 1167 МЗП (7 002 000 грн).
Також від МЗП залежить й ліміт для обов’язкових РРО для фізосіб-«єдинників» у 2021 році. Його встановлено на рівні 220 МЗП (у 2021 році – 1 320 000 грн).
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
За які авто у 2021 році слід сплачувати податок власникам-фізособам?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформує платників податків, що в зв’язку із зміною з 01 січня 2021 року розміру мінімальної заробітної плати, змінилася розрахункова величина для визначення об’єкту оподаткування транспортним податком. Відповідно до норм Податкового кодексу України, об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. У 2020 році розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня становив 4723 грн. Тож в 2020 році оподаткуванню підлягали легкові автівки, середньоринкова вартість яких становила понад 1 771 125 грн.
Станом на 1 січня 2021 року розмір мінімальної заробітної плати зріс до 6000 грн, тому об’єктом оподаткування є легкові автомобілі середньоринкова вартість яких становить понад 2 250 000 грн. Ставка податку не змінилась і становить у розрахунку на календарний рік 25 000 грн за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
До уваги платників податків! Щодо зміни місця обліку платників
З метою забезпечення повноти та достовірності реєстраційних та облікових даних платників податків у зв’язку з проведенням адміністративно-територіальної реформи України, керуючись Законом України від 5 лютого 2015 року №157-VII «Про добровільне об’єднання територіальних громад», розділом X Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300 (далі – Порядок №1588), враховуючи рекомендації ДПС України, надіслані листом від 05.01.201 №214/7/99-00-12-01-01-07, затверджений Перелік платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку. До даного Переліку включені юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які у зв’язку з проведенням адміністративно-територіальної реформи України віднесені до Первомайської міської ОТГ (відносяться місто Первомайськ, смт.Підгородна, с.Грушівка, с.Камяна Балка, с.Кінецпіль, с.Чаусове Друге). Відповідно до розділу X Порядку №1588 у платників податків змінено місце обліку, тобто платники податків обліковуються у Первомайській ДПІ (м. Первомайськ - 1408).
Адміністрація Первомайської ДПІ
Увага! З 1 лютого звітувати з ЄСВ тільки за оновленими формами
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що з 01.02.2021 звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – Звіт) подається у редакції, затвердженій наказом Мінфіна від 05.11.2020 р. №670 «Про затвердження Змін до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2020 за №1289/35572 (далі – Наказ №670) (новий формат 13 версії).
При поданні з 01.02.2021 Звіту за формами, відмінними від форм, встановлених Наказом №670, їх приймання та опрацювання здійснюється відповідно до вимог нормативно-правових актів, щодо подання Звіту за нечинними формами.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Кому з фізосіб декларацію про майновий стан не потрібно подавати?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, що триває кампанія декларування громадянами доходів, одержаних упродовж 2020 року. Але, пунктом 179.2 статті 179 Податкового кодексу України визначено категорію громадян, яким не потрібно подавати до податкових органів річну податкову декларація про майновий стан та доходи за минулий рік (далі - Декларація).
Тож, Декларація не подається, якщо платник податків (декларант) отримував доходи:
у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких вже сплачено податок, відповідно до пункту 174.3 статті 174 ПКУ;
від операцій продажу (обміну) майна, дарування з нотаріальним посвідченням договорів, за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб;
виключно від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених IV розділом ПКУ;
від податкових агентів, що не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
Нагадаємо, що за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються, зокрема, об’єкти спадщини, які успадковують члени сім’ї першого і другого ступеня споріднення – батьки, чоловік або жінка, діти, в тому числі усиновлені (І черга); рідні брати і сестри, бабуся, дідусь з боку матері з боку батька, внуки (ІІ черга).
Також, від обов'язку подання Декларації, незалежно від виду та суми отриманих доходів, звільняються платники податку, які:
перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;
перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;
перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув'язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;
є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року.
Усі вищеперераховані категорії громадян, що не мають обов’язку подання Декларації, можуть зробити це добровільно, зокрема, для того, аби отримати податкову знижку за понесені протягом 2020 року певні витрати. Зробити це можна до кінця поточного року.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Граничні строки подання податкової декларації про майновий стан і доходи та відповідальність за несвоєчасне подання
До 09.02.2021 включно - для фізичних осіб - підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування).
