УВАГА!!! Чума дрібної рогатої худоби!!!

Мешканцям міста
УВАГА!!! Чума дрібної рогатої худоби!!!

На території Румунії були зареєстровані випадки захворювання тварин на чуму дрібних жуйних. Спалах зареєстровано на відстані близько 50 км від кордону з Україною. У зв’язку з такою ситуацією на території Чернівецької області запровадили карантин, зазначили в Головну управлінні Держпродспоживслужби в Чернівецькій області у вівторок, 30 липня.

Чума дрібних жуйних тварин — небезпечна вірусна хвороба, яка вражає овець і кіз, характеризується  високою смертністю серед тварин. Хвороба не передається людям, проте може загрожувати здоров’ю дрібних жуйних і дикої фауни. Джерелом вірусу чуми дрібних жуйних є хворі тварини і вірусоносії. Після зараження вірус проникає в кров, розноситься по всьому організму і розмножується переважно в клітинах лімфовузлів, кістковому мозку та інших тканинах. Збудник активно виділяється з організму уражених тварин ще в інкубаційному періоді з усіма екскретами й секретами і передається аерогенним, контактним та аліментарним шляхами, провідним із яких є аерогенний (повітряний).

Хвороба характеризується гарячкою, виразковими ураженнями слизової оболонки ротової порожнини, геморагічним гастроентеритом, ураженням лімфоїдної системи і розвитком пневмонії. У кітних тварин бувають аборти. На 5–10 добу у хворих тварин спостерігають зневоднення, виснаження, гіпотермію, що призводить до летальних наслідків.

Захворюваність у первинних вогнищах може досягати 100%. Летальність (смертність)  цього захворювання 100-відсоткова. Збудник чуми дрібних жуйних нестійкий у зовнішньому середовищі й до впливу низьких концентрацій загальновживаних дезінфекційних речовин.

Для запобігання занесенню чуми на власні господарства рекомендовано обмежити випас тварин і контакт з дикими тваринами на прикордонних територіях, закуповувати тварин тільки з благополучних господарств щодо інфекційних хвороб, а також дотримуватись усіх заходів біологічної безпеки. До таких заходів відноситься дезінфекція приміщень та контроль за доступом сторонніх осіб. Є повідомлення про успішне застосування на тваринах рекомбінантної вакцини проти чуми великої рогатої худоби й чуми дрібних жуйних. Заходи боротьби подібні до таких за чуми великої рогатої худоби. Нині за рекомендаціями МЕБ у разі виникнення чуми дрібних жуйних у нових вогнищах рекомендується проведення стемпінг-аут (поголівний забій усього сприйнятливого поголів’я у вогнищі), а на стаціонарно неблагополучних територіях допускається проведення систематичної вакцинації.

У разі загибелі тварин або виявлення ознак захворювання фермерським господарствам та приватним домогосподарствам терміново повідомляти про можливі ознаки хвороби тварин Первомайську районну лікарню ветеринарної медицини на електронну адресу prv_vetmed@ukr.net або за телефоном (05161) 7-53-58.