Діалог із пасічниками

Діалог із пасічниками

Для забезпечення гарантій дотримання прав та захисту інтересів фізичних і юридичних осіб, які займаються бджільництвом та підвищенням ефективності ведення сільського господарства, шляхом залучення їх до запилення ентомофільних рослин сільськогосподарського призначення, на сьогодні є актуальним питання налагодження дієвого діалогу між пасічниками, агровиробниками, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів наголошує на дотриманні ветеринарно- санітарних вимог, що є обов’язковими для виконання в галузі бджільництва та регулюються Законом України «Про бджільництво».

Так, проводиться реєстрація пасіки за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи відповідно до Порядку реєстрації пасік, затвердженому наказом Міністерства аграрної політики України від 20.09.2000 № 184/82. Для цього подається заява до органів місцевого самоврядування. Разом з цим для отримання ветеринарно-санітарного паспорту встановленого зразку на пасіку власник повинен звернутись до спеціалістів регіональної Держпродспоживслужби. Фахівці ветеринарної медицини проводять обстеження пасіки,яке включає в себе клінічний огляд бджолосімей та відбір патологічного матеріалу для лабораторного дослідження. Ветеринарно-санітарний паспорт видається шляхом його заповнення фахівцями управління ветеринарної медицини. Згідно наказу № 184/82 від 20.09.2000р. передбачена форма паспорту, в якому зазначаються дані власника пасіки, характеристика пасіки, її ветеринарно – санітарний стан, результати обстеження, лабораторні дослідження, кількість бджолосімей та інше. Якщо ветеринарно-санітарний паспорт видається вперше, клінічному огляду підлягають 100% бджолосімей. Сплата коштів за надання послуг відбувається відповідно до наказу Мінагро політики та продовольства України від 13.02.2013р № 96. (вартість клінічного огляду 1 бджолосім’ї становить 35.67 грн., видача вет-сан паспорту пасіки становить61,06 грн.).

При розміщенні, облаштуванні пасіки, утриманні, годівлі, розведенні бджіл слід дотримуватись вимог «Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб та отруєнь бджіл».

Необхідно проінформувати агровиробника органи місцевого самоврядування, Держпродспоживслужби та екологічної інспекції про місце розташування пасіки. Крім того, рекомендовано пасічнику та аграрію користуватись автоматичною інформаційною системою GRANDEXPERT,за допомогою якого здійснюється автоматичне оповіщення про заплановані агрохімічні роботи аграрієм.

Перевезення(кочівля) бджіл на медозбір та запилення здійснюється на підставі довідки або ветеринарного свідоцтва, що видаються спеціалістами ветеринарної медицини. До перевезення допускаються клінічно здорові бджолосім’ї, які піддавалися профілактичним обстеженням та обробкам, а також клінічному огляду перед відправленням.

Пасіки піддаються ветеринарно-санітарному обстеженню не меньше двох разів на рік з одночасним відбором зразків підмору, розплоду бджіл та іншого матеріалу ( 10% від загальної кількості бджолосімей) .

У разі, якщо пасіка постраждала, і сталося отруєння бджіл, потрібнозапропонувати керівнику сільгосппідприємства або його представнику на місці відшкодувати завдані збитки добровільно. Якщо ж він не погодиться, то пасічнику негайно слід починати процедуру зі збору доказів для майбутнього судового розгляду. Необхідно терміново звернутися до органів місцевого самоврядування з офіційною заявою про створення комісії для обстеження пасіки та поля, відбору зразків для проведення дослідження. До складу комісії входять: представник ветеринарної медицини, представник фітосанітарної інспекції, спеціаліст, що здійснює держнагляд за дотриманням санітарного законодавства, представник місцевої адміністрації, господар пасіки, користувач сільськогосподарських угідь, що перебувають на відстані до 10 км від пасіки, кілька свідків для підтвердження факту отруєння бджіл.

Члени комісії згідно своїх компетенцій виконують Алгоритм дій для оперативного реагування на отруєння бджіл, що затверджений наказам Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області від 11 червня 2019 № 1943.

Спеціалісти ветеринарної медицини здійснюють відбір 400-500 трупів бджіл, 200 грвідкачаного незапечатаного меду та 50гр перги в стільнику від 10% бджолосімей з характерними ознаками захворювання, а також 500-1000г зеленої маси рослин з ділянки, яку відвідують. Дослідження та пересилка патматеріалувідбувається за рахунок власника пасіки.

За результатами проведеної роботи, члени комісії складають акт і оформляють супровідні документи на відібрані зразки.

З повагою Первомайське міжрайонне управління Головного управління Держпродсплживслужби в Миколаївській області.