Важливо! У разі якщо фізична особа – підприємець (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, такі доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи зазначаються в річній податковій декларації, що подається у строк, визначений п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України.
Протягом 20 календарних днів місяця наступного за календарним місяцем, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням.
Важливо! У разі проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням останнім базовим податковим (звітним) періодом є період з дня, наступного за днем закінчення попереднього базового податкового (звітного) періоду до останнього дня календарного місяця, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
До 30.04.2021 включно – для громадян, які відповідно до розділу IV Податкового кодексу України зобов’язані подати податкову декларацію, та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
При отриманні іноземних доходів: у разі відсутності у платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел і суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлених відповідно до ст. 13 Податкового кодексу України, то згідно з п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Податкового кодексу України такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання декларації до 31 грудня року, наступного за звітним. Заява подається до 01.05.2021 (граничний термін подання декларації).
До 31.12.2021 включно – для громадян, які мають право на податкову знижку.
Платники податків – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, повинні подати декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.
Відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації передбачена п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України та ст. 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
20 лютого – останній день для подання декларації для юросіб-«єдинників» 4 групи
У підкатегорії 108.06.01 «ЗІР» зауважили, що для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи сільськогосподарські товаровиробники – юридичні особи подають не пізніше 20 лютого поточного року:
загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), – контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки – контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
відомості (довідку) про наявність земельних ділянок – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Сільськогосподарські товаровиробники – юридичні особи, утворені протягом року шляхом злиття, приєднання або перетворення, подають протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем його утворення, до контролюючих органів за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок декларацію з податку за період від дати утворення до кінця поточного року для набуття статусу платника податку, а також усіх прав і обов’язків щодо погашення податкових зобов’язань або боргів, які передані йому як правонаступнику.
При цьому, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
9 лютого – останній день звітування з ЄСВ для ФОПів
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до податкових органів Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом (п. 2 розд. ІІІ «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом МФУ від 14.04.2015 р. №435).
Звітним періодом є календарний рік.
Звіт подається за формою №Д5 згідно з додатком 5 до Порядку №435 із зазначенням типу форми «початкова».
Тобто, за результатами року підприємці незалежно від обраної системи оподаткування зобов’язані формувати та подавати до податкових органів за місцем реєстрації «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого ЄСВ» за формою Додаток 5 до Порядку №435, із зазначенням типу форми «Початкова» до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.
Граничний термін подання Додатку 5 за 2020 рік – 9 лютого 2021 року.
Підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Звіт зазначеними особами не подається.
У разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, та які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, формують та подають Звіт самі за себе один раз на рік – до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.
Заповнення графи 3 та 4 таблиці 1 звіту з ЄСВ за звільнені від сплати ЄСВ місяці через карантин:
- у графі 3 «Сума чистого доходу в податковій декларації/ Самостійно визначена сума доходу/Частка розподіленого доходу» зазначається:
- фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається середньомісячний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку), задекларованого у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску,
- фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається самостійно визначена сума доходу, яка не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць,
- членами фермерського господарства – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається середньомісячний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного розподіленого доходу, отриманого такими платниками від чистого прибутку фермерського господарства у звітному році, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску;
У графі 4 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини»:
- проставляються прочерки в розрізі місяців звітного року, а саме:
- у березні, квітні, травні – фізичними особами – підприємцями, в тому числі, тими, які обрали спрощену cистему оподаткування, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та членами фермерського господарства,
- у грудні – фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, і належать до першої групи платників єдиного податку, та фізичними особами – підприємцями, на загальній системі оподаткування, на яких поширюється дія Закону України від 04.12.2020 р. № 1071-IX;
- показники інших календарних місяців звітного року, протягом яких такі платники перебували на обліку як платники єдиного внеску, заповнюються на загальних підставах, визначених ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Але, якщо ФОП сплачував ЄСВ за звільнені місяці та бажає, щоб сплачені суми були враховані за них, то такі суми треба показати до сплати в Звіті з ЄСВ.
Будьте уважні, якщо зазначити суми до сплати за березень-травень у річному Звіті з ЄСВ, то ФОП має ці суми сплатити!
