Легалізація зайнятості населення та заробітної плати — актуальна тема сьогодення.

Легалізація зайнятості населення та заробітної плати — актуальна тема сьогодення.

Легалізація зайнятості населення та заробітної плати — актуальна тема сьогодення.

Одним з пріоритетних напрямків роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області є питання детінізації заробітної плати та легальної зайнятості населення. Підприємства, установи, організації та громадяни - суб’єкти підприємницької діяльності при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства про працю. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання. “Тіньова” зайнятість послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів. Відповідно до чинного пенсійного законодавства встановлена пряма залежність розміру пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично  сплачені страхові внески до Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 24 Закону України “Про загальнообов’зкове державне пенсійне страхування” у страховий стаж враховуються лише ті періоди роботи, у яких проводилось нарахування та за які повністю сплачені страхові внески із заробітної плати в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок, встановлений на дату нарахування. Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі.

Відповідно до  ст. 7 та 8 Закону України від 3 листопада 2022 року № 2710-ІХ “Про держаний бюджет України на 2023 рік” мінімальна заробітна плата впродовж 2023 року становить 6700 грн, а  сума мінімального страхового внеску відповідно складає 1474 грн.

Наголошуємо, що  якщо працівник отримує заробітну плату у “конверті” без сплати страхових внесків, то такі періоди не зараховуються до страхового стажу працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.

Лише легально оформлений найманий працівник може бути соціально захищеним. Адже, громадяни, які працюють “неофіційно” зокрема без укладання трудової угоди, позбавляють себе:

- трудового стажу;

- допомоги по тимчасовій працездатності, а жінки ще і допомоги по вагітності та пологах;

- оплачуваної відпустки;

-  інших соціальних виплат та майбутньої пенсії.

Якщо особа не має необхідного страхового стажу, але в її трудовій діяльності є періоди, коли вона працювала неповний робочий час, прийнята на роботу не з першого дня місяця або звільнена не останнім днем місяця, перебувала у відпустці без збереження заробітної плати та отримувала заробітну плату у розмірі меншому за мінімальний, вона може здійснити доплату до мінімального страхового внеску. Для цього необхідно подати до органів Пенсійного фонду  заяву будь-яким зручним способом: особисте звернення, або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/. Якщо особа не належала до категорії застрахованих осіб (не працювала або працювала не офіційно) вона може звернутись до органів Державної податкової служби та укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Додатково повідомляємо, що Постановою Пенсійного фонду України від 01.02.2023 року № 6-1 ( зареєстрована в Міністерстві юстиції 02.03.2023 р. за № 382/39438) затверджено Порядок укладення типового договору про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування і типовий договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування і, згідно яких особа, яка досягла 16-річного віку (крім осіб, інформація про яких відсутня в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку та крім осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі загальнообов’язкове державне пенсійне страхування), може укласти такий договір в тому числі і на користь іншої особи з метою набуття необхідного стажу. Подбайте про майбутню пенсію вже сьогодні!