Мікроклімат приміщень, його вплив на здоров’я людини
Середовище, в якому людина існує у власній квартирі, назиається - мікроклімат. З наукової точки зору мікроклімат — це комплекс фізичних факторів внутрішнього середовища приміщень, що впливає на тепловий обмін організму та здоров’я людини. До мікрокліматичних показників відносяться температура, вологість та швидкість руху повітря, температура поверхонь огороджувальних конструкцій, предметів, обладнання, а також деякі їх похідні.
Мікроклімат квартири формується внаслідок впливу зовнішнього середовища, особливостей будівництва будівлі та систем опалення, вентиляції та кондиціювання. Особливо сильно впливають на людину теплові умови та склад повітря у приміщенні. Мікроклімат приміщення – важлива частина в житті людини, адже від нього залежить самопочуття і працездатність.
Вплив комплексу мікрокліматичних факторів відбивається на тепловідчутті людини та зумовлює особливості фізіологічних реакцій організму.
Температура. Порушення теплового балансу може призвести до перегріву або переохолодження організму і, як наслідок, до втрати працездатності, швидкої стомлюваності, втрати свідомості. В залежності від призначення приміщення і пори року, дані показники можуть змінюватися. Необхідні норми температури в житлових приміщеннях у холодний період року становлять від 18-22 градуси за Цельсієм.
Вологість. Переносність людиною температури та її теплові відчуття значною мірою залежить від вологості і швидкості навколишнього повітря. Вологість повітря істотно впливає на самопочуття та працездатність. Через високу вологість зменшується віддача тепла за допомогою випаровування. Зниження вологості покращує процес тепловіддачі. Однак, і надто низька вологість викликає висихання слизових оболонок дихальних шляхів. Норматині показники вологості у житлових приміщеннях – 40-60%.
Швидкість руху та склад речовин в ньому. У повітрі, що вдихається людиною, може бути перевищена концентрація пилу, пари, шкідливих газів, вуглекислоти, вірусів та бактерій, тому дуже важливо періодично проводити провітрювання приміщень. Тривалість провітрювання визначається погодними умовами: при температурі повітря вулиці від 0 до -5 провітрювання повинно тривати 3-7 хв, від -5 до -10 1-3 хв, нижче -10 1-1,5 хв. Для недопущення застудних захворювань та переохолодження провітрювання необхідно проводити за відсутності дітей в приміщеннях.
У поганому мікрокліматі часто виникають алергічні захворювання та розлади центральної нервової системи. Для людей, які проживають в сирих, погано провітрюваних квартирах, актуальним є питання боротьби з цвіллю і грибком.
Характерні ознаки їх присутності – наявність гострого запаху, а також поява на поверхнях плям чорного, сірого, білого, зеленого кольору. Власне грибки не є небезпечними, проте деякі види в процесі життєдіяльності виділяють мікотоксини («міко» означає «грибкові») – побічні хімічні речовини, які утворюються в результаті метаболічних процесів.
Також гриби виділяють спори, які розносяться з частинками пилу по всій домівці. Дихати таким повітрям надзвичайно небезпечно. Поселяючись в організмі людини, міцелії цвілі запускають «бомбу» уповільненої дії. Коли вона спрацює – залежить від віку і стану здоров'я.
Перебування в приміщеннях, де є цвіль, сприяє різкому зниженню імунітету, так при тривалому вдиханні цвілі захисні сили організму не впораються з грибковими атаками і почнуться проблеми зі здоров'ям. Найчастіше загострюються хронічні недуги, виникає астма, ГРВІ, які довго і проблематично лікуються. Якщо не вживати заходів, міцелії поселяться в легенях та інших внутрішніх органах, викликаючи головні болі, пневмонію, часті носові кровотечі, напади сухого кашлю, проблеми з шлунково-кишковим трактом.
Причин розростання цвілі може бути кілька. Однак найчастіше всі вони зводяться до того, що в квартирі належним чином не налагоджена вентиляція. Волога і тепло створюють ідеальні умови для росту патогенної мікрофлори. Тому для недопущення розвитку цієї проблеми необхідно дотримуватися нормативних показників мікроклімату.
Для того щоб підтримувати комфортний мікроклімат у помешканні потрібно подбати про:
- Кімнатні метеостанції (термометри, психрометри, гігрометри, анемометр) ;
- Автоматичні опалювальні прилади або системи регулювання потужності центрального опалення;
- Системи кондиціонування повітря;
- Зволожувачі або осушувачі;
- Утеплення стін;
- Вологе прибирання та провітрювання.
Первомайське управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області закликає, використовуйте перевірені засоби для профілактики та боротьби з пліснявою і нехай в вашому домі завжди буде комфортно і безпечно!