Можливий і третій варіант. Якщо платник здійснив оплату ЄСВ, але в Звіті з ЄСВ їх до сплати не вказав, то такі суми зараховуватимуться податковими органами (без будь-яких заяв платників єдиного внеску) у рахунок майбутніх платежів (за умови відсутності у такого платника сум недоїмки, штрафних санкцій та/або пені по цьому внеску), відповідно до Закону про ЄСВ.
Тому дуже обережно слід заповнювати звіт з ЄСВ, аби не довелося сплачувати ЄСВ за звільнені місяці.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
1 320 000 грн – ліміт доходу фізосіб-«єдинників» для обов'язкових РРО у 2021 році
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, що згідно з преамбулою Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» Закон №265 визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі. Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Відповідно до п. 296.10 ПКУ РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.
У перший день 2021 року набрав чинність розд. І Закону України від 01.12.2020 р. №1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій», яким будуть внесені зміни до ПКУ, зокрема, до п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ.
Так, п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ (у редакції Закону №1017-ІХ) передбачено, що до 1 січня 2021 року РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку другої-четвертої груп (фізичними особами – підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 грн, крім тих, які здійснюють:
- реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.
З 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку другої-четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:
- реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Інформація для «сплячих» ФОП! До 1 березня можна подати заяву на списання боргу з ЄСВ
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області інформує, списання заборгованості з ЄСВ передбачено Законами України від 13.05.2020 р. №592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та від 04.12.2020 р. №1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Заяви на списання недоїмки з єдиного соціального внеску подають фізичні особи – підприємці (крім підприємців, що обрали спрощену систему оподаткування) та особи, що провадять незалежну професійну діяльність, які за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року не отримували дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, мають право на списання суми недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нараховані на ці суми недоїмки.
Для цього фізичним особам-підприємцям (крім підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) необхідно до 1 березня 2021 року подати державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи-підприємця заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу – звітність з єдиного внеску за період з 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р., якщо вона не була подана раніше. Особам, які провадять незалежну професійну діяльність слід подати до податкового органу за основним місцем обліку заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітність з єдиного внеску за період з 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р., якщо вона не була подана раніше.
Звертаємо увагу, що списання суми недоїмки, нарахованої платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування буде здійснюватись на підставі заяви платника податків. Заяву на списання суми недоїмки з єдиного соціального внеску в довільній формі необхідно подати до податкового органу за своїм місцем реєстрації до 1 березня 2021 року.
Після того, як буде підтверджено вчинення вищевказаних дій, тобто отримання відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску, та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності і отримання заяви на списання заборгованості податковий орган проводить камеральну перевірку згідно чинного законодавства та у разі відсутності отриманих доходів за період з 01.01.2017 по 01.12.2020 р. приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову.
Рішення про відмову у списанні суми недоїмки, штрафних санкцій і пені приймається за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1. платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 01.01.2017 р. до 01.12.2020;
2. суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті.
Звертаємо увагу, якщо ж суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті, тоді податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.
Вимогу про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважатимуть відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені. Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені не підлягають поверненню.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Шановні платники податків!
Управління електронних сервісів ГУ ДПС у Миколаївській області на виконання листів ДПС України від 22.12.2020 № 23431/7/99-0012-09-01-07 та ДКСУ у Миколаївській області від 17.12.2020 року № 05.1-06/3/7603 повідомляє, що з 01.01.2021 року Державною казначейською службою України будуть введені в дію рахунки для зарахування податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету.
Інформація щодо нових рахунків знаходиться на сайті ГУ ДПС у Миколаївській області.
ЦОП Первомайської ДПІ
Чи зобов’язаний ФОП під час підприємницької діяльності використовувати печатку?
Закон України від 15.04.2014 р. №1206-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» вніс зміни до ряду кодексів та законів України, спрямованих на перехід до добровільності використання печаток суб’єктами господарювання приватного права. Так, згідно п. 4 ст. 62 ГКУ підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та може мати печатки.
Особливості статусу громадянина як суб’єкта господарювання визначено у ст. 128 ГКУ, яка не містить вимог щодо обов’язкової наявності печатки у суб’єкта господарювання.
Нормативно-правові акти з питань оподаткування не передбачають обов’язку платника податків повідомляти контролюючі органи про отримання або знищення печатки.
Водночас, узагальнюючи норми Податкового кодексу України (в тому числі п. 48.3 ПКУ) форми документів, які подаються до контролюючого органу (заяви, повідомлення, податкові декларації тощо), передбачають засвідчення підпису фізичної особи – підприємця або посадових осіб – юридичної особи печаткою за її наявності.
Щодо використання печатки при здійсненні господарської діяльності, то фізичні особи – підприємці, у тому числі спрощенці, приймають рішення самостійно, враховуючи специфіку своєї діяльності.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Хто з ФОПів не буде сплачувати ЄСВ з 1 січня 2021 року?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області і повідомляє, що у зв'язку з прийняттям Закону №592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі – Закон №592) внесено низку змін до Закону №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до внесених змін, зокрема, з 1 січня 2021 року звільняються від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Крім цього, ст. 4 Закону №2464 доповнено частинами п'ятою та шостою, згідно з якими відповідно передбачено звільнення від сплати за себе єдиного внеску:
осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб – підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою – підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність;
осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичних осіб – підприємців, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
УВАГА! Президент підписав закон щодо одноразової допомоги бізнесу на час карантину
7 грудня, Президент В. Зеленський підписав Закон №1071-ІХ "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2" (законопроєкт №4429).
Він набрав чинності з 10.12.2020 року.
За інформацією зі сайту Президента, Закон № 1071-ІХ передбачає надання одноразової матеріальної допомоги у розмірі 8 тис. грн найманим працівникам, які втратили частину заробітної платні внаслідок запровадження карантинних обмежень, та фізичним особам-підприємцям (ФОП), які втратили частину доходу внаслідок карантину.
ФОПи не зможуть отримати допомогу, якщо вони:
зареєстровані менше ніж за три місяці до набрання чинності цим законом;
якщо у 2020 році сплатили ЄСВ за себе менше ніж за три місяці, а також якщо їхній вид діяльності не підпадає під карантинні обмеження.
Крім того, документ передбачає надання одноразової матеріальної допомоги компаніям для виплат найманим працівникам, щоб не скорочувати їх під час дії карантину. Ця норма стосується підприємств, які (на час набуття чинності законом) вимушено скоротили або можуть скоротити тривалість робочого часу працівників через простій у зв'язку з впровадженням карантину.
Розмір допомоги вираховується пропорційно скороченню робочого часу працівника, але не може перевищувати 8 тис. грн.
Також закон передбачає одноразову компенсацію суб’єктам господарювання з метою відшкодування витрат, понесених на сплату ЄСВ. Розмір одноразової компенсації становитиме середньомісячну суму ЄСВ з розрахунків останніх 10 місяців.
Компенсації отримають ті компанії, які реально постраждають від запровадження карантинних обмежень. Проте компенсація не надаватиметься, якщо з ЄСВ є заборгованість.
Допомогу отримають працівники або ФОП, якщо її роботодавець має одну з 6-ти категорій КВЕД:
47 – Роздрібна торгівля (крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами)
55 – Тимчасове розміщування
56 – Діяльність із забезпечення стравами та напоями
59.14 – Демонстрація кінофільмів
90 – Діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг
93 – Діяльність у сфері спорту, організування відпочинку та розваг
Одна з 6 категорій КВЕД має бути заявлена першою у реєстраційних відомостях на 31.10.2020.
Виплата одноразової матеріальної допомоги буде здійснюватися на підставі заяви, поданої застрахованою особою через Єдиний державний веб-портал електронних послуг «Портал Дія», у тому числі з використанням мобільного додатка «Дія», з 14 до 21 грудня 2020 року включно.
Крім того, закон передбачає продовження дії ліцензій компаніям на продаж алкоголю на період карантину, а також протягом трьох місяців після його закінчення. Документи дозвільного характеру продовжують дію на період карантину та протягом трьох місяців після його закінчення. Продовжується й строк дії договорів оренди державного та комунального майна, які закінчуються у період карантину, та протягом одного місяця з дня його закінчення. Не нараховується та не сплачується плата за оренду державного або комунального майна.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Перевищили суму ліміту каси: яка відповідальність?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що Порядок визначення строків здавання готівкової виручки (готівки) та ліміту каси встановлено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. №148 із змінами та доповненнями.
Згідно з Положенням №148, ліміт залишку готівки в касі (далі – ліміт каси) – граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.
Установа/підприємство визначає і встановлює за погодженням з банком у якому відкрито рахунок, на який зараховуються кошти, строки здавання готівки для зарахування на рахунки в банках.
Установи та підприємства, небанківські установи на підставі Положення №148 з урахуванням особливостей своєї роботи зобов’язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси установи, підприємства, небанківської установи та їх відокремлених підрозділів. У розрахунку враховується строк здавання готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений договором, та не враховується готівка, унесена через платіжні пристрої, що належать небанківським установам. Ліміт каси установи, підприємства, небанківські установи встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника установи, підприємства, небанківської установи або уповноваженої ним особи.
Не вважається понадлімітною готівка в день її надходження, якщо вона здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або видана для використання установою/підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного дня на потреби, пов’язані з діяльністю установи/підприємства.
Керівники установ/підприємств несуть відповідальність за дотримання вимог Положення №148 щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, зазначених у розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі.
Статтею 164-4 КУпАП встановлено, що здавання виторгу торговельними підприємствами всіх форм власності, що здійснюють реалізацію товарів за готівку, з порушенням термінів, установлених правилами розрахунків і ведення касових операцій, тягне за собою накладення штрафу на осіб, відповідальних за здавання виторгу, від 17 до 88 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені особою повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за порушення, передбачене ч. 1 цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від 43 до 175 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Обов’язкові РРО для ФОП перенесли на 2022 рік: підписано закон
9 грудня у "Голосі України" №228 опубліковано три важливих закони для підтримки бізнесу під час карантину.
Усі вони набирають чинності 10 грудня 2020 року (з дня, наступного за днем їх опублікуванням). Крім розділу I Закону №1017-ІХ (щодо нових лімітів доходу для «єдинників» та правил застосування РРО у 2021 році), який запрацює з 1 січня 2021 року.
Згідно з текстом законопроєкту, передбачалося:
- визначати граничні обсяги доходів для перебування на ЄП для 1-3 груп, виходячи з розмірів МЗП: 1 група – 167 МЗП (з 1 січня 2021 р. при мінзарплаті 6000 грн це 1 002 000 грн), 2 група – 834 МЗП (з 1 січня 2021 р. 5 004 000 грн) та 3 група – 1167 МЗП (1 січня 2021 р – 7 002 000 грн);
- виключити норми щодо застосування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих до суб’єктів господарювання штрафних (фінансових) санкцій;
- відтермінувати до 1 січня 2022 року обов’язкове застосування РРО (ПРРО) для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 МЗП, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування* (Зауважимо, що про ліміт в розмірі доходу для 1 групи було вказано у новині на сайті ВРУ, але за текстом законопроекту з його картки (на поточну годину) – визначено розмір у 220 МЗП);
- скасувати штрафні санкції за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, та за відсутність попереднього програмування товарів в РРО (ПРРО);
- подовжити на рік (до 1 січня 2022 року) застосування понижених розмірів фінансових санкцій за порушення суб’єктами господарювання окремих вимог закону щодо використання РРО ПРРО під час проведення розрахункових операцій (тобто до 1 січня 2022 року, санкції, визначені п. 1 ст. 17 Закону про РРО, застосовуватимуть в таких розмірах: 10% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше; 50% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення);
- встановлення нового ліміту для обов'язкового застосування РРО фізособами-«єдинниками» замість 1 млн грн буде 220 МЗП, (1 січня 2021 р. – 1 320 000 грн). Цей ліміт буде діяти з 1 січня 2021 року. До цього моменту діє ліміт в 1 млн грн за п. 296.10 ПКУ.
- надати можливість РРО у 2021 році при продажу текстилю, автозапчастин та товарів (надання послуг) через Інтернет, але у разі не перевищення ліміту доходу (за проектом його встановлено на рівні 220 МЗП (у 2021 році це буде 1 320 000 грн). При отриманні доходу більше 220 МЗП у 2021 році РРО таким ФОПам буде потрібен.
* Сферами з істотними ризиками з 1 січня 2021 року будуть (за текстом проекту):
реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
реалізація лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;
реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
огляду на текст законопроекту з п. 61 підрозд. 10 розд ХХ ПКУ з ризикових буде виключено такі сфери:
реалізація товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);
діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена пунктом 11 ст. 9 Закону про РРО;
діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Перелік затверджено постановою КМУ від 22.07.2020 р. №634.
- ці сфери діяльності будуть виключені із ризикових.
Як це прописано в тексті Закону поки невідомо, розповімо про це окремо!
Чи буде потрібне РРО у 2021 році при продажу текстилю, автозапчастин та товарів (надання послуг) через Інтернет?
Знову ж таки за законопроектом у 2021 році фізособи-"єдинники" 2-4 груп, які здійснюють зазначені операції, будуть зобов'язані вести розрахунки через РРО у разі перевищення ліміту доходу (за проектом його встановлено на рівні 220 МЗП (у 2021 році це буде 1 320 000 грн). При отриманні доходу до 220 МЗП у 2021 році РРО таким ФОПам буде не потрібен.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Нарахували дохід ФОПу: як відобразити у ф. №1ДФ?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області розповідає, що при нарахуванні (виплаті) доходів фізичним особам – підприємцям (не залежно від системи оподаткування) та самозайнятим особам податкові агенти зобов’язані відобразити такі доходи у податковому розрахунку за формо №1-ДФ за звітний квартал, у якому вони були нараховані.
При цьому, під час нарахування (виплати) підприємцю доходу від здійснення ним підприємницької діяльності не утримується податок на доходи фізичних осіб, якщо таким підприємцем надано копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності:
для підприємця, який знаходиться на загальній системі оподаткування, таким документом може бути копія виписки або витягу з Держреєстру;
для підприємця, що застосовує спрощену систему оподаткування, – копія свідоцтва про сплату єдиного податку, або копія виписки, або витягу з Держреєстру;
для особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, – копія довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.
При заповненні податкового розрахунку за формою №1-ДФ:
– у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний квартал) дохід, який нараховано підприємцю. У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов’язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні.
Дохід, нарахований самозайнятій особі, відображається у податковому розрахунку за ф. №1ДФ за ознакою доходу «157».
– у графі 3 «Сума виплаченого доходу» відображається сума фактично виплаченого доходу.
– у графі 4а «Сума нарахованого податку» відображається сума податку, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку, якщо підприємцем не надано копію документа, що підтверджує державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.
– у графі 4 «Сума перерахованого податку» відображається фактична сума перерахованого податку до бюджету (у разі нарахування податку та відображення у графі 4а).
Якщо підприємцем надано копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності, то графи 4а «Сума нарахованого податку» та 4 «Сума перерахованого податку» не заповнюються (в таких графах проставляються нулі).
Зазначена норма передбачена п. 176.2, п. 177.8 ПКУ; п. 3 «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку», затвердженого наказом МФУ від 13.01.2015 р. №4.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Як оподатковуються акцизом суміші для кальяну?
ДПС у Миколаївській області повідомляє, що при реалізації суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі суміші для кальяну базою оподаткування акцизним податком є вартість всієї суміші, яка класифікується за кодом УКТ ЗЕД 2403 11, а не лише його частки – тютюну.
Так, відповідно до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом Державної митної служби України від 14.07.2020 р. №256, термін «тютюн для кальяну» означає тютюн, призначений для куріння за допомогою кальяну, що складається з суміші тютюну та гліцерину, з вмістом або без вмісту ароматичних масел і екстрактів, меляси або цукру, який має або не має фруктового аромату. «Тютюн для кальяну» класифікується у підпозиції 2403 11 позиції 2403 групи 24 «Тютюн і промислові замінники тютюну».
Згідно з підпунктом 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), базою оподаткування акцизним податком є вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі.
Відповідно до підпункту 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку. Вичерпний перелік підакцизних товарів встановлено статтею 215 Кодексу.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Як фізособи можуть дізнатися про свій податковий борг?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє - фізична особа – громадянин, яка не є суб’єктом господарювання, може отримати інформацію про наявність чи відсутність податкового боргу, скориставшись Електронним кабінетом або електронним сервісом – «InfoTAX».
Так, у приватній частині Електронного кабінету платник може переглянути свої особові рахунки зі сплати податків, зборів та інших платежів (дані інтегрованої картки платника), в яких червоним кольором позначено суми заборгованості перед бюджетом.
Також, громадяни можуть отримати інформацію про суми нарахованих майнових податків та наявність чи відсутність податкового боргу ще і за допомогою нового електронного сервісу – «InfoTAX» через месенджери Telegram та Viber.
На першому етапі роботи цього сервісу платники за допомогою месенджерів Telegram, Viber матимуть можливість отримувати інформацію щодо стану розрахунків з бюджетом, реєстраційні та облікові дані, повідомлення про результати обробки документів, нагадування про необхідність подання звітності та сплати податків.
На другому етапі – передбачено предзаповнення звітності для платників єдиного податку, перехід до сплати податків у «два кліки», оповіщення про виникнення податкового боргу.
Доступ до нового сервісу надійно захищено та відбувається через обов’язкову ідентифікацію особи за допомогою ID-банкінгу або кваліфікованого електронного підпису.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
З 10 грудня діють три важливі «карантинні» закони: про 8000 грн допомоги, відстрочення РРО для ФОП і податкові пільги
9 грудня у "Голосі України" №228 опубліковано три важливих закони для підтримки бізнесу під час карантину.
Усі вони набирають чинності 10 грудня 2020 року (з дня, наступного за днем їх опублікуванням). Крім розділу I Закону №1017-ІХ (щодо нових лімітів доходу для «єдинників» та правил застосування РРО у 2021 році), який запрацює з 1 січня 2021 року.
Далі коротко про ці закони.
1. Закон від 01.12.2020 р. №1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» (раніше законопроєкт №4439-д).
Закон визначає граничні обсяги доходів, неперевищення яких є однією з умов застосування суб’єктами спрощеної системи оподаткування відповідних груп платників єдиного податку, зважаючи на встановлені законом розміри мінімальної заробітної плати, що дасть змогу враховувати під час реалізації відповідних норм зміни в економічній ситуації.
Крім того, виключено норми щодо застосування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих до суб’єктів господарювання штрафних (фінансових) санкцій.
До 1 січня 2022 року відтерміновано обов’язкове застосування РРО (ПРРО) для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує граничного обсягу доходу, встановленого для першої групи платників єдиного податку, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування.
2. Закон від 04.12.2020 р. №1071-ІХ "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2" (раніше законопроєкт №4429).
Ним передбачено надання одноразової матеріальної допомоги у розмірі 8 тис. грн найманим працівникам, які втратили частину заробітної платні внаслідок запровадження карантинних обмежень, та фізичним особам-підприємцям (ФОП), які втратили частину доходу внаслідок карантину.
ФОПи не зможуть отримати допомогу, якщо вони:
зареєстровані менше ніж за три місяці до набрання чинності цим законом;
якщо у 2020 році сплатили ЄСВ за себе менше ніж за три місяці, а також якщо їхній вид діяльності не підпадає під карантинні обмеження.
Крім того, документ передбачає надання одноразової матеріальної допомоги компаніям для виплат найманим працівникам, щоб не скорочувати їх під час дії карантину. Ця норма стосується підприємств, які (на час набуття чинності законом) вимушено скоротили або можуть скоротити тривалість робочого часу працівників через простій у зв'язку з впровадженням карантину.
Розмір допомоги вираховується пропорційно скороченню робочого часу працівника, але не може перевищувати 8 тис. грн.
Також закон передбачає одноразову компенсацію суб’єктам господарювання з метою відшкодування витрат, понесених на сплату ЄСВ. Розмір одноразової компенсації становитиме середньомісячну суму ЄСВ з розрахунків останніх 10 місяців.
3. Закон від 04.12.2020 р. №1072-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2" (раніше законопроєкт №4430).
Нагадаємо, що ним передбачено:
звільнення платників єдиного податку I групи від сплати цього податку за грудень 2020 року та січень – травень 2021 року;
звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ платників єдиного податку I групи в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе, та визначити, що такі періоди включаються до страхового стажу;
списання податкового боргу платникам податків у разі, якщо сукупний розмір боргу платника за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн та його не погашено станом на 01.11.2020 р.;
відстрочення до 29 грудня 2021 року погашення податкового боргу платників податків – фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, що у загальній сумі не перевищує 6800 гривень тощо.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
З 1 січня 2021 року запроваджуються нові марки акцизного податку: нагадує ДПС
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області нагадує, що постановою КМУ від 29.10.2020 р. №1037 «Деякі питання маркування марками акцизного податку тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», яка оприлюднена 03.11.2020, затверджено нові зразки марок акцизного податку для тютюнових виробів і зразки марок акцизного податку для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного та імпортного виробництва, що додаються. Запроваджуються марки акцизного податку нового зразка з 1 січня 2021 року.
Зразки марок акцизного податку для тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного та імпортного виробництва:
Для тютюнових виробів вітчизняного виробництва з фільтром
Для тютюнових виробів вітчизняного виробництва без фільтра
Для тютюнових виробів вітчизняного виробництва (сигарили)
Для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняного виробництва
Для інших тютюнових виробів вітчизняного виробництва
Для тютюнових виробів імпортного виробництва з фільтром
Для тютюнових виробів імпортного виробництва без фільтра
Для тютюнових виробів імпортного виробництва (сигарили)
Для інших тютюнових виробів імпортного виробництва
Для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортного виробництва
Для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного виробництва
Для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, імпортного виробництва
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Як ФОПу отримати ЕЦП від АЦСК ІДД ДПС?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області роз’яснює громадянам та платникам податків переваги використання електронного підпису під час ведення підприємницької діяльності.
Електронний підпис (раніше - Електронний цифровий підпис) за статусом прирівнюється до власноручного підпису або печатки. В Україні ЕП має юридичну силу з 2003 року.
Електронний документ, підписаний ЕП, має таку ж юридичну силу, як паперовий документ з підписом уповноваженої особи та печаткою. Зокрема, ЕП підтверджує цілісність електронного документу, гарантує відсутність жодних змін у підписаному електронному документі та не дозволяє підписанту відмовитись від зафіксованих зобов’язань.
Окрім можливості подавати звітність до податкової служби та інших державних установ, ЕП відкриває доступ до цілої низки державних сервісів, кількість яких постійно збільшується. Серед них можливість підписувати електронні документи, реєструватися на державних порталах, отримувати виписки та довідки а також користуватися «Електронним кабінетом платника» та електронними сервісами ДПС України, тощо.
Як отримати?
Отримати особистий електронний ключ можна лише особисто та безкоштовно у податковій (АЦСК ІДД ДПС).
Що необхідно мати, йдучи за ключем:
- Заповнена та підписана Реєстраційна картка (для фізичної особи/фізичної особи – підприємця) встановленого зразка, у двох примірниках;
- Копія паспорта (копії 1-2 сторінок, сторінки з відміткою про реєстрацію місця проживання, а також 3-6 сторінки за наявності відміток). Якщо у вас паспорт у формі картки (ID-картка), необхідно зробити копії лицьового та зворотного боку, копію паперового витягу з Єдиного державного демографічного реєстру про адресу реєстрації місця проживання або копію Довідки про реєстрацію місця проживання фізичної особи).
- Копія посвідки на постійне (тимчасове) місце проживання, засвідчена підписом власника, або паспорт громадянина іншої країни із нотаріально засвідченим перекладом на українську мову (для іноземних громадян);
- Копія картки платника податків, засвідчена підписом власника. За наявності у паспорті громадянина України реєстраційного номера облікової картки платника податків, замість копії картки платника податків, може бути подана копія сторінки паспорта громадянина України з відповідною відміткою, засвідчена підписом власника.
Зверніть увагу, що кожен особистий ключ користувача має бути записаний на окремий носій інформації - наприклад флешку або токен, тож подбайте про це заздалегідь.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Як сплачувати ЄСВ новоствореній фізособі-єдиннику?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області зазначає, що фізична особа – підприємець, яка до кінця місяця, в якому відбулась її державна реєстрація як суб’єкта господарювання, подала заяву про обрання першої чи другої групи спрощеної системи оподаткування, є такою, що перебуває на загальній системі оподаткування і база нарахування єдиного внеску за цей місяць для неї визначається як сума доходу (прибутку), отриманого від діяльності фізичної особи – підприємця, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464). При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
З першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація, зареєстровані в установленому порядку, новостворені фізичні особи – підприємці, віднесені до платників єдиного податку першої та другої груп, нараховують єдиний внесок у розмірі, визначеному такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Старший державний інспектор Первомайської ДПІ Чекрижова С
Як повернути помилково та/або надміру сплачений податок?
Первомайська ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області повідомляє, що платник податків має право повернути помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання (ст. 43 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ)).
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені:
1. Відсутність податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. При цьому для його погашення платник має право використати зазначену суму переплати, подавши відповідну заяву на перекид.
2. Подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку).
Заява подається у довільній формі до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення, в якій необхідно зазначити напрям перерахування коштів: